Instalujemy Linux Mint na 13-letnim laptopie!

  Рет қаралды 6,375

O Linuksie Przy Kawie

O Linuksie Przy Kawie

4 ай бұрын

Oto jest - filmik z instalacją systemu Linux Mint na moim laptopie, który ma 13 lat :) HP EliteBook 8440p. Czerpcie z tej wędrówki co się da :)
Specjalne podziękowania dla kanału ‪@SwiatLinuksa‬ za filmik o instalacji sterowników NVIDIA na tym modelu laptopa: • PORADNIK LINUX INSTALA...

Пікірлер: 156
@Klub_drugiej_kawy
@Klub_drugiej_kawy 17 күн бұрын
Linux i kawa to jest To! Serdecznie pozdrawiam. 👍
@SwiatLinuksa
@SwiatLinuksa 4 ай бұрын
12:52 Używam HP 8440P z Manjaro, była duża aktualizacja systemu i sterowniki pracuje nadal poprawnie ;) Fajny film, dzięki!
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Na pewno będę chciał to przetestować także z Archem :) no korci, ale najpierw zostanę przy Mincie :)
@SwiatLinuksa
@SwiatLinuksa 4 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie ;)) jądro 6.7 będzie działać, kwestia jak wejdzie 6.8 i wyżej czy będą odpowiednie poprawki zrobione przez człowieka który je robi . Zobaczymy. Arch sobie odpuść moim zdaniem bo w tej chwili jest mega bałagan z przejściem na QT6 - wiele programów się sypie, nie uruchamia, miesiąc, dwa powinno być lepiej. Gnome 46 też będzie wesoło jak wejdzie ale to standard jest.
@dobosz23
@dobosz23 4 ай бұрын
Co by nie mówić fajnie, że ktoś kolejny objaśnia, że Linux nie jest straszny i jak w prosty sposób go zainstalować. Wkurza mnie podejście innych, którzy twierdzą żeby szukac informacji w Internecie - jak ktoś nie ma wiedzy czego szukać i jakie pytanie zadawać taka odpowiedź nic nie wnosi. Ja do tej pory sam przetestowalem kilkanaście dystrybucji Linuksa i wiem jak znaleźć wiedzę jakiej potrzebuje, ale nie dyskryminujmy tych którzy tego nie wiedzą. Działaj dalej i obiaaniaj tak prosto jak do tej pory - dobra robota 👍
@p7hyte782
@p7hyte782 Ай бұрын
A ja się sam uczyłem wszystkiego. Gdy zaczynałem 15 lat temu też kazali wszystkiego szukać, nie chcieli za bardzo pomagać na zasadzie kopiuj/wklej. Też mnie to wkurzało, ale w sumie najwięcej się wtedy nauczyłem. Każdy wtedy polecał Ubuntu i trochę czasu na nim spędziłem, ale Mint wg mnie zawsze był lepszy. Później wiele lat Debian stawiany od zera pod siebie. Teraz system nie ma dla mnie aż takiego znaczenia ale i tak najbardziej lubię te na Debianie (te lekkie) np Q4OS, albo MX Linux.
@gameboy1162
@gameboy1162 Ай бұрын
Linux nie jest straszny zwłaszcza Mint ,który jest bardzo łatwy w obsłudze na początku ,kiedy dopiero zaczynałem z nim przygodę chciałem szukać poradnika jak go zainstalować ale w końcu zdecydowałem się instalować "na czuja" i bardzo dobrze zrobiłem ponieważ instalacja była bardzo prosta mogę nawet powiedzieć ,że prostsza niż w windowsie. W kwestii obsługi systemu też się miło zaskoczyłem. Myślę ,że za jakiś czas przejdę na głównym sprzęcie na Linuxa ponieważ Mint bardzo mnie zachęcił do tych systemów.
@p7hyte782
@p7hyte782 Ай бұрын
@@gameboy1162 Minta zainstalowałem pierwszy raz w 2008/2009r. Już wtedy był lepszy od Ubuntu, aczkolwiek wtedy nie był taki poukładany i prosty jak dziś. Do tego dochodziły problemy z wykrywaniem sprzętu, sterownikami, itp. Dziś Linux jest o wiele lepszym systemem dla przeciętnego użytkownika domowego.
@stanisawlipski1242
@stanisawlipski1242 2 ай бұрын
Wgrałem jeszcze raz ten program według Twoich instrukcji i udało się zainstalowałem Linuxa mint na laptopie Dell Inspiron z 2009 roku. Śmiga jak trzeba.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 2 ай бұрын
Super! Cieszę się, że działa
@eremas
@eremas Ай бұрын
Kocham Linuxa bo ożywi każdego trupa. czekam na nowe filmiki!!!
@LukasDeSound
@LukasDeSound 4 ай бұрын
Zaczyna rosnąć kolejny fajny kanał o Linuxie ale narazie top 1w PL to Świat Linuxa ale życzę kolejnych sukcesów 😊
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) Dzięki za miłe słowa. Kanał Świat Linuksa zawsze będzie TOP1 w PL w moim osobistym odczuciu.
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 4 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie To Pan wejdzie do TOP 2
@Taomola
@Taomola 4 ай бұрын
Bardzo dobry pomysł! Gratuluję i życzę powodzenia. 😃👍
@bkrukowski
@bkrukowski 4 ай бұрын
Ciekawy materiał, łapka w górę. Chciałbym tylko dodać, że zaraz po pobraniu pliku iso należy sprawdzić sumę kontrolną. Mint zaliczył wpadkę w przeszłości. Pozdrawiam
@stanisawlipski1242
@stanisawlipski1242 2 ай бұрын
Dzięki za pomoc. System jest bardzo wymagający i uczący cierpliwości.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 2 ай бұрын
Hej! Dziękuję :) Na początku miałem tak samo, trzeba cierpliwości, bo to zupełnie inny system. Ale z czasem człowiek się przestawia i jest potem o wiele łatwiej ;)
@mariuszrucinski3521
@mariuszrucinski3521 4 ай бұрын
Super film ❤
@user-gy8wl9gk2e
@user-gy8wl9gk2e 4 ай бұрын
Bardzo dobrą robotę wykonujesz. Sam znam kilka osób które chciałby spróbować na linuksie popracować ale boją się właśnie instalatora. Ty pokazałeś jak to jest banalnie proste i intuicyjne. Lata temu jak pracowałem w serwisie komputerowym robiliśmy to samo. Pokazywaliśmy ludziom ubunciaka *wtedy najprzyjaźniejsze distro linuksa* by zobaczyli że to łatwe i proste jest. Pozdrawiam.
