[269] FreeCAD - gwinty, czyli jak wykonać zarys gwintu wewnętrznego i zewnętrznego - poradnik PL

  Рет қаралды 14,366

Inżynier Programista

Inżynier Programista

Күн бұрын

Пікірлер: 52
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 10 ай бұрын
Poniżej adresy do innych filmów związanych z gwintami w programie FreeCAD: [355] kzbin.info/www/bejne/p3PTmnetiaiYkJI [320] kzbin.info/www/bejne/mKmcdZuNhd11h5o
@romancichoracki6421
@romancichoracki6421 17 күн бұрын
Super. Dziękuję za lekcję.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 16 күн бұрын
A ja dziękuję za zainteresowanie kanałem i zapraszam do zapoznania się z kolejnymi materiałami.
@wgmg7746
@wgmg7746 2 жыл бұрын
Filmik jak zwykle na wysokim poziomie. Brawo.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Zależność rodzaj gwintu - zastosowanie jak najbardziej się zgadzam, ale w dzisiejszych pomysłach technicznych trochę się te granice zacierają i obawiałbym się takiego sztywnego podziału jak gwint zależny od materiału. Chodzi o to, że nie ma problemu, by wziąć pręt z tworzywa sztucznego i obrabiać go do współpracy z elementami metalowymi np. ze standardowym gwintem metrycznym. Szczególnie na etapie prototypowania, gdzie nie ma mowy o wydatkach związanych z projektowaniem form. Tak samo w technologii przyrostowej. Przy odrobinie korekcji, również nie ma problemu by uzyskać potrzebny gwint, co z resztą już pokazywałem w kilku przykładach. Natomiast niedawno miałem do czynienia z normą (niestety wycofaną) PN-81/M-02116 i ciekaw jestem jak sprawdzi się to w druku.
@wgmg7746
@wgmg7746 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramistaUps. Mój komentarz był po pobieżnym wysłuchaniu. Dlatego potem usunołem jego część. Nie mam doświadczenia z drukiem tworzyw. Norma nie ma żadnego znaczenia. Normy zwykle podają końcowy wymiar, a nie początkowy. Tworzywa mają inne współczynniki tarcia i mogą niepoprawnie współpracować jak stalowe śruby w aluminiowym.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Nie szkodzi. Współczynnik tarcia również nie stanowi żadnego problemu. W zależności co się dzieje jest teflon, iglidur, są smary do zastosowań z tworzywami sztucznymi. Naprawdę tym bym się nie obawiał ;)
@wgmg7746
@wgmg7746 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista No tak, że potem do każdej śrubki trzeba pamiętać o smarze.
@jarekt.4523
@jarekt.4523 2 жыл бұрын
Tego mi brakowało. Dziękuję.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Cieszę się, że materiał jest przydatny.
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
Fajnie, że to pokazałeś, może się przydać wielu użytkownikom. W dokumentacji wiki tego programu jest tutorial przedstawiający kilka sposób tworzenia gwintów, wraz z ich zaletami i wadami. Warto tam zajrzeć. Standardowe gwinty wewnętrzne można wygenerować narzędziem do tworzenia otworów a ostatnio na forum była dyskusja o analogicznym narzędziu do gwintów zewnętrznych, ale nie wiem czy (i kiedy) coś z tego będzie. Szkoda też, że nadal nie ma opcji dodawania gwintów kosmetycznych.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Dzięki. Co do gwintów kosmetycznych - nie jest to coś krytycznie istotnego, ponieważ i tak długości gwintów elementów złącznych są bardzo łatwe do sprawdzenia, gdy jest potrzeba zweryfikowania, czy dobrze je dobrano. Natomiast przy zastosowaniu elementów złącznych z gwintem na całej długości, to praktycznie tylko potrzebne jest sprawdzenie czy długość śruby jest wystarczająca, by prawidłowo skręcić jakiś tam zespół. Być może zastosowanie cechy gwintu kosmetycznego automatycznie oznaczałoby zarys gwintu na rysunku technicznym. To byłoby duże ułatwienie, ale jak już sam przekonałem się w tym odcinku, oznaczenie gwintu, nawet takie niepełne (tzn. bez dopracowania początku i końca linii oznaczających gwint) można bardzo szybko dodać do rysunku. Myślę, że to czego bym oczekiwał w pierwszej kolejności od modułu TechDraw w FreeCAD to przekroje łamane oraz wyrwania.
