JÍZDNÍ TECHNIKA do ZATÁČEK.

  Рет қаралды 6,050

Follow the river

Follow the river

Күн бұрын

Na úvod bych jen upozornil, že se nejedná o závodní techniku. Závodníci jezdí na okruhu, ale především jezdí opakovaně tu stejnou trasu. Před závody se snaží zapamatovat každý detail, najít správnou stopu, vědí o každé nerovnosti, snaží se určit přesná místa brždění, změny rychlostního stupně i volbu správné rychlosti.
My se dnes ale budeme bavit o jízdní technice, která je vhodná pro nás hobby jezdce, kteří jezdíme a cestujeme na motorkách na místa, která projíždíme poprvé. Může to být vyjížďka s kamarády po nedalekém okolí, letní motodovolená, výlet na rozhlednu nebo do moto muzea. Zkrátka běžné ježdění po silnicích, výletování a motorkaření po okolí. To nutně neznamená, že musíme nebo budeme jezdit pomale. Naopak, pokud si tuto techniku osvojíte, zjistíte, že dokážete brzy jezdit rychleji než dříve a hlavně s vyšší sebedůvěrou.
Hned na úvod veřejně oznamuji, že tuto techniku jsem nevymyslel já. Celkem běžně se s ní setkáte na různých moto fórech, při pokecu s kamarády u piva i v časopisech. Problém je, že každý si k ní přidává něco svého, což je úplně v pořádku, avšak pokud je v kuchyni více šéfkuchařů výsledek bude pravděpodobně guláš.
Na druhou stranu, pokud se občas přistihnete nejistí při vjezdu do zatáčky, nebo byste rádi zrychlili vaši jízdu, seznamte se s touto technikou a hlavně ji vyzkoušejte za jízdy. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vám dodá sebevědomí, rychlost a jistotu v zatáčkách. Vyberte si z ní, co vám přijde zajímavé a to zamíchejte do vašeho jízdního koktejlu.
Tato jízdní technika se skládá ze tří kroků:
1) Korekce nájezdové rychlosti - zahrnuje brždění, podřazování, případně i změnu pozice jezdce na motorce.
2) Zvolení vstupního bodu - místo kde začínáte zatáčet.
3) Zvolení výstupního bodu - místo kde začínáte přidávat plyn a rovnat motorku.
Pojďme se na každý bod podívat podrobně. Začneme poloměry zatáček.
Pokud se podíváme na tvary zatáček zjistíme, že existují tři základní typy:
1) Zatáčka s pravidelným poloměrem, vypadá jako část obvodu kruhu.
2) Zatáčka s otevřeným koncem, na konci zatáčky se poloměr zvětšuje.
3) Zatáčka s uzavřeným koncem, na konci zatáčky se poloměr znižuje.
Korekce nájezdové rychlosti
Před vjezdem do zatáčky a samotným zatáčením je potřeba zvolit správnou nájezdovou rychlost. To je velmi individuální a také to samozřejmě závisí na tvaru zatáčky. Do otevřené zatáčky vjedeme rychleji než do ostré. Důležité ale je zvolit si takovou nájezdovou rychlost, která vás neděsí. Rychlost, ve které se během zatáčení budete po celou dobu cítit komfortně. Klidně zvolte nižší nájezdovou rychlost. A až si tuto techniku osvojíte, postupně přidávejte na rychlosti. Velká chyba by byla vletět do zatáčky příliš rychle a snažit se korigovat vaši rychlost v průběhu zatáčení. Ne, v průběhu zatáčení se brzdy už ani nedotkneme.
Tady je zatáčka, tady je váš vstupní bod. Brzy se dostaneme k vysvětlení toho jak si váš vstupní bod zvolit, ale pro teď to nechme stranou. Před vjezdem do zatáčky si nechejte dostatečný prostor na brždění a podřazování. Dobrzděte si na vaši nájezdovou rychlost a přeřaďte na rychlostní stupeň, který použijete při výjezdu ze zatáčky. Brždění a podřazování musíte stihnout před vjezdem do vstupního bodu. Zpočátku je lehčí nechat si na brždění a podřazování více času, tak aby jste projeli vstupním bodem více v klidu a ve vámi zvolené nájezdové rychlosti. Později, až si vše zautomatizujete můžete viset na brzdě až těsně ke vstupnímu bodu.
