Děkuju, děkuju, děkuju musel jsem třikrát. Konečně zkušenosti s FV popsané reálně a bez příkras. Jdu shlédnout další vaše videa.
@hnavratil2 жыл бұрын
Tak to bylo dost dobré video. Zkušenosti z praxe. Díky moc.
@kamilbartu2 жыл бұрын
Pěkně natočeno.Pravdu o zkušenostech bez reklamy prodejců si rád poslechnu.Budu montovat FVE cca o polovičním výkonu a 1/2 kapacitě baterií a střechu mám naštěstí totálně přesně na jih tak to "vydělím"tedy dvěma (-: Díky moc Kamil
@jip47462 жыл бұрын
Strecha na jih u rodinneho domu neni moc velka vyhra-sice mate poledni pik, ten je ale v dobe kdy v dome obvykle nikdo neni a ani nejste schopen takovy prikon zpracovat. My mame strechu pul presne zapad a pul vychod. V lete FVE vyrabi uz pred 5 rano a vecer jede do zapadu slunce po 9 hod. Elektrarna na jih je tou dobou vecer skoro 3 hodiny ve vlasnim stinu. A jak psal Hofy, kdo muze dat 10 at da 10, navic dnes muze az 50 kWp. Je to takovy paradox, prestoze samotne FV panely jsou ta nejvetsi a nejviditelnejsi cast FVE, tak je to ve skutecnosti dnes ta nejlevnejsi a nespolehlivejsi cast.
@ladislavmajzlik13452 жыл бұрын
Konečně někdo řekl pravdu Děkuji. Pro staré lidi jak jsem já a manželka vyhozena peníze.
@jaroslavzapletal8490Ай бұрын
Vy si ty peníze chcete vzít do hrobu? Vždyť FV je zábava.
@janjurcik17462 жыл бұрын
Vy jste moc hodný člověk, to se pozná. Děkujeme, skvělé informace.
@alesvohnout9852 жыл бұрын
Velice slušné a vysvětlující video. Moc se líbí
@vincentovaable2 жыл бұрын
Tak jsem trochu pochopila, o čem to všechno je. Přemýšlím si fotovoltaiku pořídit na starším rodinném domě. Moc děkuji za přehledný a názorný výklad.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, není vůbec za co, rád jsem pomohl.
@rostislavasimerska36082 жыл бұрын
Tak moc nepřemýšlel a investuj peníze do smysluplné “investice”….my podepsali smlouvu začátkem listopadu dnes vše dodelali ještě schválení E-on cca 1-2 týdny a muže svítit slunicko ostopéro👍….a ještě si pořiďte tepelné čerpadlo a nemá to chybu😉A už se mluví ,ze E-on zastavuje žádosti o voltaiku do konce roku z důvodu nedostatku komponentu🤭
@CzKaa2 жыл бұрын
Starší rodinný dům? Kolik má tepelné ztráty? Pokud je to bída ("C" a výše) tak nejlepší investice je zateplení, jinak to nevytopíte. Nebo za neskutečné investice. :)
@petrturon2836 Жыл бұрын
Krásně shrnuto, dík za toto video, udělal jste mi v tom trochu jasno.👍
@HofyCZ Жыл бұрын
Ahoj Petře, moc rád jsem pomohl :)
@FtazzV2 жыл бұрын
Skvělé, konečně někdo, kdo nemá úplně zelený mozek! Mám fotovoltaiku asi rok a zkušenost dost podobná: Návratnost okolo 18 let (před zvýšením ceny elektřiny, nyní cca 11 let, což už je ekonomicky zajímavé). Fotovoltaiku jsem si pořizoval hlavně jako hračku prostě proto, že mám střechu v optimálním úhlu a jako elektroenergetik mě obecně výroba energie dost zajímá. Koupi baterie jsem zavrhnul kvůli požární bezpečnosti a ekonomické návratnosti baterie okolo 15 let (životnost okolo 10 max 15 let). Ještě před rokem se ale ekonomicky nevyplatila. Nyní je situace o dost příznivější, ale baterie se stále nevyplatí. Moje instalace 3,6kWp v létě s přebytky max 20% utáhne spotřebu domu + ohřev TUV. V zimě sotva utáhne vlastní spotřebu a TUV se ohřívá při nízkém tarifu. V noci každopádně elektřinu musím nakupovat, ale z toho mám cca 6 hodin nízký tarif, takže nevadí. Denní výroba v létě okolo 22kWh, v zimě slunečný den okolo 8kWh. Slunečných dnů v zimě ale moc není, takže je zajímavější zatažený den - okolo 0,5 až 2 kWh. Roční výroba 3,8 MWh a špičkový výkon 4,2 kW.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, LiFePO baterie nehoří. Takže požár od nich nečekejte. A pokud již FVE máte, neřešte návratnost, s pocitem délky návratnosti již stejně nic neuděláte, ale radujte se z toho, že "šetříte". :)
@FtazzV2 жыл бұрын
@@HofyCZ Že LiFePo4 nehoří je silně tvrzení. Jsou ale rozhodne o dost bezpečnější než ostatní lithiové baterie. Bohužel je v dnešní době na trhu spousta Li-ion baterií pro fotovoltaiku, které jsou cenově i kapacitně zajímavější a o jejich požární bezpečnosti se moc nemluví. Souhlasím ale s tím, že teď už stejně s tou návratnosti nic neudělám. Jen mě těší že se zkracuje tak rychle.
@JJ-ct5bmАй бұрын
Kdybyste měl baterie a spotové ceny, tak jste s návratností na 8 letech.
@davidpacak806923 күн бұрын
Naprosto supr vysvětlení
@jojcano12 жыл бұрын
Ďakujem za informácie z praxe!
@radekpatocka93302 жыл бұрын
Pěkně řečeno, děkuji. Je 15.11.2022 a já mám od zaří 9300 za Mwh, takže návratnost super.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, je 11.12.2022 a ja mam 9800 kWh. Da mi to skoro 10 MWh, coz je super. A kdyz k tomu pridam usporu za provoz EV, tak jsem rocne hooodne pres 100 000 Kc uspory.
@PetrLANDSFELD2 жыл бұрын
pěkné video....děkuju. Máme střechu dost podobným směrem, tak alespoň vím, s čím počítat.
@amperak3 жыл бұрын
Supr video! krádsně si vyčíhl okamžik rozmrzání námrazy pro pokec. Až ti chcípne střídač, tak sem s ním :D zkusíme opravit, nebo minimálně znám profíka na opravy střídačů :)
@HofyCZ3 жыл бұрын
Moc děkuji. Píši si tě do svého blbovníčku, kam povezu za pér let svůj střídač 👍😂
@petersevc52442 жыл бұрын
Ja si myslim že ked je použita dobra archychektura menica vydrži velny vela
@petersevc52442 жыл бұрын
Rad sledujem tvoje videa no nemam vzdy dobri internet
@amperak2 жыл бұрын
@@petersevc5244 odhadovaná životnost je deset let. muže vydržet i dvacet, ale nic nemá nekonečnou životnost. mužou umřít namáhané kondenzíátory.
@majvajo2 жыл бұрын
@@amperak Oficialna zaruka je predpokladam 2 roky. Dava niekto dlhsiu?
@adraj0072 жыл бұрын
Už mám podepsaný smlouvy těším se. 6.3wp,10kw goodwee,a pylontech 10kwh. Nemůžu se dočkat. Super video o reálné výrobě. Asi tak nejak jsem s tím počítal co tu bylo řečeno super že se mi to potvrdilo. A vím jak na tom budu.👍👍👍🌞
@logicool19642 жыл бұрын
Ahoj, taky cekam, stejna konfigurace jako mas ty. Tak jsem zvedavy... Prebytky pres wattrouter do 160l nadrze TUV...
@pavelhalir79462 жыл бұрын
Díky za sdílení osobní zkušenosti.
@marekquarda80232 жыл бұрын
Moc pěkné video. Líbí se mi, že se tu nic nezastírá a, že jsou tu informace o tom jaká je reálná situace. Poučení? Zaplatím, využívám, neřeším. A tak by to mělo být. Díky moc a přeji hezký den.
@RR-xg1sl2 жыл бұрын
Pozdravujem Vás. Vďaka za príjemne a Ľudské predstavenie reality. Vela úspechov v tomto Roku.
@ludmilkodenevko2 жыл бұрын
Hofy!... si borec čeče 😂 moc dobre video ...ako vsetky .... ano s FVE v zime nespravis skoro nič ja este nemam ale uz mam podpisanu zmluvu na vystavbu 14kWp hybridu (zatial bez baterky ta bude v aute) ale doinstalujem boilery kam to budem tlacit prioritne ....ale som celkovo zvedavy na vysledky.
@janjurcik17462 жыл бұрын
Děkuji, velice férové video. :)
@judistak21452 жыл бұрын
Výborně video, žádné kecy
@bluejump22262 жыл бұрын
Parádní video. i já se brzy ( 7.2. ) dočkám své FVE 6,23 kWp od Čezu. Moc se těším, mám s akumulací do vody + TČ. Mám střechu na jih, proto jsem neváhal a šel do toho.
@karelm88253 жыл бұрын
Palec nahoru. Konečně blbuvzdorně bez "sluníčkového" filtru reálný pohled na běžné využití pro normální smrtelníky. Problém je zatím vysoká finanční náročnost při pořizování (v součtu) a skutečně pomalá (jestli vůbec) návratnost. Příště ještě "trochu" zákulisí, jestli to půjde, jak je to prostorově řešeno (kolik místa zaberou baterie, měnič atd.) kam to vlastně dát a jestli tam zase nejsou nějaký bezpečnostní normy a tak... Jinak perfektní a díky, už se těším na další postřehy a zkušenosti.
