I spent 2 days with the Amish - Life without electricity

  Рет қаралды 192,788

Fifty na Pol

Fifty na Pol

2 жыл бұрын

Subscribe : bit.ly/2fZ5laE
Intro/Outro: P.A.F.F. (unitr∆_∆udio) - / onionwave
Editor : Oskar Bruno Głomski
Facebook ➡️ / fiftynapol
Instagram ➡️ / kasianski
TikTok ➡️ therealkasianski
_________
What is life like for the Amish in Amish country, Illinois? How do they get to school, how long do they go to school? How do they dress? Why? Why do they use horses instead of cars? Come see the daily life of the Amish with me.
---------------
Our Tokyo Video Production Company ► tofu.media

Пікірлер: 382
@Breeze7169
@Breeze7169 2 жыл бұрын
Kasiu pamiętam kiedys leciał w telewizji program „zbutowani amisze” i wtedy pierwszy raz spotkałam się z tą kulturą, jest cos przyciągającego w tym. Jeśli zostało sporo nieopublikowanego materiału to jak najbardziej prosimy o wiecej ☺️
@koallicja
@koallicja 2 жыл бұрын
Tak, ja też pamiętam. To był serial emitowany chyba na TLC i kręcony był w innej częśći Stanów Zjednoczonych. Bardzo interesujący materiał ❤️
@PolishAmericanMom
@PolishAmericanMom 2 жыл бұрын
Ten serial byl przedłużony o kilka sezonów. U nas w USA mozna go oglądać na Amazon Prime.
@marzenatg8489
@marzenatg8489 2 жыл бұрын
Pamietam drame jak sie okazało, że blondynka ma dziecko. Lata temu to oglądałam.
@kamilwrotkowski2700
@kamilwrotkowski2700 2 жыл бұрын
Ah, widać postępujące omijanie zasad, hipokryzję. Pierwotnie chodziło przecież Amiszom o zachowanie prostego życia bliżej Boga. Rezygnacje z różnych technicznych udogodnień. A tu widać, że zrobił się kult zasad, a nie idei. A zasady trochę dla zasad, więc się je szczerze omija kombinatorsko. Elektryczność zła, ale to co bez elektryki dobre. Samochody co do zasady zaś są na benzynę, a nie elektryczność. Jednak nadal są złe, chyba, że ktoś inny prowadzi. Posiadanie kierowcy jest chyba dalsze od prostego życia. Powinni sobie zadać pytanie po co te wszystkie zasady, skoro jednoczesnie je ośmieszają wyjątkami.
@kamilwrotkowski2700
@kamilwrotkowski2700 2 жыл бұрын
Tak jeszcze przyszło mi do głowy, że to poniekąd kwestia pewnej wtórności zasad. Najpierw była ogólna idea zasad Amiszów (czyli odłamu menonitów), idea o prostym życiu i odrzucaniu udogodnień i nowinek technicznych. Gdy pojawiała się elektryczność i samochodu to w duchu tej idei powstała interpretacja: zakaz używania samochodów i elektryczności. Dekady minęły, a oni myśląc nad zasadami nie bazują już na tej pierwotnej idei, a na tamtym zakazie, nie patrząc na jego podstawy. Złe nie stały się przejawy nowoczesnych wygód i udogodnień, a elektryczność i prowadzenie samochodu.
@jakubadamczyk1523
@jakubadamczyk1523 2 жыл бұрын
No typowi konserwatywni ludzie...
@agnieszkacwiek3221
@agnieszkacwiek3221 2 жыл бұрын
Mam wrażenie, że taka sama hipokryzja objawia się choćby wśród katolików (ich mam najbliżej to widzę na własne oczy, ale obstawiam, że w każdej innej religii jest tak samo). Twierdzą jedno, a robią drugie i nawet nie zauważają, że robią coś nie tak (albo raczej nie chcą zauważać).
@kamilwrotkowski2700
@kamilwrotkowski2700 2 жыл бұрын
@@agnieszkacwiek3221 tam gdzie są zasady które czegoś wymagają tam i hipokryzja :) Jednak między Amiszami a Katolikami wydaje mi się nieporównywalna. Mam wrażenie, że Kościół Katolicki co do zasad ma je jakoś w miarę spójne, wewnętrznie logiczne. To ludzie wykonujący zasady są hipokrytami. Ludzie w sensie zwykli wierzący, jak i duchowni. A z tego filmu wynika, że u Amiszów już same zasady są pełne hipokryzji. W Kościele widzę analogię bardziej ze średniowiecza - trzeba pościć grzecznie, w post, piątki, etc... nie jeść mięsa, tylko ryby... ale ogony bobrów też są ok, bo bobry to zwierzęta wodne.
@brzoskwinek_
@brzoskwinek_ 2 жыл бұрын
Myślę, że oni sami lepiej wiedzą o własnej kulturze niz ty, więc trochę nie na miejscu to jest.
@FiftynaPol
@FiftynaPol 2 жыл бұрын
Napisy po polsku można włączyć w ustawieniach! Zapraszam do zadawania jakichkolwiek dodatkowych pytań na temat amiszów które możecie mieć. Zostało mi niewykorzystanego materiału, jeśli będzie dużo dalszych pytań, rozważę nagrania drugiego filmu :)
@frugowa9552
@frugowa9552 2 жыл бұрын
szczerze? chyba każdy rzetelny film o tej społeczności będzie dla Polaków bardzo interesujący. Jeśli ktoś się Amiszami jakoś specjalnie nie interesuje to z popkultury słyszy tylko same stereotypy -> skrajny konserwatyzm, patriarchat, absolutne wykluczenie i odseparowanie od kogokolwiek spoza społeczności, absolutna samowystarczalność (nie kupowanie w sklepach). W skrócie, stereotyp Amiszów jaki ja znam mówi, że żyją tak jak żyli ludzie 200-300 lat temu i nie chcą się kontaktować ze światem zewnętrznym. Chciałam nawet napisać jakie konkretnie kwestie na temat Amiszów mnie interesują, ale Twój filmik pokazał mi tyle nowego, że interesuje mnie wszystko ;D
@w.wodarska6856
@w.wodarska6856 2 жыл бұрын
Świetny odcinek👏🏼👏🏼 Szczególnie, że tak mało jeszcze wiemy w pl o tej społeczności
@Arachne7
@Arachne7 2 жыл бұрын
Ponad 2 miesiące "kazałaś" na siebie czekać - warto było ❤️. Bardzo ciekawy odcinek!
