Fajny lajw. Trochę poopowiadałeś o geografii, ale była też integracja z widzami. Powiem szczerze, że tak dawno nie robiłeś lajwów, że miło było posłuchać sesji Q&A.
@bruczekbezuszek300tomitАй бұрын
goat
@MUFTI913 ай бұрын
Świetny live! Bardzo relaksujący i przyjemny, a przy tym ciekawy i dobrze zrównoważony. Mam nadzieję, że będzie ich więcej i częściej! :) Pozdrawiam!!! Dzięki za to, co robisz.
@NaukowoTV3 ай бұрын
Dziękuję - cieszę się, że taka luźniejsza formuła także się widzom podoba! :)
@bartusopala12602 ай бұрын
Widać progres na plus między live'ami, które były na początku, a które są teraz. Mam wrażenie jakby bylo w nich o wiele mniej stresu i dzięki temu teraz mają tak jakby lepsze flow w tym o czym opowiadasz. Można słuchać w kółko i się to nie nudzi. Oczywiście nie mówię stricte o odcinkach na yt bo te od dość dawna trzymają dla mnie przyzwoity poziom. Życzę dalszego rozwoju kanału i pozdro!
@RedVelvetLady3 ай бұрын
Super ❤ nigdy tak szybko nie weszłam w filmik! Dziękujemy za Twoją pracę :) niesamowita seria, super, że wleciało też Q&A, widzę to pierwszy raz na kanale i jestem podekscytowana. Super :)
@monika.czernecka-blaszczyk3 ай бұрын
Ocean Tetydy jest też ciekawy 😊 Odcinek o Azji super 😊
@marcink60133 ай бұрын
Ja z kolei zapamiętałem szkołę trochę inaczej niż inni. Choć ponad 25 lat minęło od lekcji, to pamiętam że uczono iż było 7 kontynentów, to jednak zaznaczano że Europa i Azja stanowiły Eurazję jako całość. To był raczej podział upraszający wpojenie wiedzy i łatwiejszy podział na tematy. Jeden semestr Europa, drugi Azja, niżeli mieszać całość w jeden.Dałbym sobie uciąć rękę że w szkole średniej również były podręczniki które mówiły o Eurazji jako jednolitym kontynencie, jednak były to tylko pojedyncze zdania jako ciekawostki, niżeli fundament wiedzy.
@robertab9293 ай бұрын
🌍 Kwestia liczby kontynentów (6 vs 7) rozbija się o to, czy uznamy Europę za kontynent, albo półwysep. A może coś pośredniego, czyli subkontynent? 🌍 W sumie w obrębie Eurazji można byłoby się pokusić o wyodrębnienie następujących *subkontynentów:* * *europejski* (ma własną platformę z dwoma głównymi tarczami, bałtycką i ukraińską), oddzielona jest od Azji przez góry Ural i Kaukaz, * *arabski* (płyta arabska), * (?) Azja Mniejsza (płyta anatolijska), * *indyjski* (płyta indyjska, oddzielone od reszty Eurazji przez Himalaje), * *indochiński/sundajski* (płyta sudajska i inne zawierające niewielkie powierzchnie lądu jak: filipińska, kilka mikropłyt między Borneo i Nową Gwineą) (płw. indochiński, wyspy Azji płd.-wsch. [Indonezja, Malezja, Filipiny] [Nowa Gwinea jest częścią Australii]), * *czukocko-kamczacko-ochocki* (znajduje się na płycie północnoamerykańskiej; mikropłyta ochocka jest częścią płyty północnoamerykańskiej; subkontynent obejmuje Czukocję, Kamczatkę wschodnią Jakucję i północną Japonię), * (?) amurski (płyta amurska; Mandżuria+, płw. koreański, płd. Japonia), * (?) Jangcy (płyta Jancy; Chiny płd.-wsch.), * syberyjski (cała Syberia bez Czukocji, wschodniej Jakucji; stanowi północną część płyty eurazjatyckiej i dawny mikrokontynent Syberię). Pogrubioną czcionką oznaczyłem subkontynenty warte rozważenia. Inne jako dodatkowa propozycja. W Euroazji jest dużo mniejszych płyt na wschodzie i południowym-wschodzie. To trochę komplikuje sprawę. Do wyznaczenia subkontynentów powinny posłużyć rozmieszczenie geologicznych teraz i częściowo w przeszłości. Z drugiej strony możemy mówić o *superkontynencie* obejmującym kontynenty Afrykę, Eurazję. Amerykę Płn., Amerykę Płd. I oczywiście *mikrokontynenty* (Madagaskar, Zelandia). Stosowanie równoległe terminów *superkontynent, kontynent, subkontynent, mikrokontynent* ma sens. Może pomóc lepiej opisać świat.
@XVYQ_EY3 ай бұрын
Ja uważam, że należałoby kontynenty podzielić na lądowe i tektoniczne, gdzie co do tych drugich raczej nie byłoby wątpliwości, ale te pierwsze to te omawiane. Ja sam param się czymś takim jak budowanie świata (worldbuilding) i właśnie takie podziały stosuję. W większości te się pokrywają, natomiast kontynenty lądowe jeśli ich płyty są połączone (w sensie ląd na tych płytach), wtedy zaliczają się do jednego kontynentu lądowego, jak np. Indie zaliczane są do Azji. Ale to tylko mój taki uproszczony podział. I pytanie: czy wznowiona będzie seria o najdziwniejszych zwierzętach? Jak coś to moje komentarze pod serią na kolejne odcinki nadal wiszą. Propozycji jest chyba z co najmniej 20. I jeszcze jedno: Który dinozaur wyewoluował w ptaki? Chyba, że obecny podział nie jest dobry, bo różne ptaki wcale nie są ze sobą spokrewnione na tej zasadzie, że są "ptakami" (podobnie jak wodne kręgowce, znane jako ryby).
@robertab9293 ай бұрын
Wielu osobom wydaje się, że dinozaury wymarły. Tym czasem wystarczy zajrzeć na dwór i posłuchać śpiewu ptaków, czyli dzisiejszych dinozaurów.
@dupinion2 ай бұрын
Krolewski Dwór?
@michamis592 ай бұрын
Taktyczne podziękowanie dla kanału za miłe oglądanie.🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻
@robertab9293 ай бұрын
Skoro fauna i flora będzie to trzeba też omówić ewolucję fungi. Grzyby są bardzo ciekawe w kontekście ewolucji zwierząt, jako bliżniacza grupa w obrębie Opistokonta.
@Aye-Aye1363 ай бұрын
Zelandia i Madagaskar ❤❤❤
@marekjakimowicz3 ай бұрын
Fajnie się słuchało. Dzięki.
@mateuszg30493 ай бұрын
Może zrób odcinek o ewolucji owadów.
@iowa4062 ай бұрын
Co do filmów lub seriali o historii ziemi , to jest na polskim yutube kanał który omawia i w pewnym stopniu recenzuje te produkcje. Niestety, ale nie pamiętam teraz jego nazwy.
@sylwestersylwester10223 ай бұрын
💪🗽✌️👍
@iowa4062 ай бұрын
Z biologicznego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak warzywo. Są owoce, część nadziemna ( łodygi, liście) i korzenie, oraz bulwy. No i owocniki/nasienniki, np szyszki. A owoce to wszystko co powstaje z kwiatów: jabłka, groszek, arbuzy, dynie, pomidory, daktyle, papryka, itd. Podział na warzywa i owoce jest podziałem handlowym.