@Asta-246
@Asta-246 4 ай бұрын
Fajny film, fajny kanał.
@user-uc4sm7iv9r
@user-uc4sm7iv9r 4 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie bardzo fajne i ciekawe i bardzo mi się podoba pozdrawiam
@xxNDFxx
@xxNDFxx 4 ай бұрын
Najlepszy Linux na start.
@arturgosk
@arturgosk 4 ай бұрын
Cieszę się, że pingwinarium rośnie ;) P.S. Polecam Ventoy do instalowania linuxa. Mam 64GB pendrive z plikami ISO do WinSrv, Win10, Win11, Ubuntu, mint, proxmox, kali, itd. i to bardzo ułatwia instalowanie dowolnego systemu.
@p7hyte782
@p7hyte782 Ай бұрын
Zainstaluj Q4OS. Bedzie o wiele szybszy niż Mint. Instalacja jest prosta jak w Mincie, albo nawet bardziej 😊
@penguin2137
@penguin2137 4 ай бұрын
Mint jest świetny jako pierwsza dystrybucja. może nie wygląda jakoś obłędnie, ale ma pełny pakiet narzędzi do pracy, aktualizacje nie są kłopotliwe i dużo rzeczy da się załatwić przy pomocy narzędzi graficznych, co z pewnością pomoże wielu osobom, które nie widziały pingwina na oczy. PS. leci sub ode mnie, życzę powodzenia przy rozwijaniu kanału
@penguin2137
@penguin2137 4 ай бұрын
i jeszcze słowo a propos dual boota, czyli trzymania Linuxa na jednym dysku z Windowsem - to co ja polecam robić w tej sytuacji, to ręczne partycjonowanie - z tym, że wcześniej odpowiednio zmniejszamy rozmiar partycji z Windowsem, a potem tworzymy *osobną partycję rozruchową /boot/efi* - dzięki temu Windows przy aktualizacji nie nadpisze bootloadera. stosuję tę metodę od prawie 2 lat i nie napotkałem do tej pory na żaden problem, a zarówno na Mincie, z którym zaczynałem, jak i na MX, z którego korzystam obecnie, stworzenie osobnej partycji EFI dla Linuxa i instalacja na niej bootloadera są bardzo proste
@Michaelxdd1
@Michaelxdd1 4 ай бұрын
Bardzo fajny kanał. Chętnie bym zobaczył, jak instalujesz Linuxa obok Windowsa, aby można było pracować na obu systemach + żeby żaden nie wykrzaczył się przy aktualizacjach. :)
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) to jest na moim radarze do nagrania w najbliższej przyszłości. Na pewno pokażę, jak to zrobić. Jest z tym nieco zabawy, ale jak najbardziej da się tak zainstalować system
@artur_lach_retro_vlog80
@artur_lach_retro_vlog80 4 ай бұрын
Tylko do takiego starszego laptopa polecam dokupić jakiś dysk SSD a potem bawić się w instalowanie Linux 😃 Bo obecnie wydania dystrybucji Linuxów na zwykłym dysku talerzowym długo się wczytują.
@adam_em2820
@adam_em2820 4 ай бұрын
Ale to chyba niezależne od systemu :). Zakładam, że i na talerzowym jest szybciej niż na windzie
@fan480smusic5
@fan480smusic5 4 ай бұрын
Stary, po co wyciągać z ukrytej partycji instalacje windy skoro można pobrać obraz systemu z sieci?
@RooiGevaar19
@RooiGevaar19 4 ай бұрын
Zależy czy stary laptop w ogóle czyta SSD, raz się zdziwiłem na niby 10-letnim komputerze, że nie chciał mi czytać dysku SSD, a nieznacznie młodszy komp już czytał normalnie.
@adam_em2820
@adam_em2820 4 ай бұрын
@@fan480smusic5 No na przykład żeby zachować klucz produktu - dobrze mówi :)
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
@@fan480smusic5 jest ku temu konkretny powód - nierzadko producent laptopa zawiera w obrazie systemu wszystkie sterowniki i niezbędne aplikacje, dzięki czemu po jednym kliku system wstaje i jest gotowy do użycia. Mam tak choćby na wspomnianym na początku tego filmu Samsungu. Czysty Windows 10 trzeba manualnie zainstalować, potem zainstalować sterowniki... Dla mnie i dla nas ogółem może być to proste, Kowalski zaś nie chce się w to bawić. Miejmy wszyscy świadomość kontekst Kowalskiego z tyłu głowy - stety niestety, im mniej komplikacji mu damy do wyboru, tym lepiej NA POCZĄTEK.
@maciejwittbrodt7524
@maciejwittbrodt7524 4 ай бұрын
Fajnie, fajnie. Po PL super. Ja bym poprosił o: - pokazanie sposobów instalowania oprogramowania na Linuksie i czym one się różnią - a potem pokazanie jak poprawnie odinstalować taki program - o czym warto pamiętać i co trzeba zrobić koniecznie - jak sobie poradzić na Linuksie w momencie jak po aktualizacji przestaje działać np BlueTooth, jak to poprawnie zdiagnozować i jak przywrocić BlueTooth - jak sobie poradzić w przywróceniu do oryginalnych ustawień np managera WiFi/sieci
@maciejwittbrodt7524
@maciejwittbrodt7524 4 ай бұрын
Iiiii może jeszcze jak znaleźć odpowiedni sterownik do karty WiFi (np takiej na USB) i jak zapobiec odiinstalowywaniu takiego sterownika przez aktualizacje. Dodatkowo jak wrocić do działającego sterownika po nieudanej aktualizacji innym sterownikiem - jak poza zmianą ustawień w przeglądarce zastosować przewijanie po wciśnięciu środkowego przycisku/kółka myszki - nie tylko w przeglądarce internetowej
@litsteve1968
@litsteve1968 4 ай бұрын
Witaj ! Mam na stanie "staruszka" MAXDATA ECO 4000W na którym posiałem ANTIX-a , dało radę - Pozdrawiam !