@gorilicabezcyca1899
@gorilicabezcyca1899 2 жыл бұрын
Jest odcinek zabieram sie do ogladania!
@annaniezgodzka1101
@annaniezgodzka1101 2 жыл бұрын
Bardzo interesujący materiał! Dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. Dziękuję
@wiktoriatrzop6305
@wiktoriatrzop6305 2 жыл бұрын
Super materiał! Naprawdę można się sporo dowiedzieć ☺️
@soulusheavy7808
@soulusheavy7808 2 жыл бұрын
Ciekawy odcinek, profesjonalnie zrobiony. Dziękuję 😉
@TheGawlus
@TheGawlus 2 жыл бұрын
Mega materiał! Dziękuje ze przygotowanie i podzielenie się z nami 😊
@waclawadamski322
@waclawadamski322 2 жыл бұрын
Nie zmarnujcie tej możliwości!!! Proponuje wykorzystać sytuacje wielkiej pomocy dla Uciekinierów Ukraińskich do pokazania Całemu Światu tej pomocy Polski i Polaków , aby wykorzystać ja do naprawy wizerunku Polski. Jest to krotka chwila podobnie , jaka była po wyborze Polaka Wojtyły na Papierza .Tym powinny zająć się w różnych językach natychmiast nasze wszystkie służby w kraju i za granica ,także nasze wszystkie media i Patrioci na całym Świecie na platformach społecznościowych
@zosiazurek1950
@zosiazurek1950 2 жыл бұрын
Ale piękny montaż i ujęcia!💫
@Fuuudge85
@Fuuudge85 Жыл бұрын
Świetny, rzetelny film! Dzięki 😘❤️
@MankaFanka
@MankaFanka 2 жыл бұрын
Świetny, ciekawy materiał :) Moja znajomość tematu była niemal zerowa, coś tam kiedyś gdzieś usłyszałam- jakieś szczątkowe informacje i tyle. Dziękuję za pokazanie kultury, która bardzo mnie zaskoczyła tym jak się różni od słyszanych plotek :)
@tomaszwyszkowski2253
@tomaszwyszkowski2253 2 жыл бұрын
O ile lepszy był by świat, jakby wszyscy ludzie odmówili udziału w wojnie, po prostu nie byłoby komu walczyć. ❤️
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 4 ай бұрын
Miłujących pieniądze jest więcej niż tych co wiedzą czym one są.
@ewelinaostrowska1911
@ewelinaostrowska1911 2 жыл бұрын
Genialny materiał!
@polag4844
@polag4844 2 жыл бұрын
Bardzo interesujący film! Po raz kolejny okazuje się, że to co „się mówi” o danej społeczności, nie pokrywa się z rzeczywistą. Kiedyś też się przekonałam na własnej skórze gdy poznałam sporą grupę muzułmanów, żeby nie słuchać co media gadają. Może dlatego Amisze są tak przyjaźnie nastawieni do świata i ludzi, bo nie mają mediów, które by szczupły na innych… kto wie?
@monsieurszo
@monsieurszo 2 жыл бұрын
Bardzo tęskniłem za Twoimi materiałami i Twoim głosem 👑👑👑
@boma1720
@boma1720 2 жыл бұрын
Bardzo interesujący temat fajnie zaprezentowany - czekam na kolejny odcinek o Amiszach....
@xdlol59
@xdlol59 2 жыл бұрын
Mam wrażenie, że w mojej rodzinie jest większa presja na wyjście za mąż niż u amiszów 😂😂
@obserwer6952
@obserwer6952 Жыл бұрын
Presja presją, ale gdy w wieku 40-50 lat siedzi się samemu, lub z psem i kotem, jako towarzyszem życia, to nie może się to nie odbić na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym...
@ewelinakatja6153
@ewelinakatja6153 Жыл бұрын
@@obserwer6952 nieodpowiednie małżeństwo też moze odbić się na zdrowiu psychicznym i fizycznym, więc w takim przypadku na pewno lepiej zostać tym singlem. I to że u nich nie ma w tym momencie presji uważam za duży atut.
@obserwer6952
@obserwer6952 Жыл бұрын
@@ewelinakatja6153 Małżeństwo nieodpowiednie się przerywa, a wtedy jest duża szansa na to udane. Singlowanie to wielkomiejska anomalia, w dodatku niezdrowa dla ciała i psychiki, co wychodzi dopiero po latach. Anomalia także w tym względzie, że jedynym celem życia jest tak naprawdę przekazywanie informacji, czyli genów. Wszechświat jest informacją. Życie bez choćby jednego dziecka to życie kompletnie stracone, co z odczuwania bodźców, skoro cel główny nie został spełniony?
@ewelinakatja6153
@ewelinakatja6153 Жыл бұрын
@@obserwer6952 Znam doskonale powód życia człowieka, jak i innych gatunków- przedłużanie gatunku. Jednak uważam, że nie wszyscy muszą być do tego powołani. I jeśli ktoś chce zostać sobie tą singielką czy singlem to fajnie, jak nie ma presji otoczenia że singiel to ktoś gorszy i powinien się hajtnąć czy też w ogóle być z kimś. "żyj i daj żyć innym"
@obserwer6952
@obserwer6952 Жыл бұрын
@@ewelinakatja6153 Życie ze świadomością, że nic po mnie nie zostanie to życie bardzo dołujące. Gen jest podstawową jednostką informacji i naszą częścią, którą trzeba przekazać. Nie każdy jest do tego powołany, ale zdecydowana większość rezygnuje z tego właśnie z wygody, a nie powołania. Dlatego liberalizm wymiera i wymaga ciągłego uzupełniania społeczeństwa o ludność napływową. Lata lecą, czas traci się w grupie sobie podobnych anomalii, a potem pozostaje kot lub pies, wino i samotne wieczory przy telewizorze. Ale wtedy dla wielu już jest za późno na cokolwiek.
