Ale w jaki sposób, to że oszczędzamy jedzenie, przekłada się na zmniejszenie głodu? Chodzi mi o to, że jeśli np. wyrzucę połowę pizzy, to czy głodni na czarnym lądzie tracą jedzenie? A jak ja zjem to już nie? Pewnie jakoś to wpływa tylko nie rozumiem jak 😟 Edit: Czy chodzi o zmniejszenie globalnych cen przez zmniejszenie popytu?
@skowronek60894 жыл бұрын
Ja z rodziną resztki daje do kompostownika a te które się nie da daje psom lub kurom więc nie mamy nawet brązowego worka na bio odpady °^°
@lecramlecram24864 жыл бұрын
Ja tam żywię się energią słoneczną i nie marnuje jedzenia. Polecam taką taktykę.
@Zuubiik4 жыл бұрын
O proszę, nie sądziłem Jacek Stachurski ogląda ten kanał xD
@TOJUZJutro4 жыл бұрын
jesteś rośliną?
@lecramlecram24864 жыл бұрын
@@TOJUZJutro Maluje ciało na zielono specjalną farbą która umożliwia mi przeprowadzenie fotosyntezy.
@kapsel18744 жыл бұрын
@@TOJUZJutro Może zrobicie odcinek o diecie pranicznej, wiadomo że jest to wymysł, więc myślę że mógł być to jakiś luźniejszy odcinek, zrobiony w humorystyczny sposób. Mam nadzieję, że to fajny pomysł na odcinek.
@Tyronom4 жыл бұрын
Prahlad Jani tak robił.
@KarambolaJS4 жыл бұрын
Mi jako studentowi marnowanie jedzenia nie zagraża
@Piwo14104 жыл бұрын
podobno można jeść jabłka w skórce? komu się chce to obierać, dla mnie dziwniejsze jest jedzenie obranego jabłka.
@paradar53644 жыл бұрын
Tęczowy Mapper tez nie rozumiem 🧐
@Mati42974 жыл бұрын
Skórka jest zdrowsza niz sam owoc.
@jankowalski5654 жыл бұрын
Teoretycznie wszystkie opryski zostają na i w skórce wiec lepiej obrać. No chyba że to jakaś uprawa eko i nie pryskają jakaś "chemią" to wtedy można jeść ze skórką.
@ibidugoodday4 жыл бұрын
kiwi w skórce też na chillku jem
@hubert91494 жыл бұрын
Właśnie jem jabłko xD
@rafakajstura38994 жыл бұрын
Genialny odcinek Rafał ! Takie kanały SZCZEGÓLNIE powinny iść w górę i wchodzić na pierwsze miejsca na czasie aby to się rozszerzało
@arson14404 жыл бұрын
trzeba zmienić myślenie naszych rodziców którzy powtarzają abyśmy patrzyli na datę ważności i kupowali te z najdłuższą. Ja będę powtarzał swoim dzieciom aby patrzyli się na daty i kupowali te blisko przeterminowana aby się nie zmarnowało.
@oktavianatshumi53164 жыл бұрын
Ja tak kupuję: -samotne banany 🍌 - brzydkie i dojrzałe/przejrzałe owoce i warzywa - produkty na przecenach, które mają krótki termin przydatności 😁
@Luxtenebris24674 жыл бұрын
A ja nigdy nie patrze na date ważności bo jem do 3 dni do przodu max 6 dni ale to wystarcza i staram się nie marnować
@jankowalski5654 жыл бұрын
Parę razy kupiłem w niemieckim sklepie nabiał bo był przeceniony o 50% ze względu na 1 czy 2 dniową datę przydatności do spożycia.
@qevivcreations85364 жыл бұрын
XD
@roninraps4 жыл бұрын
Z tą estetyką jedzenia ziom to trochę przez Unię jest. Nie wiem czy pamiętasz czas przed wejściem do U.E. Każdy mógł sprzedawać owoce ziemi w jakim chciał kształcie. Po wejściu przywitała nas normalizacja i standaryzacja. Pozdrawiam! Peace! :)
@patak20534 жыл бұрын
O ile wiem już to wycofali. Na 100% jeśli chodzi o banany
@roninraps4 жыл бұрын
@@patak2053 Zawsze jakiś krok w przód, dzięki za info :)
@crossfitowiecweganin81154 жыл бұрын
Unia Europejska to nowotwór złośliwy tego pięknego kontynentu niestety
@jankowalski5654 жыл бұрын
Ciekawe czemu pan Masny o tym nie wspomniał w tym materiale? Czyżby to była mowa nienawiści w stosunku do UE i to by przekroczyło poprawność polityczną?