@fan480smusic5
@fan480smusic5 4 ай бұрын
Laptop Fujitsu 751s Intel 5 3 generacji 8 giga ram dysk hdd 1 T, grafika zintegrowana, system BigLinux system wstaje 10 s zamyka się w 5, środowisko Plazma. Pozdrawiam.
@PanDrunio
@PanDrunio 4 ай бұрын
Big Linux trochę zbugowane jest bo na manjaro robione
@fan480smusic5
@fan480smusic5 4 ай бұрын
@@PanDrunio Gdzie wywala ci bugi lub na czym?
@p7hyte782
@p7hyte782 Ай бұрын
No i siemano. Ja mam dwa Linuksy w domu, a samego systemu używam od ponad 15 lat. O Windows już dawno zapomniałem i nie tęsknię nawet przez chwilę.
@mondelas2000
@mondelas2000 4 ай бұрын
Jak dla mnie to lepiej kupić jakiś używany dysk na allegro i podmienić dyski. Ale ogólnie fajny film.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) Dzięki za komentarz. Tak, to tez bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli ktoś umie, to jak najbardziej.
@Krzon90
@Krzon90 4 ай бұрын
Na starszym sprzęcie chyba lepiej jakieś lununtu na lxqt albo inna dystrybucję w tym gui a najlepiej to antix. A co do kasowania Windowsa kopia zapasowa by mieć nadal oryginał nie jest potrzeba. Po instalacji Windowsa na czysto i tak będzie aktywowany bo jest przypisany już do sprzętu.
@vortexx969
@vortexx969 4 ай бұрын
Cześć. Nie neguję tego co nagrałeś ale jest przynajmniej 100 filmów pokazujących jak zainstalować Minta a sposób nagrywania to nie bylejakość z telefonu. Takich poradników w formie pisanej jest kilka tysięcy. Po co powielać innych. Pokaż jak zainstalować Linuxa mając 1Tb z czego 60 Gb wydzielone na system. Pokaż jak ustawić wielkość i jak sformatować partycje. Wiem że nagrywanie filmów to są koszty ale jest też Obs. Pozdrawiam vortexx.
@007arek
@007arek 4 ай бұрын
Tak i nie, jest dużo filmów, ale nie po Polsku.
@vortexx969
@vortexx969 4 ай бұрын
​@@007arekJest sporo. Wystarczy poszukać.
@lukaszkev
@lukaszkev 4 ай бұрын
mam linux mint na Lenovo x200 z core2duo i dyskiem ssd i wszystko chodzi normalnie od instalacji. ten HP jest w miarę nowoczesny, nawet nie ma już bios tylko uefi.
@MandyBS2020
@MandyBS2020 4 ай бұрын
Przydatny film dla początkujących. Pozdrawiam.
@Piosyl73
@Piosyl73 4 ай бұрын
Witam wystarczy wymienić dysk z windą na inny np SSD, instalujemy pingwinka jak potrzeba wrócić przekładamy dyski , czekam na następna cześć mam nadzieje ze pokażesz instalacje sterownika nvidia pozdrawiam tak trzymać
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) w załączonym wideo Bartek omówił jak to zrobić dla starszych sterowników NVIDIA. Jeśli masz taką kartę, to zalecam jego obejrzenie :)
@cezarycezary4555
@cezarycezary4555 4 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawieWitam.Jeśli można coś zaproponować na jeden z kolejnych materiałow w przyszlosci to możliwość instalacji jakiejś dystrybucji linuxa ale od zera tak dla naprawdę zielonego odbiorcy co nigdy nie instalował i nie miał styczności z instalacją linuxa ,od przygotowania pendriwa poprzez pobranie obrazu ze strony wgranie go na pendriwe oczywiście jakim programem ,wymagania sprzetowe,jak wejść do biosu i ustawić by to wszystko ruszyło w komputerze bo później sama instalacja to filmików jest wiele i inni pokazuja tak szybko że się nie nadąża klikniesz tu pójdziesz tam i wszystko dla nich jest zrozumiałe i klarowne a jak sie ktoś pyta to się śmieja że niby podstaw nie zna pozdrawiam
@b0rewlc224
@b0rewlc224 24 күн бұрын
6:15 - początek właściwej treści.
@KKK-br3ic
@KKK-br3ic 4 ай бұрын
Fajnie zrobiony poradnik( wszystko widać i dobrze słychać) Mam takie pytanie.Czy instalacja systemu na pendrive do zainstalowania w laptopie i do zainstalowania w virtualbox jest taka sama? Czy czymś się różni?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) osobiście przypuszczam, że jednak lepszym rozwiązaniem jest system z pendrive, bo masz wtedy dostęp do wszystkich zasobów sprzętowych. W VB wydzielasz zwykle część z zasobów, przynajmniej gdy ja korzystałem z VB to tak to działało i raczej w tej kwestii niewiele się zmieniło.
@andylee4296
@andylee4296 4 ай бұрын
Dodam pare zdań od siebie dla tych co chca wskrzesic starego kompa linuxem. Raczej dajcie sobie spokoj z komputerami jednirdzeniowymi ! To tylko na serwer sie nadaje. Linux sie uruchomi ale nie da zbytnio korzystac jak z komputera na biurko. Minimum to dwa rdzenie i jakis 2 ghz zegar. W mojej ocenie aby komp zapewniał minimum użyteczności musi odtworzyć film full HD z YT. Takie i3 intele lub pentium 3220 daje rade. Jesli mozecie dajcie Ram w dwuch kościach. Aby byl pełny dual Chanel. Dystrybucja Mate... Mam od 6 lat. To fork gnoma prosty i nie zawodny. Jak stawiacie pierwszy raz wybrac caly dysk na instalację. Nie musicie znac żadnych komend linuxa bo juz od lat wszystko robi sie z poziomu programu graficznego. Linux ma.bardzo duzo sterowników w jądrze wiec duzo urzadzen zadziala wam z palca..😂 i przeczytajcie co jest na start w dystrybucji ktora chcecie bo zestawy programow sa bardzo różne. Niektore sa bardzo pod spec. Zadania. Aha steam jest w repo. Najczęściej. Najlepiej jesli komp ma karte graficzna do gier no. Gforce 1050 czy Integra AMD to sobie bez trudu pogracie w gry ze steama.