@nataliakwasna4766
@nataliakwasna4766 2 жыл бұрын
Świetny materiał 💪
@Dominiqs
@Dominiqs 2 жыл бұрын
Cudowny odcinek ❤️😍
@oliwiakaczmarkiewicz7889
@oliwiakaczmarkiewicz7889 2 жыл бұрын
Przeganialny film-mnóstwo ciekawych informacji i świetne ujęcia. Żałuję że na polskim yt jest tak mało tak wartościowych twórców jak ty Kasiu.
@agnieszkasokolnicka382
@agnieszkasokolnicka382 2 жыл бұрын
Bardzo wartościowy materiał !!!!
@irekziemba1535
@irekziemba1535 2 жыл бұрын
Sztos odcinek. Pozdrawiam 👍😊
@brzozasamozlo
@brzozasamozlo 2 жыл бұрын
Super odcinek!
@annazaletanska9329
@annazaletanska9329 2 жыл бұрын
Cudownie zrobiony, rzetelny materiał o bardzo ciekawej i mam wrażenie nie tak dobrze nam znanej społeczności
@Arpa61
@Arpa61 Жыл бұрын
Dziękuję, plus i sub. - pozdrawiam! 🌺
@user-nr4hs1sc2g
@user-nr4hs1sc2g 2 жыл бұрын
Świetny materiał!!!
@krystynakucaa3690
@krystynakucaa3690 2 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy i wartościowy film o amiszach w USA.
@martak2520
@martak2520 2 жыл бұрын
Ale zrobiłaś nam smaka na takie prawdziwe, gorące lato ;)
@monikamonia6250
@monikamonia6250 2 жыл бұрын
Rewelacyjny materiał, piękne ujęcia ale mimo że taki styl życia wydaje się pociągający i romantyczny to jednak jak dla mnie takie przesadzne ograniczenia narzucane przez religie a nawet bardziej na bieżąco wymyślane przez członków kościoła (np zakaz podróży) wyglądają jak sekta i niepotrzebną kontrolę nad ludźmi
@Yaroooo
@Yaroooo 5 ай бұрын
Oni są trochę podobni do Świadków Jehowy pod tym względem. Tamci ograniczają kontakt z ludźmi "ze świata" czyli "światusami", ci mniej,ale też trochę. Ratują się jak mogą by nie przestać istnieć. Wyszło im, że najlepiej cementuje ich społeczność ciągłe w niej przebywanie, a żeby ciągle przebywać to lepiej nie podróżować, więc stąd nacisk na ograniczanie mobilności. Wszystko co najbardziej potrzebne ma być blisko,żeby Amisz nie musiał za daleko oddalać się od domu i nie na długo.
@saram8043
@saram8043 2 жыл бұрын
bardzo ciekawy material dzieki! szczegolnie zainteresowalo mnie to, ze utrzymuja oni kontakty z osobami, ktore zdecydowaly sie ich opuscic, tak jak glowny bohater.
@dorotaanzel-gluch3160
@dorotaanzel-gluch3160 2 жыл бұрын
Pieknie opowiedziana krotka historia o Amiszach.Bardzo mi sie podobala!Sielankowo tez pokazane krajobrazy i ich zycie.Az chcialoby sie to poczuc...
@xsnakexx100
@xsnakexx100 2 жыл бұрын
Dzięki za przybliżenie nam ich życia!
@yooasia123
@yooasia123 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek :)
@kristynageorgiew4252
@kristynageorgiew4252 2 жыл бұрын
Ciekawy film o tej rzadkiej spolecznosci ktora sie jeszcze zachowala w tym naszym dziwnym szalonym swiecie.Dzieki za pokazanie na zywo ich zycia I tradycji.pozdrawiam z kansasu
@TadeuszKozak
@TadeuszKozak 2 жыл бұрын
Ciekawy film. Ta wspólnota! ... czyli przeciwieństwo tego co teraz tracimy w naszym egoistycznym, konsumenckim stylu życia i wyścigu szczurów. Prawdziwa wspólnota. To dla mnie brzmi super. To w dużym stopniu zagubiliśmy. Faktycznie jest teraz nacisk na "ja"!
@didrivekopel2511
@didrivekopel2511 2 жыл бұрын
ciekawy film dzieki za wrzutke
@aleksandrasadowska8260
@aleksandrasadowska8260 2 жыл бұрын
Świetny materiał do niedzielnego relaksu i przy okazji mega opcja do zdobycia wiedzy i weryfikowaniu stereotypów, dzięki za to! :)
@annapietrzyk7889
@annapietrzyk7889 2 жыл бұрын
bardzo bardzo dziękuję ci za ten film i temu panu za przybliżenie kultury amiszów pozdrawiam
@sexonthebeach905
@sexonthebeach905 2 жыл бұрын
Thank you very much! It was interesting
@themarricha
@themarricha 2 жыл бұрын
Kasiu, ale ciekawe wideo! Świetnie zweryfikować wiedzę nabytą z różnych źródeł z historiami z pierwszej ręki. Fascynujące to jest. Więcej takiego contentu! Ściskam
@marzenakasprzyk6778
@marzenakasprzyk6778 5 ай бұрын
😊😮😊lubie oglondac bo sama od dziecka wychowalam sie na wsi spokojne zycie ladne pomieszczenie dziekuje za film tez duzo rzeczy sie dosiedzialam z filmu 😊
@KritstofJezyna
@KritstofJezyna 2 жыл бұрын
Piękna z ciebie amiszka Kasiu ❤️
@jolantasobierajska1478
@jolantasobierajska1478 4 ай бұрын
Piekny reportaż brakuje mi troche tłumaczenia rozmów z Amuszami ,a przynajmniej streszczenia dziękuję pozdrawiam piekny Twój jezyk polski
@howto8086
@howto8086 2 жыл бұрын
Kasiu ten film jest wspaniały!!! Dziękuję ci
@FiftynaPol
@FiftynaPol 2 жыл бұрын
Cieszę się że się podobał!
