Ile lat ma Twoja wątroba?

  Рет қаралды 374,848

Uwaga! Naukowy Bełkot

Uwaga! Naukowy Bełkot

Күн бұрын

Patronite ► patronite.pl/N...
Nasze ciało podlega ciągłej przebudowie - przez to można rzec, że świętowanie urodzin bywa nie na miejscu... chyba, że ktoś chce obchodzić urodziny każdego dnia (powstawanie nowych komórek daje teoretycznie taką możliwość). Ile więc tak naprawdę mamy lat?
Subskrypcja ► / uwaganaukowybelkot
Facebook ► / uwaganaukowybelkot
Twitter ► / naukowybelkot
Instagram ► / naukowybelkot
Wyłącznie Naukowy Bełkot ► goo.gl/Do7VCc
Grupa na facebooku ► goo.gl/HP8J83
===
Źródła (wybrane):
D. Grimm - The Mushroom Cloud's Silver Lining
K. Spalding i in. - Retrospective Birth Dating of Cells in Humans
J. Miranda i in. - Bomb Pulse Biology
S.K. Ballas - Erythrocyte concentration and volume are inversely related
R. Richardson i in. - Greater organ involution in highly proliferative tissues associated with the early onset and acceleration of ageing in humans
K. Lang i in. - 14C bomb-pulse dating and stable isotope analysis for growth rate and dietary information in breast cancer?
U. Zoppi i in. - Forensic applications of 14C bomb-pulse dating
K. Stenstrom i in. - Local variations in 14C - How is bomb-pulse dating of human tissues and cells affected?
D. Shemin i in. - The life span of the human red blood cel
G. Michalopoulos - Liver Regeneration
C. Illingworth - Trapped fingers and amputated fingertips in children

Пікірлер: 459
@aa-vr3eu
@aa-vr3eu 6 жыл бұрын
To niegrzeczne pytać wątrobę o wiek.
@brzoskwinka217
@brzoskwinka217 6 жыл бұрын
Deska Elektryczna wątroba-rodzaj żeński 🤣😂
@twojastara6730
@twojastara6730 6 жыл бұрын
XDDDD
@heretyk_1337
@heretyk_1337 6 жыл бұрын
Ja tam o nic nie muszę pytać. Wiek mojej można szacować na jakieś 3500 lat- wzrokowo
@andrzejandrzejewski8556
@andrzejandrzejewski8556 3 жыл бұрын
Moja nie miała lekko 😔 😪 😭 Ale odstawiłem urzywki więc może jakoś Bidulka się Zregeneruje 😉😜
@melrebel0774
@melrebel0774 4 ай бұрын
Toż to tak jakby kobiecie powiedzieć że ma zmarszczki i przytyła 5 kg w ostatnim roku😂
@Pizdziakowiec
@Pizdziakowiec 6 жыл бұрын
Gdy oglądam twoje materiały czuję się mądrzejszy niż faktycznie jestem.
@slawomirlech950
@slawomirlech950 6 жыл бұрын
U.S.P. jedz mięso jak chcesz mieć sprawny mózg, kreatyna, cholina, wit b12, omega 3 nie występują w roślinach, a są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu.
@aeae1737
@aeae1737 6 жыл бұрын
Sławomir L Ja tam mięsa nie jem. Mięso nie jest najlepszym pokarmem, jestem ja tego dobrym przykładem od trzech miesięcy nie jem mięsa acz, kolwiek od urodzenia dużo go nie jadłem. Czuję się lepiej. Ale nie dla każdego jest wegetarianizm. I proszę mnie teraz nie wyzywać. Kultura to podstawa.
@Fehru
@Fehru 6 жыл бұрын
Toseter Zagłady bo to dużo zależy od typu krwi. Im starsza, tym więcej miesa potrzebuje. Grupa krwi 0 jest najstarsza, bo prehistoryczni ludzie taką mieli. Tymczasem grupa B i AB jest stosunkowo najmłodsza. W prehistorii żywiliśmy sie glownie miesem, zeby mozgi byly w stanie sie rozwijac, dzieki sporej ilosci bialka. Mikroelementy z roslin byly nam rowniez potrzebne, ale nie mialy wtedy wiekszego wplywu. Inne grupy krwi ewoluowaly dopiero po zmiany z koczowniczego trybu zycia na staly i pojawieniu sie rolnictwa. Innymi slowy osoba z grupa krwi 0 (Rh+ czy - nie jest ważne) nie powinna rezygnować z miesa, gdzis grupa krwi B, może spokojnie bez tego miesa żyć i czuc sie o wiele lepiej. Sprawdzilam to na sobie, przez miesiac jedzenia glownie warzyw nie czulam sie lepiej, moze troche pomoglam jelitom, ale samopoczucie bylo okropne. A jestem zdecydowanie osobą lubiącą wszystko... Tyle ze z grupa krwi 0. Moja mama i siostra to B, na spokojnie siedzą na wegetarianskich dietach (siostra to nawet wege, co jest trochw denerwujące, bo oprocz dziwnej diety zaczela tez powielac stereotypowe zachowania takich osob, szkoda ze ma to tez wplyw na zdrowie jej dzieci :/) i czują sie dobrze. Podobnie z nauczycielką od geografii, majacej grupe krwi AB, ktora zywila sie praktycznie tylko owocami :P Poza tym osoba, ktora zjadla w swoim zyciu duzo roznych typow jedzenia, nawet jezeli bylo to pierwszy i ostatni raz, uczy organizm składu takiej rzeczy - dlatego ochota na orzeszki, jajecznice, czy makaron z sosem bierze sie stąd, ze organizm w tym momencie potrzebuje czegos, co sie w danym jedzeniu znajduje. Jezeli jestes wege, a masz ochote na mieso, to zastanow sie czy twoje cialo jednak czegos nie potrzebuje z tego miesa.
