Ahoj Richarde, měl bych otázku. Zatím všude u pasivního investování se bavíme o stejné měsíční částce k investování. Ale třeba mě je 32, plat se mi zvyšuje o inflaci, přibližně za 10-12 let budu mít splacený dům. Při mém horizontu 30 let, bych chtěl tedy více jak polovinu času potom investovat řekl bych o dost vyšší částky. Když tak slyším o těch různých dekádách jak se kdy dařilo, může to mít negativní dopad? :D děkuji za případnou odpověď
7 сағат бұрын
Ahoj Jakube. Když mluvíme o investování stejných měsíčních částek, tak to neber doslova. Není nutné lpět každý měsíc na stejné částce. O to vůbec nejde. Jde o pravidelnost. Nepřestat investovat, když trhy moc rostou, nebo moc padají. Samozřejmě že když chceš, můžeš investovanou částku časem navyšovat, nebo i na pár měsíců snížit, pokud plánuješ větší výdaje. Nemá smysl abys za 12 let investoval to samé co dnes, když ti mezitím vzrostou příjmy a budeš mít splacenou hypotéku. Zastávám názor, že bychom měli investovat vše, co nebudeme v nejbližší době potřebovat. Čili jsem pro investování všeho, co neplánujeme utratit. Spousta lidí má taky velice rozkolísané příjmy a výdaje a u nich ani nedává investování stejných částek každý měsíc smysl, protože jeden měsíc mají velký přebytek, další měsíc žádný. Nejde o to, aby investovaná částka byla každý měsíc stejná, ale aby investice byly více méně pravidelné. Abychom neustále investovali, aby to bylo něco, s čím neustále počítáme v našem rozpočtu. Výše samotné investované částky bude odpovídat naší konkrétní situaci. Holt před dovolenou a Vánocemi, kdy budou výdaje vyšší, budeme investovat méně. Stejně tak když budeme šetřit na nové auto. A v měsících, kdy třeba dostaneme bonus, můžeme investovat více. Prostě podle situace.
@jakubpokorny19257 сағат бұрын
Děkuji za názor, jsem rád že jsem na tvůj kanál narazil.
@jakubjiricek116118 сағат бұрын
Ahoj, neuvažoval jsi nějaké procento spořit i do ETF na Bitcoin?
9 сағат бұрын
Ahoj. Neuvažoval. Bitcoin mi nedává smysl a nechci investovat do něčeho jenom proto, že to roste, když nevím proč.
@jirikacer414423 сағат бұрын
Kradu, neboť souhlasím : ahoj Richarde, tento formát je super, klidně to dělej často :) .. ať se daří.. :)
@jandvorny647323 сағат бұрын
podle mě super věc, opravdu dost věcí jinak zbytečně zapadne v komentářích - i přes čas, který jejich tvorbě (nejde jen o sepsání) věnuješ
@monikagujdova-b4bКүн бұрын
Richarde jak se v tom všem můžete vyznat, to mi hlava nebere🤦 tolik informací....Celkové obdivuji lidé kteří investují sami..
@milanspinka5936Күн бұрын
Projíždím zpětně stará videa a musel jsem se podívat na grafy, abych si uvědomil, že v roce 2022 byl vůbec nějaký propad. A asi nebudu sám, kdo na to dávno zapomněl. Takže ať se děje, co se děje, hlavní je vydržet :-)
7 сағат бұрын
Lidi na tohle mají krátkou paměť. V danou chvíli všichni strašně řeší aktuální pohyby trhu a je moc důležité, co se děje, aby si za rok ani nevzpomněli, že se něco dělo :-D Smůla je, že v dobrých obdobích zapomínají na špatné časy a přehnaně riskují. A ve špatných časech pak zapomínají na dobré časy a investují málo.
@ivohury3481Күн бұрын
Jsme na tom dost podobně stran životních údělů (Německo, nemovitost navíc, dodááávka ala obytňák :D), i když jsi o dost mladší než já, každopádně jsi výrazně finančně vzdělanější. A zrovna u té nemovitosti docela váhám, jestli je to dobrá držba. Nemovitost v hodnotě 4-4,5M, která vydělává nějakých 150k ročně mi je stále více nepříjemná co do smysluplnosti. Navíc je to barák, který baští průběžně peníze. Zvedá se daň z nemovitosti (a dále zvedat bude), problémy s připravovanými "eko štítky" atd. atd. Co si o tom myslíš? Není lepší se toho zbavit?
7 сағат бұрын
To záleží čistě na tobě. Jak moc s tím máš práce? Jak vysoké jsou náklady? Jak moc je nemovitost rentabilní? Nešel by trochu zvednou nájem? Pokud tě nebaví řešit věci okolo nemovitosti, tak může být fajn ji prodat a peníze investovat do něčeho méně náročného. Řekl bych, že pro každého člověka bude odpověď jiná. Já sám svou nemovitost neplánuji prodat. Ale taky jsem s ní zatím neměl moc práce. Ono je to jako s tím obytňákem: pro někoho splněný sen, pro jiného naprosto příšerný způsob, jak cestovat :-D Každý to má prostě jinak.
