👉 Napisz, jaki według Ciebie powinniśmy objaśnić kolejny temat w przyszłych materiałach ✅ Czekamy na wasze odpowiedzi 😎
@tomaszszpura93213 жыл бұрын
Witam team metal fach. W końcu wyczekiwany materiał. Życzę dużo Ciepła..
@rafimled48683 жыл бұрын
Czy przewidujecie jakaś prezentacje waszego kotła Grand Carbon jestem zainteresowany ale prezentacji żadnej
@andrzejkrawczyk412525 күн бұрын
instalacja z zaworem czterodroznym
@magma.553 жыл бұрын
Jedna uwaga, jeśli parametr "temperatura rozpoczęcia ładowania" ustawimy tak nisko na 40*C, (nawet przy 50*C) to kocioł nie utrzyma tak długo ciepłego powrotu. Zawór 3D nie odcina całkowicie przepływu powrotu z bufora, zawsze kilka % przepuszcza. Grzejąc bufor do np. 70*C i rozładowując do 40*C zimna woda z bufora będzie szła na powrót, co skutkuje korozją niskotemperaturową. Owszem bufor starczy na dłużej bo wykorzystamy jego zmagazynowaną energie, ale w tym przypadku nie chronimy kotła, a w zasadzie jego powrotu. Dlatego uważam, że lepiej zabezpieczyć ciepły powrót i mieć krótsze postoje, niż wyciskać z bufora całe ciepło do końca i katować kocioł.
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry! 😎 👉 Jak najbardziej zgadzamy się z Panem. Mając bufor ciepła warto dogrzewać go do wysokich temperatur i nie rozładowywać do niskich temperatur .
@piorub538810 ай бұрын
propozycje ustawień by to fajnie chulało i działało?
@mariuszbuk95233 жыл бұрын
Świetny film, bardzo szczegółowo opisane ustawienia.
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Mariuszu! Dziękujemy, cieszymy się, że materiał jest pomocny. 😎
@krzysztofrzeszutek39953 жыл бұрын
Fajny film dobrze zrobiony ciekawe informacje
@SupraMK5ka9 ай бұрын
Bardzo ciekawy film. Dziękuję
@Halsky10002 жыл бұрын
Pompa bufora w tym schemacie wyciąga wodę z bufora i kierują ja do pieca, a gdy włączymy pompę CWU która jest na wyjściu z pieca pompy zrównoważą się i priorytetowym układem będzie to, że cała woda przepłynie przez wężownicę CWU i wróci przed pompą powrotu z bufora i przez to przez bufor nie przepłynie woda, ewentualnie zostanie znacząca zmniejszony przepływa na bufor dopóki cwu się nie naładuje i pompa się nie wyłączy.
@lowtoneon12 жыл бұрын
7:35 Korzystając z faktu że dobrze układa nam się rozmowa w komentarzach ... ;) Zaryzykuję i zapytam czy jest gdzieś dostępny schemat podłączenia które występuje w 7 minucie i 30 sek filmu
@marekduczman3 жыл бұрын
W tych instalacjach priorytetem jest temperatura. A jak zaprojektować instalację, gdzie priorytetem jest czas (konkretne godziny) ładowania bufora. Przykładowo, rozpalam wieczorem kominek z płaszczem wodnym(sezon zimowy) na 2-3h, potem grzałka w drugiej taryfie. Na lato solary do CWU. Oczywiście przy niewydolności grzałki w drugiej taryfie powinna załączyć się też w pierwszej. Da radę skonfigurować to w jakiś prosty sposób? Bo ja widzę to jako dwa zbiorniki, duży bufor do ogrzewania domu i mniejszy z solarami do CWU oba z grzałkami. Bo i tak głównym źródłem ciepła ma być grzałka. Dom niewielki(80m2), za to bardzo dobrze ocieplony(możliwe, że na poziomie energooszczędnego) edit: zapomniałem dodać, że ogrzewanie grzejnikami.
@mf.metalfachtg2 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Marku! Panie Marku, My jako METAL-FACH Technika Grzewcza zajmujemy się tylko kotłami stałopalnymi i pompami ciepła. Pod takiego typu urządzenia prezentujemy rozwiązania. W Pana przypadku najbardziej istotne będzie sterowanie, które obsłuży i wysteruje odpowiednio wszystkimi elementami, najszybciej poprzez sterownik instalacyjny.
