Jak powstała TEORIA EWOLUCJI?
2:01:58
Najszybsza GWIAZDA w Galaktyce!
7:42
Dlaczego TATRY się ROZPADAJĄ?
10:06
Пікірлер
@rmierzwiak
@rmierzwiak 2 сағат бұрын
Ludzie też różnią się między sobą w przeżywaniu emocji czy interpretacji jakichś wydarzeń, postrzeganiu świata itp. Taką emocję jak miłość każdy może przeżywać na swój sposób. Tym bardziej zwierzęta jako odrębne od nas gatunki mogą czuć inaczej. Zwierzęta np psy też wydzielają takie neuroprzekaźniki jak człowiek np oksytocyna ale to nie znaczy, że czują tak samo jak my.
@radoslaw8444
@radoslaw8444 6 сағат бұрын
Wiekszosc ludzi ma problemy ze świadomością, sami nie wiedza dlaczego cos czują.
@SzwedeQ
@SzwedeQ 7 сағат бұрын
Problem z ewolucją jest ten, że ludziom jest ona wciskana od dziecka razem z myślą o tym, że kreacjoniści to idioci. Samoistna biogeneza jest dawno obalona, a na przykład dziury w spokrewnieniu gatunków... każdy rodzaj ma swojego wspólnego przodka - konie, zebry i osły. Ale każde żyjące stworzenie? Bo mutacje są szkodliwe, a meduza nie mogła odziedziczyć parzydełek po jednokomórkowym organiźmie. Nie neguję ewolucji, ale stwierdzam, że jest ona dziurawa. Da się ewolucję z nauką i wiarą pogodzić, ale wciąż ma ona liczne wady.
@kamilpoter4022
@kamilpoter4022 5 сағат бұрын
1.jest dokładnie odwrotnie - każdego roku zwiększa się ilość przesłanek potwierdzających abiogenezę. 2. Genetyka udowodniła, że luki w "ogniwach pośrednich" wynikają z niekompletnego zapisu kopalnego, czy też niemożności fosylizacji. A to dlatego, że genetyka udowodniła, iż każdy organizm jest spokrewniony ze sobą. 3. Nie wszystkie mutacje są szkodliwe. Wiele jest też korzystnych. 4. Badania evo-devo udowadniają, że komórki parzydełkowe wyewoluowały z komórek nerwowych. 5.owszem, negujesz ewolucję.
@user-sc3uw8wt9w
@user-sc3uw8wt9w 5 сағат бұрын
"kreacjoniści to idioci" Tutaj akurat masz rację.
@Ricco_0
@Ricco_0 14 сағат бұрын
Gdy powiedziałeś że tylko nie liczni rozumieją zdanie z Januszem musiałem sprawdzić drugi raz czy to dobrze zrozumiałem za pierwszym razem bo wydawało mi się to zdanie całkowicie logiczne i proste do zrozumienia
@Verdi2137
@Verdi2137 14 сағат бұрын
Ośmiornice Mam taką teorię że kiedy pierwotne życie pływało sobie przez miliony lat po ciągle zmieniającej się planecie, to jakaś duża część wody mogła zostać na pewnym etapie całkowicie odizolowana głęboko pod powierzchnią ziemi i to życie sobie wyewoluowało w jakimś małym ekosystemie powiedzmy z miliard lat, a kiedy zbiornik, przez tektonikę, otworzył się na wody powierzchniowe, to ośmiornice jako jedyne(lub jedne z nielicznych) dostosowały się do nowego środowiska
@koleszka2003
@koleszka2003 15 сағат бұрын
oglądamy razem z psem
@Verdi2137
@Verdi2137 15 сағат бұрын
Od razu zrozumiałem że Janusz chce się kochać z sąsiadką więc potrzebuje rozwodu
@michakuhr8774
@michakuhr8774 16 сағат бұрын
Już dawno nie słuchałem materiału na YT gdzie słowo "samobójstwo" nie zostało wypikane. Jak miło 😌
@NaukowoTV
@NaukowoTV 15 сағат бұрын
Konsultowałem się w tej sprawie z różnymi twórcami. Jeszcze rok temu słowo to musiałbym wypikać, bo straciłbym monetyzację. Jednak obecnie algorytm korzysta z AI i wyłapuje kontekst wypowiedzi.
