Jak AI wpływa na pracę grafika? Perspektywy i zagrożenia dla branży graficznej.

  Рет қаралды 2,753

Klaudia Borowiec Podcast

Klaudia Borowiec Podcast

Жыл бұрын

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czy sztuczna inteligencja może całkowicie zastąpić pracę grafików? Jak wygląda ich świat po publikacji narzędzi DALL-E i Midjourney? Jakie są największe wyzwania przed nimi w dobie postępującej automatyzacji, a także jak chronić swoją własność intelektualną? W dzisiejszym odcinku porozmawiamy na temat przyszłości sztucznej inteligencji w grafice oraz zagrożeń, jakie ze sobą niesie. Do tego odcinka zaprosiłam nietypowo dwóch gości o różnym stopniu doświadczenia w branży game dev: Grzegorza Przybysia oraz Magdę Ślebodę.
Grzesiek pierwsze zawodowe kroki stawiał w Techlandzie jako concept artist. Parę lat później założył studio grafiki i animacji Division48. Od paru lat zajmuje się głównie art directingiem na potrzeby gier komputerowych. Projekty, nad którymi pracował, to m.in.: "Witcher 3", "Dead Island", "Heroes of the Might and Magic 7", "Dying Light", "Call of Juarez", "Showgunners". Natomiast Magda Śleboda swoją przygodę rozpoczęła w firmie Ten Square Games, a obecnie jest związana z Murka Games i dodatkowo wykonuje zlecenia jako freelancer. Interesuje się animacją i pasjonuje ją nie tylko tworzenie grafiki, ale cały proces powstawania gier i branża game devu jako całość.
Linki:
Andrzej Dragan polski profesor fizyki • Hodujemy gatunek, któr...
Glaze - narzędzie do ochrony prac przez scrapowaniem przez AI
glaze.cs.uchicago.edu/
Karla Ortiz wypowiadająca się nt AI
• AI Ethics, Artists, an...
Grzegorz w sieci:
www.artstation.com/grzegorzpr...
www.artstation.com/division48
Magda w sieci:
/ magda.sleboda
Montaż i edycja audio i wideo - bieniecki.net
Thumbnail tego odcinka został stworzony w Midjourney.
Więcej informacji na temat podcastu można znaleźć:
Facebook- / klaudiaborowieccom
Instagram- / klaudiaborowiec_com
Spotify- open.spotify.com/show/3MazTlD...
Mam nadzieję, że ten odcinek był dla Ciebie wartościowy. :)
Do usłyszenia za dwa tygodnie,
Klaudia
***
#sztucznainteligencja #ai #zagrożeniaAI #grafika #2d #3d #gamedev #gamedevelopment #conceptart

Пікірлер: 39
@piotrforkasiewicz2025
@piotrforkasiewicz2025 Жыл бұрын
Kolejny rewelacyjny wywiad i niesamowicie trafne diagnozy gości. Wielkie dzięki dla Ciebie, Klaudio, Magdy i Grześka.
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Dzięki Piotr to znów zasługa moich Gości :). Rewelacyjnie przygotowani i zaznajomieni z tematem. 😊
@piotrforkasiewicz2025
@piotrforkasiewicz2025 Жыл бұрын
@@klaudia_borowiec Goście byli wspaniali ale Twoje pytania trafiały w sedno. To była bardzo ważna rozmowa. Gratulacje i wielkie dzięki za ten temat.
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Nie ma za co. Sama jestem mega zainteresowana kierunkiem rozwoju AI. Dlatego bacznie się przyglądam wszelkim zmianom, nowościom w tej tematyce. Jeżeli jest jakis temat/ zagadnienie, które Cię interesuje daj znać , może uda mi się zaprosić odpowiednią osobę do rozmowy :).