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ahoj. To zazemi je v mem druhem videu, ktery jiz ma YT je a na konci videa je na nej odkaz. 😉
@karelhnilicka64942 жыл бұрын
Skvělé, sice v tom pořád plavu :-), ale dozvěděl jsem se spoustu nových věcí. Díky
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Karle, však já také :)
@josefdvorak41623 жыл бұрын
Moc pěkné video. Já jako celoživotní bastlíř elektrikář jsem na to šel od piky. Nejdříve 4 panely přepínané serioparaelně a ty napájely přímo bojler. Jo je tam regulátor teploty a stykač s kontakty v serii, aby to neshořelo. Funkční několik let. Pak jsem trochu zainvestoval a dal na střechu dva stringy po dvou kWp, jeden na východ, druhý na jihozápad, měnič 5kW. V baráku jsou tri samostatné obvody, kuchyň, TC, obyvák. To přepínám dle spotřeby a nabití baterek 3kWh. Vychytávka, přes čínskou krabičku posílám do bojleru asi 300W, pokud jsou k dispozici. Měnič není připojen k síti, neřeším přetoky. Celá sranda za cca 70t. Prostě důchodce hračička.
@mikonokoki3 жыл бұрын
Ahoj, vedel by si mi prosim ta detailnejsie popisat ako si to mal pripojene na bojler? Nechceme baterky ani zbytocnosti. Planujeme temperovat chatu aby aspon nezmrzla voda v zime. :D
@josefdvorak41623 жыл бұрын
@@mikonokoki Ok pokusím se. Nejdříve úprava bojleru. Já mám Dražice 2kW, do spodní části jsem dal digi. regulátor teploty a stykač 24V který bude několika kontakty v serii spínat stejnosměrný proud z panelů nebo střídavý ze sítě dle stavu přepínače, kterým volím napájení síť-panely. Bimetal, který je v serii se spirálou zapojit třeba před regulátor. Důležité: napětí na spirálu jde jen při sepnutém stykači, při překročení nastavené teploty stykač rozpíná. Panely jsou poly. 4ks. 24V, 220W, dva a dva zapojeny v serii. Takže dva samostatné zdroje 48V. Ty se pomocí dvou stykačů přepínají do serie 96V, nebo paraelně 48V. Stykače jsem ovládal napěťovým komparátorem, pokud sluníčko zasvítilo, napětí vylezlo na cca 70V, komparátor sepl na seriové spojení a U vyleze na 120V, to je asi 600W do spirály. Omlouvám se Hofymu za dlouhý příspěvek, který není k danému tématu a to že panely když nesvítí tak prd vyrobí.
@DL-kc8fc2 жыл бұрын
@@josefdvorak4162 Mám něco podobného. Patrona 4x270W 24V. Jedna spirála = 1 pár panelů á 12V 130W, tedy v sérii 24V 260W. Impedančně tato konfigurace vyhovuje (Rf=U/I=Rs=sqr(U)/W), takže ohřívám přímo bez regulátoru (už mnoho let). Všechny 4 spirály = 4x2 výše uvedených panelů a celkový reálný výkon kolem 0,9 kW (bojler 60L, ohřev na cca 60 st. za 2-3hod.). A termostat ? Žádný, protože v zimě se to nedostane k 80 stupňům C v mých podmínkách a v létě mám 2 páry panelů "přesměrovány" k jinému využití.
@josefdvorak41622 жыл бұрын
@@DL-kc8fc Velmi pěkné řešení. V jednoduchosti je krása. Já doteď netušil, že taková spirála existuje. Každý kdo je od fochu si najde svoje zapojení. Největším problémem FV vždy zůstane sluníčko a ženská.
@DL-kc8fc2 жыл бұрын
@@josefdvorak4162 Na spirálu jsem narazil prstem v katalogu, když jsem hledal podle R do 2.5 ohmů a hned přímo 4 v jednom tělese, což mi ušetřilo pár starostí. Se zmíněným problémem FV naprosto souhlasím :)
@vladosedlak832 жыл бұрын
Som rad ze si "kludas"... CHvalabohu. Vydim dobre video, veľmi dobre... Želám ti "vše" dobre, co si praješ. Skus, (AK chceš), vetrni mlyn..(proc ne?).. A Držím palce! 👍
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Vlado, děkuji za shlédnutí. Větrník zatím nezkusím. :)
@vladosedlak832 жыл бұрын
@@HofyCZ mam veterné mlyn, ten vertikálni..A JE to bida... Pri už udelali neci s vetsim výkonem...potrebuju nekdy udelat :prevod, jako na kole... TAK ČAU
@Petan262 жыл бұрын
Moc pěkné, poučné videjko, děkuji Vám pane
@robernbob91422 жыл бұрын
Výborný díky Hofy! Uvažuji o tomhle 😀
@ffrroolliikk2 жыл бұрын
Moc pěkné video! Děkuji za reálná čísla. S autem to dává smysl… to je dobré uložiště. Jinak je tam moc otazníků. Cena,roční období,počasí,sklon, orientace, uložiště, životnost…. Myšlenka pěkná 👍
@petr-52172 жыл бұрын
S autem do smysl nedává už vůbec! V zimě topit nelze a nabíjet elektromobil místo pohonu domácnosti je stejná pitomost.
@logicool19642 жыл бұрын
@@petr-5217 ??? Co to meles ? Pokid mas prebytky , to znamena , ze domacnost je pokryta baterie nabite a " prebytkama" tim co je vyrobene navic nacpes do aut... Tak co je na tom pitomost ? !
@mira-kaas2 жыл бұрын
Děkuji, super video :-) 👍🙏
@alien105cz2 жыл бұрын
Super video realna data👌 ocenuji ze mas dobry prednes 👌
@sashapifpaf9 ай бұрын
Vzdycky davam vam like ;-) Hodne stesti!
@sei01sei013 жыл бұрын
Skvělé video. Tohle by měly vidět všechny ty firmy, které slibují nesplnitelné. Tohle je realita. Mimochodem na ohřev vody stačí i 2kWp, tedy čtyři dobré panely. Investice je řádově v desetitisících a návratnost v letech. Návratnost se rapidně prodlouží s pořízením baterií. Teplá voda je nejlevnější baterie. Samozřejmě každý nemá na elektrárnu téhle konfigurace, ale jde začít i s málem.
@Karlovskej2 жыл бұрын
Nesouhlasím. Takto jednoduché to není.
@sei01sei012 жыл бұрын
@@Karlovskej Má vlastní zkušenost. 2kWp panely přes MPPT přímo do bojleru. 10ks panelu mám zapojeno v sérii, přes pojistky do mppt regulátoru a hned do bojleru. Tedy je to zcela odděleno od rozvodu v domě. Cena cca 30tis a ušetří to 5-6tis ročně. Jestli to je nebo není složité nechť každý posoudí sám. Zvládnout by to měl každý elektrikář.
@Karlovskej2 жыл бұрын
@@sei01sei01 Ano. Ostrovní provoz do bojleru vám ušetří cca 1 - 1,5 MWh za rok. Tomu odpovídají vámi udané údaje. A co zbytek? Já mám FVE 3,3KWp + baterie 4,8kWh. Pořizovací cena po odečtení dotace 110 000. Za loňský rok celkové náklady na elektřinu 1750Kč. Za rok 2019 bez fotovoltaiky byly asi 17000Kč. Vodu ohřívám plynem. Asi tak. Ano, jsem elektrotechnik
@Karlovskej2 жыл бұрын
@@sei01sei01 Přebytky z fotovoltaiky prodávám za spotové ceny. Za loňský rok to bylo v průměru 3000Kč/1MWh. Vodu plynem jsem ohříval za 700Kč/1MWh. Kdybych ji ohříval elektřinou prodělám 1300Kč na megawattě. Navíc jsem ušetřil 10 000 za wattrouter.
@sei01sei012 жыл бұрын
@@Karlovskej Jasně tahle kombinace zdrojů je výborně nastavená. Znám ale firmy co na 10kWp fotovoltaiku dají 1kWh baterii. Ceny elektřiny, plynu i výkupní ceny za elektřinu můžou časem kolísat, takže se to může tu a tam přehoupnout na jednu či druhou stranu. Takže kdo může investovat 110tis, tak je tohle dobrá volba.
@rostislavkolbel81902 жыл бұрын
Úplně skvělý komentář.
@editaf12 жыл бұрын
Čau ksichte, díky za sdílení, zajímavé : -)
@petersevc52442 жыл бұрын
Perfekt video ďakujem . Ja som tiez kupil ale ešte som nenamontoval. No neviem mam 10.5 kw bateriu 15 panelov 380w striedac victron 48/ 5000w mppt regulator 250/100amp
@UniverzalniUcetАй бұрын
Zdravím, podle moji praxe cca 2roky, tak 99,9% pravda. Děkuji za upřímnost.
@Miraniky2 жыл бұрын
Koukám, že na topení v zimě moc není. Já vidím výhodu jako záložní zdroj při výpadku elektřiny a v létě napájení klimatizace. Teprve o instalaci přemýšlím. Hezké video.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, tak s TČ by to někdy šlo, ale jen při jasném počasí a určitě ne celý den. Spíše je potřeba počítat, že se s FVE topit nedá. Ale je to jak jsi napsal, hlavně o tom backupu a celkové samostatnosti domu. V těchto dnech při jasním počasí již nevím, kam s elektřinou. :)
@Petr1331 Жыл бұрын
Dik za video a sdileni praktickych zkusenosti. Pri soucasnych cenach je navratnost FEV. slusne pod 10 let, u BEV je to otazka s cim srovnavate. Kdyz vezmete fosil s 400k vykonem, tak bude porizovaci cena vyssi nez Tesla a spotreba vysoka. Kdyz podle velikosti podobne vybavene, tak jste treba 300tis vys, pri nabijeni 80-90%.FVE usetrite tak 50 70 tis. rocne, takze i auto se zaplati. Opravte me, jestli se mylim🤷♂️
@karlvonbahnhof0072 жыл бұрын
Super video. Moc dekuji za názor. Poučné 😀👍. Taky do toho půjdu ale v malém. Pro me to nemá smysl bez EV aut a bez elektrického topení. Me spíš bude do budoucna vadit všechno hlidat. Vecer nabit telefon pak kazdy 3 den hodinky, sluchátka, kdyz máte auto EV tak vzdy nezapenout nabit a hlidat stav baterie a pak prijde jak jste vy říkal. Az vyjde slunicko rychle vařit péct žehlit ale to se člověku ne vždy hodi do programu. Proste clovek bude v budoucnu jako hlidaci pes a programator. 😀. Jeste jednou diky za video.