@jasiokaczor3922
@jasiokaczor3922 4 ай бұрын
Proponuję Q4OS Linux można go zainstalować z poziomu Windows i obok Windowsa, jeżeli się sprawdzi to możemy utworzyć botowalny USB z linuxem. System oparty na stabilnym Debianie, i spolszczony.
@p7hyte782
@p7hyte782 Ай бұрын
Ja go używam na stacjonarce i netbooku. Działa na 320MB ram (tyle pokazuje htop po starcie). Nawet z odpaloną przeglądarką używa z 700-800MB - Mint sam z siebie bierze 1.2GB.
@CARGO6000
@CARGO6000 4 ай бұрын
Ostatnio pracuję na TwisterOS na Raspberry Pi, mam prośbę, czy jest możliwość stworzenia LiveUSB na pendrive'a z TwisterOS UI na x86, laptop 10 letni 😜
@chabina4
@chabina4 4 ай бұрын
Ja tu tez od Bartka, sam używam Antixa, Q4os, inne byly przy testowaniach. Uzywam na 3 zabytkach do neta i daja rade. Sam sie zastanawiam nas instalka minta obok Windy bo 10 zaraz straci wsparcie. Pozdro
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 4 ай бұрын
Ja Antixa nie lubię. Nie rozumiem środowiska graficznego, jakoś źle mi się go używa. Może czegoś nie umiem, ale np. otwarcie folderu przed jedno-klik a nie dwu-klik mnie bardzo dezorientowało i wkurzało...
@marekkarmiowicz3021
@marekkarmiowicz3021 4 ай бұрын
z minta korzystałem na nc6400 z c2d t7400 i ssd 120GB bez zarzutów chodzi więc na starsze notebooki jak najbardziej nc6400 ma płytę główną z rocznika 2006
@Arek1125
@Arek1125 2 ай бұрын
ja na 9-letnim laptopie lenovo po wymianie dysku na ssd mam zainstalowanego Debiana ,a na nowym sprzęcie mam openSUSE,ale czasami zmieniam na fedore
@santecutatso5505
@santecutatso5505 3 ай бұрын
To, co jest kiepskie w linuksach, to fakt, że przy jakichkolwiek zmianach w systemie, np przy instalowaniu programów, system wymaga hasła. Mnóstwo czasu się poświęca na niepotrzebne klikanie, powinna być możliwość wyłączenia tego. Ponadto przy zmianie hasła na inne ale krótkie, system go nie akceptuje i domaga się dłuższego.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 3 ай бұрын
Hej :) dzięki za komentarz! W moim osobistym odczuciu uważam to za bardzo dobry mechanizm. To dodatkowe zabezpieczenie i pobudka przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w systemie, to kwestia bezpieczeństwa. Rozumiem, że masz personalnie inne odczucia, bo nie każdy to lubi ;) Plus również uważam, że brak możliwości wyłączenia tego jest ok - ale wiadomo, to preferencja osobista.
@zygmuntkiller8224
@zygmuntkiller8224 4 ай бұрын
Witaj. Fryzure masz niestety, ale nielinuxowa :) Tutaj modna jest lysinka :) Niestety wraz z przyplywem wiedzy bedzie ubywac wloskow :)
@pawegora3986
@pawegora3986 4 ай бұрын
racja, łysina lub zakola 🤣
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Mnie niestety genetycznie czeka szybkie siwienie, raczej na łysinę się nie zanosi :D
@SwiatLinuksa
@SwiatLinuksa 4 ай бұрын
😂
@s3rverius
@s3rverius 4 ай бұрын
4:35 Przywrócić nie, zainstalować ponownie tak. BTW, kłuje mnie w uszy "bedzie, bedziesz" itd
@LukiSzczecin19
@LukiSzczecin19 3 ай бұрын
Cześć. Jaką wersję polecił byś na leciwego laptopa (Core 2 Duo / 4GB RAM / SSD 120 GB) aby 1: przesiadka z Windows nie była bardzo bolesna 2: był na tym sprzęcie jeszcze dość resoonsywny aby oglądać KZbin 3: pozwalał zainstalować już bądź co bądź retro gry w stylu Fallout 2, Patrician III 4: w razie potrzeby pozwolił podejść do samochodu i uruchomić diagnostykę z kablem VCDS (auta grupy vag) Co do punktu czwartego i ewentualnie trzeciego jestem w stanie na drugiej partycji trzymać jeszcze Windowsa XP ewentualnie bo ze starymi grami czy diagnostyką czuje ze może być problem
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 3 ай бұрын
Hej :) Nie miałem do czynienia z tak starym sprzętem w ostatnim czasie, więc ciężko mi tu doradzić coś celnego, ale parę wskazówek bym miał do przetestowania dla Ciebie. 1. Jeżeli komputer obsłuży tylko 32-bitowe systemy, to jesteś już od razu dość mocno ograniczony, AntiX jest systemem który znam, że obsłuży taką architekturę, przy czym nie wiem jak z responsywnością i graniem. Wiele flagowych distro wycofało paczki ISO z 32bitowym wsparciem 2. Jeżeli to procek 64bit, to już jest o wiele lepiej - poszedłbym np. w Lubuntu, bo ma wsparcie paczek z Ubuntu (gdzie jest większe prawdopodobieństwo odpalenia gier) plus posiada nakładkę graficzną, którą taki komputer powinien pociągnąć. Na pewno unikaj takich distro które domyślnie mają GNOME/Cinnamon, chyba nawet KDE nie wiem, czy pójdzie, choć tu jest większa na to szansa. LXQT to coś, za czym powinieneś zaglądać. Taki byłby mój typ :)
@LukiSzczecin19
@LukiSzczecin19 3 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie dziękuję za obszerną odpowiedź. Całe szczęście, Core 2 Duo stacjonarne jak i mobilne były już procesorami 64 bit (Pentium Dual Core chyba także) , bo Windows 7 64bit śmiga na tym choć już jest dość problematyczny przez brak wsparcia no i od zawsze kusił mnie linux lecz nigdy nie było okazji się pobawić dłużej bo a to komp był na tyle słaby (Pentium 4) że Ubuntu zamulało bardziej niż Win XP, a to jak już komp lepszy to dyski non stop pełne i nie było jak postawić go obok Windowsa żeby jednak ten Windows nadal pod ręką był.... Na szczęście dotrwalismy takich czasów, że laptopy pod linuxa można nabyć za parę stówek i uczyć się do upadłego :) A ten wspomniany przeze mnie to już wprawdzie stary strupek, ale chciałbym dać mu szanse bo jest mega zadbany (wizualnie jak nówka z kartonu) do tego jeszcze w fajnej wersji z podświetlana klawiaturą co na tamte czasy było czymś totalnie nowym i nie standardowym w laptopach... No ale jednak Windows 7 już średnio bezpieczny (mimo że w moim serduchu pozostał jako chyba najlepszy Windows zaraz obok XP) a z kolei Windows 10 nie działa za dobrze mimo SSD nacisk na procesor 2 rdzeniowy bez HT jest zbyt duży, Windows 11 nawet się nie instaluje bo brak mu jakichś instrukcji ale spodziewam się że działał by podobnie jak win 10. Dxieki za podpowiedź odnośnie tych środowisk graficznych, pozwoli mi to już z grubsza zawęzić poszukiwania idealnego Linuxa na ten sprzęt