@Aga-mf7ee
@Aga-mf7ee 25 күн бұрын
Czekam na update 😊
@krzysztofgryzka
@krzysztofgryzka Жыл бұрын
Świetny odcinek. Dziękuję Tobie i rozmówcom za bardzo ciekawy wywiad. W kilku słowach też mogę się podzielić swoim podejściem do tego. Pamiętam że kiedy minął początkowy zachwyt tą technologią, postanowiłem testowo generować dla siebie kontent który chciałem używać jako referencje i pomysły do tworzenia nowych rzeczy w rzeźbach postaci. Generowanie unikalnego kontentu na AI jako inspiracji dla siebie wydawało mi się początkowo fantastycznym pomysłem, to tak jak bym miał osobistego trenera dla swojej wyobraźni. Z biegiem czasu pojawiło się jednak bardzo wiele wątpliwości o których mówią w tym odcinku Twoi rozmówcy. Wielu artystów i w tym ja by chciało by maszyny wykonały za nas cały proces technologiczny, który pozwala naszym tworom być kompatybilnym z silnikami gier czy pipelinem w firmach animacyjnych. Jest po prostu masa takiej pracy po za artystycznej gdzie chętnie byśmy zaprosili AI do jej wykonania. Jednak dzieje się sytuacja odwrotna i powstają coraz szybciej narzędzia które mogą zastąpić całkowicie naszą kreatywność i tą najbardziej ekscytującą część tworzenia. Już teraz powstają narzędzia które potrafią generować za pomocą AI gotowe animacje. Ja osobiście nie chciał bym byśmy zbudzili się w takim świecie jak Grzesiek opisał, że będziemy zajmować różne mniej ciekawe funkcje i zmęczeni do domu będziemy wracać i oglądać jakiś kontent wizualny który w całości stworzyła AI. Ja osobiście boję się i stanę po stronie ruchu oporu, bo wiem że system korporacyjny zawsze będzie szedł w stronę oszczędności i automatyzacji, a z pomocą AI to najszybsza droga do osiągnięcia tych celów. Pozostaje mi życzyć wszystkim rozwagi w podejmowaniu decyzji, sprawiajmy by narzędzia służyły nam faktycznie a nie odwrotnie. Pozostańmy twórcami. Najlepszego.
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Dziękuję Krzysztof za komentarz. Bardzo interesujący temat, jest jeszcze tyle niewiadomych. Tak mi przyszło na myśl w tym momencie, może ta część kreatywna również rozkwitnie w kierunku, w którym obecnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć , oczywiście z korzyścią dla naszej twórczości :).
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Dla zainteresowanych, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat AI w kontekście praw autorskich zapraszam na rozmowę z adwokatką Magdaleną Miernik :) . kzbin.info/www/bejne/mnbFlp96l66qrdE
@ArkadiuszOlszewski966
@ArkadiuszOlszewski966 Жыл бұрын
Fajny kanał , dobry podcast. Solidaryzuję się z Grzegorzem - też nie mam zamiaru używać AI - nie po to robię to co kocham, by nie robić tego co kocham, chociaż czasem cholera człowieka bierze ;) Natomiast moja nisza jest tak skonkretyzowana, że mam nadzieję - nie za szybko możliwe będzie zastąpić mojej pracy (animacja filmów historycznych, coś na czym Dall-e czy Midjourney totalnie się wykłada)
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Hej Arkadiusz, dziękuję bardzo za komentarz ☺️. Dlaczego AI nie odnajduje się w Twojej niszy? Czy jest to spowodowane brakiem dostępu do wymaganych informacji?
@ArkadiuszOlszewski966
@ArkadiuszOlszewski966 Жыл бұрын
@@klaudia_borowiec AI nie potrafi namalować ani postaci historycznych (a przynajmniej tych nieco mniej znanych), ani wiarygodnych mundurów/zbroi zgodnych z realiami historycznymi, nie namaluje konkretnych miast, flag sztandarów etc. zawsze będzie to podszyte - i tu nie wiem jakiego słowa użyć - sztuczną fantazją? :) (w branży AI nazywa się to halucynowaniem), dlatego zanim baza danych do nauki AI nie zostanie podpięta pod źródła historyczne, obrazy z epoki itp. (a z Polską historią nie radzi sobie nawet Chat GPT, nie mówiąc o Midjourney czy Dall-e) to czuję się w tym względzie stosunkowo bezpiecznie :)
@SkullH
@SkullH Жыл бұрын
Kurde chyba się zauroczyłem w Pani Magdzie. A tak serio, to bardzo ciekawy materiał...sam pracowałem w "branży" i ciekaw jestem jak to się dalej potoczy.... Jak to mówią historia dzieje sie na naszych oczach.
