Ile zarabiał TYPOWY SZLACHCIC w dawnej Polsce? Kwoty, które DAJĄ DO MYŚLENIA

  Рет қаралды 84,289

Wielka Historia

Wielka Historia

Күн бұрын

Пікірлер: 396
@martin_staf
@martin_staf 2 ай бұрын
Chciałem stworzyć ekologiczne, samowystarczalne gospodarstwo. Wygląda na to że potrzebuję do tego tylko trochę ziemi i kilkudziesięciu chłopów pańszczyznianych 🫠
@bobafett1169
@bobafett1169 2 ай бұрын
Świetny odcinek Dziękuję Panie Kamilu Polecam książkę 📖
@djmengele6412
@djmengele6412 2 ай бұрын
Jak miło się pana słucha do niedzielnego śniadania. Dzięki za łatwą do przyswojenia porcję wiedzy.
@dawidfuz5613
@dawidfuz5613 2 ай бұрын
Świetna robota ! Miło się słucha i poszerza wiedzę.
@TadeuszKozak
@TadeuszKozak 2 ай бұрын
Karol zawsze potrafi się ustawić w swoim kocim życiu! Nakarmią, napoją i pogłaszczą Jego Wysokość ;) ... a nawet jak coś nabroi to i tak rzecz szybko pójdzie w zapomnienie.
@panchaliIP
@panchaliIP Ай бұрын
Słucham z 11letnim synem . Uwielbiamy Twój kanał. Dzięki !
@ireneuszstach3959
@ireneuszstach3959 2 ай бұрын
Świetny - jak zwykle - odcinek 👍
@martinmartin2326
@martinmartin2326 2 ай бұрын
Super materiał jak książka będzie tak ciekawa to tylko kupić! Bardzo fajne porównania XVI i XXI wieku jeśli chodzi o dochody.
@nobodyknows791
@nobodyknows791 2 ай бұрын
Super ciekawy, pełen informacji odcinek!
@tataniedzwiedz4706
@tataniedzwiedz4706 2 ай бұрын
Fajny program .
@BIBLIOTEKAPODSTRZECHA
@BIBLIOTEKAPODSTRZECHA 2 ай бұрын
Świetny film 🙂 jak zwykle można się z niego sporo dowiedzieć. Dzięki 👍
@mikroeksperymentyk.1697
@mikroeksperymentyk.1697 23 күн бұрын
Za mało i za krótko ! Poproszę więcej :)
@michalzwierzchowski1474
@michalzwierzchowski1474 10 күн бұрын
Świetny odcinek
@krzysztofrak3183
@krzysztofrak3183 2 ай бұрын
Dziękuję bardzo za ciekawy materiał 👍. Pozdrawiam serdecznie całą społeczność kanału oraz autora 👍🇵🇱
@pg6524
@pg6524 2 ай бұрын
Samowystarczalność na wsi polskiej dobrze pamiętam, bo dotyczyła jeszcze moich dziadków. W PRL moja rodzina mieszkając na wsi była w dużej mierze samowystarczalna.
@dudek890
@dudek890 2 ай бұрын
U mnie cześć starych małżeństw bez potomków na miejscu nadal tak żyje. Jeden kawaler nawet był jak szlachcic bo miał nielegalne przyłącze prądu a na wodzie też jakoś kantował
@JakemLingwista
@JakemLingwista 2 ай бұрын
​@@dudek890Nie jakoś tylko podłączenie ma pod hydrant. Stary patent na starej rurze w ziemi. Samowystarczalność na wsi nie istnieje od czasów wojennych. Zawsze coś trzeba kupić.
@isowskizjep
@isowskizjep 2 ай бұрын
skąd mieli pieniądze na kupno ziemi ? XD skupy płacą ceny dumpingowe XD gdyby nie było dopłat i zdrowia ... XD
@Tomasz-gl1mq
@Tomasz-gl1mq 2 ай бұрын
Dlaczego w Polsce nie wybuchła wojna chłopska jak np. w Niemczech?
@dawidgrono8189
@dawidgrono8189 2 ай бұрын
@@Tomasz-gl1mq lokalnie takie przypadki były, gdzie chłopi zabijali szlachcicow za to jak ich traktowali... A tak to ogólnie szlachta miała tak ustawione wszystko że taki chłop szedł jak krowa do rzeźnika. Szlachta miała swoje gorzelnie i tam była zapłata...
@filipk.868
@filipk.868 2 ай бұрын
Ale wiedza, pozdrawiam
@wowo2434
@wowo2434 Ай бұрын
Ciekawy film.
@zabo532
@zabo532 2 ай бұрын
Dziekuje bardzo
@maxari88
@maxari88 2 ай бұрын
Bardzo ciekawe informacje 🤔
@ewapazinska2935
@ewapazinska2935 20 күн бұрын
Ciekawa historia 😊
@MrSztyrlic
@MrSztyrlic 2 ай бұрын
Fajne te materiały. A najlepsze, że są też dostępne w wersji pisanej. A Pan bardziej z którą grupą się utożsamia, wobec swojego drzewa genealogicznego? Tych drapieżnych ziemian czy prawych kmieci?
@bartoszuczak5730
@bartoszuczak5730 2 ай бұрын
Czyli w zasadzie 135k na rozrywkę i wygody rocznie. Fajnie tak zyc bez zadnych kosztów codziennego zycia :)
@prasaite
@prasaite 2 ай бұрын
Nic dziwnego że system padł, kiedy podatki potrzebne chociażby na nowoczesne wojsko, płaciła grupa ludzi zarabiających najmniej. Jednorazowe podatki na wojnę od szlachty nijak nie miały prawa uratować sytuację.
@karolwojdak9892
@karolwojdak9892 2 ай бұрын
Współcześnie też tzw przedsiębiorcy nie chcą płacić podatków. Ta patologia nadal jest w naszym kodzie kulturalnym.
@DunoPlayG
@DunoPlayG 2 ай бұрын
@@karolwojdak9892kto chce płacić prawie 3 razy większy podatek jak zarobi rocznie ponad 120tyś. Mowa o UOP. Z automatu każdy myśli jak tego podatku płacić mniej, normalna sprawa dla każdego na świecie. Dotyczy się to też ogromnych przedsiębiorstw.
@ireneuszkowalski1845
@ireneuszkowalski1845 2 ай бұрын
​B​@@karolwojdak9892Nie tylko przedsiębiorcy. Ale politycy i urzędnicy państwowi również. Samochody służbowe, karty służbowe reprezentacyjne (wydane dla firmy do reprezentowania firmy) na które nikt już nie patrzy, i urzędnik lub polityk jadący do domu, płacący za prywatny posiłek to normalność. Ostatnio słyszałem wywiad Mazurka w który Pani minister mówiła że normalne jest że ona jeździ służbowym samochodem na weekend do domu. Ona uważała to za normalne. Redaktor też. A jak tego nie to wyślę się chłopa aby zrobił (no dziś to ochroniarz. Z UOP czy jak się dzisiaj nazywa ,policjant itd.).
@JokerekW
@JokerekW 2 ай бұрын
@@karolwojdak9892 Przedsiębiorcy w przeciwieństwie do reszty, mają wiedzę jak te podatki są wydawane. A są wydawane w bardzo głupi i nadmierny sposób, choćby ławki po milion złotych w Krakowie, gdzie jakbyś kupił taką sama gdziekolwiek dałbyś za to max kilka tysięcy złotych, a takich przykładów z kraju idzie w dziesiątki tysięcy.
@JokerekW
@JokerekW 2 ай бұрын
@@ireneuszkowalski1845 Jak dla mnie może wcale nie być odliczeń od podatku, tylko jako konsument i tak to pokryjesz, bo nikt nie będzie robił za darmo. Tyle lat się próbuje tłumaczyć ludziom, że wszelakie podwyżki podatków są z miejsca przerzucane na ostatniego w kolejce, czyli konsumenta, to nikt nie chce tego pojąc. Polecam sprawdzić ile ludzi w Polsce faktycznie zarabia te 15k netto.
@ZapytajFotografa
@ZapytajFotografa 2 ай бұрын
6:50 ładne ilustracje
@Cinek13518
@Cinek13518 2 ай бұрын
Ale jaki to majątek 75 ha. Nawet licząc 5 zł za metr to i tak 3,75 mln zł. Współcześnie większość Polaków tyle nie ma. Tylko że te majątki nie przekładały się na dochody to już inna sprawa.
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
Większości gruntów nie sprzedaż po 5zł/m. Nie urodzajne i słabo położone. Są działki po 60 - 80 000 za ha, ale to już kwestia regionu i punktowego głodu ziemi.
@rftn666
@rftn666 2 ай бұрын
Czyli 6-8 zl/m2
@Teng376
@Teng376 Ай бұрын
To w dalszym ciągu jest słabe porównanie. Kto jest bogatszy: szlachcic który nawet za cały swój majątek nie był w stanie wyleczyć zapalenia płuc, czy przeciętny człowiek dziś, który leki dostanie w każdej aptece?
