[272] FreeCAD - podstawy modelowania 3D od podstaw - tutorial krok po kroku i po polsku

  Рет қаралды 28,711

Inżynier Programista

Inżynier Programista

Күн бұрын

Пікірлер: 82
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
17:50 Taki podgląd jest już w wersji Realthundera. Może w przyszłości trafi też do standardowej wersji programu (na razie trwają prace nad przeniesieniem dużego kodu naprawiającego problem z gubieniem ścian). 19:34 Zaproponowałem taką zmianę na forum. Dam znać jaki jest odzew. 25:50 To przesuwanie to nie jest operacja na modelu tylko chodzi o przesuwanie poszczególnych transformacji na liście - zmianę ich kolejności. 28:58 Zamiast sprawdzania koloru tego przykładowego modelu w przeglądarce i wpisywania jego kodu do programu, można też skorzystać z opcji Pick Screen Color w oknie Appearance bezpośrednio we FreeCAD. Z tym że przeglądarka i FreeCAD muszą być otwarte jednocześnie (zminimalizowane, obok siebie).
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Ad 1: Gdybym miał wybierać, wolałbym poprawkę do problemu gubienia ścian niż podgląd działania operacji. Chociaż dla początkujących użytkowników, myślę, że taki podgląd jest cennym wskaźnikiem tego jak przebiegać będzie próba wykonania operacji i czy w ogóle zostanie wykonana zanim zaakceptuje się wybór i nastąpi jakiś nieoczekiwany błąd. Ad 2: Dzięki. Ciekaw jestem, czy obecny sposób działania skorupy jest podyktowany jakimiś względami, czy po prostu nikt nie skupiał się na tym jaka będzie domyśla opcja. Ad 3: Dzięki za sprostowanie. Umknęło mi coś najwyraźniej gdy czytałem o tym narzędziu. Ad 4: Najciekawsze jest to, że z jakichś niewyjaśnionych przyczyn w ogóle nie dotarła do mojej świadomości obecność tego przycisku "Pick Screen Color"... Sprawdziłem, działa. A szczególnie wyśmienicie działa w przypadku korzystania z dwóch monitorów.
@StormDweller
@StormDweller 8 ай бұрын
Bardzo dobry tutorial, zwraca uwagę na specyfikę Freecad.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 8 ай бұрын
Dziękuję. Proszę też zerknąć na moje nowsze filmy. Powinny umożliwić zgłębić jeszcze więcej tajemnic związanych z programem FreeCAD.
@TheWolfiq
@TheWolfiq 9 ай бұрын
Super tutorial, najlepiej uczyć się na takich właśnie przykładach. Dzięki wielkie.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 9 ай бұрын
Dziękuję bardzo.
@merkhava
@merkhava 2 жыл бұрын
Jakość głosu dobra, niema co się czepiać, ani tyci tyci. Słucham dalej.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Dzięki ;⁠)
@ZbigniewGowala
@ZbigniewGowala 10 ай бұрын
Właśnie jestem na etapie nauki obslugi FreCada, filmy bardzo pomocne, w bardzo prosty sa tlumaczone wszystkie działania,jednak mam prosbe ,aby nazywać poszczegolne używane moduły, bo trudno "wyłapac" z filmu. Dzieki wielkie, pozdrawiam.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 10 ай бұрын
Dziękuję. W ostatnim czasie trochę zwolniłem z komentarzem, zatem nowsze filmy powinny być dokładniejsze pod tym względem. W razie, gdyby coś nie było jasne, śmiało proszę pytać.
@korop89
@korop89 8 ай бұрын
Przyjemny materiał◘ treningowy, można spokojnie nadążyć i nie trzeba co chwilę cofać :)
@michakoper527
@michakoper527 Жыл бұрын
Super materiał, jako totalny laik w temacie doceniam klarowne tłumaczenie :)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Dziękuję i zachęcam do zapoznania się z innymi moimi poradnikami.