@1haker
@1haker 17 сағат бұрын
Kolejny temat: jak rozwinałby się człowiek od noworodka na odludnej wyspie bez innych ludzi
@1haker
@1haker 17 сағат бұрын
Za mało o małpach, potrzebny oddzielny odcinek :)
@filipborowik
@filipborowik 17 сағат бұрын
Akurat dzisiaj robiłem maraton Planety Małp, idealnie xD
@user-hp4xq7zj9e
@user-hp4xq7zj9e 18 сағат бұрын
Bardzo interesujący dla mnie temat. Jednej książki nie czytałem, sprawdzę. Od siebie polecam książkę Sapiens. Od zwierząt do bogów - Yuval Noah Harari. Może nie o zwierzętach, ale pięknie opisuje genezę homo sapiens. Bardzo wnikliwa. Materiał bardzo dobry, zarówno w formie jak i treści.
@tyle_przegrac2258
@tyle_przegrac2258 19 сағат бұрын
Wspaniały materiał. Byłem subskrybentem już gdy pojawił sie materiał o tym, czy dinozaury mogłyby wykształcić świadomość. Przekonałeś mnie wtedy do przeczytania książki Le Doux i jestem jej dumnym posiadaczem.
@NaukowoTV
@NaukowoTV 18 сағат бұрын
Właśnie po wydaniu tamtego filmu czułem niedosyt i chciałem rozwinąć wątek inteligencji zwierząt. :) Dzięki temu materiałowi czuję się spełniony w tym temacie.
@Nikola12567
@Nikola12567 21 сағат бұрын
Dlaczego mnie tam jeszcze nie ma?
@barbaraplonder4028
@barbaraplonder4028 21 сағат бұрын
Wspaniały materiał. Dziękuję pięknie. Pozdrawiam serdecznie 🙂🍀
@Widsith83
@Widsith83 22 сағат бұрын
Dzięki za kolejny świetny materiał.👍 Jeśli chodzi o temat świadomości, samoświadomości i inteligencji to polecam znakomite powieści Petera Wattsa ,, Ślepowidzenie " i "Echopraksja "
@Podrozuj_z_Kami
@Podrozuj_z_Kami 22 сағат бұрын
Mieszkam tuż pod rezerwatem Zachełmie i pozdrawiam z okolic :D miło się słucha^^
@Domi_Nikkaa
@Domi_Nikkaa 23 сағат бұрын
Jestem wysoko wrażliwcem więc poziom intencjonalności mam ponoć lepiej "rozbudowany" niż u pozostałych
@Domi_Nikkaa
@Domi_Nikkaa 23 сағат бұрын
Jestem właścicielką 3 kotów i psa rasy Border Collie - to jest niesamowite jak każdy z pupili ma swój własny unikalny charakter, swoje upodobania i styl "kombinowania" i jak wyrażają swoje uczucia i to jak między sobą się komunikują chociaż nie "mówią" Moja Kola, która z oczywistych względów nie jest kotem, nauczyła się mowy ciała kotów, rozumie co przekazują kotowate i zaznaczyć trzeba, że z tego tytułu nie ma zaburzonego behawioru z psami (psy i koty mają zupełnie inną mowę ciała)
@Domi_Nikkaa
@Domi_Nikkaa 23 сағат бұрын
Dodać chcę jeszcze jeśli chodzi o s4m0b0jstw0 u zwierząt.... Moim zdaniem u ludzi też by to zachowanie nie występowało, gdybyśmy jako jeden gatunek tego "sposobu" sobie nie pokazywali 🤷🏼‍♀️ to samo moim zdaniem jest z agresją dowód: walki psów - pies by nie zagryzł na śm13rć drugiego psa gdyby nie było im to pokazane i do tego szkolone... Dowód 2: czytałam kiedyś o zdziczałym dziecku - dziecko to nigdy nie nauczyło się pisać i czytać, co dopiero mówić o mówieniu - ponieważ nie zostało mu to w odpowiednim czasie przestawione i nauczone Dowód 3: słyszałam kiedyś o małpach z gorących źródeł - mapy z początku omijały te źródełko, zaczęło się od 1 małpy która odważyła się wejść do źródełka, lecz nie od razu wszystkie zaczęły tam wchodzić a było to stopniowo Teraz możemy się zastanawić... Czy gdybyśmy od małego wychowali małpę, która byłaby odizolowana od wszystkich i wszystkiego i zależna byłaby tylko od nas poddać "próbie" tzn. sfabrykować swoj czyn zabroniony i zostawić jej narzędzie, to czy postąpiłaby tak samo???