@norapodlasky8278
@norapodlasky8278 2 жыл бұрын
Oni są bardziej tolerancyjni w kwestii wyjścia z maż niż moja rodzina....jestem w lekkim szoku,
@agnieszkaleonowicz1650
@agnieszkaleonowicz1650 2 жыл бұрын
Dzięki Kasiu za świetny odcinek i opowiedzenie o społeczności też w języku polskim :)
@FiftynaPol
@FiftynaPol 2 жыл бұрын
♥️♥️
@mlodaa
@mlodaa 2 жыл бұрын
Dziękuję za świetny vlog i wyjaśnienie wielu kwestii 🙂 Pozdrawiam!!
@mniambrum
@mniambrum 2 жыл бұрын
Super, widziałam, jak bardzo przejęta byłaś wizytą, wyczuwałam ogromny szacunek i takt do osób, z którymi rozmawiałaś.
@FiftynaPol
@FiftynaPol 2 жыл бұрын
♥️♥️♥️
@yhahaa
@yhahaa 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film, dawaj część drugą jak masz materiał - szkoda żeby się takie ciekawe rzeczy marnowały ❤️
@waclawadamski322
@waclawadamski322 2 жыл бұрын
Nie zmarnujcie tej możliwości!!! Proponuje wykorzystać sytuacje wielkiej pomocy dla Uciekinierów Ukraińskich do pokazania Całemu Światu tej pomocy Polski i Polaków , aby wykorzystać ja do naprawy wizerunku Polski. Jest to krotka chwila podobnie , jaka była po wyborze Polaka Wojtyły na Papierza .Tym powinny zająć się w różnych językach natychmiast nasze wszystkie służby w kraju i za granica ,także nasze wszystkie media i Patrioci na całym Świecie na platformach społecznościowych
@waldemarchreptowicz2658
@waldemarchreptowicz2658 8 ай бұрын
Pięknie mówisz, można się zakochać w takim głosie...
@martynajastrzebowska5513
@martynajastrzebowska5513 2 жыл бұрын
Świetny filmik, oglądałam z przyjemnością 🤍
@OkiemPisarza
@OkiemPisarza 5 ай бұрын
Bardzo ciekawie poprowadzony dokument, brawo. Pozdrowienia od pisarza z Holandii 🇳🇱🤠
@MrsMagdalenaKamila
@MrsMagdalenaKamila Жыл бұрын
"Lepiej pozostać singielką niż wyjść za nieodpowiedniego męża"- szanuję w opór
@HannaB.
@HannaB. 2 жыл бұрын
Byłam w Filadelfii i na farmie Amiszów. Nie pamiętam nazwy miejscowości ale to było niedaleko .
@szarlottaszott
@szarlottaszott 2 жыл бұрын
Wspaniały materiał! Odcinek kompletnie zmienił moje myślenie o Amiszach. Zgadzam się, ze to co kształtuje popkultura znacząco się różni od tego co pokazałaś.
@strazniczkanocy5386
@strazniczkanocy5386 2 жыл бұрын
Właśnie miałam pisać identyczny komentarz :)
@MarjorySteward
@MarjorySteward 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. USA jest niesamowite pod względem różnorodności kultur!
@FiftynaPol
@FiftynaPol 2 жыл бұрын
Też tak uważam co do USA :)
@ScarletRibbonsForYou
@ScarletRibbonsForYou 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Tak jak ten o Arce Noego. Rób takich więcej.
@waclawadamski322
@waclawadamski322 2 жыл бұрын
Nie zmarnujcie tej możliwości!!! Proponuje wykorzystać sytuacje wielkiej pomocy dla Uciekinierów Ukraińskich do pokazania Całemu Światu tej pomocy Polski i Polaków , aby wykorzystać ja do naprawy wizerunku Polski. Jest to krotka chwila podobnie , jaka była po wyborze Polaka Wojtyły na Papierza .Tym powinny zająć się w różnych językach natychmiast nasze wszystkie służby w kraju i za granica ,także nasze wszystkie media i Patrioci na całym Świecie na platformach społecznościowych
@kioshiklak
@kioshiklak 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe
@paulina9216
@paulina9216 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy material, nie myslalam, ze moga korzystac z namiastek "elektrycznosci" czy zostac singlem. Czy w takich rodzinach panuje klasyczny patriarchat, tj. o wszystkim decyduje mezczyzna?
@marcelina36
@marcelina36 2 жыл бұрын
Nie! Bo uprawiają sex po ślubie 😅
@mariazwolinska3333
@mariazwolinska3333 2 жыл бұрын
Baby są sprowadzone do użytecznych robotów,które potrafią jeszcze rodzić.
@Elisatwnnickjestzajety
@Elisatwnnickjestzajety 8 күн бұрын
Lubię twoj styl opowiadania❤
@OgolnieToJestemGabi
@OgolnieToJestemGabi 2 жыл бұрын
Świetny temat, bardzo ciekawy! Co mnie jednak uderza... To taka hipokryzja? Mocne słowo, ale trochę przeczą sobie te zasady. Jak mieć ciastko i zjeść ciastko. Elektryczność zła, ale baterie OK. Samochody złe, ale w Twoim mogę jeździć. Anyway, bardzo wartościowy film!
@sytywilk3246
@sytywilk3246 2 жыл бұрын
Zgadzam się. Używają elektryki tylko o niższym napięciu. A drukarka na akumulator mnie rozwaliła. Sami niby nie używają ale produkty które mają to wykorzystują elektrykę przy produkcji. 8:22 gada o propanie a na stole wiaderka plastikowe zrobione na wtryskarce (elektrycznej) z plastiku otrzymywanego z ropy naftowej gdzie elektryka jest na pewno wykorzystywana. W 7:00 jest fajny kontrast, lampa na gaz a na ścianie zegarek elektroniczny.
