Brawo! Ja przez ponad 20 lat robiłem inst wodne na trójniki , teraz tylko rozdzielaczowe...he he ale trochę mi zajeło przestawienie toku myślenia, pozdrawiam
@gracz2411 ай бұрын
Spoko filmy robicie, dobra robota. Trochę więcej jednak dla mnie przydałoby się szczegółów technicznych co do hydrauliki w domu.
@ptq349n8110 ай бұрын
Jestem na etapie wyboru hydraulika. Dom 120m2 z piętrem. Całość podłogówka, dwie łazienki, kotłownia z piecem na pellet. Bez rekuperacji. Wycena robocizny, pierwszy 15,tys, drugi 19tys., sama robocizna. Są z polecenia. Doliczając koszty materiałów i pieca wyjdzie z 70tys. Kosmiczne różnice cenowe, teraz to sam już nie wiem...
@nalesnik53199 ай бұрын
To nie jest duża kwota za całość, we dwóch z dobrą jakością wykonania to zejdzie z dwa tygodnie.
@zbyszekzbyszek7332 Жыл бұрын
Dobre 36000 10000 materiały 3 dni roboty i 26000 w kieszeni masakra 😂
@666misiaczek Жыл бұрын
Dom z lat 70. Półtora pustaka 15cm elewacja,na stropie 30cm Toprock wełny.96 m2 w całości ogrzewanie podłogowe plus elektryczny! grzejnik olejowy w łazience. Kocioł Ariston genus One 25kw modulowany, cyrkulacja tylko do łazienki, na obecną chwilę wyłączona. Zasobnik ciśnieniowy plus stacja demineralizacyjna. Koszy wykonania i materiały 16k. Koszt miesięczny utrzymania po podwyżce VAT c.o + cwu 525 pln max. Pozdrawiam. Spoko kanał
@666misiaczek Жыл бұрын
W domu średnio w dzień kiedy nikogo nie ma ok 20 oC po południe i noc 22.
@MiloszMazzieh Жыл бұрын
Pamiętam, że zamierzacie wykonywać hydroizolacje na chudziaku. Te wszystkie rury nie będą przeszkadzać? Nie woleliście zrobić wod-kan po tynkach (w przynajmniej ta część na chudziaku)?
@domprawiemyslacy Жыл бұрын
Nie woleliśmy, ponieważ u nas będzie zrobiona najpierw podłoga. Zauważ, że wszystkie te rury są położone na 10cm styropianie - właśnie po to, żeby można było wykonać hydroizolację :)
@MiloszMazzieh Жыл бұрын
@@domprawiemyslacy Ok, rozumiem :) To czekam na odcinek z hydroizolacji :)
@adamdyrko78439 ай бұрын
Pewnie to dla Państwa będzie bez specjalnego znaczenia ( tak czy inaczej już zrobiliście swoją instalację ), ale może przyda się komuś, kto jeszcze jest na etapie przemyśleń ;). Wykonanie instalacji wodnej "rozdzielaczowej" z Waszego punktu widzenia miałoby jeden dodatkowy, ale chyba najistotniejszy minus. Właściwie całkowicie ją dyskwalifikujący. Wyobraźmy sobie, że do takiego rozdzielacza podłączyliśmy np wannę, prysznic, ubikację, umywalkę, bidet.. A do tego jeszcze pomieszczenie, w którym ustawiliśmy np pralkę. Można sobie naturalnie jeszcze gorszy układ wymyśleć. Np z trzema łazienkami ;) No i powiedzmy, że z jakiegoś powodu z wanny korzystać zaczynamy rzadziej. Ot wygodniej i taniej wychodzi nam prysznic a do wanny jeśli nawet to wchodzimy raz na tydzień. Co się dzieje wówczas z wodą w rurze od rozdzielacza do owej wanny ? Albo w każdej innej rurze, z której tego dnia ( tygodnia ?? ) nie pobieraliśmy wody ? Tu gdzie mi przyszło mieszkać ta woda nabiera nawet specjalnej nazwy dobrze oddającej to co się z nią dzieje. To woda martwa ! W wodzie tej doskonale rozwiną się wszelakie bakterie. Zjawisko to jest na tyle niebezpieczne, że po jego poznaniu przekonstruowano np grupy bezpieczeństwa dla instalacji CWU i wszelakiego rodzaju zawory wodne. W efekcie w zaworze woda nie ma szansy by jakaś jej malutka nawet część nie mogła się zatrzymać. Jak rozwiązujemy problem martwej wody w instalacji ? A bardzo prosto. Unikamy pojedynczej rury układając je w coś w rodzaju okręgu. Zarówno dla wody ciepłej ( wówczas zamknięciem "okręgu" staje się rura cyrkulacyjna ) jak i dla wody zimnej. Wtedy otwarcie dowolnego kranu w budynku spowoduje ruch całej wody w rurach i w efekcie po chwili mamy we wszystkich rurach wodę świeżą. A jak uniknąć tego łączenia rur w podłodze ? Co prawda nie do końca jest taka potrzeba, ale z przyczyn bardziej psychologicznej natury też tego unikamy. Zazwyczaj łączenia wykonywane są w zabudowie. Np w okolicy toalety czy umywalki. W nowych budynkach nie wkuwamy przecież stelaży w ścianę zewnętrzną ( by nie pogorszyć parametrów cieplnych ściany ). Już tak zupełnie na marginesie dodam, że ściana mimo tego, że zostanie potem zabudowana powinna przed montażem stelaży zostać otynkowana !! Ale to nie temat na dzisiaj ;). Może warto było jednak nieco zastanowić się nad powodem dla którego tak wielu instalatorów odmówiło wykonania instalacji wodnej "rozdzielaczowej " . Pozdrawiam serdecznie :)
@domprawiemyslacy9 ай бұрын
A jak nie jest instalacja na rozdzielaczach, to ta woda mie stoi w rurze? Oczywiście, że też stoi.