@magma.552 жыл бұрын
Pytanie techniczne. W ustawieniach serwisowych/ ustawienia palnika/ wygaszanie - mam tylko jeden parametr do ustawienia, mianowicie czas wygaszania, który jest ustawiony na maksymalny czas 255 sek. Sytuacja: kocioł pracuje z pełną mocą, temperatura dolna bufora osiąga zadaną wartość i kocioł z paliwem w palniku na pełnej mocy przechodzi w tryb wygaszanie, lecz w trybie chodzi tylko pompa kotła przez 255 sek i się wyłącza, a paliwo się tli, temperatura na kotle rośnie i mimo, że ustawione jest 70*C i histereza kotła 1*C kocioł przybija temperaturę nawet do 85-88*C co skutkuje awaryjnym schładzaniem kotła. Podsumowując, wystarczyłoby aby pompa kotła np 10 min po wygaszeniu włączała się na 2-3 min i przerzuciła temp. na bufor, lub włączyła wentylator na 100% mocy aby szybko dopalić lub zwiać z palnika resztki żaru. Próbowałem zabawy z trybem nadzór, ale niestety ten tryb bazuje na temperaturze spalin, i jeśli kocioł schodzi poniżej temperatury spalin z ustawień palnika - rozpalanie, podaje paliwo bez włączania zapalarki, co skutkuje zablokowowaniem systemu podawania i zasypania całego kotła i popielnika paliwem, bo kocioł z postoju wchodzi od razu w pracę, pomijając rozpalanie i stabilizację. Priorytet temperatury rozpalania psuje robotę, ponieważ kocioł często stoi kilka godzin i temp. spalin spada dość nisko. Jakieś podpowiedzi jak to ugryźć? Czy podłączenie foto czujnika płomienia lub czegoś innego do sterownika uaktywni więcej opcji w menu wygaszenie? Pozdrawiam
@marcinsawicki3612 жыл бұрын
W moim palniku pod koniec wygaszania wentylator pracuje kilka razy na 100%, aż do zniknięcia płomienia i jeszcze chyba z minutę. Jeszcze nie mam bufora i kocioł nastawiony na 70*C przeciąga w czasie wygaszania o 6-7* (pompa kotła działa cały czas, czyli odbiór jest). "histereza kotła 1*C " - o którą histerezę chodzi?
@marcinsawicki3612 жыл бұрын
Rozumiem, że chodzi o coś podobnego do "wydłużenia czasu pracy pompy CWU w trybie LATO (zapobiega przegrzaniu kotła)". Może trzeba ustawić hamowanie kotła (modulacją), żeby tak mocno nie przebijał tych 70*?
@magma.552 жыл бұрын
U mnie wentylator ani nie drgnie, brak w ogóle opcji ustawienia w parametrze wygasania. Skoro kontroluje u Ciebie płomień zapewne masz jakis czujnik foto płomienia, u mnie brak i tak się zastanawiam gdybym go ewentualnie wpiął to czy w sterownkiu pojawia się dodatkowe opcje nastawu np. przy parametrze wygaszania. Temp. zadaną kotła 70, z histerezą 1*C - wtedy kocioł idzie fajnie, gdy histerezą wydłużona płomień za bardzo się cofa w stronę zasobnika i wzrasta temp. podajnika. kocioł nie idzie wtedy równa mocą tylko są góry lasy na wykresie pracy i męczy się z ładowaniem bufora. Wydłużenie pracy pompy kotła raczej jest na stałe i maksymalny czas jaki był mam ustawiony. Kocioł idzie w trybie Fuzzy logic, nie majstrowalem przy modulacji, bo jest możliwe tylko ograniczenie jego mocy, lecz w trybie standard, ale chyba nie o to mi chodzi by tłumić kocioł w czasie pracy, ma lecieć pełną parą w czasie ładowania bufora, problem jest tylko z dopalaniem paliwa po przejściu w wygaszanie. Pozostaje chyba tylko zatrudnić kogoś do zgarniania żaru z palnika... Ech.
@marcinsawicki3612 жыл бұрын
@@magma.55 "Temp. zadaną kotła 70, z histerezą 1*C..." - czyli ma się załączać przy 69 a wyłączać przy 70? To jest chyba za mało, zanim zacznie rosnąć to spadnie pewnie jeszcze do 68-67*, ale jak się już zacznie rozpędzać to włącza się wygaszanie. "gdy histerezą wydłużona płomień za bardzo się cofa w stronę zasobnika i wzrasta temp. podajnika" - a był wydłużany czas pracy ślimaka w palniku (wygląda jakby był zbyt krótki, ja mam fabrycznie 8s)? "chyba nie o to mi chodzi by tłumić kocioł w czasie pracy, ma lecieć pełną parą w czasie ładowania bufora" - właśnie chodzi o to, aby w trybie standard ustawić dla np. 66* połowę mocy palnika, a dla 68* 1/3, przy takim hamowaniu nie powinien już chyba tak mocno przeciągnąć tych 70* (to oczywiście przy dużo większej - niż 1* - histerezie kotła) . Jaka moc kotła/panika i jaka poj. bufora?
@marcinsawicki3612 жыл бұрын
@@magma.55 W ust. serwisowych, w ustawieniach palnika i dalej w ustawieniach wygaszania jest chyba 5-6 opcji, które można zmieniać.