Vstupní bod
Vstupní bod je místo na silnici, ze kterého vidíte váš výstupní bod. Předem víte, že váš vstupní bod bude někde na vnějším okraji zatáčky. Vjíždíte do zatáčky, ale nezatáčíte. Koukáte do zatáčky a hledáte váš výstupní bod. Neboli hledáte váš apex - místo, kde se nejvíce přiblížíte vnitřnímu okraji silnice. Pokud změníme rovinu můžeme říci, že apex je vrchol zatáčky. Stejně jako poutník pod kopcem vidí jeho vrchol. V okamžiku, kdy spatříte váš výstupní bod, neboli apex, neboli vrchol zatáčky, jste ve vašem vstupním bodě do zatáčky.
Výstupní bod
Váš výstupní bod, neboli apex nebude vždy ve středu zatáčky. Záleží na tvaru zatáčky jak jsme si řekli výše. V zatáčce s pravidelným poloměrem by měl být váš výstupní bod někde ve středu zatáčky, neboli na geometrickém apexu. V zatáčkách s uzavřeným koncem musíte vjet hlouběji do zatáčky, aby jste viděli váš výstupní bod. Ten bude někde za geometrickým středem zatáčky - opožděný apex. A naopak v zatáčkách s otevřeným koncem můžete váš výstupní bod zvolit před geometrickým středem zatáčky - a pak projíždíte horlivý apex.
Pojďme si to vše shrnout.
1) Brzdíte a podřazujete před vstupním bodem.
2) Místo, ze kterého vidíte vrchol zatáčky, je váš vstupní bod do zatáčky.
3) Mezi vstupním a výstupním bodem probíhá zatáčení.
4) Během zatáčení nepoužíváte brzdu a udržujete konstantní rychlost.
5) Po průjezdu výstupním bodem zvedáte motorku a začínáte přidávat plyn.

Пікірлер: 35
@petrohrad
@petrohrad 22 күн бұрын
Před lety jsem vlítnul do nepřehledné zatáčky (křoví) a tam si to po prostředku štrádoval favorit. Natlačil jsem se na pravou krajnici, tam sem dostal šmíra a udělal jsem si výlet do přírody. Odnesly to jenom plasty. Od té doby, kam nevidim, tam jedu jako pos....j. už vím, že bych asi nedokázal pohotově správně reagovat. A dovolím si malou poznámku: na apexu v levé zatáčce bacha na auta v protisměru. Kola můžou bejt ve svém pruhu ale tělo už může bejt v protisměru.
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 22 күн бұрын
Diky za komentar. Take uz jsem mel vylet do pole ;) Mej se fajn.
@user-cn6nc7jq8o
@user-cn6nc7jq8o 18 күн бұрын
Niektorí teoretici majú dojem že budú cool keď sa pokúšajú základy jazdy na okruhu aplikovať v cestnej premávke🙄
@user-ie2my4uq9j
@user-ie2my4uq9j 3 ай бұрын
Moc dobře vysvetlené 😉. Asi budu potřebovat soukromého učitele 😊.
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 3 ай бұрын
Však se někdy ozvy kočko. Na čem jezdíš?
@user-uj5up2ey7k
@user-uj5up2ey7k 3 ай бұрын
@@FollowTherRiver Také bych se přidala, jestli můžu 🤩.
@user-ie2my4uq9j
@user-ie2my4uq9j 3 ай бұрын
@@FollowTherRiver MT-07
@user-iz5kj7os7l
@user-iz5kj7os7l 3 ай бұрын
@@FollowTherRiver Baby si nechej na večer 😁😁😁.