@oweckayx2 жыл бұрын
Presne, ja osobne jeste na tohle prizpusobeni nejsem pripravenej. Nejdriv koupim EV a casem, jestli se jeste zhorsi situace kolem cen energii, tak nad solary teprve budu uvazovat. Vcera jsem koukal na shrnuti od electrodad a ten to presne rikal, ze se snazi prizpusobovat tomu svitu vs spotrebe. Asi to tak casem bude.
@menmen13162 жыл бұрын
Díky za video z praxe. Podle mne na běžný dům stačí poloviční výkon 5kwp. Který zajistí že vše co vyrobim spotrebuji a nic nebudu prodávat ven, a ten zbytek prostě dokoupimm, tam bych viděl ideální návratnost-Teda po započtení dotaci, jinak fve u nás smysl nedává, ale kdo ví kde bude cena elektřiny za pár let až Němci vypnou všechny jaderky.
@schabigerlump2 жыл бұрын
no ono prave se bojim ze za par let se budou instalovat jeste vice predimenzovane fve prave pro zimu, s tim ze pres leto pojede jen cast, tj. predimenzovavat se bude jen sberna plocha. pres leto bude stejne el. energie prebytek a jeji cena bude v lete miziva.
@milojanus44892 жыл бұрын
Nazdar Hofy, ďakujem za video s konkrétnymi údajmi, také mám najradšej. Mám novú fotovoltaiku, ktorá má s Tvojou určitú podobnosť. Zrejme máme zhodné panely. Ja ich mám iba 20 a mám ich rozdelené na sedlovej streche po 10 na východ a západ. Celkom sa to osvedčuje, pretože ranná elektrina má dosť veľkú hodnotu. Mám tiež menič Goodwe. Najprv som mal menič Goodwe GW8K-DT symetrický, to bolo z môjho pohľadu úplne špatne. Po krátkej dobe som ho vymenil za GW8K-ET. Malý rozdiel v názve ale veľký rozdiel vo funkcii. Tento je asymetrický, takže je možné využiť všetku vyrobenú energiu pre domácnosť. Stratu (eufemisticky prietok) do verejnej siete mám nastavený na 0 W a fakt strata sa pohybuje okolo 0,2 kWh za 24 hodín. Batériu zatiaľ nemám, rozhodnem sa podľa ceny v budúcnosti. V bratislavskom kraji nemáme žiadnu dotáciu, takže všetko (aj tepelné čerpadlá) si platím pekne sám. Nevadí, návratnosť neriešim. Je rozdiel, či si niekto vezme úver na SE a čaká kedy to začne vydělávat, alebo sa použijú prostriedky, z ktorých by inak ukrajovala inflácia. Navyše som pomerne zvláštny človek, ja dokážem mať radosť aj z vecí, ktoré neprinášajú úžitok. Tu v Bratislave mám k dňu 14. 1. osvit asi 7,5 hodiny a v ten deň som vyrobil 10 kWh energie, 19. 1. 12 kWh. Spolu za prvých 20 dní januára (ledna) je to 127 kWh. Mesačnú spotrebu domácnosti (bez TČ) máme asi 300 kWh.
@milojanus44892 жыл бұрын
oprava: strata sa pohybuje okolo 0,02 kWh za 24 hodín.
@alessverak570211 ай бұрын
Ahoj Hofy. Já jsem tvá videa (kvůli arogantnímu chování) dlouho ignoroval a teď koukám, že to byla chyba (jak u FVE, tak i EV) . Tak jo, dávám odběr.
@HofyCZ11 ай бұрын
Ahoj. Ja ale nejdem arogantni. Ja si ze vseho delam srandu a itonii a pak to muze vypadat jako arogance. Ale asi to je jen prvni dojem 😉
@znouza2 жыл бұрын
cau Hofy. Pekne. Ja uz mam namontovano, Victrony, tak uvidime :)
@MK-me2td3 жыл бұрын
Mám fvt, řekl jsi to přesně👍👍👍. Takových maníků😁 víc.
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ahoj, děkuji pěkně za shlédnutí a pochvalu. Ta vždy potěší. :)
@viliambalaz48672 жыл бұрын
@@HofyCZ Ja mam radši hybridni energii - v zime se FV topit neda - abych nemel velke zasoby plynu 1/ Propan butan od firmy Flaga-ostrovni system 2/ Brownuv plyn 3/ Starší dIesel s alternatorem fachčíci na opotřebeny rostlinny olej z velkoprodej a z restauraci :-) Jeden FV panel vyrobi za rok energii čitajii 222 autobaterii to je fakt dost Cena 200 tisic za domaci solar KDyz si to dela na kolene stojí to třetinu cena- Regulator do 2000 korun Menič taky 2-4 tisic korun Stare autobaterie co s nimi Udelat si jejich pretavenim baterie nove. Vyrabim je do kruhovych odpadových PVC rour :-) Zdravim a preji krasny den
@mochour2 жыл бұрын
Děkuji, za výborné video s vhledem do života FVE fandy. Díky vám snad mnohem větší skupina lidí pochopí, že Green Deal je úplná blbost a že v případě jeho naplnění, by se jejich život podobal životu neandrtálce (mám maso->jím co to jde, nemám maso->spokojeně hladovím). Usuzuji z videa, že jste finančně zajištěný, takže vás návratnost investice moc netrápí, ale pro spoustu lidí by to byla ruleta s exekutorem a nebo nesplnitelný sen (nedávno jsem viděl přdenášku o životnosti panelů, která je 15-20 let ... takže jste na hraně návratnosti). Ještě bych vás chtěl požádat o alespoň přibližné vyčíslení soběstačnosti provozu vašich aut pouze na základě dobíjení z FVE.
@jansykora63902 жыл бұрын
Dobrý den, dovolil bych si na Vás reagovat. Proč by podle vás mělo být jasné, na základě tohoto videa, že Green Deal je blbost? Auto jasně uvádí, že systém má spíše předimenzovaný a optimální návratnosti je možné dosáhnout jinou kombinací. Jednoduše instalací avizovaných FVE o výkonu 5 až 7 kWp s menšími baterkami co dokonce bez nich. Co se týká panelů, tak to možná platilo pro předchozí generaci, nové by měly mít stále účinnost okolo 80%, což mi přijde velmi dobré. Ale obecně green deal má vést k tomu, aby se vymyslely nové a zlepšili stávající technologie - zvýšila se účinnost panelů, ukládání energie (vodík, gravitační ukládání, nové typy baterií, syntetická paliva... ), podporovala větší soběstačnost atd. Pro je to opravdu příležitost pro Evropu stát se méně závislou na okolních státech a předně stát se technologickým lídrem, který pak bude tuto texhlogii vyvážet do celého světa.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Honzo, panely vydrží minimálně 30 let a mám na ně záruku 20 let. Baterky by to mohly také přežít, i když budou mít degradaci, odhaduji na úrovni 20% snížení kapacity. Proto jsem si koupil 7 modulů s celkově větší kapacitou, protože to jim pomůže si prodloužit životnost a to už jen z důvodu menšího počtu cyklů, rozložení nabíjecích a vybíjecích proudů. FVE mám předimenzovanou a to záměrně, neboť to beru jako dlouhodobou investici na 20 let a ochranu před zvyšováním ceny elektrické energie. Green Deal mě osobně nijak nemotivoval, šlo mi o to si hrát a také někam 'investovat'. Tak jsem to spojil 2v1. Co se týká soběstačnosti EV aut, to nemám nijak počítané, ale mám spočítané, kolik ušetřím na naftě každý měsíc. Když jsem měl Audi Q7 a VW Sharan, tak jsem dal měsíčně za naftu kolem 8 000 Kč. Nýní s EVčkama dám průměrně za elektřinu 1 000 Kč každý měsíc. Tzn. že za rok ušetřím 84 000 Kč. Ale musím zmínit, že když bych si místo EV koupil podobná auta na naftu, tak za ně dám celkově o 700 tisíc méně. Takže návratnost je 8-9 let. Baterka by měla v autech mít poté kapacitu kolem 80-85%. Nicméně EV auta mám hlavně proto, protože se mi ta technologie zamlouvá, parádně se s tím jezdí, nemám problém s nastartováním, hned to v zimě hřeje a nemusím 2x ročně na výměnu oleje. Pro mě je to hlavně o té celkové praktičnosti.
@demeterdantis2127 Жыл бұрын
@@jansykora6390 Grendeal je hnutí, které vypíná jaderné elektrárny v době, kdy nemají zdroj elektřiny pro hodiny a dny bez fotovoltaiky a větru. Které potom musí otvírat hnědouhelné elektrárny produkující CO2, aby nějaká elektřina byla. Které skupuje dřevo z celého světa, aby ho pálilo v elektrárnách na uhlí (!), aby bylo "eko" a tam v podstatě vyletí komínem. Hnutí, které zvyšuje cenu povolenek za CO2, zdražuje tak elektřinu a nutí průmysl (chce-li přežít jako obor) aby se přestěhoval mimo Evropu, kde je cena z uhelných elektráren levnější. Je to hnutí, které zakazuje benzinová auta, aby si lidé museli koupit elektrická - a přitom k jejich nabíjení (kdyby většina opravdu přešla) není dost elektráren ani elektřiny. Hnutí, které prosazuje výrobu elektřiny z drahého plynu neb je ekologičtější, než z uhlí. Jaksi nechce vědět, že když se započítají úniky metanu při těžbě a dopravě, tak je stejně ekologický, jako uhlí.
@UGI-cz2 жыл бұрын
super video díky
@doliku3 жыл бұрын
To se ti povedlo Xichte! Tleskám ti!😉😎
@HofyCZ3 жыл бұрын
Služebníček, děkuji. Udělalo radost. 😘❤️😂
@pfztablet2 жыл бұрын
Dám do postele el.deku 25-50W a na to solár stačí. Zimu strávím v posteli. Proč vyhřívat celý barák.
@martinmcz2 жыл бұрын
není lepší si lehnout přímo na ten panel? 😀ušetříš za poslel
@DL-kc8fc2 жыл бұрын
Musíš vytápět celý barák, abys předešel plísním, zdravotním problémům, nástupu dřevokazných hub a následně celkovému zchátrání domu.
@helenah47012 жыл бұрын
👍😃
@Pipi0018 ай бұрын
Zdravím děkuji za info.zkopiruju vás 😊.jak ohřívače bazén??
