Ahoj, o tomto tanku jsem povědomí měl, avšak zbytek je pro mě novinka. Pokračuj dál ve výborné práci.
@valcast2 жыл бұрын
Díky moc! /Filip/
@josefjindra4706 Жыл бұрын
Hendikepem tohoto tanku bylo že pokud se nabíjelo tak musela být sklopená hlaveň mimo střelecký úhel,což Němci brzy ojevili a tím jeho bojová hodnota byla docela diskutabilní.
@valcast Жыл бұрын
Jo, přesně... /Filip/
@cernpa9993 ай бұрын
Omlouvam se za otazku ale myslis tim nabijeni do zaveru po kazdem vystrelu?
@tomtuktomtuk70522 жыл бұрын
Pěkné a k věci. Děkuji uctivě.
@valcast2 жыл бұрын
Díky, že se koukáte! :) /Filip/
@michalrohon70722 жыл бұрын
Supr videjko❤️
@valcast2 жыл бұрын
Díky. /Filip/
@mirekdao66542 жыл бұрын
Líbilo, jen tak dál. Někdy by mohla přijít i řada na Indočínu. Dien bien phu apod.
@valcast2 жыл бұрын
Uvažuju nad tím. Možná, že za další tři díly velkých videí asi bude. Teď budu dělat berlínskou zeď, potom druhou světovou a nejspíš pak asi Dien Bien Phu /Filip/
@t180r82 жыл бұрын
Príjemné prekvapenie. Netušil som že IS-2 je rozpracovaná v tvojom zápisníku. Celkovo mi ten tank príde ako záhada. Sem tam sa niekde objaví a to je všetko.
@valcast2 жыл бұрын
Jojo, potřeboval jsem zpracovat něco jednoduššího. Jinak taky nechápu, že těch dokumentů přímo o IS-2 je dost málo. /Filip/
@badaxebadaxe22482 жыл бұрын
@@valcast Dokumentů, tedy pokud jde o knihy, je docela dost. Ale jsou většinou v ruštině. Od devadesátých let tak do roku 2010 rusové vydali spoustu věcí a IS-2 není vyjímkou. Je celkem podrobně popsán vývoj od KV-1 až po IS-10. A tanky řady IS-2 byly zřejmě použity v konfliktu na Usury, spolu s T-55. Existují zmínky o "pancéřových vlacích" což byly plošinové vozy s tanky a podle všeho byly právě starší tanky jako IS byly nasazeny na nich. Kdysi jsem byl v Aldeshotu na základně GB parařutistů a tam v jejich "síni tradic" :-) byly i řady fotek s cizí technikou z doby suezské krize. Krom našeho raketometu na PV3S tam byl myslím i právě nějaký IS (tehdy mne to nezajímalo a fotit jsme uvnitř nesměli). Později se krom IS-2 a IS-2M (ty se celkem liší) vyráběl vylepšený IS-3 a jeho nástupce M-10, tedy ten se "štičí přídí" do ČSR byly dodány dva. Jeden používal generál Janko jako "osobní stroj". Jinak motor v KV a IS byl prakticky stejný jako v T-34. Lišily se jen drobnosti potřebné k zástavbě do různých strojů. I těch 34 km je spíš na tvrdé silnici a spíš to bylo méně.
@zdeneklunak507 Жыл бұрын
Avia S 199 v Izraeli,tkzv Mezek by bylo zajímavé téma, opět vynikající video a teď si jdu vybrat něco dalšího z tvého kanálu, držím ti palce ať se ti daří 👍🏻.