@g.p.83552 жыл бұрын
Dlaczego powrót z CWU nie można podłączyć do dolnej części bufora, gdzie wraca woda z podłogówki?
@ukaszwiorko38112 жыл бұрын
Witam taka moja uwaga zasobnik cwu w schemacie jest podpięty nieprawidłowo bo gdy pompa od ładowania zasobnika przestanie pracować to zasobnik i tak będzie ładowany przez pompę obiegowa bufora proszę zwrócić na to uwagę.
@grzegorzhabiniak430810 ай бұрын
zawór zwrotny-antygrawitacyjny ,rozwiąże w/w problem. coś takiego jest stosowane w firmowych grupach pompowych, i można dokupić osobno
@jacek8795 Жыл бұрын
Witam, a czy nie można było dać zaworu 3 drożnego zaraz na wyjściu z zasobnika, i pompy ładującej grzejniki? Jaki sens mają w tym przypadku podwójna ilość zaworów 3d I pomp na ładowaniu grzejników?
@mf.metalfachtg11 ай бұрын
Zastosowanie w tym wypadku 2 zaworów mieszających umożliwia niezależne sterowanie temperaturą 2 obiegów grzewczych. Np. w przypadku posiadania 2 piętrowego budynku na parterze mamy obieg 1, na piętrze obieg 2. Możemy zatem ustawiać inne temperatury na każdym piętrze budynku
@henrykviii89777 ай бұрын
Jakoś nie bardzo rozumiem, dlaczego w tej prezentacji temp. dolnej strefyi bufora jest wyższa (!) od temp. górnej strefy, co widać np w czasie 18m15s?
@buforidrewno2 жыл бұрын
Bufor ciepła to nadal niedoceniany temat w Polsce. Można go stosować wielorako. Ja używam go drugi sezon jako bufor do kotła na drewno ( mam swój las) . Reaktywuję właśnie swój kanał. Zapraszam do obserwowania.
@czeslawcezary2472 Жыл бұрын
Dzien dobry, mam pytanie czy na podstawie schematu kocioł z buforem w ukladzie zamkniętym można zbudować instalację tylko że na płaszczu wodnym i bufora. Kominek jako jedyne źródło ogrzewania póki co.🤞W późniejszym czasie ma być gaz ale kto to wie kiedy? I zaczynam od kotlowni w salonie 😉😊 dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam, Czesław.
@grzegorzhabiniak430810 ай бұрын
można,ale ja i tak bym zamknął układ 😁 nawet 0.5 bara wystarczy nawet na parter i poddasze
@robertbomba46243 жыл бұрын
Witam. Kolejny ciekawy materiał. Dla mnie jeszcze istotnymi informacjami byłyby: jak dobrać wielkość bufora do kotła i instalacji i naczynia wzbiorczego oraz jaka powinna być optymalna wydajność pompy kotła. Pozdrawiam.
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Robercie! Dziękujemy za propozycje odnośnie tematów kolejnych materiałów. Postaramy się, aby w przyszłości pojawiło się coś na ten temat
@jacekkapszukiewicz46063 жыл бұрын
Proponuję wrzucić temat współpracy bufora z pompą ciepła i piecem jako dogrzanie szczytowe
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Jacku! Dziękujemy za propozycje materiału 😎
@Andi-fm8oz3 жыл бұрын
Witam. A czy nie wystarczy jeden zawór mieszający i jedna pompa i zawory termostatyczne na grzejnikach? I bufor z wężownicą u góry jako pierwszy i przez tą wężownice nagrzewać cwu w drugim bojlerze już bez wężownicy. Czeka mnie wymiana pieca i myślałem że w ten sposób bym to zrobił nie przerabiając więcej starej instalacji. W ten sposób byłoby najprościej. Będzie to działało jak to tak podepnę?
@rafimled48683 жыл бұрын
Jasne ze się da, od bufora robisz co chcesz jeżeli tylko grzejniki to mieszacz 1 sztuka chyba ze chcesz bajerancko na rożne poziomy domu, natomiast dwa mieszacze stosuje się jeśli masz grzejniki 1 mieszacz i 2 mieszacz na podłogówkę, zazwyczaj w CWU jest wężownica i nie musi wcale być wężownica w buforze, za każdym mieszaczem 1 pompa, u cb co najmniej 3 sztuki ( miedzy kotłem a buforem) (kolejna miedzy buforem a grzejnikiem) i następna miedzy buforem a CWU, chyba ze coś grawitacyjnie ale to już troszkę trzeba lepiej się znać aby dobrze działało :-) a bynajmniej znać zasady :-)
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Państwu! Materiał przedstawia tylko jedną z możliwości budowy instalacji. Najistotniejszy jest sam sposób podłączenia bufora, a to w jaki sposób bufor zostanie rozładowany tak naprawdę zależy od naszych potrzeb i wymagań. @RafiMLed Dokładnie tak 😎
@piorub53884 ай бұрын
Mogę spytać o taką opcję : zbiornik higieniczny cwu 300 l ,do niego spięte szeregowo 2 bufory po 800 l . Zawór mieszający na CWU , zawór mieszający na CO 35-60° (wedle zapotrzebowania) ,kocioł peletowy to napędza,a w higienicznym dwie wężownice spięte z kolektorami słonecznymi III-X wspomaga. Czy to ma prawo działać, czy musi być sprzęgło i CO od CWU trzeba rozdzielić? Instalacja tylko grzejnikowa.
