Jak dobrać pompę ciepła?

  Рет қаралды 44,406

Działka i ja.

Działka i ja.

4 жыл бұрын

Dzisiaj film dla wszystkich tych którzy maja zamiar mieć pompę ciepła..Tak mnie naszło..Wpiszcie tytuł filmu w wyszukiwarkę, a tam na portalach branżowych wszystko jest opisane co i jak...Żeby nie było że ja mówię bzdury.
Pozdrawiam wszystkich.

Пікірлер: 277
@martinforester1838
@martinforester1838 4 жыл бұрын
Juz dawno się nauczyłem, że samodzielny wywiad w każdej kwesti jest absolutnie obowiązkowy. Pozdrawiam leci łapka w góre.
@arekw.4458
@arekw.4458 4 жыл бұрын
To nie jest normalny kraj w którym wszyscy na wszystkim musza sie znac bo inaczej cie wydymają.
@martinforester1838
@martinforester1838 4 жыл бұрын
Arkadiusz Walczuk No niestety ale nie generalizujmy, oczywiście są ludzie porządni, którzy chcą dla klienta jak najlepiej. Osobiscie lubie prace w budownictwie i lubie sam cos zjebac aby sie nauczyc na przyszlosc :)
@arekw.4458
@arekw.4458 4 жыл бұрын
@@martinforester1838 ja nie generalizuje tylko zawsze opieram się na przykładach z mojego życia. Jeszcze nie udało się nikomu wykonać mojego zlecenia aby tego nie spieszyć za moje pieniądze. Remont mieszkania, wykonanie mebli kuchennych, wykonanie drzwi drewnianych, ect... za dużo tego żebym pomyślał że "źle trafiłem".
@martinforester1838
@martinforester1838 4 жыл бұрын
Arkadiusz Walczuk Niestety wydaje mi sie, ze rynek faktycznie troche szaleje w Polsce moze kazdy robi aby szybko sprzedac produkt/usluge i heja nastepny klient co sie niestety na nas odbija.
@Skminto
@Skminto 3 жыл бұрын
Nie rozumiem jak można się brać za cokolwiek bez podstawowej wiedzy i minimum edukacji we własnym zakresie...
@karolzukowski4697
@karolzukowski4697 4 жыл бұрын
Dobrze że Pan trzeci raz mówi o tej pompie za każdym razem jestem bliżej tej decyzji. Rozsądne argumenty od strony zwykłego człowieka. Piona, dobra robota i dużo siły by szybko się wprowadzić do domu.
@arturt.6393
@arturt.6393 4 жыл бұрын
Witam Pana zamierzam się budować i takie filmy jak Pana dużo mnie uświadamiają, fajny kanał Pozdrawiam serdecznie
@przemkolama
@przemkolama 3 жыл бұрын
Artur zanim kupisz pompę pomyśl o samym prądzie i buforze. Wczoraj puściłem film z pogadanka na ten temat i znam parę osób które w dużo tańszy sposób mają taki sam komfort użytkowania. Pozdrawiam
@SebastianOO7
@SebastianOO7 4 жыл бұрын
Bardzo rozsądnie Pan tłumaczy, aż miło mądrego posłuchać 😊
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Miło przeczytać taki komentarz, akumulatory się ładują. Pozdrawiam.
@daap007
@daap007 4 жыл бұрын
Skoro temat klimatyzatora został wywołany do tablicy 05:10 , to napiszę coś z życia. 10 lat temu zbudowałem kwiaciarnie (rodzinny interes) od samego początku było wiadomo że będzie niezbędna dobra klimatyzacja. Zgłębiłem temat i doszedłem do wniosku że nie można oszczędzać. Kupiłem klimę Samaunga z pompą i inwerterem czyli mówiąc normalnie, generatorem sztucznej częstotliwości sieci, tak aby można było bardzo ekonomicznie sterować obrotami sprężarki czyli jej wydajnością. Ponieważ przy okazji była funkcja grzania, to postanowiłem ją sprawdzić. Wnioski: Nie ma statystycznej różnicy w rachunkach za okrey lato - chłodzenie, zima - grzanie. Komfort zadowalający. Używamy klimy do -15 (uządzenie nie posiada dogrzewania prądem) Około 5 lat temu w zimną i wilgotną noc udało się zakuć lodem całą jednostkę zewnętrzną, roztapiałem opalarka. Przetrwała. Kilka, kilkanaście dni w roku jest używany olejowy grzejnik elektryczny a potem ma wylot zeby nie zabierał miejsca. Mimo że jest to obiekt wolnostojący nigdy nie zamarzła woda wewnątrz, nawet wtedy gdy jednostka zewnętrzna zamarzła. Celowo nie podaję specyfikacji budynku ani klimy. Chcę zebyście zrozumieli że to nie są żadne cuda. Dobrze dobrany klimatyzator na lato, tak samo dobrze sprawdzi się zimą, jako pompa ciepła, do grzania a co najważniejsze koszty to dokładnie taki sam żąd wielkości na chłodzeniu i grzaniu. Myślę że jako alternatywa ogrzewnia na prad, zwrócił mi się już kilka razy. Pozdrawiam.