@zbigniewdabrowski6419
@zbigniewdabrowski6419 2 ай бұрын
Historyczne pieniądze najłatwiej przeliczyć na wartość kruszcu złota! Ile ważyło 186 ówczesnych złotych? Szlachta była zwolniona z podatku od ziemi ale płaciła 2 grosze za komin. 24 grosze to 1 złotówka o tej samej masie. Współcześnie 1 złoty wynosi 72 grosze, w srebrze Tak więc srebro staniało. Natomiast tzw. majątki folwarczne nie należały do Szlachty tylko do króla lub Kościoła. To powinien wiedzieć szanujący się historyk. Od takich posiadłości zwanych też starostwami, dziedzice płacili podatek, od królewszczyzny 24 grosze od łana. Kościół płacił 48 groszy od łana. Kościół pobierał daninę ale musiał zapłacić podatek do skarbu państwa. Chłopi też nie pracowali za darmo, dostawali w zamian prawo do uprawy 1 łana ziemi, z którego czerpali korzyści. Wartość złota w teorii się nie zmieniła do tysiącleci. Natomiast wartość towarów uległa zmianie, ogólnie towary staniała a usługi podrożały.
@michakolasinski9724
@michakolasinski9724 2 ай бұрын
Szanowny Pan Zbigniew Dobrowolski jest : spóźnionym o parę wieków - za-indoktrynowanym bez reszty, aż do intelektualnych fantasmagorii historycznych, by tylko obronić ,,dobre imię" polskiej szlachty i gnijącej za życia w 2. p. XVII. i w całym XVIII. wieku - niewolniczo-pańszczyźnianej I. RP Obojga Narodów. Chyba też, z powodu przewlekłej u Niego, nieuleczalnej nienawiści klasowej, do ponad 80% polskiego, współczesnego społeczeństwa. Wywodzącego się z nie-herbowych ludzi pracy na wsi. I, w konsekwencji, zapewne - programowego, jaskiniowego anty-komunizmu. Jest współczesnym Rejtanem, obrońcą polskich, litewskich i ruskich - magnackich i szlacheckich prywatnych właścicieli ziemi [podstawowego w feudalizmie środka produkcji, posiadanych na prawach - monopolu] i właścicieli, też prywatnych - przymusowej siły roboczej. przypisanej im państwowy prawem, klasową siłą militarną, klasowego feudalnego państwo - kilku milionów polskich, ruskich i litewskich chłopów, pół-niewolników. Trzeba mieć, nierówno pod sufitem, by opowiadać dyrdymały że w ówczesnej RP. nr I, Kościół i szlachta, płaciły swemu klasowemu państwu [w zaniku] - liczące się podatki. Skoro, w nim nie mogłeś uświadczyć, żadnej prawie władzy wykonawczej, normalnego sądownictwa, policji, stałej armii. I na każdą, kolejną wojenną zawieruchę - królowie, musieli żebrać u posłów i senatorów o pieniądze. Bo nie starczało ich z łanów chłopskich i królewszczyzn - dojonych przy tym, przez skorumpowanych dzierżawców. I, w ogóle, co to, za jakieś liberalne pierdoły, że ziemia może, mogła należeć, do jakiegoś księcia, króla, albo innego Kościoła? Skąd, się im to wzięło? Może - ze Starego Testamentu? CAŁA ZIEMIA, należała do tych, wybranych przez Boga Najwyższego, w Trójcy Św. Jedynego i Wszystkich Świętych Jego - wybrańcach w atłasach szkarłatnych, w złotych łańcuchach, bo za monarchami, feudałami i Kościołami, stała uzbrojona banda ,,feudalnego rycerstwa" z mieczami, katowskie szafoty po miejskich rynkach i zamkowych dziedzińcach, rosły wszędzie drzewa, zdatne do wieszania chamskich buntowników, przeciw Boskim prawom, i z palami, specjalnym sposobem i zmysłem ostrzonymi - na ,,zielonej" Ukrainie. Z Kościołami, przeróżnych wyznań i obrządków - ideologicznymi instytucjami, powołanymi do szerzenia klasowej, feudalnej propagandy, że własność i władza, od Boga na Niebiesiech pochodzi, i do straszenia piekłem - pańskich poddanych. Może, byłoby lepiej dla wszystkich, gdyby na tematy historyczne, nie wypowiadał się publicznie, autorytatywnie do tego, współczesny ,,Król Midas", któremu - jak rekrutowi z dowcipu - gołe kobiety, wszystko kojarzy się ze złotem. Polski globalista, spec zapewne od bankowych manipulacji, od niosącego zagładę całemu światu - zbrodniczego kapitału finansowego. Winnemu obiektywnie, większości wojen imperialistycznych na świecie, poczynając już od pierwszej - amerykańsko-hiszpańskiej z 1898. roku. A już na pewno, tych po 1945. Aktualnie - na banderowskiej Ukrainie i w Palestynie, pod nazistowska okupacją, żydowskiego Izraela. Świat - to jedno wielkie naczynie, zbudowane - z mniejszych naczyń połączonych. - b. nauczyciel historii, przewodnik muzealny, st. komuch, aktualnie - ruska onuca, r. - 1941. Ps. Forma wypowiedzi i jej ostry język, to przejaw mojej nienawiści klasowej. Do polskiego i światowego burżujstwa - złodziei EFEKTÓW CUDZEJ PRACY, zawłaszczających - naszą wartość dodatkową. I do ich, literackich przedstawicieli - tego burżujskiego robactwa, co oblazło znowu, po przegnaniu z kraju w 1944/45 roku - z Naszej i mojej wtedy Ojczyzny. Obecne państwo, noszące tylko polską nazwę, jest kreatura, agenturą ponadnarodowego kapitału finansowego. W szczegółach - anglosaskiego i żydowskiego. Faszystowska forpocztą, faszystowskiego na eksport - NATO. ,,Pawiem narodów byłaś i papugą; A teraz jesteś służebnicą cudzą..." - MK.
@lechchudzinski9635
@lechchudzinski9635 2 ай бұрын
Pozdrawiam.❤
@euqy
@euqy 2 ай бұрын
11 tysięcy czystego dochodu dyspozycyjnego po kosztach mieszkania, jedzenia, usług, ubrania to musiałoby w przeliczeniu na dzisiejsze zarobki gospodarstwa domowego być co najmniej równie dzisiejszym 35 tysiącom brutto
@kkr600
@kkr600 2 ай бұрын
sądownictwo wówczas to ciekawy temat
@jakubstepien8756
@jakubstepien8756 27 күн бұрын
Jednak nie tak biednie
@mirekkato5273
@mirekkato5273 2 ай бұрын
Sól od króla, to ciekawe. Nie wiedziałem.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
Tak zwana sól suchedniowa: wielkahistoria.pl/sol-suchedniowa-najwiekszy-przekret-w-dziejach-nowozytnej-polski/
@jacek1929
@jacek1929 2 ай бұрын
​@@WielkaHistoriaprzed chwilą przeczytałem ten artykuł Jak to państwo miało nie upaść...?
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
@@jacek1929 Unię Europejską czeka taki sam los. Mało pracujemy, produkcja przemysłowa poszła do Azji, każdy czeka za urlopem i coraz więcej osób zamiast nawet skromnego majątku ma etat. Dobrobyt to najgorsza plaga jaka może spaść na kraj.
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
@@tomekes1751 Bzdury wypisujesz.
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
@@panpogo Ciocia UE jest w bardzo złym stanie. Zapraszam do lektury raportu Super Mario Draghiego. Przeczytasz tam o pieniądzach jakie UE musi pożyczyć aby ustać na nogach. Ostrzegam, papier ma 600 stron, ale jest też chyba 80- stronicowe strzeszczenie
@dzernimo1760
@dzernimo1760 2 ай бұрын
siemka, ogolnie cale zycie w tylku mialem historie ale pana firmy mnie mega interesuja, chyba nawet kupie ksiazke a nie czytalem zadnej od 20 lat xD
@agnieszkamynczak2882
@agnieszkamynczak2882 2 ай бұрын
Nie ma się czym chwalić.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
Ciesze się w takim razie że (być może) pomogę przerwać tą przerwę w czytaniu :)
@piotrwojcik5404
@piotrwojcik5404 2 ай бұрын
@@agnieszkamynczak2882 To raczej nie ma się czym chwalić nasz system edukacji, że zabija w ludziach ciekawość
@wieslawmiernik1120
@wieslawmiernik1120 2 ай бұрын
Czyli można powiedzieć że Szlachcic "oszczędzał" 11 tys, bardziej niż zarabiał, a znaczą cześć dochodu stanowiły dobra które nie były pieniędzmi.
@Hadar1991
@Hadar1991 2 ай бұрын
Tak, tylko że z tych 11 tys. musiał pokrywać wszystkie wydatki wojskowe w razie wojny. Nikt mu wtedy nie płacił za broń, wyżywienie, ubiór, konie etc. i jakiekolwiek szkolenie też musiał przeprowadzać na własny koszt w czasie wolnym. Absolutnie nie twierdzę, że żyło im się źle, ale mieli zupełnie inne wydatki, takie o których dzisiaj byś nie pomyślał (bo jak Cię biorą do woja to dają Ci broń, mundur, wyszkolenie, wyżywienie).