@mf.metalfachtg4 ай бұрын
Witam Prosimy w tej sprawie skontaktować się z działem serwisu. --- Serwis kotłów c.o. - napisz e-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl - zadzwoń: +48 85 711 94 56 --- Pozdrawiamy Zespół MF TG
@grzegorzsliwonik98413 жыл бұрын
Witam. Jak by wyglądało podłączenie kotła semax opti do bufora?
@mariuszkozinski79933 жыл бұрын
Witam czy może kogoś Pan polecić z pulaw lub okolic zeby ogarną takie sterowanie itd. Pozdrawiam
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Mariuszu! Prosimy o kontakt z przedstawicielem handlowym przypisanym do Pana regionu. Pana obszar obsługuje Pan Paweł Wyszomirski. Dane kontaktowe znajdzie Pan na naszej stronie internetowej: metalfachtg.com.pl/kontakt/ Pozdrawiamy! Zespół MF TG
@lechleszczynski333 жыл бұрын
Dzien dobry, czy w instalacji CO z kotlem na pellet i buforem potrzebny jest zawor dwufunkcyjny termostatyczny dla ochrony przed przegrzaniem. W takim ukladzie przegrzanie jest niemozliwe? Pozdrawam
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panu! Jeśli kocioł miałby pracować w układzie zamkniętym to tak, wymagany jest element do odbioru nadmiaru ciepła w przypadku przegrzania czyli np. zawór dwufunkcyjny schładzający.
@kubat2723 жыл бұрын
Mam peleciaka 15 kw z buforem 500 l od 3 lat dom nowy 130m2.W tym roku założyłem pompę przewalową. Mam dwie pompy mieszacza parter poddasze z osobnymi sterownikami jeden mieszacz bez siłownika. Szalenie ważna jest dobrze wykonana instalacja. A konkretnie umiejscowienie zaworu termostatycznego, u mnie jest bliżej bufora niż kotła. W momencie kiedy zawór jest zamknięty padciaga zimniejsza wodę do zaworu . Drugi błąd mam wkladke w zaworze 55* zamierzam ja wymienić na 60*. Kolejnym rozwiązaniem które bym zmienił jest zasilanie cwu , obecnie jest z bufora zimą jest ok. Ale latem spalanie było by niższe jeżeli było by zasilanie cwu z kotła. Firma która robiła instalacje tragedia.
@tomaszszpura93213 жыл бұрын
500l to raczej duże sprzęgło.niz bufor ciepła.ale Zawsze coś.
@zbigniewcichecki59463 жыл бұрын
Sam wykonałem kotłownię z buforem a co do ładowania cwu to zrobiłem z bufora i pieca
@tomaszszpura93213 жыл бұрын
@@zbigniewcichecki5946 witam pana i jakie ma pan spostrzeżenia w użytkowaniu kotła z buforem. Gdzie w Polsce pan mieszka .miał bym parę pytań jak to jest.
@kubat2723 жыл бұрын
@@zbigniewcichecki5946 jaka ma pan wkładkę w termostacie ile stopni
@bartekmaslanka8483 жыл бұрын
Witam czy taki bufor ciepła może współpracować z piecem kondensacyjnym na gaz?
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Bartku! Niestety nie posiadamy takiej wiedzy, ponieważ zajmujemy się wyłącznie kotłami stałopalnymi. Pozdrawiamy Zespół MF TG
@Qultura8815 күн бұрын
Może ale nie ma sensu. Piec kondensacyjny najlepiej spisuje się w ogrzewaniu niskotemperaturowym czyli na niskich nastawach spalania paliwa. A bufory najlepiej stosować przy spalaniu paliwa stałych gdzie panuje wysoka temperatura spalania a ogrzewamy np. podlogowka gdzie temperatura czynnika grzewczego to około 30 stopni.
@andrzejploch6539 Жыл бұрын
Czy można podłączyć pod jedno wyjście z bufora dwa obiegi,tzn podłogowe i grzejniki,czy nie będzie tzw walki pomp w tym przypadku?