@Mrmariuszpl
@Mrmariuszpl 3 жыл бұрын
Merytoryczny filmik, dziękuję
@jakubsocha4821
@jakubsocha4821 4 жыл бұрын
Fajnie sie Pana słucha :)
@ravx6075
@ravx6075 4 жыл бұрын
Dziękuję za podpowiedź i zaoszczędzone pieniądze 😉
@Bemx2k
@Bemx2k 4 жыл бұрын
Świadomy inwestor musi poznać temat zanim zainwestuje ! to pierwsza zasada inwestycji . Co do cen i szukania Jeleni zgadzam się z tobą w 100% można mieć ten sam zestaw grzewczy na bazie pompy ciepła za 33 i 39 tys zł . W moim przypadku firmy zalecały 18-22 kW a w 95% zimowego grzania wyrabia 10kW mowa o pelleciaku rzecz jasna bo pompę ciepła będę dopiero zakładał wiosną tego roku .
@christomato939
@christomato939 4 жыл бұрын
Też mnie ten temat czeka. Fajny film. Nie denerwuj się. Nie mów tak, że pompa Cię przeżyje. Żadne ogrzewanie nie hula 20 lat bez awarii. Żaden producent nie moglby sobie na to pozwolić. Po jakimś czasie musi się coś zdarzyć. To jest ogromna branża. Serwisy i kiedyś nowa pompa. Tak samo jest z gazowymi. To tylko maszyna. Poza kompresorem jest jeszcze elektronika i czynniki zewnętrzne. Wszystko ma wplyw na żywotność pompy ciepła. Temat dosyć kompleksowy. Myślę, że pc z falownikiem może swoją moc dostosować do zapotrzebowania na ciepło i przez to redukować ilość załączeń. Najlepiej falownik i jeszcze na 3 fazy. Jesli 3 fazy wtedy pompa ma większą moc i oczywiscie droższa jest. To są moje amatorskie spostrzezenia. Kazdy w tym łańcuchu od początku do końca chce zarobić. Co jakiś okres zmiany normatywne itd. karuzela się kręci. Pozdrawiam.
@patyysb7080
@patyysb7080 4 жыл бұрын
Szanuję i dziękuję za pomoc
@slawomirbialowas8808
@slawomirbialowas8808 4 жыл бұрын
Gościu umiesz okazać uczucia, super...
@splinjeden
@splinjeden 4 жыл бұрын
Dobrze mówisz,
@spajdi88
@spajdi88 4 жыл бұрын
Generalnie przekaż dobry - warto dobrać pompę precyzyjnie pod swoje OZC, ALE technicznie to co Pan mówi o załączaniu i wyłączaniu pompy ciepła i większym poborze przy rozruchu jak jest przewymiarowana to wiedza mocno przeterminowana. Obecnie praktycznie wszystkie klimatyzatory i oczywiście per analogia porządne pompy ciepła mają silniki zasilane inwerterem. Taki rodzaj zasilania umożliwia "łagodny rozruch" oraz bardzo precyzyjną i praktycznie bezstratną regulację wydajności w bardzo szerokim zakresie. Ta zaleta gwarantuje, że zastosowanie czy to przewymiarowanej klimatyzacji czy pompy ciepła nie ma praktycznie negatywnych skutków poza tym, że wydalo się więcej pieniędzy. Może natomiast korzystnie wpłynąć na żywotność klimatyzatora/pompy ciepła. Więc ja uważam, że jeżeli kogoś stać to warto o "oczko" przewymiarować pompę ciepła, dzięki czemu unikniemy ta kilkanaście dni w roku "dogrzewania", a do tego z dużym prawdopodobieństwem pompa wytrzyma kilka lat eksploatacji więcej. Identycznie było z klimatyzacją w samochodach - kiedyś sprężarka działała na zasadzie 0-1, a od wielu wielu lat jej wydajność jest płynnie sterowana, a nad wydajnością czuwa sterownik komfortu. Pozdrawiam i powodzenia w dalszych pracach.
@grzesiekgrzesiek5132
@grzesiekgrzesiek5132 2 жыл бұрын
Ja właśnie stałem przed wyborem pompy. Wyliczenia podałem firmom, zapotrzebowanie przy - 18 4,4kw, 100% podłogówka. Nie dość że proponowali mi 10-12kw to jeszcze wysokotemperaturowe. To tak samo jak przy PV założą i 20kw a nikt nie robi IPZ co jeszcze w te nasze stare sieci można pchać. 95% chce tylko sprzedać jak najdroższe systemy bo mają nas za debili. Dobrze że jest net i takie kanały i człowiek moze wszystkiego sam pilnowac, czytać, sprawdzać i nie dać się naciągać.