@VR_1983Күн бұрын
Ahoj, moc díky za video. Zeptal bych se ohledně diverzifikace, pokud investuji do podílového fondu v bance, dává smysl mít více, než jeden takový fond? Ten je převážně zaměřený na americké firmy, akciová složka činí 75% a zbytek je dluhopisová. Jde mi o riziko, že si oslabím práci složeného úročení, pokud budu mít třeba jeden ryze akciový fond, pak smíšený a pak třeba dluhopisový. Rád bych měl co nejvíc prostředků na jedné hromádce, aby lépe pracovaly 💰. K tomu bych přidal ještě VWCE přikupované u brokera. Díky moc za případnou odpověď 🙂.
Күн бұрын
Ahoj. Je irelevantní na kolika hromádkách to máš, složené úročení pracuje pořád stejně (samozřejmě rizikovější akcie vydělají více, než konzervativní dluhopisy). Více fondů může dávat smysl, ale musíš dávat pozor na překryv - tím se diverzifikace snižuje, protože koncentruješ rizika v tom, co se ti překrývá. Při diverzifikaci nejde o počet fondů, ale o to, co fond obsahuje. Bohužel se to u aktivních fondů špatně určuje. S ETF sledujícími jasný index je to snazší.
@jansindelar1753Күн бұрын
Jak je to prosím s těmi krátkodobými dluhopisovými etf? Vztahuje se na ně časový test? Když jsou to bondy 0-1 rok můžu prodat kdykoliv, nebo abych nemusel řešit daně, tak prodat až po 3 letech? Díky
Күн бұрын
Dluhopisové ETF jsou cenné papíry, akcie, a vztahují se na ně úplně stejné podmínky, jako na jiné cenné papíry. Takže ano, pokud nechceš danit, tak musíš počkat tři roky na časový test (v ETF se mezitím pořád točí nové a nové dluhopisy 0-1 rok).
@ivohury3481Күн бұрын
Teď jsem v rámci těch investičních plánů nepochopil zásadní. Říkáš, že když investiční plán uzavřu, prodají se mi nakoupené ETF? Takže to není jen nějaké automatizované nakupování, což bych ocenil, ale vše pořízení skrze tento plán se drží odděleně? Když zahrnu do tohoto plánu 100% nákup ishares s&p 500 s měsíčním intervalem, ale zároveň při přebytku peněz si budu chtít dokupoval i manuálně, budu to mít oddělené? To mi přijde hodně nepraktické a stačilo by mi jen automatické nakupování v rámci jednotného balíku ETF od každé společnosti. Takto to dokonce vypadá, že když plán zruším, tak i když nechci prodat, budu nucen. Anebo naopak, když se budu potřebovat dostat k části peněz z tohoto plánu, není to možné?
7 сағат бұрын
Na tyhle detaily se raději zeptej přímo podpory XTB. Každopádně automatické investice budou mít vždycky nějaká pravidla a systém, který nebude každému ve všech situacích vyhovovat. Kdo chce mít maximální flexibilitu, ten si holt musí investovat sám a a žádný automatický plán mu nebude vyhovovat. Každá pohodlnost/nepohodlnost má své pro a proti..
@jakubfelcman89732 күн бұрын
Ahoj Richarde, nemohl by jsi se podívat na téma předdůchod (např 5 let před řádným důchodem)? Dočetl jsem se, že musím mít na Penzijním cca 800.000. Mě by zajímalo, zda statu nestačí, že budu mít akciové portfolio, které generuje např. 20000 CZK měsíčně na dividendách ? Díky
@RC-qo3muКүн бұрын
Jde to jen z DPS. Ohledne toho objemu: aby měsíční výplata z předdůchodu činila alespoň 30 % průměrné mzdy za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku. Takze zalezi, kolik mesicu potrebujes (max je 60). Pokud chces zit z dividend, tak to neni problem, jen za tebe stat nebude platit ZP, musis si ho platit sam. V zasade to ZP je jediny rozdil mezi predduchodem a zitim z jinych penez.
@jakubfelcman8973Күн бұрын
Díky za odpověď 🙂
@monikagujdova-b4b2 күн бұрын
Richarde proč mi dvakrát zamítli aplikaci XTB?? Vyplnila jsem základní věci ale pak přišlo na test ohledně jak se význam v investici, samozřejmě že neznám odpoveď, kdo je zná když chce teprve začít, nemá znalosti...
@lukasplx93302 күн бұрын
Vynikajúce video, ďakujem
@jakubpokorny19252 күн бұрын
Chtěl jsem začít investovat ve dvaceti, protože mi bylo jasné že prací a díky inflaci člověk nezbohatne. Jenže to jeden známý má známého kterého ojebali na investicích, potom další chytráci přesně jak zmiňuješ a připravil jsem se o dekádu investování, nadělal bych zřejmě spoustu chyb, nicméně už by bylo pořádně zaděláno. Pak když jsem sledoval zhruba tři roky že se objevují investiční videa, tak jsem se díky těmto názorům na to ani nepodíval. Kolega z práce investuje, byl to úplně jiny pohled na svět. Takze jsem začal nasávat, studovat a už nějakou dobu investuju. Nejhorší je, že nejvíc jasný a nejhlasitější názor mají ti, co tomu hovno rozumí. Nicméně je to taky zkušenost, naučit se třídit informace. To jak s autem, někdo řekne že je ford šunka, třebaže sám nikdy takové auto neměl. My v práci neměli nikdy jediný problém a to jsme měli spoustu Fordů :D
@janjanicek32442 күн бұрын
Děkuji 🎉
@martinpomi85952 күн бұрын
Investiční plánování- dobrý den, chtěl jsem rovněž dceři automaticky spořit touto cestou do ETF, ale znervoznovalo mě, že se mi ukazovala pouze naspořená částka a ne počet ks akcií. Volal jsem na podporu a tam mi nebyli schopni dotaz zodpovědět. Nevíte prosím zdali se zlomkové akcie i u tohoto typu spoření po dosažení celého kusu přepíší na majitele, nebo zústávají majetke brokera? Děkuji
2 күн бұрын
Dobrý den. Akcie nikdy nejsou majetek brokera. Ze zákona platí oddělení aktiv. Majetek investorů a brokera je vždycky vedený odděleně nezávislou firmou. Na počtu akcií nezáleží. Pouze na jejich celkové hodnotě. Přesné počty kusů můžete kdyžtak vidět ve výpisu.