@HofyCZ8 ай бұрын
Ahoj. Klasicky ze zasuvky, ktera je pripojena za bateriemi z FVE. Neni v tom zadna veda
@jaroslavpribula5393 Жыл бұрын
Tam kde byvam ja tak za cely január -leden som videl slnko asi 3x takže som bol rad ked som mal elektriku na svetlo a kavovar! Hlavný string mám v zime na JV zo sklonom cez 65” a druhy menši string je na JZ ale v zime kvôli blizkemu kopcu a lesu moc nenamelie. Myslim si že ked bol socik a post socikove obdobie tak bolo zimne obdobie krajšie a viac slnečne ako poslednu dobu! Hmmm čim to asi tak bude???😜
@wenzelz.1552 жыл бұрын
Zdarec Hofy. Velký dík za všechna videa, která mne inspirovala k pořízení fotovoltaiky a doufám, že naše budoucí auto v rodině bude už elektrické. Mám jen jednu drobnou připomínku z odvysílaného videa, kde radíš systém 5 kW elektrárnu k nahřívání bojleru. Je třeba také k tomu říct, jak velkou nádobu a jakou topnou tyč k ní dopasovat. Já mám třífázovou 4,5 kW topnou tyč na 300 litrů a prosinec - leden se to trápí. Zbytek neekonomicky dohřívám plynem. Takže jsem rozhodnut dokoupit panely, aby to mělo podzim-zima-jaro větší efekt. Správně jsi řekl hodit na střechu 5-7 kW, zatím bez baterek a já se k tvým slovům přikláním, se vším souhlasím bohužel při tomto systému začínajícím lidem bez praxe říct těch 7kW. Pět je vážně málo. Moje zkušenost - moje neznalost a sám víš, co to obnáší, když chceš přidat - rozšířit kapacitu elektrárny. To by stálo zato v dalším videu zveřejnit. Měj se moc fajn, ještě jednou děkuji za osvětu a hlavně ať nám to svítí a máme z toho radost. Wenzel
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, já mám 200 l el. boiler a mám tam 3f patronu 7 kW. Takže to je vyhřáté za 1,5 hodiny jako nic. Když je přetok jen 4 kW, tak to hřeje i tak, ale s menším výkonem. V zimě to moc nehřeje, protože většinu stihneme spotřebovat a nebo jde do baterii. Na to nestačí ani 10 kWp FVE, když má člověk baterky. Ale bez baterek je opravdu optimum 5-7 kWp FVE. Samořejmě 7 kWp je asi nejoptimálnější v tento okamžik do systému bez baterii s 3f el boilerem. Nicméně, pokud nemá člověk FVE s baterkama, má o dost nižší dotace. Já chtěl využít maximum 170 000 Kč, proto jsem vzal ty baterky defakto grátis.
@wenzelz.1552 жыл бұрын
@@HofyCZ Díky za odpověď a tím se vše vysvětluje. 200 litrů na 10kW s patronou 7kW je v pohodě a právě proto jsem to napsal. Teď v zimě a na jaře to asi nestihnu zrealizovat, protože fa, která mi to dělala sice komunikuje, ale nestíhá. Tak snad si tu moji teorii o efektivnějším nahřívání vody v bojleru zvýšení panelů na 7 kW potvrdím příští zimu. Ještě jednou bych se chtěl zeptat na tvé zkušenosti ohledně vyřizování na úřadech při zvyšování kapacity elektrárny. Předem za vše díky a mnoho úspěchů k dalším videím. Wenzel
@demeterdantis2127 Жыл бұрын
Já vím, chce to peníze, ale pokud ohřívám teplou vodu tepelným čerpadlem, snížím v průměru na třetinu. Mám tichý Acond, i mi topí. Pro mne je minimální instalace 10kWp a s baterkou. Je sice drahá, ale zvyšuje % využití vyrobené elektřiny. Pokud vyrobím navíc 10kWh navíc, dám ji za pár halířů distributorovi, pokud ji v době přebytku bude chtít. A po západu budu dokupovat elektřinu za 6 Kč za 1KWh! Pokud těch 10 kWh uložím, potom mám po odečtení ztrát 8 kWh zdarma. Jen se mrkněte na hodiny, kolik berete od západu do východu. Minimálně 8 měsíců v roce, t.j. nějakých 240 dní v roce. A to jsou i dny zatažené, kdy můžete spotřebovat elektřinu ze včerejška.
@stanislavsvandrlik83313 жыл бұрын
Parádní video.Celkem mě zaráží,že ještě nikdo nevymyslel solární panely s automatickým vytápěním,pokud je na nich souvislá vrstva sněhu.Samozřejmně,že elektřina na vytopení by musela být z baterie v domě či ze sítě.Občas je právě nádherné a slunečné počasí ikdyž mrzne a sníh jen tak nesleze. Kdyby byly panely zakryty sněhem třeba týden,tak nejspíš za tu dobu nevyrobí nic nebo jen minimum.Nejsem expert na FVE,jen uvažuji nahlas. Sníh zakrývající panely by díky takovému vytápění ,jako je např.na čelních oknech automobilů rychleji slezl a pak by byly daleko účinnější i za těchto podmínek.Určitě víte,jak to myslím.Ale jinak jako jó,líbí se mi tato technologie a tím spíš v kombinaci s EV.Také by se mě to líbilo.👍🔝
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ahoj. Co se týká ohřevu panelů, aby z nich slezl sníh, tak to už někdo počítal a spotřebovalo by to podstatně více energie, než by panel bez záruky dokázal za daný den vyrobit.
@amperak3 жыл бұрын
jak psal hofy, odtávání existuje, ale jeho provoz je drahý.
@stanislavsvandrlik83312 жыл бұрын
@@HofyCZ to jsem i čekal,ale na jedno slezení sněhu ,který by se normálně držel třeba týden a zakrýval činnou plochu by se to dalo aplikovat.Možná by se to za ty dny i vrátilo zpět.Ale díky za odpověď.Hlavně ať to slouží a dobíjí vaše EVčka.Je to super řešení.👍
@DL-kc8fc2 жыл бұрын
Pokud to není zrovna metrová vrstva a panely nejsou moc naležato, samo to sklouzne - panely se totiž i při malé produkci zahřívají...
@martingetlik15802 жыл бұрын
Prvý človek čo povie na rovinu a vás dá hneď do obrazu 👍
@dragracinggames12272 жыл бұрын
Dobré info super.
@radimhanousek41262 жыл бұрын
Dik za strizlive video o FVE. Ne jak ostatni co jsou vetsinou reklamni od firem jak vse je zalte sluncem....
@pavelslevinsky7589 Жыл бұрын
Super video chtěl bych se zeptat ja bych chtěl fv jen kůly výrobě elektřiny a prodej aby se me snížila cena. Vyplatí se tato varianta využil bych virtuální baterie. Říkám si že palivo pro elektro auto si dokážu vlastně vyrobit,ale naftu ne a bůh ví co bude do budoucna se spalovakama až nám napali cenu za 1l na 100kc +
@HofyCZ Жыл бұрын
Ahoj Pavle. Co se týká využití FVE, tak je to vždy individuální záležitost. Každopádně všem doporučuji 10 kWp elektrárnu, pokud to střecha dovolí. Baterie úplně stačí kolem 10 kWh + virtuální baterie je také fajn produkt, ale je nutné v budoucnu počítat s určitými poplatky za VB a podle mého propočtu si ČEZ za VB odebere hodnotu v oběmu 1 MWh, takže je dobré tam poslat více, aby se vracela přidaná hodnota. Já měl loni přetok do VB kolem 3 MWh, takže já jsem si zlevnil energii o kapacitě 2 MWh na cca 1 Kč za kWh, včetně distribuce. Primární je si energii nechat doma a spotřebovat doma a do vody, to je jevýhodnější.
@pavelslevinsky7589 Жыл бұрын
@@HofyCZ aha dik ja ji chtel jen vyrabet diky za radu
@petrkocandrle37792 жыл бұрын
Máš to pěkný. Jen s tím topením jsi zapomněl, že máš strašně nenažranej barák. 25 kWh běžná spotřeba bez topení a TUV denně je fakt moc. U nás je to spíš 6 kWh denně. A topení a TUV nám v zimě při teplotách kolem 0°C většinou sežere nějakých 10 kWh denně. Maximum za letošní zimu při největších mrazech máme 17.94 kWh, takže moderní pasivní barák by z 10 kWp uživit skoro šlo, tedy když zrovna nebude měsíc zataženo. Akorát bych pak nevěděl, co s tím v létě. Slunci zdar!
@majestymajesty7908 Жыл бұрын
Kolik je roční celková spotřeba domu elektrické energie? Díky za odpověď
@HofyCZ Жыл бұрын
U nas doma asi 12 MWh. Vse na elektrinu. Plus 8 MWh auta.
@majestymajesty7908 Жыл бұрын
Hmmm u nás 14 MW vše také na El. Dnes se to otáčí a návratnost fve je úplně jinde ...
@miroslavpavka81852 жыл бұрын
Díky za video Hofy :) Zajímá mě jak funguje hybrid FVE ve spojistoti s nabíjením aut - pokud je člověk neživí přes wallbox jenom přebytkama z panelů, jak zajistíš aby nabíjení EV nepoužívalo elektřinu z baterií domu?
