Diky za bezva video Ondro 😊 A hlavne za vysvetleni, protoze od cloveka jako jsi ty, to ta verejnost bude brát lip, nez kdyz si o tom prectou nejaky clanek 😊👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
@Glomjmbal2 жыл бұрын
Jako vždy super video! Bohužel ani v té jedné jediné věci vodíkový automobil neexceluje. Rychlé tankování trvá cca 10-15 min pouze pro první 2-3 auta. Z důvodu složitého skladování vodíku je proces tankování poměrně komplikovanou operací. Využívá několik nádrží, mezi kterými se vodík postupně přečerpává, přičemž se přesně monitorují teploty a tlaky všech nádrží. Proto když se vyprázdní koncové nádrže, musí se počkat než je kompresory opět naplní. Tankování dalšího vozidla pak může trvat i 45 min. Vysoká cena vozu je způsobena extrémně drahými kompozitními nádržemi na uskladnění vodíku na palubě vozu (často dražší než baterie elektromobilů).
@Hrubis2 жыл бұрын
To s tím tankováním jsem ani nevěděl. Díky 👍
@danschni1002 жыл бұрын
Problém je, že vývoj od výroby až k samotnému využití jako paliva stále na začátku. Protože se to všechno koncentrovalo na provoz elektrického auta.
@czNemesis2 жыл бұрын
@@danschni100 Ale prosím vás a co taková Toyota? Navíc palivový články se hlavně uchytily při cestách do vesmíru, takže nějakou tu historii už mají fakt za sebou. Hlavním problémem vodíkového auta jsou ale právě ony. Proč? Protože platinum a iridium. Extrémně vzácné kovy, které jsou pro palivový článek potřeba. Jestli někdo nadává na to, že baterie spotřebují vzácné kovy, tak u vodíkových aut je ten problém násobně horší...
@danschni1002 жыл бұрын
@@czNemesis zatím.
@PanEvropa20042 жыл бұрын
@@Hrubis To tankování není pravda. Je to o dimenzování plnicí stanice. Jednoduše řečeno, lze nadimenzovat (ale tím se plnicí stanice prodraží) stanici, která opravdu zvládne plnit jedno auto za druhým, a to rychlostí do 5 minut. Stačí zvětšit buffer nádrž a přepouštěním dosáhnete skvělého výsledku. Kompozitní nádrže nejsou dražší jak baterie, ale celý vodíkový systém prozatím ano. Palivák je dnes nejdražší věcí v celém autě. Nicméně i jeho cena půjde dolu, stejně jako množství platiny (které je dnes na úrovni asi 30g / 1 palivák v Nexu). Paliváky jsou cenově tam, kde byly před 10 lety baterie. Podobně dolu půjdou nádrže typu 4 z uhlíkových vláken, byť je jejich výroba energeticky náročná. Pokud se FCEV alespoň základní prosadí (a je jasné, že v osobní dopravě proti bateriím navrch nemají), bude jejich cena velmi podobná BEV, a to už kolem roku 2030. V Ostravě zvolili řešení jaké zvolili z toho důvodu, že ta plnička vyšla na okolo 10 milionů, plnohodnotné plnicí stanice stojí v Německu mezi 2,5 - 3 miliony eur. BEVka zatím využívají obrovské výhody v podobě rozvinuté infrastruktury (elektrizační soustava), ale jejich limity se naplno teprve začnou projevovat. Ani v Norsku nemají ještě z více jak 20 % celý vozový park bateriový, a to se bavíme o nejelektrifikovanější zemi na planetě. Vodík má potenciál zejména tam, kde je místo pro nádrže, a kde budou jasné limitace na straně elektrizační soustavy (nákladní automobily, autobusy, dálkové autobusy a dodávky, které potřebují denně najezdit stovky kilometrů). :)
@PanEvropa20042 жыл бұрын
Díky za video, argumenty jsou to rozhodné platné, ale ve videu byla řečena celá řada nepřesností. VODÍK Z AUTOMOBILU ROZHODNĚ NEUNIKÁ. Ba naopak, výhodou vodíkového vozidla je, že když auto necháte na půl roku někde zaparkované, přijdete k němu a máte v něm stále stejné množství energie, na rozdíl od baterií. To je již dávno vyvrácený blud, který vznikl patrně z kombinace informací o zkapalněném a plynném vodíku. Pro zajímavost posílám video kolegy z Německa. S Nexem při 130 km/h v zimě (protože používá odpadní teplo z paliváku) jste schopný ujet ze 100 % do 0 celých 450 km. To bohužel žádné BEV suv nenabízí a ještě hodně dlouhou dobu nabízet nebude. Takže výhodou je stále dojezd. kzbin.info/www/bejne/ZpXGl2ahq7ybl6s PS: Na Barrandově by se měla na jaře otevírat konečně plnohodnotná plnička. :)
@topiwrc022 жыл бұрын
Hrubisi, aj Tvoje objektívne videá potvrdzujú to, že od spalovacích motorov ešte nevymysleli nič lepšie ... Vďaka za video, pokračuj vo svojej práci. Nech sa Ti darí !