@pawlohandwerker8636
@pawlohandwerker8636 4 жыл бұрын
Hey, Dobrze gadasz. Niestety tak dokładnie to funkcjonuje. Od razu z góry, jak na idiotę i żeby frajera jelenia zrobić z człowieka. A weź się czasem odezwij, to jak w ogóle śmiesz się odzywać przy "specjaliście". Ja to się już z tego śmieje po prostu....Ale prawda jest ta ze niestety trzeba nauczyć się danego zagadnienia, nie jednokrotnie ze szczegółami,bo inaczej z automatu stajesz się jeleniem. Dotyczy niestety nie tylko branży budowlanej. Pozdrawiam tych uczciwych i pracujących własnymi rękoma.
@atb2262
@atb2262 4 жыл бұрын
Tą ziemię trzeba wymieszać z tym piaskiem obowiązkowo, przekopać, itp. Chodzi o to że korzenie startują w dobrej ziemi i idą jak szalone ale jak napotkają ostrą zmianę warunków glebowych to"wariują" i dalej nie idą, roślina się zatrzymuje we wzroście, dlatego trzeba stopniowo mieszać ziemię z podłożem macieżystym,. To samo w dołkach pod drzewkami, środek dobra ziemia a od dołu i po bokach przemieszana z gruntem. Przetestowane u mnie, a raczej u żony ogrodniczki. Pozdr.
@josearcadiomorales7324
@josearcadiomorales7324 4 жыл бұрын
Dobrze gadasz
@tomatm3286
@tomatm3286 4 жыл бұрын
Witam to jest pompa inverterowa o płynnych obrotach w zaleznosci od temperatury a nie on off, start nie powoduje większego zużycia prądu.
@GS-qc5em
@GS-qc5em 4 жыл бұрын
I taka jest prawda .Nagrywaj dalej . ( a tekstami ciepiesz jak bys mial 20 lat niezle niezle ) Pozdrowienia
@damianmichno975
@damianmichno975 4 жыл бұрын
Bo taki sposób "doboru" pozostał z kotłów gazowych. Takich, które potrafią schodzić na przykład do 3kW, przy mocy maksymalnej 20-kilku kilowatów, a do tego wyłączenia (a w zasadzie kolejne starty) nie są tak szkodliwe - w pompie chodzi głównie o starty sprężarki zanim rozprowadzi sobie olej (jak w samochodach). W takim przypadku jedną mocą kotła można było obskoczyć większość typowych domków i "wyliczenie" z powierzchni wystarczało. Niestety przy pompie ciepła musi być to dobrane dość precyzyjnie (a nawet z lekkim niedoborem).
@MegaTedii
@MegaTedii 4 жыл бұрын
Temat dla osób remontujących i budujących ale prawda że warto inwestować w nowe technologie. Sam zdecydowałem się na montaż pompy ciepła ale wody użytkowej bo wiedziałem że korektory słoneczne u mnie się nie sprawdzą i to była dobra decyzja. Większość trzyma się utartych schematów im więcej to lepiej jeżeli chodzi o moc grzewczą. Osobiście używam piec na paliwo stałe z możliwością bio paliw o mocy 17KW ogrzewając 235mk i to wystarczy co niektórzy twierdzili że nie wystarczy. Dziwi mnie że projekt czyste powietrze wycenia kotły 5 generacji na 14000 tysięcy o mocy 25kw tak jak byśmy wszyscy mieszkali w jednym miejscu i mieliśmy takie same domy i wykonane w tej samej powierzchni i technologii. A jeśli chodzi o ochronę środowiska naturalnego to jest katastrofa to istnieje na papierze.
@atb2262
@atb2262 4 жыл бұрын
I na przyszłość, jak zieleninę kupujesz z promocji lub nie, to wyciągnij jedną z doniczki i zobacz czy ma system korzeniowy, czyli czy rosła cały czas w doniczce, czy została wykopana z ziemi i wsadzona w nową doniczkę, jak tak to lipa, będziesz patrzył jak umierają.... Co do sadzenia to od razu dołek min.na dwa duże wiadra a najlepiej taczkę dobrej ziemi pod korzeń bo na piasku to sosna tylko sobie pożyje....
@sylwesterwojcicki829
@sylwesterwojcicki829 4 жыл бұрын
Zawsze ma pan rację pozdrawiam 👍
@bolobolo1451
@bolobolo1451 4 жыл бұрын
👍👍👍
@themkpi
@themkpi 4 жыл бұрын
Ja mam budynek dobrze docieplony w projekcie kocioł 14 kw ma być zamontowałem 24 kw modulacją od 7 kw 5 firm mi tak poleciło a potrzebne jest koło 4 kw bo kocioł zablokowałem moc na 7kw żeby nie taktował i w największe mrozy chodzi może 12 godzin a ciepła woda cwu podgrzewacz elektryczny wychodzi tanio ok 50 zł 3 osoby a koszt grzania sezon około 2tys 150 metrów 22,5 stopnia nie mm kominka nie dogrzewam niczym kocioł tak ustawiłem ze grzeje kolo 40 stopni potem czeka az woda ostygnie i jak trzeba to znowu grzeje histereza 10 stopni Teraz bym poszedł albo kocioł gazowy modulacja jak najniższa a górna granica chyba najmniejsze są około 15 kw koszt przyłącze projekt kocioł około 15 tys tylko długo się czeka teraz 18 miesięcy na przyłącze można na początku z butli 30 kg ciągnąc Albo pompa ciepła przerobiona z klimatyzatora tansza lub normalna do tego instalacja fotowoltaiczna jak jest kasa do gazu można klimę założyć do pompy 10 kw i klima
@terezem7643
@terezem7643 4 жыл бұрын
Kasa kasa kasa k...... a NACIĄGACZE👍👏
@efrodefrod1426
@efrodefrod1426 4 жыл бұрын
Ile kosztowała pompa ciepła wraz z instalacją?
