Jacek Bartosiak czyta tekst Błażeja Kantaka "Droga do rdzenia"

  Рет қаралды 37,215

Strategy&Future

Strategy&Future

Жыл бұрын

Po pierwsze - człowiek nieustannie dąży do asymetrii (budowania przewag). Po drugie - kapitał ma narodowość. Trzeba by obszernie uzasadniać, skąd te założenia się biorą, jakie dowody świadczą o ich słuszności oraz przy jakich zniuansowanych konfiguracjach przestają obowiązywać, więc dla uproszczenia dalszego wywodu zakładam ich aksjomatyczność...
Link do tekstów:
Część 1 - bit.ly/3mgVLUH
Część 2 - bit.ly/3KPGrIL
Więcej na:
bit.ly/Strategy_Future
Zapraszamy do śledzenia naszych profili:
Twitter
bit.ly/3438Br7
Instagram
bit.ly/33WnVWq
Facebook
bit.ly/2PjHc07
Spotify
bit.ly/3XtTdju

Пікірлер: 162
@Cragann
@Cragann Жыл бұрын
Więcej materiałów z tej tematyki, jak Pan wspomniał, to sprawa najważniejsza.
@Cragann
@Cragann Жыл бұрын
Nowoczesne materiały o niezwykłych właściwościach to np. odmiany węgla, którego w Polsce przecież mamy sporo. Może nasza droga do rdzenia mogłaby prowadzić przez badania odmian węgla a następnie jego przerabianie i produkcje dóbr z tychże materiałów. Byłbym wdzięczny gdyby mógł się pan ustosunkować.
@tomaszgorski8637
@tomaszgorski8637 Жыл бұрын
Zajebiste syntezy👍 Te wywody socjologiczno-psychologiczno-polityczne, można przełożyć na życie prywatne, zawsze czekam na tą wiedzę od Jacka. Dzięki że czasami zdradzasz trochę swojej potężnej wiedzy za darmo👍👏👏👏
@WaldemarWolny
@WaldemarWolny Жыл бұрын
Tematyka wspaniała. Sposób przedstawienia usypiający.
@dariuszgrzegorzewiczanin
@dariuszgrzegorzewiczanin Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za Waszą pracę! A najlepszą promocją są nasze działania czyli komentowanie, lajkowanie, udostępnianie i co ważne oglądanie reklam od początku do końca - to daje bardzo dobre efekty.
@rzezniqq
@rzezniqq Жыл бұрын
Dziękuję Panu bardzo. Super interesujące!!
@SzymonSypniewicz
@SzymonSypniewicz Жыл бұрын
Tak! Proszę o więcej treści ekonomicznych i wokół tematyki budowania rdzeniowości 🎉
@izerynandrzejstanisawgorec1430
@izerynandrzejstanisawgorec1430 Жыл бұрын
Obawiam się, że to było coś znacznie gorszego od tępej głupoty i braku profesjonalizmu. Właściwie moje pytanie było czysto retoryczne. Pozdrawiam serdecznie!
@marcinbartlomiej5558
@marcinbartlomiej5558 Жыл бұрын
Ale to jest dobre. Wszystko co do tej pory słucham tu przez lata odnoszę do swojego prywatnego życia, a ten materiał mam wrażenie, że można w bezpośredni sposób zastosować na potrzeby własnej rodziny. Świetnie, że podawani autorzy książek.
@piotrberecik2528
@piotrberecik2528 Жыл бұрын
Proszę uwazać, bo nadmiar matematyki też może wplywać niekorzystnie na wspólnotę. Rodzina jest inwestycją innego typu, nie oczekujemy, nie powinniśmy oczekiwać od niej zwrotu, szczególnie w trwardej walucie, dzięki Bogu.
@marcinbartlomiej5558
@marcinbartlomiej5558 Жыл бұрын
@@piotrberecik2528 Skrót myślowy, stąd inaczej zrozumieliśmy. Mam wrażenie, że ja mam odchył w drugą stronę, bo całe życie robiłem w organizacjach non profit gdzie liczyła się wspólnota i wkładaliśmy maksimum własnej pracy i minimum pieniędzy. Do tego stopnia, że gdy przenosiłem swoją otwartość i chęć współpracy w środowisku korporacyjnym, to nie wiedziałem dlaczego reakcja i efekty nie są takie jak się spodziewałem i miałem wrażenie, że ktoś wiecznie konsumuje moje efekty pracy, bo ważniejsze jest pozycjonowanie się i wewnętrzna polityka. A co do rodziny to miałem na myśli fragmenty, gdzie jest mowa o pracy u podstaw i podane przykłady rozwoju z zagranicy. Stosowanie tego w pierwszej kolejności do swoich najbliższych wydaje mi się dobrym pomysłem. Po Twoim komentarzu dopiero zobaczyłem, że napisałem zbyt duży skrót myślowy, bo moża go rozumieć jak próbę walczenia, a nie współpracy z rodziną :D
@piotrberecik2528
@piotrberecik2528 Жыл бұрын
@@marcinbartlomiej5558 Masz duże doświadczenie i chyba wszystko¹ na swoim miejscu :) Pozdrawiam i powodzenia 🗽🇵🇱 (¹) Klasyczny uwaga o wpisanej w każdego z nas, wręcz zaprojektowanej ułomności, że uczymy się cale życie, a zmiany (w wybranych obszarach) muszą się odbywać, ponieważ zmieniają się okoliczności i środki. W S&F analiza, diagnoza, dostosowanie jest chyba artykułem wiary.
@marcinprzyozynski9609
@marcinprzyozynski9609 Жыл бұрын
@itisasecret2176
@itisasecret2176 Жыл бұрын
Wszystko to mega mądre tylko jak wymuszać zmiany w wieży nie tylko przy urnach wyborczych ale w trakcie całej kadencji?
@shadowitself
@shadowitself Жыл бұрын
rewelacyjny esej wybór tematu "Droga do Rdzenia" wymusił (w formie skondensowanej) syntezę tego gdzie jesteśmy i tego co mamy zrobić by być gdzie indziej grande THX!
@xdlol59
@xdlol59 Жыл бұрын
Dziękuję za pracę Waszego zespołu! Mam nadzieję, że takie filmy będą jak impuls, których idee będą przekazywane w społeczeństwie, aż do zmiany i lepszej Rzeczpospolitej!
@17Milosz
@17Milosz Жыл бұрын
Proszę o promowanie i komentowanie takich mądrych materiałów!
@dariuszgrzegorzewiczanin
@dariuszgrzegorzewiczanin Жыл бұрын
...najlepsza promocja są nasze działanie czyli komentowanie, lajkowanie, udostępnianie i co ważne oglądanie reklam od początku do końca - to daje bardzo dobre efekty.
@bartolcool
@bartolcool Жыл бұрын
​@@dariuszgrzegorzewiczanin polemizował był... Najlepszym działaniem będzie pozostawianie wiernym idei patriotyzmy konsumenckiego, tak popularnej za naszą zachodnią granicą. I oczywiście promowanie jej
@krb535
@krb535 Жыл бұрын
Dziękuję
@izakotnis6643
@izakotnis6643 Жыл бұрын
Kwintesencja patriotyzmu. Wielkie podziękowania Zespołowi S&F za promowanie tak fantastycznych tekstów👍
@jarmac1814
@jarmac1814 Жыл бұрын
Super diagnoza, brawo. Rozwój i walka o pozycję w świecie, super. Jedna sprawa dla mnie ważna to symbole i historia. Wg mnie to może ukształtować Polaków. Nie mamy "bazy" a to nie jest do przecenienia.