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista Oznaczenia gwintów w TechDraw pojawiły się niedawno (w 0.20), może jeszcze zostaną usprawione. Postaram się poruszyć ten temat na forum, twórca tych nowych narzędzi i główny deweloper modułu TechDraw są tam aktywni. Przy okazji - w wersji rozwojowej 0.21 jest już możliwość dodawania oznaczeń wykończenia powierzchni. Natomiast jeśli chodzi o złożone przekroje to na razie faktycznie nie są dostępne, ale istnieje obejście, o którym kiedyś wspominałem - „fizyczne” pocięcie modelu w odpowiedni sposób i zrobienie rzutu. Jest to pokazane w jednym z filmików na kanale MangoJelly jako „custom section views”.
@fb_viwe1298
@fb_viwe1298 2 жыл бұрын
SUPER kanał
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo!
@marekp7710
@marekp7710 2 жыл бұрын
Super!
@marcinxl
@marcinxl Жыл бұрын
Super poradnik odnośnie tworzenie zarysu gwintu. Mam jednak pytanie jak usunąć we Freecad tą linię która idzie przez cały model? Czy jest wogle taka możliwość?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Dziękuję. Co do linii - na początku nie zrozumiałem o co chodziło, gdzy pojawiło się to pytanie pierwszy raz. Tak naprawdę nie wiem i jakoś nie drążyłem tego nigdy. Ale przypuszczam, że to wynika ze sposobu generowania wizualizacji modelu przez silnik FreeCADa. Nie przejmowałbym się tym właściwie, bo widoczność tej linii oprócz graficznego wyświetlania, czy tam walorów estetycznych, na nic właściwie nie wpływa. A jeśli nawet - to ja nic takiego jak na razie nie zaobserwowałem.
@marcinxl
@marcinxl Жыл бұрын
@@InzynierProgramista Jak robię dokumentację 2D na podstawie modelu 3D to wpływa bo ta linia lub linie jest widoczna na rysunkach technicznych.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
@marcinxl Rzeczywiście tak się dzieje. W module TechDraw po naciśnięciu widoku rysunkowego, w panelu znajdującym się po lewej stronie programu znajduje się lista właściwości. Jedną z kategorii jest HLR Parameters. A w tej kategorii jest taka właściwość: Seam Visible: true. Proszę przełączyć na false. Z tego co się dowiedziałem, linie generowane przez silnik programu do wyrenderowania modelu należą właśnie do grupy seam lines. Powinno pomóc i jednocześnie nie powinno wpłynąć negatywnie na wyświetlanie pozostałych cech rysunku. Gdyby jednak coś nie działało, będziemy szukać dalej.
@marcinxl
@marcinxl Жыл бұрын
@@InzynierProgramista sprawdzę przy najbliższej okazji bo dziś już późno i dam znać czy to działa.
@marcinxl
@marcinxl Жыл бұрын
@@InzynierProgramista sprawdziłem przełączenie Seam Visible na false. Usuwa te linie na rysunku technicznym. Dzięki 👍 Ciekawe czy na modelu 3D też można jakoś usunąć te linie?
@rafarafa3094
@rafarafa3094 Жыл бұрын
Witam, Czy oba te gwinty (wewnętrzny i zewnętrzny) pasują do siebie? Jak mogę sprawdzić bez drukowania na drukarce to? Sorki jestem nowicjuszem a potrzebuję to do projektu żeby jeden gwint do drugiego pasował. Zależy mi na dobrym dopasowaniu bez ruszania się śruby w gwincie za bardzo.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Witam. Gwinty będą pasować przy zapewnieniu odpowiedniego luzu. Natomiast ile ten luz powinien wynosić wynika tak właściwie z ustawień wydruku. Najłatwiejsze to wydrukować sobie wstępnie dwa obiekty gwintowane tak aby było możliwe sprawdzenie, czy ustawienia są prawidłowe. Jeżeli połączenie gwintowane ma być ciasne, warto spróbować z zastosowaniem np. smaru silikonowego. W przypadku wydruku 3D jest o tyle fajnie, że o ile drukowany element nie musi współpracować ze znormalizowanym obiektem gwintowanym, to możemy sobie tworzyć geometrie gwintu wg własnego zapotrzebowania. A jeżeli musi współpracować z jakimś elementem z naciętym gwintem, wówczas przydadzą się albo normy albo tablice z rozmiarami gwintów, które można bardzo łatwo samodzielnie znaleźć w sieci.
@Bajran_
@Bajran_ Жыл бұрын
18:50 Hej, w wersji 0.21 Helisa może się nakładać na siebie. Właśnie wykonywałem to ćwiczenie z Toba i u mnie zadziałało bez tych zer.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Witam, dziękuję za informację. Dobra wiadomość, można tworzyć dokładniejsze modele.
