Díky za super video. Za největší problém ohledně snah překonávat trh, aktivního investování a hledání nejlepších akcií považuji obrovskou časovou náročnost. Čas je jedinečný, každá vteřina je vzácná a s odstupem času by mě neskutečně mrzelo, kolik času mě to sebralo. Napadá mě i možná návykovost a prohlubující se neschopnost s tím přestat, podobně jako v kasinu.
@martinsedlak14985 ай бұрын
To je geniální, teď jen musím najít nepopulární firmu, bez konkurenční výhody, se špatnou pověstí. A vydělám víc jak ETF :)
@josefjanecka40145 ай бұрын
Takových akcií je víc než dost. Nejsou cool, jsou v propadu, takže je na ně hodně investorů naštvaných a typicky vyrábí takové ty nudné věci jako auta, jídlo a prací prací prášky... průměrnou výkonost porfolia mám mezi 20 a 30% ročně. K tomuto výkonu je potřeba nakupovat agresivně ve slevě při propadech. Když zrovna nezuří válka, nějaký vir, nebo recese nutno hledat dobré firmy, které táhne dolů sektor. Pasivní investování vytváří příležitosti pro aktivní investory, protože velké peníze v ETF se často chovají čitelně. Nafukují bubliny a prohlubují propady.
@danielrazumnak73005 ай бұрын
Crowdstrike? 😂😂
@Alex-df4lt5 ай бұрын
@@josefjanecka4014 Presne, pro aktivni investory jsou krize prilezitosti. Lidi se vydesi, prodaji a jini levne nakoupi. Dulezite je aby akcie byla cyklicka a navrat mozny v rozumnem case.
@Juraj-ff3gf5 ай бұрын
Richarde perfektné video, vďaka za hodnotne informácie a štúdie. Pokračuj v tom čo robíš, odkedy som prešiel od vyberania jednotlivých akcií na investovanie do ETF sa mi o dosť zjednodušil život a o lepšej navratnosti ani nehovorím :)
@SharpMoney-CZ4 ай бұрын
YESS! Investování by měla být nudná činnost (ETF a DCA) na udržení či růst bohatství, ale ne způsob, jak zbohatnout. Přednost by měla mít optimalizace příjmu a šetření. Toť můj názor :)
@romankolar92445 ай бұрын
Richarde díky za tvou práci. Mohl bys natočit video, kde bude vysvětlena časová hodnota peněz. Koruna dnes má jinou (větší) hodnotu než koruna za rok nebo za např. 30 let. Je za tebe lepší odečítat od očekávaného výnosu hodnotu inflace, nebo hodnotu investice na konci inv.horizontu diskontovat inflací... Moc díky
4 ай бұрын
Z mého pohledu je lepší počítat s reálným výnosem - čili nominální výnos upravím ve svých výpočtech o dlouhodobou průměrnou očekávanou inflaci. Namísto abych počítal např. s 8 % výnosem, tak počítám s 5 %, protože inflace každý rok cca 3 % sežere. Mám o tom toto video: Inflace a finanční nezávislost kzbin.info/www/bejne/Z4STc5ehjpmYi9U
@romankolar92444 ай бұрын
Diky, moje chyba, nehledal jsem důkladně ve videích. Počítám to stejně a aspoň to mám v "dnešních" cenách...
@MichalLoub4 ай бұрын
Ahoj. muzu se zeptat jakej je rozdil mezi SPDR MSCI USA Small Cap Value Weighted UCITS ETF a SPDR Russell 2000 US Small Cap UCITS ETF. Nějak se mě nedari si to dohledat.. diky
4 ай бұрын
Ten prvni dava vetsi vahu hodnotovym akciim. Čili tem, ktere se obchoduji na zaklade ruznych ukazatelu levneji, nez ostatni. Ten druhy je trzne vazeny - akcie maji podil ciste na zaklade trzni ceny bez ohledu na hodnotove ukazatele.
@gabriK25053 ай бұрын
Mám konkrétní dotaz. Kde mohu koupit akcie Banco do Estado do Rio Grande do Sul SA (Brazílie)? Já jsem zatím nic nenašla, jen jako malou součást nějakého ETF, které mě jako celek nezajímalo. Taky možný, že neumím hledat. Aktuálně používám XTB.