@NandyYTB2 күн бұрын
investujem uz rok a pol a az teraz teda viem realne preco som spravil dobre ze som investovla cely cas do akumulacnych ETF :D diky kamo
@PoschodechNahoru2 күн бұрын
Richarde, ty rošťáku! Pokles výdajů s velkými dětmi?😅 Malé děti=malé peníze. Velké děti= velké peníze. .. takže šetři a investuj.😉 Jinak díky za super video.
@janjanicek32442 күн бұрын
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je dobré v rámci etf si vybrat i etf na Indii.Je to určitě rizikové,ale co neni v dnešní době?
2 күн бұрын
Mám o tom celé video, určitě najdeš 😉
@oldmoney3433 күн бұрын
Jedna technická. Mám akumulační ETF s domincilem v Irsku a toto ETF obsahuje americké firmy. Například nějaké ETF na S&P 500. Když pak taková americká firma vyplatí dividendu, je ta dividenda na cestě ven z USA do onoho ETF zdaněna a jak? Nikde jsem to v prospektech nenašel tak jsem před pár lety zkusil srovnávací propočet oproti americkému VOO a vyšlo mi, že zdaněna je, nějak kolem 30%. Mohlo se to změnit a mohl jsem asi i udělat chybu, bo to byla piplačka. Jinak tedy u přímého držení amerického VOO mi to vyšlo tak, že transfer dividend přes ETF ke mě je zdaněn jen jednou, totiž až na konci, a to 15%, protože jsem nerezident s podepsaným W-8 BEN.
2 күн бұрын
"je ta dividenda na cestě ven z USA do onoho ETF zdaněna a jak?" Je zdaněna zadržovací daní USA. Mezi USA a Irskem je to 15 %.
@novcze3 күн бұрын
o investování jsem se začal zajímat před pár roky a nakonec jsem do toho nešel, nějak mi nesedí jak funguje akciový trh, kde množství nově příchozích žene cenu nahoru a moc se nehledí na intrinsic value, celkově je to hodně o náladách ne o objektivních faktech, žádná kontrola nad tím jak fungují společnosti, jejíchž akcie vlastníte, řízené spekulace... jo když máte rádi gambling tak je to asi fajn.
2 күн бұрын
Já se na akciové trhy dívám skrze model efektivních trhů a ten žádné intrinsic value nezná. Vnitřní hodnota firmy je jen jakési subjektivní nacenění, na kterém se nikdo nedokáže shodnout. Je to fantóm. Proč by zrovna vaše představa (nebo kohokoliv jiného) o férovém nacenění firmy měla být ta správná? Trh nám o správné ceně dává konsensus všech investorů na světe a to tržní cenu. A ta je ten nejpřesnější odhad, který v danou chvíli máme, protože obsahuje opravdu všechny dostupné informace. A tento odhad se neustále upravuje podle toho, jak se neustále objevují nové informace. Přičemž i nálady jsou informace a mají silný vliv na to, jak se chovají spotřebitelé a tudíž jak se bude dařit firmám. Když bude ve společnosti panovat nejistota, tak lidé budou holt méně utrácet a firmy méně vydělají. To je zcela přímý dopad nálad na to, jak se bude firmám dařit. Nálady jsou tedy zcela relevantní informace, jejichž dopad na fungování firem je reálný. Často to, jestli nějaká firma v problémech přežije a dostane další příležitost, nebo skončí, balancuje na tom, jaká je nálada jejich věřitelů. Taky nesouhlasím s tím, že cenu akcií nahoru žene počet příchozích investorů. Když už, tak by to bylo množství přitékajících/odtékajících peněz. Cenu akcií však určuje obchodování. Denní objemy obchodů násobně převyšují toky dovnitř a ven. Obchodování má tudíž na nacenění akcií násobně vyšší vliv, než přítoky a odtoky peněz. Rozumné investování má od gamblingu daleko. Jo když někdo sází na svůj správný odhad vnitřní hodnoty firmy a nakupuje jednotlivé akcie a zaměřuje se na krátkodobé výsledky, tak ano, to je gambling. Kdo však diverzifikuje a investuje dlouhodobě, ten má velice slušné šance na to, že nakonec vydělá. Vše je to tedy o přístupu k investování. Kdo to dělá špatně, s malou pravděpodobností na úspěch, ten gembluje. Kdo to dělá správně, investuje pravidelně do širokých tržních ETF a to s horizontem 15 a více let, ten má úspěch skoro zaručený.