@karis65884 жыл бұрын
7:55 niezły tip z tymi warzywami. Wystarczy wyszorować, nie trzeba ich myć xd
@kamild51424 жыл бұрын
Ciekawi mnie jak wpłynął zakaz handlu w niedzielę na marnowanie żywności. Ciekawe, czy są na ten temat jakieś statystyki. Przez zakaz handlu sam częściej marnuję jedzenie, bo częściej kupuję na zapas.
@weedeverdayPL4 жыл бұрын
Najlepiej spozyc przed: -jeżeli uważasz,że jest ok - jesz bez obaw Należy spożyć do: -spożycie grozi np zatruciem
@olgierdvoneverec69704 жыл бұрын
wiesz rafałku dlaczego tak wiele żywności w polsce jest marnowane ? Bo w polsce istnieje cos takiego jak podatek od darowizn który sprawia, że przedsiębiorcom bardziej sie opłaca wypierdolić jedzenie na smietnik niż przekazać je potrzebującym bo muszą zapłacić duży % wartości XD
@dopads4 жыл бұрын
To prawda ! 😕
@changemyname78464 жыл бұрын
Rany, wszystko pod górkę ;/
@ku8adop4 жыл бұрын
Dokładnie, i jak piekarz wypiecze troche nie taki chleb to nie moze go oddac bezdomnemu bo dostalby karę bo bezdomny nie zapłacił i przy czym nie zapłacił podatku dla państwa. Spierdolone to jest
@rafalgreen6164 жыл бұрын
I własnie to jest to, Jedna rzecz ktora cały materiał prowadzi do wyrzucenia do kosza. Juz rok temu usunalem suba i widze ze nic sie nie zmieniło. Dużo gadania o niczym.
@koria46064 жыл бұрын
U mnie piekarnie we Wro wsadzają chleb masowo do lodówek publicznych, z których każdy może wziąć i z żadnymi podatkami nie ma problemu :D
@esaaa25824 жыл бұрын
taki wartościowy kanał zasługuje na o wiele większą liczbę subskrypcji.
@marcinzrivii22174 жыл бұрын
na wsi jeszcze rolnicy dla zwierząt resztki dają i wszystko jest w obiegu. w miastach ten problem jest znaczący ;p
@gregorp.49184 жыл бұрын
Tak. Najwięcej w miastach, bo,na wsi, zaws zwierzęta skorzystają, a zwierzętom zawsze mało. Niby takie kaczki, kury małe ale potrafią zjeść i to sporo.
@gregorp.49184 жыл бұрын
@To Fajnie ja mam 3 psy, 3 koty, kury, kaczki więc jedenie się nie marnuje. Zawsze głodne, tak jakby nigdy nie jadły.
@rika2994 жыл бұрын
Pracuję w sklepie spożywczym więc sama doskonale wiem jak wiele jedzenia się u nas marnuje. Osobiście wolę iść na zakupy nawet codziennie i kupić tylko tyle jedzenia ile potrzebuj niż iść raz w tygodniu i kpić całą lodówkę jedzenia, którego później nikt nie zje bo jednak nie będzie miał ochoty. Jestem świadkiem jak moi teściowie tak właśnie robią i aż mnie serce boli kiedy patrzę na kolejne, nawet nie odpakowane produkty, które idą do kosza bo nikt nie zjadł. Dlatego uważam, że pierwszym i najważniejszym krokiem do zmniejszenia ilości marnowanego jedzenia jest nauka świadomego konsumpcjonizmu. A tego powinniśmy się uczyć od najmłodszych lat: w domu i szkole.
@oliwiaanastazjahaja6354 жыл бұрын
Bardzo ważny temat. Cieszę się, że u mnie w domu naprawdę bardzo mało jedzenia się marnuje czy wyrzuca.
@MattrixFanAnimatiom4 жыл бұрын
Nie rozumiem, jak można marnować jedzenie?!. Ja co zrobie to wszystko zjadam haha Mój żołądek lubi jedzonko cały czas :D, a treningi dobrze wpływają na spalanie Nie kupujmy nadmiar, kupujmy tyle jakie mamy zapotrzebowanie dzienne.
@auuukrysztal4 жыл бұрын
Nie zesraj się
@kseniasosnowska4 жыл бұрын
Wytłumacz to ludziom takim jak moi rodzice, dziadkowie itd
@bascio4 жыл бұрын
Jak zawsze świetny materiał, dużo informacji w prosty, przyjemny sposób przekazane i to w dość krótkim materiale
@ekekbek42784 жыл бұрын
7:45 kto obiera jabłka?
@lujka94224 жыл бұрын
Ja obieram.
@dktos89474 жыл бұрын
Ja nie
@maksymilian81034 жыл бұрын
@@dktos8947 +1
@norbi78424 жыл бұрын
Jabłka ze skórką są o niebo lepsze niż obrane. A najlepsze to świeżo zerwane z drzewa i wytarte o koszulkę.
@maksymilian81034 жыл бұрын
@@norbi7842 Zgadzam się. Najlepiej papierowki.