@aeae1737
@aeae1737 6 жыл бұрын
JoJoanna To co napisałeś jest bardzo ciekawe i mądre ! I powiem, że nawet masz rację. Pozdrawiam serdecznie takie miłe osoby. Faktycznie... No i w sumie moja mama nie jest wege. Ja mam 12-13 lat. I taka dieta mi pomogla
@aeae1737
@aeae1737 6 жыл бұрын
Aż masz suba ode mnie (:
@ROWELEK
@ROWELEK 6 жыл бұрын
Dzień po dniu dwa pół godzinne filmiki. Dawid rozpieszczasz nas
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 6 жыл бұрын
Jedni powiedzą, że Was rozpieszczam. Inni, że prawie nie śpię... ;)
@eonpl2055
@eonpl2055 6 жыл бұрын
Wielkie dzięki za to, że poświęcasz się dla nas ;)
@jakjedziesz1200
@jakjedziesz1200 6 жыл бұрын
Wyglądasz jak zombie, 4h snu?
@ROWELEK
@ROWELEK 6 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot ale obie te grupy napewno zgodzą się że wszyscy jesteśmy wdzięczni za twoją prace
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 6 жыл бұрын
Doktorat sie zbliża bo czestotliwosc publikacji wzrosła wykładniczo :D
@koprolity
@koprolity 6 жыл бұрын
[*] zapalam znicz dla niezliczonej hordy moich komórek.
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 6 жыл бұрын
Współczujemy. Pamiętamy.
@juliaswiecka9425
@juliaswiecka9425 6 жыл бұрын
[*]
@koprolity
@koprolity 6 жыл бұрын
Poległy bohatersko na froncie dobrej zmiany.
@Horny_Chaos
@Horny_Chaos 6 жыл бұрын
(*)
@clavdie3865
@clavdie3865 6 жыл бұрын
[*]
@SzalonySaturator
@SzalonySaturator 6 жыл бұрын
aha... czyli alkoholicy nie bez powodu świętują codziennie :)
@marlleenka
@marlleenka 4 жыл бұрын
Oglądam nałogowo odcinek po odcinku; To jedyny kanał, jak na razie, gdzie nie wybieram co chcę obejrzeć, ani nie przełączam, bo coś mnie przestaje ciekawić. Wszystko jest super ciekawe!
@rotsuuu
@rotsuuu 6 жыл бұрын
Trochę wstyd, że tak mało kobiet Cię oglada :O
@krzysztof18199
@krzysztof18199 6 жыл бұрын
W tv jest tyle ciekawszych rzeczy np; Ukryta prawda, Dlaczego ja , Dlaczego ty, Trudne sprawy, 19+, D jak Dekiel ............ zapytasz skąd to znam ? mam żonę ;))
@lr44x13
@lr44x13 6 жыл бұрын
Jak kogoś coś nie interesuje, to nie ogląda tego, proste. Poza tym to chyba jest więcej chłopów niż bab na youtubie.
@barbara5477
@barbara5477 6 жыл бұрын
Mam nadzieję, że kobiety są na kanale, ale może w szarej strefie. Przecież nie trzeba być subskrybentką żeby oglądać. Pozdrowienia dla wszystkich widzek i dla Ciebie Dawid-robisz bardzo super-hiper robotę
@Fehru
@Fehru 6 жыл бұрын
Istota A faceci statystycznie mają przerośnięte ego i nawet oglądając takie naukowe filmiki, bardziej zapamietaja ilosc obejrzanych filmikow, niz ich tresc. Wiesz, zeby sie popisac.
@veksu9
@veksu9 6 жыл бұрын
Właśnie, jak to jest... Dlaczego kobiety są bezkonkurencyjne w bezmózgim kujoństwie? Zastanawiałeś się kiedyś głębiej nad tym?
@chopakizewsi9161
@chopakizewsi9161 6 жыл бұрын
Coooo? Znowu film Dawidzie, rozpieszczasz nas ☺
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 6 жыл бұрын
Jest szansa na kolejny w niedzielę. Też ciekawy i chwytliwy temat.
@chopakizewsi9161
@chopakizewsi9161 6 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot Super filmy robisz, dla mnie oglądać Cię to sama przyjemność, pozdrawiam
@marcinwawrowski7572
@marcinwawrowski7572 6 жыл бұрын
Kolejny wspanialy odcinek, ale...Ale nie bylo kaczuszki.Kaczuszka w tle stala sie kultowy elementem kazdego filmiku. Jej brak od razu rzuca sie w oczy.Dawid, powiesz nam cos wiecej o fenomenie kaczuszki? Skad pomysl na kaczuszke w tle filmow, czy kaczuszka ma imie, ile ma lat, kiedy zdecydowala sie na prace w showbiznesie, czeu czasem jej nie ma, czy ma parcie na szklo i czy zgodzi sie na wywiad? :-) Proooooosimy! ;-)
@krzysztof8095
@krzysztof8095 6 жыл бұрын
Prometeuszowi sęp wyjadał wątrobę, która odrastała. Od podstawówki zastanawiam się skąd Grecy jakieś 3 000 lat temu wiedzieli że odrasta. Trzeba by było żeby jakiegoś biedaka rozcięli, wycieli co trza odczekali rok i znów sprawdzili czy jest w nim wątroba. Wszystko bez anestetyków, antybiotyków. Albo ... (tutaj melodyjka z Archiwum X) Jak zainteresować ludzi nauki jakąś historią, ale tak żeby zaczęli się jej baczniej przyglądać dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu cywilizacyjnego? Coś co nie da się wytłumaczyć przypadkową zbieżnością? A przypominam że według mitologii Prometeuszowi zawdzięczamy dość sporo nowinek technologicznych takich jak ogień, agrotechnika, pismo, itp.