@philipsboranowitze53282 жыл бұрын
👍 Ohledně Tesly a BMW i3 máme naprosto stejnou zkušenost... když nejedeme někam na dovolenou nebo dál než třeba 50km s celou rodinou, tak se pereme o i3... na běžné ježdění v přímém srovnání znatelně uživatelsky příjemnější, agilnější a obratnější... ve městě nepřekonatelná 🙂 A to jsem býval slepý Tesla fanoušek, i3 jsme koupili ženě jen kvůli cestám na nákupy, školky a kroužky protože jí Tesla nesedla a do ropáka se už moc přesedat nechce 😉
@pavlos123 жыл бұрын
Podle mě je to jako hračka super pokud si to někdo zbastlí sám. Zatím mi FVE nedává smysl, nechat si ji udělat firmou za půl mega s tím že se mi to možná za 15 let vrátí. Ještě bych zohlednil to že se budou muset měnit baterky v průběhu těch patnácti let a třeba i střídač nevydrží. Možná až vláda vypíše pořádný dotace nebo se FVE natolik zlevní, že bude návratnost třeba 7 let, tak do toho taky půjdu. Díky za video👍👍
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ahoj Pavle. No je to jak píšeš. Tak jak to mám já je opravdu na hraně návratnosti. Ale já si s tím hraju i tak, i když jsem si to nestavěl sám. Baví mě ten pocit, že mám "svou elektřinu" a že trošku pomáhám ekologii, i když to také chvíli trvá, než mi moje FVE "zezelená", protože výroba panelů, střídače a baterek také zanechali nějakou uhlíkovou stopu. Já jsem dal už více peněz za větší nesmysly a tohle mi dává smysl i z důvodu takového pocitu "samostatnosti", když nejde v obci elektřina a náš barák je jediný, který svítí a běží se vším všudy. To mě potěší. Peníze budou a my nebudem a tímhle jsem jsem si udělal radost a splnil sen. Jinak baterky by měly vydržet minimálně 10-12 let a pak bude něco daleko lepšího. Třeba se toho ani nedožiju :)
@pavlos123 жыл бұрын
Já to chápu a je potřeba si dělat radost😀, já jen zpochybnil ekonomické hledisko i když samozřejmě peníze nejsou všechno. Snad v budoucnu bude pořízení FVE dávat větší smysl a bude dostupnější. Tak atˇ elektrárna ještě dlouho dobře slouží.
@amperak3 жыл бұрын
@@pavlos12 aktualně je ceník pro vytápění u čezu tak strašnej, že smysl má fve i pro lidi co elektřinou topí. to do nedavna nebylo. baterie měnit nebudeš, jen měnič
@DL-kc8fc2 жыл бұрын
Je to i o životním stylu.
@505blanka2 жыл бұрын
@@amperak ... no jo, ale v zimě to elektřinu na topení nedá.....
@JaneKLX2 жыл бұрын
Děkuju za video a sdílení zkušeností. Opravdu záslužná činnost. Naše průměrná denní spotřeba pro 5ti člennou domácnost je cca 7 kW a to nešetříme. Pokud vyrobím za slunného lednového dne to, co vy (budu mít 9.6 kWp v panelech rozdělených do stringů čistý východ, západ, jih, tak v pohodě v takových dnech vytopím i náš malý dům. Při vaší spotřebě je to opravdu nemožné vytopit a ještě na severu republiky, ale to není důvod brát to paušálně. Pokud vám 10 kWp panelů dává za hodinu až skoro 6 kW, tak mi stačí hodina na bojler a hodina na dobití aku. Na průměrnou denní spotřebu 7 kW by stačila cca hodinka a čtvrt, ze které mohu odečíst noční spotřebu, která bude z aku a čas na její dobití jsem už započítal, ale počítám i s rezervou na vlastní spotřebou komponentů fve, která není zanedbatelná .... a co s tou další výrobou? Topení. Pokud dám v zimě + 15 kWh, tak jsem opravdu za vodou. Dům máme zateplený, poměrně nízkoenergetický ... nemůžu se dočkat. Vaše reálná čísla mají velkou hodnotu pro lidi, co plánují, přemýšlí, rozhodují se. Ještě jednou děkuju. Pro topení mám krbová kamna, kterými topím už 20 let stejně, protože to suché teplo beru jako nejlepší a krb je nejleší televize :-) , takže pro zimní provoz fve mohlo být těch 9.6 kwp i s rezervou. Kurňa, konec konců to letos poprvé vyzkouším. Dal bych si i odběr, ale když kouknu na vaše videa a playlisty, tak vidím asi pořád jen toho nechutně přetloustlého pitomce xavera a jeho populární hosty, což se snažím v životě vyfiiltrovat.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Já nemám nic společného s Xaverem :) Ale také nejsem žádný hubeňour :) Jinak dr69m palec s FVE, je to velmi dobrá věc a každý má jiné podmínky.
@josefdobry37172 жыл бұрын
Děkuji za super video. I komentáře už od září řeším ftv a stále hledám rady a informace aby jsem toho co nejvíc pochopil. Tohle mi dalo opravdu hodně. Dům vytapim a vodu ohřívame pelet a jsem s tím velice spokojený ještě jsem chtěl vyřešit úsporu na elektřině proto uvažuji o FTV. Můžete mi někdo napsat skutečnost s dodavateli a dále se chci zeptat zda máte někdo zkušenost se zapojením IZT od Atrie prez Wattrouter? Jsou tam dvě 4kw patrony dají se pustit jednotlivě s nádrž má 615 litrů bude to vůbec fungovat. Střech 45 stupňů východ a západ.
@Hugofogo12 жыл бұрын
Přesně tak, když to pere, tak se pere !
@petosranda92092 жыл бұрын
Zdravím,chcem sa opýtať že aký názor máte na virtuálnu batériu. Ďakujem za info Peter z SK
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Peto, VB je fajn, ale není to takový zázrak, protože se platí vyšší poplatek, a vyplatí se až od určité uložené kapacity energie k poměru aktuální ceny za silovou energii. U mě to vychází +- NULA. Protože většinu spotřebuji doma.
@martinkrupka89343 жыл бұрын
Hypoteticky 15let návratnost. Do matematického výpočtu je třeba zahrnout snížení výkonu panelů v průběhu času, pravděpodobně ještě minimálně jedna investice do střídače v průběhu životnosti. Faktorů je tam více, ale i tak je ten pocit, že jezdíš na vlastní elektřinu super.👍 Tvoje auta výfuk v Prunéřově minimálně po velkou část roku rozhodně nemají. 👍
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ahoj Martine, máš pravdu, že je tam hodně proměnných. Proti tomu návratnost může zkrátit další zdražení elektřiny. Když by kWh stála 10 Kč, tak to mám zpět za 3-4 roky :) A co se týká EVček, tak ty jsem si nepořídil kvůli ekologii a nemíním se pouštět do diskuze, jak moc jsou ekologická. Mě se líbila ta synergie s FVE a moc mě to dělá radost a pro mě je EV daleko praktičtější, že mám každé ráno "plnou nádrž" na dalších 300-500 km podle toho, kam jedu a v jaké ročním období. Měj se fajn a dík, že sis pustil mé video.
@martinkrupka89343 жыл бұрын
@@HofyCZ Na téma ekologie se není třeba bavit. Já rozhodně budu raději na ulici jezdít za elektromobilem, než za jakýmkoliv spalovacím autem. Z elektromobilů nejdou ty jedy co jdou že spalovacích vozů. Primárně se to dotýká každého z nás a plíce si nikdo nekoupí druhé ani v bazaru.
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ano, souhlasím. EVčko v uzavřených ulicích měst je velká výhoda, že to nesmrdí lidem na chodníku pod nosem. Sice má moje EV výfuk v elektrárně, ale tam mají již dnes poměrně dobré technologie, aby to zachytilo co nejvíce "hnusu", který do atmosféry nepatří, ale i tak je snad 50% z jaderné elektrárny a dalších cca 25% mám z mé FVE. Takže já mé EVčka odhaduji, že jezdí na max 25% "nečisté energie".
@amperak3 жыл бұрын
cca 5% za deset let je degradace panelů, netřeba moc kalkulovat, cena energie se měníá daleko víc.
@bigsam723 жыл бұрын
Podle materialu z CVUT se BEV stava ekologicke ( mensi emise CO2 ) pri najezdu cca 120k km oproti spalovaku ( benzin ) a tusim az pri 250k km proti dieselu, takze bych to s tou ekologii tak moc nedrtil ;-)
@ChocoHammer Жыл бұрын
Super! Mám v plánu taky natočit v časosběrném stylu třeba co 30min celý rok, abych viděl jak mi na střechu svítí. Zmínil jste aplikaci. Můžu se zeptat jakou? Díky!
@HofyCZ Жыл бұрын
Ahoj, jakou aplikaci ted myslíš? Používám SEMS co má GoodWe
@ChocoHammer Жыл бұрын
14:31 jste mluvil o nějakém prográmku, který by Vám vypočítal odhad výroby podle sklonu a orientace, u mě totiž střecha je v neideální orientaci a tak se snažím vypočítat nejlepší poměr cena/výkon. Zbytečně nestavět 10kWp, když by stačilo právě třeba 6kWp na každou stranu 3Kwp. Ještě jednou díky! @@HofyCZ
@HofyCZ Жыл бұрын
Takovy program nemam, mam jen na smer slunce apku SunCals.net. Ale apka na vypocet vyroby podle mista, orientace a sklonu existuje, ale neznam ji. A co se tyka 10 kWp, tak vzdy urcite 10 kWp hlava nehlava. Ty panely jsou totiz na tom to nejlevnejsi.
@stanislavontkoc3762 жыл бұрын
Akej znacky mate elektricky kotol? A aka je jeho mesacna spotreba v KČ? Dakujem za odpověď. Standa
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Stando, mam 200l Dražice s 3f 7 kW patronou. A spotřebu v Kč nemám spočítanou, ale ze studena to cca 55 stupňů se ohřívá asi 1,5 hodiny, tzn asi za 10 kWh = 26 Kč. Nicméně většinou jen přihřívá a to trvá max hodinu.
@tomaskonopac9431Ай бұрын
Tak ono to dává smysl v určitých scénářích. Například v zimě tím dobít nějaké menší baterii a tu hlavní část třeba dát do topného kabelu co mám v podlaze a současně třeba nahřát těleso v boileru. Hlavně neinvestovat zbytečně do baterií a měničů. Čím to je jednodušší tím je to v podstatě návratnější řešení. Protože FVE za 400 000 Kč se v objektu co má spotřebu ročně Max. 4 MWh asi těžko zaplatí. To je potřeba si uvědomit než to budete pořizovat jestli opravdu tolik elektřiny vůbec umíte využít. Já sám vzhledem k tomu že mám málo ploch pro umístění panelu momentálně čekám až na trh přijdou a budou cenově dostupné ty nové panely s 400 W na m2.
@HofyCZАй бұрын
Já mám roční spotřebu kolem 18-18 MWh. 😉 Ja bych uživil i 20 kWp FVE. Jinak souhlas. Největší návratnost FVE je bez baterií, kde jdou přetoky pouze do vody.