@novcze2 күн бұрын
Vnitřní hodnota není jakési subjektivní nacenění, jsou různé metody výpočtu, to ano, ale vychází z některých objektivních dat a tuhle metriku používají investoři jako Buffett a Graham. Naposledy když jsem se díval na akcie NVIDIA, tak tržní cena byla přestřelená o 36%, jestli to někdo chce koupit tak prosím, ale až nastane korekce, tak se možná bude divit. Psal jsem o náladách (často založených na emocích) na akciovém trhu, které také ovlivňují cenu, na obchodech s akciemi firmy nic nevydělají, pokud nejde o emisi. Ceny akcií samozřejmě určuje obchodování, poptávka a nabídka a když bude poptávka hodně převyšovat nabídku, tak co se asi stane. Jako tohle nepíšu jako kritiku informací ve videu, kvůli podobným videím jsem se začal o problematiku zajímat a je škoda, že jsem se o to nezajímal před deseti roky.
Күн бұрын
V pohodě. Já jen některé komentáře využívám k tomu, abych si sám lépe formoval své myšlenky :) Není v tom nic osobního. Souhlasím s tím, že valuace některých firem vypadají šíleně a nedávají smysl. Ale z hlediska teorie efektivních trhů jde prostě o anomálie, o výjimky. A dlouhodobě se to nakonec napraví. A pokud ne, tak holt měl trh pravdu a výpočty vnitřní hodnoty se pletly, bez ohledu na to, jak byly racionální.
@novcze3 күн бұрын
tohle téma mě taky zajímá a i když neinvestuji (když pominu doplňkové penzijní spoření, kde je něco i v akciích) tak moje představa je dělat do 55, kdy budu mít odpracováno cca 35 roků, pak dobrovolně platit sociální jako osoba bez zdanitelných příjmů a pak 5 roků předdůchod, který nemá tak zásadní vliv na výši starobního důchodu jako předčasný důchod
@srandajezakladkua3 күн бұрын
🫨zas to aktivni investování 😂 No každopádně když budu normálně stabilně 6:23 investovat do etf vwce, zprv a těch dalších 60 a více % financí a pak tech 30, 40% do nějakých těch ,,kvalitních " akcií které budou z nějakých malých obav hodně spadlé? Nedává to taky přeci nějaký smysl v mladším věku? protože investuji od dob covidu a kdybych nenakoupil akcie jako google, amazon, apple, netfix atd tak mé portfolio není zdaleka tak zhodnocené jako teď a potom se klidně může vzít zisk a dát ho do etf a potom zas pockat na nejake ,,slevy" s mensim kapitalem. Děkuji za odpověď.
@PetrPortes3 күн бұрын
Super formát videa. Hodně různých informací v kratším času.
@tomaskucera78803 күн бұрын
Dobrý námět videa.jen tak dale
@petr76143 күн бұрын
Kolik % mas v bitcoinu a proc je to malo? 🤣
@entangled51783 күн бұрын
Dobrý den Richarde, ahoj bramboro. Předně mi dovolte vyjádřit díky za asi nejlepší investiční osvětu na jakou jsem kdy narazil. Dokonce i já jsem se (konečně) odvážil založit si investiční portfolio. Mohu ale přihodit jednu kacířskou otázku ohledně ETF? Nefungují ETFka tak trochu na principu ANTI dollar cost averagingu? Jde mi o to, že společnosti s malou kapitalizací (=levné) jsou v indexu zastoupeny malým podílem. Naopak ty s velkou kapitalizací (=drahé) tvoří významnou část indexu. Přikupuji-li ETF pravidelně (každý měsíc) tak vlastně kupuji velký podíl v drahých firmách a malý podíl v těch levných. Tedy přesný opak toho co dělám při DCA při nákupu např. jedné akcie. T.j. je-li drahá koupím méně, je-li levná koupím více. Je mi jasné, že jsem někde v úvaze udělal botu na kterou nemohu přijít, jinak by ETF nebyla tak populární. Neměla by brambora odpověď? :-) PS: Vím že brambory nemohou rozdávat investiční doporučení, ale co si myslí o tomhle portfoliu? (s horizontem ~20 let) 70% iShares Core MSCI World UCITS ETF 20% iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF 10% iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF
2 күн бұрын
Dobrý den, chápu jak to myslíte a dříve jsem sklouzával k podobnému myšlení. Avšak takhle prostě vypadá trh. Samozřejmě že malé firmy budou mít menší zastoupení na trhu, než velké firmy. Dařit se však může i velkým firmám. I velká firma může být levná, stejně jako malá firma může být drahá. Samotná velikost nestačí k tomu, abychom určili, jestli je firma drahá, nebo levná. K tomu potřebujeme i další údaje, jako jsou třeba zisky, účetní hodnota firmy, cashflow, prodeje a tak dále. Tržní portfolio neobsahuje více, či méně levných, nebo drahých firem. Obsahuje jich správný tržní podíl. Neplatí, že tržní portfolio je více růstové, a méně hodnotové. K tomu bychom museli