@graullas8981
@graullas8981 6 жыл бұрын
Krzysztof to było przypadkowe - chociaż nie zdzwiłbym się jakby mieli tak elementarną wiedzę w końcu obliczyli obwód ziemi xd
@krzysztof8095
@krzysztof8095 6 жыл бұрын
Tia ... To jaka symboliczna cecha wątroby przewija się w jakiejkolwiek mitologii, podaniach, gusłach, legendach. Jakoś kojarzę jedynie mit prometejski i regenerację. Poza tym Eratostenes obliczaniem obwodu planety zajmował się w III - II wieku p.n.e. a motywy Tytanomachii w utworach pisanych to jeszcze jakieś 500 - 600 lat wstecz nie mówiąc jak daleko sięga tradycja mówiona. Wiem, wiem co sobie myślicie, nakręcił się na temat i szuka, ale ... ... zgodzilibyście że coś jest na rzeczy dopiero wtedy gdyby w jakiejś zamkniętej przez tysiąclecia jaskini archeolodzy odnaleźli schemat jak z atlasów anatomii i komplet narzędzi chirurgicznych z brązu i obsydianu.
@slawomirlech950
@slawomirlech950 6 жыл бұрын
Krzysztof człowiek najbardziej inteligentny był 20 tys lat temu, od tamtej pory maleją nam mózgi, głównie przez wynalezienie rolnictwa, przez co mniej bystre osoby także zaczęły przekazywać dalej swoje geny.
@czesiu420
@czesiu420 6 жыл бұрын
ludzie w epoce kamienia z powodzeniem robili trepanację czaszki, znali się na ziołach astronomii itp. Nasi przodkowie byli bystrzejsi niż nam się wydaje, a dzieje ludzkości wskazują, że wiele razy dochodziło do regresu cywilizacyjnego i wypracowana wiedza przepadała.
@slawomirlech950
@slawomirlech950 6 жыл бұрын
czesiu420 zauważ, że osoby z IQ powyżej 200 wycofują się ze świata nauki i poświęcają rodzinie, mówią, że to jest najcenniejsze w życiu. Podejrzewa, że podobnie było z naszymi przodkami, wysokie IQ nie równa się wielkie ambicje, to nie daje szczęścia.
@Szklana147
@Szklana147 6 жыл бұрын
I to się nazywa porządny film. Wreszcie ktoś dba o podawanie faktycznych źródeł. Takie materiały są wartościowe!
@Shadow-nx3qb
@Shadow-nx3qb 6 жыл бұрын
W odcinku "Cztery niezwykłe dinozaury, których nie znasz"(było to 2 lata temu) obiecałeś odcinek o Smok Wawelski. Nadal czekam. ;D
@killa11195
@killa11195 6 жыл бұрын
Stężenie filmików osiągnęło poziom promujący moje podekscytowanie
@deixkivi
@deixkivi 6 жыл бұрын
Ja tez w dziecinstwie (3-5lat) mialem zmiazdzony paliczek palca wskazujacego, tak, ze trzymal sie tylko paznokiec na skorze. Teraz mam normalna koncowke palca, tyle, ze troche zdeformowana. Dla ciekawych jak doszlo do zdarzenia dodam, ze wsadzilem palec w otwor do oliwienia karuzeli, a moj brat nia zakrecil.
@domnikawuwu2885
@domnikawuwu2885 6 жыл бұрын
Ernest Marchewka 😨😱
@SzalonySaturator
@SzalonySaturator 6 жыл бұрын
ja w liceum miałem zmiażdżone dwa opuszki - paznokcie odpadły, dziś nie ma śladu, mam 33 lata
@TheBraciaali
@TheBraciaali 6 жыл бұрын
Czizaz Krajst :O
@deixkivi
@deixkivi 6 жыл бұрын
Domnika Wuwu mowisz, ze ten palec to moj najmniejszy problem? =P
@slawomirlech950
@slawomirlech950 6 жыл бұрын
Ernest Marchewka mieszkając w Tybecie na wysokości 5 tys metrów mógłby Ci nie odrasnąć, czym wyższe ciśnienie atmosferyczne tym więcej szpik kostny produkuje komórek macierzystych.
@brzoskwinka217
@brzoskwinka217 6 жыл бұрын
Bardzo lubię twój kanał :)
@Pszexs
@Pszexs 6 жыл бұрын
UWAGA SPOJLER!!! ODPOWIEDŹ: ROK - MAX 500 DNI
@dariapocica3365
@dariapocica3365 4 жыл бұрын
Czasem, żeby zrozumieć co mówisz muszę oglądać filmik dwa razy albo go spowolnić :D XD
@ukaszk-d2023
@ukaszk-d2023 6 жыл бұрын
Czyli rodzimy się już z pewną osobowością i pewną ilością neuronów w korze mózgowej, czy tak ? A jeśli tak, to co ze zmianą osobowości np. pod wpływem trauamtycznych przeżyć, czy ilość neuronów się wtedy zmienia ? Przybywa czy ubywa, czy pozostaje taka sama ?
@xxxxxx-hj1vf
@xxxxxx-hj1vf 5 жыл бұрын
Wychodzi na to,że twoja przyszłość jest już napisana, a przeżycie traumatyczne jest częścią niej
@Ada-me6ge
@Ada-me6ge 6 жыл бұрын
Dziewczyny, łączmy się!
@SuproPro
@SuproPro 6 жыл бұрын
Ok xd
@aguska776
@aguska776 6 жыл бұрын
:)
@waytosexy.
