Jak AZOT buduje PLON rzepaku? Czy długość kwitnienia decyduje o plonie? e-pole do popisu #92

  Рет қаралды 17,330

e-pole

e-pole

Күн бұрын

Subskrybuj nasz kanał ‪@epole_kanal‬
Gościem odcinka jest prof. dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Azot to najważniejszy składnik plonotwóczy. Czy długość kwitnienia wpływa na ilość plonu, który zbierzemy? Z tego filmu dowiesz się, jak w fazie kwitnienia ocenić stopień wykarmienia rośliny azotem. Podpowiadamy, które składniki wpływają na utrzymanie łuszczyn, kiedy liczyć rozgałęzienia boczne oraz dlaczego siarka jest tak ważna, szczególnie gdy spodziewacie się dużej podaży azotu przez rośliny! Na koniec kilka słów o tym kiedy i jakim nawozem można dokarmiać łuszczyny oraz jak wykorzystać do tego celu bakterie wiążące azot z powietrza.
‪@KulaXT‬ Powinno Ci się spodobać! ;)
#rolnictwo #rzepak #azot
#wspolpracareklamowa
Na skróty:
00:00 wstęp
01:30 Jak ocenić potencjał rzepaku?
05:36 Które składniki utrzymują łuszczyny
09:28 Jak sprawdzić wykarmienie azotem?
11:40 Kiedy liczyć rozgałęzienia w rzepaku?
13:50 Jak tworzy się plon?
16:07 Uważaj na niedobory siarki!
24:10 Nalistne dokarmianie łuszczyn
30:10 Zaolejenie, a azot
33:15 Bakterie wiążące azot
36:58 Czy długość kwitnienia wpływa na plon?
38:50 Ile % azotu dostępne jest z nawozów?
Dzięki, że oglądacie nasz kanał! Zachęcamy Was
* * *
Znajdziecie nas również:
serwis: www.e-pole.pl
FB: / serwisepole
Grupa na FB: E-pole, profesjonalnie o uprawie i ochronie roślin: / 47313. .