@adamdyrko78439 ай бұрын
@@domprawiemyslacy Proszę jeszcze raz uważnie przeczytać to co napisałem :) Zaraz po "A bardzo prosto.. ;) Niemniej jak już napisałem Państwo macie już Swoją instalację zrobioną i nie da się jej już w żaden sposób poprawić. Z paru ujęć widocznych na filmie wynikają jeszcze inne błędy, ale tak czy inaczej trochę późno na ich rozważanie. Ja pisałem te kilka zdań raczej dla osób, które mogłyby próbować naśladować Państwa pomysły. Mam nadzieję, że nie sprawiam Wam tym jakiejś przykrości. Pozdrawiam serdecznie :)
@domprawiemyslacy9 ай бұрын
@@adamdyrko7843na całe szczęście, u nas woda cały czas jest używana, a cyrkulacje chodzą kilka razy dziennie. System, który opisałeś nie znajdzie zastosowania u nas w kraju - ludzie nie chcą takich "udziwnień". Zwłaszcza wykonawcy, którzy próbują wszystko robić jak najszybciej i najtaniej.
@michamoskaa53673 ай бұрын
Czyli 99,9999999% instalacji wodnych w Polsce jest błędnie zrobiona? ;) bo nie słyszałem żeby ludzie aż tak narzekali
@adamdyrko78433 ай бұрын
@@michamoskaa5367 Nie pomogę Panu. Nie mam pojęcia ile instalacji ( procentowo ) jest w Polsce źle zrobionych. Nie wiem również czy użytkownicy narzekają ani czy ponieśli straty na swym zdrowiu. Nie namawiam do rozpoczęcia studiów w zawodzie z którym powoli z racji wieku będę się już żegnał. Ale do zdobywania wiedzy namawiam serdecznie ;) choć kłamałbym pisząc, że mi na tym jakoś szczególnie zależy. Oczywiście ja korzystam z tego co mi do łba wtłoczono w czasie wielu lat nauki ;) Pozdrawiam
@Krzychu105 Жыл бұрын
Zainspirowaliście mnie podejściem na rozdzielaczach. Wydaje się to też spoko opcja dla osób które chcą taka instalacje wykonać same.
@domprawiemyslacy Жыл бұрын
Jak najbardziej - jeśli ma się odpowiednie narzędzia to nie jest to trudne. U nas od początku planowaliśmy zlecić wykonanie rzeczy związanych z wodą komuś innemu (nie chcemy się w tym temacie doktoryzować). Sami planujemy tylko wykonać instalację elektryki.
@Krzychu105 Жыл бұрын
@@domprawiemyslacy nawet jak się nie ma sprzętu wydaje się że można samemu w 95% procentach samemu rozprowadzić rurki i zamówić fachowca do sprawdzenia oraz aby zrobić kilka łączeń przy kranikach i przy rozdzielaczu. BTW. 4000zl wydaje się za bardzo dobra oferta tym bardziej że mówisz szła za tym rzetelność wykonawcy.
@ovn53976 ай бұрын
Czy to koszty samego cwu? Czy kanalizacja również? Chyba też nie wyłapałem, ale bez kosztów kotłowni?
@domprawiemyslacy6 ай бұрын
piony kanalizacyjne też w tym były. To również z rozprowadzeniem wody po kotłowni. Cały koszt wod-kan (poza kanalizacją, która była wykonana w chudziaku).
@userofsmartuniverse273 Жыл бұрын
Jakiej firmy rozdzielacze?
@domprawiemyslacy Жыл бұрын
Ferro. Jeden 10cio drogowy, drugi - 8.
@userofsmartuniverse273 Жыл бұрын
Txs :) a system rur PEX to? .. BTW - opowiadacie o cyrkulacji, szkoda że nie pokazujecie schematu instalacja..
@domprawiemyslacy Жыл бұрын
@@userofsmartuniverse273 pexfit pro fosta. Schematu nie mamy - hydraulik wykonał go bezpośrednio "na żywym organizmie" :) Rysowanie tego nie miałoby sensu :)