@waytosexy. 6 жыл бұрын
Dziewczyny są po prostu mniej ambitne i oglądają tylko głupoty na YT xd
@Ada-me6ge
@Ada-me6ge 6 жыл бұрын
Multi A dlaczego nie? Kto wie co wyniknie z dyskusji, może ciekawa wymiana zdań albo nawet znajomość. Warto pokazać ile z samic aktywnie przegląda komentarze. I ostatnie, warto wspierać damską solidarność, bo podobno nie istnieje 😉
@waytosexy.
@waytosexy. 6 жыл бұрын
Ada Bik więc zmieniajcie to bo ja tylko widzę laski bez zainteresowań i ambicji xd
@TheOokami55
@TheOokami55 4 жыл бұрын
Wnioskując z 25tej minuty, obecnie naukowcy są w stanie dość precyzyjnie komu bije dzwon. ...albo przynajmniej gong. :P Imponujące.
@rodrykbyk
@rodrykbyk 6 жыл бұрын
O ile sie nie myle zapomniales dodac, ze masa jadra atomowego moze sie roznic od masy nukleonow w nim zawartych ze względu na energie wiazania atomowego. Chociaz jest to niewielka poprawka jednak skoro wspominasz o elektronach to jest to efekt nie do pominiecia. A film jak zawsze rzetelnie i dobrze przygotowany. Tak dalej trzymac! :)
@NaOrbicie
@NaOrbicie 6 жыл бұрын
Gdyby wątroba mogła przemówić ludzkim głosem to na pewno nie były by to miłe słowa do swojego właściciela ;p
@madpancake9891
@madpancake9891 6 жыл бұрын
Przed następnym odcinkiem pogadaj z oczyma, niech lepiej przestaną nawalać tricki bo to rozprasza ;)
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 6 жыл бұрын
To soczewki kontaktowe chciały mi uciec z oka. Ale z czasem je okiełznałem.
@jatess4935
@jatess4935 6 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot 😂
@bbliberator1615
@bbliberator1615 6 жыл бұрын
już myślałem, że to po mefce
@szpaqdzi4813
@szpaqdzi4813 6 жыл бұрын
MrWolfy???
@eggi4443
@eggi4443 6 жыл бұрын
Moim zdaniem dodało to w pewien sposób ciekawego wyrazu całemu filmików od strony wizualnej.
@xzxzk7106
@xzxzk7106 6 жыл бұрын
kim jesteś z zawodu, posiadasz sporą wiedzę :)
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 6 жыл бұрын
Chemikiem
@homer0278
@homer0278 6 жыл бұрын
to produkuj amfetamine!
@TheKozarus
@TheKozarus 6 жыл бұрын
Wiedźmin
@TheLakers900
@TheLakers900 6 жыл бұрын
Nie rozśmieszaj go, amfetaminę zrobić to nie problem nawet dla domowego chemika.
@aeae1737
@aeae1737 6 жыл бұрын
The Kozarus Jestem tosterem na zlecenie. A nie nie to. Widżminem tak. Wiedzminem
@xcodleyx
@xcodleyx 6 жыл бұрын
Hey! Mega plus za wstawkę ze sprostowaniem. Lubię czasem "posłuchać" filmu na słuchawkach wykonując inne czynności i w takich chwilach nie widzę plansz z gwiazdkami. Dzięki za to i za resztę Twojej pracy!
@DzieckoZnakow
@DzieckoZnakow 6 жыл бұрын
Nabijam ci wyswietlen, bo zawsze puszczam sobie twoje filmy na sen czesto przy nich zasypiam ale ten temat ciekawi mnie i juz ktorys raz z rzedu puszczam go sobie słuchajac przed snem. Obym nie zasnął znowu xddd
@s3rverius
@s3rverius 6 жыл бұрын
Też tak robię :D
@PawelJimmi
@PawelJimmi 6 жыл бұрын
No właśnie jak to jest z tą masą atomową - czy ta liczba zmienia się w czasie rozwoju nauki i wykopalisk i tym podobne.. Czy jeśli odkrylibyśmy jakieś ogromne złoża bardzo rzadkiego pierwiastka, ale złoża, które stanowiłyby w większości jakieś bardzo rzadkie izotopy czy mogłoby to wpłynąć na tą liczbę, którą znajdujemy w tablicach Mendelejewa?
@wojtekpolska1013
@wojtekpolska1013 6 жыл бұрын
to mało prawdopodobne bo atomy znajduja sie wszędzie - w samym tobie jest ich taka liczba jakiej człowiek nie umie sobie wyobrazić wiec nawet kilkaset ton nie wiele by zmieniło choć może jak to bardzo żadki pierwiastek, lecz tym samym nie jest prawdopodobne znalezienie ogromnego zloza izotopów skoro ten pierwiastek jest żadki, dodatkowo izotopy nie są za bardzo trwałe, więc po czasie (zalezy jaki rodzaj - od dnia do kilku tysiecy lat) zamienia sie w "podstawowy" rodzaj, ale ciekawy pomysł
@ioi.kravchenko
@ioi.kravchenko 6 жыл бұрын
A co do palców, to moja matka opowiadała mi , że gdy miała 6lat to straciła palca pod siekierą. Odrósł jej do normalnego stanu. Moja babcia potwierdza tą historię także :o
@agab.2200
@agab.2200 6 жыл бұрын
Świetny temat, moja ulubiona formuła i tło pod kolor oczu 😉 czego chcieć więcej? FILMÓW! 😀
@marlena436
@marlena436 6 жыл бұрын
Teraz brakuje tylko kolejnego odcinka astrofazy. Będzie kolejny idealny wieczór 🌚
@graullas8981
@graullas8981 6 жыл бұрын
Marlena Stepkowska taaak
@marlena436
@marlena436 6 жыл бұрын
naquto o fajnie ktoś skomentował mój komentarz 😀😀
@graullas8981
@graullas8981 6 жыл бұрын
witamy w internetach ^-^
@marlena436
@marlena436 6 жыл бұрын
Pluskwa ja też witam 😊
@GenderWoman666
@GenderWoman666 5 жыл бұрын
@@marlena436 LOL XD
@piotrpawlak7455
@piotrpawlak7455 6 жыл бұрын
Czyli wychodzi na to, że codziennie jest okazja świętować urodziny :D
@wojtekpolska1013
@wojtekpolska1013 6 жыл бұрын
$dolary$ $dolary$ $dolary$ (że prezenty codziennie) $dolary$ $dolary$ $dolary$
@TwojaStara-mv5xw
@TwojaStara-mv5xw 6 жыл бұрын
Komentując ten film wspieram twoją pracę.