@malgorzatakulikowska6381
@malgorzatakulikowska6381 2 жыл бұрын
Ale na pierwszym planie siedza sobie dwie lalki na laweczce.To jest niepokojace ze te lalki sa zrobione na wzor lalek anabel sluzace satanistom do celow religijnych.Przeciez jest tyle ladnych lalek to dlaczego akurat takie lalki.
@mabo2548
@mabo2548 2 жыл бұрын
@@sytywilk3246 Czy oglądaliśmy inny film? Te facet wyraźnie opowiada o życiu Amiszów, ale JEST BYŁYM CZŁONKIEM SPOŁECZNOŚCI AMISZÓW. Dlatego nie przestrzega już tych zasad, tylko te, które mu odpowiadają. Czy to jest jasne?
@agnieszkafox1541
@agnieszkafox1541 2 жыл бұрын
Po jakiemu mówi się w Twoim domu rodzinnym? Wymowę masz piękną, idealnie polską, więc skąd ta masakra gramatyczno-skladniowa?
@mabo2548
@mabo2548 2 жыл бұрын
@@agnieszkafox1541 Chyba się urodziła w USA. Ale co do Twojego pytania, to też "masakra". Nie mówi się "po jakiemu", bo tak mówili po wsiach. W poprawnej polszczyźnie pytanie powinno brzmieć: "W jakim języku mówi się w Twoim domu rodzinnym". Pozdrawiam.
@agnieszkaslodkowska448
@agnieszkaslodkowska448 2 жыл бұрын
Super materiał,jestem pod wrażeniem ,jak tam czysto wszystko ma swoje miejsce ,tylko podejrzewam ze młodzi na pewno się buntują za innym życiem pozdrawiam 😍😃
@FiftynaPol
@FiftynaPol 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo ♥️ Odnośnie buntowania się, statystyki wskazują że stosunkowo mało odchodzi więc wydaje mi się że jednak mało osób się buntuje wśród nich. Nie było tego w filmie ale Pan Wilmer mi mówił że w społeczeńsciach amisz gdzie zasady są bardziej ostre, mniej osób odchodzi. Tam gdzie bardziej wyluzowane, więcej odchodzi. Ciekawe.
@elas5797
@elas5797 2 жыл бұрын
boski odcinek i ten spokój który od nich płynie
@m.mbocianowskie
@m.mbocianowskie 2 жыл бұрын
Maja sie tam fajnie, zyja swoim zyciem, po swojemu i dobrze.
@TheJustine94
@TheJustine94 2 жыл бұрын
Żarówka na propan, ale zainteresował mnie ten zegrarek elektroniczny z pomiarem temperatury i wilgotnści
@innuendo4469
@innuendo4469 2 жыл бұрын
na baterie, moze byc.
@romanoprodagio9502
@romanoprodagio9502 2 жыл бұрын
Czuję wewnętrzne rozdarcie...czy wychowywać się w całkowitej izolacji (by młodzi unikali pokus cywilizacji) czy jednak kształtować silną wolę i pozostawić dobrowolny wybór...Props Kasiu za kontent!
@Margo3312Bogini
@Margo3312Bogini 2 жыл бұрын
Ja byłam w Lacaster i Blue Ball w Pensylwania, też spotkałam Amiszkow.
@wd2862
@wd2862 2 жыл бұрын
Najfajniejsze sà znaki na drodze… i nagle na drodze pędzi dorożka, Pozdrawiam z dalekaaa.
@sktm3654
@sktm3654 2 жыл бұрын
Zdecydowanie fajniej dojeżdżać do szkoły kucykiem, niż autobusem.
@jakubmierzejewski9354
@jakubmierzejewski9354 2 жыл бұрын
Tak. 30 km kucykiem w zimę. Gratulacje
@user-wk5tk9tq1g
@user-wk5tk9tq1g 2 жыл бұрын
Kucyka też trzeba przygotować do takiego wyjazdu. Zależy pod jakim względem „lepiej”. Jeśli chodzi o ekologię i efekt wizualny, to na pewno. Dla dzieciaków korzystających na co dzień z autobusu, jednak wygodniej. Np. W zimie. No ale-co kto woli.
@vrediana
@vrediana 2 жыл бұрын
@@user-wk5tk9tq1g A to na pewno. Ale to też zależy, gdzie założysz wspólnotę. Jak na Florydzie, to nie ma zimy, zimna, nie robi się też ciemno wcześnie, nie trzeba się martwić o ogrzewanie itd. A przyroda daje jeść cały rok.
@ActusPurus
@ActusPurus 2 жыл бұрын
Dobrze znów widzieć Bernadkę😉
@norgeelsker
@norgeelsker 2 жыл бұрын
ustalone są jakieś zasady , a potem wymyśla się jak je obejść ( przykład z dwoma stołami ) , dlaczego akurat elektryczność jest wykluczona ( chociaż była mowa o bateriach ? ) a gaz dopuszczony ? Czy mają telefony komórkowe ? No i zastanawia mnie jak w takiej małej społeczności zawierają małżeństwa po kilku pokoleniach wszyscy są jakoś spokrewnieni .
@ewelinakatarzyna1685
@ewelinakatarzyna1685 2 жыл бұрын
no właśnie, chyba w tym zakazie używania elektryczności chodziło o proste życie jak za dawien dawnych czasów przy świeczce, natomiast oni korzystają z rozwiązań, o których się im przodkom nawet nie śniło, więc jaki w tym sens? Dawniej nie używali gazu ani baterii, więc trochę sami siebie oszukują
@gigijag5781
@gigijag5781 2 жыл бұрын
Dokładnie! Też część z tego jest dla mnie bez sensu. Światło to światło, co za różnica z czego je mamy, trochę takie niby zasady, ale jednak nie do końca.
