Индия - глобална нисковъглеродна икономическа сила? еп.19

  Рет қаралды 941

Yanko Yanakiev

Yanko Yanakiev

20 күн бұрын

Представяме Ви епизод 19 от поредицата Аналитични обзори и коментари в продължение на задочната дискусия по проблематиката на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация" с автор д-р Янко Янакиев - #YankoYanakiev.
Епизод 19 е посветен на плановете на Индия за утвърждаването на страната като глобална нисковъглеродна икономическа сила и катализатор за глобалния енергиен преход.
Обхватът и скоростта на икономическата и енергийната политика, политиката за декарбонизация, както и подходите на дипломацията в геополитически план, с които Индия преследва собствения си енергиен преход, показват, че глобалният профил на страната нараства и светът се нуждае от нея в борбата с измененията на климата.
Енергийната траектория на Индия има дълбоки последици за глобалния енергиен сектор. Ролята на страната в стимулирането на търсенето на петрол в световен мащаб, нейните амбициозни цели за възобновяема енергия и усилията й за преодоляване на конфликтите между растеж и устойчивост са ключови за оформянето на глобалния енергиен преход.
По време на конференцията за климата COP26 в Глазгоу през 2021 г. Индия пое ангажимент пред международната общност да достигне до въглеродно неутрална икономика (нетна нула) до 2070 г., десетилетия след целите на ЕС и САЩ за 2050 г. или на Китай за 2060 г.
Делхи има амбициозни цели за декарбонизация и полага значителни усилия да се позиционира като ключов играч в глобалния енергиен преход, което бе демонстрирано по време на индийското председателство на Г-20 през 2023 г.
Индия предвижда да постигне своята енергийна независимост до 2047 г., век след като страната получава независимост от Великобритания, чрез осъществяване на интензивен енергиен преход чрез мащабни инвестиции в чисти енергийни технологии и пазарно ориентирани политики. За реализирането на това Делхи планира да увеличи капацитета за възобновяема електроенергия, да осъществи редица програми за намаляване на енергийната бедност и подобряване на енергийната ефективност, въвеждане на зелен водород в енергийния микс, увеличаване на достъпа до природен газ и биогорива, по-бърза електрификация на транспортната мрежа, както и други програми за декарбонизацията, които да окажат положително влияние върху скоростта на енергийния преход на страната.
Издаването и представянето на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация" с автор д-р Янко Янакиев - #YankoYanakiev - предизвикаха значителен интерес в професионалните среди в сферата на дипломацията и енергетиката, научната общност и обществеността като цяло. Към автора на книгата бяха отправени множество въпроси по разглежданата в нея проблематика, свързана с актуалната тематика на енергийния преход, геополитическите му измерения и предизвикателствата пред енергийната дипломация, в контекста на протичащите политически и икономически процеси, определящи нашата съвременост. Желанието на читателите и интересуващите от тази тематика е дискусиите да продължат под различни форми. Една от тях е чрез настоящия канал в You Tube - чрез Аналитични обзори и коментари.
#ЕнергийниятПреход #ЕнергийнаДипломация #EnergyTransition #EnergyDiplomacy
Гледайте! Коментирайте! Споделяйте!

Пікірлер: 1
@ivaylotsankov4352
@ivaylotsankov4352 17 күн бұрын
Интересно видео😊
Иво Христов: Европа ще гори
21:59
Поглед Инфо
Рет қаралды 57 М.
1 класс vs 11 класс (рисунок)
00:37
БЕРТ
Рет қаралды 4,7 МЛН
Этого От Него Никто Не Ожидал 😂
00:19
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 9 МЛН
Айттыңба - істе ! | Synyptas 3 | 7 серия
21:55
kak budto
Рет қаралды 1,5 МЛН
【獨生子的日常】让小奶猫也体验一把鬼打墙#小奶喵 #铲屎官的乐趣
00:12
“獨生子的日常”YouTube官方頻道
Рет қаралды 89 МЛН
Епизод 1 - "Защо стареем?"
33:14
MBAL ZA ZHENSKO ZDRAVE NADEZHDA OOD
Рет қаралды 81 М.
Да си поиграем на геополитика | Димитър Недков
29:11
Новото познание
Рет қаралды 126 М.
1 класс vs 11 класс (рисунок)
00:37
БЕРТ
Рет қаралды 4,7 МЛН