@tomas_vucka2 жыл бұрын
Zdravim. Mohl bych poprosit o nazev toho programu na vypocet? Jinak souhlas s tim co rikate, taky se snazim vse zuzitkovat :-)
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Tomasi, bylo to na webu pres prohlizec, ale uz bohuzel nevim, kde a jak sem to nasel. Zkus stesit pres google :)
@tomashamsik42442 жыл бұрын
Dobrý den, plánujete natočit i video, kde budete mluvit o aplikaci goodwe?
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Tomáši, neuvažoval jsem o tom, ono tam není moc co točit. Pár přehledů a grafů a to je všechno.
@JanSeďa-y4d8 ай бұрын
Díky za video. Zajímala by mě ale denní spotřeba domu před pořízením FVE. Nynějších 35kwh mně přijde strašně moc. Návratnost by se tak měla počítat z té spotřeby před pořízením a ne z té po, kdy se snažíte propálit doma co nejvíce z FVE a spotřebu si tím uměle zvýšíte a tím pádem zkrátíte návrtatnost.
@HofyCZ8 ай бұрын
Ahoj, denni spotreba doma je porad stejna, nic nezapinam navic. Pouzivam virtualni baterku a vazne to neresim. Navratnost pocitam na zaklade fakturace za elektrinu i naftu a ta je rocne zhruba 100-120 tisic proti stavu bez FVE+EV.
@Norbino222 жыл бұрын
Dobrý den, chci se zeptat, jestli je normální moje spotřeba elektřiny a jestli se vyplatí montovat FV na můj dům. Spotreba 24MW/rok ! , kompletne eletrifikovaný dům - elektrické kabelové podlahové topení, elektrický bojler. Barák má 8let a je nezateplený, má jenom termoomítku. Díky Standa.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, já mám také vše na elektřinu a rekordní spotřeba byla asi 18 MWh a to je i včetně bazénu atd. 24 mi přijde hrozně moc. Zvlášť v dnešní době. Netěží ti synátor doma BTC? :)
@Norbino222 жыл бұрын
@@HofyCZ Ne Ne ještě jen malý kluk, netěží :D, ale myslím , že příčina bude asi v tom že mám na podlaze kde je podlahové topení koberce, jinak si to neumím vysvětlit.
@veslik3 жыл бұрын
Jak je to s rozvodem elektriny pro FVE? Jak je to u starsich domu proveditelne? Kolik kabelu a jake vedou napr do hlavni rozvodne skrine v dome?
@jirikratochvila55192 жыл бұрын
Presne tohle by me take zajimalo...
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, dobře, udělám další video a budu hovořit i té instalaci, kde vedou kabely atd.
@racek742 жыл бұрын
Pěkně řečeno a souhlasím se vším a popíšu naší FV...Máme goodwee 5 , na střeše 10 panelů , nominální hodnota je 4,5kwp , bez baterií , přebytky jdou do vody 200L bojler jen na elektriku , ve skutečnosti to dokáže 5,4 vyrobit , máme střechu přesně na jih a nízký sklon cca 35° , ideální podmínky pro léto , v zimě to dokáže cca 2,5 - 3 kw díky orientaci střechy při supr podmínkách i tak malá fv , ale v prosinci nikdy víc než 2kw až teď je to lepší... , pro ostatní co uvažují o malé fv jako ta naše , tak bojler je nahřátý na max. celé léto od instalace v květnu 2021, na elektriku jsem musel zapnout až v listopadu , což je supr , bojler je 4kw třífáz..zatím nevíme kolik ušetříme , tak uvidíme v dubnu po vyúčtování , ale určitě potřebujeme krom vytápění bazénu další letní spotřebič , takže se chystám na 3,5kw klimatizaci , ...jinak máme také D45 a ,,virtuální baterii,, od čezu což znamená že přetoky si vezmeme zpět jen za distribuci poplatky a daně ale jen v množství kw co pošleme ven...
@eriktoupal84372 жыл бұрын
Uvažuji na 6,4kwp do vody za 127tis nebo s 8,2khw baterkou za 199. Bojler máme teď 160L a doporučují min. 200L při řešení do vody. Jinak soused má 3,6kwp 8 panelu a v zimě mu to vyrábí prý 10khw. No já nevím komu věřit.
@racek742 жыл бұрын
@@eriktoupal8437 Mě to dá v zimě max.12kwh , ale to musí být echt podmínky , slunce celý den , teď už je to lepší v březnu , dnes 12.3 je 24,6kwh vyrobeno , teď jsem zrovinka na to koukal , 10 panelů...ten 200l 3fáz bojler je nutnost pro dotaci pokud nejsou baterie , pán byl tak fér , že mi dal za pravdu mojí nedůvěřivosti že pro nás baterie jsou nesmysl a vlastně je to nenávratné (pro naší spotřebu) , protože v době kdy se má zaplatit investice jim končí garantovaná životnost a pak už je to jen o náhodě kolik let ještě dají , do vody mi to dává větší smysl , ale chce to energii opravdu využívat a nemít velké přetoky do sítě , v létě je to celkem náročné , takže uvažuji o 3,5kw klimatizaci.
@eriktoupal84372 жыл бұрын
@@racek74 K nám se má zastavit pan za 14 dní abychom se pobavili který systém bude pro nás lepší a který půjde nainstalovat. Máme dřevostavbu a parozábrana tak jsem zvědav jak si poradí vrtat do fasády taky nechci.ale do telefonu mi jasně řekl baterky já si taky nejsem moc jíst :( taky budu chtít Klímu ale mobilní vy taky?
@racek742 жыл бұрын
@@eriktoupal8437 O mobilní neuvažuji , nějakou nástěnnou...jinak další věc o které asi nikdo moc neví je ta , že pokud máte starší dům kde jako my máme 30 a více let let staré rozvody elektriky , tak vám nikdo baterie nenainstaluje , jen na černo a při např. požáru by mohl být a jistě by byl problém s pojišťovnou , jinak by se muselo investovat do všech jističů potažmo i vedení pokud není v mědi a to při dnešních cenách investici značně prodraží , o tom jsme vůbec nevěděli , až při konzultaci s pánem u projektu.
@eriktoupal84372 жыл бұрын
@@racek74 Máme domek starý 5 let. Takže pokud není v mědi tak baterie nenainstaluji?
@Xawer2 жыл бұрын
Zdravím, pěkné video, jsem v tomto odvětví úplný amatér. Rodiny dům jsme pořídil loni a dodělávám rekonstrukci pokojů a začínám pokukovat i po FV. Nemám el. auta a jiné el vychytávky a topím el. kotlem. kolik se tak pohybují baterie? Jelikož pár let zpět mi známí říkal ohledně návratnost FV že je dosti podobná jako její živostnost a že by bylo lepší pořídt použité baterie a nabíjet je z levného proudu a během vysokého tarifu jet z baterek, že je návratnost lepší - nevěnoval jsem tomu tolik pozornost i a s kolegou již nejsem v kontaktu. Druhá myšlenka jestli cena baterií není tak vysoká, že výhodnější by bylo pokud energii nespotřebuji tak ji i za nišší cenu převedu k distributorovi. Jak říkám beru v potaz že nemám kam tu elektiku udávat krom běžného provozu domácnosti takže bych zatím volil méně výkonnou FV ( poloviční proti té vaší) děkuji za odpověď a případně vyvedení mě z omylu a doplnění mého povědomí o FV
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, začnu hned tak, že díky bateriím jsem mohl čerpat maximální dotaci 170 000,- Kč. Bez nich bych byl rád za dotaci kolem 50 000,- Kč. Tak jsem je měl téměř zdarma. Pylontech baterie, co mám já stáli tuším kolem 25 000 Kč za 2,4 kWh. A mám těch modulů 7. Čím více modulů, tím nejen větší celková kapacita, ale také je celkově šetřím při nabíjení z FVE, protože se příkon defakto dělí 7 a to samé při veliké spotřebě z baterií a také díky kapacitě mi mé bateriové pole vydrží déle oněch garantovaných 5 500 cyklů. Já si to spočítal asi na 250 cyklů za rok, tzn, ze životnost baterií při správném používání překročí 20 let. A i poté půjdou používat, ale to už budou mít třeba jen 70% max kapacitu d9ky degradaci a celkovému stárnutí. Právě ona dotace byl důvod, proč jsem bral i baterie a získal jsem k tomu možnost backupu celého domu při výpadku elektřiny. Bez dotace bych si nechal postavit FVE 10 kWp (panely jsou levné) a vše bych dával jen do vody a odprodával prodejci.
@Xawer2 жыл бұрын
@@HofyCZ moc děkuji za odpověď a doplňující informace
@pavelklauber49852 жыл бұрын
Dobrý den, super video už jsem ho viděl víckrát a i díky tomu jsem si nedávno pořídil fve 8,8kwh, baterky 10kwh a goodwe 10. Jsem už napojeny na distribuci, mám tam od středy nové hodiny a porovnávám tak co ukazuje aplikace s realitou. Například včera hezký den nějaká ta přeháňka ale jinak ok, výroba elektřiny 40kwh z toho do domu použito 20kwh a nakoupeno cca 0,3kwh. A zde mám problém podle hodin jsem nakoupil 2kwh místo 0,3kwh co vykázala aplikace. Taky máte stejný problém? Děkuji za pomoc
@bohousbily6662 жыл бұрын
Moc díky Hofy za video. Zmiňuješ tam, že ti ČEZ měsíčně odečte přetoky a co jsi odebral. Nicméně co jsem si dohledával, tak se to vyrovnává jednou ročně za celé zúčtovací období. Vím, že se to pořád na fórech řeší, kdy je vyúčtování a podobně, tak aby to někoho nezmátlo. Super je, že jsi ukázal, že i pod mrakem to něco málo dá. Zajímal by mě tvůj bazén. V pozadí vidím něco nadzemního. Jak máš řešené to vtápění? Máme pouze nadzemní bazén a hledám nějaké levné a efektivní řešení. Díky za tvojí tvorbu, na Hofylandu jsem vyrostl. :)
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Bohouši. Ano, máš pravdu, ČEZ účtuje ročně. BE mi to dělala měsíčně. Uvedu vše na pravou mítu v dalším videu. Co se týká bazénu, mám takový ten "plech" od Mountfieldu za pár tisícovek a nechal jsem ho zakopat, právě kvůli izolaci a aby kluci mohli snadno do něj skákat, to je baví nejvíce. No a k němu jsem přikoupil asi za 10-12 tisíc tepelné čerpadlo, které si veme asi 800W a ohřívá vodu 4-6 kWh podle počasí. Bazené o kapacitě cca 17 m3 vytopí za 3 dny z 20 stupňů na 30 stupňů. Přikrejvám ho plovoucí termoplachtou. Nechtěl jsem za bazeén dát půl mega. Vešel jsem se se vším do 30 tisíc.