na základě dalších ukazatelů (PE, PB) nejdříve firmy rozdělit na levné (hodnotové) a drahé (růstové) a nadhodnotit jednu z těchto skupin nad rámec tržní kapitalizace. Teprve pak by se to vychýlilo jedním směrem. S tržním ETF tedy prostě jen kopírujeme trh a získáváme tržní výnos. Což historicky fungovalo při pravidelném investování velice dobře (alespoň v USA a globálně taky). Existují však i jiné přístupy, jak vážit akcie. Jedním z nich je třeba euqal weight, kde se nehledí na tržní kapitalizaci a všechny firmy dostanou stejnou návratnost. V takovém případě už je pak portfolio spíše hodnotové a méně růstové. Další způsob je fundamentální vážení. Tohle dělají třeba indexy firmy RAFI. Na základě fundamentálních ukazatelů, jako můžou být už zmíněné zisky, některé akcie nadhodnocují a jiné podhodnocují. Výsledné portfolio je pak opět více hodnotové. Většinou tyto a podobné pokusy vykazují o něco vyšší historickou návratnost, než tržně vážené portfolio. Já sám jsem dal přednost tomu, že držím ETF na hodnotový faktor, protože faktorový přístup podle mě vysvětluje jak equal weight, tak fundamentální vážení. S faktorovými ETF si můžu přesně namíchat poměry, jaké chci mít a jak velkému riziku hodnotových akcií se chci vystavit. Což s equal wieght a s fundamentálním vážením nejde. Nevím tam, jak na tom přesně jsem. Každopádně kdo se bojí čistě tržního portfolia, ten má možnosti, jak to trochu řídit. A co se portfolia týče: je to klasika s obrovským pokrytím a to dokonce i small capů na rozvojovcýh trzích, což nebývá obvyklé. Jednou za čas ho někde vidím. Za mě super globální portfolio - pokud někomu nevadí, že to jsou tři ETF, namísto jednoho :)
@k4r05hi3 күн бұрын
Super video. Určitě bych v pokračoval s tímto formátem
@radimludvik65383 күн бұрын
👍
@10adelka3 күн бұрын
Super formát, jen tak dál. Mohl by jsi udělat recenzi na broukra trading 212
@DannyTavar3s3 күн бұрын
ahoj Richarde, tento formát je super, klidně to dělej často :) .. ať se daří.. :)
@tooomekh3 күн бұрын
Ahoj, skvelý obsah ako vždy chcel by som sa informovať kedy bude video kde porovnávate globálne ETF. ďakujem
3 күн бұрын
Příští týden. V členské sekci už je.
@oldrichrejl9493 күн бұрын
Taky je dobré říci, že stejně jako jsou u větších portfolií dost viditelné zisky, tak stejně zvýrazněné jsou i propady - propad o 20 % na milionovém portfoliu může někoho bolet o dost více než na portfoliu o řád či dva nižším. A ne každý je na to připraven, podívat se do portfolia a zjistit že jsi o 200 000 chudší někomu nemusí dělat dobře od žaludku.
@jirisuska3 күн бұрын
Ahoj, zajímalo by mě jak je to s daněmi u akumulačních ETF. Řekls, že rozdíl mezi akumulačními a distribučními ETF je rozdíl, že z distribučních dostáváme dividendu, kterou musíme danit. U akumulačních ETF dividendu dostane fond, který ji reinvestuje. Fond tu dividendu, kterou reinvestuje nedaní?
3 күн бұрын
Ahoj. Fond sám může dostat dividendu zdaněnou, nebo ji danit podle pravidel dané země. Pokud fond dividendu vyplácí tobě, tak ty ji musíš danit znovu. Takže nejde o danění na úrovni fondu, ale o danění na tvé vlastní úrovni. S distribučním ETF daníš dvakrát - jednou daní fond a pak ty sám. Proto je akumulační ETF výhodnější.
@vladivladii45373 күн бұрын
Ahoj Richarde, rad Te sleduji, ale tady to vyslo prece jen kvuli tomu, ze se obe meny pohly opacnym smerem. Kdyby zustaly tak jak byly je tam rozdil 50K a pokud by jsme se dostali jeste o rad vys, tak je to pul milionu, coz je celkem dost. Kdyz my v CR co mame plat v CZK nakupujeme v eurech nebo jakekoli jine mene, tak mame prece vzdycky kursove riziko.
3 күн бұрын
Ahoj. Příklad jde zopakovat v různých obdobích a vyjde ti to úplně stejně. Jestli mi najdeš situaci, kdy to vychází jinak, dej vědět - ale předtím si to pořádně zkontroluj, protože pokud ti to vyjde jinak, tak nejspíše jen špatně počítáš. Měny se vždycky hýbají jedna k druhé. Neexistují ve vakuu. Jejich posuny budou vždycky takové, že ten výpočet vždycky vyjde. Je to díky měnovým arbitrážím. Není tam prostor k tomu, aby se to výrazně odchýlilo. Kurzové riziko určitě máme, ale není dané měnou ve které obchodujeme akcie, ale tím, v jakých měnách obchodují firmy, které v ETF držíme. Vliv změn kurzů se započítá do jejich zisků, ztrát a jejich hodnoty a promítne se do hodnoty samotného ETF. To je to, co je určující.