@Perun_72
@Perun_72 2 жыл бұрын
:)
@craftdesign2979
@craftdesign2979 2 жыл бұрын
Dzięki za film. Bardzo dobra metodyka nauczania. Film nie tylko uczy posługiwania się FreeCADem ale uczy także zasad i technik modelowania. I znakomite przedstawienie zasad na początku. Dziękuję. Myślę, że w Twoim wykonaniu świetnie wyglądałoby zamodelowanie we FreeCAD systemu docisku dla stołu warsztatowego dla stolarzy. Tzw. leg vise w typie np. Roubo Workbench Leg Vise. Prawa patentowe wygasły więc każdy może sobie zamodelować a potem wykonać samemu. Bo zakup oryginalnego docisku to koszt taniego stołu stolarskiego :D Dla zainteresowanych więcej informacji można znaleźć na stronie patenty google np. patents.google.com/patent/US20110285070A1/en oraz opis systemu Roubo Workbench na stronie www.benchcrafted.com/download-files/CrisscrossGlide_Instructions-BC0617.pdf www.fine-tools.com/pdf/roubo-hobelbank-bauplan-en.pdf kzbin.info/www/bejne/eGHVq52YoaeLf7s
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Dzięki za pomysł. Nie chcę obiecywać na razie, że zrealizuję ten temat, gdyż sporo rzeczy już mi zalega. Ale temat zapisuję, a gdy przyjdzie taki moment, że będę miał deficyt pomysłów, to będzie w zapasie ciekawy projekt.
@craftdesign2979
@craftdesign2979 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista Dzięki. Jak nagrasz filmiki z tworzeniem takiego imadła leg vise oraz tail vise do stołu Roubo we FreeCAD postaram się rozreklamować Twój konał na forach stolarskich i dla majsterkowiczów. Chociaż w zasadzie już to zrobiłem bo wykonujesz kawał dobrej roboty. FreeCAD niedługo będzie mocnym konkurentem dla programów komercyjnych bo w kolejnej wersji ma zostać rozwiązany problem topologii. Ponadto uważam, że w Polskich szkołach średnich i zawodowych powinno uczyć się obowiązkowo modelowania 3d na kierunkach technik mechanik, stolarz, budowlaniec itp. I nawet wiem kto mógłby zostać twórcą takiego programu szkoleniowego oraz podręcznika zatwierdzonego przez MEN. Myślę, że Ty i Kamil Sokalski od Fusion 360 oraz kilka innych osób z polskiego KZbin'a powinno pomyśleć coś w tym kierunku. FreeCAD jest darmowy, cały czas się rozwija. Warto byłoby stworzyć społeczność i pchnąć edukację w naszym kraju do przodu. Bo góra sama nie pomyśli. Co najwyżej może zatwierdzić nasz pomysł.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Sprawa wygląda tak, że dopóki będę miał możliwości, czas i siłę na prowadzenie tego kanału, to będę to robił z mniejszymi bądź większymi przerwami w publikowaniu materiałów. Czy FreeCAD czy Alibre czy jakiś inny przedstawiciel komercyjnego softu (o ile będę miał udostępniane licencje), to takie materiały będą pokazywane, więc będę miał też na uwadze, żeby ruszyć jakiś temat pomocy warsztatowych. Co do pomysłu na rozwój w kierunku edukacji - jestem jak najbardziej do dyspozycji i przyznam, że byłoby to ciekawe wyzwanie. Pytanie czy "góra" byłaby zainteresowana współpracą i chętna do rozmowy w temacie.