@LukiSzczecin19
@LukiSzczecin19 3 ай бұрын
Teraz jeszcze zajrzałem, bo coś mi się kojarzyło że na starym Pentium 4 miałem Windowsa 7 64 bit i 8GB ram i faktycznie, ostatnie wersje Pentium 4 (Prescott) były już 64 bit i obsługiwały HT (wielowątkowość) Również procesory serwerowe z tego okresu Intel Xeon były 64 bit, a wszystkie kolejne Pentium Dual Core, Core 2 Duo, Core 2 Quad już 64 bit niezależnie od modelu, taka ciekawostka :) Swoją drogą, mam gdzieś jeszcze kompa z Pentium 4 HT Prescott 3Ghz, ciekawe jak dziś ten procek by przetrwał jakiegoś linuxa, może z sentymentu go wygrzebie i się pobawię :)
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 3 ай бұрын
@@LukiSzczecin19 Super, cieszę się, że to 64bity, bo jednak masz o wiele większy wybór. Wiesz, moje wskazówki potraktuj jako właśnie wskazówki, a nie zasady, bo może się zdarzyć, że inne distro, lub DE pójdzie Ci lepiej. Tu już musisz nieco eksperymentować, ale ostatecznie sądzę, że znajdziesz kombinację idealną dla siebie i eksperymenty będą tego warte :) Ja bym przetestował takie kombinacje, gdybym miał podobny sprzęt u siebie: 1. Lubuntu (środowisko LXQT + Ubuntu jako baza) 2. Linux Mint, wersja XFCE (duże wsparcie Minta/Ubuntu, ale nie wiem, jak pójdzie XFCE - choć też jest znany z tego, że jest bardzo lekki dla takich kompów) 3. Jeżeli masz wiedzę i doświadczenie z archopodobnymi, to powyższe środowiska na np. Manjaro, czy EndeavourOS 4. Jeżeli już masz duże doświadczenie z Archem, to składak - czysty Arch z powyższymi środowiskami będzie cudowny - bo wybierasz sobie tylko te elementy/procesy, jakie chcesz. Ucinasz tłuszcz, zostawiasz samo mięso 5. Ze środowisk graficznych kusiłoby mnie, żeby jednak sprawdzić też KDE - jest bardzo responsywne ogółem, więc może i tutaj będzie to fajnie działało. Możliwości więc masz wiele, ważne, żeby opierały się o solidną bazę z dużym wsparciem oprogramowania, czy pod gry (Ubuntu/Arch to zapewnia, więc nie powinno być problemów), a także dobrać odpowiednie środowisko graficzne. Reszta to tylko szczegóły.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 3 ай бұрын
@@LukiSzczecin19 Ha! Mój pierwszy komputer był na Pentium 4 Prescott, 3GHz! Taki sam! :) Do tej pory pamiętam, że jego wadą było to, że grzał się niemiłosiernie, czasem można było na nim smażyć jajka. Ale co się na nim pograło, to moje :D
@zbiromax9228
@zbiromax9228 Ай бұрын
Czy w mint mozna miec inny pulpit niz cinamon? Np. kde, pantheon, xfce? Czy w mint ubuntu i mint debian to mozliwe zmiana pulpitu. Dzięki.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie Ай бұрын
Tak, można :) Linux Mint udostępnia trzy "wersje" Minta na swojej stronie - Cinnamon, XFCE i MATE (w oparciu o Ubuntu). LMDE ma tylko Cinnamon. Jeśli chcesz zmienić środowisko graficzne np. na XFCE, to zalecam pobranie tego właśnie obrazu systemu i jego instalacje na czysto. Można jak najbardziej instalować inne środowiska na istniejącym systemie np. z Cinnamon, ale osobiście tego nie zalecam, bo robi to dodatkowy bałagan w paczkach.
@pp3962
@pp3962 4 ай бұрын
pytanie czy warto aktualizowac jadro ale tak co 2-3tygodnie np. z 5.15.150 na 5.15.151 ? pewnie podzielone opinie choc niekoniecznie; problem w tym, ze za duzo mi taka aktualizacja zabiera wolnego miejsca na dysku az dziwne to jest
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) Ja zwykle aktualizuję swój system raz w miesiącu. Przed wykonaniem aktualizacji robię sobie migawkę w Timeshift, aby w razie czego móc do niej wrócić, gdy po aktualizacji coś się wydarzy. Nigdy nie miałem problemów.
@pp3962
@pp3962 4 ай бұрын
ok ale czemu mi ubywa tak z 2gb na to nie rozumiem, Mainline Kernels uzywam, zamierzam aktualizowac ale raz na 3-4 miesiace 5.15.200 jak to wyjdzie:), a tak na mrginesie moze w pzyszlosci film jak zainstalowac Hackintosha na takim starym laptopie? tam sa dobre programy, ktore pod linuxem nie dzialaja i o to glownie chodziloby
@tombike8967
@tombike8967 3 ай бұрын
Mam pytanie odnośnie linuxa na starym laptopie, czy zainstalowany linux działa szybciej niż taki przetestowany z pendrive. Tak poglądowo wypróbowałam na starym laptopie z win 7 ale nie chciałem kasować jak na razie win ale jakoś wolno działa ten mint nie widzę różnicy vs Windows 7 pozdro
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 2 ай бұрын
Hej :) wybacz za odpowiedź dopiero teraz - każdy system z pendrive będzie działał nieco wolniej. Jeżeli zainstalujesz go na dysku, to odczujesz różnicę, przy czym jeśli masz naprawdę starego STAREGO laptopa, to z zasady nie udźwignie on wiele :) Wtedy idź w stronę Linux Mint XFCE.