@agnieszkacecelewska9283
@agnieszkacecelewska9283 Жыл бұрын
Odnosząc się do osób, które wolałyby lektora, chciałam powiedzieć, że dla mnie, fakt, że czyta to Pan Jacek, dodatkowo uwiarygodnia ten przekaz. Poza tym, po odsłuchaniu e-booka "Rzeczpospolita......" czytanego przez Autora, można się z tym stylem oswoić. Prawdą jest, że wymaga większego skupienia.
@wandaieugeniuszmoczulscy8684
@wandaieugeniuszmoczulscy8684 Жыл бұрын
Bardzo, bardzo ciekawe - dziękujemy!
@piotrwiechecki4593
@piotrwiechecki4593 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za informację
@katarzynamerkel6786
@katarzynamerkel6786 Жыл бұрын
Bardzo lubię Pana słuchać :) Proszę nam nadal czytać :) Dziękuję :)
@wojciechpless1070
@wojciechpless1070 Жыл бұрын
Znakomity pomysł, znakomity i co chyba najważniejsze inspirujący tekst dla nas Polaków, że możemy i że potrafimy. Dziękuję i pozdrawiam.
@tomaszkot5695
@tomaszkot5695 Жыл бұрын
Bardzo dobry tekst! Wiecej takich!!! Serdeczne dzieki!!!
@DamianLysy
@DamianLysy Жыл бұрын
Świetna debata ,pełna kultura -czyli zjawisko rzadko spotykane wśród ekspertów .
@rafakozowski4873
@rafakozowski4873 Жыл бұрын
Piękny esej motywacyjny!❤
@turbopl1
@turbopl1 Жыл бұрын
niezmiernie ciekawa treść, łatwo trafiająca dzięki przyjemnej formie podania i ogniście żywej energii. wartościowy materiał w dobrym stylu s&f, trzymającym klasę i wysoką jakość merytoryczną. szanuję i doceniam wkładane serce i wysiłek, one zapalają tylko dalej! chapeau bas! dziękuję, w
@mhilka1
@mhilka1 Жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów :). To zabawne jak różnie mój pies reaguje na materiały, których słucham - przy WoW i HR wciąż mi przeszkadza, oczywiście akurat musi wyjść, jest głodny, wymaga czochrania itp... Kiedy słyszy J. Bartosiaka leży wyluzowany, przysypia i tylko co jakiś czas zerka, czy mu się "stado" gdzieś nie przemieściło ... a ja mojemu psu ufam bardziej niż sobie 😁. Sam materiał świetny, lubię sobie odsłuchać kolejny raz... Dziękuję.
@marcink.8321
@marcink.8321 Жыл бұрын
Heh....dobre
@michanowaczyk5259
@michanowaczyk5259 18 күн бұрын
ja Bartosiaka słucham do snu :)
@bartolcool
@bartolcool Жыл бұрын
Ale to było dobre!
@mateuszmrowiec4265
@mateuszmrowiec4265 Жыл бұрын
Fantastyczny teks dziękuję za podzielenie się i czas poświęcony!
@makukantube
@makukantube Жыл бұрын
Nareszcie! Wreszcie konkret i sprawdzalna wiedza jak naprawdę skutecznie dołączyć do rdzenia. Kilkakrotnie próbowałem się przebić ze swoją książką w tym temacie - bezskutecznie.
@jaroslawkupczak667
@jaroslawkupczak667 Жыл бұрын
Znakomite. Gratuluję.
@vaskodagama9502
@vaskodagama9502 Жыл бұрын
Pro forma- Dobra robota Wszystkich! Dzienx.
@andrzejmosinski4406
@andrzejmosinski4406 Жыл бұрын
Naprawdę świetny tekst.
@homointernetus9733
@homointernetus9733 Жыл бұрын
Dla tak ważnego tesktu dobrze by było jakiegoś lektora wynając żeby mocnie wybrzmiało . Ważny temat a właściwie najważniejszy bo wszystko się kręci wokół kasy i gospodarki . Dobrze że zaczynacie głębiej wchodzić w tematy ekonomiczne potrzeba wiecej tego w debacie w Polsce też wiecej na temat różnych rozwiązań na świecie . Dobry przykład z tym Singapurem że tak na prawde niczego nie wymyślali nowego tylko szukali kogoś kto rozwiązał podobny problem wcześniej .
@DrMarins
@DrMarins Жыл бұрын
Pozdrawiam
@FrycekPL
@FrycekPL Жыл бұрын
Świetnie Panie Jacku proszę dalej robić co Pan robi abslutnie nie słuchać jakichś dziwnych ludzi, garda w górę i naprzód : )
@bogdansobiczewski9076
@bogdansobiczewski9076 Жыл бұрын
Brawo. Wspaniały tekst
@wandaieugeniuszmoczulscy8684
@wandaieugeniuszmoczulscy8684 Жыл бұрын
Siły i wytrwałości - dobra robota!
@lajni6575
@lajni6575 Жыл бұрын
To było niezwykle pasjonujące
@maReK.OczOplAs
@maReK.OczOplAs Жыл бұрын
Chciałbym żeby było krótko . Przez to pisanie to film mi o zombich przeleciał ale krótko się nie da. Starałem się streszczać. Centrum świata Zachodu znajduje się w Rzymie. Jego sukcesowi sprzyjało położenie. / Konstantynopol ma równie dobre położenie dlatego przetrwała w nim w czystej postaci kultura rzymska do końca XVw - do podboju przez głupią religię/ Prawo kultura religia ekonomia rolnictwo murarka sztuka i inne wynalazki pochodzą z tego miejsca. Dzięki silnej władzy centralnej w Rzymie rozwinęła się konsumpcja i przetwarzanie dóbr spływających z basenu Morza. Kto był bliżej więcej i szybciej czerpał z tego żródła. Im dłuższa droga prowadziła do Rzymu tym była wątlejsza węższa nieutwardzona przez ostępy pełne niebezpieczeństw czyli możliwości utraty życia i zarobku. Czyli im bliżej Rzymu tym większym blaskiem jaśniała cywilizacja rz y m s k a /z r d z e n i e m/ biegunem w Rzymie/ Upadek potęgi politycznej Rzymu na Zachodzie zbiegł się z odkryciem szlaków morskich do krain oferujących nowe możliwości - na ekonomicznym i politycznym znaczeniu zyskiwały krainy z których można było w sposób nieskrępowany łatwo wskoczyć na szlak - zaczęły kształtować się wielobiegunowy podział Europy. W tym samym czasie upadł Konstantynopol - lądowe i morskie szkaki handlowe we wschodniej części Morza / najbogatszej/ opanowała dzicz opętana religijnym amokiem. Kto mógł ratował przed dziczą książki. Na Zachód dotarły tytuły, które od ponad 1000 lat nie były znane bo zniszczyli je inni dzicy. Zachód odkrył w ten sposób wyrafinowaną kulturę świecką - wszyscy mężni rycerze stali się Herkulesami a zmysłowe damy Afrodytami - religijne "ciemne " średniowiecze ustąpiło renesansowi. Mimo to Rzym nadal jaśniał. Od XVI wieku bogacił się na świętopietrzu spływającym z bogacącej się - na handlu z Nowym Światem - Europy, rozwijał teorie ekonomiczne i polityczne i przekształcił się z romańskiego miasta w renesansowe - nikt nie był tak renesansowy/nowoczesny w Europie jak rzymscy dostojnicy i ich poddani. Mimo to już nie wszystkie drogi prowadziły do Rzymu. Rzym do budowy swej potęgi wykorzystywał żymian. Żymianie nie byli lubiani bo bogacili się dzięki dobrym stosunkom z Rzymem. W sz y s c y kupcy z ziem, które miały nieskrępowane wyjście na szlaki prowadzące do Indii tych czy innych, im tego zazdrościli a wyzyskiwani przez żymian nienawidzili. Były też kraje w ktorych kupcy nie protestowali bo niemal wszyscy kupcy byli żymianami. Otwarcie szlaków morskich kraikom żyjącym do tej pory w nędzy otworzyło nieprzebrane możliwości. Natomiast wielkie kraje lezące w głębi kontynentu zaczęły się dusić - za towary które w Antwerpii płacono grosze tam trzeba było płacić