@mariuszzawierucha1310
@mariuszzawierucha1310 Жыл бұрын
Kopara opada słuchając takiego specjalistę! 100% przekazanej wiedzy z materiału - to ciągle za mała skala. Pan tu pokazuje masę fajnych i użytecznych sztuczek, widać i słychać, że bawi się tymi programami od dawna. Ogólnie preferuję anielsko języczce tutoriale, gdyż nasze rodzime często są nieco w tyle, a ty taka miła niespodzianka! Rewelacyjna robota! Brawo i gratulacje! Jestem pod ogromnym wrażeniem. Napisałbym z przyjemnością coś więcej o perfekcji prowadzącego, ale proszę mi wybaczyć - ciągle zbieram żuchwę ;)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Dziękuję bardzo. Mam nadzieję, że będzie mi się nadal udawało poprawiać jakość publikowanych materiałów. Zapraszam do dalszego zaglądania na kanał.
@jarekdomanski7985
@jarekdomanski7985 Жыл бұрын
Dzięki. Fajnie, prosto, pokazane co trzeba i to jeszcze z przykładami jak można inaczej. Bardzo pomocne!
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Dziękuję bardzo. Niebawem pojawi się kolejny przykład wykonania ciekawego modelu, który mam nadzieję będzie interesujący. Zapraszam do dalszego zaglądania. Pozdrawiam.
@wesoydyzio9448
@wesoydyzio9448 7 ай бұрын
Przywróciłeś mi wiarę, że istnieją jeszcze nauczyciele, którzy chcą, aby uczeń zrozumiał, a nie tylko wymagają wiedzy od niego, której sami nie potrafią przekazać. Jestem na etapie zakupu drukarki 3D i po pierwszych przymiarkach do jakiegoś programu do modelowania prawie się poddałem. Ale jak widać można w łatwy i przystępny dla początkującego sposób przekazać wiedzę. :)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 7 ай бұрын
Dziękuję bardzo. Cieszę się, że przygotowany materiał był w stanie podpowiedzieć jak pracować z tym programem. Zapraszam również do zapoznania się z nowszymi filmami. Mam nadzieję, że one również pozwolę lepiej poznać środowisko FreeCADa i nie tylko FreeCADa. Pozdrawiam.
@slawekkubiak1
@slawekkubiak1 8 ай бұрын
Rewelacyjny materiał - dzięki za pracę i pozdrawiam.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 8 ай бұрын
Dziękuję bardzo. Zapraszam również do zapoznania się z nowszymi filmami, w których można znaleźć jeszcze większą dawkę wiedzy do tego jak skutecznie używać FreeCADa bądź inne oprogramowanie CAD, które można odnaleźć wśród filmów na moim kanale.
@14maros
@14maros Ай бұрын
Bardzo fajnie i s panem proste . Samotnemu juz gorzej 🙂
@seboc1
@seboc1 Жыл бұрын
Bardzo fajnie wytlumaczony przyklad.
@wyznawcyprawdy
@wyznawcyprawdy 9 ай бұрын
Chodziłem w szkole na autocada. Po paru lekcjach odpuściłem. Nauczyciel z dupy. Dzięki tobie wiele się nauczyłem bo normalnie to pokazujesz.
@krzysztofszymczak5662
@krzysztofszymczak5662 Жыл бұрын
Super odcinek! Uznanie dla umiejętności 👍
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Bardzo dziękuję :)
@NIKT_ELO
@NIKT_ELO 2 жыл бұрын
sietny film oby takich wiecej z FREECAD
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Dziękuję.
@NIKT_ELO
@NIKT_ELO 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista ja dopiero zaczynam zabawę i muszę parę rysunków przerobić .... Bo mam czasami jakies głupie problemy.... Typu wyciągnę jakiś kształt z otworem i nie mogę wrucić do szkicu żeby przesunąć otwor w inne miejsce hihi
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Oczywiście, trzeba poćwiczyć, zrozumieć jak działa, co i kiedy go boli i będzie coraz lepiej. A jak coś zawsze można tutaj pisać i będzie szansa na to, że ktoś podpowie jak sobie poradzić z problemem.
@grzegorzborowiecki1416
@grzegorzborowiecki1416 9 ай бұрын
Grubość ścianki ( skorupy) do wewnątrz otrzymujemy wpisująć wartość ujemną.