@maciejfranczak8547
@maciejfranczak8547 Күн бұрын
Jeśli chodzi o zdolność odkładania tłuszczu to obserwujemy ją nie tylko u Waleni . Również u tych naczelnych naczelnych często jest widywany u samic . Gdy jadę autobusem do pracy to takie egzemplarze naczelnych widzę często . Pozdrawiam
@boncboncki89
@boncboncki89 Күн бұрын
Gdy zobaczyłem czas trwania tego filmu to sądziłem że będę musiał go faktycznie podzielić na kilka części, tak jak sam na początku sugerowałeś. Okazało się że wciągnąłem całe na jednym posiedzeniu. 😊 Świetnie zrealizowany temat
@joeytribb9988
@joeytribb9988 Күн бұрын
Prowadząca "Radio Naukowe" na YT odróżnia ssaki (samce, mężczyźni) od ssaczek (samice, kobiety). Jakie ECU ona ma jako ssaczka.. ?
@adamkluska356
@adamkluska356 Күн бұрын
Dosc slaby film. Nie bierzesz pod uwagę szympansów wychowanych na ludzi i co to nam mówi o tym gstunku a także o różnicach czasem naprawdę dużych między osobnikami danego gatunku. Rozbimy ze zwierzętami tak jakbyśmy byli obcą cywilizacją i chcieli zbadać ludzi. Akurat trafiłby sie nam czlowiek z iq 60 i na tej podstawie wyciągnęli o nas wnioski.
@Jabol93
@Jabol93 Күн бұрын
Bardzo ciekawy film. Więcej takich. 😃
@iczkimer
@iczkimer Күн бұрын
Ludzie są inteligentniejsi od zwierząt, a zwierzęta mądrzejsze od ludzi.
@mot9626
@mot9626 Сағат бұрын
Pantofelek Dzieci są milsze od dorosłych zwierzęta są milsze od dzieci mówisz że rozumując w ten sposób muszę dojść do twierdzenia że najmilszy jest mi pierwotniak pantofelek no to co milszy mi jest pantofelek od ciebie ty skurwy$#ňu
@komatmistrzkomat2647
@komatmistrzkomat2647 Күн бұрын
Mam już trzeciego psa w życiu ( może czwartego bo 1 była suczka) 😅 i 2 koty (rybek, chomików I.T.D. też było kilka) i jestem skłonny ,,stanąć na ubitej ziemi'' na miecze lub topory(na gołe pięści to to dobre dla plebsu których nie stać na honorowy oręż) przeciw każdemu kto twierdzi ,że zwierzęta nie mają świadomości.
@marcinpoc5383
@marcinpoc5383 Күн бұрын
Brawo Ty. Robisz bardzo profesjonalną i potrzebną robotę. Pozdr
@apakosz14
@apakosz14 Күн бұрын
Zadziwia mnie jak mój pies nieraz chowa coś przede mną i jak patrzę to on stara się mnie zmylić i odwrócić moją uwagę. Jak to mu nie wychodzi pozornie rezygnuje. Raczej wiązał bym to z instynktownym zachowaniem, ale sam fakt jest niesamowity. Z drugiej strony czy ludzki umysł nie działa na instynktach a te instynkty to to co my nazywamy świadomością?
