Hej, witajcie. Tak jak obiecałem w komentarzu pod jednym z ostatnich shortsów, tak teraz przedstawiam Wam materiał opisujący wojenne działania brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Venturer, i w szczególności słynną akcję storpedowania niemieckiego U-Boota U-864. Dziękuję Wam za wszelkie formy wsparcia kanału, komentarze i lajki. Życzę przyjemnego oglądania i pozdrawiam Was serdecznie.
@yablonov63745 ай бұрын
Obecnie budowana jest fregata typu T31, która będzie nosiła te imię.
@piotrnowicki23014 ай бұрын
Istnieje inna wersja transportu rtęci i innych detali związanych z Inżynierami me i japońskimi.
@dymek19605 ай бұрын
Bardzo ładnie koledzy. Temat nie nowy ale ciekawie przedstawiony, no i całkowicie poprawny język bez wad. gramatycznych i wymowy. Gratulacje!
@suzukioffroadservis61465 ай бұрын
Ja bym powiedział że język jest super w stosunku do dzisiejszych standardów! Bardzo mi się podoba zwrot w każdym filmie „witam państwa”
@dymek19605 ай бұрын
Zrobili duży postęp. Pierwsze filmy szorowały ucho jak pumeks. Teraz jest super
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję
@jacuswoczega91804 ай бұрын
@@dymek1960 Do "super" to jeszcze troszkę potrenować
@bm0905 ай бұрын
Fascynująca historia. Dzisiaj kiedy okręty podwodne mogą wykryć pierdnięcie makreli może się wydawać nieco blada, ale wtedy bardzo dużo znaczyła zarówno wiedza jak i intuicja załogi okrętu.
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję
@Edelweiss-f8c5 ай бұрын
To nie dlatego ten przypadek jest szczególny. Największym osiągnięciem było wyliczenie kursów dla torped do celu i odpowiednie ustawienie odchyleń w żyroskopach torped. Nawet przy ataku na jednostkę nawodną to bardzo skomplikowana matematyka. Pokładowe "komputery" tylko trochę w tym pomagały.
@alpagaparkowa20845 ай бұрын
@@Edelweiss-f8c czyli musieli mieć doktora lub docenta matematyki w załodze.
@Edelweiss-f8c5 ай бұрын
@@alpagaparkowa2084 W obecnych standardach chyba tak by to należało nazwać. Wyznaczenie kursu torpedy z odchyleniem żyroskopowym w taki sposób by trafiła w poruszający się cel jest matmą na najwyższym poziomie. A trafienie w cel, który nie wiadomo jako się porusza biorąc pomiary z nasłuchu było majstersztykiem.
@irekbadny33065 ай бұрын
To jest to czego dziś potrzebowałem
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję. Fajnie, że się podoba materiał.
@piotrchmiel31765 ай бұрын
Fajny temat👍 oglądamy😊
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję
@andrzejs65235 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Bardzo ciekawe zdjęcia do ilustrowania materiału. Lajk do statystyki I życzę sukcesów.
@grzegorzmarcyniuk11945 ай бұрын
Kolejny fajny materiał.
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję
@krissmac2795 ай бұрын
Ciekawy materiał polecam
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję
@arkadiuszwachowski30555 ай бұрын
Dzięki za program pozdrawiam serdecznie powodzenia 😊😊😊
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Również dziękuję bardzo ;-)
@slawomirkulinski5 ай бұрын
Okrętami typu U i V były ORP Sokół i ORP Dzik.
@megawhitemaster77405 ай бұрын
dziekuje.
@Marcin_Kostrzewa5 ай бұрын
Zabieramy się za odsłuch 💪👍
@marcinwalaszek78395 ай бұрын
Kawał Dobrej Roboty 👍👍🎼🪄 Absolutnie Polecam 💪🪄
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję ;-)
@slawomirnapierala19855 ай бұрын
Fajna i ciekawa opowieść 👍🙂czekam na następny odcinek
@baltazargabka_4 ай бұрын
Cześć. Fajny kanał, dobrze, że tu trafiłem. Ale myślę, że warto byłoby popracować nad niektórymi błędami językowymi czy wymową obcojęzycznych nazw własnych.
@longinzaczek58575 ай бұрын
Jest to akcja, która zasadniczo zmieniła taktykę wojny podwodnej. Wcześniej nie uwzględniano okrętów podwodnych jako środka do walki z innymi okrętami podwodnymi.
@pawel07275 ай бұрын
Ciekawy materiał ale skoro wszyscy na niemieckim okręcie zginęli to skąd wiadomo kto co mówił do kapitana w krytycznej chwili?