@badaxebadaxe22482 жыл бұрын
Ona je docela otázka, kolik těch IS bylo do ČSR dodáno. Uvádí se 8 kusů, které jely na přehlídce v květnu 1945, jenže další dodaný byl ten na pomníku na Smíchově, což byl tank dodaný právě k vystavení ze zálohy RA, to už bychom měli 9, další dva jsou IS-3 dodané později a používané velitelstvím tankového vojska, takže minimum je 11. Většina jisćh skončila v NZtech a následně alespoň část v muzeu v Lešanech. Otázkou je i poměr IS-2 a IS-2m nezi 8 dodanými. To že se další nekoupily, bylo celkem rozumné, byly výrazně dražší než T-34, které SSSR nabízel také. Později se ukázalo i to že nejde o u nás moc použitelný stroj. Váha byla problém na mostech, dělená munice silně snižovala kadenci a celkově to byl stroj spíše nouzová přestavba KV. Tam došlo k tomu, že pokud chcete na tank dát výkonnější kanon, musí se přirozně změnit i uložení věže, věnec prostě musí být o větším průměru. To u KV prakticky nešlo, KV-85 byl spíš nouzové řešení kde věnec je až nad blatníky a moc se to neosvědčilo. Proto došlo k rozšíření korby, aby bylo možno rozšířit věnec věže a použít těžší kanon. Podvozek jinak je v podstatě stejný. Korba se tvarově měnila ale jiná je až od IS-2m, kde čelní pancíř je skloněný u IS-2 je ještě řidičův průtor ve skoro kolmé desce. Pak následoval IS-2M, IS-3 a poslední modifikací sériově vyráběnou byl T-10, který se dělal do roku 1967.
@valcast2 жыл бұрын
Mám dojem, že se berou jako dodané ty, které aktivně nějak v čs. vojsku působily - a to bylo těch 8ks. /Filip/
@richardgalgoci925 Жыл бұрын
Super dík ty Kaťuše nezapomeň děkuji hezký den preji
@deathhand39172 жыл бұрын
Pekne videjko. Mohol by si skusit spracovat legendy samohybiek su152 ,isu 152. Popripade nudzove postaveny stihac zis30.
@valcast2 жыл бұрын
Příště bude pecka - slibuju!! /Filip/
@SstarkyS2 жыл бұрын
Skvělá tvorba využiji příležitosti prvního komentáře k otázce zda se podíváte na jednotky SS od divize Wiking po divizz vytvořenou ke konci války prakticky z dětí. Děkuji za odpověď
@valcast2 жыл бұрын
Ty jo, no... To by šlo, ale nehodí se mi teď do plánu tvorby. Díky za nápady jinak. /Filip/
@badaxebadaxe22482 жыл бұрын
Která diovize SS byla vytvořena "ke konci války prakticky z dětí." Zkuste naznačit číslo. Pokud si pod tím představujete 12. SS Hitlerjugend, tak ta byla vytvořena z odchovanců HJ a minimální věk byl někde kolem 18 let a byla vytvořena docela dlouho před koncem války. Děti vě věku kolem 15 let šly obvykle se staříky do Volkssturm. Pokud byli nějací mládežníci někam začleněni pak to bylo jako jednotlivci do už existujících divizí.
@SstarkyS2 жыл бұрын
@@badaxebadaxe2248 jednotka vznikla 14.února 1945 36.waffen -grenadier division der SS velel jí Oskar Diriewanger
@SstarkyS2 жыл бұрын
@@badaxebadaxe2248 doporučuji dokument na KZbin popřípadě Wikipedii
@richardgalgoci925 Жыл бұрын
Zdravim
@ladislavmelkus69852 жыл бұрын
👍👍👍
@jacobpolekup8 ай бұрын
Chybí ti r ve slově enormní, tvl . V popisu enormní výdrž
@valcast8 ай бұрын
Dík. /Filip/
@jacobpolekup8 ай бұрын
@@valcast sem trošku hnidopich
@_4G63_8 ай бұрын
spíš debil..
@richardgalgoci925 Жыл бұрын
Nevím jestli už bylo chtělo by to Stalinovy Varhany dekuji
@Pavel-v4i3 ай бұрын
Četl jsem knihu Historie 501 S.P.Abtailung. První setkání s IS-2 1944 na Ukrajině, IS-2 rostříleli Tiger1 a donutili k ústupu...