@grzegorzhabiniak430810 ай бұрын
można,ale oba obiegi pracują na innych parametrach... najlepiej,aby pierwszy obieg pracował na pierwszym biegu,a 2 na innym
@andrzej71062 жыл бұрын
Nie jestem hydraulikiem, ale mam ogromne wątpliwości co do prawidłowości tych schematów. Jak można ominąć latem grzanie bufora nie mając żadnych zaworów odcinających. Potrafisz programować wodę którędy ma płynąć ? 😲
@grzegorzstandos86412 жыл бұрын
Wydaje mi się a też szukam rozwiązania że powrót z cwu trzeba by wpiąć za pompą powrotu z bufora i dać zawór zwrotny wtedy gdy pompa cwu nie będzie działać pompa na powrocie z bufora nie powinna ciągnąć wody z cwu. Co o tym myślicie ?
@mf.metalfachtg2 жыл бұрын
Dzień Dobry! Pompa CWU wymusza obieg pomiędzy kotłem a zbiornikiem, natomiast zawory zwrotne zapobiegają płynięciu czynnika w druga stronę.
@bartomiejwolszczakАй бұрын
Witam a czy nie można zastosować zaworu trójdrożnego przełączającego pomiędzy buforem a zbiornikiem cwu w przypadku wpięcia zbiornika ciepłej wody pomiędzy kotłem a buforem czyli w pierwszym schemacie ?
@jozefprisenznak29892 жыл бұрын
gdy kocioł przestanie pracować, gdy dolna temperatura bufora zostanie podgrzana lub gdy temperatura pieca zostanie podgrzana
@tomaszszpura93213 жыл бұрын
Czy zastosowanie bufora ciepła przyniesie zauważalne oszczędnośći w zużyciu pelletu.
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Tomaszu! 😉 W pewnym stopniu tak. Zastosowanie bufora pozwoli na pracę kotła z większą efektywnością. Ograniczona zostanie ilość potrzebnych rozpaleń, ponieważ kocioł będzie pracował jednostajnie do momentu nagrzania bufora do odpowiedniej temperatury. Urządzenie nie traci czasu na częste rozpalanie, wygaszanie itp. Ma cały czas wysoki czynnik na zasilaniu.
@tomaszszpura93213 жыл бұрын
@@mf.metalfachtg witam.jesli zastosowanie bufora ciepła przynosi zauważalne oszczędnośći dlaczego nie zalecacie montażu bufora. Żaden producent o tym nie mówi . Wiadomo koszty wzrosną przy zakupie.kociola .ale za to komfort cieplny itp.
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
@@tomaszszpura9321 Kwestia wyboru sposobu wykonania instalacji jest tak naprawdę dobrowolna i zależy od wymagań i możliwości użytkownika. Nie każdy ma też możliwość zmieszczenia bufora w kotłowni. Zawsze jest zaznaczane, że kotły posiadają obsługę pracy z buforem.
@tomaszszpura93213 жыл бұрын
@@mf.metalfachtg czyli jeśli mamy miejsce na bufor to zalecany jest .czy jednak modulacja mocy poradzi sobie.
@tomaszszpura93213 жыл бұрын
@@mf.metalfachtg przy tak galopującyCH cenach pelletu . jeśli zastosowanie bufora przyniesie zauważalne oszczędnośći.powinno się promować zachęcać uświadamiać kupującego . dokładnie na czym to polega.wiadomo koszty .
@djysy12722 жыл бұрын
Mam kociol 4klasy 23kw zasypowy dom o powieszchni 180m grzany tylko grzejnikami na ktorych sa termostaty , i pytanie czy jest sens zakladania bufora 500l? Przyznam ze potrafi sie kociol gotowac gdy termostwty sa po przykrecane...
@mf.metalfachtg2 жыл бұрын
Dzień Dobry! W przypadku kotła zasypowego zawsze warto jest rozważyć bufor ciepła. Pozwoli nam to zmagazynować nadmiar energii. Jednakże warto zastanowić się nad większym buforem jeśli jest taka możliwość. W takim wypadku nagrzewamy raz bufor do bardzo wysokich temperatur i korzystamy rozładowując przez jakiś czas.
@ukji802 жыл бұрын
Mam Wasz kocioł i pytanie: Czy mogę podpiąć kocioł do bufora w systemie grawitacyjnym? Bedzie też tz bajpas z pompą, który będzie ustawiony tylko na temp max kotła. Ps: Bufor będzie z wężownicą do CWU. A kocioł ma tylko i wyłącznie ładować bufor.
@kubakedzierski13893 жыл бұрын
Gdzie zamontować czujke zaworu 4droznego? Czy na powrocie najblizej kotla czy może na powrocie z co?
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Kuba! Zależy od tego, który czujnik ma Pan na myśli. Czujnik mieszacza powinniśmy umieścić za zaworem 4d od razu za pompą tak aby mierzyć temperaturę wody wtłaczanej w obieg. Jeśli chodzi o czujnik powrotu to czujnik powinien być umieszczony na rurze powrotnej do kotła z zaworu 4d im bliżej czujnik umieścimy zaworu 4d tym szybsze będzie wskazywanie zmian.
@kamiltwardowski3737 Жыл бұрын
A z podłogówką taki sam schemat??