@Kamarovsky_KCM
@Kamarovsky_KCM Күн бұрын
Bardzo ciekawy materiał! Nadal wierzę że zwierzęta świadomość mają, ale to słowo jest tu kluczowe - "wierzę". Pewności mieć jednak nie mogę.
@dariuszzielinski1159
@dariuszzielinski1159 Күн бұрын
Jezeli zwierze reaguje na imię, to ma świadomość.
@Kamarovsky_KCM
@Kamarovsky_KCM Күн бұрын
Dobrze wiedzieć że ten robot Alexa z Amazona też jest świadomy
@irenatrojanowska9234
@irenatrojanowska9234 Күн бұрын
Super materiał. Panie Krzysztofie,pana wiedza jest ogromna .
@MarzenaSowik-vk7ee
@MarzenaSowik-vk7ee Күн бұрын
Witam. Instynkt lub inteligencja zwierząt pomaga mi w ocenie ludzi. Są bezbłędne. Może kiedyś AI będzie oceniać nas...😁
@bjukyi7357
@bjukyi7357 Күн бұрын
Jeden z najciekawszych filmów jakie miałem okazję obejrzeć na yt. Do tej pory bardzo duzo zastanawiałem sie nad zagdnieniami poruszonymi w tym filmie. Z jednej strony dużo się dowiedziałem, z drugiej zaś doszło jeszcze więcej pytań bez jednoznacznej odpowiedzi
@Plejadianka
@Plejadianka Күн бұрын
Dzięki za tak długi materiał ❤ naprawdę doceniam. Inteligencja zwierząt jest bardzo ciekawa, mam nadzieję że z czasem znajdziemy lepsze metody badań, może coś związanego obrazowaniem mózgu byłoby dobrym tropem? Jeszcze bardzo mnie ciekawi temat bólu i cierpienia u zwierząt, takich jednak mocno pierwotnych uczuć, ale to z kolei jako ludzie raczej mamy tendencję do umniejszania.
@mateuszmichalski3407
@mateuszmichalski3407 Күн бұрын
A czy jest różnica pomiędzy przyjemnością a satysfakcją?
@Kamarovsky_KCM
@Kamarovsky_KCM Күн бұрын
Można być usatysfakcjonowaną ze zrobienia czegoś co nie sprawiało przyjemności. Na przykład mogę sobie przebiec maraton, i mimo iż po nim będę cała obolała, to mieć satysfakcję z tego że się ten maraton ukończyło. Podobnie, coś może dawać chwilową przyjemność, ale zdecydowanie nie wzbudzać uczucia satysfakcji, jak na przykład nażarcie się kilogramowym kebsem z ostrym sosem. Smaczne podczas jedzenia, ale potem tylko płacz, żal i męka.
@mateuszmichalski3407
@mateuszmichalski3407 Күн бұрын
@@Kamarovsky_KCM Definicja jest oczywista. Pytanie tyczy się raczej tego czy zwierzęta są w stanie osiągnąć satysfakcję?
@bonzozazarskiegorejonu274
@bonzozazarskiegorejonu274 Күн бұрын
Bardzo elegancko jak zwykle! Obiecales kiedys material o Gigantopiteku, nie znalazlem go na kanale a przydalby sie! pozdrawiam serdecznie
@Widsith83
@Widsith83 22 сағат бұрын
Na Copernicusie właśnie pojawił się materiał w tym temacie
@robertab929
@robertab929 Күн бұрын
Jestem biologiem. Te poziomy intencjonalności to dla mnie szukanie na siłę uzasadnienia tego, że jesteśmy dużo ponad poziomem innych gatunków. Dla żyjących gatunków daje się jeden poziom, jakby się nie różniły między sobą możliwościami intelektualnymi, a my sobie dajemy dodatkowe cztery poziomy :) Ja to bym widział tak, że poziomy intencjonalnosci występujące u ludzi to byłyby poziomy 2.1, 2.2, 2.3, 2,4. A to co u zwierząt też trzeba rozdzielić na 1.1, 1.2, 1.3 i tak dalej. Zamiast skali liniowej (poziomy intencjonalności omówionej w materiale) potrzebujemy czegoś ze skalą logarytmiczną.