@vladivladii45373 күн бұрын
Jsem myslel, ze u nas mame vzdycky menove riziko(pokud vydelavam v CZK) za smenu, minimalne vzhledem k faktu, ze musime menit CZK na menu ETF fondu v ktere se obchoduje a pak nekdy zpet. Pridavat celou dobu napr. eura za 25CZK a po x letech se pri hypotetickem vyberu ustali kurz na 23CZK/1EUR, tak na tom urcite neco ztratim pri vyberu do CZK.
@vladivladii45373 күн бұрын
Kdyz bych chtel kupovat ETF napr. pres XTB v eurech a budu porad odkladat a menit nase CZK na EUR hypoteticky porad pri kurzu 1EUR/25CZK a po x letech se CZK ustali na 1EUR/23CZK tak minimalne na vkladu ty dve koruny na EUR ztracim. Teda aspon si myslim: )
@NoelCZe3 күн бұрын
co takhle zkusit obcas zesynchronizovat zvuk s videem, je to vcelku rusive :D
3 күн бұрын
Asi musíš více napsat kde je problém, protože mě zvuk k videu sedí úplně přesně.
@ivohury34813 күн бұрын
Pravidelné vklady v dlouhodobém horizont jsou jedna věc a člověk nemusí řešit volatilitu. Jednou to jde nahoru, jednou dolů, nakonec to vykáže nějaký průměr. Horší to je s jednorázovou investicí ve větším objemu. Člověk prodá nevyužívanou chalupu, má v ruce několik mega a co teď s tím? Když tuto částku rozložím a stejně část vložím do ETF ve špatném čase (což mi připadá, že zrovna ty trhy přešponované nyní jsou), tak se z propadem bude vyrovnávat hůře, protože po případném propadu nemá tytéž finance na nákup za lepší cenu. Tohle nějak rozlousknout :o/
3 күн бұрын
"Člověk prodá nevyužívanou chalupu, má v ruce několik mega a co teď s tím" Tak záleží, co s těmi penězi chce dělat. Pokud peníze plánuje brzo utratit, tak je nebude dávat do investic, ale nechá je na spořícím účtu. Pokud si je chce nechat na důchod, tak má dlouhodobý horizont a nějaké špatné načasování mu může být dlouhodobě ukradené. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a předpovědi se pletou víc, než hod mincí, takže stejně nemá cenu hádat, kdy je nejlepší chvíle. Kdo chce, může to pro minimalizaci výčitek a psychickou pohodu rozdělit a investovat po dobu několika měsíců. S tím, že propad může přijít klidně až pak. Rozlousknout se to nedá. Investování je vždycky o tom, umět se vyrovnat s nejistotou. Vždycky byla a bude. Doporučuju se s případnými propady dopředu smířit a počítat s tím jako s hotovou věcí. "což mi připadá, že zrovna ty trhy přešponované nyní jsou" Nahoře je USA large cap. Vše ostatní je férově naceněné, nebo dokonce vyloženě levné - zbytek amerického trhu i zbytek světových akcií. Hodnotové akcie jsou jedny z nejlevnějších v historii (relativně vzhledem k těm růstovým). Takže není moudré dávat to jen do S&P 500. Ale globální ETF? Proč ne. Vždycky lze navíc investovat přiměřeně rizikové toleranci. Můžeme prostě namíchat portfolio tak, aby případný propad tolik nebolel. Kdo se bojí, může vybrat třeba LifeStrategy 40 % akcie a 60 % dluhopisů. Jo, výnos bude nižší, ale nižší bude i hloubka propadu.
@ivohury34812 күн бұрын
Díky za tvou odpověď a že jsi se tomu věnoval. Žádné utrácení, pěkně spořit a spořit. Ony to utratí pak děti :D
@tomasvratnik95923 күн бұрын
Zrejme Naivne jsem si doted myslel ze je mozne si doplatit na socialnim pojisteni pouze 3roky?
@RetexB3 күн бұрын
Díky za kvalitní video. Měl bych dotaz, případně námět na další téma. Když teda člověk investuje, řekněme těch 30 let a už se blíží doba kdy s investováním člověk přestane (sám vkládat nové prostředky)a naopak začne poprvé ze svého portfólia čerpat nějaké částky tak jak toto probíhá? Člověk to vybírá z těch instrumentů do kterých celý život investoval nebo to naopak celé jednorázově prodá a převede na čerpání někam jinam? Např. nějaké dluhopisy. Děkuji za odpověď
@jakubpokorny19253 күн бұрын
Richard má na to téma více videí, pravidlo 4%. Najdi si to, tam budou všechny odpovědi na tvé otázky :)
@zdenyberry11793 күн бұрын
👌
@pavelhadrava44663 күн бұрын
Ahoj Richarde, děkuji za tvá videa. Chtěl bych se zeptat jestli už jsi dělal video o výběru z portfóli v rámci pravdila 4%. Jde prodat pouze celou pozici či její část prodávat od "zadu" dle data nákupu. Upřímě na toto téma jsem nenašel video kde by to bylo názorně/jasně řečeno. Děkuji za případné vyjádření.