krocie, nadmiaru chłopstwa nie można było wyeksportować do Nowego Świata, łany trzeba było dzielić - z półłanów i ćwierćłanów dochody i podatki były coraz mniejsze - kontynentalna potęga biedniała, nie miała pieniędzy na obronę granic na które napierała dzicz z północy i wschodu - pazerne państwa kupieckie drenowały biedniejącą potęgę. Niektóre kraiki opanowane przez szlachtę wietrzącą kokosowe zyski w kupiectwie zaczęły się odwracać do Rzymu plecami. Kupcy i bankierzy zarządali takich samych praw jakie posiadali kupcy i bankierzy żymscy. Te żądania doprowadziły do długotrwałych wojen tzw "religijnych" choć to był zwykły spór o kasę. W efekcie niektóre państwa dokonały konwersji na judaizm - protestantyzm to zeuropeizowany judaizm. N i e i s t n i e j e e t y k a p r o t e s t a n c k a tylko jest to tylko średniowieczna solidność rzemieślnicza połączona ze znajomością talmudycznej ekonomii. Od tej pory Protestanci prowadzili ze sobą "koszerne interesy" a marżę opartą na lichwie brali od nieswoich. Max Weber bredził opowiadając o protestanckiej etyce i bogactwie państw protestanckich. Wystarczy po prostu stworzyć listę bogatych krajów i biednych i przypisać do nich religię - proste jak drut zdemaskowanie kłamstwa powielanego w Polsce przez tzw "elity". Boże! Boże! Boże! "Przymusowa pańszczyzna" Jak można pisać i powtarzać takie brednie? W Polsce wielu gospodarzy dzierżawiło ziemię. Pańszczyzna/odrobek była formą zapłaty za dzierżawę w sytuacji braku pieniądza materialnego. To, że ktoś miał 1,2 czy 4 dni odrobku dzierżawnego czyli tzw pańszczyzny nie znaczy ,że nie miał czasu na własne pole. Posyłał do folwarku parobka albo jedno ze swoich siedmiorga dzieci i ono pracowało. Ówczesny chłop miał znacznie więcej ziemii /16-24ha/niż współczesny. Dzierżawcami było około 40% chłopów. Można było być dzierżawcą np z łąki a samemu oddawać w dzierżawę orne pole - normalne interesy - tylko piniądz .... piniędzy nie było - trzeba było płacić pracą lub towarem. Do tej pory na polskiej wsi żywa jest taka forma zapłaty. Chłopska żona zawsze tylko i wyłącznie pracowała w domu. W tych "strasznych" pańszczyżnianych czasach suma podatków wynosiła około 30% obecnie realna suma opodatkowania to ponad 50%. W GB większość ziemii należy do landlordów. Landlordowie na niej nie pracują / mają oczywiście folwarki/ tylko dzierżawią . 80% rolników brytyjskich to dzierżawcy czyli chopi pańszczyźniani tyle, że oczynszowani. W GB nie kupujemy domu czy działki tylko prawo do zamieszkania na 20,30, 100 lat czyli dzierzawę. Jak ktoś wam mówi, że kupił dom w Anglii to jest zwykłym frajerem który zapłacił za prawo do mirszkania na określony czas. Polska nie rozwijała się tak jak należy bo była daleko od Rzymu a potem nie miała wyjścia na Ocean światowy - by kupić kokosy najpierw musieliśmy minąć gdańsk potem Danię przemknąć obok Brytyjczyków Holendrów czy Francuzów a potem jeszcze uniknąć piratów. To sprowadzało ceny kokosów do absurdu albo do ich nieobecności na rynku. Ot i cała tajemnica dualizmu na Łabie. Teraz wystarczy ,że zbudujemy CPK i w zamian za przysługi poprosimy Amerykana żeby bił tego łobuza niemca czy ruska co nam kopyta podstawia
@andrzejbetcher1613
@andrzejbetcher1613 Жыл бұрын
Dla mnie to to prawie to samo tylko od d...y strony. Oto co toto.
@maReK.OczOplAs
@maReK.OczOplAs Жыл бұрын
@@andrzejbetcher1613 "prawie" . U niego jest odvdup/ strony bo idzie tropem Maxa Webera
@piotrberecik2528
@piotrberecik2528 Жыл бұрын
„Centrum świata Zachodu znajduje się w Rzymie.” Cóż, w cywilizacji Zachodu żyjemy obecnie, Rzym natomiast to cywilizacja rzymska, potem łacińska, której cechą wyróżniającą był sojusz tronu z ołtarzem, a wraz z nim superpozycja Kurii rzymskiej i papieża, traktującego siebie jako reprezentanta Boga na ziemi. Upadek cesarstwa zachodniego obniżył statusu dawnej stolicy imperium, a postulat prymatu zgłaszany od I wieku (List do Rzymian) nie był uznawany przez chrześcijan nawet w latach jej świetności. Dopiero po wielkiej schizmie i wcześniejszym uwolnieniu spod władzy cesarskiej w Konstantynopolu (IX wiek) powstały warunki do budowy monopolu instytucji rzymsko-katolickiej w obszarze Europy zachodniej. Nie można zaprzeczyć, że cywilizacja łacińska pomogła barbarzyńskiej Europie wznieść się do standardów grecko-rzymskich w epoce renesansu. Nie można zaprzeczyć, że Kościół rzymski był domem wielu wspaniałych i szczerych chrześcijan. Potem jednak centrum duchowe i ekonomiczne zaczęło przenosić się na północ, czego skutki obserwujemy do dziś. Co do protestantyzmu i jego wpływu na polską kulturę i ekonomię, złoty wiek I Rzeczypospolitej obejmował czasy dynamicznego rozwoju ruchów ewangelickich, kalwińskich, zwłaszcza wśród ludzi wykształconych. W senacie RP różnowiercy stanowili połowę zgromadzenia. Katolicyzm aż do soboru watykańskiego II nie dopuszczał jednak myśli o istnieniu kościoła, nad którym nie sprawowałby kontroli. Wg niego tylko on reprezentował jedyną prawdziwą wiarę. W tamtej nieliberalnej epoce obrona wolności religijnej wymagałaby wysokiej świadomości i determinacji całej klasy politycznej, a tych zabrakło. Rekatolizacja RP, stygmatyzacja profesji finansowej i kupieckiej (ten, kto zaczął się nimi parać był pozbawiany tytułu szlacheckiego i przywilejów), ograniczanie praw mieszczan, potem i innowierców, uniemożliwiły wejście do nowej epoki i budowanie nowej cywilizacji. Początkiem wielkości Wielkiej Brytanii i kolebki dzisiejszego Zachodu - Stanów Zjednoczonych, nie był geniusz finansowy, ani wynalazczy, ale XVI-XVII wieczne odrodzenie ewangeliczne, oczyszczenie kościoła z rzymskiej mitologii i bezprawnych zależności hierarchicznych, co zaowocowało wielokrotnym wylaniem Ducha na Wyspach i w koloniach. Potem powrotem darów duchowych w XX wieku, powszechnie obecnych w pierwszym kościele. Jer. 22.15-16 _Czy jesteś królem przez to, że współzawodniczysz w cedrowych budowlach? Twój ojciec przecież też jadł i pił, lecz stosował również prawo i sprawiedliwość i wtedy dobrze mu się powodziło. Sądził sprawę ubogiego i biednego, i wtedy było dobrze. Czy nie na tym polega to, że się mnie zna? - mówi Pan._
@zibi670
@zibi670 Жыл бұрын
Jacek może wspomnicie o Szwajcarii, o demokracji bezpośredniej, o zarządzaniu swoimi podatkami na najniższym szczeblu parafii, szkoły, gminy, o wecie, inicjatywy i referendum - podstawowych prawach suwerena w Szwajcarii. A tak poza tym dla całej waszej działalności wielki szacun.