@strasznyraptor
@strasznyraptor Күн бұрын
Może i tak, bo różnica między czwartym a piątym poziomem wydaje się dużo mniejsza niż między pierwszym a drugim. Niemniej jednak i tak jesteśmy dużo ponad poziomem wszystkich innych zwierząt, jeśli chodzi o inteligencję. Jest to gargantuiczna przepaść.
@robertab929
@robertab929 23 сағат бұрын
@@strasznyraptor Uważam, że skala logarytmiczna jest dużo lepsza w przypadkach, gdy jest przepaść. Przepaść jest też między możliwościami szympansa, rozgwiazdy i stułbi zielonej. Wiesz, co by było w hipotetycznej sytuacji, gdyby kosmici ocenili nasze możliwości i zwierząt? Pewnie byśmy trafili na poziom 1, gdyby sugerowali się skalą liniową :)
@cezarywojda8984
@cezarywojda8984 Күн бұрын
Myślę że człowiek dałby sobie spokojnie radę na Pangei... o ile miałby czym oddychać i co zjeść... jedyny problem to odpowiednio duża populacja i brak zagrożeń mikrobiologicznych. Reszta jest do ogarnięcia...
@golybdg1980
@golybdg1980 Күн бұрын
a czy ludzie maja swiadomosc
@antroponautus
@antroponautus Күн бұрын
Nasza samotność jest tak ogromna jak nasze pragnienie miłości - Blade Runner opowiada historię o projekcji naszych złudzeń na temat tu poruszony, tyle że zamiast zwierzęcia mamy androida AI.
@user-en9yz8xj1s
@user-en9yz8xj1s Күн бұрын
To pierwsze zdanie łatwe
@REDALERTGT
@REDALERTGT Күн бұрын
Ciekawe co na to araby i ich owce kozy czy cos
@areckiss
@areckiss Күн бұрын
😂😂😂😂😂 szczury są inteligentniejsze
@jeremythegrox
@jeremythegrox Күн бұрын
Chyba największym problemem z tym tematem jest właśnie to, że budzi on emocje. Chociażby zauważyłem, że dla wielu osób kwestionowanie istnienia świadomości lub ludzkich emocji w umysłach zwierząt jest równoznaczne z usprawiedliwianiem okrucieństwa wobec braci mniejszych sugerując, że tylko człowieczeństwo pozwala na odczuwanie cierpienia. Też szczerze w tym temacie wolę unikać porównywania człowieka ogólnie do zwierząt, a raczej mówić o różnicach pomiędzy wieloma gatunkami
@olowrohek9540
@olowrohek9540 Күн бұрын
Co ciekawe ponoc ponad 4 mld lat zajelo przejscie z jednej komorki do wielokomorkowca? Jak to mozliwe?
@kamilmilaniuk1898
@kamilmilaniuk1898 Күн бұрын
Swietny material, bardzo przyjemnie sie slucha, puszcze dalej do znajomych :)
@dragunov_7324
@dragunov_7324 Күн бұрын
Teraz to już sam nie wiem
@Kowallopl
@Kowallopl Күн бұрын
Dla zasiegow
@gajowiec
@gajowiec Күн бұрын
Ja pierdzielę, jaka w tej książce chora propaganda jest serwowana młodym umysłom! Jakim prawem taki wojciech roszkowski pisze na temat, o którym nie ma bladego pojęcia?! To straszne, że takie bałwany piszą podręczniki do szkół! LUDZIE, PILNUJMY, CZEGO UCZONE SĄ NASZE DZIECI W SZKOLE!
@user-ks8qz6me3m
@user-ks8qz6me3m 2 күн бұрын
Szacun, że napomknąłeś o bambinizmie, bo niestety ideologia coraz częściej przedostaje się do świata nauki...
@DRKleiner1919
@DRKleiner1919 Күн бұрын
To jest bardziej przekonanie niż ideologia
@user-ks8qz6me3m
@user-ks8qz6me3m 23 сағат бұрын
@@DRKleiner1919 Poczytaj dalej w Wikipedii o bambizmie. No i nie chodziło mi tylko o bambizm...