@jakubpokorny19253 күн бұрын
Kdyby si to napsal do vyhledávače místo otázky, našel by si tak šest videi od Richarda na tohle téma :D
@pavelhadrava44663 күн бұрын
@@jakubpokorny1925 Abych citoval ze svého oblíbeného seriálu. Vaše odpověď je asi tak užitečná jako automat na kondomy ve Vatikánu. O pravidlu 4% procent je tu skutečně kolem 7 videí. V oblasti mého dotazu pouze jedno (čtyři roky zpátky). Zatím jsem z portfolia neprodával / nevybíral akci jsem koupil třeba v celku Palantir, philipmoris, ASML atd. Kdy nebylo možné koupit na frakci, nyní to ale jde, jen nevím jestli i rozdělit jde i Akcie která byla zakoupena jako celek. To samé jestli se vyplatí drže v portfoliu akcii např VWCE nebo CSPX starší 30 let s nějákým procentuálním zhodnocením xx procent a prodávat "novější" pozice 3-5 let nebo naopak. Takže pane pokorný děkuji za odpověď a vám pane Richarde chválím zlepšení v přednesu rozdíl je vidět u vašich starších videií.
@mareknovak21443 күн бұрын
Jak je to se ztrátou? Chápu to dobře, že je platná celoroční bilance, tedy zisky - ztráty a nebo se daní veškeré zisky bez ohledu na ztráty?
3 күн бұрын
Ztráty z prodej cenných papírů lze odečíst od zisků z cenných papírů. Takže je možné to proti sobě započítat. Když na Applu udělám 10 000 Kč a na Tesle 10 000 Kč prodělám, tak mám nulu a nemusím platit žádnou daň ze zisku. Tohle platí jen v rámci cenných papírů (akcie, dluhopisy, podílové fondy...)! Nelze započítat proti ziskům a ztrátám z něčeho jiného (opce, dividendy, podnikání).
@thomasanderson1812 күн бұрын
Ale platí tu daň pouze pokud by celkový příjem přesáhl 100 000kc. To znamená že by Apple koupil za 90 000 a prodal za 110 000. Už to přesáhlo limit pro ČR 100 000. Takže z 20 000 platí 15%. Ale pokud by Apple koupil za 20 000 a prodal za 40 000. Nemusí danit nic protože je daleko od limitu 100 000. Je to tak??😀😀 Ale pozor na konci roku se mu těch 20 000 připočte k celkovému zisku a pokud ten přesáhne 100 000 například 110 000. Tak daníš 10 000
@demolator23333 күн бұрын
Ahoj,je to super, tiež sa mi pači ak občas take video urobíš.Je treba si niektoré veci po čase dovysvetliť.
@kdev26063 күн бұрын
Acc ETF sú absolútna hlúposť, ktorá nemá opodstatnenie, dôvod je veľmi jednoduchý, ty tam tie peniaze držíš a oni si v rámci toho fondu dokupujú akcie a ešte ti berú za správu ak máš 1 ETF nebudeš mať 1,000001 toho ETF čo sa ti dokúpi za tie dividendy, ale ten fond posilňuje a sú tam dva scenáre čo sa dejú, buď je jedno, že sú tam dividendy, lebo to ETF dobre performuje a je dobre poskladané a má tam dividendu okolo 1 percenta, alebo sú tam vysoké dividendy čo stratíš úplne všetko, že to klesá kapitálovo. Keď si zoberieš, že tie čo majú nízke dividendy ti odpíšu tie peniaze za správu, vlastne kvalitným Acc ETFkom nezískavaš doslova nič (na dividendách), samozrejme jediná výhoda je tá, že tam človek dobre pochodí s daňami. Ono samozrejme všetci chcú, aby tieto ETF malo čo najviac ľudí, lebo to posilňuje celkovú trhovú kapitalizáciu, takže preto aj nehodnotné veci dlhodobo nejako rastú, ale z pohľadu investora tie dividendy sú zanedbateľné v tých acc ETFkach čiže berte niečo čo dlhodobo dobre performuje, dividendy sú nič.
3 күн бұрын
V jakékoliv rizikové investici s potenciálem zajímavého zisku hrozí propad. Za toto riziko jsme nakonec odměněni výnosem. Takže logicky: když chci mít výnos, musím být zainvestovaný a musím podstoupit riziko propadu. Buď chci riziko podstoupit a mít potenciál zisku, nebo ne. Když skrze dividendu odčerpám peníze (realizuju zisk), jsem méně zainvestovaný a mám menší potenciál výdělku do budoucna. Každý si musím sám určit, jak moc chce, nebo nechce být zainvestovaný. Riziko propadu s tím jde ruku v ruce. Akumulační ETF jsou skvělý nástroj pro ty, kteří chtějí být plně zainvestovaní. Na dividendě vůbec nesejde - buď tam ten zisk je, nebo není. Vyplacení dividendy žádné nového bohatství nevytvoří. Dividenda přerušuje investice, protože část hotovosti z investic vybereme. Což můžeme kdykoliv udělat i s akumulačním ETF skrze odprodej malé části akcií. Kdo chce a bojí se propadu, může zisk realizovat kdykoliv a nemusí čekat na dividendy.
@johnfrok12873 күн бұрын
Jaká myslíš, že by měla být perpetualní míra výběru pokud bych řekněme chtěl žít z portfolia "v časech hojnosti" a když přijde nějaká krize (třeba 20%), tak bych mu ulevil a vybíral z něj třeba jen polovinu "standartní" částky?
3 күн бұрын
Spočítej si ji třeba zde: portfoliocharts.com/charts/withdrawal-rates/ Dříve to šlo zdarma, dneska nevím. Osobně myslím, že kdo bude opatrný s pravidlem 4 % a bude mít určitou flexibilitu, a nebude mít maximální smůlu (narazí na horší scénář, než byl kdy v minulosti) ten může čerpat nekonečně.