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dobre pytanie ;-) Generalnie rozmowa hydroakustyka z dowódcą okrętu została odtworzona na podstawie faktycznego ruchu U-Boota tuż przed trafieniem torpedą. Wiadome jest, że Niemcy wiedzieli o zbliżających się torpedach. Usłyszał je hydroakustyk i siłą rzeczy musiał powiadomić dowódcę, gdyż chwilę później U-864 zaczął opadać w dół przy jednoczesnym skręcie na prawo. Był to efekt rozkazu Wolframa, który tym właśnie manewrem chciał uniknąć zbliżającego się niebezpieczeństwa.
@Yaroooo5 ай бұрын
Urządzono zapewne seans spirytystyczny i pogadano ze wszystkimi. Wszystko inne to tylko fikcja literacka. Oczywiście można odkryć na podstawie działań U-Boota przed storpedowaniem to, że wykrył torpedy. Jeśli U-Boot nagle zaczyna się zanurzać i wykręca w prawo dziobem w stronę płynących torped tzn. że o nich wie. Bo to najlepszy sposób uniknięcia zderzenia, zmniejszenie profilu wystawionego na działanie torped. Okręt jest jak ołówek wąski z przodu szeroki z profilu. Więc albo trzeba było się ustawić dziobem albo rufą. Torpedzie łatwiej było trafić w bok okrętu który ma np. kilkadziesiąt metrów albo i ponad 100 albo więcej zależnie od klasy okrętu niż czołowo w dziób lub prosto w rufę. Pamiętajmy, że torpedy przeważnie były wtedy niekierowane. Przeważnie, bo pod koniec wojny były już pierwsze modele samonaprowadzające na dźwięk śrub, ale skuteczność z tego co słyszałem była raczej słaba. Natomiast co kto i komu powiedział odtworzyć się nie da,równie dobrze kapitan mógł kazać radiooperatorowi puścić z gramofonu Zenka Martyniuka by umilić sobie czas przed śmiercią albo kazał załodze zmówić modlitwę.🤣🤣
@pawmal19885 ай бұрын
@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365Myślałem że na ubotach montowano coś w stylu czarnych skrzynek, serio 😂😂
@robertstepien37875 ай бұрын
Jaki "Wenczūr"? To jest przecież VenturER!
@JanKowalski-he3gh5 ай бұрын
Autor tego kanału jest dyskretnym fanem brytyjskich fregat typ 31 👍👍👍 które powstają właśnie dla Royal Navy, poza tym dwa takie okręty buduje Indonezja ( nazywają je fregatami czerwono - białymi), oraz nasz ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna. Royal Navy buduje serię 5 takich okrętów: HMS Venturer - wspomniany w tym materiale. HMS Bulldog - to bohater materiału o przejęciu U-110 Fritz-Julius Lempa - oczywiście materiał na kanale. HMS Campbeltown - główny bohater rajdu na Saint-Nazaire, materiał oczywiście na kanale. HMS Formidable - jeden z bohaterów bitwy u przylądka Matapan - materiał na kanale. HMS Active - oczywiście miala Royal Navy taką fregatę typ 21 czasie wojny na Falklandach, potem została sprzedana Pakistanowi i zatopiona jako okręt cel 12 stycznia 2021 roku na Morzu Arabskim. HMS Active był także niszczycielem w czasie II wojny światowej, uczestniczył w operacji Catapult, polowaniu na Bismarcka, bitwie o Atlantyk ( niszczenie okrętów podwodnych było prawdziwym nałogiem tego okrętu ) - o wszystkich tych operacjach są materiały na kanale. Czy to tylko przypadek ? Pozdrawiam, oczywiście żartuje👍👍👍
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Hej, to jednak raczej przypadek ;-) Ale spostrzeżenie bardzo ciekawe i inteligentne. Pozdrawiam.
@JanKowalski-he3gh5 ай бұрын
@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 Royal Navy uważnie wybierała te nazwy spośród okrętów które wyróżniły się w służbie Royal Navy, dlatego tak dużo z nich jej bohaterami Twoich filmów.
@kacperbieniek52155 ай бұрын
Hola hola chwila moment jeżeli cała załoga u boata zgineła to skąd wiadomo co mówił hydroakustyk?
@bm0905 ай бұрын
Słyszał go hydroakustyk na angielskim okręcie :)
@wieslawhead73195 ай бұрын
Usypiam.😢😢😢." Nasi koledzy." ?
@szymonides91245 ай бұрын
Gratulacje dla Pana, dobry materiał. 👍
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Hej, dziękuję ;-)
@dariuszmorawski35615 ай бұрын
Przebieg zatopienia nie mógł tak wyglądać.