@dominik9739
@dominik9739 4 жыл бұрын
Pisałem dla was skrótowy poradnik w komentarzu jak się zabrać za zakup i dobór ogniw i pompy ciepła ale przesadziłem z długością, więc powiem wam tylko kilka informacji: 1. Domy różnią się od siebie bryłą (bardziej skomplikowana bryła zwiększa ilość mostków ciepła), stopniem izolacji (każda przegroda może być różnie izolowana, nie mówię tylko o samym typie i grubości izolacji, ale o samym materiale budulca, drewno jest cieplejsze od większości pustaków/cegieł/żelbetonu), lokalizacją (strefa klimatyczna wpływa na temperaturę zewnętrzną powietrza a w konsekwencji na straty), gruntem na którym stoją (różne grunty mają różne właściwości, straty do gruntu są mniejsze niż do zewnątrz ale też istnieją, dlatego izoluj się piwnice i wszystkie przegrody stykające się z gruntem). Do czego zmierzam, tak jak Pan opowiada w filmie należy zrobić sobie model OZC, programy dostępne na rynku to: - Instalsoft HCR 4 lub 5 (dobry...ale pozostałe 2 są lepsze) - Audytor Sankom OZC 6.9 (ma swoje wady, ale jak dla was to najbardziej go polecam, można pobrać sobie traila na 30 dni i raz w życiu budując dom zrobić sobie w nim model, ale trzeba uważać bo to jest narzędzie i trzeba się go nauczyć używać, żeby otrzymać dobry wynik) - Eco Designer SET (to nie jest polski produkt, jest mega drogi, ale najlepszy, jest to nakładka na archicada, mając projekt od architektów zrobiony w archicadzie można się pokusić o użycie tego programu, jego największym plusem jest indywidualne liczenie mostków ciepła za pomocą metod numerycznych, robi to na podstawie modelu zbudowanego przez architekta. Generalnie według mnie najlepszy, chociaż nie miałem okazji go jeszcze osobiście użyć) 2. Zerknijcie sobie na oferty pracy z dziedziny odnawialnych źródeł energii, są poszukiwani głównie sprzedawcy, zobaczcie sobie wymogi aby być takim handlowcem. ZERO, nie ma żadnych wymogów!! Wymagana jest tylko potwierdzona umiejętność sprzedawania, a szkolenie jakie przechodzą to żart, w ogóle nie ogarniają co robią....bbaa można pracować w zawodzie i mieć problem z ogarnięciem tego wszystkiego a co dopiero taki handlowiec po 3 dniach szkolenia (o ile w ogóle). TAKŻE UWAŻAJCIE!!! 3. PODSTAWOWA ZASADA, urządzenie OZE dobieracie tak aby zaspokoiło wasze potrzeby i tylko wasze (co nie oznacza, że dobranie go z pewną nadwyżką jest złe). Podam przykład. Zastanawiając się nad doborem takich ogniw fotowoltaicznych zaczynamy od wzięcia swoich rachunków za co najmniej rok użytkowania domu, lub w przypadku nowego domu szacujemy sobie zużycie wszystkich urządzeń jakie mamy w domu, WAŻNE bierzemy pod uwagę urządzenia pracujące długi okres czasu, lodówka, zamrażarka, telewizor, komputer itd. nie bierzmy pod uwagę urządzeń, których używamy przez krótkie chwile np: wiertarka, czajnik. To samo z rachunkiem, nie patrzymy na największy peak zużycia mocy tylko na nasze najdłuższe stałe zużycie. Dlaczego? Bo lepiej zapłacić za te 3 min gotowania wody lub kilka minut wiercenia niż płacić za instalację drugie tyle i potem oddawać nadwyżki mocy do sieci, której nie odzyskamy. Przypominam, że do 10kW instalacji zwracane jest wam 80% energii z nadwyżek a powyżej 10 kW 70% nadwyżki. Więc jak należy dobrać taką instalację? Instalację dobieramy tak, żeby ilość nadwyżek energii w lecie bilansowały nam gorszą pracę naszej instalacji w zimie (to nie zawsze tak jest, bo czasem ktoś więcej energii zużywa w lecie niż w ziemie, np. jeżeli ma sporo klimatyzatorów). Grunt to rocznie ma się nam to bilansować na 0. Tutaj Pan to całkiem nieźle opowiada: kzbin.info/www/bejne/aYG1pKOfjZh0Y6s Ważne jest to, że patrzymy na sprawność NOCT (sprawność ogniwa w rzeczywistych warunkach, nie zawsze