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Magda jest piękną i inteligentną osobą, więc się nie dziwię :) . Ja również jestem bardzo ciekawa, w którą stronę idziemy. Fascynujący czas :). Pozdrawiam!
@tcechowski
@tcechowski Жыл бұрын
Jak zawsze swietna rozmowa. Duzo bylo tutaj mowione o tym, ze AI bylo trenowane na pracach bez zgody autorow prac. No ale czy czlowiek sie nie tranuje sie podobnie? Ktory artysta uczy sie wylacznie na swoim doswiadczeniu nie zerkajac na innych? Zaden. Kazdy z nas w zyciu widzial wiele tresci graficznych, literackich, i wiele wiele innych ktore nas posrednio lub bezposrednio ksztaltuja, a nie my sami siebie. Juz od pierwszych lat zycia caly czas analizujemy obraz ktory widzimy swoimi oczami. Ja mysle, ze nieodpowiednio postrzegamy trening AI. Moim zdaniem to cyfrowe inspirowanie maszyny, a nie zbieranie bazy do kolaży, bo to co wypuszcza chociazby MidJourney nie jest kolazami a wytworami opartymi na inspiracji. Podobnie wyglada generowanie kodu w ChatGPT, wielokrotnie slyszalem, ze to tylko program ktory robi kolaże koderskie, a nie programuje tego sama. Tutaj tez sie nie zgodze. ChatGPT wielokrotnie zaskakiwal mnie pomyslowoscia, i tym jak tworzyl aplikacje ktorych zwyczajnie w sieci nie ma.
@grzegorzprzybys2939
@grzegorzprzybys2939 Жыл бұрын
Tu właśnie przychodzi to co wspominałem w podcaście - Twórcy AI nie bardzo są w stanie prześledzić tego jak algorytmy szukają algorytmów. A o to jak człowiek się uczy, co odpowiada za przetwarzanie i tzw "inspiracje" nie wiemy zupełnie NIC. Więc wstrzymałbym się z porównywaniem tych procesów ze sobą bo nie mamy zielonego pojęcia. A to co wypluwało AI wielokrotnie udowadniało, że są to wręcz kolaże istniejących obrazów ( logo, znaki wodne etc). Teraz robi to rzadziej, bo nauczyło się lepiej. Ale jak to mówię "grzech pierworodny" pozostał. Czyli gdyby najpierw by nie kradło to nie byłoby wstanie dojść do efektów takich jak teraz.
@marek_tarnawski
@marek_tarnawski Жыл бұрын
Ciekawy wywiad. Ja jako grafik robiący rzeczy do gier mobilnych (Game artist) czuję trochę niepokój ale też moja obecna praca to bycie trochę takim człowiekiem orkiestrą, gdzie muszę spiąć ze sobą estetycznie i kompozycyjnie wiele elementów oraz przygotować to tak żeby technical artist/animator mógł to przejąć i na tym pracować. To jeszcze nie jest jeszcze bycie art directorem ale przy każdym możliwym zadaniu trzeba myśleć jak art director. Stąd tak jak Grzegorz trochę mniej obawiam się o siebie a bardziej o branżę jako taką. Myślę że pójście w ciasną specjalizację powiązaną z ilustracją byłoby w tym momencie dosyć ryzykowne. Padło pytanie o trendy jeśli chodzi o grafikę wywołaną rozwojem AI. Myślę że jeszcze za wcześnie żeby cokolwiek zauważyć ale mam wrażenie że niektórzy zainteresowali się powrotem do tradycyjnych mediów takich jak gwasz, akryle czy farby olejne. Jestem ciekaw jak digital painting się zmieni. Może mniejszy będzie nacisk na fotorealizm a większy na ekspresję. Zobaczymy.