@hounted96574 жыл бұрын
7:46 jak to PODOBNO? To chyba oczywiste że tak
@tA-ts1hw4 жыл бұрын
8:40 jest aplikacja Too good too go, najprawdopodobniej mówi o niej, korzystam i jest super
@bartekdetnith99794 жыл бұрын
Ja jakoś lubię tą ekologię. W domu mam swoją wodę (studnię głębinową), mam fotowoltaikę (swój prąd). Jak warunki są odpowiednie, idę i sprzątam w pobliskim lesie. Bardzo dużo odpadów ludzie mówiąc prosto głupi i nieodpowiedzialni wywalają co popadnie. Fajny spacerek z pieskiem i trochę gimnastyki. Biorę 3 worki każdy innego koloru i idę na spacer a jak coś znajdę, wrzucam segregując prawidłowo do danego worka. Od roku nie używam folii. Do sklepu zawsze mam przy sobie wielofunkcyjne do owoców jedne do chleba drugie siatki oraz torby wielorazowe. Mało miejsca zajmują a jaki pożytek. Można je też łatwo prać. Jedzenie zawsze zjadam. Rodzice mnie tak nauczyli bym jadł wszystko i kupował to co trzeba. Chleb, mimo iż to słabo jakościowe ogólnie chleby szybko pleśnieją. Mam przy domu las. Przejdę się i wyrzucę do lasy. Ptaki, sarenki, dziki chętnie spożyją taki posiłek a ty nie zmarnowałeś jedzenia. Owoce też łatwo zaoszczędzić. Brzydki czarny banan? Zrób sobie pucharek z lodami. Proste. Lubię tą ekologię jest prosta i dużo można z tego mieć. Jakby w Polsce było mniej śmietnika, plastiku a więcej szkła oraz lepsza komunikacja, bardzo chętnie się przerzucę na pociąg i rower mimo, że mam samochód służbowy. Dodatkowo później można kupić samochód elektryczny i korzystać z własnego prądu do ładowania. Pozdrawiam :)
@changemyname78464 жыл бұрын
@RedmylipsArt4 жыл бұрын
Kurcze mam wrażenie, że większy problem stoi po stronie producentów i sklepów niż samych konsumentów (tym oczywiście też niczego nie brakuje, bo bezmyślnie kupujemy i bezmyślnie wywalamy), ale te niesprzedane "resztki" to muszą być potężne ilości jedzenia
@jankowalski5654 жыл бұрын
A może problem jest po stronie polityków którzy uchwalają prawo które zakłada podatek od każdej darowizny w tym i tej w formie jedzenia?
@wlosownictwo4 жыл бұрын
Ten odcinek bardzo otwiera oczy i jest niezwykle potrzebny.
@gregorp.49184 жыл бұрын
Mieszkam na wsi. Ten kto mieszka na wsi i ma psy, koty, kury, kaczki i inne zwierzęta, ten wie że jak ma resztki lub nieświeżą żywność to zawsze można dać jedzenie zwierzętom. Jedzenie się nie marnuje, wszyscy są zadowoleni. Nie ma to jak na wsi, gdzie nic się nie marnuje.
@jadwiga_boss4 жыл бұрын
Takk
@Cindy-xq7qi4 жыл бұрын
Świetny odcinek, oby dotarł do jak największej ilości osób. Trzeba uzmysłowić ludziom problem.
@ShattiWilliam4 жыл бұрын
Dziękuję.
@RobinTV004 жыл бұрын
Dobry i ważny film, od dziś będę się skupiać na oszczędzaniu żywności bardziej niż dotychczas, podobnie jak już skupiłem się na wodzie.
@xthemugshot4 жыл бұрын
Niektórzy powiedzą, że walczę z problemem marnowania żywności, a mi po prostu szkoda hajsu na ewentualne nadwyżki jedzenia
@Karolina.M4 жыл бұрын
Ten kanał powinien stać się must have to watch totalnie!!!!!!!
@burek32264 жыл бұрын
Od kiedy sam sprawdziłem że na tych jabłkach kupowanych w super marketach jest wosk, przestałem jeść ze skórką. Dlatego częściej kupuje tego typu produkty na lokalnych giełdach, szczerze polecam można kupić trochę taniej a prędzej będzie to zdrowsze od tego co fundują nam super markety. Pozdro :)
@z4g4n54 жыл бұрын
7:45 podobno? Obierasz jabłka przed zjedzeniem?
@matriks40054 жыл бұрын
5:53 Maszny zamknięta postawa jak dla mnie. 8:44 Link do paki pls.