podawana, niższa od nominalnej od jakieś 2-4%). Kolejna ważna informacja to to, że w Polsce mamy więcej promieniowania dyfuzyjnego (to są promienie, które się rozpraszają w chmurach, albo odbiają się od różnych powierzchni) od bezpośredniego, najlepiej przy takich warunkach sprawują się ogniwa polikrystaliczne. Ogniwa fotowoltaiczne wbrew temu co mówią handlowcy należy myć!! Co prawda one są faktycznie wyposażone w rowki na szybkach mające umożliwić im samooczyszczanie się w czasie deszczu, ale to jest w czasie deszczu.....a jak długo nie pada to co? Pył albo jakaś ptasia kupa mają sobie leżeć na naszym panelu? Mogę pokazać wam badania naukowe z całego świata, gdzie pisze się o wpływie takich zabrudzeń. Różne zabrudzenia różnie wpływają na pracę naszego panelu, bo różnie pochłaniają lub odbijają światło, ale już około 1g/m2 brudu rozłożonego równomiernie zmniejsza sprawność naszego panelu o 20-30%. Nie jestem jeszcze expertem, dopiero co skończyłem studia w tym kierunku, ale starałem się pracować w czasie studiów, więc co nieco wiem, chciałbym wam powiedzieć znacznie więcej, ale niestety mam ograniczą ilość miejsca. Ostatnia informacja, rząd prowadzi akcję "Energetyk gminny" jakoś od roku, czyli w jednostkach samorządowych powinni być ludzie służący radą w tym kierunku, jednak po tym jak to działa w moich okolicach (rozmawiałem z 3 różnymi wójtami gmin) wniosek jest jeden takich osób nie ma albo są ale się nie orientują bo się przesunęło jakąś osobę aby się tym zajmowała z innego stanowiska, bo brak kasy. Jednak...nie chcę tracić wiary, widziałem że dużo osób przeszło szkolenie i może u was znajdziecie taką osobę. wfosigw.torun.pl/strona-278-szkolenia_energetyk_gminny.html Przepraszam, jeżeli się gdzieś pomyliłem. To tyle ode mnie, pozdrawiam ciepło.
@ravx6075
@ravx6075 4 жыл бұрын
Dziękuję za poradnik.
@matt635d8
@matt635d8 2 жыл бұрын
Wiadoma sprawa , czytając pierwszy artykuł chciałem kupić 9kW a obecnie mam 5ke a zapotrzebowanie niecałe 6kW :)
@arturjolero7920
@arturjolero7920 4 жыл бұрын
Wiatm, Chcę sie podzielić swoimi doświadczeniami z pompą ciepla. Mam dom parterowy 100m2 takie same ocieplenie co u pana plus rolety ale bez reku. Po przeczytaniu wielu stron na forach zdecydowany byłem na pompę panasonic 9kw T-CAP. Znalazłem instalatora, który odwrotnie niż w pana przypadku skrytykował mnie na wejsciu powiedział że ta pompa jest za duża i mi się zagotuje. Na szczęście dałem się wtedy przekonać i zapłaciłem 4000zł mniej za Panasonic 9kw 1 Faza. Pompa zamontowana w pździerniku 2018r. Teraz wiem że decyzja o wyborze pompy a nie pieca na ekogroszek była TYM wyborem. Koszt ogrzewania budynku bez ciepłej wody to 1700kwh w mojej taryfie = 595zł. Koszt montażu pompy wraz całą kotłownią był o 12000zł większy niż na piec z ekogroszkiem czyli łącznie 25000zł
@SPatryk93
@SPatryk93 2 жыл бұрын
595zł za miesiąc za 100m2? Kosmos
@arturjolero7920
@arturjolero7920 2 жыл бұрын
@@SPatryk93 Za cały sezon
@mateusz9870
@mateusz9870 4 жыл бұрын
Człowieku 7 godzin .. Ciebie.. ogladam wow jesteś zajebisty! Powinieneś prowadzić wykłady na ciężkich studiach.! ! Ja pierdole..
@Pawel_S.
@Pawel_S. 3 жыл бұрын
Nie świruj pawiana.
@dariuszukasiewicz117
@dariuszukasiewicz117 4 жыл бұрын
Jak Pan może mówić i marka produktu nie ma znaczenia. Dlaczego producenci są zobligowani do przedstawiania współczynnika COP dla danych parametrów? Widzę że koszt zakupu urządzenia (zbyt mały budżet) wziął górę. Czekam na film by wypunktować instalację. To że ma Pan zrobionych bilans budynku może być tylko wskazówką przy wyborze optymalnego urządzenia. Przykład: czy budynek w gęstej zabudowie będzie miał takie same zapotrzebowanie jak budynek odsłonięty w szczerym polu?