@grzegorzczerw354
@grzegorzczerw354 6 жыл бұрын
Cześć Dawid, robisz kawał dobrej roboty! Zawsze zastanawiam się jaki będzie kolejny odcinek i z chęcią chciałbym wysłuchać co masz do powiedzenia w kwestji korelacji pomiędzy wiedzą, inteligencją a poziomem szczęścia czołowieka. Jeśli były podobne badania na ten temat, podeślij coś wartościowego. Pozdrawiam i trzymam kciuki!
@kxpes
@kxpes 6 жыл бұрын
Czy badania oparte o bomby atomowe, nie zostały zakłócone przez awarie elektrowni atomowych gdzie wydzielały się związki promieniotwórcze do atmosfery (zakładam też że węgla c14), czy nie ma to żadnego wpływu na te badania?
@l0m1s42
@l0m1s42 6 жыл бұрын
Uwielbiam twoje filmiki ale brakuje mi trochę takich "mocno naukowych" filmików sprzed lat gdy używałeś trudnych słów i wgl xD
@enkor9591
@enkor9591 6 жыл бұрын
Kiedy używa niestandardowych słów to jest naukowy?
@cen3684
@cen3684 6 жыл бұрын
Myśle ze kiedy mówi w ten sposób jest bardziej przejrzysty, przede wszystkim dla osób które nie posiadają tak bogatego słownictwa. Wydaje mi się ze to nie jest duży problem, ważna jest treść, a nie zasób słownictwa.
@azuzaur
@azuzaur 5 жыл бұрын
A z komórkami jajowymi nie jest tak, że kobieta rodzi się z konkretną ilością oocytów i one tylko dojrzewają, tj. w trakcie życia organizm już nie ma możliwości wytworzenia nowych oocytów?
@weronikabarthel9549
@weronikabarthel9549 6 жыл бұрын
Jestem w mniejszości, tylko cieszyć się czy płakać?! ) : (
@PawelJimmi
@PawelJimmi 6 жыл бұрын
Datowanie C14, a jeśli organizm zmarł pod wodą, lub w jaskini, do której wejście (i wymiana powietrza z atmosferą) zostało zamknięte, czy może powodować to poważne błędy w wyniku takiego datowania.?
@wojtekpolska1013
@wojtekpolska1013 6 жыл бұрын
wtedy będzie łatwiej, bo sprawdzi się powietrze w tej jaskini właśnie
@oskarsamsel5903
@oskarsamsel5903 6 жыл бұрын
wyprawię osobną imprezę urodzinową dla każdej mojej komórki
@Szczawik324
@Szczawik324 6 жыл бұрын
Poruszając kwestię węgla i jego izotopów. Czy możliwe jest aby istniał (stworzony bądź naturalny) izotop węgla C6? W sensie same protony w jądrze?
@MrBimber55
@MrBimber55 6 жыл бұрын
Jakie jeszcze czynniki wpływają na poziom C-14 w atmosferze?
@unreactive
@unreactive 6 жыл бұрын
[CIEKAWOSTKA] kał zawdzięcza brązowy kolor właśnie produktom rozkładu czerwonych krwinek
@JohnyTesc
@JohnyTesc 6 жыл бұрын
Dawid, czy to nie dziwne, że w datowaniu metodą węgla C-14 obliczamy kiedy coś żyło, zakładając, że poziom izotopu zawsze był taki sam, a doskonale wiadomo że nie był. Innymi słowy musimy wiedzieć kiedy coś żyło, żeby obliczyć kiedy żyło.
@TheAggij
@TheAggij 3 жыл бұрын
17:20 powiedz wprost że eksperymenty na ludziach nie są git
@maks-_-9182
@maks-_-9182 3 жыл бұрын
Ja byłem tutaj. I was here.
@ArctickPL
@ArctickPL 6 жыл бұрын
Uwielbiam takie coś. Krotka odpowiedź na pytanie a dopidro potem wyjaśnianie. Denerwuja mnie kanały, gdzie ktoś opowiada o czymś przes 30minut a odpowiedź na koncu w 5 sekund
@panibasiazparadoxu5210
@panibasiazparadoxu5210 6 жыл бұрын
Może jakiś odcinek o dźwiękach ? Mianowicie o ich częstotliwościach i możliwych oddziaływaniach na ludzi etc. Trafiłem ostatnio na wiele ciekawych artykułów na temat zmiany stroju muzycznego z 432 hz na 440 Hz w XXw. gdzie strój obowiązujący kiedyś miałbyć korzystniejszy czyt. Bardziej naturalny dla człowieka. Nie wiem na ile można temu wierzyć, a na ile są to tylko teorie spiskowe, których tak wiele przecież w internecie.
@wjk2091
@wjk2091 6 жыл бұрын
Pani Basia z Paradoxu podejrzewam że zmiana na wyższą częstotliwość jest spowodowana zwiększeniem "hałasu" tła.