@AndreaNesnidalova
@AndreaNesnidalova 2 ай бұрын
​@@FollowTherRiverslibovani by ti slo, 4 roky jsi jen sliboval. Jeste, ze mam pravé kamarady, kteri nejsou jako ty
@user-iz5kj7os7l
@user-iz5kj7os7l 3 ай бұрын
Parádní jízda! Jen jsi zapomněl zmínit, že takto jsem tě naučil jezdit já 😛. Ozvu se o víkendu a mohli bychom jet zase někam brousit.
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 3 ай бұрын
Hej, co kecáš. Jezdíš jak ponocný 😄. Ale o víkendu se projedu rád, mohli bychom zase někam do Reichu.
@user-iz5kj7os7l
@user-iz5kj7os7l 3 ай бұрын
@@FollowTherRiver 😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀.
@martinadamcz
@martinadamcz 27 күн бұрын
ahoj díky za videa, ale jako kameraman se musím zeptat na co točíš krom Insta 360 (tam to chce trochu přidat kontrast a saturaci), protože ta druhá kamera (statická) má barvi do hnědo- žluto-zelena - působí to divně. Podívej se na nastaveni White balance, nebo případně mohu nějak poradit.
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 27 күн бұрын
Ahoj, moc dekuji. Tocim na DJI Pocket 3 do Log-m, a pak na to lepim ty barvy ( LUT). Omlouvam se pokud to vypada hrozne. Snazim se video-vzdelavat, tak snad se to bude casem lepsit. Nastaveni a WB si projdu. Diky a mej se.
@foresterbig
@foresterbig 5 күн бұрын
Všetko je fasa ale iba za predpokladu že oprotiidúci šoféri idú vzorne vo svojom pruhu a nie cez čiaru a to či už len tak lahko alebo na závodníka a režú to na hulváta. Fenomén dnešnej doby je źe tento neduh sa pestuje v enormnom množstve až sa mi niekedy aj posledné vlasy ježia. Nedá sa ináč jazdiť iba s vedomím źe niekto bude v protismere aj o 1/3 v mojom pruhu.
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 5 күн бұрын
Ahoj. Naprosto souhlasím 👍. I s těmi vlasy 🤣. To vjíždění do protisměru a přejíždění čáry je opravdu něco co mě děsí a jak píšeš, musí se s tím počítat. Měj se fajn.
@TomyB_71
@TomyB_71 2 ай бұрын
Pěkný jen osobně myslím že misinterpretuješ to brždění v zatáčce. Drtivá většina, možná si dovolím říct skoro všichni z těch opravdu rychlých používají Trailbraking. Což je brzdění v zatáčce. Chce to už trochu větší skill ale daleko lépe při tom pracuje podvozek a krásně se to dá v provozu používat a je to něco co pak jezdce rapidně zrychlí ani neví jak. Zároveň to i naučí jemnou práci s brzdou což se hodí kdyby náhodou se stala mimořádnost a musel jsi tu brzdu v zatáčce použít.
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 2 ай бұрын
Ahoj, a diky za hodnotny nazor. Verim tomu co pises. Nechtel jsem video "komplikovat" dalsi jizdni technikou. Mej se fajn a at nam to jezdi. Tom
@TomyB_71
@TomyB_71 2 ай бұрын
@@FollowTherRiver nemáš zač jinak o tomhle by se dalo debatovat hodiny. Osobně jsem tu techniku co popisuješ taky dělal a stávalo se mi že jsem si spíš motorku rozhoupal dopředu a dozadu. Osobně teď místo konstantního plynu doporucuju bez plynu. Tím pádem ti brzdí motor a máš víc váhy na předním kole což je pro zatáčení lepší a pak od první chvíle kdy můžeš přidávat plyn tak začneš. Záleží hodně na dané situaci. Někdy když je silnice úzká je lepší zůstat na kraji, ......... Hodně hezká je na to Bible Zatáčení to najdeš i tady na KZbin.