@davidzedek52263 күн бұрын
To s tím Buffettem bylo možná myšleno celkový výnos 2% nad výnos s&p v posledních letech Jinak za mně je nejlepší investor všech dob Petr Lynch a je škoda že se mluví jen o Buffettovy a ne o Lynchovy. Jinak líbí se mi tento formát a proto přikládám otázku co říkáš na Lynche a celkově jeho knihy a osobu investora?
@michalsladek88093 күн бұрын
Lynch byl ale v čele fondu pouhých 13 let a spravoval mnohem menší kapitál - a to jsou zásadní rozdíly. Pokud bychom to brali čistě přes výnos, tak zdaleka nejlepší byl Simmons - ten hrál úplně jinou ligu:)
3 күн бұрын
Je to dost dobře možné. Občas nejde z komentáře jednoznačně pochopit, jak to autor myslel. A občas se spletu i já, protože komentářů je opravdu hodně. Lynch těžil z toho, že začínal jako manažer na dně hlubokého propadu a investoval během velkého bullrunu. Kdyby fond spravoval o 13 let dříve, nebo později, tak by takto neuspěl a nejspíš by ho dnes nikdo neznal. Nechci působit jako blbec, ale podle mě z velké části za Lynchovým úspěchem stojí prostě vhodné časové období a obrovská náhoda. Uměl toho využít ve svůj prospěch a proto si uznání zaslouží. Ale nad Buffetta bych ho nestavěl. Pasáž o Lynchovi mám v tomto videu: Datum narození určuje, jak úspěšný budete investor kzbin.info/www/bejne/rYebqGmGgbihacU
@davidzedek52263 күн бұрын
Já to nemyslel objektivně stavět jednoho investora nad druhého. Spíše jen jsem fanda Lynche líbí se mi jak přemýšlel nad trhem a tímto je v mých subjektivních očích nejlepší. Ale obecně se Buffett promuje a Lynch je v dnešní době ( při trošce nadsázky) zapomenutý člověk a to mi přijde škoda Jak jsem psal i jeho knihy a podobně by si zasloužili víc pozornosti než inteligentní investor a chudý bohatý táta.
@michalsladek88093 күн бұрын
@@davidzedek5226 zrovna Walk up on Wall Street mi přijde, že je hodně známá a populární
@Tom-zf4dm3 күн бұрын
To je pocta, že jsi vybral zrovna můj komentář "ředění akcií USA", ale trochu jsi mě nepochopil nebo jsem to špatně napsal... Když jsem začínal s investováním, kupoval jsem SP500, ale nedávno jsem přehodnotil strategii a kupuji diverzifikovanější VWCE. Přijde mi zbytečné a hloupé prodat SP500 a nakoupit VWCE, když to ze 60% stejně obsahuje SP500. Investuji podle DCA strategie. Jednou ten podíl SP500 bude zanedbatelný. A že věřím USA? Když se člověk podívá, co se ve světě děje... Třeba VWCE obsahuje akcie z Číny, ale ve skutečnosti nekupujete podíly v konkrétních firmách, ale akcie držíte pomocí VIE a to ani nemluvím o tom, že je to komunistická země. Tam se Číňan špatně vyspí a máte po akciích.
@michalsladek88093 күн бұрын
"akcie držíte pomocí VIE a to ani nemluvím o tom, že je to komunistická země." To je naprostá pravda - ale také proto jsou čínské společnosti naceněné tak, jak jsou. Být v USA, tak má spousta z nich násobně větší kapitalizaci.
@andy3ify3 күн бұрын
3% v indexu, to je nic.
@TominoGrus3 күн бұрын
USA vynasi nejvic no, ale historicky tomu to tak vzdy nebylo. v 90. letech letelo hodne Japonsko a pak vime jak to dopadlo, po velkem padu trvalo pres 30 let aby se index nikkei dostal na ath z roku 90 a bylo to teprve loni
@jankolecek59883 күн бұрын
Ahoj Richarde, napadla mě otázka v souvislosti s distribučními ETF: Dávala by v případě amerických dist. ETF (např. SCHD a neřešme teď jejich dostupnost pro evropského investora) smysl jejich akumulační varianta pro evropského investora? Jde mně o to, že v případě UCITS ETF, s typickým domicilem v Irsku, je držení distribučních ETF spojeno s dvojitým daněním USA => Irsko => ČR. Pokud bych držel SCHD, tak bych danil jen USA => ČR (s W8-BEN). Pokud zanedbám problém s okamžitou reinvesticí dividend, tak by pro mě něměl být rozdíl mezi disttribuční a akumulační verzí takovéhoto ETF (pokud by akumulační varianta existovala). Jen mě ještě napadá, že by u toho akumulačního ETF musela být nějaká jednotná sazba daní, protože každý držitel má podle státní přílušnosti jiné daňové odvody. Samotný fond by toto ošetřit nejspíš nedokázal (tzn. podle daňové rezidence držitele by strhl daň a zbytek reinvestoval).
@michalsladek88093 күн бұрын
Tuším, že americká ETF akumulační verzi nemají, protože tamní legislativa neumožňuje daňové zvýhodnění akumulační varianty.