@dariuszgrzegorzewiczanin
@dariuszgrzegorzewiczanin Жыл бұрын
...bardzo, BARDZO WIELKI szacun‼️
@janledermann2217
@janledermann2217 Жыл бұрын
Bartosiak chce lokalnych Indian wysłać na wojnę i zrobić z nich dobrych talibów - a wy mu tu o Szwajcarii , ca va ou bien ?
@dariuszgrzegorzewiczanin
@dariuszgrzegorzewiczanin Жыл бұрын
@@janledermann2217 w tym materiałem to akurat mało jest o wysyłaniu Indian na wojnę ale wpis podbija zabiegi więc w sumie wypada podziękować! 👍
@janledermann2217
@janledermann2217 Жыл бұрын
@@dariuszgrzegorzewiczanin Barto-chujek wie dobrze ,że Ukrainiec Polak i Rosjanin to dla jego kolesi taka sama sobaka. Równie dobrze mógłby czytać dla Indian nadwiślańskich - aby zachęcić ich do wpuszczenia na teren rezerwatu firm wydobywających gaz łupkowy . Bartosiak za pieniądze namawia społeczność polską do samobójstwa. ( Oczywiście robi to pod płaszczykiem świetlanej przyszłości )
@dariuszgrzegorzewiczanin
@dariuszgrzegorzewiczanin Жыл бұрын
@@janledermann2217 uuu, widzę że tu nie płaszczyzny do korespondencji, w buraki nie wchodzę! Bywaj!
@pridel9991
@pridel9991 Жыл бұрын
Mi się wydaje że źródłem zmian na lepsze jest zrozumienie tego że jednostka jest najważniejsza że ma ogromny potencjał tylko trzeba umieć to wykrzesać z człowieka. Wspomnę tu jeszcze raz o tym że na zachodzie to władza jest dla ludzi a nie na odwrót po to aby człowiek mógł się skupić na tym w czym jest najlepszy i aby mógł się rozwijać i ubogacać społeczeństwo. Podejrzewam że tego typu podejście wynika po prostu z historii, podam przykład okrętu odkrywającego nowy świat: przecież liczba marynarzy była ograniczona i każdy był cenny. Na wschodzie to ludzi mnogo i niech giną za cara, cesarza etc. Wiele osób w które zainwestujemy może zbłądzić ale ten jeden który trafi zmieni świat na lepsze. Nawet jak upadniemy to potrafimy się podnieść, idealnym przykładem jest Lincoln- kilka razy zbankrutował a zmienił świat na lepsze, ludzie którzy się podnieśli są najcenniejsi bo potrafią wygrać ze swoimi demonami. Każdy z nas potrafi tylko musi to zrozumieć i każdy z nas musi rozumieć że temu próbującemu trzeba pomóc. Wydaje mi się że Amerykanie to zrozumieli dzięki katar zis jakim był 2008 i dwie nieudane wojny w Iraku i Afganistanie. Nowoczesna wojna z oboma krajami była błyskawiczna tak jak to będą wyglądać wojny przyszłości (tzn mogą nawet trwać kilka godzin) ale później mieli do czynienia z wojną z człowiekiem tzn wojna domowa i tego już żadna technika nie ogarnie. Osobiście uważam że człowiek jest najważniejszy ale technika też jest istotna, to musi razem ze sobą współgrać. Putin też planował szybką wojnę ale kościec państwa czyli kontrwywiad i wywiad nie ogarnął i nowoczesna armia Putina uległa. Wydaje się że czołówki armii kroczące na Kijów były budowane jak wojsko zachodu ale zawiodła sama Rosja i zdradziła dowódców co byli w stanie próbować podwładnych za sobą pociągnąć idąc na pierwszą linię. Powstał nam zlepek wojny hybrydowej z wojną nowoczesną. Wracając do ogółu, przewagę konkurencji nad panowaniem jednostki bardzo fajnie pokazuje teoria gier i równowaga Nasha, trzeba na ty było około 200 k lat istnienia gatunku homo sapiens żeby ktoś to matematycznie udowodnił ;) “Moim ideałem politycznym jest demokracja. Chciałbym, żeby każdy człowiek był szanowany jako jednostka i żeby nikogo nie wynoszono na piedestał.” A.E. Uważam że umiejętność wykorzystania potencjału konkretnego państwa świadczy o tym które stanie się hegemonem i tu z powrotem wracam do skuteczności i jakości szkieletu państwa. Przecież nawet prezydenci USA oceniają sytuacje na podstawie raportów służb. Musimy wprowadzić pełny konsensus niezależnie kto rządzi co jest rdzeniem państwa Polskiego, na pewno nim jest: kontrwywiad, wojsko, policja i energetyka, tylko co jeszcze? Trzeba tak wybrać aby państwo mogło się rozwijać a zarazem było bezpieczne, ciekawie to Amerykanie rozwiązują że właścicielem firmy jest sektor prywatny a właścicielem technologii państwo. Mechanizm doboru ludzi do szkieletu jest w tym zakresie kluczowy i od tego zależy czy pozostaniemy peryferiami czy nasza pozycja wzrośnie.
@UnUnmy
@UnUnmy Жыл бұрын
Bardzo dobry esej, potrzebujemy więcej takich dyskusji
@iganowak4386
@iganowak4386 Жыл бұрын
Wniosek dla mnie jest jeden: ochrona własnego rynku i przedsiębiorców, promowanie produktow rodzimych, inwestowanie w siebie i rozwój naszego kraju oraz tworzenie jego siły - to nasze zadania na najbliższe 20 lat. Tylko pytanie jest jedno: Czy nasze elity dadzą radę? Bo w to, że społeczeństwo temu poradzi, nie wątpię.
@ellenajii2156
@ellenajii2156 Жыл бұрын
Więcej takich odcinków i lektury o geopolityce
@SYN-flood
@SYN-flood Жыл бұрын
Dziękuję za czytanie.
@tomaszkot5695
@tomaszkot5695 Жыл бұрын
I to jest wlasnie droga do potegi! Musimy wyzbyc sie kapleksow,nota bene opartych na stereotypach bez pokrycia,a nie faktach!!! ,a zrozumiec nasz potencjal,wartosc i mozliwosci! Dla tego mysle,ze kiedy Pan Bartosiak,calkiem slusznie,mowi o panstwie z dykty,to jednak powinno byc to zapodane z nalezytym wyjasnieniem,by nie bylo przyczynkiem do sportu narodowego;malkontenctwa,defetyzmu i wyleania wszelkich pomyj na wlasny kraj! Niczego jako narod nie zbudujemy jesli nie scalimy sie, i nie bedziemy dumni z Polski i naszej tozsamosci!