@maksmax14772 жыл бұрын
Witam nie znam się na tym więc zapytam, można podpiąć bufor pod kocioł w systemie grawitacyjnym? Byłoby to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku braku prądu, mieszkam daleko od cywilizacji i często brakuje prądu . Chodzi o to że kocioł i bufor byłyby w systemie grawitacyjnym a pomiędzy buforem a grzejnikami byłaby już zamontowana pompa obiegowa wody
@mf.metalfachtg2 жыл бұрын
Dzień Dobry! Podłączenie kotła z buforem nadal wymaga od nas zachowania ochrony powrotu. W takim układzie najlepiej wybrać zawór termostatyczny na powrocie. Zawór ten jednak nie będzie działać w układzie grawitacyjnym.
@matt635d82 ай бұрын
Bufor na jednej pompie i cwu na drugiej , latem i tak pójdzie część w bufor , ja bym to zrobił zaworem 3 drogowym bo te pompy będą walczyć .
@sawomirlebiecki9455 Жыл бұрын
Źle wpięty powrót z zasobnika CWU,powinien być pomiędzy kotłem a pompa ładująca bufor
@Białyczlowiek13562 жыл бұрын
Witam czy jest możliwość podłączenia bufora w układzie zamkniętym z naczyniem przeponowym z dwoma wymiennikami ciepła przy instalacji z kotła i grzejników czyli jeden wymiennik płytowy za kotłem przed buforem a drugi za buforem przed grzejnikami bez zwiększania naczynia wyrównawczego w układzie otwartym
@paweflaga87913 жыл бұрын
Witam mój układ składa się z kotła do zagazowania drzewa+bufor a teraz dodatkowo dokupiłem palnik na pellet +sterownik plum920 tylko w moim sterowniku nie ma możliwości wyboru z kat cwu ma być grzana nie ma też od jakiej temperatury startują pompy mieszacza,tak że softy producentów się trochę różnią a szkoda bo ten MF-ach jest dobrze dobrany na różne okoliczności.
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Pawle! Sterowniki każdego producenta mają swoje oddzielne, indywidualne oprogramowanie różniące się możliwościami w zależności od potrzeb producenta.
@arturkrol29382 жыл бұрын
Pytanie do Pana Pawła jaki kocioł zgazujący kupił i jaki palnik pellet. Jak to rozwiązanie się sprawdza czy aby palić drewnem trzeba demontować palnik?
@paweflaga87912 жыл бұрын
Posiadam prosty kocioł MPM 14DS a palnik vip 16 skiepko co mnie skłoniło do takiej konfiguracji widziałem kotły kombi różnych producentów od ATMOSA do Cichewicza w sterowniku jest możliwość palenia drewnem ale jak ja pale drewnem to na miarkowniku a dmuchawa tylko na 5% aby chłodzić palnik ,posiadam swoje drzewo sezonowane ale w 50% pale peletem bo mnie często nie ma domu i tu jest wygoda...
@paweflaga87912 жыл бұрын
Dodam jeszcze tyle ze palnik to vip 16 zamontowany tak ze ogień idzie w palnik ceramiczny kotła ds kocioł ma pionowy wymienik i pył spada na dno do wyczystek temperatura 110⁰c przy pracy palnika na maxa palnik jak wspomniałem vip 16 ,chodziło mi by był samoczyszczący z ruchomym rusztem ale to nie reklama (producentów jest wielu co robi ruchomy ruszt)chodziło o konfigurację palnik+drzewo+sterownik plum który to wszystko obsłuży kocioł ,palnik,bufor,internet,mieszacze itp.
@mandrzej553 жыл бұрын
Czy mogę zainstalować bufor ,w instalacji grzejnikowej CO mam płyn niezamarzalny. Piec zasypowy 14 KW..
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry! Tak, czynnikiem grzewczym w przypadku bufora ciepła może być również tzw. „glikol”.
@henieksz18272 жыл бұрын
Witam , zainstalowałem bufor 500 l ,po jakimś czasie dokupiłem drugi też 500 l , moje pytanie brzmi jak najefektywniej połączyć dwa bufory
@termont32 жыл бұрын
Najlepiej równolegle. Zastosuj podłączenie tzw. Tichelmanna.
@MarcinTrelaMG3 жыл бұрын
Dlaczego w pierwszym schemacie powrót z CWU jest za zaworem trójdrożnym? Nie będzie to schładzać powrotu?
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Marcinie! Obieg CWU jest brany z wysokiego czynnika z zasilania kotła więc nie powinien wychładzać powrotu. W przypadku działania zaworu na krótkim obiegu podłączenie powrotu cwu przed zaworem uniemożliwi przepływ czynnika.
@MarcinTrelaMG3 жыл бұрын
@@mf.metalfachtg Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ma to sens :) Będę przygotowywał kotłownię u siebie i dlatego podpytuję i gromadzę informacje.