Пікірлер: 45
@gospodarstwofrackowiak3143
@gospodarstwofrackowiak3143 Жыл бұрын
Po raz kolejny potwierdza się to jak ogromnym przywilejem dla Mnie było być Uczniem Pana Profesora!!!!!!!
@zsakulw616
@zsakulw616 4 ай бұрын
Pozdrawiam Agro Kuzyni 🖐️oraz Do Roboty🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️
@fisher149
@fisher149 Жыл бұрын
Super wyklad i ogolnie kanal wypelniony wiedza👍
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Dzieki! Staramy się:)
@woodenart3130
@woodenart3130 Жыл бұрын
Wykład na poziomie , oby więcej takich materiałów, mam nadzieję że kiedyś uda mi się porozmawiać.
@filipxd2167
@filipxd2167 Жыл бұрын
Super wykład 👍
@KulaXT
@KulaXT Жыл бұрын
Spodobało :)
@user-ht8wv8el4t
@user-ht8wv8el4t Жыл бұрын
Bardzo fajny wyklad .chcialbym wiedzieć wiecej na temat boru w jakim czasie i jakie dawki byly podawane i jakie efekty ja stosuje opryski nocą i widze większą skuteczność
@wojtekwojtek9112
@wojtekwojtek9112 Жыл бұрын
Super materiał
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Dzieki! 👍
@MateuszCislak
@MateuszCislak Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał :)
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Dzieki Mateusz! 👍
@joepyra
@joepyra Жыл бұрын
a może jakis odcienk jak rozpoznac uszkodzenia rzepaku przez mróz, słodyszka itp?:)
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Odcinek o szkodnikach rzepaku już niedługo :)
@marcinkowalczyk8650
@marcinkowalczyk8650 Жыл бұрын
Odniosę się do stosowania stosowania bakterii w rzepaku. Stosowałem bluen na zielonego paka. Zostawiłem sobie kontrolę połowę ścieżki na całej długości pola. Na dzień dzisiejszy rzepak bez BlueN zaczął wcześniej kwitnąć dzień różnicy. Wczoraj robiłem zabieg na płatka to rzepak bez BlueN jest około 10cm niższy. Takie na dzień dzisiejszy widać różnice.
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
To bardzo fajne porównanie. Koniecznie zobacz też jaka będzie długość kwitnienia. Przy tej samej odmianie wcześniej zaczną kwitnąc te rośliny, które sa gorzej wykarmione.
@krakusjacus1783
@krakusjacus1783 Жыл бұрын
Prosze o ponowienie tamatu nawozenia warzyw. Bo te dwa odcinki nie wyczerpaly tematu.
@Pablo-hm1su
@Pablo-hm1su Жыл бұрын
Bardzo kompetentny rozmówca w dzisiejszym odcinku. Takich porad potrzeba. Panie Pawle czemu zniknął moj komentarz pod filmem z udziałem Skowroński ego?
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Już kilka filmów z prof.Szczepaniakiem jest na naszym kanale, i jeszcze kilka bedzie :) Nie usuwamy komentarzy, ale dzieje się tak, że czasami niektóre komentarze znikają. KZbin testuje różne mechaniki oceny komentarzy, i już kilka razy zdarzyło się, że sam ukrył te, które sklasyfikował jako negatywne. Najgorsze jest to, że nawet ja jako twórca nie mogę ich odnaleźć z panelu administratora. Jeżeli chcesz, skomentuj jeszcze raz. Wiem, brzmi to dziwnie, ale taka jest rzeczywistość...Alternatywa jest taka, że ten komentarz zostal zgłoszony przez inne osoby i algorytm go wyrzucił.
@Pablo-hm1su
@Pablo-hm1su Жыл бұрын
@@epole_kanal no to już skomentuję jak Tadeusz Sznuk: "nie wiem, ale domyślam się" kto to zgłosił, bo to już nie pierwszy raz. Dzięki za odpowiedź!👌
@piotrmazury1014
@piotrmazury1014 Жыл бұрын
Witam w tym roku będę sial po grochu rzepak mam nadzieję że azotu sporo zostanie po nim.
@bartlomiejp
@bartlomiejp Жыл бұрын
Trochę szkoda stanowiska. Lepiej pszenica jara i po niej groch z międzyplonem w środku
@radosawsosnowski2661
@radosawsosnowski2661 Жыл бұрын
Witam stoję przed zabiegiem na opadanie płatków,płatki pierwsze już opadają i myślę żeby zrobić jeden zabieg ostatni środkiem pictor.ostatni zabieg był zrobiony 23 kwietnia.moje pytanie czy jak teraz opryskam pictorem czy ten rzepak będzie do końca chroniony czy należało by jeszcze dać zabieg jeden?czy w tej fazie chowacz podobnik też trzeba zwalczać?
@7711adam
@7711adam Жыл бұрын
U mnie niestety rzepak ma blisko 170 cm i po przejechaniu z opryskiwaczem sporo go nałamałem w ścieżkach więc nie zamierzam jechać już więcej , mój znajomy daje pictor jak pojawiają się pierwsze kwiaty i na tym koniec właśnie ze względu na zniszczenia w ścieżkach, robi już tak któryś rok z rzędu i mówi że jest dobrze, ja mam małe pola i lance 15 m gdybym miał duże plantacje i opryskiwacz konkretny to też inaczej bym do tego poszedł
@radosawsosnowski2661
@radosawsosnowski2661 Жыл бұрын
@@7711adam akurat ja mam wysoki prześwit pod opryskiwaczem.a jeszcze przecież trzeba pryskać na pryszczarka jak są zielone luszczyny bo ta muchówka robi duży bałagan i otwierają się potem luszczyny
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