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Zauważyłam, że osoby doświadczone zwykle mniej obawiają się o swoje stanowiska. Możliwe, że jest to spowodowane poczuciem ugruntowanej pozycji w branży, dużym doświadczeniem oraz networkingiem. Trend, o którym wspomniałeś, czyli powolne odchodzenie od fotorealizmu, również zauważam w branży architektonicznej. Nie wiem, czy jest to związane z rozwojem AI, czy zwyczajnymi nowymi preferencjami estetycznymi. Dzięki za komentarz :)
@mmmmmm000
@mmmmmm000 Жыл бұрын
To jest koniec zawodu grafika jako takiego. w grze zostaną tylko ci, którzy będą tworzyli na konkretne zlecenie twórców przedmiotów (i np. budynków), czyli czegoś, co wcześniej nie zaistniało. Krótko mówiąc do wizualizacji koncepcji. AI potrafi też już udzielać trafnych porad medycznych, a także finansowych (inwestycyjnych), pogodowych, psychologicznych itd. Więc zdaje się, że rewolucja czeka głównie "sferę" inteligencką. Niestety nie wszyscy pomieszczą się na kasach w Biedronce. Więc jest pewne, że nadchodzą problemy.
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Dziękuję za opinię. Może nie będzie, aż tak strasznie :)?
@superhiperekstramega7409
@superhiperekstramega7409 Жыл бұрын
Fajny kanał. Właśnie zasubskrybowałem. Tylko szkoda że tak późno algorytmy mi go podpowiedziały. Tak na koniec ery człowieka. :)
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Sądzę, że to dopiero nasz nowy początek. Dobrze, że jesteśmy coraz bardziej świadomi ☺️. Dziękuję za subskrypcję i pozdrawiam 💪
@KarolD666
@KarolD666 Жыл бұрын
Bez dostępu do twórczości milionów artystów te modele nie byłyby tak "rewolucyjne". Przecież FireFly od Adobe nie miksowałby takich rezultatów, gdyby nie Adobe Stock, Adobe Library i Behance. W branży concept artu AI w astronomicznym tempie przyspiesza pracę, a tu czas jest chyba najcenniejszą wartością, nie ma się co dziwić, że molochy gamingowe przystosowują technologię do swoich potrzeb. W Polsce zmiany zauważymy bardzo szybko, niestety na gorsze. Natomiast jestem zdania, że AI można wykorzystać w rozwiązaniu problemów, które są bardziej palące np. leczenie chorób typu Alzheimer lub rak. Fajny odcinek.
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Hej Karol, czy zacząłeś może wdrażać narzędzia bazującej na sztucznej inteligencji do swojej pracy?
@kalberoos
@kalberoos Жыл бұрын
To prawda, bez odsetek zdjęć, renderow 3d i naszych prac na portalach typu artstation, nie rozwinęło by się to do takiego stopnia na jakim aktualnie jest. Dziewczyna dobrze tutaj powiedziała ze "ona narazie jest w fazie raczkowania" i już sieje pogrom . Domyślam się że, dużo tutaj w tym pomogły apki typu Lensa gdzie ludzie za parę dolców używali swoich twarzy dla paru avatarów. Wystarczy wejść na stronę "civitai" masa stylistyk została skopiowana w tak krotki czasie i każdy może sobie zapisać dany model na dysku i robić z nim co zechce, oczywiście jeśli im na to etyka pozwoli. Niestety, ale "to" będzie nas zastępować coraz częściej i to gadanie ze to tylko kolejne " narzędzie" zmieni się w lament tych, którzy to tak wielce " eksplorowali" bo niestety zrozumieją, ze wykopali sami sobie dołki pod sobą w które będą teraz wpadać. Pozdrawiam.
@KarolD666
@KarolD666 Жыл бұрын
@@klaudia_borowiec nie miałbym dużego wyboru jako junior/regular. Obecne możliwości pozwalają generować szybkie pomysły, na bazie których mógłbym zrobić portfolio lub wzór dla klienta. To taki no brainer, bo bądźmy szczerzy, etyka kończy się w momencie, gdy w garnku pusto i w brzuchu burczy. Jestem kiepskim przykładem, bo osobiście uciekam z designu w kierunku bardziej stabilnym.