@Trifid192 жыл бұрын
Kdy uděláte video o tom proklatém střídači? (Goodwe ET) 😀 určitě jste vhodný adept na to říct zda a jak velký problémy jsou s jeho asimetrii nebo zda to v běžném provozu funguje jak má. Děkuji a budu se těšit 😀
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Kozičko :) GW není prokletý střídač, funguje jak má, alespoň zatím. :). Asymetrie funguje dobře, jen to vždy chvilku lítá, kam nemá atd, ale v celkové pojetí za celý den to je tak 1% ruzných odchylek.
@adamphoneplay351216 күн бұрын
Mám malý barák a spotřebu jen 5MWh. Vyplatí se mi to? 🤷♂️
@HofyCZ16 күн бұрын
Vzdy to jde nastavit tak, aby se to vyplatilo. V tomto pripade bych volil FVE kolem 6-7 kWp. Ohrev vody a baterie staci do 10 kWh. Jde to provozovat i bez baterie. Ta je na tom nejdrazsi. A das si tarif “pro solary” u cezu s virtualni baterii.
@adamphoneplay351215 күн бұрын
No já mám D45d. Všechno mám na elektřinu, takže tak 3MW sežeru v zimních měsících. Baterie u mě nebude dávat smysl určitě. Jdu se podívat na tu virtuální.
@tomasblahut89182 жыл бұрын
Hofy, k te navratnosti- chapu 9Mwh je cca 23tis, ale zda se mi ze je nutne pricist jeste nulovy odber, tedy vsechny pripadne zalohy, ktere se vrati. Pletu se?
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Tome, zálohy platím tak jako tak a ty se samozřejmě vrací po vyúčtování. Vše mám přes ČEZ portál pěkně k náhledu.
@frantisekhlavaty76842 жыл бұрын
Co ma te za dryh ? Monokrystalicky panely ?
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Franto, když ti řeknu, že teď nevím, tak fakt nevím. Prostě ty, co se teď instalují všude. :)
@soptik7022 жыл бұрын
Dobrý den . Máte MONO chrom a nebo poli chrom panely.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, mám MONO.
@pavelhavranek76412 жыл бұрын
S Vaším komentářem plně souhlasím.Mám 10kwatní elektrárnu .V zimě nicmoc ale pomáhá zato v létě jeto bomba musím nařezat spoutu dřeva a mámto zcela zdarma a to nemluvím o další spotřebě
@vladimirsimicek52963 жыл бұрын
Super, dík. Mám dotaz na montáž panelů a svodů hromosvodů tj. Vzájemné vzdálenosti, viz normy? VŠ
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ahoj, to s tím hromosvodem mi firma tvrdí, že to je takto, jak to mám já, že se defakto dotýkají v pořádku a že to je dokonce chtěné. Mám od nich vyjádření a revizi, že to je v pořádku. Sám si v tomto nejsem jistý. Již jsem to s firmou na základě upozornění od jiných diváků řešil, ale prý si za svým tvrzením stojí.
@vladimirsimicek52962 жыл бұрын
@@HofyCZ ahoj, nic méně je ta horší varianta ochrany. Lépe by bylo,kdyby jsi měl panely vzdálené od jímací a svodové části hromosvodu v tzv. Bezpečné vzdálenosti kterou určuje ČSN norma. Ahoj.
@robin_hornychwanderer95832 жыл бұрын
Skvělé porovnání, tohle nikde nikdo člověku nepoví. jen kecy, vytápíte grátis, svítíe grátis. Ale jen občas.
@michalcervenka40882 жыл бұрын
Prosím zda víte kolik má vlastní ztráty Váš měnič nepětí ? Díky.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj Michale, střídač by si měl brát něco mezi 40-120W podle toho, kolik zrovna vyrábí.
@michalcervenka40882 жыл бұрын
@@HofyCZ díky za info, někdo mi říkal že to může mít i 2kw, jo je tedy asi blbost, díky M.
@HofyCZ2 жыл бұрын
2kW je nesmysl, ale hřeje to hodně tedy, když svítí slunce na plné pecky. :)
@michalcervenka40882 жыл бұрын
Mě by zajímaly spíš stráty když se z baterií mění napětí na 230/400V
@CZStratos2 жыл бұрын
ja ted vyrobil s 8.1kW panelama skoro 35kWh za den, ale mam cistej jih a vetsi sklon panelu :)
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, máš holt kliku chlape! :)
@TK-bk5tr2 жыл бұрын
Dobrý den, řešíte nějak když dobíjíte elektromobil a přijde třeba mrak, aby se nezačal výkon tahat z naakumulované energie? Děkuji
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj. Wallbox mám připojen mimo střídač a baterie. Tudíž, jakmile přijde mrak, nabíjím ze sítě. To bych si huntoval baterky, pokud by to šlo z nich, nicméně pro jistotu mám u auta také 230 V zásuvku, která jde skrze baterie, když bych potřeboval.
@TK-bk5tr2 жыл бұрын
@@HofyCZ Ahoj, děkuji za rychlou odpověď, asi si to budu muset namalovat, protože ten střídač tam někde musí stejně být, aby udělal z SS napětí z panelu 3f 230V.
@acer91242 жыл бұрын
Zdar ksichte 🤣🤣. Prosím tě, kolik je výroba v dnech jako jsou nyní, bez slunce, zataženo, případně slabý déšť? Děkuju
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, no kdyz je mega hnusne, tak to denne vyrobi tak 2-5 kWh. Je to na prd az do konce unora.
@josefkrotky81312 жыл бұрын
Nezaznělo tam kolik litrů má bojler obsah a kolik to tedy v průměru vezme kilovat na dohřátí vody. Hodila by se informace kolik lidí ji spotřebovává a na kolik je nastavena teplota bojleru. Díky.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, boiler má 200 l a m8 7 kWh baterii a ze 30 stupňů na 60 se ohřívá asi 75 minut.
@jardarus272 жыл бұрын
O tom přemýšlím mám malou chatu 38m2 .ohřev vody .svícení.ledničku . Kolikátku výkon mit.kolik panelu koupit
@DL-kc8fc2 жыл бұрын
Musíš poskytnout parametry, například kolik ti odebírá svícení, ohřev vody a lednička. Od toho se odvinou potřebné kWh, výkon panelů v závislosti na jejich denní produkci a nutná kapacita baterií. Relativně malý panel (malé solární pole), pokud má čas přes týden nabíjet baterie, může na víkend poskytnout potřebný výkon k provozu všech camping spotřebičů. Kompresorové lednice (týká se to všech indukčních zátěží) trochu zlobí, protože levný střídač s modifikovanou sinusoidou stojí za problémem harmonických frekvencí a eliptického točivého pole, což se projeví hlučností ledničky a zahříváním motoru kompresoru. Pak je otázkou času, co odejde dříve. Proto je nutné naddimenzovat, nebo lednici řešit jinak.
@TK-bk5tr2 жыл бұрын
mám spotřebu jen 3MWh, ale jstejně letos budu instalovat 5kWp FVE...
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, je to určitě dobrá forma dlouhodobé investice + ochrana před kolísáním cen.
@antoninvystrcil12602 жыл бұрын
Mám jednu zásadní otázku. Mám v provozu 2 měsíce 5kwp fve a pokud se nabije baterie měl wattrouter mx posílat energii do patrony, kterou mám nastavenou na 3 kW. Bohužel ani při přebytku 2kw mě svítí jen dioda sepnutí termostatu ale neohřivá. Měla by tedy hřát alespoň částečně, nebo se sepne až při přebytku 3kw?. Děkuji
@DL-kc8fc2 жыл бұрын
Částečný ohřev nepůjde, protože to impedančně nevyhovuje (elektronika si to hlídá). Zkuste patronu s menším příkonem.
@antoninvystrcil12602 жыл бұрын
@@DL-kc8fc Mám možnost nastavit 3, 4,5 a 6 Kw. Nicméně bych chtěl zkusit, jestli půjde varianta při nabití baterie a přebytku např. 2kw částečně dotovat z baterie. Jestli to ovšem půjde přes Wattrourer nastavit. Děkuji jinak za vysvětlení. Já jsem si myslel že to určitě sepne až při těch 3kw. Z firmy mě přesvědčovali, že to i tak bude ořívat, ale bez dotace baterie to je ovšem blbost.
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, mě do boileru jde klidně i 200 W a to klidně jen z jedné fáze, pokud je na ní přetok a funguje to. Tudíž je boileru jedno, zda tam posílám 1 kW a nebo 7 kW.
@antoninvystrcil12602 жыл бұрын
@@HofyCZ Aha, tak to je zajímavé. Zkusím kontaktovat firmu. Takto mě to i interpretovali ale bohužel při přetoku po nabití baterie jde vše pryč. Je možné nějak zjistit jak máte wattrouter nastavený? Děkuji
@HofyCZ2 жыл бұрын
@@antoninvystrcil1260 no já nemám patronu nastavenou na nic a spouští se mi hned, jí to nevadí, zapíná se přes cívky, takže to nevadí to neustále zapínaní. A max mám tuším 7 kW odběr. Co je nad to, posílám distributorovi.
@petrdolejs63643 жыл бұрын
Zdravím, chtěl bych se zeptat jaký máte typ panelů, polykrystal nebo monokrystal? A jaký typ měniče?
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ahoj Petre, mam mono AEG kolem 450 Wp a stridac GoodWe 10-EK nebo jak se jmenuje. Zakladem bylo, aby tio davalo minimalne 3 kW na kazdou fazi. Treba GoodWe 5 umel max kolem 1,8 kW na jednu fazi, ale ten by mi stejne nevyhovoval, kdyz jsem mel na strese misto na 10 kWp.