@@radosawsosnowski2661 Podobnik pojawi się jak pojawia się łuszczyny. Od pogody zależy, czy będziesz jeszcze musiał wjechać. Dobrze chwycić fazę jak opadają platki z pędu głównego, wtedy zazwyczaj trafiamy w złoty środek.
@lumik1013
@lumik1013 Жыл бұрын
Będzie coś z prof. Grzebiszem?
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Przyszłość zweryfikuje;)
@MARIUSZ245555
@MARIUSZ245555 Жыл бұрын
Nie liczyłem opadów ale początkiem stycznia dałem 200 kg kizerytu a początkiem lutego 140 hg azotu( pole na gnojowicy i jesienią jeszcze zasilone saletrą). Jakie było moje zdziwienie gdy w kwietniu liście rzepaku przybrały kształt łyżeczki i pokazały braki siarki. Zastosowałem siarczan magnezu dolinie ( wcześniej wiosną poszły też mikroelementy) Plantacja nadal wygląda słabo. Nie spodziewam się rekordów.
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
To pokazuje, że ilość azotu pobranego przez rzepak musiała być tak duża, że mimo podania kizerytu tej siarki nadal brakuje (stosunek N:S). Napisz po zbiorach ile zebrałeś.
@MARIUSZ245555
@MARIUSZ245555 Жыл бұрын
@@epole_kanal Ja patrzę na to z innaczej. Może siatka została wypłukana. Dodam że pole b.lekkie. Większość V klasa ale w dobrej kulturze. Jeśli nie zapomnę to w sierpniu dodam wynik plonowania.
@lobudek
@lobudek 8 ай бұрын
@@MARIUSZ245555 i jaki plon?
@MARIUSZ245555
@MARIUSZ245555 8 ай бұрын
@@lobudek 3,3 t/ha
@lobudek
@lobudek 8 ай бұрын
@@MARIUSZ245555 dzięki, faktycznie plon bez rewelacji. Podasz całą agrotechnikę z terminem siewu/odmianą? Sam planuję 150kg kizerytu k+s w lutym i 2 dawki saletry amonowej, pierwsza jak najszybciej 300kg i druga 200kg.
@arturnewholland3073
@arturnewholland3073 Жыл бұрын
Jeśli sa rozgałęzienia boczne a pęd główny jest ścięty to jaki jest % obniżenia plonu ???
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Mówi się o tym, że pęd główny to 30% plonu, a pędy boczne 70%. Oczywiście to w pewnym sensie teoria, bo to zależy też od kondycji pędów bocznych. To również zależy od tego, w którym momencie ścieło pęd główny (czy np wyjadły zwierzęta na poczatku wiosny, i cała energia i tak szła w produkcje pędów bocznych, czy też pęd główny dostał niedawno i część asymilatów, która została w niego wpompowana nie zostanie wykorzystana). Spotkałem się kiedyś z taką sytuacją, że rzepak, który przezimował w kiepskim stanie i z wyjedzoną rozetą zbudowaną jesienią potrafił i tak zaplonować w granicach 2-2,5t/ha, ale to już skrajność. Jak sytuacja wygląda u Ciebie?
@arturnewholland3073
@arturnewholland3073 Жыл бұрын
@@epole_kanal dziękuję za odp. Pęd główny wyjedzony przez zwierzynę w okolicy początku kwietnia jak miał już 20 cm rozgałęzień jest 7-8 ale przy całej zdrowej roślinie pęd główny z luszczymi ma na chwilę obecną 60 cm luszczyn
@Mateusz-ku5jk
@Mateusz-ku5jk Жыл бұрын
Czy kolor kwitnienia ma znaczenie ? Możne nam coś podpowiedzieć o danej roślinie?
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Kolor czy odcień?
@Mateusz-ku5jk
@Mateusz-ku5jk Жыл бұрын
@@epole_kanal Oczywiście odcień. Przykładowo rzepak sąsiadza ma odcień jasno żółty a mój wręcz ciemno zółty/miodowy
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
@@Mateusz-ku5jk Taka barwa moze wynikać z różnicy w terminie kwitnienia. Najbardziej intensywna żółć jest w pelni kwitnienia (gdy większość pąków się otworzyła). Wystarczy, że sasiad ma odmianę wcześniejszą lub późniejszą od Ciebie i już to w tym momencie bedzie widoczne. Ponadto stopień wykarmienia roślin. Rzepak, któremu brakuje siarki ma płatki koloru jasnożółtego. Stopień wykarmienia azotem też będzie wpływał na barwę (plantacje z małą ilością azotu kwitną zazwyczaj krócej, i mogą mieć mniej intensywna barwę np poprzez wyprodukowanie mniejszej liczby kwitnących rozgałęzień)
@ernst9399
@ernst9399 Жыл бұрын
A jak wygląda sprawa z ilością cieczy z zabiegach T2 zarówno w zbożu jak i rzepaku? Dużo osób mówi, aby w zabiegu na płatka podać ponad 300l przy dużym ciśnieniu, aby przebić się w dolne części łanu. W zbożach również warto zastosować większą ilość cieczy? Jak podejść do T2 w zbożu?, czekać aż pojawi się liść flagowy czy może jechać, gdyż minął miesiąc od T1? Pozdrawiam :)
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Jutro poznasz odpowiedź na większość pytań:)
@ernst9399
@ernst9399 Жыл бұрын
@@epole_kanal Tylko, że dzisiaj już lecę z T2 w jęczmieniu 😄 Planuję jeszcze dodać jakiś siarczan magnezu z potasem to myślę ok 300l podać 🙂
@EllChappo
@EllChappo Жыл бұрын
Siarczanu amonu dać 😂
Получилось у Миланы?😂
00:13
ХАБИБ
Рет қаралды 3,3 МЛН
Sigma Kid Hair #funny #sigma #comedy
00:33
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 37 МЛН
DEFINITELY NOT HAPPENING ON MY WATCH! 😒
00:12
Laro Benz
Рет қаралды 63 МЛН
Получилось у Миланы?😂
00:13
ХАБИБ
Рет қаралды 3,3 МЛН