@KarolinaKaa4 жыл бұрын
Ja chyba żyję w jakiejś alternatywnej rzeczywistości. W moim domu nigdy nie brakowało jedzenia, ale nigdy nie było też zapasów wojennych. Jeśli coś jest wyrzucane, to zazwyczaj dlatego, że zepsuło się wcześniej, niż wskazywał termin. Tak samo podczas imprez, spotkań rodzinnych itd. stół zawsze jest pełny, ale nie przypominam sobie, żebym po wyjściu gości wyrzucała tony niedojedzonego żarcia z talerzy. Jeśli coś zostawało, to zawsze ktoś wychodził z ''miską'', jeśli miał ochotę. Lubię zabawę w kuchni i też jestem nauczona tego, żeby przetwarzać co się da, by nie wyrzucać bezrefleksyjnie, chociażby dzięki doświadczeniu w gastronomii. Nie ze skąpstwa, a po prostu dzięki ćwiczeniu na kreatywność. Dlatego jak słucham takich rzeczy, to jest to dla mnie jakaś abstrakcja (szczególnie jeśli mowa o jednostkach czy rodzinach a nie np. sklepach, lokalach gastro itp) albo kompletny brak umiejętności w życie i organizacje.
@markstark10074 жыл бұрын
Na szczęście ja nie marnuje jedzenia. Wszystko zjadam😇
@bobrbaldomer65004 жыл бұрын
Ja tak samo😊
@idzi2364 жыл бұрын
Mała poprawka do 7:58 minuty ;) Aby zapewnić bezpieczeństwo żywności, w tym przypadku warzywa trzeba je dobrze umyć a następnie wyszorować i wtedy nie trzeba ich obierać ;) przynajmniej w dużej większości :D
@annarodak61594 жыл бұрын
Dobrym rozwiązaniem w nadmiarze jedzenia jest jego mrożenie oczywiście jeżeli produkt można mrozić nadmiar obiadu można zamrozić nadmiar owoców i warzyw tak samo a dodatkowy zamrożony obiad to dobra opcja dla zapracowanych;)
@maja.n77684 жыл бұрын
Jestem bardzo wdzięczna moim rodzicom, że od dziecka uczyli mnie żeby nie marnować jedzenia i segregować śmieci. Dopiero z wiekiem zrozumiałam ile przez te lata zrobiłam dla naszej planety :)
@dktos89474 жыл бұрын
Możesz nie segregować i tak będzie dobrze.
@lechu48294 жыл бұрын
Pierwszy dobry materiał na tym kanale. Bardzo wysokie liczby, myślę że ja marnuje rocznie maksimum 5 kg rocznie
@POLANDONAIR4 жыл бұрын
Ja ostatnio jestem fanką aplikacji TooGoodToGo gdzie można uratować jedzenie z restauracji i przy okazji zaoszczędzić :) Jednak działa ona głównie w Warszawie. Swoją drogą ciekawym tematem są też miejskie drzewa owocowe - mnóstwo owoców leży i gnije po parkach
@_TonyBeatz_4 жыл бұрын
Może byś założył podkast na Spotify „TO JUŻ DZIŚ” ???
@kk-vh3gm4 жыл бұрын
Świetny pomysł!
@kacper7004 жыл бұрын
robisz bardzo ciekawe materiały które rozwijają i cieszą estetyka
@desu50714 жыл бұрын
6:53 - prawidłowe przetrzymywanie produktów, a na obrazku jabłko obok innych warzyw i owoców w lodówce - GENIALNE :D
@stachuvonokrutny70714 жыл бұрын
Nauka. To lubię. ;)
@mafiozorek28144 жыл бұрын
5:46 "1kg wyrzuconej wołowiny wiąże się ze zmarnowaniem 5-10 ton wody zużytej na jej wyprodukowanie" Jest to nieprawda, a przynajmniej niecelne sformułowanie. Ta woda nie jest zmarowana. Ona normalnie wraca do obiegu.
@milenabrzostowska84914 жыл бұрын
Powiem Ci że przeczytałam ten kom dosłownie pięć sekund przed tym jak pojawiło się to w filmiku
@fishyt5354 жыл бұрын
ale jemu chodzi ze takiej czystej przefiltrowanej slodkiej wody, duza czesc splywa do rzek a potem do morza i staje sie slona-nie zdatna do wypicia
@noniewiem21604 жыл бұрын
Wraca do obiegu, ale problem z obiegiem nie jest taki ze wody jest za mało tylko taki ze kończy się powoli woda słodka czyli zdatna do picia a pojawia się nadmiar wody słonej
@TOJUZJutro4 жыл бұрын
i tak i nie ponieważ nie jest to juz czysta woda. Ogólnie zwykle gdy mówimy o "marnowaniu wody" to chodzi nam właśnie o to, że po "zużyciu" nie nadaje się juz do picia i trafia rzekami do mórz itd
@planeta_pari4 жыл бұрын
@ToJużDziś jak nazywa się ta aplikacja co łączy z piekarniami i innymi sklepami?