@valcast3 ай бұрын
Možný by to bylo 🤔 /Filip/
@ridomil61202 жыл бұрын
Nemůžeš natočit i něco o bojích o Moskvu 1941? Děda tam bojoval chtěl bych se dozvědět něco víc. Děkuju
@valcast2 жыл бұрын
Ty jo, to teď úplně v plánu nemám. Ale z východní fronty něco bude v nejbližší době. /Filip/
@grimmudo44592 жыл бұрын
Für wem hat gekämpft ? Für die Bolschewiki
@radovansvetlik41852 жыл бұрын
snad bojoval na té "správné straně" 🙂
@grimmudo44592 жыл бұрын
@@radovansvetlik4185 Also ein Überläufer👎wenn die einen Siegen dann da und wenn Sie verlieren da bei den Feinden ! In Russland gab es auch Einheiten Russische die für die Deutschen gekämpft haben ! Mein Vater war und ist Deutscher und hat in der Deutsche Kriegsmarine gekâmpft !
@mirekhofman93562 жыл бұрын
Nejlepší knížku na tohle téma jsem četl s názvem "Soldat". Osobní vzpomínky vojáka Wermachtu na jeho východní tažení až k Moskvě. Jen co si vzpomínám, šli po cestách Napoleona a v mrazech přesahující 30st. byla doba hlídky zkrácená z hodiny na 10.min. a tvrdil že by nebyl schopen vystřelit. Každé ráno x zmrzlích koní a zemlljanky se vytápěli tak intenzivně že docházelo k samovznícení ( k ohnivé explozi) atd. Prostě jak říkal můj strýc "kdo nezažil nepochopí".
@mungo71362 жыл бұрын
A kolkoze tych nemeckych tankov pri Kursku ten kanon znicil? A celkovo? Uvadzat pri ohrozovani nepriatelskeho tanku maxialny dostrel dela je prosim kravina. Navyse ten kanon tolko ani nedostrelil - pretoze veza neumoznuje potrebny namer, na rozdiel od delovej lafety. Delena municia stazuje mierenie? A to uz ako prosim? Ako je spriahnuty zameriavac dela s nabojovou komorou?
@valcast2 жыл бұрын
Kolik? Hodně... Přesná čísla nejsou ale známá. Jak dělená munice ztěžuje míření? Dost - musíte kanón uvést do vodorovné polohy a teprve pak ládovat. Má - li zbraň uveden max. dostřel, potom je schopna takovou vzdálenost obsáhnout. /Filip/
@warrax1112 жыл бұрын
pan Mungo, nebudtte tak kriticky.
@mungo71362 жыл бұрын
@@valcast Hodne je kolko? Celych 5? S prihliadnutim k faktu, ze podla prieskumov nemeckych archivov to so stratami tankov nebolo tak horuce, ako uvadza sovietska propaganda. Nie, pokial zbran nie je schopna dostrelit na uvedenu vzdialenost, pokial nema moznost udelenia potrebneho nameru - fyzika nepusti. A uz vobec nie, pokial hovorim o palbe na tanky, pretoze na tu vzdialenost nic netrafi. A nie je mozne viest palbu na tank, pretoze uz len zakrivenie Zeme to neumozni. ... a preto sa delena municia bezne laduje do hufnic, ked su prakticky v maximalnom namere, nieto niekolko malo stupnov, ktore umozni tankova veza.
@mungo71362 жыл бұрын
@@warrax111 ale kde, hodvabne rukavicky. 😁To som vybral ozaj len to, co uz bolo prilis, resp. podla mna zavadzajuce pre ludi, ktori o tom naozaj nic nevedia.
@valcast2 жыл бұрын
... a tak se můžeme bavit dál celé hodiny a vlastně vůbec ne o tom tanku. /Filip/
@matusminar7082 Жыл бұрын
Bol by Panther schopný preraziť is 2 z predu na nejakú väčšiu vzdialenosť?