@martinsmolka2 жыл бұрын
No oni vymysleli to nejlepší už dávno před spalovacím motorem ;-). Jmenuje se to elektromotor ;-).
@fleepn0342 жыл бұрын
Doteď byl vodík můj favorit. Tohle video mi pobouralo moje vzdušné zámky... 🤔🤷🏻♂️
@Hrubis2 жыл бұрын
Bohužel 😐
@czNemesis2 жыл бұрын
Holt je občas dobrý poslechnout si i názor protistrany (BEV majitelů, co o vodíku jako o slepé větvy varují už dlouho) i když ji sám nemusíte mít v lásce. Chápu ale, že Hrubis, jakožto člověk z vašeho "táboru" vám otevře oči snadněji.
@jakubstudecky76922 жыл бұрын
Ta čerpačka v Ostravě má své limity, já myslím, že psali nějakých max 30 aut denně 😁 I v této době, kdy je rozjeté EV, je spousta fandů vodíku, protože o tom ví prd. Díky za osvětu
@Hrubis2 жыл бұрын
Jak píšeš :)
@michalper23502 ай бұрын
dost zaujaty postoj, pri porovnani v aktualnom case ok, ale odsudzujete technologiu ktora je este v plienkach pričom ma buducnost. To je ako keby ste porovnavali spalovak a elektro pred 20timi rokmi. Ak ma niekto dom solar na streche je elektricke auto super vec, cely den nabijate domacu baterku a vecer ju prebije do auta, alebo auto pichnete do zasuvky. Skuste ist ale na sidlisko kde vecer ani nezaparkujete ako si ty ludia nabiju auto? Kazdy bude "tankovat" polhodinu? to je casovo 6nasobok oproti beznemu tankovaniu, cize treba tak 6x viac elektrostanic ako je teraz benzinovych a ich kompatibilita.. (vyvoj pojde dopredu a sa to skrati). Druha vec je odkial vezmete tolko energie - budete zas palit uhlie??. Tento problem riesia atomky a kolko naviac by ich muselo byt ak by kazdy jazdil na elektre?, Atomky maju jednu nevyhodu vtom ze maju konstatny výkon, rovnaky cez den, rovnaky v noci a co spravite s tou nočnou energiou? Tu je odpovedou vodík, atomky z prebytocnej nočnej energie mali vyrabat vodík ako zasobarnu energie, inak tu energiu nemate ako uložit, len z nej niečo vyrobit v čom sa da energia uchovat. Myslim ze elekto a vodík by sa mali vyvyjat subežne - v podstate sa doplnuju, kto ma dom nech jazdi na elektro a kto byt nech ma vodik, len teraz vlády tlačia peniaze hlavne do elektra ale to sa zmeni.
@error414 Жыл бұрын
vozovy park v CR ma prumer cca 15 let, palivovy clanek vydrzi 10 let a baterka s tezi taky tech 10 let. To bude super trh s ojetinama :D.
@Hrubis Жыл бұрын
Baterka dá bez problému skoro trojnásobek :)
@jirkazima11262 жыл бұрын
S nějakými technickými detaily bych nesouhlasil. Ten únik stlačeného vodíku (který rozhodně není kapalný) z nádrží aut jako Nexo je ve skutečnosti tak pomalý, že si toho člověk nemá moc šanci všimnout. Tohle býval problém hlavně u aut, co měla opravdu zkapalněný vodík (jako to sedmičkové BMW 15 let zpátky). Ostatně zkapalněný se neuchovává ani v těch hlavních nádržích plnících stanic. Jinak ten sofistikovaný filtr vzduchu pro palivový článek by si určitě nikdo neměl představit jen jako obyčejný filtr do spalovacího auta. Je to velmi drahé zařízení s omezenou životností. Ve vodíkovém autě sice není zas tolik pohyblivých částí, ale spousta toho zažívá by design nějaké nezanedbatelné opotřebení a dochází k většímu namáhání. Zejména je pak problém, že auto je citlivé na čistotu jak vodíku, tak toho vzduchu. Přidal bych taky to, že kvůli pidibaterce to vlastně neumí moc dobře rekuperovat. Rekuperace je slabší a hlavně ji auto nevydrží dělat moc dlouho, protože se pak už baterie nabije.