3 ай бұрын
Díval jsem se na Interactive Brokers (IBKR) a něco jsem tam našel, ale nejsem z toho moudrý. První dva výsledky vypadaly jako požadovaná akcie (ticker BRSR3 a BRSR6), ale když jsem na ně klik, tak se nic nestalo - nedalo mi to nabídku koupit/prodat. Možná nemám povolené obchodování na Brazilské burze a dá se to v nastaveních napravit. Další výsledky vypadaly jako individuální dluhopisy, pro jejichž obchodování jsem si nevyplnil dotazník. Takže na IBKR něco v nabídce je, ale nemůžu zaručit, že se ti to podaří koupit.
@gabriK25053 ай бұрын
Díky moc za snahu!
@jandusek8825 ай бұрын
13:54 Ha! Rikal jsem si celou dobu, ze mam asi deja vu nebo ze to musi byt re-upload... Ale souhrn me nenapadnul :D
@petrvalicek66265 ай бұрын
Jaké konkrétní globální ETF na konci videa máte na mysli ? Ticker symbol ?
5 ай бұрын
Mám video, kde srovnávám globální ETF: kzbin.info/www/bejne/iaqTmZZnqrGdl9E
@oliverpoljak28945 ай бұрын
Dobrý den, v jednom z vašich videí, konkrétně ve videu 'Řeč je o milionech - 12 rad za miliony', jste zmínil investiční strategii doporučenou investorem Paulem Merrimanem, která radí mladým investorům (20 let), aby měli 70 % portfolia v malých hodnotových firmách a 30 % v konzervativnějších aktivech, jako je ETF VWCE. Všiml jsem si, že tuto strategii sami nevyužíváte. Mohli byste prosím vysvětlit, proč tomu tak je? Jaké jsou podle vás její výhody a nevýhody a jakou strategii byste doporučil mladým investorům místo ní? Děkuji za vaši odpověď a za skvělý obsah, který vytváříte.
@Alex-df4lt5 ай бұрын
Investicni strategie ma byt v souladu s investicnimi cily a toleranci rizika investora. Proto bych nerekl ze je to jen zalezitost veku.
4 ай бұрын
Mladým investorům doporučuju, aby si ujasnili své životní cíle a podle toho si vybrali vhodné investice - čili udělat si investiční plán a až podle toho vybírat investice. Pro někoho to bude 70 % portfolia v hodnotových firmách, pro někoho jiného to bude 30 % v hodnotových firmách a pro jiného to bude 0 %. Každý si musí udělat takové portfolio, které bude odpovídat jeho situaci a jeho životním cílům a možnostem. Paul Merriman je velký propagátor (malých) hodnotových akcií. Mě taky dávají smysl, ale nevěřím, že budou mít do budoucna takový úspěch, jako v historických datech - podle mě část jejich nadvýnosu byla behaviorálního původu a ta zmizela s tím jak se malé hodnotové akcie staly populárnější. A zároveň je v realitě obtížnější a nákladnější zachytit nadvýnos malých hodnotových akcií, než na počítači v historických datech. Jsem proto opatrnější, než Paul Merriman. Proto mám hodnotových akcií jen 30 % svého akciového portfolia. A přijde mi pro mě tak akorát. Většině lidí bych faktorové investování (hodnotové a malé hodnotové akcie) nedoporučil, protože je to s nimi obtížnější a více na hlavu. Jsou volatilnější, často zaostávají dlouho za trhem a nadvýnos přichází nečekaně během krátké doby. To je pro většinu investorů vysoce nepříjemné. A tak spíše většině lidí doporučuju z hlediska akcií pouze globální akciové ETF.
@erion50024 ай бұрын
Mohl by mi prosím někdo doporučit nějaké ETF zaměřené na americké státní dluhopisy?
4 ай бұрын
Web Justetf.com má přehled všech v Evropě dostupných ETF. Lze mezi nimi vyhledávat a filtrovat. Například vyfiltruješ dluhopisy (bonds), vybereš druh (type: government) a zemi dáš USA a výsledek je zde. Ještě si můžeš vybrat podle délky splatnosti, ratingu a dalších ukazatelů. Výsledky hledání jsou zde: www.justetf.com/en/search.html?search=ETFS&assetClass=class-bonds&bondType=Government&country=US
@erion50024 ай бұрын
Dík, ale tyhle ETF jsou hrozně komplikované. Buď je to v dolarech nebo v eurech nebo na JustETF jsou napsané jako hedged v eurech, přitom u brokera to napsané nemám že jsou hedged. Některé spravují větší množství peněz, takže zase nevím, jestli kupovat ty s tou větší nebo je to úplně fuk. Už mě z toho bolí brambora.