@michapigua6168
@michapigua6168 6 ай бұрын
Stworzyłem swój jakiś własny szkic w skrócie dwa prostokąty połączone podobnym łukiem ale jak próbuje wyciągnąć szkic to wyskakuje okno błąd danych wejściowych wire is not closed, co robię nie tak?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 6 ай бұрын
Najprawdopodobniej szkic nie został w pełni domknięty - proponuję sprawdzić, gdzie punkty elementów szkicu nie są ze sobą połączone. Inny problem to np. nadmiarowe elementy szkicu, które trzeba usunąć. Jeżeli nie uda się rozwiązać problemu - zapraszam do korespondencji e-mailowej i przesłać screen szkicu oraz podglądu na lewy panel programu z listą wygenerowanych obiektów - elementów szkicu i wiązań. Nadmienię, że w najbliższym czasie pojawi się kolejny poradnik - z rączką do mebli, gdzie zwrócę uwagę na te aspekty.
@michapigua6168
@michapigua6168 6 ай бұрын
@@InzynierProgramista dokładnie coś musiałem źle zrobić rysuje od nowa i chyba wychodzi, coś z wymiarami miałem źle, dzięki za szybką odpowiedź👍
@kamilpiwowarczyk7581
@kamilpiwowarczyk7581 Жыл бұрын
Rewelacja !!! Dzięki
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Dziękuję również i zapraszam do przejrzenia innych moich filmów z FreeCADa. Pozdrawiam.
@kamilpiwowarczyk7581
@kamilpiwowarczyk7581 Жыл бұрын
@@InzynierProgramista wlasnie oglądam 3 😁 jestem przeszczesliwy 😁 bardzo mi Pan ułatwia nauke modelowania 3d
@KUMPELZUBRA
@KUMPELZUBRA 11 ай бұрын
Mistrz!
@Pawe-mx9wc
@Pawe-mx9wc 2 жыл бұрын
Hej mam pytanie z innej beczki, jak zmienić ustawienia w Solidworksie żeby przesuwać widok po przyciśnięciu scrolla a obracać Shift+scroll
@wytek_one
@wytek_one Жыл бұрын
Super
@jezusm1040
@jezusm1040 Жыл бұрын
Zostawię dla zasięgu komentarz z głupim pytaniem. ;) Czy jest jakaś możliwość poprawienia wyjściowego szkicu bez tracenia operacji późniejszych?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Po co od razu założenie, że głupi komentarz. Spróbujemy podyskutować, tylko prosiłbym o doprecyzowanie, co kryje się pod pojęciem poprawienia szkicu wyjściowego? Zmiana wymiarów, dorysowanie czegoś?
@stefankrimbacher7917
@stefankrimbacher7917 Жыл бұрын
Nice part. Thanks
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
I also thank you! I invite you to continue to follow my channel and try my upcoming tutorials with FreeCAD or other software.
@MS_PL
@MS_PL Жыл бұрын
Proszę o podpowiedź, ponieważ nie znam jeszcze FreeCAD i próbuję się z nim zapoznać.: jeżeli podczas tworzenia szkicu nieopatrznie go zamknę, np. poprzez wciśnięcie Esc, to w jaki sposób wrócić do niego, aby móc kontynuować pracę? Jeżeli ponownie zaznaczę ikonę szkic i wybiorę tą samą płaszczyznę, to wcześniej wykonana grafika jest widoczna w postaci białych linii, ale już jakby zewnętrzna, czyli w tym wypadku nieedytowalna.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Oczywiście, służę pomocą: proszę zobaczyć na panel znajdujący się po lewej stronie programu, w którym znajduje się tzw. drzewo operacji. Tam znajdują się kolejno utworzone operacje w trakcie wykonywania modelu 3D. Tak samo tam znajduje się pierwszy szkic utworzony na wybranej płaszczyźnie. W zależności od wersji językowej, dla przykładu angielskiej, pierwszy szkic będzie znajdował się w drzewie o domyślnej nazwie Body oznaczonym niebieskim klockiem. Pierwszym obowiązkowym elementem jest Origin, który stanowi układ płaszczyzn bazowych. Zaraz pod Origin będzie znajdował się pierwszy szkic, o domyślnej nazwie Sketch. Wystarczy dwukrotnie go kliknąć i nastąpi możliwość jego edycji. Oczywiście można też kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać Edit sketch. I mam jeszcze poradę, jak poradzić sobie z tym, aby naciskanie klawisza Esc nie powodowało przypadkowego wychodzenia ze szkicu. W ustawieniach programu, menu Edit -> Preferences, następnie w lewej kolumnie okna w module Sketcher, w zakładce General i w sekcji General znajdującej się na dole zakładki, jest checkbox o takim opisie: Esc can leave sketch edit mode. Proszę odznaczyć ten checkbox i problem z przypadkowym wyjściem ze szkicu zostanie rozwiązany. W razie problemów, proszę się odzywać. Pozdrawiam.
