You Tube usuwŏ niykere Wasze komyntŏrze. Niy piyrszy rŏz sie to zdarzŏ... Chcã, cobyście wiedzieli, że jŏ nigdy na tym kanale żŏdnygo Waszego komyntŏrza żech niy skasowōł.
@benonkauza29272 жыл бұрын
Gōrny Ślōnsk Nojmilyjszy ! Dobre iżeś ta naszo fanka złoto modro nojszykowniyjszo hań na ta grenica doł ! Tako czimej ! 💛💙
@jankolman8064 Жыл бұрын
Od XVI w. Śląsk nie należał do Habsburgów, lecz do 1742 r. był ziemią Korony Czeskiej - Habsburgowie zostali w XVI w. w sposób wolny wybrani przez sejm czeski na władców ziem czeskich, co nie oznacza jednak, że Ziemie czeskie należały do nich jako własność osobista. Inaczej sytuacja wyglądała w Kłodsku i Cieszynie. Kłodsko przez tysiąc lat należało do ziem Korony Czeskiej (utracone w 1742 r.), a w 1945 r. wojska polskie wypędziły stąd resztę Czech. Cieszyn wchodził w skład Ziemi Korony Czeskiej do 1918 roku, zanim został najechany przez wojska polskie, a następnie podzielony między Czechy i Polskę - Czesi mieli wówczas problemy z Niemcami na swoim terytorium i walczyli z Węgrami w Słowacja.
Жыл бұрын
Ja, gynau, gŏdōm ô tym na inszych filmach
@MMPP..4333 жыл бұрын
jak zwykle znakomity odcinek/teila :))
3 жыл бұрын
Fest Wōm dziynkujã. Za tydziyń rajzujymy po Lyndzinach 😉
3 жыл бұрын
Zaprŏszōm na nowy fil ô Bierōniu: kzbin.info/www/bejne/rHiVf3xjppppmdU
@bartek69553 жыл бұрын
Podobno w kapliczce zatrzymał się na modlitwę król Jan III Sobieski gdy szedł na Wiedeń lecz nie ma na to dowodów by wpisać to w historię miasta bo świadkowie już nie żyją.
3 жыл бұрын
Zaprŏszōm na nowy fil ô Bierōniu: kzbin.info/www/bejne/rHiVf3xjppppmdU
@mozeNoe3 жыл бұрын
też mieszkam w Imielinie:]
@matiox0013 жыл бұрын
tez
@lokalnyhabra28072 жыл бұрын
też
@sebonator30002 жыл бұрын
@@lokalnyhabra2807 siema
@lokalnyhabra28072 жыл бұрын
@@sebonator3000 siema
@mapex26083 жыл бұрын
Historia Imielina jest nieco bardziej skomplikowana. Imielin przede wszystkim razem z Chełmem i Kosztowami, należał do biskupów krakowskich. Polecam kontakt z historykiem Tomaszem Wroną z Kosztów.
3 жыл бұрын
Należał do biskupów krakowskich, co nie oznacza, że należał do Polski
3 жыл бұрын
Zaprŏszōm na nowy fil ô Bierōniu: kzbin.info/www/bejne/rHiVf3xjppppmdU
@mapex26083 жыл бұрын
@ Podaję za Panem Tomaszem Wroną " - książę raciborski aktem z 1391 roku wyłączył Kosztowy wraz z Imielinem i Chełmem (tzw. Enklawa imielińska) z terytorium księstwa raciborskiego i de facto z władztwa królów czeskich; -nie było żadnych akcji ze strony królów czeskich mających za zadanie odzyskanie trzech wsi biskupich, przynajmniej pod względem formalnym; -biskupi przyjęli dar księcia, ale nie włączyli go do powstałego niedługo później księstwa siewierskiego, będącego lennem króla polskiego; -nie ma przesłanek, by uznać, ze Kosztowy należały do Królestwa Polskiego, a kancelaria biskupia często podkreślała, że wieś leżała poza Królestwem Polskim; -Kosztowy wraz z Imielinem i Chełmem nie należały do żadnego państwa przez kilka stuleci, a status tej enklawy należy porównać do statusu osobnego księstwa (choć tak formalnie nie nazwanego), podobnego do statusu księstwa siewierskiego, jednak bez zależności