@gregorp.49184 жыл бұрын
Pamiętam jak miałem praktyki w szkole zawodowej. Niestety najwięcej marnowało się zupy, którą musieliśmy wylewać do kanału, która zostawała z obiadów, bo było jej za dużo. Nieraz wylewaliśmy cały wielki gar z zupą. I to całkiem nie dawno, bo to do 5 lat wstecz. A sporo osób mogło by skorzystać.
@magorzatawojciechowska93754 жыл бұрын
Polecam takie apki jak Foodsi albo TooGoodToGo. Możecie odkupić o wiele taniej albo zgarnąć czasem jedzenie za free, które się danego dnia nie sprzedało w restauracji lub kawiarni itp :))
@Reziner4 жыл бұрын
Super!
@dejvik12744 жыл бұрын
A wydawało mi się że żyjemy w czasach dostatku i jedzenia mamy aż za dużo ale najwidoczniej się myliłem : )
@rafakowieski4 жыл бұрын
Masny, a czy problem nie leży w tym ze nie ma w miarę opłacalnego sposobu dostarczenia żywności do osób głosujących?
@jankowalski5654 жыл бұрын
Skoro to już jutro to proponuję automatyczne drony zasilane z paneli słonecznych. A na dalsze odległości hyperloop projektu pana E.Muska.
@Vemu4 жыл бұрын
1:11 muzyka?
4 жыл бұрын
Ja tak sobie myślę że warto spróbować opuścić swoje ciała i wejść na inny wymiar. Żyjąc w astralu nie będziemy potrzebować energii z pożywienia więc też nie będziemy go marnować
@jakubrydkodym47654 жыл бұрын
O jakich to aplikacjach mówisz? Tych do łączenia konsumentów ze sklepami, które oferują niesprzedane jedzenie?
@piotrekkkk94424 жыл бұрын
Poprawka: * jest Najlepiej spożyć przed i *NALEŻY spożyć do
@boryys.4 жыл бұрын
8:22 Ten co porównał wagę wszystkich koni na planecie do wagi marnowanego jedzenia
@Natalia-tz8hs4 жыл бұрын
Przyczepię się. W filmiku jest mowa o prawidłowym przechowywaniu żywności, a jednocześnie jest pokazana lodówką z żywnością, której nie powinno tam być. Złe przechowywanie żywności - w lodówce nie powinno się trzymać np. pomarańczy czy jabłek.
@zytadrongal55584 жыл бұрын
Myślę że to bardziej zrobione pod wygląd pod odcinek Aby ładnie lodówka wyglądała
@justynapawlak86214 жыл бұрын
A dlaczego nie można? Ja wszystko trzymam w lodówce, żeby dłużej było świeże. Są lodówki, które mają podział gdzie powinny leżeć produkty mięsne, gdzie nabiał, a gdzie warzywa i owoce.
@Natalia-tz8hs4 жыл бұрын
Dużo warzyw i owoców szybciej się psuje w lodówce, dlatego należy je trzymać w temperaturze pokojowej.
@lukaszf19934 жыл бұрын
Mieszkając u rodziców częstym problemem był nadmiar kupowanego chleba który nie był zjadany i często się psuł. Na szczęście mam rodzinę na wsi która brała od nas ten zepsuty chleb i dawała go świniom. Odpady bio lądują w kompostowniku który służy do nawożenia ogródka przydomowego. Dzisiaj jak mieszkam sam w większym mieście to na szczecie nie potrafię wyrzucić chleba do kosza. Dosłownie raz mi się to zdarzyło bo chleb dziwnym trafem za szybko mi się zepsuł, a tak to mniej więcej wiem kiedy skończy mi się bochenek i kiedy muszę kupić kolejny. Nieraz kupuje trochę więcej chleba i jeden jem, pozostałe unieszczam w zamrażarce. Dzięki czemu nie muszę latać co chwila do piekarni. Często korzystam z promocji 3 w cenie 2 jeśli chodzi o masło i zasada ta sama. Jeden jem reszta do zamrażarki. Nie kupuje nadmiaru żywności, dokładnie planuje budżet na ten cel i cieszę się bo ilość wyrzucanego jedzenia jest marginalna.
@qwerta19964 жыл бұрын
Myślicie ze tutaj chodzi o podejście jednostek do marnowania jedzenia?? Nie nie, to głupie przepisy które sprawiają że np z piekarni chleba który nie został sprzedany nie można oddać bezdomnym czy do domów dziecka bo kary za przekazanie zniszczą takie jednostki
@jankowalski5654 жыл бұрын
No to obejść t przepisy sprzedając za symboliczny grosz. Coś polska tradycja kombinowania ginie w narodzie :(
@kamilmotyl7384 жыл бұрын
oczywiście że można, wystarczy tylko, że sumaryczna wartość rynkowa produktów, które chcemy komuś dać, nie przekracza kwoty darowizny wolnej od podatku czyli conajmniej 4902, zł a szczerze wątpie by jakiejś piekarni zostało tak dużo chleba, że byłby on warty ponad 5tys
@koria46064 жыл бұрын
Bardzo polecam grupy na fb z dzieleniem się jedzeniem, którego nie zjemy i lodówki publiczne w dużych miastach- dla wszystkich!