@Sonia22225 ай бұрын
👍👍🌹
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Hej, dziękuję ;-)
@itydrych525 ай бұрын
No i mamy sprawce zatopienia ORP "Orzeł" . Po zorientowaniu sie o pomyłce, kazali wszystkim , zamknac mordę! 😢
@kracuszek20115 ай бұрын
👍👍👍
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję
@jerzysobczak44865 ай бұрын
Łąka jest....
@gregorgrzegorzpychowski88285 ай бұрын
Dzięki za materiał. Ale, nie bądź za peny, że to był jedyny podwodniak, który będąc w zanurzeniu, zatopił innego. Pozdrawiam.
@73Zouave5 ай бұрын
Jak dotychczas jedyny, który w położeniu podwodnym zatopił inny okręt podwodny w położeniu podwodnym.
@flanker27k615 ай бұрын
Słyszałem kiedyś o amerykańskim podwodnym okręcie, który będąc na peryskopowej wykrył peryskop japońskiej jednostki i strzelając torpedy wachlarzem pionowym zatopił wroga. Głębokość peryskopowa jest specyficzna lecz jest to zanurzenie.
@danielskrzyniarz38295 ай бұрын
👍👍👍👍👍
@Arkadiusz.Dz.69495 ай бұрын
👍💥👍💥
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję
@Onetzablokowanekomentarze5 ай бұрын
Jak zawsze coś nowego 👍
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Dziękuję ;-)
@adamtutaj12205 ай бұрын
Łowca? Dwa zatopione i łowca? No może w śród podwodnych...
@JanKowalski-he3gh5 ай бұрын
HMS „Upholder dowodzony przez kmdr Malcolm Wanklyna zatopił dwa włoskie okręty podwodne, niszczyciela i 12 statków o wyporności ponad 90 tys BRT, to był najlepszy wynik w Royal Navy.
@maxipags43755 ай бұрын
Po co byla ta rtęć Japonczykom?
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Do produkcji amunicji
@paweflaytec45075 ай бұрын
@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 Na Antarktydzie mieli ja produkowac. A na powaznie rtec w/g zrodeł byla paliwem viman- czyli pojazdow latajacych sprzed kilku tys lat. Niemcy robiac badania naukowe np w Tybecie znalezli jakies ksiegi starozytne i stad taki szybki rozwoj broni rakietowej.Fakty mozna latwo polaczyć.Pod koniec wojny wyslano kilka ubotów z czesciami w rejon Antarktydy z specjalna misja.jeden z uwagi na awarie napedu nie wykonal zadania i zostal przejety przez USA ,byl caly wypelniony beczkami z rtecia. Dziennik pokladowy byl zniszcony i zawierał tylko dane przed misja . dalej to polecam filmy dotyczace operacji z kapitanem birdem na antarktydzie -chyba 3 misje po II wojnie swiatowej ,oczywiscie utajnione wszelkie informacje co tam sie dzialo,jakie poniesli straty i dlaczego pewne czesci antarktydy nie sa dostepne . U nas na dolnym slasku bylo znacznei ciekaweij niz na Antarktydzie. W Ludwikowicach elektrownia wyposazona w tysiace ton wegla slala prad przed 10 lat pod ziemie w ilosci zblzionej do zapotrzebowania takeigo maista jak LEgnica. I dopiero po 10 latach ruscy sie zorietowali i wymontowali turbiny.Podobnie centrale telefoniczne w rejonie Gluszycy dla kompleksy RIESE mialy ilosc numerow jak wlasnie Legnica. Oficjalnie Budowa nei zostala ukonczona a to co obecnie mzona zwiedzac udalo sie niemcom zrobic z wielkim trudem z podowow opoznien i epidemii wsrod przymusowych robotnikow. W/g relacji tych co przezyli a byli robotnikami firm jakie tam pracowaly foirm nawet budowlanch z Berlina- wykladali oni kafelki w lazienkach i obiekt byl ukonczony wyposazony nawet w podziemna elektrownie woda ktora niemcy opijali w sylwestra 44/45. Dzien przed koncem wojny Gluszyca przejechał konwoj ciezarowek jadacy 2 godziny jedna za druga, nie wolno blo zblizac sie do okien. Po wszystkim byly glosne deton je w gorach .Wjechaly one do jednej z sztolni w tamtym rejonie. Sztolnie mialy wymiary wejscia ze mijaly sie 2 ciezarowki-obecnie znane maja wejscia tak male ze ciezko by majmniejszym osobowym samochodem wjechac....Jak podal Sperr w swoich wspomnieniach pod koneic wojny niemcy wykonali atrapy za pomoca chorych wiezniów co im zabralo 5 miesiecy i te sa znane dzisiaj.A wiezniowie w wiekszosci zmarli z glodu i tyfusu .Srednia smiertelnosc komanda liczacego 300-400 osob to 1,5 dznienie- filii bylo 150. Policz sobie ilu ludzi zmarlo w 1,5 roku...A dzis na jedynym zanym cmentrzu jest ok 400 pochowanych....W lasach musza byc masowe mogily blisko filli jakie byly po gorach sowich ale nikomu na reke by je odkrywac.... Turystyka kwitnie ,paintball obok sztolni a gdzies w lesie tysiace pomordowanych ....rozumiesz.