4 ай бұрын
A v jaké jiné měně by to mělo být? Co se zajištění týče, tak bych spíše věřil justetf, než brokerovi. Více peněz pod správou je lépe. Spíš bych jako varovný signál viděl, pokud by bylo pod správou velice málo peněz. Když si vybereš délku splatnosti, tak se ten výběr dost zúží. Nebo jinak: jaký účel by takové dluhopisové ETF mělo plnit ve tvém portfoliu?
@erion50024 ай бұрын
Preferoval bych je v eurech. Důvod proč je chci kupovat, protože si myslím, že je to v tuhle dobu poslední šance, jak koupit dobře dluhopisy s vysokým výnosem. Akcie jsou podle mého názoru příliš drahé na to, abych je začal nakupovat. Takže mám prostředky které bych chtěl v následujících letech rozdělovat do ETF…
@luckybsd5 ай бұрын
Ja teda na stock pickingu, ktery mam jako okrajovy konicek k investovani do etf zatim neprodelal a imo staci nekupovat blby firmy. Jedina nevyhoda je casova narocnost. Drzim se v klidu lehce nad ETF (VWCE a 20% ZPRV), ale pri zapocteni casu straveneho analyzovanim a ctenim zprav je to uplna kundovina 😂
5 ай бұрын
"pri zapocteni casu straveneho analyzovanim a ctenim zprav je to uplna kundovina 😂" Přesně na tohle téma už mám nachystanou epizodu. Název bude nejspíše něco jako Skutečná cena aktivního investování. Epizoda vyjde nejspíše až v září.
@jankolecek59885 ай бұрын
@luckybsd: Náhodou dobrý způsob, jak zabíjet čas při čekání na smrt. Já s výběrem jednotlivých akcií teprve začínám a rád bych na tom byl jednou stejně jako ty/vy. A pak si říkat něco ve smyslu "tolik práce a přitom taková blbost, že"... Ono stačí nemít manželku, děti, barák a pole / lesy a pak je i dost času na analýzu firem... Tak to mám já.
@jarod72pm5 ай бұрын
@@jankolecek5988 Ony nejsou jen akcie které ti za rok vystřelí a do deseti let umřou ! Je spousta akcií/firem které jsou na trhu destíky let a ještě desítky let budou, sice nerostou jako raketa ale jejich byznys zase nábízí třeba podíl na zisku/ dividendy. Na tom staví jak jednotlivé akcie tak i ETFka . Ono fakt stačí několik akcií a ETF a člověk pak vypne mozek a bere zisk. Kdybych se měl furt držet různých studií,průzkumů a jiných věcí tak nic nekoupím, a přitom stačí vědět do čeho investovat a načíst si informace , pak vím zda firma má životnost třeba dalších 30 let pokud nespadne meteorit že :-) Pro mě je každá vítězná akcie která mi přinese podle mého plánu zisk pár roků než ji prodám , a že jich na trhu je ;-)
@MirekNosek5 ай бұрын
Nektere interpretace nejsou bohuzel uplne spravne. Nejde jen i vyber akcii nebo jejich kosu ale i za jakou cenu. To ze vam v portfoliu zkrachuje akcie nebo zmizi, nic neznamena. Nektere jsou s profitem pro vas odkoupeny jinou spolecnosti. Investuji pres dvacet let do jednotlivych titulu, ke sve spkojenosti i proto,ze me to bavi. Proslo mi rukama cca sto titulu (v naproste mire zavedene spolecnosti), jestli jsem vyznamne prodelal na 3-5? Ostatni vse s profitem.
@josebalvin8995 ай бұрын
Radsej podnikat
@radovankubat40655 ай бұрын
Na druhou stranu jsou investoři, kteří trh dlouhodobě překonávají, takže to jde. Jaké jmění by měl Warren Buffett pokud by investoval do ETF?
@Alex-df4lt5 ай бұрын
Presne tak. Jeste nikto se nestal milionarem investovanim do ETF. Navic to portfolio Warrena Buffetta je v dnesni dobe suboptimalni.