@funnyman8691
@funnyman8691 2 ай бұрын
​@Hadar1991 akurat wojenka to slaby przyklad , jedna bitwa lub jedno oblezenie i mogles byc ustawiony do konca zycia z drugiej strony mogles skończyć na galerach lub jeszcze gorzej .
@aluette1
@aluette1 2 ай бұрын
6:21 To internet był za darmo??? 😀
@otylypan
@otylypan 2 ай бұрын
W jaki sposob wyewoluowala mentalnosc opisywana slowami "zastaw sie a postaw sie"? Odnoszaca sie nie tylko do organizowania wystawnych przyjec ale takze budowania pieknych fasad bardzo biednego zycia???
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
To pytanie na które trudno odpowiedziec w jednym czy kilku zdaniach. W "Warcholstwie" opowiadalem o tym pewnie na 50 czy 100 stronach :). Jeśli będzie zainteresowanie to zrobię o tym kiedyś odcinek. Przynajmniej o jakimś wycinku zagadnienia.
@otylypan
@otylypan 2 ай бұрын
@@WielkaHistoria w takim razie zglaszam swoje zainteresowanie I biegne szukac ebooka lub audiobooka:) pozdrawiam
@ToTrzebaNaSpokojnie
@ToTrzebaNaSpokojnie 2 ай бұрын
"Zastaw się, a postaw się". Często na konkretne pogrzeby mniej zamożniejsza szlachta zapożyczała się. Może i między innymi z tego zachowania się trochę wkradło do tego sloganu. Nie wiem, domyślam się
@arturarturos7050
@arturarturos7050 2 ай бұрын
Typowy szlachcic nie moze być porownywany do osoby pracujacej samodzielnie, raczej do wlasciciela.biznesu ktory zatrudnia 60 osób. A na pewno taka firma przynosi wlascicielowi wiecej niz 11,250 pln miesiecznie. Raczej 112 500 pln miesiecznie. Wiec nie ma porownania do obecnych czasów
@piotrkaczmarczyk5297
@piotrkaczmarczyk5297 2 ай бұрын
bedzie Pan w wielkopolsce?
@TomaszJaworski-zh2lc
@TomaszJaworski-zh2lc 2 ай бұрын
Zrób odcinek o Bartnikach , słyszałem że mieli w I RP specjalne przywileje
@janekpukwater4506
@janekpukwater4506 2 ай бұрын
Wątpię, czy wyliczenie oparte na kosztach wyżywienia jest adekwatne. Obecnie żywność (a raczej kalorie kupowane w marketach) są dużo tańsze niż 100 a zwłaszcza 500 lat temu. Myślę, że dochody są niedoszacowane nawet 10 krotnie....
@mm-rz9wr
@mm-rz9wr 2 ай бұрын
Tak, dokładnie. Ten sposób nawet dla amatora budzi duże wątpliwości. W końcu nawet przed wojną wartość bochenka chleba była zupełnie inna niż dzisiaj. Na oko widać że dochód kilkukrotnie niedoszacowany!
@Mick22283
@Mick22283 2 ай бұрын
Dobrze piszesz, Pan Kamil często w swoich filmach bierze ten przelicznik i wychodzą mu takie kuriozalne wnioski. Myślę że lepsze byłoby porównanie do zarobków ówczesnego chłopa, albo do PKB z tamtych czasów.
@janekpukwater4506
@janekpukwater4506 2 ай бұрын
@@Mick22283 dniówka chłopa to dobry przelicznik - pokazuje skalę dochodu/krotność najniższych zarobków. Można ją przenieść na dzisiejsze czasy (dniówka przy najniższej krajowej).
@TheKhored
@TheKhored 2 ай бұрын
Nie znam dokładnej metodologii wyliczeń, ale zakładam, że można byłoby w tej mierze w prosty sposób wziąć poprawkę na wzrost wydajności produkcji.
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
Dobra luksusowe nie były kupowane od polskich mieszczan? Nabywcy udawali się po nie sami za granicę?
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
@@tomekes1751 Holendrzy przywozili i zarabiali na tym. Mieszczanie z I Rzeczpospolitej mieli zakaz handlu zagranicznego.
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
@@panpogo Towary z Europy Zach. Holendrzy przywozili do Gdańska, ale sama dystrybucja po kraju to już pole działania naszego mieszczaństwa. Co do handlu zagranicznego to przeczytaj publikację Baszanowskiego o handlu bydłem w szlacheckiej Polsce. W tej branży byli nie tylko mieszczanie ale i chłopi!
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
@@tomekes1751 Z tego co wiem to szlachta bezpośrednio handlowała z kupcami holenderskimi bez pośrednictwa rodzimego mieszczaństwa. Handel wołami w I Rzeczpospolitej to margines bo 80% PKB I Rzeczpospolitej to zboże. Na zboże z I Rzeczpospolitej najwięcej zarabiali Holendrzy nawet 400%. Gospodarka I Rzeczpospolitej to typowa gospodarka peryferyjna względem gospodarki krajów zachodnich Europy wytwarzająca surowce i półprodukty.
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
@@panpogo Co do Holendrów, to zgoda. Z nadwyżek kapitałowych zarobionych nad Bałtykiem sfinansowali swoją ekspansję handlową w świecie. Sami Niderlandczycy swój towar sprzedawali Gdańszczanom. Ci rozsyłali swoich agentów po kraju zawierając umowy pośrednictwa z miejscowym kupiectwem. To na miejscu ogarniało temat skupu zboża i innych surowców. Jednocześnie w detalu rozprowadzało towar z zagranicy. Tytułem uszczegółowienia: bydło to circa 15-20%, ale w strukturze całego handlu. O tym się nie pisało za dużo, bo to narusza dogmat o strukturze gospodarki polskiej XVI-XVII wieku. Co do zboża, to jest najłatwiej przedstawić te dane i historycy idąc na łatwiznę, głównie patrzą na łaszty przy określaniu wolumenów handlu. O potażu, miedzi cardinal czy samej dobrej polskiej srebrnej monecie wywożonych na zachód, wielu publikacji nie ma.
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
​@@tomekes1751 Sposób prowadzenia gospodarki przez szlachtę był najbardziej korzystny dla kupców Holenderskich i samej szlachty natomiast był wybitnie szkodliwy dla reszty społeczeństwa oraz całego państwa.
@voli11
@voli11 2 ай бұрын
Nic dziwnego, że pierwsza RP upadła ;) Rozbiory można uznać za szczytowe osiągnięcie szlachty ;)
@mirekkato5273
@mirekkato5273 2 ай бұрын
To by sugerowało, że w krajach zaborców było jakoś lepiej, a to już się niespecjalnie broni. Szczególnie u najważniejszego zaborcy
@voli11
@voli11 2 ай бұрын
@@mirekkato5273 W innych krajach była silna władza, która potrafiła zapędzić szlachtę do służby wojskowej, płacenia podatków i dość silna, by umożliwiać rozwój gospodarki. U nas szlachta aktywnie tępiła handel, produkcję i jakikolwiek rozwój. Chyba jedyne co im wychodziło, to sprzedawanie głosów na sejmach ;)
@pawekowalczyk8510
@pawekowalczyk8510 2 ай бұрын
@@mirekkato5273 tak jest też takie stwierdzenie, że pańszczyznę zlikwidowali u nas zaborcy. Tak i nie, gdyż każdy z dekretów znoszących pańszczyznę znosił ją w całych Prusach, całej Austrii i całej Rosji a nie tylko na ziemiach polskich zabranych w czasie rozbiorów. Co oznacza, że misja cywilizacyjne zaborców też się nijak nie broni.
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
@@voli11 Nie to, że nie ma czego stanowi szlacheckiemu zarzucić, ale powtarzasz slogany propagandy komunistycznej. Wolałbyś być szlachcicem w Polsce czy Prusach albo Rosji. Założę się, ze sam będziesz piszczał jak przywrócą obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Popatrz w około jak wielu ludzi zawodziło co to za tragedia, że PiS wtrąca się do gospodarki.
@minorytka3163
@minorytka3163 2 ай бұрын
"Szlachcic na zagrodzie rowny wojewodzie"
@PawelArnim-iq8vc
@PawelArnim-iq8vc 2 ай бұрын
Oj coś z ekonomią nie tak a fundusz zapasowy na wypadek nieurodzaju pożaru . A pieniadze na wojne. A szlachta gołota sama uprawiająca ziemię. Gołoty była większość oni chodzili w łapciach bo na buty pieniędzy brakowało.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
Gołota to jeszcze nie jest zjawisko charakterystyczn dla XVI wieku.
@MegaWolen
@MegaWolen 2 ай бұрын
Do tego podatek ziemski, czopowy, hibernia, cła, podatki nadzwyczajne które ustalał Sejm na prowadzenie wojny. A to tylko to, co sam pamiętam.