@michaldancik54642 жыл бұрын
Prijemne a sympatické auto...posobi veľmi pohodlne
@Hrubis2 жыл бұрын
To je
@Bratr.Zpatecnik2 жыл бұрын
Tak já bych nad tím klacek ještě úplně nalámal. Vývoj technologií i cen půjde dopředu jako u všeho jiného a infrastruktura by nemusel být problém. Stačí, aby na to začaly časem jezdit ty náklaďáky a třeba i městské autobusy, a postupně pro ně tím pádem budou muset vznikat čerpací stanice. A když už to budou stavět, tak tam přidají jeden dva stojany pro veřejnost. Tím pádem si to bude pořizovat čím dál víc early adopterů, pro které bude vznikat čím dál víc stanic, takže o tom třeba začnou uvažovat i normální adopteři a tak furt dokola. Nebude to za rok ani za pět, ale pokud ten vývoj bude na rozdíl od e-aut samovolně přirozený, tak se to možná nakonec prosadí i na úkor těch elektromobilů. Ale možná taky ne, no. A třeba se na ten vývoj za pár let vykváknou i samy automobilky. Ale to teď prostě ještě nevíme.
@Hrubis2 жыл бұрын
U těžké dopravy tomu věřím. Ale u osobaku se zbytečně snažíme očůrat fyziku. Nejde o to, že to nefunguje. Jen že je to moc práce pro malý výsledek.
@marcelkurka86202 жыл бұрын
Konečně nezaujatý názor… tohle vidím pro velké lodě, kde maj přístavy na skladování atd.. těžká doprava .. díky za pěkné video
@Hrubis2 жыл бұрын
Rádo se stalo! :)
@lacilard64192 жыл бұрын
Zaujímavé video....povedané bolo všetko tak už len... Hrubis 👍
@andreaslassak2111 Жыл бұрын
Je treba si uvedomit, ze vodik je dneska tam, kde auta na baterky pred 10 lety. V osobnich vozech to potkavat budeme, ale kde to ma jasny trend je lodni, nakladni, letecka nebo i vlakova doprava. Firmy do toho ve velkem investuji a uz ted maji nektera reseni v testovacich provozech.
@Hrubis Жыл бұрын
Lodě a náklaďáky si asi představit umím. V osobních autech to vždy bude zbytečné plýtvání energii 😕
@liborkratochvil5834 Жыл бұрын
Mě napadá jedna otázka, kolik vodíkových aut by muselo na téhle planetě jezdit, aby dokázali vyčistit veškerý vzduch od emisí, nebo možná jednodušeji, kolik takových aut by muselo jezdit třeba v Evropě, aby byli ekologové spokojeni a mohli dál jezdit auta na fosilní paliva. Konečně i moderní naftový auta s funkčním DPF filtrem celkem slušně čistí vzduch od prachových částic.
@Hrubis Жыл бұрын
Je jedno, kolik by jich jezdilo. Co by “vysály” ze vzduchu, stejně by se vrátilo výrobou vodíku zpět. Nicméně pokud jde o “miderní auta s filtry” tak ty jsou skutečně účinná v čištění pevných částic, daleko větší problém jsou ale toxické castice NOx, které se emisně příliš. Ty právě způsobují respirační onemocnění atd. Navíc je známo, že nové auto si svoji výrobní čistotu dokáže udržet jen prvních 20-40 tkm, pak to jde prudce z kopce.
@marekjanecek93202 жыл бұрын
A co například Toyota a její vývoj vozidel se spalovacím! motorem na vodík, to je taky vodíkový pohon. Zatím to zkusili u Yarise a Corolly (nemyslím Mirai) a vypadá, že v tom chtějí pokračovat.