@8cherie8
@8cherie8 2 жыл бұрын
@@ewelinakatarzyna1685 każda kultura tak jak i religie, dopasowują się w jakimś stopniu do zmieniających się czasów :) To akurat na plus, że są otwarci na zmiany
@ewelinakatarzyna1685
@ewelinakatarzyna1685 2 жыл бұрын
@@8cherie8 tylko wlasnie zalozeniem amiszow jest zatrzymanie sie w czasie, stad zakaz elektrycznosci, powozy konne itd. Jesli zaakceptuja elektrycznosc i caly wspolczesny swiat z jego nowoczesnymi dobrami to jaki jest sens w byciu amiszem, gdzie ta prostota, ktora jest kwintesencja swiata amiszow?
@Antase
@Antase 2 жыл бұрын
Z prądem chodzi chyba o to że jest "niematerialny". Gaz, przynajmniej w postaci skroplonej jest cieczą, czyli czymś "namacalnym". Nawet jeżeli wziąć pod uwagę jego lotny stan skupienia, to można go wyczuć. Natomiast energia z niego bierze się z procesu spalania, co w miarę łatwo wytłumaczyć. Natomiast energia elektryczna to w zasadzie ruch ładunków elektrycznych. Nie jest to w żaden sposób "namacalne". Dla tego typu społeczeństw to trochę taka magia, a ta kłóci się z naukami kościoła. Trzeba zdać sobie też sprawę z tego, że na przełomie 19 i 20 wieku energia elektryczna to było coś nowego. Wytłumaczenie i zrozumienie skąd się bierze prąd i jak to się dzieje, że po przyłożeniu napięcia żarówka zaczyna świecić w sposób zrozumiały dla przeciętnego obywatela, zapewne nie było łatwym zadaniem, a co dopiero mówić o mocno konserwatywnej wspólnocie. Dzisiaj pewnie pewnie zakaz używania elektryczności pełni rolę swoistego bastionu tradycyjnego stylu życia. Od wpuszczenia elektryczności pod strzechę domu już tylko krok dzieli nas od swoistej "rewolucji" kulturowej, wywracającej tradycyjny model życia.
@SitAndBastel
@SitAndBastel Жыл бұрын
Krzysiu prosił żebyś wróciła
@oskarm646
@oskarm646 2 жыл бұрын
Jeny... Kocham ten klimat, te domy z drewna, ten popcorn rosnący w postaci kukurydzy wszędzie na polach, te kościoły. Ta "rural America" jara mnie nawet bardziej niż wielkie miasta na wybrzeżu. Aczkolwiek Amishem nigdy nie chciał bym być :)
@oskarm646
@oskarm646 2 жыл бұрын
@@gabrielschwarz8761 matko, ale ty jesteś żałosny XD porostu napisałem że interesują mnie dane części świata i np w przyszłości chciałbym je zwiedzić. Jestem Polakiem i to tego nie zmienia
@gabrielschwarz8761
@gabrielschwarz8761 2 жыл бұрын
To był bait byczku, sam zwiedzam wszystkiego dobrego 😂
@suzy2928
@suzy2928 2 жыл бұрын
Mi amisze zawsze będą przypominać o Dwight Shrute z The Office XD
@juliakownacka3732
@juliakownacka3732 2 жыл бұрын
Po prostu wow! Piekne nagrania interesujaca spolecznosc Mam pytanko, czy ludzie wychodzacy z tej spolecznosci maja problemy z przystosowaniem się do wspolczesnego swiata?
@gabrielschwarz8761
@gabrielschwarz8761 2 жыл бұрын
Tak jak ortodoksyjni żydzi, to pewnie też mają
@waclawadamski322
@waclawadamski322 2 жыл бұрын
Nie zmarnujcie tej możliwości!!! Proponuje wykorzystać sytuacje wielkiej pomocy dla Uciekinierów Ukraińskich do pokazania Całemu Światu tej pomocy Polski i Polaków , aby wykorzystać ja do naprawy wizerunku Polski. Jest to krotka chwila podobnie , jaka była po wyborze Polaka Wojtyły na Papierza .Tym powinny zająć się w różnych językach natychmiast nasze wszystkie służby w kraju i za granica ,także nasze wszystkie media i Patrioci na całym Świecie na platformach społecznościowych
@zuzannamk8463
@zuzannamk8463 2 жыл бұрын
Tak. Znam chłopaka, który ożenił się z dziewczyna spoza ich społeczności i zamieszkał z jej rodziną. Jego społeczność była bardzo zamknięta na świat zewnętrzny. Z nią po raz pierwszy w życiu spróbował Coca-colę, usłyszał piosenki w radiu, zjadł słodycze, wybierał sobie ubrania w sklepie czy leciał samolotem itp. Uczył się używać telefonu, komputera, prowadzić samochód. Niesamowite patrzeć jak dorosły człowiek „uczy się” życia, które dla nas jest całkowicie normalne. Dla niego praktycznie wszystko było czymś nowym. Ludzie nie mogli uwierzyć, że on nie wie kto to Michael Jackson albo że nigdy nie jadł tortu czekoladowego. Ale będąc w Pensylwanii widziałam mnóstwo amiszów, którzy np. jedli w różnych restauracjach fast-food. Wydaje mi się, że dużo zależy z jakiej dokładnie społeczności amisze są. Jak Kasia wspomniała, zasady różnią się między Ohio, Pensylwanią i innymi stanami.
@monikafrydrych7975
@monikafrydrych7975 2 жыл бұрын
@Yaroooo
@Yaroooo 5 ай бұрын
2:58 - elektronika wisi na ścianie, no,ale na baterie, a nie z sieci.😉
@Elisatwnnickjestzajety
@Elisatwnnickjestzajety 8 күн бұрын
Zaskoczyła mnie informacja o propanie, najbardziej propanowa lodówka😮
@wojluk
@wojluk 5 ай бұрын
Bardzo interesujący film, ładnie zrealizowany. Tak dla ciekawości powiem, że ponoć jest jedna rodzina Amiszów w Polsce, gdzieś w lubelskim. Przyjechały tu 3 rodziny w latach 90 na misje i jedna została. Widziałem film dokumentalny na YT.