@turbokamaz
@turbokamaz 2 ай бұрын
O tym sym pomyślałem. Autor coś nie doszacował kwot
@sharkey3615
@sharkey3615 Ай бұрын
Wydaje ze można się było nieźle ustawić w takim folwarku 🫣
@Kocham_Kraków_2137
@Kocham_Kraków_2137 Ай бұрын
Nie na dwór a na pole 8:40
@KrzysztofGutkowski-i4v
@KrzysztofGutkowski-i4v 2 ай бұрын
Nowy mikrofon Shure bardzo podkreśla niskie tony, co w przypadku mowy przekłada się na zmniejszenie czytelności, lekkie dudnienie w niskim paśmie i uwypuklenie oddechu. Røde był do podcastów lepszy. Nie zmienia to faktu że zawartość wciąż na znakomitym poziomie.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
no niestety z rode były same techniczne problemy, gubil sygnal, wyłączał się, musiałem nagrywać po trzy razy to samo i w efekcie nie brzmiało za naturalnie. edit - Ale na tym jeszcze muszę poćwiczyć jak go optymalnie ustawic i potem podbić eq, więc jestem jakby co otwarty na wasze sugestie :)
@AndrzejBrzezik-r2h
@AndrzejBrzezik-r2h 2 ай бұрын
Tylko pozazdrościć takiego dochodu. Czyli jednym słowem - cofneliśmy się pod tym względem.
@Hadar1991
@Hadar1991 2 ай бұрын
O właścicielu ziemskich można myśleć dzisiaj jak o osobie w drugim progu podatkowym. A tych jest 441 tysięcy z 31,5 miliona dorosłych Polaków. Za to dochody i jakość życia osób w pierwszym progu podatkowym jest nieporównywalnie wyższa niż chłopów.
@danielskrzyniarz3829
@danielskrzyniarz3829 2 ай бұрын
👍👍👍👍👍
@Jaczek1969
@Jaczek1969 2 ай бұрын
Pytanie: panszczyzne odrabiali 7 dni w tygodniu? I za co odrabiali?? Czemu nie ma mowy o wolniznie? Polski chlop nie glodowal.
@sigmaman721
@sigmaman721 Ай бұрын
A jak wydatki na uzbrojenie i obronność? Miał tam jakiś oddział zbrojny...
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria Ай бұрын
To nie ta skala, żeby utrzymywać stale prywatny oddział trzeba było mieć nie jedną wioskę, ale przynajmniej kilkanaście.
@Huberator
@Huberator 2 ай бұрын
Czyli szlachcic zarabiał super netto 11 000 zł. Czyli naprawdę dużo bo to kwota która w całości można odłożyć lub zainwestować.
@Bokar-mv6jg
@Bokar-mv6jg 2 ай бұрын
Nic podobnego. Przeciez trzeba bylo za nią utrzymać dosć liczną sluzbę, jakichs krewniakow na dozywociu, rodzicow, siostrę co owdowiała lub nie wyszła za mąż, dzieci wyposażyć. Ale przede wszystkim walczyć, a wojen mniejszych czy większych "potrzeb" jak o nich mowiono, nie brakowało. Szlachcic zas sluzył albo za darmo, albo za symboliczny żołd, jesli kontraktowo. Sam musiał sie uzbroić, wyposażyc w konie, pomocnikow, sam zatroszczyć o prowiant. Koń to kilkaset zlotych, a potrzebne były najmniej dwa, nie licząc tanszych dla czeladzi. Chlop nie podlegał obowiazkowej sluzbie wojskowej i nikt od niego odwagi nie wymagal, szlachcicowi groziły rózne sankcje. I tak dalej..
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
W typowym dworze za pieniądze zatrudniano średnio tylko 6 służących, co wiązało się z bardzo małym kosztem, powszechne pospolite ruszenie nie było zwoływane od 1537 roku ani razu, a przez oddziały wojska "zawodowego" przewijało się zaledwie jakies 12 procent szlachciców. Tak więc operując na konkretnych danych, to co Pan pisze nie jest prawdą:)
@Bokar-mv6jg
@Bokar-mv6jg 2 ай бұрын
@@WielkaHistoria To nie tyle "konkretne dane", co statystyczne uogólnienia, ktore dają usredniony i przybliżony obraz calości. Z wszelkimi jego mankamentami, chocby uproszczeniami prowadzacymi do takich stwierdzen, jak to, na ktore odpowiedziałem. Co jest nieprawdą? Chce pan powiedziec, ze wydatki uszczuplające dochody szlachcica ziemianina, jakie przykladowo podałem, nie istniały? A podałem raz, że przyklady, dwa, daleko nie wszystkie, dlugo by je bowiem wymieniać. Gdzie wydatki pro publico bono, w przypadku mniejszej szlachty fundowanie kosciołow, czy donacji na ich rzecz, na klasztory..? Nie znaczy to oczywiście że wszystkie wydatki kumulowały się w jednej rodzinie szlacheckiej, choć i tak moglo się zdarzyć, ale z pewnoscią w dłuzszym okresie kazda taka rodzina musiała ich doświadczać, co uniemozliwiało rokroczne "odlozenie tej kwoty lub zainwestowanie", jak to prostodusznie ocenił @Huberator. Na sluzbę wydawano malo? A ile to jest mało, pomijając, że "malo" dalej jest wydatkiem ktory nijak dochodu "ktory mozna zainwestować" nie powiększa, lecz pomniejsza. Podobnie z dwunastoma procentami slużacej wojskowo szlachty. Nie bylo to przecież wciaż te same dwanascie procent populacji, dziś słuzyl z tej rodziny, jutro szedł z sąsiedzkiej, w rezultacie nie dwanascie, a może z osiemdziesiąt procent szlachty w jakims okresie swego zycia zasmakowało zolnierskich rozrywek. Wiele tu zalezalo zresztą od miejsca zamieszkania, czy w spokojniejszej, czy mnie spokojnej części Rzeczpospolitej.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
12 proc. to odsetek szlachciców którzy w ogóle służyli w zawodowym wojsku. Ogółem jeśli te kwestie Pana ciekawią, to warto sięgnąć do literatury naukowej - poznać i zrozumieć wyliczenia, ich podstawy i kontekst. To w większości kwestie, które ustalono i które da się statystycznie ująć. Wiadomo co było normą i na jaką skalę, a co mitem.
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
​@@Bokar-mv6jg Szlachta to srała i szczała ostentacyjnie na każdą inną rację stanu niż ich prywatny interes.
@adamszangala4764
@adamszangala4764 2 ай бұрын
Powtórzę się, ale co tam: przeliczanie dawnych pieniędzy na obecne nie ma sensu. Bo kompletnie inaczej wyglądała wówczas wartość towarów, jednych względem drugich, kompletnie inna była też wydajność pracy. I przy takim liczeniu dochodzimy często do wniosku, że przodkowie to idioci byli, bo oto jeden władca innemu sprzedawał kawał ziemi, ileś tam miast, za odpowiednik współczesnej ceny dwóch domów jednorodzinnych. A najemny żołnierz potrafił pójść na wojnę (raczej brutalną i niebezpieczną dla życia i zdrowia, choćby z uwagi na poziom medycyny i higieny - więcej wojaków umierało od chorób obozowych, niż ginęło w walce i od gangreny po niej) za "godziwe" honorarium rzędu 20 kg ziarna. Czyli, licząc po dzisiejszemu, 15-20 zł dziennie. Czyli max 600 zł miesięcznie. Pokażcie mi dziś frajera, który za TAKIE pieniądze pojedzie na wojaczkę typu średniowiecznego, z amputacją przy pomocy toporka i kołka wkładanego w zęby. Trofa liczona w maśle, kiełbasie i chlebie jest zatem o tyle myląca, że setki lat temu większość ludzi masła i kiełbasy na oczy nie oglądała poza wielkimi świętami. A zamożny człowiek to był taki, który nosił buty latem. Jedne i te same. Przodkowie nasi byli po prostu SKRAJNIE biedni w porównaniu do nas, całkiem realnie głodowali na przednówku przynajmniej parę sezonów w życiu, żyli w warunkach, za które dziś odbiorą bydło i trzodę rolnikowi i to na ich tle należy postrzegać zamożność pana szlachcica - który był po prostu CHOLERNIE bogatym bogaczem, bo przecież bogactwo nie jest obiektywne a relatywne i do oceny wyłącznie na tle otoczenia.
@andrzejlasek7927
@andrzejlasek7927 2 ай бұрын
ceny wcale nie odbiegały od dzisiejszych.
@mirekkato5273
@mirekkato5273 2 ай бұрын
Taki właśnie powinien być przekaz tego odcinka. Dobrze, że chociaż w komentarzach można o tym poczytać.
@przemek6013
@przemek6013 2 ай бұрын
O tym, że pieniądze z różnych epok są nieporównywalne, wszyscy od dawna wiedzą. Natomiast właśnie o to chodzi, żeby w ramach zabawy spróbować sobie to jakoś porównać i wyobrazić ile to było, mieć dzięki temu lepszą percepcję wartości ówczesnego pieniądza. Ja, gdy czytam powieści historyczne, gdybym nie przeliczał sobie w myśli podawanych sum na bieżące pieniądze, coś bym tracił z rozumienia powieści. Myślę, że ciekawym podejściem jest właśnie porównanie z minimalnym kosztem wyżywienia dorosłej osoby, ponieważ niezależnie od epoki i technologii oraz panującej biedy każdy musi się wyżywić żeby przeżyć. Także niezależnie od tego, że dziś wszystkiego jest więcej, możliwe że nasza siła nabywcza względem żywności aż tak bardzo nie wzrosła jak względem innych produktów i dlatego jest do dobry punkt odniesienia.