@valcast Жыл бұрын
Možná asi jo. On ten pancíř na IS-2 nebyl zase tak kvalitní. /Filip/
@domikcz113211 ай бұрын
@@valcastono je taky něco jiného kdyby proti pantheru stála is-2 raná nebo pozdní, ale bez pochyby by to i tak bylo zajímavé
@valcast11 ай бұрын
@@domikcz1132 To asi taky máte pravdu. Nicméně by mě zajímalo jak je možné, že takto nekvalitní pancéřovou ocel byli Sověti schopni pustit na frontu. Dá se to vysvětlit kvantitou nebo obrovským objemem výroby. Ale taky možná i ne zrovna kvalifikovanou pracovní silou. O tom se ve videu mluví, ale stejně je to svým způsobem divný :)) /Filip/
@domikcz113211 ай бұрын
@@valcast tak ono s ohledem na to že fronta byla doslova za rohem tak asi nebyl moc čas na kontrolu kvality, jelo se spíše stylem může to jezdit a střílet tak to pošleme do boje
@darkdarkness666 Жыл бұрын
IS-3 by si vedel spracovat tiez?
@valcast Жыл бұрын
Asi ne... ;) /Filip/
@ManitoGamingRecords Жыл бұрын
Není to spíše obráceně že Panzer V. byl Tiger a Panzer VI. Panter ? asi jen omylem spletli
@valcast Жыл бұрын
Jenom...kde to tam je, v kterém čase...? /Filip/
@ManitoGamingRecords Жыл бұрын
@@valcast mezi 1:04 až 1:06
@domikcz113211 ай бұрын
Nope
@amapola17362 жыл бұрын
Jak zwykle interesujące ale nadal uważam nigdy więcej wojny.
@valcast2 жыл бұрын
Dziekuje!!! /Filip/
@grimmudo44592 жыл бұрын
Es wird ein 3 WK kommen ! Wann ? In allen lândern gibt es soviel Unruhen ! Und USA ist ein Kriegstreiber! Was Russland gemacht hat war falsch ! Was die USA mit Vietnam und Irak gemacht hat war falsch
@tomasstanek3192 жыл бұрын
Nic proti, ale to stálé asi někdy, tak asi, přibližně asi, tak nějak asi, je děsné. Zbytečně to zpomaluje flow videa.
@valcast2 жыл бұрын
Ok, díky. /Filip/
@honzaliska15202 жыл бұрын
A tanky KV pojmenovány po Maršálovi Kliment Jefremovič Vorošilov které si zminoval
@valcast2 жыл бұрын
Mně se hrozně nelíbí. Ani jeden :D IS-2 je takový ultimátní zabiják prostě :) /Filip/
@mirekdao66542 жыл бұрын
@@valcast To je pro mě třeba Zvěroboj, to je strašný hovado 🙂
@valcast2 жыл бұрын
@@mirekdao6654 No to je. /Filip/
@karelbieda37352 жыл бұрын
@@valcast IS-2 konstrukčně vychází z KV. Často je nazýván KV nové série. IS má 75% dílů převzatých s KV. Jenom taková perlička: Když se osádky německých tanků včetně samotného Michaela Wittmanna poprvé setkali s tanky IS-2 považovali je za vlastní King Tigery. Nechápu proč, kromě úsťové brzdy se tyto stroje v ničem nepodobají.
@valcast2 жыл бұрын
@@karelbieda3735 Ono když si člověk přestaví tu dlouhou konstrukční řadu všech možných typů KV, tak je skoro až s podivem, že se udržel v zorném poli Rudé armády tak dlouho. Jenže...oni nic jiného vlastně moc neměli. /Filip/
@vimana6226 Жыл бұрын
CO TO TAM MÁŠ ZA ČB FILM NA ZAČÁTKU ? PŘIZNEJ SE BEZ MUČENÍ ! Jestli jsem ho už viděl.