@craftdesign2979
@craftdesign2979 2 жыл бұрын
​@@InzynierProgramista Badałem temat, dlatego dopiero teraz odpowiadam. Tak jest taka możliwość aby wprowadzić do szkół modelowanie 3d oparte na FreeCAD. Dla przykładu dodam, że program Inkscape już dawno został wpleciony do nauki grafiki tworzenia grafiki wektorowej. Argumenty za: 1) Modelowanie 3d stanowi rozwinięcie nauki rysunku technicznego i stanowi praktyczne atrakcyjne narzędzie wizualizacji, które już jest wprowadzane na pozimie szkół średnich i zawodowych na zachodzie. Wymóg czasów. 2) FreeCAD jest darmowy - więc odpadają typowe problemy z zakupem i kosztami utrzymania licencji. Ponadto jest tak rozbudowanym narzędziem jak Blender a to znaczy, że raczej nie zniknie z rynku przez kolejne 20-30 lat. Nawet śmiem twierdzić, że niektóre płatne programy szybciej odejdą z rynku niż FreeCAD. 3) Na przykładzie FreeCAD możemy nauczyć koncepcji modelowania i narzędzi które są wykorzystywane w każdym oprogramowaniu CAD 3d. We Fusion 360 też są wiązania szkicu, narzędzie rysuj linie itd. ;) 4) Wymogi UE. Będąc członkiem UE musimy spełniać określone wymogi edukacyjne w obszarze nowych technologii, m. in. aby zapobiec wykluczeniu cyfrowemu itp. To oznacza, że czy chcemy czy nie muszą być wprowadzone do programów edukacyjnych nowe rozwiązania. Uwierzcie mi na słowo, sporo o tym wiem i to jest znaczący argument dla góry. Bo dobrze zaplanowana strategia którą opracowałem będzie dla nich prezentem. W tym punkcie chyba warto abym nadmienił, że na przykładzie FreeCAD'a są prowadzone zajęcia w szkołach niemieckich (na razie tylko w niektórych landach) w nauczaniu rysunku odnośnie architektury i budownictwa. Z tego też względu na ich uczelniach studenci dodatkowo uczą się modułu Arch we FreeCAD mimo że ich wiodące oprogramowanie to Autodesk Revit, ArchiCAD, Vectorworks itd. Problemy: 1) Należy przygotować program na różnych szkół zawodowych. Ale stoły warsztatowe np. Part i Part Design powinny stanowić moduł wspólnego nauczania jako baza wyjściowa - Moduł 1 (stopień pierwszy) 2) Następnie mamy powiedzmy 3 albo 4 kierunki dla których powinniśmy stworzyć osobne ścieżki nauczania. Np. mówiąc ogólnie dla nauczania zawodu mechanik, frezer, stolarz, budowlaniec, spawacz, ślusarz, tokarz. Ale stop. Powiedzmy że dla niektórych zawodów mógłby być wspólny kurs Zatem: Moduł 2 - dla zawodu mechanik, frezer, ślusarz, Moduł 2 - dla zawodu stolarz (meblowy i budowlany) oraz budowlańców. Wtedy wyjdą nam 2 - 3 moduły stopnia drugiego. 2) Aby prawidłowo wykonać takie zadania zwłaszcza w obszarze Modułu 2 trzeba by przejrzeć programy nauczania dla tych zawodów i ułożyć pod ich kurs ścieżkę nauczania FreeCAD dla Modułu 2 (stopnia drugiego) Pierwszy Moduł jest w zasadzie najłatwiejszy bo mamy podstawy rysunku, modelowania i złożenia które będą stanowiły bazę wyjściową. 3) Góra i wprowadzenie materiału nauczania jako obowiązkowego. Gratyfikacja dla autorów itd. Ten problem biorę na siebie mam doświadczenie w edukacji na wszystkich szczeblach :D Co byłoby potrzebne. 1) Odpowiedni zespół. Ja mogę koordynować i zająć się sprawami "papierowymi" - wybiegam w przyszłość (wydawnictwo, wydanie materiałów edukacyjnych stworzenie systemu szkoleń dla nauczycieli, rozmowy z "Górą" , środowiskiem nauczycielskim i akademickim itd. Myślę że dałbym radę przeforsować naszą koncepcję postawienia Polskiej edukacji na wyższym poziomie. 2) Kierownik zespołu - czyli Inżynier Programista jako kierownik i główny planista kursu. 3) Kilka osób z polskiego YT zajmujących się modelowaniem 3d CAD, które mają doświadczenie. 4) Jak będzie potrzeba poprosimy o pomoc znajomych ze środowiska akademickiego, którzy mają piecze nad programami edukacyjnymi dla szkół branżowych i doświadczenie w planowaniu programów edukacyjnych. Myślę a może nawet wiem, że nie odmówią pomocy pozytywnie zakręconym na modelowaniu we FreeCAD 5) Chęci i ewentualnie inne rzeczy które wyjdą w czasie trwania realizacji projektu.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Proszę odezwać się do mnie na maila, inzynier.programista na poczcie Gmail.
@chomikdzungarski5796
@chomikdzungarski5796 2 жыл бұрын
Jaka jest rola tego pomocniczego trójkąta?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Pełni funkcję geometrii pomocniczej przy dobieraniu wymiarów zarysu gwintu oraz skoku. W zależności od wielkości gwintu, rodzaju filamentu, pomaga we wprowadzaniu poprawek. Ale to nie oznacza, że musi być taki sposób definiowania geometrii - można kombinować wg własnych preferencji - byle przynosiło zamierzony rezultat.