@radovankubat40655 ай бұрын
@@Alex-df4ltSám Buffet řekl, že investování není raketová věda. Je pro mě proto dost záhadou, proč se většině ani zdaleka nedaří tak jako jemu. Příležitosti už nejsou takové jako když začínal, pořád by ale mělo být možné překonat průměr trhu. Šance trefit další NVIDII je sice pro drobného investora celkem malá, nějaká ale je a je větší než výhra v loterii o kterou se snaží víc lidí než o stock picking. Podle mě je nejlepší kombinovat ETF a akcie (případně další instrumenty). Nějaký základ tím má investor víceméně jistý a zbytek buď zaostane za výkonem trhu a nebo příjemně překvapí.
@radovankubat40655 ай бұрын
@@Alex-df4ltSám Buffett řekl, že investování není raketová věda. Je pro mě proto dost záhadou, proč se většině ani zdaleka nedaří tak jako jemu. Příležitosti už nejsou takové jako když začínal, pořád by ale mělo být možné překonat průměr trhu. Šance trefit další NVIDII je sice pro drobného investora celkem malá, nějaká ale je a je větší než výhra v loterii o kterou se snaží víc lidí než o stock picking. Podle mě je nejlepší kombinovat ETF a akcie (případně další instrumenty). Nějaký základ tím má investor víceméně jistý a zbytek buď zaostane za výkonem trhu a nebo příjemně překvapí.
@TheGBaltar5 ай бұрын
Souhlasím, pokud jste vy dva schopní/schopnější WB a nemusíte chodit do 9-5 práce a nemusíte se starat o haranty a kdy nově nahodit chlívek, tak to dělejte stejně/líp a budete taky dvá bambilionáři. Když je to tak easy a není to raketová věda (survivorship bias at its best), tak se na nějaký ETF určitě vyprdněte. Nebo tipněte další meme stock/coin a je to doma bezpracně.
@radovankubat40655 ай бұрын
@@TheGBaltarNejsem si jistý, že budeme úspěšní jako Buffett, jsem si ale celkem jistý, že kupováním ETF moc nezbohatnete. ETF je lepší než peníze pod polštářem nebo na spořícím účtu, vysoké zhodnocení je ale velmi nepravděpodobné. Někteří lidé zbohatli i na bitcoinu za kterým, na rozdíl od akcií, není žádná reálná hodnota. Kdyby poslouchali lidi jako jste vy, tak si koupili ETF a dnes by měli zlomek toho, co vydělali na bitcoinu.
@dunalar94545 ай бұрын
Nevim do jake miry to co tvrdis je pravda, ale za sebe investuji do jednotlivych akcii a deckam kupuji ETFko S&P500. Takto investuji par let a zatim (casem to muze byt jinak) mam o cca 3% vyssi zisk. Pokud to takto bude i za 10let bude zajimava studie :-). Nicmene si myslim, ze ETFka jsou idealni pro zacinajici investory, nebo lidi co nemaji potrebu byt Buffet, ale chteji mit dustojne stari. Take jsou porad lepsi nez cpat penize do nesmyslnych aktivit jako Portu, Conseq, ruzne fondy a podobni zlodeji, kteri slibuji zisk, ale uz nerikaji B, ze o velkou cast prijde investor na poplatcich.
@sonnsobek76335 ай бұрын
Mam otázku na co vidět tve portfolio když tam je all world a maximálně 500 sap
5 ай бұрын
Uvidíš jak to měřím (ukazuji peněžně i časově váženou návratnost), jak nakupuju (rebalancuju nákupy), jak jak se vyvýjí celková hodnota mého portofolia, kolik bych mohl čerpat podle pravidla 4 % a můžeš se inspirovat co sledovat ve svém vlastním portofliu. Někoho to zajímá, někomu to je ukradené. A ne, ETF na S&P 500 nemám. Mám 70 % VWCE a 30 % čtyři hodnotové ETF. Na youtubu mám video, kde své portoflio ukazuji a je stále aktuální: kzbin.info/www/bejne/m2WvXmOshamlr7Msi=v_w9WQ-jk0i0y1Kk
@zdenyberry11795 ай бұрын
👌
@jankolecek59885 ай бұрын
Ahoj Richarde, kolik času ti zabere animace emocí té brambory? To musí být strašná piplačka podle mě. 😀
5 ай бұрын
Těžko říct...Jsou to všechno gify s průhledným pozadím a dávám je průběžně jak stříhám video od začátku do konce. Nedělám to odděleně, takže netuším, jak dlouho to zabere. Ale tipuju že více než 30 minut to nebude. Zbytek efektů je časově o dost náročnější, protože musím pořád něco vymýšlet a hledat. 15minutové video mi celkově na střihu a efektech zabere asi 7-10 h.