@kwiatekson
@kwiatekson 26 күн бұрын
jak mam artefanty na lapku przy wersji minta cynamon , i się nie uruchamia z pendrive to czy może być wersja cynamon edge? bo ta mi jakoś działa a innej wersji nie sprawdzałem
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 25 күн бұрын
Hej :) Jeżeli Cinnamon w wersji Edge działa dla Ciebie, to pewnie. Ważne, żeby działało to dla Ciebie :)
@kwiatekson
@kwiatekson 25 күн бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie aha oki :D
@michanoyva7734
@michanoyva7734 4 ай бұрын
aktualizacja windowsa psuje bootloader linuxowy . da sie naprawic bootloader linuxa poprzez odpalenie liveCD linux i pogrzebanie w terminalu. lub sciagnąć bootloader repair
@DevJeremi
@DevJeremi 4 ай бұрын
Ale czemu nie wspominasz o tym, że jest opcja instalacji side-by-side na początku ? Przez to na wstępie to brzmi tak jakby tylko clean install był jedyną opcją instalacji linux.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
To była pierwsza rzecz jaką rozważałem, ale w kontekście zielonego Kowalskiego jest to uciążliwe z trzech powodów: a) dwa systemy to dwa problemy dla Kowalskiego do monitorowania. To dodatkowe obciążenie na początek b) jeżeli coś się popsuje podczas instalacji drugiego systemu, to Kowalski leży i kwiczy c) jeżeli Windows Update pokaszani GRUB, Kowalski leży i kwiczy Sam zaczynałem od dual boot, bo wiem co robić gdy stanie sie cos złego. Dla Kowalskiego każdy czynnik zapalny na początek jest potencjalną przeszkodą przy poznawaniu systemu. Dlatego staram się unikać z góry każdej bardziej skomplikowanej konfiguracji na początku przygody. Wraz z nabraniem doświadczenia dual boot jest jak najbardziej zasadny
@Trubothai
@Trubothai 4 ай бұрын
mi w ogóle nie pokazuje tego kroku z 21 minuty, czyli nie sprawdza i nie daje mi wyboru żeby formatować dysk i instalować, chce instalować mi na usb, w czym może być problem ?
@panvex
@panvex 4 ай бұрын
A masz tam coś zainstalowane jakiś inny system , czy masz dwa dyski ? bo jeżeli nie to nie będzie pytał.
@Trubothai
@Trubothai 4 ай бұрын
@@panvexmiałem windows11, ale okazało się,że w biosie miałem zablokowany dysk, znajomy informatyk mi to odblokował i się udało, właśnie piszę ten komentaż z minta :D
@stealtx128
@stealtx128 4 ай бұрын
Mam HP 8440P z antix linuxem 23,smiga jak burza.
@stanisawlipski1242
@stanisawlipski1242 2 ай бұрын
U mnie już na starcie pojawiają się problemy dotyczące zainstalowanego linuxa na pendrive, tzn. na windowsie w programie Balena Etcheer instaluje tylko dwa foldery efi i boot, co mam zrobić aby linux zainstalował się poprawnie na pendrive?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 2 ай бұрын
Hej :) spróbuj wgrać ISO na pendrive za pomocą Rufus - to inny nieco program, ale spełnia to samo zadanie. Czytałem niedawno, że ostatnie wydanie Balena Etcher potrafi być kapryśne (nie wiem, dlaczego), dlatego spróbuj z Rufusem. Możesz też spróbować UltraISO - wystarczy wersja trialowa
@stanisawlipski1242
@stanisawlipski1242 2 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie okazuje się że Linuks wgrał się na pendrive'a tyle tylko że ten kapryśny program zrobił z pendrive 64 GB niecałe 5 GB i teraz podczas instalacji Linuxa pokazuje mi że dysk jest wirtualny. Spróbuję z płyty zainstalować Linuxa zobaczymy czy się to zmieni.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 2 ай бұрын
wow, czegoś takiego z Etcherem jeszcze nie miałem... Można oczywiście odzyskać całe miejsce z pendrive za pomocą menedżera dysków z poziomu Windowsa, myślę, że to bardzo dobry przypadek na zrobienie o tym wideo. Spróbuj mimo wszystko z UltraISO, lub z Rufusem. POWINNO nadpisać to miejsce, ale nie dam za to uciąć sobie ręki.
@stefanleski
@stefanleski 4 ай бұрын
Trochę mącisz z tymi ostrzeżeniami o partycjach odzyskiwania i instalacją/przywróceniem Windowsa. Brzmi to trochę jakby czyszczenie dysku groziło niemożnością późniejszego zainstalowania systemu Windows, a przecież tak nie jest. Czyszczenie dysku oczywiście wiąże się z utratą wszystkich danych i utratą danych licencyjnych preinstalowanego Windowsa, ale nie uniemożliwi przyszłej instalacji w/w systemu. Dlatego warto przynajmniej zapisać sobie klucz produktu (Windowsa), żeby móc sobie go w przyszłości zainstalować samemu. Już bez użycia partycji odzyskiwania itp. Do podglądu kluczy produktu można użyć softu od NirSoft - ProduKey. Ale ogólnie przed jakąkolwiek zabawą z partycjami, systemami polecam wykonanie całościowej kopii całego dysku (np. Clonezillą) co pozwoli w razie potrzeby łatwo i szybko przywrócić maszynę do stanu sprzed jakichkolwiek modyfikacji.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) No tak, niby mącę, ale to z przezorności. Wolałbym, aby osoby wiedziały, na co się piszą, jeżeli chcą w całości wyczyścić dysk, na którym zwykle jest Windows.
@ciastek4913
@ciastek4913 3 ай бұрын
Jak usunąć wszystko z laptopa razem ze systemem operacyjnym pomijając bios?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 3 ай бұрын
Hej :) dzięki za komentarz :) osobiście usunąłbym wszystkie partycje za pomocą programu GParted, który możesz uruchomić z poziomu trybu Live w Linux Mint. Zrobiłem tak ostatnio z jednym z laptopów, w którym wyczyściłem tak cały dysk. Dobrze jest jednak przepuścić to przez pełne formatowanie, jeżeli Twoim celem jest sprzedaż.