@adamszangala4764
@adamszangala4764 2 ай бұрын
@@andrzejlasek7927 Serio? :) To czemu ludzie boso chadzali a za buty potrafili zabić nieostrożnego przechodnia? Czemu typowy robol zarabiał odpowiednik 10 kg ziarna dziennie, czyli 6-10 zł? Co rozumiesz przez "nie odbiegały od dzisiejszych"? Skoro te jego 10 kg stanowiło kosztowało z grubsza równy 1 grosz? Co dziś kosztuje 1 grosz a wazy 10 kg? Bo zboże na pewno nie.
@adamszangala4764
@adamszangala4764 2 ай бұрын
@@przemek6013 Nie, to nie jest dobry punkt odniesienia, bo sam autor gdzieś niedawno opowiadał o cenach masła czy sera, mocno akcentując, że masła praktycznie chłopi nie jadali - takie było drogie z ich punktu widzenia. Więc jak można trofę, czyli dzienną porcję żarcia dla przeciętnego człowieka, liczyć z udziałem masła i kiełbasy? I jak ty sobie w ogóle wyobrażasz te przeliczenia, czytając w jakiejś książce o zwykłych chłopach, którzy kiełbasę i masło od bardzo wielkiego święta jadali i były to dla nich luksusy porównywalne dla nas pewnie z kawiorem czy przynajmniej jakimiś ekskluzywnymi serami z francuskich delikatesów. O to właśnie chodzi, że jedynie sensowne opisywanie takich ludzi brzmi: "zarabiał 14 zł miesięcznie, za co mógł kupić 100 kg taniego, bo żytniego ziarna albo 5,5 kg masła". Jakby cię interesowało o kim mowa - to zarobki zawodowego żołnierza z epoki Kościuszki. Niby to masło nie było jakoś porażająco drogie na tle ziarna, ale jak policzysz, że chłop dostawał równowartość 3 kg żyta dziennie, to ci wyjdzie, że musiał mocno oszczędzać i raczej masłem nie szastał. My dziś możemy, bo nasze dochody są na tyle wysokie, że takie ziarno wychodzi nam w zasadzie jak darmowe.
@krade0603
@krade0603 Ай бұрын
Klasa próżniacza, całkiem jak dzisiejsi politycy, nieroby i trutnie 😔
@JokerekW
@JokerekW 2 ай бұрын
Bardzo słodko że usuwane są niewygodne komentarze :)
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
Jaki to komentarz o zarobkach szlachty może być niewygodny? :D
@JokerekW
@JokerekW 2 ай бұрын
@@WielkaHistoria Poniżej wystawiłem dwa komentarze, do obecnego stanu rzeczy i ich nie ma :)
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
No to już proszę we własnym zakresie się zastanowić co takiego pan pisze że YT tego nie przepuszcza.
@JokerekW
@JokerekW 2 ай бұрын
@@WielkaHistoria Były przepuszczone i nagle zniknęły, a nie było tam nic, co mogłoby spowodować ich usunięcie :)
@ZapytajFotografa
@ZapytajFotografa 2 ай бұрын
5:00 myślę, że przeliczanie wartości pieniądza przez ceny żywności jest obarczone ogromnym błędem, że względu na dzisiejsze technologie drastycznie obniżające koszt produkcji żywności w stosunku do dawnych czasów. Może lepiej użyć do tego złota?
@zbyniu-gh8sg
@zbyniu-gh8sg 2 ай бұрын
Nieprawda
@mateuszzielinski5246
@mateuszzielinski5246 2 ай бұрын
Prawda
@nifur1
@nifur1 2 ай бұрын
Ciekawe ale raczej mało precyzyjne
@patrykkalita7166
@patrykkalita7166 2 ай бұрын
Skąd się bierze ta fetyszyzacja mieszczaństwa?
@wielkizderzaczandronow2869
@wielkizderzaczandronow2869 2 ай бұрын
W zasadzie takiego statystycznego ziemianina można porównać dziś do rolnika gospodarstwa co najmniej 50 hektarowego na średnich glebach. Takie gospodarstwo rocznie "wyciąga" po odliczeniu kosztów (ale też bez uwzględnienia dopłat) jakieś 150 tys. PLN - (uwaga to oczywiście zależy od cen płodow rolnych i środków produkcji a to dziś huśtawka totalna). Różnica jest oczywiście taka, że rolnik i jego najbliższa rodzina sami muszą pracować w tym gospodarstwie + kilku pracowników sezonowych.
@anwo5325
@anwo5325 2 ай бұрын
150 000 pln na 50 ha bez dopłat- hahahahahahaha- jeszcze może napisz, że przy samej produkcji zbożowej.
@JohnyTheSmart3
@JohnyTheSmart3 2 ай бұрын
I kiedy materiał o magnatach ?
@AsterFoz
@AsterFoz Ай бұрын
jak mnie niesamowicie drazni ze niemal w kazdym zdaniu przeciagasz przedostatni wyraz, robisz pauze idopiero mowisz ostatni wyraz. niewazne czy tam powinna byc pauza czy nie, to i tak ja robisz. takie cos kojarzy mi sie tylko z nauczycielkami z podstawowki, ktore nie mowily zdania do konca, zeby dac dzieciom szanse popisac sie wiedza, dopowiadajac dalszy ciag. tylko ze to zupelnie nie ta sytuacja.
@jezusm1040
@jezusm1040 Ай бұрын
Pewnie dałoby się to napisać w nieco bardziej przyjaznej formie, niemniej podzielam opinię- rzeczywiście jest to dość męcząca maniera, choć przy słuchaniu z prędkością 1,25 lub 1,5 mimo wszystko jest znośnie.
@marlenawerner790
@marlenawerner790 Ай бұрын
​@@jezusm1040ja też słucham z prędkością 1,5 😊 słucham z ciekawością i bez narzekania na dykcję, wymowę, tempo... Bo mam tu ciekawą wiedzę podaną na tacy 🙂
@marlenawerner790
@marlenawerner790 Ай бұрын
Można nie słuchać 🫢 przecież nikt nie zmusza, nie będzie z tego sprawdzianu 🙂
@AsterFoz
@AsterFoz Ай бұрын
@marlenawerner790 no tak, przeciez caly yt opiera sie o to ze nikt nic nie oglada i nie slucha. bardzo konstruktywna rada.
@andrzejkasperek5810
@andrzejkasperek5810 2 ай бұрын
W tym czasie nie było złotówek. Ile dukatów zarabiał? Dukat to zawsze 3,4gr złota. Teraz cena złota jest zaniżona ale jest chyba jedynym konkretnym odnośnikiem
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
"walutą" obrachunkową był od początku XVI wieku złoty polski, nazywany też np. florenem.
@andrzejkasperek5810
@andrzejkasperek5810 2 ай бұрын
@@WielkaHistoria Dzięki. Jakiej wartości był ten złoty Polski? Ile to było złota?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
To byl pieniądz obrachunkowy, równowartość 30 groszy. Co do zawartości (a właściwie ekwiwalentu) kruszcu to jest to złożony problem bo mówimy o pieniądzu obrachunkowym - nie był wyrażany 1:1 w monecie, zwykle nie istniał nawet w realnym obrocie żaden pieniadz kruszcowy o dokładnie takiem "nominale". Inna rzecz że wyrażanie siły nabywczej dawnych pieniędzy w zawartości kruszcu to droga na manowce.
@andrzejkasperek5810
@andrzejkasperek5810 2 ай бұрын
@@WielkaHistoria Bzdura. Za dukata można teraz kupić tyle samo np wieprzowiny co trzysta lat temu. Za 5 rubli 120 lat temu kupowało się tyle samo żywca co teraz
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
oczywiście, w końcu cena złota jest ustanowiona boskim nakazem i niezmienna od czasów Adama i Ewy.... :)
@robertgdansk
@robertgdansk 2 ай бұрын
Ich to by trzeba było porównać raczej z obecnymi prezesami, najlepiej spółek skarbu państwa 😉
@ppchor
@ppchor 2 ай бұрын
Dobra robota! Fajnie się ogląda. Mój przodek był właścicielem ziemskim ale na początku XX wieku i do II WŚ. Mógłby Pan zrobić odcinek o ziemiaństwie w tamtych czasach? Województwo Wileńskie.