@mareks1284
@mareks1284 Жыл бұрын
Trochę dłuta droga niemniej jest narzędzie jak widziałem do robienia otworów, próbowałem zrobić otwór gwintowany M4 i niestety gwintu nie było
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
A proszę mi powiedzieć: potrzebuje Pan tego gwintu z punktu widzenia potrzeby druku 3D, czy z punktu widzenia zagadnienia konstrukcyjnego? Mam tu na myśli sporządzenie dokumentacji technicznej.
@mareks1284
@mareks1284 11 ай бұрын
@@InzynierProgramista juz sobie poradziłem na potrzeby druku 3d
@Bajran_
@Bajran_ Жыл бұрын
16:48 Trochę nie rozumiem w jakim celu wykonujesz ten pomocniczy trójkąt, skoro ten wymiar skoku można by zdefiniować za pomocą górnego boku właściwego trójkąta. Jeśli dobrze rozumiem to jest dokładnie to samo.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Tak mi jest po prostu wygodniej. Proszę nie traktować wszystkich kroków jako jedyną możliwość. Pewne przyzwyczajenia, które z biegiem lat wykształciłem dają się we znaki. Z tego powodu zachęcam do próby samodzielnych eksperymentów z technikami, które pokazuję i modyfikowania ich pod własne zastosowanie i sposób działania.
@Bajran_
@Bajran_ Жыл бұрын
@@InzynierProgramista Jasne, bardzo dziękuje za odpowiedź :) Pozdrawiam Paweł.,
@grzegorzg2760
@grzegorzg2760 2 жыл бұрын
Czy widział Pan kiedykolwiek bombkę 3d jako dekoracje świąteczną? Zastanawia mnie jak można narysować taka, przy szkielecie z prętów giętych. Rozłożyć i zwymiarować. Proszę o odp.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Różne bombki jako dekorację widziałem, ale kształtowanych z drutu raczej nie, bardziej z sznurków owijanych na balonie. Ma Pan może jakąś grafikę takiej dekoracji? Zastanowię się, czy coś takiego dałoby radę ruszyć.
@grzegorzg2760
@grzegorzg2760 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista takie babki widać nieraz na rynkach miast jako dekoracja świąteczne do której można wejść i usiąść. Chciałbym wykonać taką dla siebie i trochę pobawić się cadem. Aczkolwiek narysowanie takiej wydaje mi się skomplikowane. Uprzejmie prosiłbym o wskazówki, może nagra Pan z tego film.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Proszę mi podesłać na maila jakąś grafikę, abyśmy mówili o tym samym. Spróbuję wtedy określić czy pomogę z takim tematem. Email: inzynier.programista na poczcie Gmail.
@grzegorzg2760
@grzegorzg2760 2 жыл бұрын
Wysłane. Dziękuję za zainteresowanie
@akfishing8149
@akfishing8149 Жыл бұрын
Miło było by zobaczyć projektowanie w twoim wykonaniu śruby calowej 3/8" x 20 BSF
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Ogarniemy niebawem ;)
@akfishing8149
@akfishing8149 Жыл бұрын
@@InzynierProgramista super:) czekam cierpliwie a czy będzie szansa otrzymać plik stl po tym filmiku czy tylko będzie instruktaż?? Pytam z ciekawości:)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Myślę, że nie będzie z tym problemu.
@akfishing8149
@akfishing8149 Жыл бұрын
@@InzynierProgramista dziękuję:)
СОБАКА ВЕРНУЛА ТАБАЛАПКИ😱#shorts
00:25
INNA SERG
Рет қаралды 2,7 МЛН
How Strong is Tin Foil? 💪
00:25
Brianna
Рет қаралды 64 МЛН
Mia Boyka х Карен Акопян | ЧТО БЫЛО ДАЛЬШЕ?
1:21:14
Что было дальше?
Рет қаралды 10 МЛН
Zacznijmy modelować  w FreeCAD
42:38
Kamil Sokalski
Рет қаралды 18 М.
FreeCAD Layers Overview
25:57
FCB Lounge
Рет қаралды 2,2 М.
FreeCAD 0.20 Basics of 3D modeling [Sub]
19:41
Damian Lewczuk
Рет қаралды 36 М.
Pierwsze ćwiczenie | FreeCAD #01
11:18
Marcin Laufer
Рет қаралды 9 М.
01. FreeCAD - wprowadzenie do obsługi programu.
13:24
Piotr Dębowski
Рет қаралды 11 М.
СОБАКА ВЕРНУЛА ТАБАЛАПКИ😱#shorts
00:25
INNA SERG
Рет қаралды 2,7 МЛН