@Marta-bc3ur
@Marta-bc3ur 2 жыл бұрын
Dla zasiegow Swietny material!!!!!
@FiftynaPol
@FiftynaPol 2 жыл бұрын
Dziękuję 💙💛
@wiesawmatysiak1219
@wiesawmatysiak1219 2 жыл бұрын
mamy z 12 jedna rodzine amiszow w Polsce od 25 lat mazowieckim i lubelskim
@vrediana
@vrediana 2 жыл бұрын
bardzo CIEKAWY FILM! Poproszę więcej takich. Zawsze mnie ciekawili inni ludzi, inne kultury - w sensie, że inni niż ja. Zawsze mnie też ciekawi, jak w różnych kulturach traktuje się osoby niepełnosprawne, zwłaszcza te na wózkach i autystyczne. Gdyby Amiszom urodziła się taka córka jak ja, to jak by to wyglądało? Jak zasilaliby wózek elektryczny, respirator? Zwłaszcza respirator, którego nie można przecież wyłączyć nawet na minutę, a na aku działa tylko bardzo krótki czas, jak jest przerwa w dostawie prądu. ON również nie podejmą pracy fizycznej, więc muszą mieć wykształcenie, żeby się jakoś utrzymywać. Jak to tam wygląda? Albo dzieci autystyczne, które wymagają logicznego uzasadnienia dla każdej zasady i nie przyjmują zasad, które logiczne nie są? Jak są tam traktowane? Bo z filmu zrozumiałam, że nie ma obowiązku przystępować do kościoła, co dla mnie jest bardzo wartościową zasadą.
@hilltopple
@hilltopple 2 жыл бұрын
Trzeba tam wrócić ... 1.Na jakim etapie kończy się nauka geografii ? 2.Na jakim etapie kończy się nauka historii, biologii ... ? Super materiał. Najciekawsze jest obchodzenie "elektryczności" przy pomocy BATERII :)
@CassiopeiaUniverse
@CassiopeiaUniverse 2 жыл бұрын
Bardzo mądre "jak nie znajdzie się odpowiedniej osoby, lepiej zostać singielką". Popieram, po co sobie życie marnować na kogoś nieodpowiedniego! Dobrze myślą. Ta kultura, jak każda inna ma swoje uroki i cienie. Na pewno plusem jest to, że życie płynie wolniej, nie mają zanieczyszczeń typu spaliny, nie mają hałasu, samochodów, telewizji, mniej się martwią tym co dzieje się na świecie... z naszej perspektywy, człowieka Zachodu - to nie do pomyślenia, ale jak ktoś się tak wychowa (podobnie było w Polsce w latach 80-90, też nie każdy miał auto, rower, mp3, mp4, telefonów nie było też), to praktycznie nawet nie wie, że czegoś może mu brakować. Ciekawy materiał!
@zatrzydwunasta
@zatrzydwunasta 2 жыл бұрын
wow
@koralina1556
@koralina1556 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, aczkolwiek dla mnie nie ma to sensu, np używają światła i lodówki tak czy siak, co za różnica czy elektryczna czy napędzana gazem, ale cóż to tylko z mojej perspektywy niech każdy żyje jak uważa :)
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 2 ай бұрын
Chodzi o to żeby nie płacić miesięcznych rachunków. Gdyby prąd można by kupować na litry jak rope czy gaz to by go mieli.(baterie i solary przecież używają) Warto dodać że oni nie są tacy sami. W niektórych społecznościach elektryczność , samochód czy telefon to normalność. Pozdrawiam z Illinois
@szyszunia3463
@szyszunia3463 2 жыл бұрын
Kasiu, może kiedyś pokażesz nam inną zamkniętą społeczność, a mianowicie żydów z Williamsburga? To pouczające poznać "od kuchni" coś, z czym prawdopodobnie nigdy nie będzie miało się styczności. Lubię filmy, w których pokazujesz życie tak inne od tego, które mamy tu w Polsce :)
@szyszunia3463
@szyszunia3463 2 жыл бұрын
@@obserwatorkazboku znam, subskrybuję od lat, ale Elijahu pokazuje to wszystko z perspektywy żyda, a ta różni się znacznie od perspektywy kogoś spoza społeczności. Poza tym lubię filmiki Kasi, w których oprowadza i pokazuje ciekawe typowo amerykańskie miejsca i fajnie byłoby zobaczyć to z jej punktu widzenia :)
@allalalla4994
@allalalla4994 2 жыл бұрын
Swietny pomysl! Ciekawe na ile to odbiega od tego serialu na netflix unorthodox czy jakos tak. Serial dosc mocny chwilami bo jak by nie bylo rzecz dziala sie w NY a w srodku tej metropolii taka ciemnota i zacofanie wg mnie
@piotr9755
@piotr9755 2 жыл бұрын
Fajny odcinek, bardzo ciekawy! 🙂 pozdrawiam! ps. jednego nie rozumiem, jeśli nie używają prądu z sieci to dlaczego używają baterii? przecież to prąd tylko, że bez kabla. Gdzieś to trzeba też naładować...
@AJ-sx4hf
@AJ-sx4hf 2 жыл бұрын
oszukują sami siebie jak każda inna religia na świecie
@bucaj5112
@bucaj5112 2 жыл бұрын
Materiał bardzo ciekawy. Jeśli o mnie chodzi , to również miałem przekonanie , że ta społeczność jest kompletnie odcięta od reszty świata( co można powiedzieć w pewnym sensie jest ). Sama okolica w której mieszkają bardzo ładna, niejedna osoba chciałaby mieszkać w takim miejscu ale mało kto by się odważył (jednak technologia zrobiła swoje).Co do tematu ślubu to podoba mi się podejście Amiszów. Generalnie wszystko wygląda jak najbardziej ok, tylko jak to w życiu bywa nie wszystko jest złotem co się świeci i dlatego zastanawiam się czy wystękują u nich przestępstwa ? Czy chorują na jakieś poważniejsze choroby ? Jak u nich wyglądała pandemia i jakie mają spojrzenie na to.