@4pl675
@4pl675 Жыл бұрын
Jest czego słuchać w trasie. Dziękuję Panie Jacku. 💪🏻
@MB-xq3pq
@MB-xq3pq Жыл бұрын
przyjemnie się słuchało choć nie zawsze uważałem ale mimo wszystko uważam za ciekawy tekst
@dariuszgrzegorzewiczanin
@dariuszgrzegorzewiczanin Жыл бұрын
...oj to trzeba słuchać uważnie! 😉
@pawelkaz7398
@pawelkaz7398 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał!
@rafall8186
@rafall8186 Жыл бұрын
Jeżeli chodzi o przedsiębiorczość i strategię rozwoju (a wypowiadam się jako praktyk) osoby przedsiębiorcze i firmy oraz inne inicjatywy biznesowe są wrogami obecnie rządzących w Polsce. Zmiany podatkowe, prawne oraz praktyka instytucji państwa, poza rozwiązaniem dotyczącym estońskiego CIT, są niszczące lub wrogie dla każdej nie powiązanej z rządzącymi działalności . Nie jest to żadne zaskoczenie ponieważ bazą rzdzących są emeryci i osoby z ze słabym wykształceniem, a co za tym idzie o niskich dochodach. Cały system jest wzorowany na praktykach pochodzących wprost z Moskwy - dominacja rządzących, etatyzm, monopole np. w sektorze paliwowo gazowym, które powiązane są z władzą polityczną, dominacja czynnika politycznego nad prawem, całkowicie upolityczniona prokuratura i służby, propaganda w mediach przejętych przez rządzących, to wszystko ułatwia korupcję. Jak widać ma przykładzie Rosji jest to droga do upadku państwa - na peryferia, a niedroga do "rdzenia".
@andrzejpiotr9264
@andrzejpiotr9264 Жыл бұрын
Wspaniały tekst, optymistyczny. Zgadzam się ze wszystkim.
@SPAWN30670
@SPAWN30670 Жыл бұрын
Obawiam się, że ilość pieniędzy z UE które przetrawiliśmy bezproduktywnie, a nowych w przyszłości nie będzie, zatrzyma nasz rozwój na pewnym poziomie i zacznie się dreptanie w miejscu. Ja nie widzę molochów produkcyjnych jak w Niemczech, które w wyraźnym procencie zasilają budżet i pozwalają na eksperymenty i rozwój. Pytanie: Ile zwrotu mieliśmy z każdego zainwestowanego euro 1 do 5, 1 do 2? Ile z każdego zainwestowanego euro czy dolara mają Niemcy, USA? - Ryba psuje się od głowy - widząc bezkarne działania rządu, społeczeństwo dochodzi do wniosku, skoro oni kradną, ta ja też mogę, nie nabić na kasę fiskalną, sprzedać z pod lady, nie odprowadzić podatku, lub szukać tańszych gorszych zamienników. W społeczeństwie wyrabia się kombinatorstwo. - Pracujemy najwięcej, ale mało wydajnie, kilka lat temu słyszałem taka odpowiedź od dyrektora Deutsche bank, na pytanie dlaczego w Polsce tak trudno dogonić Niemcy. - Trzeba skończyć z elitami nie płacącymi podatki, jak górnicy 28.8 miliarda dopłat przez dekadę wydobycia, rolnicy na krusie i sprzedażą poza kasami fiskalnymi, sklepy wielkopowierzchniowe.
@grzegorzkolbrecki8344
@grzegorzkolbrecki8344 Жыл бұрын
Narzekacze nie znają historii świata i tenkraju. Pozdrawiam i wiosłuję dalej!
@przemekm1990
@przemekm1990 Жыл бұрын
Jeden z lepszych
@MrKubaone
@MrKubaone Жыл бұрын
jak zawsze swietne, oby takich materialow wiecej, pozdrawiam
@TheDydelf
@TheDydelf Жыл бұрын
Bardzo fajny tekst...
@wojtecki7027
@wojtecki7027 Жыл бұрын
Dziękujemy👏
@michaelanobody430
@michaelanobody430 Жыл бұрын
Czego mi brakuje w książce odnośnie sukcesu gospodarek na rynku kapitałowym to np. brak odniesienia co do produktywności przez liczbe włożonego kapitału tzn. środków, zasobów finansowych jak i ludzkich oraz nieustannego kreowania nowych miejsc pracy! Co jest czynnikiem najważniejszym w gospodarce kapitałowej! Jak również stwierdzenie faktu, że rynki się nasycaja i kończą Z tego wynika konieczność szukania innych rynkow. Juz niebawem i Chiny się kończą...A powstaje Ukraina .. A jak to sie kiedyś zasyci to może będzie kosmos itd. Więc kreowanie nowych miejsc pracy dbywa się na wszystkich szczeblach i we wszystkich sektorach i na wiele sposobów mn. przez wymianę bądź doskonalenie technologii np. żarówki Led, czy samochody elektryczne Drugim ważnym aspektem jest wprowadzanie nowych ustaw i przepisów np. pp pożarowych, iż każde mieszkanie i lokal musi byc wyposażone w alarm pp. I nagle tysiące elektryków zdobywa pracę a firmy nie nadążają z produkcja alarmów. Tak było i z lekarzami do których przed kovidem już nikt nie chciał chodzić A tu nagle lekarze robiący kase na przymusowym szczepieniu ludności, sprzedaż maseczek, testów, ludzie na bramkach co to sprawdzają.itd. Czyli budowa potężnego przemysłu covidowego, niektóre przychodnie zaczęły mieć milonowe zyski.. innym przykladem może byc np. zmuszanie właścicieli poprzez ustawę do ocieplania domów, normy emisji CO2, ktoś to musi oceniać i sprawdzać, masa ludzi znalazla nowe zatrudnienie w tym sektorze Poza tym wprowadzenie segregacji śmieci np. plastików czego w Polsce niestety nie ma, czy oddawanie butelek lub puszek po napojach z powrotem do sklepu. Jeszcze innym przykładem jest np. rozbudowa kamer na skrzyżowaniach...tysiące ludzi siedzą przed kamerami. Jest praca? Jest! A w Pl ludzie musieli wyjeżdzać bo nie było pracy. Niemieckie państwo pobiera ogromne podatki i wydaje je na inne cele bo jest z czego i z kogo...
@pawe7941
@pawe7941 Жыл бұрын
6:06 "po trzecie prawo własności "- Leszek Czarnecki mógłby coś o tym powiedzieć.