@MS_PL
@MS_PL Жыл бұрын
@@InzynierProgramista Dziękuję za podpowiedź, wszystko jest już jasne. Pozdrawiam!
@jACEk_kWINTa
@jACEk_kWINTa 8 ай бұрын
Dzięluję
@TyskiLew
@TyskiLew 2 жыл бұрын
21:21 Z zaznaczaniem linii (czy punktów) nie trzeba się tak męczyć. Wystarczy zmienić widok ->> View > Draw style > Wireframe i widać sam zarys bryły.
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
Fakt, to pomaga z zaznaczaniem linii. Z punktami już gorzej. Szkoda, że FreeCAD nadal nie ma filtrów zaznaczania.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Problem z zaznaczaniem krawędzi występuje bardzo rzadko. Najczęściej jednak pojawia się ta dolegliwość gdy nagrywam ;⁠)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Z punktami pomocne było ich powiększenie. Właściwie bardzo rzadko zdarza się sytuacja gdy jest problem żeby je uchwycić. Mimo wszystko najczęściej w trakcie nagrań, ale pewnie to wynika z nieco innego trybu pracy z programem.
@merkhava
@merkhava 2 жыл бұрын
3:20 zrobiłem to przez zwiąż odległość poziomą i odległość pionową - oraz zwiąż promień i średnicę - nie jest to tak proste jak w solid edge klik klik i współśrodkowość jest, ale dało się :)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Kolejna zaleta FreeCADa, uczy kreatywności i poszukiwania nietuzinkowych rozwiązań :)
@merkhava
@merkhava 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista sam korzystam z solid edge 3d, a też na innych kompach z 2d, zasady są tożsame. Przechodziłem z invetora, tak że zasady zostały. FreeCAd będzie się rozwijał ostro, bo już sporo może, a ja też uczę się blendera, tam też się sporo dzieje i też ruchy w kierunku CAD idą.
@szonytube
@szonytube 9 ай бұрын
Robię krok po kroku to, co Ty i ciągle wywala mi jakieś błędy w szkicowniku o nadmiarowych więzach. Da się to jakoś naprawić?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 9 ай бұрын
Utworzone wiązania można kontrolować z panelu znajdującego się po lewej stronie (Constraints) albo skorzystać z automatycznego czyszczenia nadmiarowych wiązań (Auto remove redundants), które znajduje się w kontenerze Solver messages. Inna droga: zakładka Edit -> Preferences -> Sketcher (z lewego panelu) -> Zakładka General i sekcja General -> Zaznaczyć opcję "Auto remove redundants".
@Zrzyck
@Zrzyck 2 жыл бұрын
MULTI TRANSFORM!
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Ciekawe narzędzie, prawda?
@raznarok7552
@raznarok7552 Жыл бұрын
Wiemy że element ma wysokość 20mm, czy w takim razie zamiast stosować linię konstrukcyjną nie było by prościej wykonać dolny łuk współśrodkowym promieniem R72mm ?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Oczywiście, można w ten sposób. Tylko wtedy mamy dodatkowy wymiar do kontrolowania. W przypadku zastosowania elementu konstrukcyjnego wiążącego dwa łuki (lub w inny sposób ustalający elementy geometrii w analogiczny sposób) - przekrój kontrolowany jest przy użyciu tylko jednego wymiaru. Właściwie wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od projektowanego detalu i w jaki sposób chcemy sterować jego geometrią.