@Hrubis2 жыл бұрын
Spalovací motor na vodík je ještě daleko větší hloupost než auto s palivovým článkem. Bohužel. To, že se něco dá vyrobit ještě neznamená, že by mělo … mrkni třeba sem, tady je to vysvětlené dost polopatě kzbin.info/www/bejne/rHvNfKqJe56aipo
@marekjanecek93202 жыл бұрын
@@Hrubis Video dobrý, alespoň si dal někdo tu práci s výpočty. Jako příklad tam autor používá motor V8 spalující vodík vzniklý spoluprací Toyoty a Yamahy. Bohužel dle mě to video není moc vypovídající. Ve zkratce je postaveno na tom, že vezme palivovou nádrž o objemu 66l z Lexusu RC F a spočítá kolik by ujel kilometrů, kdyby neměl benzín ale vodík ve stejné nádrži a stejnou spotřebu. I když jde o motor původně převzatý právě z Lexusu, výkon cca. 450 koní lze přeci použít i pro mnohem větší (ne tak sportovní) auto nebo rovnou pro SUV, kde je rozhodně více místa pro uložení nádrží. Ano, nádrže na vodík zaberou více místa, to víme, ale i samotná Toyota Mirai, která je větší, už má nádrže na celkem 142l (2,15x víc), prostor to nijak zásadně neomezuje a i když jde o trochu jiný pohon, stačí jí jen 182 koní, tady jich je hned 450. Ještě samotná váha těch 3 nádrží je jen cca. 85kg což je o dost méně než např. baterie u el. aut. Další věc je ta, že by motor mohl mít v jiném vozidle např. nižší spotřebu než ve sportovním RC F. Potom Toyota má už prototypy Yaris GR, Corollu GR (257 koní) a teď i koncept Corolla Cross kde používá motor 1,6l turbo místo onoho 5l V8 (jestli to někdo taky spočítal pro tento motor, určitě bych se podíval). A co já třeba považuji za velký benefit, je to, že třeba právě ten motor 1,6l by dle Toyoty měl mít jen minimum úprav a tím pádem není potřeba nic nového vyvíjet (komplet nové motory, platformy, baterie, pneumatiky...). Chápu ale i nevýhody např. výroby/uskladnění/převoz vodíku a problémy se spolehlivostí (jde ale o prototypy a koncept). Ale hlavně, je to jen pouhý názor. Není to nic proti ničemu. Jen to nevidím jako úplnou hloupost.🙂
@bibikos2432 жыл бұрын
Mohl by mi nekdo rict jak je to s tou spotřebou? Za 2500 korun ujede 600km?
@Hrubis2 жыл бұрын
Za 2500 korun aktuálně dostaneš plnou. Záleží, s čím prijedeš. Ale jinak to bude běžné počítané na kilo. A Nexo má ponou ujede něco přes 500
@bibikos2432 жыл бұрын
@@Hrubis dekuji za odpoved..to mi teda zas tak moc ekonomický nepripadne+všechny ty nevýhody co byly řečený ve videu...do octavky 1.5 mild hybrid naplním za podobnou sumu plnou a ujedu 900km...tak nevím no...🤔
@czNemesis2 жыл бұрын
@@bibikos243 Však o tom to je, vodík je totálně slepá větev, minimálně v osobních autech a spíš to vypadá na dopravu celkově.
@yanick762 жыл бұрын
A spaľovacie autá na vodík sú na tom ešte horšie, tam je problém so skladovaním vodíka. Veril som tento technológii, kým som nezistil aká je realita, pomohlo aj to vaše staršie Vaše video
@Hrubis2 жыл бұрын
Tak tak 👍
@djubox2 жыл бұрын
Super video, tady je jasně vidět, že rozhodnutí EU je celkem nedomyšlené. Benzín a nafta pojede dál. Díky
@macolaiden2 жыл бұрын
a čo sa stane ak dojde vodík ?? načerpaš ho do kanistru ???znie to ako situácia ktorá môže nastať prakticky kedykoľvek
@jirkazima11262 жыл бұрын
Leda odtah, dokud neudělají záchrannou mobilní plničku, ale to bude docela drahý špás a muselo by těch aut už po silnicích jezdit opravdu hodně. Rozhodně je to daleko složitější než dát do nějakého užitkáče velkou powerbanku a elektroniku DC nabíjecí stanice (anebo případně jen měnič na AC a nechat to nabíjet nabíječkou integrovanou v autě). Vlastně zrovna tento aspekt mi přijde na vodíkáčích děsivý. U elektro bych asi vytáhl vlečnou tyč a za drobnou úplatu se nechal někým odtáhnout kamkoli, kde je elektřina a ještě během cesty mírně rekuperoval, takže by mě nemusel ani vozit až úplně na místo. U benzínu a nafty je zas snadná přeprava v kanistru. S vodíkem se toho ale moc nevymyslí. Očekávat vodíkové kanistry nemá cenu.