@NiceFoxy4 жыл бұрын
Ostatnio myślałam o tym temacie sprzątając po weselu w rodzinie. 2 dni, 30 stopni na zewnątrz.. Młodzi się wykosztowali, ludziom nie chciało się jeść przy stołach.. Gdy po poprawinach wzięliśmy np. sałatkę do domu mimo chęci następnego dnia już nie dało się jej jeść :( Gdyby jakoś logiczniej ułożyć podawanie do stołów.. a nie żeby dania stały cały dzień.. Zresztą z takich imprez zawsze zostaje. A święta? Często byle więcej..
@maciol424 жыл бұрын
Pamiętam piekarza z Legnicy, który poszedł do więzienia i musiał zapłacić dużą kartę, ponieważ oddawał "wczorajszy" chleb bezdomnym... PARANOJA! Dobrze, że wprowadzili przepisy, które zobowiązują sklepy do oddawania jedzenia organizacją charytatywnym :)
@niejemcebuli56604 жыл бұрын
Oj, wiem coś o tym. Pracując w supermarkecie wyrzucamy co najmniej 50kg dziennie JEDYNIE warzyw i owoców, a co dopiero inne działy... Aż przykro się patrzy
@gregorp.49184 жыл бұрын
Jest nawet tak zrobione że sklepy np. Biedronka daje ludziom żywność z krótką datą ważności. Jedynie co trzeba mieć, to tylko to że jest się ubogim, lub biednym i w zależności od osób w domu, to się dostaje. Raz na miesiąc. Wiem, bo sam korzystam, choć i tak sytuacja finansowa się polepszyła, to jeszcze możemy dostawać. I bardzo dobrze że to zrobili, przynajmniej nie wyrzucają żywności, a nieraz naprawdę warto jechać i wziąść. I to nie jest od marca, ale już od ponad roku lub więcej.
@ad3czek6034 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał oby tak dalej :)
@mrkamil53314 жыл бұрын
To tyle co 2.6mld dorosłych konii, faktycznie bardzo abstrakcyjne to brzmi. Na szczęście 44 krotność wszystkich koni jakie żyją na świecie wszystko rozjaśnia.
@fishyt5354 жыл бұрын
6:13 no tak srednio dobrze bo 3/4 nic nie zmieni a odbije sie to tylko dalszymi podwyzkami cen
@koprolity4 жыл бұрын
Ja nawet jedząc marnuję jedzenie.
@gawo91804 жыл бұрын
To zjadaj do końca 😉
@voyageraction61244 жыл бұрын
Beka 3000 kabaret
@gossamer19934 жыл бұрын
Polecam aplikację @togoodtogo , można uratować co nie co
@belzi274 жыл бұрын
Jeżeli żywnośc i inne produkty będziemy rozdawać za darmo to jaka będzie motywacja do ich wyprodukowania i zdobycia(zakupu) idac dalej do pracy???
@xthemugshot4 жыл бұрын
O, właśnie skończyłem oglądać odcinek HowToBasic xd
@ekologizmstosowany4 жыл бұрын
*należy spożyć do vs najlepiej spożyć przed. Ale tak czy siak: sprawdzajcie węchem i smakiem a nie datą w kalendarzu. Daty ważności przed latami 50. nie było
@redeyes93234 жыл бұрын
4:40 no właśnie, cena jedzenia wzrośnie więc ludzi nie będzie stać na jedzenie i będę zmuszeni kupować to gorsze więc będzie komu kupować te które teraz wyrzucamy. Es problem rozwiązany XD
@aleksandram13264 жыл бұрын
7:54 chyba miało być że warzywa wystarczy wyszorować a nie je obierać
@Neverlander874 жыл бұрын
Hej. Szkoda, że nie powiedziałeś o smart lodówkach, które mogą przypomnieć o zbliżającym się terminie przydatności produktu. Może to poniekąd jest w stanie rozwiązać omawiany problem.
@ainahey69254 жыл бұрын
Jak się nazywa ta apka co łączy ze sklepami które chcą oddać jedzenie?
@Kamil-mq3vr4 жыл бұрын
5:29 czyli chyba tyle samo ile wynosi populacja krów
@Ostka884 жыл бұрын
O jakich aplikacjach mowa (8:40)?