@biblang4071
@biblang4071 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe opracowanie
@buszwir
@buszwir Жыл бұрын
Chyba najciekawsza myśl tego eseju, to budowanie kapitału narodowego poprzez oszczędności. Dobre zarządzanie tym kapitałem, czytaj finansowanie poprzez kredyty dla rodzimych przedsiębiorstw, które mają szanse na duże zwroty (quasi-monopol Wallersteina) może w perspektywie 20 lat przynieść olbrzymie pozytywne zmiany. Cieszy oczywiście udział polskich przedsiębiorstw w branżach kosmicznych. Dobrze gdyby też znaleźć się w światowej czołówce z branży odnawialnych źródeł energii i transportu bezemisyjnego (w miastach marzy się system taksówek autonomicznych - kulturowo trzeba by zahamować konsumpcję alkoholu - kto by te taksówki miał sprzątać?). Ogólnie bardzo optymistycznie. A jak już będą bezemisyjne samochody i ogrzewanie bez pyłów, to miasta obsadzić warzywami - nowy model rolnictwa miejskiego :)
@ellenajii2156
@ellenajii2156 Жыл бұрын
👍👍👍👍👍
@jacekbywalec6413
@jacekbywalec6413 Жыл бұрын
Tekst wartościowy i dobrze napisany, ale słychać zmęczenie pana Jacka po dłuższym czasie czytania, co wpływa na dykcję i - w efekcie - na percepcję słuchacza. Proszę w przyszłości koniecznie pomyśleć o przekazaniu co ważniejszych opracowań profesjonalnemu lektorowi. (żeby nie było paździerza :) )
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic Жыл бұрын
W końcu moja "kolejka odstawionych do odsłuchania" dotarła do tego filmu. No i cóż... w 38-mej minucie uświadomiłem sobie, że już nie słucham i "to co jednym uchem wlatuje, wylatuje drugim, z pominięciem kory szarej". Chyba więc sam sobie przeczytam 2-gą część, bo w wykonaniu JB (tempo, tonacja, akcenty) raczej nie trzyma to kompatybilności z moją percepcją.
@Major_Diwan
@Major_Diwan Ай бұрын
👍
@peterhill3552
@peterhill3552 Жыл бұрын
Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty, first published in 2012, is a book by economists Daron Acemoglu and James A. Robinson.
@peterhill3552
@peterhill3552 Жыл бұрын
Błyskotliwa książka, od której nie da się oderwać. "Dlaczego narody przegrywają" odpowiada na pytania trapiące specjalistów od stuleci: dlaczego niektóre narody są bogate, a inne biedne, dlaczego tak je różnicują majętność i ubóstwo, zdrowie i choroba, dostatek i głód? Co o tym decyduje? Kultura, klimat, położenie geograficzne? A może niewiedza, jak uprawiać politykę? Prosta odpowiedź brzmi: nie. Żaden z tych czynników nie jest determinantą wyznaczającą los społeczności, gdyby bowiem tak było, czym wyjaśnić to, że Botswana stała się jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata, podczas gdy inne afrykańskie narody, takie jak Zimbabwe, Kongo, Sierra Leone grzęzną w bagnie nędzy i przemocy? Daron Acemoglu i James Robinson przekonująco dowodzą, że u podstaw gospodarczego sukcesu leżą tworzone przez ludzi instytucje polityczne i gospodarcze (oraz ich brak).
@Adamus1410
@Adamus1410 Жыл бұрын
@@peterhill3552 Botswana nie wyszła po za pewien poziom państw afrykańskich, a główną przyczyną bogactwa są diamenty, tu mamy pewne zasadnicze różne do rynku ropy, potrzeba większej liczby pracowników, ceny są względnie stałe, czy rosną itd.
@peterhill3552
@peterhill3552 Жыл бұрын
​@@Adamus1410 Najlepiej jednak najpierw przeczytać książkę.
@Adamus1410
@Adamus1410 Жыл бұрын
@@peterhill3552 Jeśli po raz setny mamy mitologizowany przykład Botswany, to raczej książka nie wychodzi po za neoliberalne mity, że wszyscy mają takie same szansę - no nie i kraje peryferyjne muszą dostosować model rozwojowy do swojej specyfiki, a Polska to nie Ameryka.
@peterhill3552
@peterhill3552 Жыл бұрын
@@Adamus1410 Książka dostępna również w języku polskim - dla zaawansowanych elitologów. A Botswana jest tylko odrębnym przykładem, ponieważ nie jest jedynym krajem afrykańskim, w którym znaleziono diamenty.
@drGrafit
@drGrafit Жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu
@rajmundjanmilota327
@rajmundjanmilota327 Жыл бұрын
😃👍
@hannablazejewska917
@hannablazejewska917 Жыл бұрын
Czy ten tekst przebije się i dotrze do ambitnych kierowników ,dyrektorów wszelkiej maści rządzących i urzędników na czele....?
@saleprob5130
@saleprob5130 Жыл бұрын
Mistrzostwo. Dziękuję.
@Grzeniuu83
@Grzeniuu83 Жыл бұрын
Nice one!!
@ellenajii2156
@ellenajii2156 Жыл бұрын
Jest fotel
@karpik2588
@karpik2588 Жыл бұрын
fajne gogle :)
@bonclaw
@bonclaw Жыл бұрын
30:17 Panie Bartosiak proszę napisać w opisie filmu wielką piątkę
@marmolada111
@marmolada111 Жыл бұрын
Robię w garażu a tu koniec. To już 1h25m poszło? Bardzo ciekawe to było.
@AndrzejKaralus
@AndrzejKaralus Жыл бұрын
Witam! Panie Marku proszę odpowiedzieć czy dobrze myślę. Otóż unia nakłada jednostronne sankcje na federację a czy ta federacja może zaskarżyć unię lub poszczególne panstwa za złamanie umów i jeśli tak to kiedy to zrobi i gdzie takie zaskarżenie/a moze złożyć? I drugie pytanie czy w wyniku takich skarg federacji na unię to ta druga może się rozwiązać aby uniknąć problemów spłaty kar jako unia. Bo jesli rozumiem unia jako unia nakłada sankcje a jesli przestanie byc unią to kto spłaci ewentualne zobowiązania dla federacji
@_sulima_
@_sulima_ Жыл бұрын
Drogi Panie Karalus polityka nie ma nic wspólnego z moralnością jedyna waluta to siła. To siłą ustanawia się prawo, jego przestrzeganie i jego interpretacje. Jak się robi politykę może Pan zobaczyć "Miś" akcja w szatni.
@AndrzejKaralus
@AndrzejKaralus Жыл бұрын
@@_sulima_ no rozumiem ale to znaczy że mamy teraz z unia relacje kantorowe, znaczy wymieniamy sie walutami w kwestii lasów, sądów, KPO a skoro tak to czy powinniśmy pozostawać w unii skoro chcemy być państwem samodzielnym lub bardziej samodzielnym niż tego oczekują od nas np. Niemce? Bo konflikt jest oczywisty a skkoro tak to raczej jestesmy słabsi i przegramy
@_sulima_
@_sulima_ Жыл бұрын
@@AndrzejKaralus "wymieniamy sie walutami w kwestii lasów, sądów, KPO" nie mamy sytuacji komfortowej bo o to toczy się wojna . Celem wojny ( też tej kinetycznej) jest powstanie nowego ładu w Europie bez Amerykanów którzy w ramach swojego limes stworzyli Unię Europejską ( i do którego wstąpiła Polska). Wojna ( wycena siły) o nowy ład toczy się między USA a Niemcami . Przed Polską stoją dwa wybory 1. Europa niemiecka - kompletne złamanie Polski decyzje o losach zapadają w Moskwie przy kontrasygnacie Berlina. 2 . Polska z Ukrainą rozcina ląd Euroazji co utrzymuje USA w Europie co oznacza Rzeczypospolita (potencjalnie) najbogatsza w Europie - rozpad Niemiec na landy i małe księstwo Moskiewskie. Z powodu Chin tereny Rzeczypospolitej znowu stały się kluczowe dla Europy.