@valcast Жыл бұрын
Zdravím, myslíte v intru?? To mi tam naházel můj grafik různě co kde sehnal :) /Filip/
@Johnny_bs235 ай бұрын
14km? 😁
@valcast5 ай бұрын
Kde...to tam je? /Filip/
@Johnny_bs235 ай бұрын
@@valcast je to tam 2x dostrel IS2 byl 14km, viděl bych to spíš na 14 set metrů
@valcast5 ай бұрын
@@Johnny_bs23 to je zoufale málo. /Filip/
@Johnny_bs235 ай бұрын
@@valcast možná, že sem si to zaměnil za účinný dostřel, myslím tím probití jiného tanku. To by 1400m zhruba odpovídalo. Nedává mi ale smysl střílet z tanku na 14 km když i na ten kilák a půl byly sovětské tanky nepřesné😁
@77radaz Жыл бұрын
Že Sověti zvítězili v bitvě u Kurska? To je mi novinka.
@valcast Жыл бұрын
No...a jiný výsledek...? /Filip/
@77radaz Жыл бұрын
@@valcast pokud se někdo domnívá, že rusové v operaci citadela zvítězili, tak bych zpochybnil objektivitu takového tvrzení.
@valcast Жыл бұрын
@@77radaz proč? /Filip/
@vitmatyas2097 Жыл бұрын
@@valcastotázka z jakého pohledu se to bere že? Na zničené tanky prý až 17:1 pro Němce ... Strategicky ale prý vyhráli Rusové.... Je tam spousta měřítek.... Kvituji tvoji připomínku že Tiger 2 byl zhouba pro ISka....
@ucirak Жыл бұрын
@@vitmatyas2097tak hádam Rusi boli v centre Berlína v 1945 a nie Nemci v centre Moskvy v 1942, tak vieme kto vyhral.
@FridrichHlava-bv4kn Жыл бұрын
KUBA bola oslotrovom slobody od vykorisťovania USA!! takže milý pane- ano - KUBA byla aje ostrov svobody!!!
@valcast Жыл бұрын
Ono je to trošku složitější... /Filip/
@RENEBACON Жыл бұрын
@@valcast Je, nosným pilířem lží a pomluv proti suverénnímu státu Kubě je její volební systém, údajně nedemokratický (tedy rozuměj nelíbící se USA). V oficiálních médiích se dozvíme, jak jsou Kubánci nuceni jít k volbám, jak jsou trestáni za případnou neúčast, jak jsou povinni volit komunisty a tato volba je sledována, jak jsou volby zmanipulovány a samozřejmě nedemokratické. Prostě hromada lží, žvástů a nesmyslů, které spočívají nejen ve zlém úmyslu, ale i v neznalosti. Ale u mnoha lidí to funguje, přesně podle Goebbelsova rčení o stokrát opakované lži. Podívejme se proto, jak volby na Kubě skutečně probíhají a poznáme, že právě tam jsou snad nejdemokratičtější (ve smyslu skutečného významu tohoto slova) na světě a že se všichni mají od Kuby co učit. Především USA, jejichž (naštěstí již bývalý) prezident G. Bush ml. se dostal ke svému prvnímu mandátu podvodem. (biden sic!) Především je nutno zdůraznit, že kandidáty navrhují sami voliči, nikoli politické strany. Kubánské zákony zakazují, aby se strana jakkoli podílela na navrhování kandidátů. Kandidáty určují kandidátní komise na obvodní, okresní, provinční a celostátní úrovni na veřejném shromáždění voličů. Kandidáti samotní se nemohou nijak prezentovat a zviditelňovat. K seznámení s nimi se nepoužívají nákladné a nesmyslné kampaně, ale s kandidáty jsou seznamováni všichni prostřednictvím životopisů a fotografií, vyvěšovaných ve veřejných prostorách, na pracovištích a podobně. Každý občan má právo volit a být volen, volby jsou tajné. Hlasovací lístek je možno vhodit do urny prázdný, takže je možno nevolit žádného kandidáta. Volební urny jsou zapečetěny za přítomnosti obyvatel, sčítání