@Hrubis2 жыл бұрын
To pojedeš na odtahovce 🤷♂️
@danschni1002 жыл бұрын
@@jirkazima1126 nemůžeš na pohlížet minulosti, spíš budoucnosti.
@marianbaranec Жыл бұрын
Dobre video, ale musím nesúhlasiť že hlavná nevýhoda u elektromobilov je podla teba pohotovosť a dobíjanie ale podla mňa to je ekológia... A tá aj podľa ceo Toyoty je horšia ako spaľovacích motorov. Pretože ako všetci vieme, likvidácia batérií je problematická. Ano dnes sa vyrába vodik hlavne z fosilnych palív, no to je dnes, ako sám hovoríš to sa časom zmení, tak ako Toyota pred 30 rokmi prisla s hybridnom hodne ľudí ken krutilo hlavami, a co je dnes, dajme tomu čas a šancu , a nie nasilu a zakazdu cenu ísť do bateriovych áut,
@Hrubis Жыл бұрын
Likvidace baterii je mýtus. Nic takového víceméně neexistuje. Až baterii doslouží v autě, může ještě roky sloužit jako úložiště energie - například v rodinném domě. Až nebude stačit ani na to, recykluje se :). A efektivita recyklace je kolem 95 % … a Toyota představila nivy plán do budoucna, a výrazně počítá se přechodem na EV 👍 …. Pokud jde o vodík, ty nevýhody s efektivitou celého ústrojí nikdy nezmizí. Výroba se zefektivní, a bude čistší, samotný princip auta je ale od základu špatně.
@marianbaranec Жыл бұрын
@@Hrubis ano suhlasim slze sa dajú použiť ako ulozne energie, ale ked si predstavím kolko je dnes áut v ČR ci na sk a vymeniť to za čisté elektrické autá tak ich bude viac ako rodinnych domov a to v krátkom čase , a čo potom? Dnešný spôsob recyklácie...😀 Sa pousmejem, nie všade je ekologický. Nie som zástanca ani vodiku tak ako je dnes, ale odsudzovať ho nebudem, A súhlasím s poslednou vetou Je treba zmeniť myslenie.... A znížiť spotrebu ako takú nie len pohonných hmôt, nielen jedla, ale všetkého,.... Vdaka za videá ktoré robíš
@marekkolembus62772 жыл бұрын
Vodík má nevýhody ale to aj batérie, okrem toho že sú plné drahých kovov, v súčasnosti elektrárne nemajú dostatočnú kapacitu aby sme mohli všetci jazdiť elektromobilmi a nie všade umožňuje rozvodná sieť pripojiť nabýjačky s potrebným výkonom nehovoriac o tom, že 72% svetovej elektriny je z fosílnych palív. Nemôžeš to prezentovať štýlom, vodík má nevýhody a batérie sú bezchybné, pripravené na masovú produkciu. Tiež potrebujú infraštruktúru za miliardy.
@Hrubis2 жыл бұрын
Samozřejmě. Ale u baterii jsou ty problémy mnohe snáz řešitelné, navíc současná situace se bude už jen zlepšovat. Nikdy nezmizí úplně, ale i spalovací auta mají řadu nevýhod. U vodíku je řada překážek, které vychází už ze samotné podstaty konceptu, a je téměř nemožné je přejít.
@danpro.u2 жыл бұрын
Nemyslím si, že jsou v Hyundaii nějak extra chytří či dokonce vizionáři. Oni prostě jenom následují svého guru Toyota.
@Hrubis2 жыл бұрын
V čem? Toyota komplet stojí na hybridech, Hyundai tohle řešení ve větší míře ignoruje (byť je taky má). Toyota tvrdohlavě odmítá BEV, Hyundai je v tomhle ohledu špička. Zrovna tyhle dvě značky jdou každá svoji cestou 👍
@danpro.u2 жыл бұрын
@@Hrubis Je to jen můj subjektivní dojem, protože jim do hlavy nevidím. Toyota má Mirai od roku 2014 a celkově se vodíkem zabývá od roku 1992. Kde byl v tomto směru v té době Hundai? Je nepochybné, že Toyota je v automobilovém průmyslu vizionářská firma. Podle mého názoru Hyundai k ní vzhlíží a snaží se zachytávat jimi udávané trendy. Byť netvrdím, že jsou to jen čistí plagiátoři, kteří nemají vlastní hlavu.