@Jarulek
@Jarulek 6 жыл бұрын
Jestem w szoku, że powiązali takie teoretycznie niezwiązane rzeczy żeby określać wiek komórek.
@michakasprzak6869
@michakasprzak6869 4 жыл бұрын
No to niech w 2040 znowu zrobią trochę prób atomowych
@PawelJimmi
@PawelJimmi 6 жыл бұрын
a jaka jest szansa, że promieniotwórczy azot wpłynął na długość życia krwinki?
@PawelJimmi
@PawelJimmi 6 жыл бұрын
bo może przydałaby się jeszcze jakaś inna metoda, chyba wspomniałeś że to była jedyna..
@wojtekpolska1013
@wojtekpolska1013 6 жыл бұрын
paweł jimmi oops chyba odpowiedziales na swoj własny komentarz XD
@wojtekpolska1013
@wojtekpolska1013 6 жыл бұрын
+ też o tym myslałem, bo promieniowanie przecież skraca żywotność żywych stworzeń ale prawdopodobnie to uwzględnili (nie wiem bo nie posiadam wystarczająco informacji na temat badania i ogólnie krwi)
@3one84
@3one84 4 жыл бұрын
Mowi sie "culpa mia" - wina moja. W ostatecznosci "mi culpa" (zadko uzywane)- w tym przypadku obcinamy A. Swietny material (jak z wiekszosci moglem sie czegos dowiedziec). W ten sposob chociaz w malym stopniu jestem w stanie sie odwdzieczyc! Pozdrawiam.
@666marconi
@666marconi 6 жыл бұрын
Gdzie kaczucha ??? Dejw no eee....
@baseclipse99
@baseclipse99 6 жыл бұрын
Od dawna się nad tym zastanawiałem i uzyskałem teraz wiele odpowiedzi. Jeden z najciekawszych odcinków, brawo.
@TheAggij
@TheAggij 3 жыл бұрын
Przesłuchałem całe i dalej nie wiem ile moja wątroba ma lat
@veridarkpotat5310
@veridarkpotat5310 6 жыл бұрын
Dlaczego nie używa się tej metody? Pozwól, że ci wyjaśnię... 5 minut później. No, to możemy wrócić do tematu.
@ObstTube
@ObstTube 6 жыл бұрын
Przy sercu chyba miało być 1%. Ogólnie spoko film.
@3232yyy
@3232yyy 6 жыл бұрын
jesteś piękny
@gunthervonschwarzburg9303
@gunthervonschwarzburg9303 6 жыл бұрын
-Siusiak w dłoń i oglądamy- *Łapka w górę i oglądamy*
@aeae1737
@aeae1737 6 жыл бұрын
Tevez007 No tak... przecież to nie ten kanał.
@Vajperrr
@Vajperrr 6 жыл бұрын
„Fakty nie istnieją, są tylko przemyślenia” jak to pewien człowiek ujął
@hattorihanzo831
@hattorihanzo831 6 жыл бұрын
efekty specjalne w tym odcinku mnie powaliły :D zwłaszcza znikający palec na początku :D
@SandraWawer
@SandraWawer 6 жыл бұрын
Ja miałem zerwane więzadła w kolanie oraz uszkodzoną łękotkę. Zostawiłem to w spokoju i więzadła przyrosły a łękotka nie daje objawów uszkodzenia. Wszystko to ponad miesiąc nieruszania nogą bo zablokowaną krwiakiem. Od tego czasu mija 10 lat. Zauważyłem też, że gdy nie tamuję krwi jak się skaleczę to rana zagoi się szybciej i bez śladu na skórze.
@bartoszkrajewski7179
@bartoszkrajewski7179 6 жыл бұрын
zajebałem w powiadomienie jak messerschmitt
@dzika_kuna
@dzika_kuna 6 жыл бұрын
Tu warto zawsze byc!
@tisachii
@tisachii 6 жыл бұрын
Twój wzrok na końcu odcinka i półmartwa cisza przeraża :D
@dupacycki1087
@dupacycki1087 3 жыл бұрын
moja watroba musi miec eony xd
@dynaxd5d
@dynaxd5d Жыл бұрын
Dlaczego tyle zer? Kilogram nie jest jednostką fizyczną, jednostką SI. Jest jedynie wielokrotnością, tysiąc razy większą, niż podstawowa jednostka, czyli gram. Ja rozumiem, że dużo zer ładnie wygląda i robi wrażenie, ale to takie nienaukowe... Poza tym, materiał świetny! Jak zwykle.
@karolinakowalska4637
@karolinakowalska4637 5 жыл бұрын
Tak się zastanawiam nad zależnością między limitem Hayflicka, a poddawaniem skóry zabiegom kosmetycznym mającym powodować odnowę/ namnażanie nowych komórek, które są coraz popularniejsze i zachwalane jako przeciwstarzeniowe np. mezoterapia mikroigłowa- dermapen (chodzi mi o ten rodzaj zabiegu gdzie skórę nakłuwa się głowicą z wieloma igłami z dużą częstotliwością nakłuć, powodowanie mikrouszkodzeń skóry ma pobudzać do tworzenia nowych włókien kolagenowych). Limit Hayflicka nie dotyczy komórek nowotworowych i co ważniejsze macierzystych, które w naskórku występują i ponoć w skórze właściwej również. I czy pobudzając skórę do regeneracji powodujemy w efekcie długofalowym przedwczesne starzenie skóry?