@takra999
@takra999 4 ай бұрын
Zdravím, doporučujem na usb naistalovať program Ventoy, stačí len meniť iso súbory na klúči
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hello :) Welcome to the channel :) Yes, Ventoy is a really great piece of software, I think I will make some "Let's take a look at..." in the future :) Thank you for your suggestion!
@sparro_o
@sparro_o 4 ай бұрын
Zrobisz coś o Ubuntu? I czy jest dystrybucja poza Ubuntu wspierana około 5 lat?
@romanwolicki3069
@romanwolicki3069 4 ай бұрын
rozważ używanie jakiejś dystrybucji typu rolling release będziesz miał ciągłe wsparcie
@penguin2137
@penguin2137 4 ай бұрын
poza Ubuntu taką dystrybucją jest Debian. niby Ubuntu jest oparty na Debianie, ale obecnie wygląda to tak jakby to były dwa osobne systemy, które poza menedżerem pakietów (apt) nie mają nic ze sobą wspólnego
@cosworth2412
@cosworth2412 Ай бұрын
Witam jco polecacie dla toshiby nb 500 netbook??
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie Ай бұрын
Hej :) a możesz napisać coś więcej o tym sprzęcie? Ile masz tam do dyspozycji dysku, RAM? Czy netbook obsługuje systemy 64bit, czy tylko 32bit?
@pawemysliwiec6213
@pawemysliwiec6213 4 ай бұрын
A mi się właśnie Mint rozsypał i nie wiem jak go pozbierać przy pomocy systemu instalacyjnego
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) Możesz dokładnie opisać, w którym miejscu się rozsypał? Co się dokładnie wydarzyło przed rozsypaniem? Plus czy miałeś utworzoną migawkę za pomocą Timeshift?
@suoree
@suoree 15 күн бұрын
O to za distro używasz??
@DevJeremi
@DevJeremi 4 ай бұрын
Yyy, ja czy się przesłyszałem "Linux Mint wygląda obrzydliwie" wtf? A potem mówisz, że jest ładny - co tu się dzieje?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) tak, powiedziałem to głośno - w moim skromnym odczuciu Linux Mint na wstępie wygląda brzydko, co można poprawić po drodze po instalacji :) jeżeli użyłem później sformułowania ładnie, to mogłem użyć złego słowa, w innym nieco kontekście, niż wygląd. Przepraszam za zamieszanie. A co do wyglądu - to kwestia wyłącznie gustu. Nie mówię, że jest z gruntu brzydki. Jest brzydki DLA MNIE na starcie. To jednak drobnostka ;)
@jumilia5696
@jumilia5696 4 ай бұрын
@DevJeremi @OLinuksiePrzyKawie Dokładnie też tak myślę. To tylko lub aż, odczucie a nie jedyna słuszna prawda objawiona. Mam prawie 50 lat i jestem nieaktywnym użytkownikiem Windowsa od około 1996 roku (ale pracowałem też na Win3.1). Wygląd "okienek" ewoluował, ale można powiedzieć, że układ/umiejscowienie wszystkiego pozostawało bez zmian (do Win7 włącznie). Windows "piękniał" i stawał się coraz bardziej cukierkowy - tak to nadal odbieram, patrząc przez pryzmat wypranego z kolorów dzieciństwa w szarym PRL'u. W okolicach 2019 roku, Windows 10 zmusił mnie, do podjęcia próby nawiązania romansu z Linuksem i ostatecznie zatrzymałem się na LinuxMint. Sprawdzałem dostępne środowiska graficzne, instalując "miętowego" w kolejnych wersjach pulpitu co tydzień i koniec końców, zostałem na XFCE. Czy to środowisko jest ładniejsze czy brzydsze od innego? - nie wiem, ale mnie pasuje. O naszych wyborach, decydują cechy osobnicze - może mam to częściowo wrodzone, że nie lubię "błyskotek", a może mój gust ukształtowały warunki w jakich spędziłem dotychczasowe życie. Jak to często powtarza wujek Bartek (@SwiatLinuksa), "... z gustem jest jak z d*** - każdy ma swoją..." (mrauuu).
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
@DevJeremi Teraz też spojrzałem i chyba dopiero zrozumiałem, co masz na myśli - jeżeli w tym samym zdaniu, niedługo po "obrzydliwy", usłyszałeś "jest ładny" - to tam powiedziałem "nie jest ładny" - mój język jednak się zaplątał :P
@Igorrodziewicz
@Igorrodziewicz 2 ай бұрын
Jak to jest, że używasz Ubuntu a proponujesz instalację Minta? IMHO jak dla mnie Ubuntu jest lepszy, ma dłuższe wsparcie, szczególnie w wersji Pro która jest, dla indywidualnego domowego użytkownika, darmowa. Ubuntu jest przyjemniejszy w użytkowaniu, ładniejszy i więcej apk działa bezproblemowo z tą dystrybucją... zatem jaki jest sens instalacji Minta?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 2 ай бұрын
W tej chwili dzialam wylacznie na Mincie. Zmienia sie to u mnie, ze wzgledu na kanal, aby testowac nowe opcje, ale zawsze wracam do Minta. I rozni sie on od Ubuntu, wlasnie na korzysc Minta, w wideo pt. Ktora dystrybucja jest najlepsza na poczatek" omowilem dlaczego ;)
@Igorrodziewicz
@Igorrodziewicz 2 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie Nie podoba mi się wygląd Minta, czy jest możliwość aby "jednym kliknięciem" zmienić szatę zewnetrzną na "ubuntową" bez zmiany wnętrza? Może jakaś APK która daje takie możliwości, albo jakaś wersja samego Minta?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 2 ай бұрын
@@Igorrodziewicz wiesz co, miałem dokładnie to samo pytanie do siebie gdy instalowałem Minta ponownie. Również jestem z tych, którym nie podoba się domyślny wygląd Minta i zmieniam go za pomocą kroków, które przedstawiam na kanale. I sam tak sobie myślę czy są takie możliwości, na jeden klik? Na tę chwilę szukam odpowiedzi, nie znam jej, ale myślę, że jakiś skrypt mógłby to załatwić. Chyba nawet podjalbym próbę napisania czegoś podobnego 😁 to byłoby interesujące!