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
W sumie w jakich konkretnie przypadkach wiązanie koncentryczności w szkicowniku ma przewagę nad wiązaniem zbieżności środków łuków/okręgów ? Mogę zaproponować na forum dodanie koncentryczności tylko muszę mieć argumenty uzasadniające jej przydatność.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Proponuję takie argumenty: 1) Wiązanie koncentryczności będzie pomocne w przypadku pozycjonowania łuków o względnie dużych promieniach. Wówczas nie ma konieczności używania nadmiernego zoomu celem znalezienia środków łuków. W niektórych sytuacjach może być to problematyczne. 2) Wiązanie środków łuków w sytuacji, gdy znajdują się na jednej z dwóch głównych osi układu współrzędnych jest wprawdzie proste, ponieważ tworzone jest automatyczne wiązanie przynależności środka łuku do osi i wystarczające jest odebranie stopnia swobody jednym z wiązań typu pion/poziom. Ale w przypadku, gdy środki leżą poza osiami, albo konieczne jest podwójne wiązanie pion i poziom, albo tworzenie dodatkowej osi konstrukcyjnej. Taki zabieg tworzy dodatkową listę wiązań w zbiorze wiązań, co może powodować trudności w filtrowaniu właściwych wiązań w momencie, gdy konieczna jest zmiana geometrii detalu. 3) Koncentryczność stworzy pewnego rodzaju "protezę" dla funkcji offsetu, którego w szkicu również nie ma. Wystarczy naszkicować dwa dowolne łuki, związać koncentrycznością i ustawić rozstaw bez konieczności kontrolowania środków.
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista Dzięki, poruszę ten temat na forum, może będzie jakieś zainteresowanie ;-)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Pewnie, czekam na reakcję. Ciekaw jestem, czy taki pomysł ma szansę pozytywnego rozpatrzenia.
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista Wiązanie koncentryczne jest już zaimplementowane (z tym, że nie jako osobne wiązanie tylko możliwość wskazania bezpośrednio okręgów i łuków do wiązania zbieżności), można je przetestować w wersji deweloperskiej.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Super, bardzo dobra wiadomość.
@dprojects.woodworking
@dprojects.woodworking 2 жыл бұрын
Kolory we FreeCADzie nieco inaczej wyglądają niż np. w GIMPie, są bardziej ciemniejsze, ciężko jest uzyskać identyczny odcień poprzez wartość numeryczną, dlatego że odwzorowania kolorów są różne, na stronie i w programach, najlepiej odcień ustawić na oko to wtedy się szybiej trafi ;-)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Kolor owszem, trochę inaczej wyglądają, ale oprócz samego wyboru koloru, mamy jeszcze wpływ na sposób wyświetlania tego koloru. W narzędziu Appearance (Display properties), oprócz wyboru koloru w Shape color możemy jeszcze w Material kliknąć przycisk z trzema kropkami. Pojawi się nowe okno Material properties i w nim możemy przestawiać takie parametry jak: Ambient color, Diffuse color, Emissive color, Specular color oraz stopień połysku w procentach. Jeżeli ktoś ma fajne wyczucie artystyczne, to myślę, że może całkiem ciekawy efekt uzyskać.
@dprojects.woodworking
@dprojects.woodworking 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista Jak dla mnie kolory we FreeCAD są ok. Na płaskich elementach robię screenshot i nakładam gradient w GIMPie i stąd wiem że różnica w kolorach RGB jest znaczna, ale żeby uzyskać dobry efekt 3D na otowrze albo na cylindrze to zostawiam kolor z FreeCAD. W sumie nie bawiłem się za wiele tymi ustawieniami. Patrze na FreeCAD raczej z perspektywy programisty, tego co można zaprogramować niż od strony uzytkownika. Dlatego tutoriale zawsze chętnie oglądam, żeby się nieco bardziej zapoznać z tym co jest dostępne. Nie chce mi się nigdy czytac tutoriali na wiki. W sumie to jestem zaskoczony że FreeCADem interesuje się tyle polaków, wygląda na to że 90% użytkowników forum FreeCAD to polacy udający obcokrajowców za granicą ;-)
@lukasz4846
@lukasz4846 Жыл бұрын
Witam. Mam pytanie z innej "beczki". Widać, że kursor chodzi swobodnie i niezależnie od obrotu, skalowania.W jaki sposób operuje Pan obrotem i skalowaniem obiektu?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Witam. Pytanie jak najbardziej na miejscu, ponieważ wiele osób dopytuje mnie w tej samej sprawie. Otóż do pracy z programami CAD używam manipulatora 3Dconnexion Space Mouse. Urządzeniom tym poświęcam specjalną playlistę na moim kanale, gdzie pokazuję też jak z nimi się pracuje i jaka jest ich funkcjonalność. Manipulatory też współpracują z programem FreeCAD. Więcej w tym temacie opowiedziałem w odcinku nr 287: kzbin.info/www/bejne/eHKVkqR7et2AbZY
@lukasz4846
@lukasz4846 Жыл бұрын
@@InzynierProgramista Dziękuję pięknie za odpowiedź i natychmiast zgłębiam wiedzę w tym materiale.