@dantealigieri2268
@dantealigieri2268 2 ай бұрын
@@TomyB_71 JJ ted jsem se to take v motoskole ucil... s tim ze mam jezdit zatacky spise do V a hodne se do nich ponorovat tak abych nezkracoval a mel lepsi moznosti videt, byt viden. Pro me jako zacatecnika bylo nejvice stresujici si drzet rychlost i kdyz zatacka zacina a k tomu jeste nezacit brzy zatacet.
@user-cn6nc7jq8o
@user-cn6nc7jq8o 18 күн бұрын
Počkaj si na zákrutu pred ktorou bude rozsypaný štrk ;-) Good luck.... mimochodom brzdenie a jazda so zaklapnutým plynom sú 2 rôzne veci.
@user-cn6nc7jq8o
@user-cn6nc7jq8o 18 күн бұрын
@@dantealigieri2268 Pozerám že to asi stále platí - kto umí ten umí kto neumí ten učí😄
@phalineq
@phalineq 24 күн бұрын
... a na druhou stranu? Najíždíš ke středové čáře nebo až do protisměru, když tam vidíš?
@user-cn6nc7jq8o
@user-cn6nc7jq8o 18 күн бұрын
Podľa vkusu každého súdruha😇
@m.bauer2024
@m.bauer2024 3 ай бұрын
Jak to děláš v praxi? Jak určíš apex když ještě nevidíš celou tu zatáčku?
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 3 ай бұрын
Ahoj, když vjedeš do zatáčky, tak nějaký vrchol vidíš a na něj jedeš. Pokud je to zatáčka s pravidelným poloměrem, jsi na vrcholu, který jsi si určil a zatáčka pokračuje, jen držíš náklon a pokračuješ. V zatáčce s uzavřeným poloměrem jedeš na dvakrát: určíš si vrchol, projedeš vrchol, necháš se vynést na okraj, znovu naklopíš a jedeš na další vrchol. Ideální pokud do takové zatáčky zajedeš co nejhlouběji před samotným zatáčením. Předpokládám, že pokud jedeš někde poprvé necháváš si rezervu. Měj se.
@user-cn6nc7jq8o
@user-cn6nc7jq8o 18 күн бұрын
V reále v premávke (provozu) stále jazdi na oneskorený vrchol zákruty - zmysel to má ten že na výjazde nie si na vonkajšom okraji zákruty a máš manévrovací priestor na dianie na silnici...
@user-cn6nc7jq8o
@user-cn6nc7jq8o 18 күн бұрын
Keď vidím chlápka v šiltovke v interiéri, hneď mám dojem že sebadôvera chýba jemu... a to ju chce on nalievať mne :-) Na tom obrázku je na 3. (utiahnutej) zákrute výstupný bod/apex alebo v našej reči vrchol/temeno zákruty zrejme zaznačený nesprávne. IMHO by mal byť oveľa ďalej. Ak by jazdec mal postupne od tohto bodu zrýchľovať, tak to utiahnuté miesto na konci zákruty nedá. Tiež vždy neplatí, že z nejakého vstupného bodu vidieť vrchol zákruty... Ale inak OK video. No pár podstatných vecí tu nezaznelo napr. že v ľavej zákrute sa aj pri vrchole zákruty držím od stredovej čiary lebo nemám prečnievať ničím do protismeru atď.
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 17 күн бұрын
Ahoj kámo, děkuji za komentáře. Nechci aby má odpověď vyzněla neslušně nebo hrubě , a ani tak není myšlená. "a to ju chce on nalievať mne " Nikomu nic nenalévám. je to čistě Tvoje věc jestli si z videa něco vezmeš nebo ne. Video jsem publikoval, protože mě osobně tato technika přinesla opravdové zlepšení a sebedůveru při jízdě. "No pár podstatných vecí tu nezaznelo" Je to teorie. Jestli bod leží více tam nebo tady je jedno, jde o techniku. Stejně tak si každý rozumný řidič drží odstup od okraje silnice a od středové čáry (jak zmiňuješ).