@kinga24024 жыл бұрын
jestem w szoku, że Pl jest tak wysoko. Daje do myślenia. Edit. jako księgowy propsuje wzmianke o metodzie FIFO ;p
@changemyname78464 жыл бұрын
Dobry pomysł nawet z tym kompostem. Jakbym mieszkała w mieście, to sama bym brała :>
@ZooLgoth4 жыл бұрын
07:37 przeciez widac co to jest
@kpmalgosia4 жыл бұрын
Lubię ten kanał bo promuje ekologię
@MPPROJ3CT4 жыл бұрын
Wspieramy Polskie Rolnictwo !!!!
@dominikkurowski28984 жыл бұрын
Szkoda że TJD ma ostatnio atak małe zasięgi. Film o suszy obejżało 100 tyś+ osób. Jak na kanał od abstra to bardzo mało. A najgorsze że jest to bardzo ważny temat. Zalecam udostępniać.
@dawidw2244 жыл бұрын
7.58 minucie z warzywami chodziło o brak potrzeby obierania i zamiast tego o szorowanie czyli umycie za pomocą szczotki
@WRozbitymZwierciadleTV3 жыл бұрын
Ja marnuję bardzo mało jedzenia i bardzo rzadko. Czasem czegoś nie dojem, śmietana spleśnieje. Osobiście wolę iść do sklepu częściej i mniej kupić, niż kupić za dużo i potem wyrzucać. Często zdarza mi się kupować produkty w Auchan w ramach akcji: ratujemy, nie marnujemy. W sklepie kupuję samotne banany, lubię, kiedy mają plamki, bo wtedy są dojrzałe i słodkie.
@mateuszwawozny3014 жыл бұрын
Polecam aplikacje Too Good To Go. Można taniej zgarnąć jedzenie z barów czy restauracji w godzinach wieczornych, które i tak nie zostanie sprzedane
@Daniel-kp7gf4 жыл бұрын
Najwięcej marnują konsumenci, bo ich jest najwięcej. Wystarczy, że każdy konsument wyrzuci tylko trochę, a to należy pomnożyć razy miliony konsumentów oraz razy codzienność i wychodzą ogromne liczby. Ale mam kilka pomysłów. Robienie zakupów jest zbyt proste. Należy odebrać klientom samochody, a wówczas skończy się nadmierny konsumpcjonizm. Ludzie zaczną kupować tylko tyle, ile naprawdę potrzebują i efektywniej wykorzystywać to, co już mają.
@dancomando4 жыл бұрын
Dalej piekarnie nie mogą rozdać chleba który się nie sprzedał dzień wcześniej?
@woiteq320bezfilmow94 жыл бұрын
Zgłodniałem z ciekawości.
@dawidbystrek43444 жыл бұрын
Lux
@piotrbiaynicki-birulo89644 жыл бұрын
Możemy podziękować Siecią Marketów i przepisom unijnym.
@oskarpetrykowski50723 жыл бұрын
7:45 "można podobno w skórce" umarłem w środku
@tweleven95064 жыл бұрын
ILE JEDZENIA MARNUJEMY? HOWTOBASIC:
@MrRomano00074 жыл бұрын
A co jeśli np przedawnione jedzenie daje psu lub kotu, też wtedy uważa sie to jako zmarnowane jedzenie? według mnie nie do końca bo mimo wszystko żywe stworzenie na tym skorzystało :)
@gregorp.49184 жыл бұрын
Wtedy nie. Bo nie wyrzucasz na śmieci, ale dajesz zwierzętom. Wszyscy korzystają, wszyscy zadowoleni. Mam tak samo.
@MrAlus34 жыл бұрын
Ale tu pomija sie kwestie że to w krajach rozwiniętych marnowane jest jedzenie którego do krajów gdzie jest głód nie da się przetransportować przed upływem terminu przydatności. Natomiast to że my wyprodukujemy mniej, nie oznacza że tam wyprodukuje się wiecej.