@Igorrodziewicz
@Igorrodziewicz 2 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie Mimo, że znam się na komputerach to w dziedzinie linuksowej jestem "świeżakiem" dlatego prosiłbym o taki skrypt ;) Pozdrawiam :)
@Igorrodziewicz
@Igorrodziewicz 2 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie A tak swoją drogą to jak wreszcie dokonczę składanie stacjonarki z części, które mam w szufladzie, to sobie tam wgram linuksa mając nadzieję, że wreszcie się go nauczę. A tak swoją drogą to pokaż jeszcze "swieżakom" jak działa na Linuksie Steam i gry. Może to zachęci więcej młodszych do przesiadki?
@spyra23
@spyra23 4 ай бұрын
Hej Jestem ciekawy na jakim liuxie pracujesz, wyglada jak macos?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) tutaj był Arch z GNOME 45, a od dziś mam KDE Plasma 6
@spyra23
@spyra23 4 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie ok dzięki za odpowiedź
@marcinpawelski4091
@marcinpawelski4091 4 ай бұрын
Może poradnik instalujemy linuxa na telefonie
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Hej :) tutaj nie mam żadnego doświadczenia w tej materii, nawet nie wiem, czy jest to możliwe. Słyszałem o czystym androidzie, o customowych ROMach, ale instalacji systemu linuksowego nigdy nie widziałem i nie ruszałem.
@marcinpawelski4091
@marcinpawelski4091 4 ай бұрын
jest ubuntu na androida@@OLinuksiePrzyKawie
@eremas
@eremas Ай бұрын
Moze cos o serverach?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie Ай бұрын
Hej :) Niestety, z serwerami nie mam żadnych doświadczeń. A chciałbym mieć! Nie będę więc w stanie się wypowiedzieć na ten temat, znany jest mi głównie desktop
@eremas
@eremas Ай бұрын
A ja mam Mac Pro 2010 z Ubuntu Server. Jak Burza!!
@boguslawskierka6272
@boguslawskierka6272 4 ай бұрын
BRAWO TO CO ROBISZ DZIŚ JA ZAWALEM 8 LAT TEMU I JESTEM Z LINUX EM DO DZIŚ NIENAWIDZĘ WINDOWSA.
@Igorrodziewicz
@Igorrodziewicz 2 ай бұрын
Zainwestuj w grabber, please. :)
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 2 ай бұрын
Hej :) od razu po wrzuceniu tego wideo wiedziałem, że trzeba będzie to zrobić, to pierwsze tego typu wideo, następne będzie lepsze ;)
@adamkowalski269
@adamkowalski269 4 ай бұрын
13:49 Nieprawda. Mój laptop z 2012 roku nie posiada UEFI. Nie powiedziałeś nic o konfiguracji sprzętowej użytego laptopa. Podanie wieku to bardzo skąpa informacja.
@andrzejukowski8262
@andrzejukowski8262 4 ай бұрын
A ja wolę polskiego Sparky Linuksa. Linux Mint nie daje możliwości poprawnego uruchamiania gry Frozen Bubbles. Plansza w trybie pełnoekranowym jest zmiażdżona w pionie, bez względu na to, czy korzystam z monitora 4:3 czy 16:9.
@DevJeremi
@DevJeremi 4 ай бұрын
Kanał @SwiatLinuksa - jakoś mnie odrzuca
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
Kwestia preferencji, ja go subskrybuję i oglądam regularnie. Kopalnia wiedzy przy ludzkim podejściu :)
@adam_em2820
@adam_em2820 4 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie Kopalnię wiedzy to masz na wikipedii, czy gdziekolwiek indziej w internecie
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
@@adam_em2820też prawda! :) ale nie odrzucałbym osobistego spojrzenia na sprawę, czym jest choćby kanał Bartka. Ja generalnie żyję z taką zasadą (staram się), żeby nie być ignorantem w takich sprawach, czerpać od każdego - bo każdy ma coś do zaoferowania. A Bartek w moim odczuciu ma MEGA dużo.
@p7hyte782
@p7hyte782 Ай бұрын
Zainstaluj Q4OS. Bedzie o wiele szybszy niż Mint. Instalacja jest prosta jak w Mincie, albo nawet bardziej 😊
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie Ай бұрын
Hej :) nie znam q4os, mnie wystarczy albo Mint, albo Ubuntu, albo Arch ;) ja nie potrzebuje innych distro, te mam sprawdzone w boju
@p7hyte782
@p7hyte782 Ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie Q4OS to w sumie Debian z paroma zmianami. 340MB z Trinity i 700MB z KDE plasma. Mint nawet z XFCE bierze 1.2GB
Ranking Linux Distributions for 2024: a tier list for my use case !
20:35
The Linux Experiment
Рет қаралды 513 М.
5 błędów, które popełniłem na początku korzystania z Linuksa
22:28
O Linuksie Przy Kawie
Рет қаралды 6 М.
Scary Teacher 3D Nick Troll Squid Game in Brush Teeth White or Black Challenge #shorts
00:47
Linux Mint Tips & Tricks
17:59
ExplainingComputers
Рет қаралды 182 М.
dlaczego dystrybuja MX jest tak popularna?
12:50
Paweł H.
Рет қаралды 4,2 М.
Jak instaluję programy na Linuksie? [Linux Mint]
30:23
O Linuksie Przy Kawie
Рет қаралды 3,2 М.
5 Things LINUX MINT Objectively Does Better Than WINDOWS 11
11:21
Instalacja Arch Linuxa, hacker style!
0:40
O Linuksie Przy Kawie
Рет қаралды 1,2 М.
The Linux Experience
31:00
Bog
Рет қаралды 581 М.
Linux Mint vs. Linux Mint Debian Edition: Which Is Better?
10:46
Learn Linux TV
Рет қаралды 104 М.
Dlaczego Linux? Czyli po co z niego korzystać?
11:04
O Linuksie Przy Kawie
Рет қаралды 12 М.
Jestem zachwycony OpenSUSE Tumbleweed - Łukasz Vs. Linux
16:49
Łukasz Zając
Рет қаралды 9 М.