@michaolesiak88603 жыл бұрын
Witam. Nie wiem czy dobrze myślę więc pytam. Na pierwszym schemacie cwu jest przed buforem. Gdy piec działa to grzeje cwu. A gdy piec nie działa a bufor byłby nagrzany to ogrzeje cwu? Pozdrawiam
@rafimled48683 жыл бұрын
taa ale przeciągniesz to przez kocioł słabo się opłaca, lepiej zrobić druga opcje, masz więcej ciepłej wody straty nie są tak duże jak rozpalanie 3 razy częściej kotła
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry! Zbiornik CWU może być zamontowany w 2 miejscach: przed buforem bądź za buforem/w buforze. Sterownik pozwala ustawić, z którego miejsca będzie podłączone zasilanie CWU. W przypadku CWU podłączonego przed buforem w trybie LATO, CWU będzie ładowane niezależnie od temp. bufora, w innym wypadku w pierwszej kolejności będzie ładowany bufor, a dopiero z bufora CWU.
@annaandrzejbugieda40972 жыл бұрын
Jaka cena tego istlacjy
@Mikikikii2 жыл бұрын
Zastanawia mnie tylko ochrona powrotu przy buforze jaki ona ma tutaj sens. Kocioł pali się od początku do samego końca z pełna mocą. Ma stały przepływ powietrza przez wymiennik z temperatura na wyjściu około 130-150 stopni nic się w wymienniki nie będzie kondensować. Komora zastępowa i tak i tak będzie zarastać (przy Ds) bez powietrza nad zastępem tyle ze z ciepłym powrotem troszkę mniej ale i tak i tak zarodnie i nie ma się co tym przejmować. Trzeba tylko dać wezyra i powietrze nad zasyp. Wiec ochrona powrotu to już chyba tylko naciąganie na kasę i próba wyłudzenia pod groźbą utraty gwarancji bo w razie czego to nie my coś zrypaliśmy tylko Pan miał zimny powrót koniec końców nawet powrót 80 stopni nienuchroni cię przed utrata gwarancji bo i tak to twoja wina. Jedyne co to dać na powrót kotła z bufora ZZ klapowy żeby się woda nie cofała. Prawda jest taka ze jak ktoś chce mieć kocioł odpowiedni dla niego to musi go sobie zrobić sam ale to nie możliwe bo nie ma sensu wydawać kasy na badania laboratoryjne emisji jeżeli się nie chce go produkować w ilości wielokrotnie większej niż jeden.
@Mikikikii2 жыл бұрын
No dobrze dochodzi nam możliwość warstwowego ułożenia wody w buforze ale serio. Ile razy z tego w ciągu najbliższych 10 lat będziesz korzystać? 3 razy ? Nigdy nawet latem nie będziesz rozpalać specjalnie codziennie tylko po to by nagrać 100 litrów do umycia tylko zagrzejesz cały bufor na max i masz z głowy na cały tydzień. I o to chodzi lekka starta ale wygoda bo nie po to. Ma się bufor żeby biegać codziennie rozpalać na 15 minut kocioł aby mieć troszkę cieplej wody do umycia błagam. Jeżeli ktoś tak myśli to sam siebie oszukuje i i tak i tak po 10 razie naładuje cały i będzie już tak robił za każdym razem aż nie zmieni systemy ogrzewania albo nie pójdzie na mieszkanie. To są takie absurdy które sobie ludzie wmawiają ze będą z tego korzystać a i tak praktycznie zrobią to 2 razy i nigdy więcej już nie. To tak samo jak ktoś nie podłącza bezpośrednio wody z pralki do odpływu bo wymyślił sobie ze będzie w tej wodzie jeszcze coś prac później ręcznie.
@damiantwardak9 ай бұрын
Dajcie film z piecem gazowym i stało palnym
@witoldborkowski43262 жыл бұрын
Witam czy może ktoś polecić dobrego Fachowca z okolic Siedlec, Łukowa żeby ogarną takie sterowanie . Pseudo Fachowiec zamontował kocioł na węgiel drew-met z buforem .kocioł po wygaszeniu ma temperaturę bufora, a opału idzie więcej niż w starym kopciuchu. Pozdrawiam
@tomaszszpura93212 жыл бұрын
Witam jestem z okolic Łosic. Mam pytanie.do pana.
@witoldborkowski43262 жыл бұрын
@@tomaszszpura9321 Czy może Pan mi pomóc?
@tomaszszpura93212 жыл бұрын
@@witoldborkowski4326 witam serdecznie. W czym mogę pomóc.
@witoldborkowski43262 жыл бұрын
@@tomaszszpura9321 Witam szukam dobrego fachowca do ustawienia ewentualnie przerobienia instalacji kotła z buforem ponieważ nie działa jak powinien (spala opału więcej niż stary kopciuch).