@jankolecek59885 ай бұрын
Tak to jo. Já mám kolikrát problém se soustředit na výklad a místo toho sleduji grymasy té brambory... 😀 A dokola si říkám, jak moc jsi si s tím musel vyhrát... 😀
@charonme5 ай бұрын
mate prepaleny zvuk, miestami to dost neprijemne clipuje
4 ай бұрын
🤦
@jozkomrkvicka76074 ай бұрын
cize treba hladat firmy s nahovno znackou ktore su nepopularne
4 ай бұрын
Z nich ale úspěšné budou jen některé, zdaleka ne všechny. Takže nakonec zase končíme u široké tržní diverzifikace, protože jen tak máme jistotu, že nám vítězové neutečou.
@jozkomrkvicka76074 ай бұрын
bolo to myslene +- humorne...
@valueinvestinginstocks4194 ай бұрын
ETF nikdy nekupovat! S ETF ti nic nepatří, jen jsi půjčil peníze jedné investiční společnosti a to ETF se ve velkém krachu propadne na 1/2 tak jak 2000-2003, díky několika předraženým akciím, které mají největší váhu v ETF. Investování na burze musí být jako nákup druhého bytu, který přinese každý měsíc peníze od nájemníka na tvé konto. Podniky ti patří jen, když koupíš 20-30 levných kmenových akcií. Ze 30 akcií musí chodit 30x až 120x ročně dividendy. Když jsi ty akcie koupil levně a firmy jsou zdravé a chceš je vlastnit až do smrti, jako o toho bytu se nestaráš, jak jdou investice do plus nebo mínus. Akcie BMW mám asi v minus, akcie Iberdrola mám asi v plus, ale já sčítám jen jejich dividendy až do konce života ve věku 86 let.
@jarod72pm5 ай бұрын
Tohle video nám prakticky říká :"neinvestujte do jednotlivých akcií protože nevyděláte" ! Vždy se najde nějaká studie která shodí to investování. Inu ETF je to samé akorát má v sobě těch jednotlivých akcií desítky či stovky nebo tisíce a prakticky je mezi nimi spousta plevelu který nevydělá ! Jsou tedy ETF složené z akcií něco jiného ? ano i ne ale podle studií ten závěrečný dopad bude podobný i když to trochu ochrání ta diverzifikace. Jenže jak teĎ sleduji tak ani ETF se nevyhnou propadu trhu a tedy ani tam nemusí být vítězné akcie. Závěrem , kdo chce si koupí co chce a budoucnost ukáže zda koupil dobře. Nic není jisté v investování , ale šance na lepší výsledek bude vždy u jednotlivých akcií protože ten zisk u diverzifikace padá dolů ano je tam menší riziko. Kdyby jednotlivé akcie nebyli tímto zajímavé , tak do nich nikdo neinvestuje , a to že se najdou lidé co kupují i špatné akcie je naprosto normální, je to jako v životě máte většinou buĎ dobrou nebo špatnou volbu na cokoli, ale sýčkovat že nemáme do akcií investovat protože můžeme prodělat je opravdu úsměvné. Kdo nechce nemusí jíst , protože se může otrávit z jídla 😀
@michalsladek88095 ай бұрын
Tohle je těžké nepochopení předložených dat.
@jarod72pm5 ай бұрын
@@michalsladek8809 naopak toto je reálné pochopení dat !!!
@michalsladek88095 ай бұрын
@@jarod72pm -"tohle video nám prakticky říká :neinvestujte do jednotlivých akcií protože nevyděláte" . - ne to neříká, říká, že je velmi malá šance, že vyděláte více, než když investujete do celého trhu. -"ano i ne ale podle studií ten závěrečný dopad bude podobný i když to trochu ochrání ta diverzifikace" Není pravda. Průměrný výnos trhu je podstatně vyšší než výnos průměrného investora -"šance na lepší výsledek bude vždy u jednotlivých akcií " - ano, jenže také se dá říci, že šanci na ještě lepší výsledek mám, když si vsadím Sportku. Takhle by se dalo pokračovat.
@jarod72pm5 ай бұрын
@@michalsladek8809 píšete kraviny !
@Alex-df4lt5 ай бұрын
Diverzifikaci bych urcite nepodcenoval. Pro me treba je rizeni rizika a diverzifikace naprosto klicove. Vetsina lidi diverzifikaci nechape a nejsou schopni jeji vyhody vyuzit.