je prováděno veřejně. Sčítání může být přítomen kdokoli - a nejen novináři, diplomaté, ale každý občan nebo třeba i zahraniční turista. Každý zastupitel je zodpovědný z výkonu své funkce a je kdykoli odvolatelný. Svou funkci vykonává bezplatně a bere jen plat ze zaměstnání. V Národním shromáždění jsou zastoupeny všechny obvody, z každého jsou voleni minimálně dva zastupitelé, bez ohledu na počet obyvatel. Dále jsou voleni proporcionálně podle počtu obyvatel. Shromáždění skutečně zastupuje všechny skupiny obyvatel - jsou tu dělníci, rolníci, vědci, sportovci, lékaři, učitelé, vojáci, jsou zastoupeny všechny etnické skupiny, skoro polovinu tvoří ženy. Od roku 1976 se účastnilo voleb více než 95 % občanů.Také je třeba zdůraznit, že zákony, a to zvláště ty nejpodstatnější, prakticky tvoří lid - jsou diskutovány na pracovištích, v továrnách a v družstvech, prostě všude. Podle ústavy zákony může navrhnout nejen Národní shromáždění, ale i nevládní organizace, pokud získají alespoň 10000 ověřených podpisů voličů. Vidíme tedy, že volby jsou nejvýše demokratické. Na Kubě je nemyslitelná jakákoli diskriminace kandidátů, protiústavní lustrace, sledování, jak kdo volí, jsou nemyslitelné a nepředstavitelné hulvátské kampaně s množstvím lží a napadáním protikandidáta, vytahování, znovuobjevování a vymýšlení různých historek těsně před volbami včetně zveřejňování podrobností z intimního života protikandidátů. Volby nevyhrává ten kdo má víc peněz. Rovněž je na Kubě nepředstavitelné, aby po zvolení nikdo nebyl za nic zodpovědný, nic nedělal pro lidi a měl na několik let zabezpečené teplé a dobře placené místečko. Vše srovnej s volbami v USA, v ostatních státech, v České republice!
@RENEBACON Жыл бұрын
@@valcast Kuba taky zažila svoji "Mnichovskou" zradu. O Kubu se zajímám až nyní a musím říct, že docházím k zajímavým závěrům. Když se Kubánci chtěli osvobodit od Španělů, padl José Martí, bojovník za nezávislost Kuby. Část jeho básně se zpívá ve známé písni Guantanamero. V exilu založil s kubánskými dělníky na Floridě Kubánskou revoluční stranu, povedlo se jim nějak nakonec se Španěly domluvit a situaci řešit smířlivě, jenže to se USA nelíbilo, tak vyvolali po výbuchu lodi Maine v Havanské přístavu válku se Španělskem. Dne 20. května 1902 byla v Paříži mezi USA a Španělskem sjednána Republika Kuba, a to pod vládou USA. Kubánské osvobozenecké hnutí se tohoto jednání nesmělo(!) zúčastnit. Ústava Kuby obsahovala od té doby- Plattův dodatek, který dává USA právo vojensky zasáhnout v případě, že budou ohroženy její zájmy a majetek v této zemi, Spojené státy si též v pozměňovacím návrhu o rok později zajistily svoji vojenskou přítomnost v této zemi. Konkrétně v Bahia Honda (vráceno 1912) a v zátoce Guantanámo, která je dodnes americkou vojenskou základnou. Kuba se tak stává protektorátem, či kolonií USA. Takže na Guantanámo Američané ve skutečnosti nemaj, co dělat. A následně tam ještě dosadili za prezidenta "tropického Musoliniho". Prvním prezidentem republiky se stal Tomas Estrada Palma. USA zasahovali skrze své velvyslanectví do politiky Kuby (volba prezidenta) a v roce 1925 byl prezidentem zvolen generál Morales.