@mirosawmyszor96382 жыл бұрын
witam, zastanawiam się czy nie dochodzi do grawitacyjnego ochłodzenia bufora przez zawór ATV podczas oczywiście spoczynku kotła?
@mf.metalfachtg2 жыл бұрын
Dzień Dobry! Przy zastosowaniu zaworu zwrotnego, nie powinno mieć to miejsca.
@grzemaz10592 жыл бұрын
po mojemu powrot z zasobnika cwu przed zawor mieszajacy powinno sie dac
@motormazda32353 жыл бұрын
Po paru latach jak się to zacznie psuć, tokasy trzeba wydaća do tego marznąć. Tulko układ cerkulacyjny, bez żadnych zaworów i pomp. A jak braknie prądu na tydzień to to wogule przestaje działać a mróz coraz większy.?
@krzysztofzakrzewski92952 жыл бұрын
Źle wpięty powrót cwu Powinien być za pompa kotla
@suchy55592 жыл бұрын
W schemacie jest błąd.
@mf.metalfachtg2 жыл бұрын
Dzień dobry! W którym miejscu zauważył Pan błąd?
@suchy55592 жыл бұрын
Powrót ze zbiornika cwu jest wpięty pomiędzy pompą kotła a zaworem ochrony powrotu, występują w takim przypadku, dwie pompy w szeregu podczas grzania cwu.
@motormazda32353 жыл бұрын
Kocioł pracujący na pełnej mocy zużyje się o połowę szybciej.
@kubat2723 жыл бұрын
Kocioł to nie silnik z mazdy, nic mu nie będzie
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry! 😎 Kotły c.o. najlepiej pracują na pełnej mocy i w wysokiej temperaturze. Wpływa to pozytywnie na urządzenie ze względu na to, że przy wysokiej mocy mamy zazwyczaj wysokie temperatury paleniska i wymiennika co pozwala uniknąć „pocenia się kotła”, wahań temperatury i skraplania kondensatu na ściankach wymiennika.
@dinolamberti8390 Жыл бұрын
Pelletem nie ogrzewa się bufor... drewnem tak
@hanslanda9943 жыл бұрын
Jprdl że też ludzie jeszcze dają się nabrać na takie cuda. Zasada nr jeden: źródło ciepła ma oddawać energię tam gdzie jej miejsce docelowe i nic poza tym.
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry! Bufor ciepła znajduje zastosowanie w instalacjach grzewczych od wielu lat, więc nie powinniśmy nazywać tego „cudem”. W przypadku nadmiaru produkowanej energii pozwala zmagazynować ją do późniejszego wykorzystania. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż utrata tego czynnika. Pozdrawiamy Zespół MF TG
@wk68482 жыл бұрын
Polecam piec kaflowy, dopóki nie zdobędzie Pan odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
@mirekprokopiuk3203 жыл бұрын
Jaki bufor …? tylko ogrzewanie elektryczne … Podłogówkę w całym domu 350m2 + ciepła woda 4 osoby
@rafimled48683 жыл бұрын
Poniżej 1000l bym nie schodził
@paulinanowak90412 жыл бұрын
A co z grawitacją. Dużo pomp i czujników. Zabraknie prądu i kicha!
@mf.metalfachtg2 жыл бұрын
Dzień Dobry! Kocioł automatyczny nie pracuje wyłącznie na instalacji z obiegiem grawitacyjnym.
@wuwokwuwok68284 ай бұрын
Dobra, prosta instalacja.
@kacperxyz4293 жыл бұрын
Kociol na pelet +bufor???Przerost formy nad trescia bez sensu .Nie uzasadnione ekonomicznie
@mf.metalfachtg3 жыл бұрын
Dzień Dobry Panie Kacprze! Wielu użytkowników chwali sobie takie rozwiązanie szczególnie przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Decyzja należy jednak do instalatora i klienta. My pokazujemy, że istnieje możliwość pracy naszego kotła z buforem. Pozdrawiamy! Zespół MF TG
@kacperxyz4293 жыл бұрын
Zgadzam sie ze moze pracowac z buforem tylko uwazam ze Wasz kociol bez bufora poradzi sobie znakomicie .
@tomaszszpura93213 жыл бұрын
@@kacperxyz429 witam.czemu nie dla bufora ciepła.
@kacperxyz4293 жыл бұрын
Bufor stosuje sie gdy zrodlo ciepla nie ma modulacji albo gdy jest mocno przewymiarowane lub uruchamiane cyklicznie np grzalka elektryczna w tanszej taryfie czy solary.
@tomaszszpura93213 жыл бұрын
Czyli przez zastosowanie bufora ciepła oszczędności w spalaniu nie uzyskamy...
@jpopowski2 жыл бұрын
ile tych pomp? 5? to moze od razu grzac pradem. bedzie taniej!
@adamrakowski37303 жыл бұрын
Pamiętaj. Najlepszy są systemy w których nie musisz kupować paliwa do końca życia.