@DariuszKnapek
@DariuszKnapek Жыл бұрын
Fajna lekcja
@wgmg7746
@wgmg7746 2 жыл бұрын
Chciałem zobaczyć gdzie jest trudność i zrobić to trochę inaczej. Niestety, ten sposób jest chyba najszybszy i zapewnia stabilność programu. Robienie części wspólnych wychodzi pokracznie.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Właściwie nie próbowałem innych sposobów. Uznałem, że taka metodyka wykonania modelu była najbardziej właściwa i tak to pokazałem. W innych programach CAD zapewne wykonywalnym ten model analogicznie.
@shrek60800
@shrek60800 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję bo to znakomity pokaz. Ja jednak troszkę krytycznie. Jak dla.mnie nie widzę dokładnie co Pan klika za ikonki. Zbyt szybko. Wiele razy muszę cofać filmik i dokładnie się przyglądać. Kursor myszki jest mało widoczny na górnych ikonkach, tak samo przy rozwijaniu jakiś komend coś Pan tam kliknął i nie wiadomo co. Rozumiem że u Pana już jest rutyna a dla nas to totalna nowość i zbyt szybko. Lekko zbyt fachowy język - ale to czasami. Problem jaki Pan przedstawił że ścianka pogrubia się na zewnątrz a nie do wewnątrz to czy zatem wymiar szerokości modelu się zmienił? Jeśli tak to zapomniał Pan go zmodyfikować (pokazać). Zatem jesli zmienimy szerokość o te ścianki to te łuki z otworami też się rozlecą z wymiarowaniem. A może to już nie ulegnie zmianie i tylko trzeba poprawić tą szerokość co się powiększyła. Tak to rozumiem. Pozdrawiam Pana ❤️ łapka w górę i subskrypcja z dzwoneczkiem już ustawiona. Proszę więcej o FreeCAD bo to darmowy program a nie komercyjny. Ludzie bawią się w druk 3D i na profesjonalne programy nas nie stać. Czekam na następne nagrania o FreeCAD.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz, a w szczególności za to, że jeżeli mówimy o krytyce to jest to uzasadnione i mogę jakoś się odnieść. 1) Co do łatwiejszego zlokalizowania gdzie klikam: próbowałem kilkukrotnie z programem, który podświetla kliknięcia kursora myszy. Zastosowałem coś takiego np. w odcinku nr 302: jeżeli Pana zdaniem jest to w porządku, będzie ten program od przyszłych odcinków już w standardzie (przed chwilą opublikowałem najnowszy odcinek o numerze 306, jednakże bez tego programu. Starałem się jednak dość dokładnie wskazywać i opowiadać o tym co klikam). Także jest tu możliwość poprawy z mojej strony. 2) Fachowość języka - tutaj jest duży problem. Część osób zarzuca mi, że zbyt mało fachowo jak na dziedzinę, którą omawiam, część osób, podobnie jak Pan, że zbyt fachowo. Ciężko mi znaleźć złoty środek w tej dziedzinie. Trudno mi tu będzie coś zmienić, aby krótko mówiąc - każdy był zadowolony. 3) Największy problem z jakim się zmagam od pewnego momentu - to jakość dźwięku (wynika to niestety z pogorszenia warunków w których nagrywam). Zmieniłem mikrofon w ostatnim czasie, powinno być ciut lepiej. Jednak dręczy mnie jeszcze echo, pogłos. Chciałbym chyba najpierw tę sprawę doprowadzić do porządku. 4) Przy zmianie pogrubienia na zasadzie "na zewnątrz", "do wewnątrz" naturalnie szerokość (wymiary gabarytowe w tym przypadku) modelu będą się zmieniać, co nie jest pożądane, ponieważ musimy pilnować tego w głowie. Z tego względu zwróciłem uwagę na działanie tej funkcji. 5) Właśnie przed chwilą opublikowałem kolejny, dość rozbudowany poradnik o numerze 306. Zapraszam. Jest długi, ale spis treści powinien ułatwić odnalezienie się w materiale. Link do odcinka: kzbin.info/www/bejne/pJrSZo2MnpukorM Dziękuję jeszcze raz, zapraszam do zaglądania na kanał, a otrzymywane uwagi na tyle ile będę w stanie - postaram się drobnymi krokami wdrażać w życie. Pozdrawiam.