@mussli
@mussli 3 жыл бұрын
Coś dzwoni ale nie wiadomo do końca w na której wieży :) Pompa pompie nierówna te moce podaje się bodajże przy +7 a że jedna ma 9 a druga 7 to nie oznacza że ta 9 będzie miała więcej mocy przy -24 niż ta 7 do dyspozycji ;)
@mateuszgrajko9739
@mateuszgrajko9739 2 жыл бұрын
Witam, mieszkam niedaleko Pana 😀 i mam do ogrzania 115 m2. Moj dom jeszcze w trakcie budowy ale czy pompa 7 kW nie jest za mała dla takiego budynku jak Pana? Może lepiej 9 kW?
@annapietrzyk7889
@annapietrzyk7889 4 жыл бұрын
duży plus
@krzysiek3208
@krzysiek3208 4 жыл бұрын
Co do zapotrzebowania budynku na ciepło polecam stronę ciepłowłaściwe. pl, lekko przewymiarowane pompy można brać z myślą o grzaniu w II taryfie. Większe pompy mają większą sprawność w niższych temperaturach i można jechać bez użycia grzałek. Minusem jest jednak jak Pan wspomniał ryzyko taktowania w okresie przejsciowym
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Na tej stronie możemy sprawdzić zapotrzebowanie, nie jest ona niestety dokładna, ale pojęcie ile nam mocy potrzeba już będzie. Pozdrawiam.
@baronkostek1
@baronkostek1 2 жыл бұрын
czyli domek 55m2 .... slabo ocieplony . 6 stka wystarczy ? pozdrawiam serdecznie
@Bemx2k
@Bemx2k 4 жыл бұрын
Ciekaw jestem która firma daje najdłuższą gwarancję na kompresor wbudowany w pompę ciepła ?
@krystiankiatkowski6107
@krystiankiatkowski6107 2 жыл бұрын
Witam czy można pan podać firmę do której pan wysyłał dobór pompy do domu
@arkadiuszjanowicz8032
@arkadiuszjanowicz8032 4 жыл бұрын
a jaki Pan ma dokładnie model swojej pompy ciepła?
@greg8532
@greg8532 4 жыл бұрын
Panowie piszcie z jakiej firmy usług, rad korzystaliście. W większości przypadków obsługują was podrzędni pracownicy. Nie zawsze mają humor i napewno nie zależy im jak właścicielowi na sprzedaniu produktu. Obstawiam ,że właściciel firmy nawet nie wie ile by mógł mieć potencjalnych klientów, bo zostali zniechęceni przez własnego pracownika. On dzięki tym opiniom będzie mógł podnieść swoje standardy. A jeśli nie będzie mu na tym zależało to sam rynek to zweryfikuje. No i dla nas konsumentów będzie to dobra wskazówka z usług, której firmy możemy skorzystać......
@rafarafi2529
@rafarafi2529 3 жыл бұрын
Witam obliczyłem sobie na kalkulatorze dobór pompy i wyskoczyło mi 7,6kw w takim razie jaka mam założyć 7kw czy 10kw pompę chce z firmy vaillant
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Jeśli na Ciepło właściwe i podał pan dokładne dane to zapewne 7 kw wystarczy, bo tam trochę zawyża zauważyłem.. najlepiej zrobić OZC, koszt około 300 zł, ja robiłem u gościa z forum muratora ksywka asolt..
@la-buda2515
@la-buda2515 4 жыл бұрын
tych co się żenią i budują to wszyscy kasują 😋 👍
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Ja znam takie- tego co się buduje to się nie żałuje. Pozdrawiam.
@user-oj5cj8zk6x
@user-oj5cj8zk6x 3 жыл бұрын
Problem w doborze pomp ciepła polega na tym że ich wydajność jest liczona w temp. +7st. gdy temperatura spada do -20st. wydajność pompy spada np. z 9kW (T+7st.) do 5,5kW(T -20st.). Konieczne jest wtedy dogrzewanie grzałkami bo sama pompa nie da rady.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Jarek w zasadzie każda pompa wspomaga się grzałkami przy minus 20... nie zależy to od mocy.. czyli jak zamontuje 15 kW do małego energooszczędnego domu to i tak będzie jechała na grzałkach.. aha i więcej energii zużyje na dodatek..
@januszkadziela2756
@januszkadziela2756 4 жыл бұрын
Pamiętaj, że pompa ciepła powietrzna 7 kW przy - 24st C będzie miała ze 4 kW rzeczywistej wydajności minus grzanie wody.
@rafalstrzelecki1
@rafalstrzelecki1 3 жыл бұрын
Bzdura. Pompa ciepła wyłącza grzanie na CO i grzeje tylko CWU jak ugrzeje do zadanej temperatury wtedy grzeje dalej CO
@sylwesterkaczmarek3564
@sylwesterkaczmarek3564 4 жыл бұрын
Dzisiaj nie wydałbym złotówki na pompę. Przy tak małym domku zamiast pompy kwotę 30 tyś starczy na 7KW paneli. Grzałbym zimą samym prądem .Jest rok na wykorzystanie zgromadzonych KW z paneli latem.Odpada mi serwisowanie i to ile wytrzyma taka pompa.Przy pompie i jej koszcie trzeba doliczyć rachunki za prąd.Przy małym domku panelach na dachu lub w ogrodzie i grzaniu prądem tych rachunków nie ma.Kiedyś założyłem pompę, dziś bym jej nie założył. Do paneli teraz zwrot jeszcze jest 5000zł
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Dzisiaj i ja jestem mądrzejszy, kilka miesięcy za póżno...Zrobiłbym tak samo fotowoltaika i maty elektryczne..Koszt zbliżony, może trochę wyższy, ale zwróciło by się szybko. Pozdrawiam.