@skyde5176
@skyde5176 2 жыл бұрын
Jeden z odcinków programu Kobieta na krańcu świata był o Amiszach w którymś kraju Ameryki Południowej. Przez to, że żyli w bardzo zamkniętej społeczności - brali ślub z osobami spokrewnionymi, występowały u nich choroby genetyczne m.in problemy ze wzrokiem
@Jizzzmani
@Jizzzmani 2 жыл бұрын
Miałem okazje dosłowną „chwile” pobyć z amiszami. Byłem zszokowany tym jaka rozbieżność z tym co wpaja się ludziom do głowy odnośnie Amiszy, a jak rzeczywistość wyglada. Normalna adaptacja względem świata. Korzystanie z Power Toolsów gdy budowali coś, używanie paneli solarnych, a najlepsze były ich powozy z światłami, kierunkowskazami i lusterkami ^^
@Yaroooo
@Yaroooo 5 ай бұрын
Panel solarny zasad nie łamie. Tak jak i prąd z wiatraka. Albo z generatora na ropę.W sumie wiatrak i słońce im bardzo pasują,bo taki prąd jest im dany przez Boga a nie z elektrowni rządowej i człowieka. W kwestii ropy można się kłócić bo jednak ropa to ropa czy z osobnego zbiornika czy ogólnopaństwowej rury, no ale ich bardziej interesuje aspekt społeczny, nie być zależnymi od rządu. Czyli żadnych państwowych emerytur,ubezpieczeń medycznych itp.
@alicjagodzik3945
@alicjagodzik3945 2 жыл бұрын
👍👍👍
@patrykmatus92
@patrykmatus92 2 жыл бұрын
Ciekawy materiał. Tak sobie pomylślałem, że zamiast drukarki mogli by używać maszyny do pisania, generalnie trochę wciskają sobie bullshit, ale tak żyją, tak jest im dobrze.
@TheMaggotty
@TheMaggotty 6 ай бұрын
W sumie widać nawet w Polsce modę na prostsze życie, minimalizm, kupowanie lokalnie, organizowanie się w społeczności. Po cichu zazdrościmy Amiszom. Podobają mi się założenia ich wierzeń. Z tego filmiku wnioskuję, że są to pacyfiści, niezagrażający. Takie podejście „mind your own business” ❤
@sylwia4262
@sylwia4262 2 жыл бұрын
Ah dosłownie dwa tygodnie temu byłam w Shady Maple, PA. Czy to prawda, że w sklepach gdzie używają komputerów i czytników kart pracują nie Amishe a Mennonici?
@kicikicimiau91
@kicikicimiau91 5 ай бұрын
Wow, super materiał :) dziękuje, że go dla nas przygotowałaś :) Natomiast mam pytania, po pierwsze skąd oni mają tyle pieniędzy?! Wybudować takie domy trzeba za coś, a z tego co zrozumiałam większośc z nich nie pracuje na etacie, prawda? 2 pytanie dotyczy sklepów, czy ktoś kto nie należy do społeczności amiszów może wejść i zrobić zakupy w ich sklepach? :)
@Agnieszka-vr9sd
@Agnieszka-vr9sd 2 жыл бұрын
Ciekawe jest to, że sami maila nie obsługują, ale nie przeszkadza im prowadzenie biznesu, który tego wymaga i zlecanie tego komuś innemu ;) W takim razie, z jakiego powodu nie robią tego sami? Gdyby uważali, że to jest złe, to chyba złym też by było zlecanie tego komuś?
@antosia206
@antosia206 2 жыл бұрын
To chyba kwestia wiary, jedzenie mięsa czy słodyczy samo w sobie nie jest złe ale cześć osób w czasie postu ich nie je. Oni rezygnują z komfortu cywilizacji na stałe robiąc to chyba na podobnej zasadzie.
@adorinadorin
@adorinadorin 2 жыл бұрын
Kasia, patrze i slucham i.porownuje Twoj polski z dawnych czasow Japonii a teraz. Niebo a ziemia. Ogromny postep. Wlasciwie mowisz normalnym, pelnym polskim. Rzadko kiedy zdarzaja Ci sie jakies kiksy.
@FiftynaPol
@FiftynaPol 2 жыл бұрын
Dziękuję 💙💛
@soulusheavy7808
@soulusheavy7808 2 жыл бұрын
Ja mam zupełnie inaczej po tym odcinku. Odnoszę wrażenie, że za "japońskich" czasów było lepiej.
@TINYWORLD22
@TINYWORLD22 2 жыл бұрын
W sumie to fajne to życie
Life Update: The end of my Winter season
10:17
CAITLIN JANET
Рет қаралды 232
Sigma Girl Past #funny #sigma #viral
00:20
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 20 МЛН
Children deceived dad #comedy
00:19
yuzvikii_family
Рет қаралды 4,7 МЛН
He sees meat everywhere 😄🥩
00:11
AngLova
Рет қаралды 6 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:19
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 21 МЛН
Życie za $30tys. vs $130tys. w USA - Gdzie bieda spotyka bogactwo
21:11
Spędziłam dzień ze studentką na HARVARDzie
19:23
Fifty na Pol
Рет қаралды 287 М.
Martinowie - film dyplomowy Agnieszki Sobczak
17:55
Agnieszka Sobczak
Рет қаралды 506 М.
Amish People. A day with the Amish in Blacksburg Virginia
23:02
RussianPlus
Рет қаралды 3,3 МЛН
Życie w USA małe miasteczko !
42:39
StartNewWorld
Рет қаралды 2,8 М.
IS AMERICAN HIGH SCHOOL like in the MOVIES - walk-through of my school
17:16
Amisze
6:09
Z klimatem i z pasją
Рет қаралды 257 М.
Sigma Girl Past #funny #sigma #viral
00:20
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 20 МЛН