@shrek60800
@shrek60800 Жыл бұрын
@@InzynierProgramista to ja krótko. Ad. 1. Faktycznie w odcinku 302 jest fajnie to zaznaczone co Pan klika. (Czerwone koło 💪). (Tak na szybko zajrzałem). Ad. 2 myslę że moze Pan śmiało znaleźć złoty środek. Dostosować język do odbiorcy. Tak jak w pierwszym swoim odcinku o FreeCAD, słusznie zwrócił uwagę ten program jest dla amatorów, do jakiś tam domowych potrzeb. Tak więc odbiorcami będą tacy ludzie jak ja, co chcą zacząć od początku. Tak więc tu język - taki jak odbiorcy - prosty i może naslwet zbyt przydługi bo wyjasniający. Osobiście uważam, że fachowcy uzywają już programów typowo profesionalnych i płatnych tak jak Fusion 360 i za takie programy biorą się osoby z dobrym językoznawstwem w tej kwestii. Myslę że problem i bolączkę Pana rozwiązałem - liczę na to. 👌 Ad. 3 No nieeeeee. Jest wszystko OK. Jak ktoś ma problemy to można oszukać system i w TV czy w komputlterze zmienić ustawienia np. Teart, INFO i jest super. Mozna też puścić dżwięk czy to przez kino domowe czy też przez wzmacniacz i tam dokonać korekty. Ot, taki mały sposobik jak komuś to przeszkadza. Z tego co wiem - na.sam mikrofon fajnie.jest.zalozyć gąbkę - taką kuchenną. Ad.4 A to jednak dobrze zapamiętałem - brawo ja 💪 A czy mozna dograć mały filmik i to wyjasnić do tego odcinka a i pokazać jak to zmnienić aby trxymało wymiary i że nic poza tym się nie posypałi? Ot, taka moja serdeczna prośba. Ad. 5 zapewne obejrzę bo własnie Pana i strukturze wydają mi się (jak do tej pory) najlepsze, noooooo z tymi małymi uwagami (rutyną w czasie prelekcji - po jakimś czasie wykładu 😁). PS. Zaczynam zabawę i najpierw chcę nauczyć się zabawy w tworzenie własnych rzeczy a potem dopiero kupie swoją pierwszą drukarkę 3D. Modelowanie i zabawa w majsterkowanie narazie zostanie przy młotku i brzeszczocie 😁😁😁😁
@nordyk2
@nordyk2 10 ай бұрын
,a darmo jest ?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 10 ай бұрын
Tak. Jest to wieloplatformowy program typu open-source.
@volther-_-7046
@volther-_-7046 2 жыл бұрын
LMFAO
Wiem, że to umiesz - FreeCAD
17:38
Kamil Sokalski
Рет қаралды 4,1 М.
СОБАКА ВЕРНУЛА ТАБАЛАПКИ😱#shorts
00:25
INNA SERG
Рет қаралды 2,7 МЛН
When mom gets home, but you're in rollerblades.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 135 МЛН
[215] FreeCAD od podstaw: model 3D + rysunek 2D | Tutorial | Poradnik | Po polsku |
1:13:15
3Д моделирование в FREECAD для начинающих. Как сделать 3д модель в FREECAD
14:21
ID-Craft (Самоделки ЧПУ 3Д Печать Электроника)
Рет қаралды 289 М.
FreeCAD 0.20 Basics of 3D modeling [Sub]
19:41
Damian Lewczuk
Рет қаралды 36 М.
FreeCAD - prostszy niż myślisz
21:37
Kamil Sokalski
Рет қаралды 4,3 М.