@alpagaparkowa20845 ай бұрын
@@paweflaytec4507ktoś przekreślił ci litery. Widzisz? Prawdopodobnie żeby trudno odczytać.
@alpagaparkowa20845 ай бұрын
A jak będziesz mierzył temperature powietrza snajperom? Żołnierzom w szpitalach? Albo ciśnienie jak zmierzysz? Trzeba rtęć mieć.
@paweflaytec45075 ай бұрын
@@alpagaparkowa2084 To sie robi automatycznie jak uzyjesz jakeijs litery i znaku nie zawsze chce mi sie cofac i pisac ponownie by nie bylo przekreslone.To chyba taki blad w systemie bo zdarza sie nie tylko mi i tresc nie ma znaczenia.
@dasboot59035 ай бұрын
*Wcale nie dziwie sie rozdwojonym odczuciom brytyjskich podwodniakow, po zatopieniu tego niemieckiego U-boota !!!!*
@FrankSolterbeck5 ай бұрын
Jak opowiadasz o Enigmie t powiedz ze to Polacy zlamali szyfr a nie tepid Anglicy
@michamajnusz13805 ай бұрын
Jaja sobie robisz 😅😅😅😅😅
@sylwuala5274Ай бұрын
Ja pierdole kolejny zjeb. Polacy złamali tylko jedną z pierwszych wersji. Doucz się a potem szczekaj.
@Weisior5 ай бұрын
10% filmu to intro. Serio?
@mackkeem35715 ай бұрын
słabe ... skąd wiadomo co mówili do siebie i meldowali skoro zatoneli?
@jacuswoczega91804 ай бұрын
Też zauważyłem te psychologiczne interpretacje
@rysiekkur27915 ай бұрын
łapka w dół za to rzępolenie
@iwonaszulc41835 ай бұрын
Nie przesadzajmy z tym lowieniem U-Botow.
@igorexigorex26415 ай бұрын
Volle kraft voraus 💪
@Edelweiss-f8c5 ай бұрын
No powiedzmy, że mieli więcej szczęścia niż rozumu. Tak samo jak zatopienie Schanhrosta - jeden strzał już poza linią horyzontu.
@norbertwaega55515 ай бұрын
Nigdy wiećej wojny i zupy szczawiowej !
@RafałSkaka5 ай бұрын
20:50 AUTOR MOŻE PODSZKOLI SIĘ Z GEOMETRII I LANIA WODY... Torpeda ustawiona na zanurzenie 13 metrów NIGDY nie trafi obiektu na głębokości 40 tu metrów... To że politycy traktują nas jak idiotów , nie oznacza , że nimi jesteśmy wszyscy...
@nieznaneobliczaiiwojnyswia83655 ай бұрын
Autorze tego komentarza. Zauważ, że niemiecki okręt podwodny w momencie wystrzelenia w niego torped płynął w płytkim zanurzeniu umożliwiającym pracę jego silników Diesla z podłączonym systemem chrap. Kiedy na jego pokładzie wykryto zbliżające się torpedy, padła komenda do zejścia na głębokość 40 metrów ale manewr ten wymagał czasu, którego Niemcy już nie mieli. Torpeda trafiła ich okręt gdy ten znajdował się na głębokości zanurzenia wynoszącej kilkanaście metrów, co jasno jest przedstawione w materiale.
@RafałSkaka5 ай бұрын
@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 Jasno jest przedstawione w materiale fałszerstwo całego zdarzenia.... 1 Skoro wszyscy Niemcy zginęli , to skąd wiadomo , że to 4ta torpeda trafiła? 2Skoro wszyscy Niemcy zginęli , to skąd autor jest w posiadaniu niemieckiej relacji z ostatnich chwil OP? Przypomnij nam ciemniakom , ile metrów na sekundę zanurza się okręt podwodny?