@ancagoo
@ancagoo 6 жыл бұрын
To nie jest do końca tak, że poza hipokampem nie pojawiają się nowe komórki mózgowe. Neurony migrują z hipokampa do różnych części mózgu. Dodatkowo glej, którego jest większość w korze, też jest tworzony. Nie wiem jak jest w organizmie, ale in vitro astrocyty ładnie się dzielą...czyli mnożą :) astrocyty czyli komórki glejowe najpewniej odpowiedzialne za powstanie inteligencji i świadomości. Tu polecam ewolucyjny trop dietą z kwasem omega-3 :)
@niemamnazwy8116
@niemamnazwy8116 6 жыл бұрын
płeć piękna łączmy się w bulu
@justyna_de
@justyna_de 6 жыл бұрын
Czy był już może odcinek poświęcony poczuciu humoru? Skąd się bierze, dlaczego jest tak, że jednego człowieka śmieszy coś innego niż drugą jednostkę? Czy poczucie humoru jest wrodzone czy nabyte? Fajnie byłoby usłyszeć coś w tym temacie.
@bathroomspeaker6572
@bathroomspeaker6572 4 жыл бұрын
Znam kogoś, komu w wieku pięćdziesiąt z hakiem odrósł kawałek palca. Ucięty był czubek palca, chyba nie uszkodziło kości, nie było zaszyte, bo e tam co będzie zawracał głowę lekarzowi. Po roku czy dwóch spotykam go, podaje mi rękę na przywitanie i śladu nie ma.
@maksymiliannurnberg6257
@maksymiliannurnberg6257 Ай бұрын
jestem na highu i odkleiłem się pisząc w notatniku. Powie ktoś czy Myśliwiec odpowiedział na to, ile lat ma moja wątroba? HEEEEEEEEELP
@beatawolska4026
@beatawolska4026 6 жыл бұрын
Dawid! Zrób film o rodzajach promieniowania uv - działania na skórę, filtrach itp :-) please
@mkmagick3212
@mkmagick3212 6 жыл бұрын
Dzieci mają większe zdolności regeneracyjne. To czemu zatrucie np. grzybem u dorosłego nie będzie śmiertelne, a u dziecka będzie? Ze względu na wielkość wątroby? Czy z jakiegoś innego powodu?
@martaatram4231
@martaatram4231 6 жыл бұрын
czyli te nanocząsteczki (macierz pozakomórkowa) moga odbudowac jakąś poważną ranę? Mam rozwalony paliczek to co, kupuję macierz w aptece, wstrzykuję w chore miejsce i się to wyleczy? Pewnie nie jedna sesyjka takiego dawkowania.
@PlaWoW
@PlaWoW 6 жыл бұрын
POTWIERDZONE INFO NAUKOWY BEŁKOT TO TAK NAPRAWDĘ REPTILIANIN KTÓREMu KTOŚ ŹLE ZAPROGRAMOWAŁ OCZY I TERAZ NAKURWIAJĄ SALTA CO 10 SEKUND WSZYSTKO STAŁO SIĘ JASNE HL3 CONFIRMED
@curiousape001
@curiousape001 4 жыл бұрын
W mózgu nie powstają nowe neurony ale o ile się nie mylę mogą powstawać nowe synapsy. Czy to nie one (sposób polączenia między neuronami) były by bardziej odpowiedzialny za to kim jesteśmy?
@OlmerMD
@OlmerMD 6 жыл бұрын
To niewykonalne aby DNA zawieralo wylacznie te pierwiastki ktore byly z nami od narodzin. Bo kazda komorka zawiera DNA, a w momencie narodzin bylo tych komorek znacznie mniej niz teraz. Czyli musialy sie powielic, DNA musialo zostac zduplikowane i to za pomoca nowych pierwiastkow.
@zulgur3580
@zulgur3580 6 жыл бұрын
Mówienie o tym jak starzy jesteśmy. Hm... To jak ja mam wytłumaczyć to że mam 32 lata a ciągle mnie pytają o dowód jak kupuje fajki...
@KotLata737
@KotLata737 6 жыл бұрын
Nie ma sie czym przejmowac Dawid. Jak zawartosc C14 spadnie do zbyt niskiego poziomu, to wystarczy kilka atomowek rozpieprzyc w atmosferze.. i wszystko wroci do normy ;)
@1983chomik
@1983chomik 6 жыл бұрын
Pieknie i przystepnie przemycasz te zagadnienia chemiczne. Zdziwilo mnie jednak ze tylko co piata oglada ciebie kobieta. W srod tej meskiej wiekszosci masz tu kilku specjalistow ;) ktorzy madrza sie znad klawiatury, nie rozumieja ironii ani tego ze swiat nauki nie jest czarno bialy. Pozdrawiam
@Wieloraki
@Wieloraki 6 жыл бұрын
troche creepy
@dispater667
@dispater667 10 ай бұрын
Czy jeżeli się je wątrobę na wątrobę, to jest wątrobiany kanibalizm? Nie musicie dziękować za tekst na podryw ;D
@jurgus900
@jurgus900 6 жыл бұрын
Mam pytanie czy jesli z mórz i oceanów usunieto by wszystkie statki to czy poziom morza by spadł ?? to taki pomysł nad odcinek podrzucam bo czesto mnie to zastanawia troche nie na temat odcinka ale jakos tak sobie przypomnialem by zapytac
@Muciek89
@Muciek89 Жыл бұрын
"Gibanica" może nic nie znaczy w google translatorze, ale możesz sprawdzić co oznacza "gibanic" :) wtedy wszystko nabierze sensu
@wywrasolo
@wywrasolo 6 жыл бұрын
[PYTANIE] W jaki sposób układ cząstek subatomowych i sposób ich łączenia z innymi zmienia się w makroświecie? Chodzi mi o to, że mamy dwie "kuleczki" i mamy gaz, zwany wodorem. Dokładamy kilka kuleczek i w świecie elementarnym mamy po prostu wzrost i ew. dysproporcję między ilością poszczególnych składowych. W makroskali jednak nie nastąpił żaden wzrost, a całkowita zmiana właściwości (w jakiś metal). Dokładamy inne, większe części, również składające się ze skupiska kuleczek i dodatkowych, krążących wokół nich. Dla potencjalnego, nierealnego mikro-obserwatora, którego wzrok niweluje ruch cząsteczek, nie stało się nic innego, jak wzrost liczby protonów, neutronów, itd oraz powstanie jakiegoś schematu ich ułożenia. W naszym świecie, ten sam obiekt, z punktu widzenia np. człowieka, ten sam obiekt zmienił się nie do poznania, stracił pewne właściwości, nabrał nowych, itd. Nie jest trudno znaleźć odpowiedź na coś takiego, ale zdecydowanie brakuje sensownego wytłumaczenia dla prostszych ludzi, a Ty jesteś ekspertem w tworzeniu takich :D z góry dzięki
@Wojciech940
@Wojciech940 6 жыл бұрын
Dawidzie, we wstępie dosyć kompulsywnie obracasz oczami, mam nadzieję że to tylko krótkotrwały stres :-)
@zxcvbnm2959
@zxcvbnm2959 6 жыл бұрын
Nie bardzo rozumiem, skoro węgiel 14 się rozpada co około 5 tys. lat, to czemu nie wszystkie cząsteczki się rozpadają jednocześnie, tylko znika ich połowa?