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
​@@kalberoos Najbardziej zastanawia mnie co możemy w takim razie zrobić? W podcaście Magda i Grzesiek wspominali o przykładowych rozwiązaniach, jednak może masz inny pomysł, jak spowolnić rozwój AI? 😊
@kalberoos
@kalberoos Жыл бұрын
@@klaudia_borowiec nikt tego nie zatrzyma. Niestety, sam sie zastanawiam nad dalszym sensem rozwoju. Byc moze to zbyt drastyczne i pesymistyczne, ale na obecna chwile nie widze zadnego rozwiazania. Na szczescie pracy mam jeszcze ponad zapas, i rozdaje zlecenia na lewo i prawo, tylko zadaje sobie proste pytanienie „ jak długo”. Bardziej mnie martwi nie moj wlasny tyłek( poradze sobie nawet kopiac rowy) a to co bedzie z mlodymi. Sam doskonale pamietam rozterki towarzyszące na samym poczatku drogi. Pamietam rowniez ile energi i zdrowia mnie to wszystko kosztowalo,by mozna w koncu bylo sie gdzies przebic. Nie mialem jednak takiej przeszkody jaka maja dzis mlodzi ludzie.
@roksymfoniczny
@roksymfoniczny Жыл бұрын
Zmieńcie perspektywę to nadal nie my korzystamy... wystarczy przypomnieć CAPTCHA "nie jestem robotem" - i sprawdzić do czego służy drugoplanowo
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec Жыл бұрын
Hej, dzięki za komentarz. Czy możesz rozwinąć swoją wypowiedź? :)
@roksymfoniczny
@roksymfoniczny Жыл бұрын
​@@klaudia_borowiecwg mnie uczymy sztuczną inteligencję widzieć ...
@oxymoron3162
@oxymoron3162 10 ай бұрын
Mam wrażenie że ekspresja prowadzącej nie współgra z emocjami gości, przez co dochodzi do dziwnej sytuacji podczas której goście mówią o tym że stracą prace i są tacy lekko przybici, a pani prowadząca ma pogodny uśmiech.
@klaudia_borowiec
@klaudia_borowiec 10 ай бұрын
Dziękuję za uwagę. To na pewno nie było moją intencją. W nagraniach kilkuosobowych często zdarzają się sytuacje, kiedy połączenie jest opóźnione i słyszymy się nie w odpowiednich momentach :). Pozdrawiam i życzę miłego dnia!
Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje architekturę? Rozmowa z Adamem Buśko
1:11:48
Pleased the disabled person! #shorts
00:43
Dimon Markov
Рет қаралды 32 МЛН
Amazing weight loss transformation !! 😱😱
00:24
Tibo InShape
Рет қаралды 67 МЛН
Это реально работает?!
00:33
БРУНО
Рет қаралды 3,3 МЛН
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН
Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek
10:57
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 1,2 МЛН
80 Year Olds Share Advice for Younger Self
12:22
Sprouht
Рет қаралды 1,7 МЛН
Opuszczone osiedle kilkuset zamków Disneya
14:06
BezPlanu
Рет қаралды 509 М.
ChatGPT pisze mi program na ARDUINO. A.I. ZABIERA PRACĘ PROGRAMISTOM!!!
10:43
A TEN ZNÓW O DRONACH
Рет қаралды 109 М.
Kulisy Motion Capture: Animacja ruchu w filmach, grach i o AI | Adrian Perdjon
50:10
Czy Sztuczna Inteligencja zabierze nam pracę?
13:18
SciFun
Рет қаралды 1 МЛН
Polski Design w Nowym Świetle! Rozmowa z Tomkiem Rygalikiem o Projektowaniu Produktów
1:21:52
A.I. Tries 20 Jobs | WIRED
15:04
WIRED
Рет қаралды 729 М.
Pleased the disabled person! #shorts
00:43
Dimon Markov
Рет қаралды 32 МЛН