@milojanus44892 жыл бұрын
@@HofyCZ GoodWe 10-ET
@lacilard45222 жыл бұрын
Zaujímavé video....no ešte okrem technológie záleží aj na postavení panelov.... Nám práve človek ktorý má už fotovoltaické systémy dlhé roky poradil ako ich uložiť. Ale je pravda, že sme stavali dom a prispôsobili strechu už na účel montáže panelov...
@HofyCZ2 жыл бұрын
Ahoj, samozřejmě, že jde o směr a úhel panelů, ale střecha je jen jedna, tak to nemá smysl nějak složitě řešit. Ja jsem spokojený. Nový dům bych stavěl se střechou na jih, protože v FVE je do budoucna obrovský potenciál, až za 10-20 let budou mít panely 3-5x vyšší účinnost.
@StepanProkopPlay3 жыл бұрын
je to zajimave video, ale docela dost preslapu zaprve legislativne omezeni na 10kWp je jen u ongrid a hybridnich elektrarem, coz je v CR dnes jiz ten nejhorsi moznej zpusob, ale jasny je na to dotace tak sup s tim na strechu :D a az casem si clovek uvedomi ze to je ten nejhorsi moznej zpusob jakym si fotovoltaiku mohl poridit, protoze o tu dotaci je ta fotovoltaika prodrazena ;) Mnohem lepsi je dnes stavet rovnou ostrovni fotovoltaiku s prikrmem ze site (bez moznosti posilat prebitek do site), tedy sice bez dotaci, ale zato naprosto s volnou rukou pri vyberu a dimenzovani vykonu a kapacity, takze si na barak muzu dat 20 nebo 30kWp a nemusm to nikde resit krom s pojistovnou ktera to pojistuje, vyhodou je ze nemusim resit podminky dotace a muzu danou elektrarnu klidne kazdy rok rozsirovat proste podle toho jak mam volne finacni prostredky, u te dotovane se vzdy zastavime na 10kWp, pritom dnes si fotovoltaiku ciste na strechu stavi jen prave ti co maji dotaci s tedy legislativne regulovanou instalaci. Ostrovni isntalace pak umoznuje na stejne vykonnej stridac/menic totiz napojit stringy ktere si vzajemne pak nepolezou do vykonu, tedy ze se instalace rozdeli treba na 3 casti po treba 2-4 strinzich, kdy jedna cast je treba fasadni instalace na vychod, jedna cast stresni instalace a jedna cast opet fasadni treba na zapad, takze ve finale to krasne kopiruje cely den a pohyb slunicka, ale pokud se to dobre sladi, tak to nikdy nedosahne v peaku vykonu na limit menice/stridace ikdys vykon je v instalaci treba 2-3 vetsi nez kolik dany stridac/menic ma ;) ve finale takova ostrovni instalace s prikrmem, coz dnes umoznuji snad vsechny lepsi menice/stridace, vyjde na uplne stejne penize, jako ta regulovana isntalace s dotaci, takz epokud nekdo poridi treba regulovanou hybridni instalaci 10kWp se tremi 5kW menici/stridaci, baterii okolo 10-15kWh a instalacni praci za 500 tisic kde mu vrati na dotaci pak treba 150 tisic, tak v ostrovnim rezimu jde za tech skutecnych 350 tisic poridit 20kWp s 3x5kW stridacem/menicem a 20kWh baterii :D a jedine o co bude ochuzen bude legislativa distributora kterou nemusi resit a moznost dodavat prebitek do site, coz v pripade ze mate treba jeste bojlery na vodu a treba elektromobil stejne nedava smysl a je mnohem lepsi ty prebitky proste clat do ohrevu vody, a nasledne to plnit do baterii u systemu a baterii v aute, ci pokud by prebitky byli jooo velke treba u instalaci jeste vetsich, tak treba pred barakem zridit nabijeci wallbox a nabidnout ho zdarma kolemjedoucim :)
@StepanProkopPlay3 жыл бұрын
a hlavne u dotovane fotovoltaiky at si kazdy pozorne precte jake ma podminky pri dotaci dobudoucna a na kolik let, takze aby se pak za 5-10 let nedivil ze do dane instalace nesmi hrabnout a zlepsit ji, protoze mu v tom brani podminky dotace :D to v dobe kdy se kazdych cca 10 let zvysuje u novych panelu vyteznost na metr ctverecni treba i na dvojnasobek je pak docela blbe, protoze za 10 let pak treba zjistite ze soused na uplne stejne velke strese ma 30kWp a vy musite bejt spokojeni jen s 10kWp ktere vam dali pred 10 lety a omezuje vas jak distributor ktery vam vic nepovoli, tedy 10kWp deleno jeste 3 fazema, a zaroven vam v tom brani dotacni titul ktery by jste museli vracet
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ahoj Štěpáne, moc ti děkuji za super komentář. Se vším, co jsi napsal souhlasím a ANO máš pravdu, omezeni na 10 kWp je právě jen pro FVE, které jsou realizované na dotaci a je tam plné napojení na grid a je možný odkup. Sám zvažuji to, že si nainstaluji další ostrovní FVE jen pro nabíjení aut, s baterkama kolem 20 kWh a panely posadím na část mé zahrady, kterou nevyužívám a je tam jen hnusná tráva a musím to sekat. :) Měj se fajn.
@HofyCZ3 жыл бұрын
Já jsem upgradoval svou FVE z 7,5 na 10 kWp a jen se poslal nová žádost a přijeli z nějakého úřadu to znovu nafotit. Ale jinak máš opět pravdu, že za 10 let budou panely, střídače a baterky úplně někde jinde.
@StepanProkopPlay3 жыл бұрын
@@HofyCZ pri rozsirovani na travnik doporucuju to vyuzit i jinak, treba postavit pod to kuprikladu pařeniště pro kostalovou a listovou zeleninu ktera vyzaduje polostin, je to sice drazsi o tu odklapeci konstrukci te fotovoltaiky a misto sekani travy je tam pak prace na tom pestovani (kvuli vlhkosti v parenisti urcite tu fotovoltaiku dat az nad skla pareniste a ne primo jako samotnej kryt, elektronika na zadni strane panelu by trpela vlhkosti), ale zase to pak muze slouzit prave pro pestovani dane zeleniny coz je idelani zpusob jak si zajistit po cast roku domaci cerstvou zeleninu bez chemie :) ostatne na polich se to treba v Nemecku jiz zacina taky vyuzivat a agrovoltaika prave kombinuje pestovani plodin vyzadujicich polostin, coz zemedelci resi treba stinici tkaninou, a nebo dnes to muzou stinit prave i tofovoltaikou, takjze dana puda se vyuziva uzasne na 2x, pro pestovani jidla a zaroven pro vyrobu elektriny :) asi bych nemel problem i takove pareniste s konstrukci pro fotovoltaiku navrhnout a zakreslit na to projekt :D
@jaroslavcecho33483 жыл бұрын
Legislativu musíš resit i u off-grid který pricucava ze sítě, pretoky byt v malé míře tam asi nekdy nastanou. A off je myslím omezen ted na 20kwp pak už se musí žádat stavební povolení atd.
@Hobbittak2 жыл бұрын
Jak slyším slovo "návratnost" tak se mi ježí všechny chlupy těle. :-))) Návratnost je pouze vymyšlený argument pro lidi, kteří si něco nechtějí pořídit. Když si chci koupit auto, tak si nejdříve řeknu, kolik mám peněz. Pak za tu částku to auto pořídím. Je naprosto nesmyslný myslet, si, že na tom ušetřím. Kdybych chtěl opravdu ušetřit a řídil se vymyšleným argumentem "návratností" tak si koupím nejlevnější auto na trhu např. Dacii za 250 tis. Jak je teda možné, že si lidi místo toho kupují Octávii za 500 tis. ? Ta Octáve se jim nikdy nevrátí. A proč si někdo místo Octávie za 500 koupí raději BMW za 800, nebo za 1 mil. ? Stejně je to i s domem. Mám určitý obnos a podle toho si dům pořídím. Už samotný dům němá žádnou návratnost , ten se nikdy nevrátí. Dům si člověk pořizuje aby v něm bydlel, ne aby ho za 2 roky prodal a měl z něho zisk. Někdo si do domu pořídí slatý záchod jiný dlaždičky za 5000,-/m2. Jaká je asi tak návratnost toh odomu se zlatým záchodem a obkladačkama za 5000,-? No žádná. Ty obkladačky se také nikdy nevrátí. Proč si ten člověk místo toho nekoupil dlaždičky za 1500,-? A stejné je to s FVE elektrárnou. Žádná návratnost neexistuje je to jen argument lidí, co si FVE nechtějí pořídit. A o čem to tedy je? O komfortu, o účelu a o tom co člověk vlastně chce. Když někdo chce komfort tak si pořídí BMW místo Dacie, když někdo chce si vyrábět elektřinu sám, nebo chce být nezávislejší, nebo chce něco udělat pro životní prostředí, tak si FVE pořídí. Ale o návratnosti to není. Jediné v čem má FVE elektrárna výhodu o proti samotnému domu, nebo automobilu je ten, že dokáže něco produkovat, vyrábět. To dům a automobil jsou pouze spotřebiče. Ale ta výroba je jen něco navíc, co vylepšuje komfort, chtíč, účel. A díky ní člověk může za pár let, nebo desítek let si říct, že vlastně vydělává.
@DL-kc8fc2 жыл бұрын
V podstatě máš pravdu a skutečně je to víc o koníčku, než o významné úspoře, protože je to zatíženo nemalými pořizovacími náklady, tedy nejčastěji zadlužením. Ve výsledku to možná vyjde pro někoho dráž na složenkách i přes významnou dotaci, ale zkuste se na to podívat i z jiné perspektivy, bez oné Dacie vs BMW. Budoucnost není napsaná a může se stát cokoliv, například že cena energií bude vyvažována zlatem či úředním jazykem v Česku bude ruština. Malá instalace do 10kWp má sice daleko do Off-Grid, ale v případě nejhorších časů alespoň zajistí minimální komfort domácnosti a dokonce i jízdu elektromobilem. To se právě dost liší od hraní s vláčky právě tím, že to může v nějaké nenadálé situaci přinést alespoň zmíněný minimální komfort.
@makj70592 жыл бұрын
navratnost = aktualny zisk, naco by si to HOFY daval ak by nemal ztoho uzitok? ved TESLA a BMW jazdia zadarmo😎👍