@yanick762 жыл бұрын
@@danpro.u Kde bol Hyundai celkovo v roku 1992? Vodíkom sa zaberá niekoľko firiem (Hyundai, Daimler, Volvo), ale týka sa to hlavne nákladnej dopravy. Nexo pravdepodobne nevzniklo len kvôli Toyote, ale preto, že sa Hyundai sa venuje vodiku všeobecne (generátory, autobusy, kamióny). A keď už tú technológiu majú, prečo ju nepoužiť v osobnom aute?
@danpro.u2 жыл бұрын
@@yanick76 .....Hyundai Motor began development of Fuel Cell Electric Vehicle (FCEV) technology over 20 years ago, with the establishment of a dedicated research team in 1998.
@yanick762 жыл бұрын
@@danpro.u Beriem, zabudol som na predchádzajúce modely ešte z čias keď Hyundai nemal vlastnú tvár. Ale dnes je naozaj odvážne tvrdiť, že Hyundai nasleduje svojho guru Toyotu keď obe automobilky máji úplne odlišnú politiku.
@czNemesis2 жыл бұрын
Děkuji ti moc, že konečně někdo z tábora fosil fandů, si udělal ten čas a tenhle blud zvaný "vodíkové řešení" snad už nadobro rozprášil z českých kuloárů. Tebe aspoň ty zabedněné hlavy poslechnou.
@martinkaiser582 жыл бұрын
Koukám, že autor, co se znalostí o výrobě, distribuci a využívání vodíku, se zasekl nejde 10-15 let zpátky.
@zapadoceskaenergeticka89842 жыл бұрын
mně se líbí vodíkové auto ( Toyota Mirai ) ale chápu že E-Auta vedou na plné čáře jsou oproti vodíku levnější skoro ve všem až na baterku ( proto budu jezdit až do doby než se uplně rozbije moje naftové auto mercedes z roku 2004
@filipes25352 жыл бұрын
Zajímalo by mě zda je elektromobilem i EV který má RE jednotku tvořenou spalovacím motorem
@ondraypfg2 жыл бұрын
V česku je EL do 50 CO2 na kilometr
@filipes25352 жыл бұрын
@Ondra Pfingstner a co když to bude spalovák na syntetická paliva
@ondraypfg2 жыл бұрын
@@filipes2535 to je, myslim si irelevantní informace. Má nižší emise nez 50co²? Pak EL. Synteticka paliva zatim stejne nejsou absolutne aktualni
@Hrubis2 жыл бұрын
Není. Pořád jde o hybrid 👍
@filipes25352 жыл бұрын
@Hrubis ale I3 s REX se prodávalo jako EV, pokud si dobře pamatuji
@divadvanek2 жыл бұрын
Pojištění auta za raketu a ten filtr vzduchu za druhou raketu...
@danschni1002 жыл бұрын
Elektrické auto jako pohon je jen přestupní stanice. Vodík ano, ale nevíme kdy.
@czNemesis2 жыл бұрын
😀
@alesvrtana76322 жыл бұрын
Nemyslím si. Proč pracně vyrábět vodík a řešit distribuci, když to jde mnohem jednodušeji vyřešit elektroautem. A co si budeme nalhávat, v dnešní době jsou ty elektroauta na vysoké úrovni a ve většině věcech překonaly spalovací vozy
@danschni1002 жыл бұрын
@@alesvrtana7632 protože přemýšlíš o vodíku jako možnostech v současnosti. Třeba vyhlížet na 5 - 10 let dopředu. Proč používat elektrospotřebič, když můžeš mít elektrocentrálu?
@markyzdesade9322 жыл бұрын
@@alesvrtana7632 pretoze nemema nekonecne mnozstvo drahych kovov na vyrobu baterii ktore sa nedaju recyklovat ale vodika mame nekonecne mnozstvo a hromadna vyrona by zaistili xxxx nasobne nizsie ceny
@alesvrtana76322 жыл бұрын
@@markyzdesade932 Cože? Nekonečné množství drahých kovů? Jen lithia je v nalezištích které známe tolik, že by pokrylo 6x všechny auta na planetě. Baterie se nedají recyklovat? Baterie se recykluje až z 92% milý pane. Vodíku máme nekonečné množství? A kde? Musíme ho vyrobit. A ta výroba je energeticky 4x náročnější, než ji spálit rovnou. A neodpustím si narážku - víte, kolik vzácných kovů je potřeba na jediný palivový článek? A Víte, že i to vodíkové auto má baterii?