@AndrzejKaralus
@AndrzejKaralus Жыл бұрын
@@_sulima_ Kurczaki wszystko ładnie pięknie tylko jak osiągnąć taki cel? Już samo wytrwanie na swych pozycjach przez Rzeczypospolitą wydaje się być mało realne w walce z niemcownią podobnie ukraińcy samo utrzymanie państwowości w wojne z Rosją wydaje się być niby wyprawą na księżyc na niemieckiej pralce. Zważywszy jeszcze na charakter obu naródów i zaszłości historyczne to wykłucie trwałego sojuszu polsko-ukraińskiego moze nie być łatwe oraz samo utrzymanie go też nie musi byc łatwe szczególnie że niemce i moskaliki będą pewnie sypać piach w trybiki. Ukraina jeśli wytwa i utrzyma dotychczasowe granice będzie potencjalnie bogatsza, oni maja bardziej urodzajną ziemię, maja dwa razy większe terytorium, moim zdaniem lepszy dostęp do kontynentu azjatyckiego, jak dotąd chyba wyzszy poziom technologii (rakiety, samoloty, itp) chyba mają większe zasoby naturalne (ropa, gaz, metale ziem rzadkich z czego najwazniejszy lit) mogą mieć poczucie bycia okradanym przez sojusz z Polską podobnie było za pierwszej Rzeczypospolitej
@_sulima_
@_sulima_ Жыл бұрын
@@AndrzejKaralus Nie mam pojęcia jak osiągnąć taki cel - wymaga to umiejętności na wysokim (najwyższym) poziomie a ja jestem po ludzku za głupi ( dlatego jestem wrogiem demokracji). Historia jest pełna osiągania celów które na początku okazywały się niemożliwe. Elżbieta 1 kontra Filip 2 tylko mgła zadecydowała że Anglia doszła do hegemoni . Anglicy zlekceważyli Amerykanów. Rzeczypospolita zlekceważyła Moskwę itd. Ukraina ma większy potencjał od Polski ale jest to bez znaczenia - chodzi o przestrzeń. Ani Polska ani Ukraina samodzielnie nie zagospodarują/uruchomia trasy Bałtyk M. Czarne - a to z automatu daje przestrzeń dla Rosji i zjednoczenia landów niemieckich w jeden twór. Jak działa przestrzeń pokazuje historia konfliktów Polsko / Ukraińskich - zawsze wygranymi są wyłącznie albo Rosjanie albo Niemcy nawet jak palca nie przyłożyli. Tak jest i z Rzezią Wołyńską - Rosjanie do dnia dzisiejszego odcinają kupony. Niemcy i Rosjanie historyczne świetnie czytają przestrzeń i nam nie odpuszczą ( ale Filip 2 też nie powinien odpuścić na co miał środki ale odpuścił)....
@dawidkedzia3045
@dawidkedzia3045 Жыл бұрын
Brawo Panie Doktorze ! Mam zdolności by przyłączyć się do tej wizji, proszę o kontakt , zaraz wybory :)
@TheRelicoh69
@TheRelicoh69 Жыл бұрын
Panie Jacku, bardzo lubię słuchać Pana wypowiedzi, ma Pan wyjątkowy talent ale może taki tekst lepiej dać lektorowi?
@dariuszgrzegorzewiczanin
@dariuszgrzegorzewiczanin Жыл бұрын
...co prawda to prawda!
@AndrzejKaralus
@AndrzejKaralus Жыл бұрын
Oj przepraszam Panie Jacku pytanie oczywiście do Pana :}
@CII1975
@CII1975 Жыл бұрын
Wiedziałem.
@hiothihot4569
@hiothihot4569 Жыл бұрын
A co z poprzednim przerwanym filmikiem?????
@michalronge8057
@michalronge8057 Жыл бұрын
Nie jest przerwany, calosc jest za paywallem czyli musisz zaplacic subskrypcje Strategy and Future.
@hiothihot4569
@hiothihot4569 Жыл бұрын
Aha, dzięki za wyjaśnienie
@piotrberecik2528
@piotrberecik2528 Жыл бұрын
Panie Błażeju, Panie Jacku, super, dziękujemy.
@bonclaw
@bonclaw Жыл бұрын
47:40 tutaj dokonaliście sedna Polski potykającej się o własne nogi
@bork6254
@bork6254 Жыл бұрын
Kilkanaście lat temu w gimnazjach wprowadzono zarządzanie projektami jako metodę nauczania. Było to krytykowane przez środowiska związane z obecną władzą jako niepotrzebne udziwnienia. Skutki mamy, brak kompetencji, ignorancja ale i zwykłe złodziejstwo w czasie realizacji strategicznych inwestycji. Naród wielki ale ludzie .......
@miroslawrodziewicz5628
@miroslawrodziewicz5628 Жыл бұрын
Kantak historię ekonomiczną świata tłumaczy determinizmem. Niestety, podobnie jak Marx rację ma tylko w szczegółach. Pamiętajmy, że posługując się determinizmem można stworzyć dowolną ilość modeli
@zumanoka3310
@zumanoka3310 Жыл бұрын
No i co z tego jak Morawiecki powiedział, że polski programista jest mniej wart niż szewc...
@ewa49exe
@ewa49exe Жыл бұрын
No, zawodowym lektorem to pan Bartosiak nie jest, czyta zbyt szybko i niezbyt wyraźnie. Nie wiem czy to dobry pomysł. Pozdrawiam.
@piotrberecik2528
@piotrberecik2528 Жыл бұрын
Chodzi o treść.
@grzegorzpawlak8308
@grzegorzpawlak8308 Жыл бұрын
Panie Jacku, Bardzo lubię pana słuchać (na granicy z uwielbiam), ale słuchanie tekstów które pan odczytuje jest dla mnie trudne. Sam potrafię czytać. Proszę po prostu opublikować taki tekst z odpowiednią rekomendacją. W miarę słuchania „trudne” jest dla mnie „nie do zniesienia”. Wasze rozmowy, dyskusje są genialne. Odczytywanie teksu jest dla mnie beznadziejne. Przepraszam za krytykę 😀
@freeeagle7464
@freeeagle7464 Жыл бұрын
Został opublikowany i udostępniony czereśniaki .
@piotrberecik2528
@piotrberecik2528 Жыл бұрын
Każdy ma inny gust. Dla wielu audio jest jedyną możliwoscią poznania tekstu ze względu na deficyt czasu.
@mhilka1
@mhilka1 Жыл бұрын
ja wolę słuchać :)
@pawe7941
@pawe7941 Жыл бұрын
To co nakręca kraje które żyją w dobrobycie to jest konkurencja.
@tomekgwiazdka3994
@tomekgwiazdka3994 Жыл бұрын
Ale jak złamać ten dualizm?
@karolkozaczuk2415
@karolkozaczuk2415 Жыл бұрын
Panie Jacku czekamy na audiobook Pana nowej książki z lektorem we własnej osobie. To by było coś...