@konstanty5362
@konstanty5362 2 ай бұрын
Porównywać dochody szlachciców to trzeba z obecnymi przedsiębiorcami, a 16 wiecznych chłopów porównywać to typowego Polaka na etacie w 21 wieku. A nie obszarnika do robola🙈
@kazimierzcebula3695
@kazimierzcebula3695 12 күн бұрын
Pan Autor myli ideologię z historią. Przykład: "szlachta nie chciała kupować nic od polskich mieszczan". Zatem setki miast istniało tylko po to, żeby marnować powietrze? Przyjęcie założenia, że dodatkowa produkcja folwarku jest bezkosztowa to analfabetyzm ekonomiczny. Nie pokazujcie tej "twórczości" dzieciom. :(
@trojnara
@trojnara 2 ай бұрын
Po polsku byłoby "to gospodarstwo". Ewentualnie "te gospodarstwa" w liczbie mnogiej.
@carpyook
@carpyook 2 ай бұрын
Co zaczyna się na ż i po cichu rządzi Polską? ;)
@agnieszkamynczak2882
@agnieszkamynczak2882 2 ай бұрын
No co?
@mateuszzielinski5246
@mateuszzielinski5246 2 ай бұрын
@@agnieszkamynczak2882 Żyto!
@aank997
@aank997 2 ай бұрын
Żytnia
@agnieszkamynczak2882
@agnieszkamynczak2882 2 ай бұрын
@@aank997 E, tam. Moim zdaniem wszechobecne cuchnące piwsko.
@robertlulk
@robertlulk 2 ай бұрын
Szlachta wykończyło państwo Polskie
@poliszpaer77
@poliszpaer77 2 ай бұрын
Szlachta była jedynym nośnikiem polskości aż do 20 wieku
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
​@@poliszpaer77 To ja podziękuję za polskość w wydaniu szlacheckim.
@RomanChabros-gr4oq
@RomanChabros-gr4oq 2 ай бұрын
​chyba tusk
@dawidgrono8189
@dawidgrono8189 2 ай бұрын
Zgadza się. To szlachta odpowiada za to że kraj był przez wieki grabiny, niszczony bo nie miał kto bronic .
@robertlulk
@robertlulk 2 ай бұрын
@@dawidgrono8189 aż do 1768 roku zabójstwo chłopa przez pana było zupełnie bezkarne
@arekkania6349
@arekkania6349 2 ай бұрын
KDZ
@Roman_4x5
@Roman_4x5 2 ай бұрын
Bardzo kiepskie porównanie. Czym jest jedzenie? Czy bierze pod uwage spadek cen jedzenia spowodowane automatyka produkcji? Lepszym wyznacznikiem jest liczba osob jakich mogli zatrudnić na służbę. Zarabiając 11tys PLN miesięcznie, nie wystarczy Ci żeby zatrudnić służbę. W sumie nawet dzisiaj te same pieniądze mają inną wartość na wsi, w Warszawie lub w NYC. Konkluzja przynajmniej ma sens.
@WolfKenneth
@WolfKenneth 2 ай бұрын
Oj czyli zarabiał na poziomie bogatszego rolnika z min 50ha lub średniego szczebla korpoludka i w górę. Ciekawe czy dzisiejsze Kulczyki zarabiają więcej niż ówczesni Zamojscy.
@aleksanderstrzyzewski8092
@aleksanderstrzyzewski8092 2 ай бұрын
Chłop nie pracował za darmo, pańszczyzna to był czynsz za dzierżawioną ziemię. Szlachcic nie był zwolniony z płacenia podatkow "z racji posiadania herbu" tylko z racji obowiązku służby wojskowej, a wi3c wyekwipowania siebie i stosownego do stanu posiadania pocztu. Celowo Pan kłamie, czy to zwykła niewiedza?
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
Sam kłamiesz bo to nie była żadna dzierżawa tylko zwykłe niewolnictwo bo chłop nie mógł posiadać ziemi. Z tą służbą wojskową szlachty to różnie bywało bo szlachta polska srała i szczała ostentacyjnie na każdą inną rację stanu niż ich prywatny interes.
@aleksanderstrzyzewski8092
@aleksanderstrzyzewski8092 2 ай бұрын
@@panpogo Jaka wysoka kultura wypowiedzi :) Idż sie troche doucz, politruku. Uderzasz w agresję, a więc argumentów brak.
@aleksanderstrzyzewski8092
@aleksanderstrzyzewski8092 2 ай бұрын
@@panpogo Zacznij od zorientowania się co to jest własność i dzierżawa, i czym się rożnią.
@dawidgrono8189
@dawidgrono8189 2 ай бұрын
Prześledz sobie historie polski a zobaczysz jak ta służba wojskowa szlachty była przez wieki ich rządów... Pierwsi spierdalali... Ci co uciekli podczas ostatniej wojny do dzisiaj się szukają.
@dawidgrono8189
@dawidgrono8189 2 ай бұрын
@@panpogo zgadza się,tak było. Nic nie wiedzący potomkowie szlachcicow wyją bo zmienia się obraz ich przodków.
@JakemLingwista
@JakemLingwista 2 ай бұрын
To przeliczanie tych statych złotych na nasze nie ma żadnego sensu. Mamy inną ekonomię, inne wydatki. To jest nieprzeliczalne.
@JacekMielcarek
@JacekMielcarek 2 ай бұрын
Kilku historyków i ekonomistów mówiło, że dobrym przelicznikiem są krowy. Ile krów kosztowało coś kiedyś, a ile dzisiaj. Tak słyszałem.
@CalaPolskaPrzeciwPis
@CalaPolskaPrzeciwPis 2 ай бұрын
No przecież przeliczone mają 11 tys.zł na miesiąc to i dzisiaj dużo nawet mając rachunki i kredyty
@arturarturos7050
@arturarturos7050 2 ай бұрын
Dużo? Na to pracowało 80 osób. Typowa firma teraz z takim zatrudnieniem powinna miec ze 200 tysięcy miesiecznie na czysto.
@MachinimaGothic
@MachinimaGothic 2 ай бұрын
@@arturarturos7050 typie nie zapominaj, ze współczesna praca pojedynczego człowieka jest o wiele więcej warta niż wtedy, stąd wyższe koszty.
@arturarturos7050
@arturarturos7050 2 ай бұрын
​@@MachinimaGothic nie rozumiem co to napisałeś ma wspólnego z tym co napisałem typie
@belina65
@belina65 2 ай бұрын
Wyliczenia oparte na kosztach wyżywienia? Bez sensu. Jeden zje pajde chleba kaszankę, szynkową i popije piwem z plastikowej butelki i bedzie szczęśliwy, drugi potrzebuje filet mignon ze szparagami i kieliszek koniaku.
@AnnaŁ-v9z
@AnnaŁ-v9z 2 ай бұрын
Czuję się strasznie biedna
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 2 ай бұрын
4:40 dlaczego wyżywienia? Wyżywienie to mniej niż 10% wydatków. Lepiej uwzględnić cene nieruchomości lub rozrywkę które stanowią większą część wydatków i będą bardziej miarodajne.
@FaceFace456
@FaceFace456 2 ай бұрын
Andrzej, jesteś niekumaty. Nie ogarniasz %
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 2 ай бұрын
@@FaceFace456 wytlumacz
@FaceFace456
@FaceFace456 2 ай бұрын
@@andrzejwodynski Nie jestem w stanie przez komentarz. Weź korepetycje bo na to trzeba czasu. Pozdro.
@patrykschmelzer8968
@patrykschmelzer8968 2 ай бұрын
Chłopaku jaka rozrywkę? Dla pańszczyźnianego chłopa nie było żadnych rozrywek on był jak niewolnik. Weź te korepetycje lepiej
@mariuszszymczak3644
@mariuszszymczak3644 2 ай бұрын
Panie Kamilu, właśnie skończyłem czytać Pana książki! Kiedy następne?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
W listopadzie :)
@arturgarwacki7291
@arturgarwacki7291 2 ай бұрын
coraz to większe przywileje i głupota szlachty doprowadziły do upadku państwa. To czego szlachta nie zapłaciła polskiemu królowi by miał silną armię najpierw złupili Szwedzi a resztę zabrali dla cara ruscy jegrzy. Sami sobie winni że potem skończyli na wygnaniu albo na Syberii
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
Zapraszam do porównania wolności szlacheckich z prawami bez jakich dziś nie wyobraża sobie życia przeciętny demokrata. bardzo daje to do myślenia
@jarekkulczak8048
@jarekkulczak8048 2 ай бұрын
Ciekawie jak zwykle. Tak 3mej, Kamil 👍🍻
@AcidFlp
@AcidFlp 2 ай бұрын
Nie ma groźby, nie ma lajka!
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
Poprawie się na przyszłość ;)
@AcidFlp
@AcidFlp 2 ай бұрын
@@WielkaHistoria To na prawdę jedyny, jedyny sposób abym dawał lajki ;)
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
muszę więc dawać groźby... aby się uratować.
@3stefany
@3stefany 2 ай бұрын
No tak, ale to nasza zacofana Rzeczpospolita. A ile też, ciekawość, zarabiała w tym czasie szlachta w oświeconych krajach Zachodu? Przydałoby się takie porównanie. Czy wyciągali z chłopa na jeszcze dostatniejsze życie, czy przeciwnie - na uboższe?
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
PKB Holandii na początku XVII wieku było trzy i pół razy większe niż PKB I Rzeczpospolitej.