@user-cn6nc7jq8o
@user-cn6nc7jq8o 17 күн бұрын
@@FollowTherRiver Zdar, keď publikuješ akúkoľvek teóriu tak to má sedieť a dávať zmysel. V tomto prípade sú nepresnosti významné, lebo v 1 zo 100 prípadov môžu zapríčiniť tragédiu - tvoje video si pozrie kopa mladých ľudí ktorí vyšli z autoškôl s oprávnením, majú prvé motorky a prahnú po informáciách. Oni alebo aspoň niektorí/-ré z nich sú reálne schopní sa tú teóriu naučiť a začať ju praktizovať... s vyššie uvedeným dôsledkom. Píšeš "rozumný řidič", lenže to tí noví nie sú, a ani my starí ostrieľaní psi nie sme vždy 100% sústredení. Mám taký úsek kde to kalievam, a zrazu raz ráno mi tam v strede cesty stojí taký veľký pes... ledva som dobrzdil. Alebo idem po meste ku kruháču, mocú sa tam 2 cyklisti tak idem pomalšie než keby tam neboli, idem si pribrzdiť a zrazu obe kolesá zablokované - po ceste ležalo niečo čo vyzeralo ako piliny ale bolo to obilie, keď som na tom zabrzdil tak ako na ľade. Našťastie som brzdy po pol sekunde pustil a nič sa nestalo... Na to sa nepripravíš, pomôže jedine a len opatrnosť a ísť pomalšie než by človek čakal že tadiaľ prejde - existuje také pravidlo 70, neviem či poznáš - že idem v premávke na 70% rýchlosti ktorou by som dané miesto vedel prejst, 30% je rezerva na takéto neočakávané okolnosti. Ten bod keď zakreslíš na stredovú čiaru tak to ľudia chápu že pôjdu až k nej a v ľavotočivej zákrute budú hlavou, telom a polovicou motorky v protismere. A niektorí si to uvedomia že to nie je ok až keď zhliadnu iné video na túto tému ;-) Ale pokračuj v týchto témach, učite to má zmysel. Držím palce. Pozdravujem zo SK.
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 17 күн бұрын
Také se měj. Zdravím na Slovensko.
@dvck0
@dvck0 14 күн бұрын
Tak přesně tahle sracka vede k nehodám, samozřejmě, že se dá v zatáčce brzdit i řadit. Naopak je brzdění doporučované, jelikož jde váha na přední kolo. Tohle je mýtus, který nemálo motorkářů poslal do škarpy.
@FollowTherRiver
@FollowTherRiver 14 күн бұрын
Nechci se z Tebou hádat ani rozporovat Tvé názory. Pokud by jsi používal správně tuto techniku, tak Tě určitě "do škarpy" nepošle. Řazení v zatáčce bych se 100% vyhnul. Zpohledu plynulého průjezdu zatáčkou je to nesmysl. K nehodám vede špatná stopa, rychlý vjed do zatáčky, křečovité bržění a ztuhnutí na řídítkách. A pokud chceš můžeš u toho i řadit 😉.
Stunt RIDER a jeho motorka - Mirek SPORŤÁK Frey
6:58
Follow the river
Рет қаралды 661
Nastya and balloon challenge
00:23
Nastya
Рет қаралды 21 МЛН
Фейковый воришка 😂
00:51
КАРЕНА МАКАРЕНА
Рет қаралды 6 МЛН
Učme se přežít - Co všechno bych měl umět a trénovat
6:02
Tým silniční bezpečnosti
Рет қаралды 17 М.
JAK SE HÝBAT NA MOTORCE, JÍZDNÍ STYLY A KONTRAŘÍZENÍ
27:07
Petr Lunak
Рет қаралды 118 М.
5 CHYB při řízení MOTORKY
8:06
Follow the river
Рет қаралды 40 М.
Předčasný DŮCHOD V: Batumi, GRUZIE- Daňový RÁJ pro Šetřílky i NOMÁDY!
28:05
Sharp Money - Finanční Nezávislost
Рет қаралды 22 М.
How to corner on a motorcycle without being afraid!
9:54
SimonTheSquid
Рет қаралды 1,7 МЛН
Teorie o řízení motorky aneb všichni dělají "kontra"
13:42