@TodziuGR4 жыл бұрын
Oraz błędnym myśleniem jest, że jeśli my mamy za dużo, to mamy oddać za darmo tym co mają mniej, błąd w sztuce ekonomicznej. Tym co mają mniej mamy dac warunki, aby mogli nabyć jedzenie, często przytacza się ma tym kanale żeby dawać i się dzielić
@patrykbaranowski9714 жыл бұрын
Nie chce nic mówić, ale na waszym kanale Abstrachuje często są sceny, w których marnuje się jedzenie
@jankowalski5654 жыл бұрын
Teoretycznie artyści w imię sztuki mogą więcej np przykleić szarą taśmą banana do ściany :)
@XaDi25534 жыл бұрын
Aplikacja z restauracjami, które wyprzedają jedzenie - To Good To Go
@Trapezozo4 жыл бұрын
Niech mi ktoś wytłumaczy parę kwestii Jestem z małego miasta (a to gdzie teraz jestem nie powinno was interesować) i nie uważam się za ekologa ale jednak kupię tyle jedzenia ile potrzebuję więc nic nie marnuję no chyba że przez nieuwagę coś się zepsuję, ale zdarza się to rzadko. Jak coś się zepsuję staram się to naprawić (w internecie jest masę porad jak coś naprawić czy zrobić osobiście znam małą blondynkę ktora na poradnikach z YT była w stanie wyremontować sobie mieszkanie) przez co nie muszę często chodzić na zakupy a co za tym idzie zostawiał mały ślad węglowy (choć jak dla mnie CO2 to nie trucizna gorzej z innymi substancjami) Nooo w skrócie nie jestem modny eko czy LGB... A jednak nie marnuję tego czy owego, nie przeszkadzają mi pewni ludzie pod warunkiem że nie dręczą innych czy mnie innymi słowy wasze (wy czyli inni ludzie niż ja) problemy mnie nie dotyczą, a gdybym został dyktatorem to świat był by lepszy Jak można jeść za dużo jedzenia? Jak można patrzeć czy pomidor estetycznie wygląda a nie czy nie jest zepsuty? Jak można marnować pieniądze na rzeczy których się nie potrzebuje? Jak można ulegać propagandzie (czy reklamą, modzie) czy nałogom? Jeśli ulegacie rzeczą/zjawiskom które wymieniłem to na poziomie intelektualnym czy duchowym (o ile coś takiego istnieje a że nikt tego nie udowodnił metodami naukowymi to nie mam pewności czy to prawda ja coś tam doświadczyłem ale skoro nie jestem w stanie udowodnić tego naukowo to nie będę miał pewności co do prawdziwości) to niczym się nie różnicie od mojego psa.
@Trapezozo4 жыл бұрын
Co? Europejska komisja od praw marnowania żywności!? Przecież oni wymyślili przepisy o wyrzucaniu krzywych bananów
@Trapezozo4 жыл бұрын
Kto? oddziela jabłko od skórki? Czy wy macie 2 latka? Wgl dla czego jakiś influenser musi wam tłumaczyć czym jest porcjowanie jedzenia?
@TOJUZJutro4 жыл бұрын
RUSTY z bananami chodziło o to, żeby na rynek europejski nie trafiały banany z afryki, które chciano sprzedawać bez cła jako np te z Hiszpanii (o ile dobrze pamietam) co do reszty, cóż pamiętaj, że piszesz ze swojej perspektyw i każdy ma inną. Reklamy działają bardzo subtelnie i możesz nawet nie wiedzieć czy podświadomie nie realizujesz jakiejś wizji narzuconej przez społeczeństwo/media. Nie polecam też nazywać ludzi psami jeżeli naprawdę zależ Ci na jakiejś dyskusji a skoro piszesz to raczej zależy zatem zmień strategie :)
@Trapezozo4 жыл бұрын
@@TOJUZJutro Podobno część niewymiarowych owoców trafia do ZOO. Ale stu procentowej pewności nie mam. Reklamy wiadomo za tym stoi sztab specjalistów, ale nie jestem w stanie zrozumieć kogoś kto kupił np ubranie które jest wykonane ze słabej jakości materiałów tylko dla tego że są modne. Tym bardziej ze często po kilku tygodniach i paru praniach wychodzi na jaw rzeczywista wartość tych ubrań, a mimo to konsument uważa że to jest ok a jeśli ktoś tego nie pojmuje to znaczy że go nie stać (na kupowanie tandety w zawyżonej cenie...) Jeśli chodzi o agresywne porównania to dla tego lubię internet (szczególnie anonimową część (w polskich warunkach prawdziwa an... nie interesujcie się)). Jak w prawdziwej dyskusji powiem komuś prosto w twarz co myślę, to często osoba ta się wycofuje, przez co często jestem zmuszony wyrażać swoje myśli w taki sposób, jak bym rozmawiał z dzieckiem. No mi chodziło tylko o to, że nie kontrolowanie swoich popędów czy zachcianek, jest mocno prymitywne, a człowieczeństwo polega na zauważeniu pewnych zjawisk i staranie się być powyżej nimi. Innymi słowy sporo zachowań jest zakodowanych w naszej podświadomości (psychologia ewolucyjna się tym zajmuję, tak ta znienawidzona przez pewnych ludzi) ale jako ludzie (rzekomo czegoś świadomi) powinniśmy to w miarę możliwości przynajmniej powinni starać się to kontrolować. A odnoszę wrażenie że większość ludzi ma z tym poważny problem.
@Arszot934 жыл бұрын
To masz głupiego psa, Mój pies nie ma żadnych nałogów i nie wierzy w żadną propagandę 😁
@wojtex95704 жыл бұрын
Unia europejska chce ograniczyc marnowanie zywnosci? To ile i jakich podatkow sie spodziewac
@xyler63384 жыл бұрын
Wow nieźle
@biegacz__amatorka25534 жыл бұрын
Cześć Rafał, mam prośbę. Bardzo chciałabym zobaczyć materiał o napojach energetycznych na Twoim kanale.