@dariuszgrzegorzewiczanin
@dariuszgrzegorzewiczanin Жыл бұрын
... podpisuję się obiema 'ręcami'‼️
@leszekniedziela1561
@leszekniedziela1561 Жыл бұрын
Zastanawiam się dlaczego tak mało uwagi poświęca się kwestii pieniądza. Uważam, że to jest pierwotnym źródłem sporów między państwami a na pojedynczych osobach kończąc. Zgodnie z piramidą finansową, kolejny poziom musi coraz bardziej się napracować. Do roku 1971 złoty Dolar był na szczycie. Teraz fizyczne Dolary to już tylko 3% wszystkich Dolarów, więc FED/USA dając wiarygodność Dolarowi stali się klientem banków komercyjnych. Dotyczy to wszystkich innych krajów, które muszą coraz bardziej opodatkowywać swoich obywateli i firmy a ci muszą konkurować między sobą. Biorąc pod uwagę, że nie tworzy się pieniędzy na odsetki to nawet gdyby wszyscy ciężko pracowali to zawsze ktoś musi zbankrutować. W efekcie praca ustąpiła miejsce sile negocjacji, wojnom, oszustwom i kradzieżom jako źródło sukcesu. USA z Dolarem czerpie zyski ze stałego deficytu handlowego ale tworzy tym samym popyt w reszcie świata i daje szanse rozwojowe, choć ostatnio zdecydowanie przeginają z emisją pieniądza. Co będzie jak chiński Juan stanie się walutą rezerwową? Z dążeniem Chin do samowystarczalności i stałymi ogromnymi nadwyżkami handlowymi będą ograniczać podaż reszty świata i wpychać inne kraje w pułapkę średniego dochodu, co się zgadza z ich kulturowym "centrum świata". Dostępem do swojego rynku wymuszają posłuszeństwo polityczne.
@tomaszgorski8637
@tomaszgorski8637 Жыл бұрын
Jacuś, córka mówi że masz fajne oksy😎
@jotiub
@jotiub Жыл бұрын
Panie Jacku Niech Pan zadba o dietę, bo za szybko Pan się starzeje A takich ludzi nam trzeba
@izerynandrzejstanisawgorec1430
@izerynandrzejstanisawgorec1430 Жыл бұрын
Jak rozumiem, ci co "rzadzili" tym krajem przez ostatnich kilkadziesiąt lat wiedzieli to wszystko o czym Pan czyta. W końcu tacy ludzie to niby profesjonaliści, którzy interesują się tymi sprawami. Skoro mieli tego świadomość a zrobili co zrobili to kim oni są? Dla kogo pracują?...
@Adamus1410
@Adamus1410 Жыл бұрын
Od kiedy polska polityka jest profesjonalna? W polityce, także mamy pewne trendy, mody, w latach 90-tych trudno było o inny model, niż neoliberalny, a każda dyskusja o polityce przemysłowej to był powrót do PRL-u. Wiele oczywistych głupot wypisanych choćby przez Balcerowicza, Gwiazdowskiego to były świętości.
@joytekb
@joytekb Жыл бұрын
Czyli cierpliwości ,trzeba oszczędzać i tworzyć wielopokoleniowe rodzinne małe firmy jak Niemcy i Amerykanie ,komunikować się i wspòłdziałać jak Anglicy czy Amerykanie( dodałbym jak oni dziękować za to co już mamy) ,inwestować w technologie jak Finowie Japończycy czy Koreańczycy( dodałbym nauczyć się ich lojalności i uprzejmości) i i na koniec wykorzystać to co mamy w genach czyli zaradność, umiejętność znajdywania ale też rozwiazywania problemòw i Mickiwiczowski żar pod ta szara skorupa,cierpliwie budować aż niepostrzeżenie znajdziemy się tam gdzie chcemy jako państwo. Może to zajać 30 , 50 albo i 80 lat ale drzewo potrzebuje czasu by wyrosnać.
@jaro2102
@jaro2102 Жыл бұрын
źródło dysproporcji: przykładowo absolwent licencjackich studiów katechetyczno-teologicznych niejaki pan Marek Wesoły zostaje sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Pełnomocnikiem Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, zapewne teraz będziemy się o rozwój gorliwie modlić
@robrrog171
@robrrog171 Жыл бұрын
Wystarczy, że przywrócimy do władzy pana Lewandowskiego. Odda wszystko Niemcom za bezceny, a wy będziecie sobie dalej opowiadać bajeczki o "niemieckiej wyższości" i o "byciu cenionymi w Europie".
@jaro2102
@jaro2102 Жыл бұрын
@@robrrog171 nikt nie mówi o oddawaniu czegokolwiek Niemcom, a jedynie wymaganiu jakości od instytucji, i kompetencji od ludzi, którzy w tych instytucjach rządzą. Szanowny Pan jak widzę ze skrajności w skrajność. Jest to kolejne "źródło dysproporcji". Zbyt dużo emocji, a za mało racjonalnego osądu i myślenia.
@Adamus1410
@Adamus1410 Жыл бұрын
@@robrrog171 Wydaje mi się, że błędy, czy patologie kolejnych rządów od początku lat 90-tych nie powinny robić za alibi dla wyjątkowo niskiego poziomu wielu ludzi w rządzie PiS. Argumenty typu nasi kradną mniej, są mniej głupi - jest mało poważny.
@cowboyfromnorway1441
@cowboyfromnorway1441 Жыл бұрын
Nie wiem czy nasi włodarze znajdą chwilę czasu na trochę edukacji?🤔 Niedługo wybory.... Ośmiorniczki w restauracji stygną...
@michal2089
@michal2089 Жыл бұрын
Jacku, trzeba było zrobić skrót, omówienie tekstu, a nie czytanie. Jeszcze przy słabej dykcji i słabej jakości mikrofonu.
@marynia8046
@marynia8046 Жыл бұрын
Jaka szkoda że tak niedbale i niewyraźnie przeczytane. Na przyszłość, można i warto wynająć lektora. Pozdrowienia.
@PrawoKrwiTv
@PrawoKrwiTv Жыл бұрын
Ivona to Alexa... o człowieku
@maciejasz78
@maciejasz78 Жыл бұрын
56:50 O stworzeniu biblioteki może warto pomyśleć ale w pierwszej kolejności może trzeba rozwalić ten chory system, w którym za pieniądze polskiego podatnika tworzone są prace publikowane w obcym języku i społeczeństwo które to finansuje jest przynajmniej potencjalnie oddzielone od owoców własnych wydatków barierą językową. Pół biedy jeszcze jakieś tam prace czysto naukowa jak na przykład snucie teorii o powstawaniu gwiazd, ale wyniki prac finansowanych z budżetu i przydatne w gospodarce powinny być publikowane w języku polskim. Jak obcy chcą korzystać to niech oni sobie tłumaczą.
@antidesign2384
@antidesign2384 Жыл бұрын
Dosc dobry tekst ale mowic lekcewazaco o 500+ podczas gdy dzieki temu nie ma juz praktycznie glodnych dzieci (z biednych rodzin) w szkole jak przed 2015 to juz powazne naduzycie. Polityka? Ten pan chyba dzieci nie ma. Praktycznie kazdy rozwiniety kraj posiada podobny program. W Niemczech okolo 1200 zl / dziecko.
@lordsinu
@lordsinu Жыл бұрын
👍
BRAWLER MUTATIONS WILL BREAK THE GAME! - Brawl Talk
09:34
Brawl Stars
Рет қаралды 25 МЛН
КИРПИЧ ОБ ГОЛОВУ #shorts
00:24
Паша Осадчий
Рет қаралды 3,9 МЛН
Jacek Bartosiak analizuje matrycę przyszłości. Część 2.
1:02:47
Strategy&Future
Рет қаралды 53 М.
#68 Wojciech Szewko - "Bliski Wschód wrze, Ameryka słabnie, Polska się zbroi"
2:29:44
10 Simple Steps to Becoming FLUENT in English
23:29
English Speaking Success
Рет қаралды 51 М.
Jacek Bartosiak analizuje matrycę przyszłości. Część 1.
1:05:19
Strategy&Future
Рет қаралды 100 М.
BRAWLER MUTATIONS WILL BREAK THE GAME! - Brawl Talk
09:34
Brawl Stars
Рет қаралды 25 МЛН