@koktail188
@koktail188 4 жыл бұрын
No nie wiem czy by było to wykonalne bo: mały dom (podłogówka wodna) = mały dach. Kocił elek co zużyje np 6kw, a pompa 2,5kw w tym samym domu. Wiec instalacja pv 3kw przy pompie, a 7kw przy kotle ele. Maty beda jeszcze więcej zuzywały gdyz nie bedzie bufora jakim jest woda w podłodze. Trzeba by policzyć dokładnie koszty i czy dachu starczy.
@hubertfy4404
@hubertfy4404 4 жыл бұрын
Warto dodać że pompa ciepła to dobry wybór dla tych, którzy nie mają dostępu do sieci z gazem ziemnym. Jeśli jest gaz wtedy ponoć inwestycja w pompę średnio się opłaca.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Pompa ciepła z punktu ekonomicznego nie opłaca się w ogóle. To tylko trochę ekologii ( trochę) i bezobsługowość przemawia za tym...Gdybym miał gaz w drodze nawet bym się nie zastanawiał, pomimo że też trochę to kosztuje. Eksploatacja jest droższa, ale za święty spokój warto płacić większe rachunki...Pozdrawiam.
@lbj6917
@lbj6917 4 жыл бұрын
witam, jak wyliczył Pan sobie ozc? poleci Pan firmę? Pozdrawiam
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Robiłem firmą, polecaną na forum muratora, użytkownik o nicku Asolt..Można samemu coś popatrzeć na ciepłowłaściwe.pl ale to jest mało dokładne. Pozdrawiam.
@wielblad1344
@wielblad1344 4 жыл бұрын
Zbyt emocjonalnie podszedł pan do tematu i mniemam przez to nie zauważa pan innych aspektów tego samego "problemu"... to nie moc znamionowa pompy jest odpowiedzialna za taktowanie a moc minimalna do jakiej pompa może zejść! to jest ten parametr który powinien pan szukać aby uniknąć taktowania... i tu może być już tak że mocniejsza pompa innego producenta może pracować z niższą mocą minimalną... nie można tego wykluczyć to powinno się po prostu sprawdzić... kolejną sprawą jest również dobór pompy tak by samodzielnie mogła ogrzewać dom do np minus 25 stopni nie korzystając z grzałek elektrycznych oczywiście... to ogranicza nas nie tylko do modeli to potrafiących ale również wiąże się z przewymiarowaniem takiej pompy powietrznej ze względu na to że przy takiej temperaturze po prostu spada jej moc... kolejną sprawą jest także grzanie głównie w taniej taryfie z wykorzystaniem pojemności cieplnej podłogi... w takim przypadku możemy potrzebować więcej mocy bo będziemy po prostu krócej grzać... dlaczego firmy proponują klientom nieświadomym przewymiarowane źródło energii cieplnej? dużo się nad tym zastanawiałem od długiego czasu... i doszedłem do wniosku że jest to najbardziej racjonalne działanie takich firm! wiem że wygląda to na pierwszy rzut oka na naciąganie ale największym zagrożeniem dla takiej firmy jest niewydolne ogrzewanie a nie jego przewymiarowanie... co powiedziałby klient gdyby ogrzewanie nie dawało rady? Czy szukałby przyczyn w obliczonym zapotrzebowaniu? a może w błędach budowlanych? pamiętać należy że są i tacy ludzie którzy na czas nieobecności wyłączają ogrzewanie a po powrocie oczekują szybkiego nagrzania pomieszczeń do komfortowej temperatury... na prawdę nie jest łatwo dogodzić wszystkim klientom! jednak najbezpieczniej jest takiej firmie po prostu przewymiarować tak źródło ciepła aby żadnemu klientowi nie zabrakło mocy... oczywiście przewymiarować w granicach rozsądku...
@ravx6075
@ravx6075 4 жыл бұрын
Dzięki za podpowiedź.