@RENEBACON Жыл бұрын
@@valcast FIDEL CASTRO OČIMA FILMAŘŮ • Naprosto skvělý dokument (55 minut, původní zdroj je smazán) o tom, co se stalo na Kubě. Ani jsem nevěděl, že byla doba, kdy si Fidel vesele cestoval po USA a třásl si rukama s Nixonem. Byl v USA za celebritu. Nevěděl jsem, že Batistova vláda před Castrem pozabíjela 20 tisíc Kubánců (zřejmě proto pak USA nechtěly masivně zasáhnout). Nevěděl jsem, že USA dávaly sankce na každou firmu, která chtěla něco vyvážet na Kubu. Nevěděl jsem, že Fidel Castro pocházel z vyšší střední třídy a měl skvělé vzdělání, žádná socka... A není těžké pochopit, co jsou a byly USA zač. ps: Zástupce USA: ►Soucítíme s Kubánci, kteří teď trpí pod jhem diktátora...◄ Tady je ve zkratce povaha USA. USA z vysoka kašlou na obyčejné prosté Kubánce. 60 let už trvají sankce proti Kubě. Protože pokud by něco obyčejným Kubáncům pomohlo, tak volný obchod a spolupráce. USA hájí zájem velkého kapitálu - ne obyčejných lidí. A lež je pro ně denní chleba.
@RENEBACON Жыл бұрын
@@valcast Výňatek rozhovoru s Duanem Clarridgem, šéfem divize CIA v Latinské Americe 1981-1987, supervisorem CIA s více než třicetiletou praxí. Pilger: „Je OK svrhnout demokraticky zvolenou vládu?“ Clarridge: „To záleží na tom, jaké jsou vaše národní bezpečnostní zájmy... Někdy se, bohužel, musí věci měnit dost ošklivou cestou.“ Pilger: „Jaké právo máte vy, tím vy myslím CIA, vláda Spojených států, nebo jakákoliv zahraniční moc, abyste dělali to, co děláte v jiných zemích?“ Clarridge: „Zájem národní bezpečnosti.“ Pilger: „Ale to je právo z boží vůle, ne? Protože lidé, kterým tohle děláte, do toho nemůžou nijak mluvit.“ Clarridge: „No, to je prostě smůla. Chráníme sami sebe a budeme chránit sami sebe, protože nakonec chráníme vás všechny, a na to nezapomínejte… Budeme intervenovat kdykoliv, kdy se rozhodneme, že intervenovat je v zájmu naší národní bezpečnosti. A když se vám to nelíbí? Zvykněte si, zvykni si, světe. Nebudeme snášet nesmysly. Jakmile jsou ohroženy naše zájmy, uděláme to.“ Howard Hunt, agent CIA (1949-1970), o své zkušenosti: „Řekli mi: rozhodnutí už byla přijata na nejvyšší úrovni naší vlády, zbavit Guatemalu Arbenzova režimu... Budeš vedoucím propagandy a politického boje. O co jsme usilovali, byla kampaň teroru... Šířili jsme na venkově zmatek a měli jsme v té době letadlo, které rozhazovalo letáky a provádělo malé, neškodné bombardování.“ Autor dokumentu John Pilger dodává: „Od roku 1945 se Spojené státy pokusily svrhnout 50 vlád, mnohé z nich demokratické... Napadeno a bombardováno bylo 30 zemí... Během mého života byly Spojeným státy přímo nebo nepřímo napadeny následující země Latinské Ameriky. Jejich vlády byly nahrazeny diktátory a jinými vůdci nakloněnými Washingtonu: Argentina, Belize, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Kuba, Ekvádor, El Salvador, Francouzská Guyana, Grenada, Guatemala, Guyana, Honduras, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay, Venezuela.“