@3stefany
@3stefany 2 ай бұрын
@@panpogo Chodzi mi o majątek pojedynczego szlachcica, a nie kraju.
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
​@@3stefany Skoro Holandia miała 3,5 razy większe PKB to i przeciętny szlachcic czy raczej kupiec mieszczanin był sporo bogatszy niż przeciętny szlachcic w I Rzeczpospolitej. Pod koniec XVIII wieku trzech najbogatszych kupców z Londynu miało większy majątek niż majątek całej I Rzeczpospolitej.
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
@@panpogoKompanie handlowe Zjednoczonych Prowincji kontra folwark?
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
@@tomekes1751 Ale o co ci teraz chodzi?
@tomaszadmin2126
@tomaszadmin2126 2 ай бұрын
Moim zdaniem, szerząc niby wiedzę, szerzy pan marksistowską propagandę i użytecznych idiotów, utwierdza pan, że obecnie są wolnymi ludźmi.
@felicjankowalski1503
@felicjankowalski1503 2 ай бұрын
W sumie, to ciekawe ile obecnie w Polsce funkcjonuje firm zatrudniających kilkudziesięciu pracowników;) Gdybym miał porównywać do czasów obecnych, to omówił Pan system gospodarczy Państwa który Polakom zachwala konfa:)))) Oczywiście lekko upudrowany;) Zdrowia.
@kamilahynas2327
@kamilahynas2327 2 ай бұрын
Na pewno nie :)
@freedzeed462
@freedzeed462 2 ай бұрын
Zarabiał w zależności od tego ilu niewolników posiadał.
@dago2401
@dago2401 2 ай бұрын
Prosze powiedziec prawde ile musial wydac szlachcic na obronnosc kraju,ktora sopczywala na barkach wlasnie tej klasy.Ten transchlopizm w pana filmach poprostu poraza.O tym,jakie byly obowiazki "pana"wobec tego uciskanego "chlopa"tez u pana nic nie slyszalem.Wiem,ze historie pisza zwyciezcy,u pana to wyglada jakby zwyciestwo nalezalo do miedzynarodowki komunistycznej...
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
Polski szlachcic wydawał kilkanaście razy mniej na obronność kraju niż jego odpowiednik na Zachodzie.
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
Pan praktycznie nie miał żadnych obowiązków wobec chłopa i wszystko zależało od jego dobrej lub złej woli.
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
Prosiłbym o nie naleganie do używanie zdrowego rozsądku i logiki. Bo jeszcze ktoś zada pytanie: skoro chłop polski był tak uciskany to czemu nie doszło do powstań ludowych, które miały miejsce na Zachodzie gdzie stosowano super przyjemny czynsz.
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
@@tomekes1751 To niewolnictwa czarnych na plantacjach w Ameryce też nie można nazwać niewolnictwem bo nie było buntów niewolników?
@tomekes1751
@tomekes1751 2 ай бұрын
@@panpogo Pudło. Afrykańczycy buntowali się na okrągło. A naszych chłopów nie można było traktować jak niewolników bo chrześcijanin nie mógł niewolić drugiego chrześcijanina. Oczywiście jak napisałeś w innym komentarzu, to od charakteru szlachcica zależało w dużym stopniu jak postępował z kmieciami, ale skoro system trwał i nie powtarzały się bunty chłopskie to większość dziedziców musiała jednak używać mózgów.
@pwolkowicki
@pwolkowicki 2 ай бұрын
Przeliczenie na stawkę żywieniową nie jest do końca dobre. Przydałyby się ze 3-4 takie wskaźniki. Wydaje mi się, że obecnie żywność jest dużo tańsza niż kiedyś. Trzeba by porównać np.do kosztu pracownika najemnego - ile np.roboczogodzin prostych prac można by wykupić, itp, itd. I proponuję nie używać Karola w roli opału. ;)
@doctorpommeranus2175
@doctorpommeranus2175 2 ай бұрын
W folwarkach nie potrzebowano najemników, bo była pańszczyzna, darmowa praca poddanych chłopów. Więc kryterium żywnościowe jest jednak lepsze.
@pwolkowicki
@pwolkowicki 2 ай бұрын
@@doctorpommeranus2175 A kryterium mieszkaniowe? Ile kosztowało mieszkanie w mieście? Praca kowala? Praca krawca, szewca? Kryterium żywnościowe jest bardzo ważne, gdyż to jedna z najistotniejszych rzeczy do zapewnienia. Ale, jeśli już zarabiasz tyle, że koszty jedzenia nie są problemem, bo co można było jeszcze kupić? Może być jeszcze kryterium złota - ile i jakiej pracy trzeba było się podjąć, aby zarobić uncję złota. Teraz 1 uncja złota to ponad 10 000zł w monetach, w samym kruszcu trochę mniej. 1g złota w sztabce (wychodzi taniej niż moneta) to ok.350zł. Średnia* krajowa to teraz ponad 8000zł brutto, czyli około 10 000zł brutto-brutto (jak się policzy wszystko, co pracodawca płaci, zanim pracownik otrzyma na rękę 5000+ zł). Czyli obecnie w Polsce można zarobić 1 uncję złota na miesiąc, jeśli nie byłoby podatków, lub pół uncji na rękę. Jak mógłbym zaszaleć 300-400lat temu za 1 uncję złota?
@Templar_PL
@Templar_PL 2 ай бұрын
Kolejny zmanipulowany materiał. W ogóle nie przywołałeś kosztów tych usług, za które szlachcic musiał płacić, a w szczególności kosztów zakupu i konserwacji uzbrojenia, które wielu ziemian z racji służby wojskowej musiało mieć gotowe już w czasie pokoju
@dawidgrono8189
@dawidgrono8189 2 ай бұрын
@@Templar_PL ta konserwacja i zakup to był majątek dla szlachcica, naprawdę majątek. Może napiszesz dlaczego były rozbiory polski? Podpowiem Ci, bo nie miał kto polski bronić, tak było wtedy tak było wcześniej. Szlachta zamiast bronić, uciekała gdzie się dało, albo od razu wywieszali białą flagę. Kraj był przez wieki niszczony przez szlachtę. Jedyny plus 2 wojny światowej to taki ze zlikwidowano stan szlachecki bo tak to być może w Polsce do dzisiaj szlachta by się bawiła kosztem niewolnictwa innych.
@crocusscepusiensis3872
@crocusscepusiensis3872 2 ай бұрын
Maksymalna niezależność od władzy centralnej. Niemal zerowe podatki. Prywatna ochrona zdrowia i precz z opieką społeczną. Prywatny transport. Coś mi to znowu przypomina. Ktoś uczony mi tu już tłumaczył, że nie wolno mnie, niedouczonemu kmieciowi, porównywać XVIII w. społeczeństwa STANOWEGO do idei libertariańskich. Przyznaję, brak w libertarianizmie części parareligijnej otoczki niczym z Liber Chamorum prof. dr. nobilitowanego Trepki. Ale sama pańszczyzna jako taka jest mym zdaniem w pełni kompatybilna z libertarianizmem, jeśli tylko powołać się na święte prawo szlachcica do własności wsi i przyjąć, że chłop zawarł "dobrowolną" umowę o oddaniu siebie i potomstwa na usługi panu po wsze czasy w zamian za prawo użytkowania szlacheckiego gruntu. Jak wiadomo, państwu nic do umów cywilno prawnych zawieranych między ludźmi, żadnych niedozwolonych klauzul, wolność zawierania umów!!!
@p_r9077
@p_r9077 2 ай бұрын
fajnie jest tak długo, jak się nie znajdziesz w roli chłopa. Szlachty nie było wcale tak dużo.
@crocusscepusiensis3872
@crocusscepusiensis3872 2 ай бұрын
Dokładnie! A najbardziej fascynują mnie ludzie wierzący, że samo obniżanie podatków do zera i redukcja biurokracji gwarantuje gwaltowny rozwój i powszechną szczęśliwość. Tylko dlaczego dawna Rzeczpospolita nie wygrała z "droższymi" sąsiadami ?
@cezarywitkowski9379
@cezarywitkowski9379 2 ай бұрын
@@crocusscepusiensis3872 Może dlatego ze szlachecki etos zabraniał się zajmowania innymi segmentami gospodarki niż rolnictwo. Szlachta nie zajmowała się np. handlem i bankowością, stąd brak rozwoju u zacofanie.