@katarzynakowalska4230
@katarzynakowalska4230 6 жыл бұрын
zxcvbnm2959 każdy atom rozpada się w innym czasie. Te nieco ponad 5 tysięcy lat w przypadku węgla C14 to tzw. okres połowicznego rozpadu - to znaczy czas, po upływie którego połowa z atomów w danej próbce się rozpadnie. Jedne z atomów rozpadną się po roku, inne po 20 tysiącach lat, mimo to połowy do 5 tysięcy lat wprzód już nie będzie. 😊
@Hazok87
@Hazok87 6 жыл бұрын
Może tak odcinek o energetykach ? Jak bardzo szkodzą a jak pomagają i ogólnie o nich
@bartoszmajchrzak2225
@bartoszmajchrzak2225 6 жыл бұрын
Było w odcinku o kofeinie.
@Carlos_Montega
@Carlos_Montega 4 жыл бұрын
Nauka jest niesamowita.
@Radek.68
@Radek.68 6 жыл бұрын
*I to jest to!* Moje uznanie dla tego programu, dla Dawida. IMHO - to nie tylko najlepszy kanał na polskim KZbin, ale i w ogóle najlepszy program popularnonaukowy od czasów *SONDY.*
@kanapkizuranem
@kanapkizuranem 6 жыл бұрын
Oglądałem jakiś film o tym, i np. jak widzimy siebie to tak jak byśmy widzieli siebie się zapadających i rosnących jednocześnie, tylko nie widać tej granicy.
@zylkatm
@zylkatm 6 жыл бұрын
skoro wątroba ma takie zdolności regeneracyjne to dlaczego w ogóle trzeba się obawiać marskości
@szmacianka17
@szmacianka17 4 ай бұрын
Jeden z lepszych youtuberow jakiego mam orzyjemnodc ogladac 😊
@dovakhiin7301
@dovakhiin7301 5 жыл бұрын
Ale wieszz że od stworzenia wontroby ona sie starzeje czyli np mam 23 lata czyli moja wontroba ma np.25
@adamleniar
@adamleniar 6 жыл бұрын
Ledwo co znajduje czas na oglądanie twoich filmów. I nie wyobrażam sobie jak ty masz czas to wszystko nagrać🤔
@Mapinguari.
@Mapinguari. 6 жыл бұрын
74% oglądających to mężczyźni, bo kobiety oglądają jedynie kanały o paznokciach.
@shadow-op7bc
@shadow-op7bc 6 жыл бұрын
Sprawiasz na yt wrażenie inteligentnej osoby(nie wątpię że jesteś inteligentny, dla jasności) i wypowiadasz się na wiele tematów, ale zastanawiam się jaką skończyłeś szkołę?
@dominikdominik5025
@dominikdominik5025 6 жыл бұрын
shadow 66 zawodowke gastronomicznom
@bezslonca
@bezslonca 6 жыл бұрын
UMCS. Wielokrotnie o tym wspominał. Robi doktorat z chemii.
@rotnicki
@rotnicki 6 жыл бұрын
A skąd pewność że przez 1963 nie było w przyrodzie źródeł nagłego powstania C14?
Czy powinniśmy zabić wszystkie komary?
29:34
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 649 М.
Ale to już BYŁO... czyli o déjà vu | Słowo na sobotę #41
27:20
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 438 М.
Nastya and balloon challenge
00:23
Nastya
Рет қаралды 70 МЛН
Which One Is The Best - From Small To Giant #katebrush #shorts
00:17
小丑妹妹插队被妈妈教训!#小丑#路飞#家庭#搞笑
00:12
家庭搞笑日记
Рет қаралды 38 МЛН
Gdy sen nie działa tak jak powinien | Słowo na sobotę #35 (S02E03)
35:26
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 389 М.
What video games do to your brain?
37:45
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 723 М.
Którędy płynął hajs? - historyczne szlaki handlowe. Historia Bez Cenzury
19:54
Hiccup as an evolution evidence
15:09
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 310 М.
Śpisz mniej niż 6h? Obejrzyj ten film
10:18
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 1,1 МЛН
Co łączy wirusa HIV z leczeniem nowotworów krwi?
27:23
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 149 М.
Can homosexuality be in your genes?
35:01
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 583 М.
Skąd się bierze "epidemia krótkowzroczności"?
26:17
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 234 М.
Słowo na sobotę - o wracaniu do domu.
58:43
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 358 М.
Nastya and balloon challenge
00:23
Nastya
Рет қаралды 70 МЛН