lennej; -tereny Enklawy imielińskiej (w tym Kosztowy) były terytorium suwerennym, a ich suwerenem byli kolejni biskupi krakowscy; -biskupi krakowscy na pewno nie składali hołdu lennego ani królowi Polski ani królowi Czech. Odbiciem tego ostatniego faktu jest sytuacja, gdy nie zasiadają w Sejmie Śląskim. Stan taki był traktowany jako normalny, gdy Polską rządzili Jagiellonowie i królowie elekcyjni, a Czechami dynastie Luksemburgów, a następnie Jagiellonów i Habsburgów. Dopiero w 1730 roku król czeski i cesarz Karol IV Habsburg zwrócił się do biskupa Konstantego Szaniawskiego, by wyjaśnić zawiłości statusu górnośląskich wsi biskupich, w tym Kosztów. Sprawę jednak odłożono, by wrócić do nich w czasie najbliższych regulacji stosunków pomiędzy Austrią a Rzecząpospolitą. Do tego jednak nie doszło. Przyczyną była wojna a raczej wojny prusko- habsburskie o Śląsk, które rozpoczęły się w 1740 roku. Po zajęciu Śląska przez Prusy, władcy tego państwa podważały legalność dokumentu z 1391 roku i domagały się egzekwowania swojego prawa senioralnego, czyli zwierzchniego nad omawianymi wsiami. Na żądanie hołdu lennego, królowi pruskiemu Fryderykowi II Wielkiemu biskupi krakowscy Jan Lipski oraz Andrzej Załuski zdecydowanie odmówili. To spowodowało długotrwały spór, który ostatecznie zaowocował włączeniem wsi biskupich do Prus. Tych włączeń było kilka, a ostatecznie doszło do tego w 1818 roku."
3 жыл бұрын
@@mapex2608 dziynki za fachowe wytuplikowanie! Skond pochodzi genau cytat, ze jakiygo bucha abo artikla?
@andreas79373 жыл бұрын
SI hinten links am Käfer - steht das für Silesia, Schlesien? Vor ein paar Tagen war ich zu Besuch in Tarnowitz. Da sind mir mehrere Autos aufgefallen, die das auch hatten.
3 жыл бұрын
Ja, SI das ist SILESIA, Schlesien, Ślōnsk, Śląsk, Slezsko... Viele Autos in Oberschlesien haben so einen Aufkleber.
@andreas79373 жыл бұрын
@ Wer das bei uns in Deutschland tut, der wird in die "rechte Ecke" gestellt - und in Berlin, Hamburg usw. das Auto angezündet.
@slonskipieron3 жыл бұрын
Ta małŏ rajza na nogach do granice Polski pewnie była dlŏ wŏs trocha mynczōncŏ, ale naszczyńście udało sie dotrzeć do celu :-) A tak przi ôkazyje ślōnski KZbinr Niklaus Pieron tydziń tymu nagroł film, w kerym broł udzioł we maratonie ze stadionu Kotła Czarownic bez Katowice i Chorzōw i udało mu sie dotrzeć na meta. Niby wszyjsko fajnie, ale w tym stadiōnie widnioł szkryft ze ôkazyje 100 roczńice powstŏń ślōnskich. A przeca to niy bōły żŏdne powstaniŏ ino wojna dōmowŏ, ale niystety taka je historyjŏ Ślōnska w wydaniu Polski. Winszuja miłego wieczora 🌛
3 жыл бұрын
Dziynkujã, mŏcie recht 😉
@heinrichdudek68282 жыл бұрын
aż mi sie oczy ucieszyły jak zoboczyłech zb. Dziećkowice. Tam spedziłech dziesiątki,jak niy setki dni i nocy na rybach.Jeden z najbardziyj atrakcyjnych zbiorników wodnych na Górnym Śląsku do ryboków.
2 жыл бұрын
Rŏd żech skuli tego je. Jŏ nigdy rybōw niy łowiōł.
@patrykwrobel5173 жыл бұрын
Kamionka mosz na Granicach, a richtig Pasieczki mosz hań tam dalij, jak żeś pod koniec filmiku pokazywoł droga. Tam teroz mosz droga do koła i łona prowadzi na Pasieczki. Fest Cię pozdrawiom!