@crocusscepusiensis3872
@crocusscepusiensis3872 2 ай бұрын
@@cezarywitkowski9379Czy aby na pewno? Jeśli taki Zamojski miał swój Zamość, to przecież tam miał swoich mieszczan, a ci już umieli zająć się handlem i bankowością. Dzisiaj właściciel Biedronki też osobiście nie siedzi w kasie bo też byłoby to poniżej jego godności. Tu może raczej chodziło o pewien monopol coraz węższej grupy nawet nie szlachty ale magnaterii, który skutecznie zabił możliwość jakiejkolwiek konkurencji- energia w tym systemie chyba bardziej szła w rozpychanie się kosztem innych niż innowacje. Plus dziadowskie supertanie państwo. Np. egzekucja komornicza - zbierz rodzinę i znajomych i sobie wyegzekwuj wyrok (przez zajazd)! Do bodaj 1764 roku nie było formalnie instytucji egzekwującej wyroki! Armia była jak się ludziska zebrali - pospolite ruszenie. No co mogło pójść źle w starciu z takimi np. Prusami? A najbardziej w tym fascynują mnie podobieństwa mentalne do współczesności np. takiego Zakopanego. Przez całe lata nie można było zrobić komunikacji miejskiej, bo prywatne busy. Samowola budowlana zablokowała na lata budowę mostu na Dunajcu. Do dziś nie da się zjechać na nartach z Gubałówki bo któryś właściciel pola się nie zgadza. Turbokatolicyzm na sterydach, miłość do gorzały, poparcie dla tzw. konserwatywnej prawicy 100%(do niedawna). To chyba musiało podobnie wyglądać w I RP, tylko duuużo bardziej🤣🤣🤣
@cezarywitkowski9379
@cezarywitkowski9379 2 ай бұрын
@@crocusscepusiensis3872 Mieszczanie nie byli własnością Zamojskiego. Prowadzili swoje własne interesy.
@Adamus1410
@Adamus1410 2 ай бұрын
A jak wyglądał rynek dóbr luksusowych w Polsce w XVI wieku?🙂
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
W całości sprowadzany z Holandii.
@Adamus1410
@Adamus1410 2 ай бұрын
@@panpogo Być może dominowali holenderscy kupcy, ale towary chyba po części pochodziły z Niemiec, Francji, czy Włoch.
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
@@Adamus1410 Dominowały produkty Holenderskie takie jak drogie materiały i ubrania, wyroby jubilerskie, fajans, meble czy przyprawy. Szlachta zabroniła kupcom z I Rzeczpospolitej zajmowania się handlem zagranicznym i przekazała go w ręce kupców zagranicznych głównie Holendrów.
@Mari.888.
@Mari.888. 2 ай бұрын
Ojej niestety Polska południowa. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie tak ciekawych niuansów. Jako herbowa szlachcianka przyznam, że o pewnych drobiazgach nie wiedziałam 🤔
@kpiotrzk1282
@kpiotrzk1282 Ай бұрын
wyjątkowo zakłamana i bezczelna agitka - akurat warchołem to jest szanowny Autor 👎
@RysiekQwerty
@RysiekQwerty Ай бұрын
O.... widzę że kolega jest lepiej zorientowany.
@sephin7661
@sephin7661 2 ай бұрын
To teraz poprosimy o zarobki mieszczan :)
@darekpowroci7590
@darekpowroci7590 2 ай бұрын
W ramach ogrzewania przytulali kota? ;)
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
To nie jest zła metoda. O ile się nie wyrywa.
@MichałGrzyb-f9q
@MichałGrzyb-f9q 2 ай бұрын
Dzień Dobry. Nie było kogoś takiego jak "poddany chłop", "stróż nocny", "woźnica", "kurier" i najlepsze określenie: "zwyczajny chłop zobowiązany do posługi". To byli niewolnicy Jaśnie Panów Obszczymórków. Dlaczego nie ujął Pan handlu niewolnikami w statystyce dochodów tzw. szlachty ? Źródła istnieją. Co to ma być, celowa dezinformacja ?
@histeryk91
@histeryk91 2 ай бұрын
Zachód POMÓR dżumy w XIV 1348-50 zmusił warstwy przywódcze do wszelakiego nowatorstwa, a w Polsce przez /nadmiar TANIEJ siły roboczej/ do tej pory cierpimy tj [klęski urodzaju] rezultat... PZDR.
@JohnyTheSmart3
@JohnyTheSmart3 2 ай бұрын
Jeżeli folwark miał ok. 200 ha( taki mieli Jaruzelscy) to licząc, że z jednego hektara zbierali 3-4 ton zboża (pszenicy). To każdy może sobie pomnożyć 200{liczba ha}*4{średni zbior}*1000{obecna cena tony przenicy}= to daje ok. 800 tys. Przychodu. Rozchodów to oni mieli bardzo mało z uwagi na NIEWOLNICZĄ SIŁĘ ROBOCZĄ. Miesięcznie ok 70 tys. złotych
@pawekowalczyk8510
@pawekowalczyk8510 2 ай бұрын
no ale folwarki były z reguły większe niż 200ha przeciętna to ok 1000 ha, a duże kresowe majątki to ok 4000 ha
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
Taką skalę to miały latyfundia magnackie, nie grunta folwarczne średniej szlachty. Typowe włości folwarczne średniej szlachty w XVI wieku rzadko przekraczały 100-125 ha. Inna rzecz, że na takim 1000 ha musiało działać kilka folwarków, z czysto technicznych i organizacyjnych względów.
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
3-4 tony zboża z hektara to za dużo jak na owe czasy. Myślę, że w takim XVI wieku mamy zbiory na poziomie 1,5 do 2 ton z hektara, a pod koniec XVIII wieku to maksimum tonę z hektara.
@JohnyTheSmart3
@JohnyTheSmart3 2 ай бұрын
Tylko każdy musi jeść. Gdyby to była tona z ha to handlu by nie była a ludzie z głodu by umierali o bydle nie wspomnę to jest TYLKO 1000 KG (rok ma 365 dni , bochenek chleba to 550 g)
@JohnyTheSmart3
@JohnyTheSmart3 2 ай бұрын
A masz 70-80 ludzi + bydło do wyżywienia przez cały rok
@paweboby5697
@paweboby5697 2 ай бұрын
Pytanie też jest takie jeżeli chodzi o podatki, kto budował drogi, i ogólna infrastrukturę... Bo co oznacza niepłacenie podatków, bo dla czego masz płacić skoro sam sobie wszystko masz zrobić?.. A chłopi jeżeli chodzi o te słynna panszczyzne to po prostu dziś to się nazywa leasing... :) temat jest tylko lekko poruszony przez Pana prowadzącego bez wgłębienia się w problemy... A to trochę zakłamuje obraz tamtej i współczesnej rzeczywistości...
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
Pańszczyzna to leasing? Ty naprawdę takie bzdury możesz pisać? Masz może uszkodzony mózg i nie ogarniasz czym jest pańszczyzna, a czym leasing?
@paweboby5697
@paweboby5697 2 ай бұрын
@@panpogo a może wyjaśnisz mi czym się różni??? Pańszczyzna to zapłata za dzierżawę ziemi, leasing to zapłata za dzierżawę dóbr... I tyle..
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
@@paweboby5697 Inwalido umysłowy leasing nie jest przymusowy i nieunikniony jak pańszczyzna.
@paweboby5697
@paweboby5697 2 ай бұрын
@@panpogo nie, umysłowy inwalidów. .. Mogłeś dzierżawił ziemię lub jej nie dzierzawic, mogłeś odrabiać panszczyzne lub za te dzierżawę płacić... Dla mnie jest to bardzo podobne do dzisiejszych form wyzysku... I nie robiłbym z chłopów niewolników bo bardzo dużo było bogatych którzy sami zatrudniali pracowników... W bolszewickich krajach nazywali ich kłakami...I tak jak w dzisiejszych czasach jesteś pracowity to masz.
@panpogo
@panpogo 2 ай бұрын
​@@paweboby5697Chłop pańszczyźniany nie mógł nie dzierżawić ziemi. Chłop pańszczyźniany nie mógł się przebranżowić czy opuścić wsi, a nawet się ożenić bez zgody pana. Chłop nie mógł sobie wybrać czy ma płacić czynsz czy odrabiać pańszczyznę. Właśnie kolejnym komentarzem udowadniasz, że jesteś inwalidą umysłowym.
Czy muchomor jest jadalny?
19:54
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 342 М.
What type of pedestrian are you?😄 #tiktok #elsarca
00:28
Elsa Arca
Рет қаралды 42 МЛН
ТВОИ РОДИТЕЛИ И ЧЕЛОВЕК ПАУК 😂#shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 7 МЛН
Правильный подход к детям
00:18
Beatrise
Рет қаралды 1,9 МЛН
How to Fight a Gross Man 😡
00:19
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 21 МЛН
Handel ludźmi w dawnej Polsce. Ile kosztował chłop pańszczyźniany?
12:29
KOMUNA TO PIKUŚ. Jak zabrano nam wolność, mądrość i odwagę?
1:28:40
Bloody revenge of Stefan Czarniecki
8:31
KANAŁ HISTORYCZNY: Panzer-Model Maciej
Рет қаралды 112 М.
Dyplomacja w dawnej Rzeczpospolitej
45:11
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 15 М.
Zamek Krzyżtopór. Podupadły skarb | Na Szlaku
19:36
Na Szlaku Historii
Рет қаралды 149 М.
Polska szlachta wobec kobiet. Czego szlachcice oczekiwali od swoich żon?
11:27
Koszmar NATO - komputery PRL-u. Historia Bez Cenzury
22:20
Historia bez cenzury
Рет қаралды 669 М.
What type of pedestrian are you?😄 #tiktok #elsarca
00:28
Elsa Arca
Рет қаралды 42 МЛН