@przemkolama
@przemkolama 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe i kulturalne podejście do sprawy. Dobrze że w ogóle się o tym rozprawia, ponieważ kolejni klienci po przeczytaniu tych paru, jakże pouczających komentarzy z większą rozwagą dokonają wyboru a nie wciskania ciemnoty. Ja osobiście uważam że pompy są za drogie i nieopłacalne. Gdybym budował nowy dom, maszynownia to tylko bufor ze 2m³ grzałki i taryfa nocna plus 10kwp instalacja pv. Za 45tys mam taki sam komfort bez kosztów a w razie czego taryfa nocna. Nie ma się co zepsuć , brak przeglądów serwisowych, brak łożysk wiatraczków winniczków pompek sprężarek itp. jak spali się grzałka to nowa za 300zl. Jak spali się cokolwiek w pompie to 300zl za sam przyjazd serwisu. I zrobiłem swoją pogadankę na ten temat. Pozdrawiam serdecznie
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@przemkolama dziękuje za uznanie tutejszych komentarzy w imieniu wszystkich autorów :) ja zwróciłbym uwagę na jeden niezaprzeczalny fakt cała ta dyskusja jest możliwa ze względu na dokonaną w ostatnich latach rewolucję w energooszczędności naszych domów! tak starych jak i nowych... gdyby nasze domy pozostały energetycznymi smokami to ludzie szukaliby najtańszych źródeł energii... nie byłoby innego wyjścia... dlatego pierwszym krokiem powinno być myślenie o energooszczędnym domu... co jest już w Polsce powszechne :) przy niskim zapotrzebowaniu na energię nawet rezygnacja z wielu źródeł energii daje wymierne oszczędności! bo każde dodatkowe źródło energii to dodatkowe koszty! gdzie przy dużym zużyciu te koszty są pomijalne... Pana proponowane rozwiązanie ma swoje wady... po pierwsze jest to ogrzewanie centralne a w energooszczędnych domach powinno się myśleć raczej o "decentralizacji" dla oszczędności bo każda zamiana energii i jej magazynowanie transport to straty! bufor traci energię energię tracimy przy jej dystrybucji a na koniec ta dystrybucja jest upierdliwa i kosztowna im mniej upierdliwa i problemowa tym droższa ;) przy nowym domu proponowałbym użyć kabli elektrycznych w podłogach przy delikatnym jej przewymiarowaniu względem pojemności cieplnej (tak by częściej korzystać z tańszej taryfy) do tego proponowałbym użycie zwykłej klimatyzacji tak by podgrzać dom w okresie przejściowym jak i go ochłodzić w ciepłe dni... i oczywiście panele na dachu ;) na emeryturę głodową jaka się nam szykuje jest to moim zdaniem konieczność...
@przemkolama
@przemkolama 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 wszystko się zgadza lecz pamiętam jak rozpoczynałem budowę bez kredytu co istotne to planowałem środki i zamiary. Jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny a nie wydajności. Wyłożenie na ,,kotłownie,, 40tys a 6 tys na stanie surowym zamkniętym to przepaść. A piszesz że dystrybucja czynnika jest upierdliwa. Ale jeśli masz pompę z buforem to zasada grzania strat i dystrybucji jest identyczna. Aby pompa, kocioł, i inne były najbardziej wydajne pracują na swojej nominalnej mocy . Modulacja palników obniża sprawność. Jeśli jest możliwość pracy ciągłej w nominalnej wartości to tylko z użyciem bufora. Zbiornik który zakupiłem , choć jeszcze nie dotarł ma tracić do 3st C na dobę. Takie straty to ,,pikuś,, przy czerpaniu energii elektrycznej w dzień za 60gr. Nawet przy sprawności średniej rzedu scop3 to 1kWh potrzebna na grzanie kosztuje 20gr a prąd do grzałek 35gr . Nadal stopa zrównania się eksploatacji i kosztu początkowego to 💩 lat. 🤪 Ale jeszcze trochę i będzie ok, ponieważ w przeciągu 3 lat jak się przyglądam z zamiarem remontu domu , to ceny pomp spadły proporcjonalnie do wzrostu wydajności. Moim zdaniem pompa powinna kosztować do 20.000 . Ale mamy już polskie firmy produkujące samodzielnie pompy więc dostępność i konkurencja powinny w parę lat zrobić swoje. Podobnie jak instalacje pv.jak się przymierzałem 5.000 za kw do byli dobra cena dziś 3.800 reklama na Opolu. Niech kilowat będzie z nami 👍
@globexterglobexter5069
@globexterglobexter5069 4 жыл бұрын
Ja mam 12 Kw na 208m 2 po podłodze z garażem, zastanawiam się czy nie jest za duża, monter ma 16kw
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Ja nie znam odpowiedzi czy Pana pompa jest za duża, czy za mało, bo to można stwierdzić na podstawie zrobionego OZC budynku...Jeden dom 200 m2 bedzie potrzebował 12, a drugiemu i 16 będzie za mała...A w domu pasywnym o takiej powierzchni wystarczy pewnie 3-5 Kw, o ile takie produkują do CO. Pozdrawiam.
@arturkalamon9531
@arturkalamon9531 4 жыл бұрын
180 M2 domu po podłodze rekuperacja,dom szkieletowy 25 cm wełny strop ściany i styropian w posadzce 25cm pompa 8 kw wystarczy
@redline5359
@redline5359 4 жыл бұрын
Pompe ciepła zakłada się tylko wtedy kiedy nie ma gazu na działce. To jest nieopłacalne. Co 10lat pompa nadaje się na śmietnik. Między czasie trzeba ją drogo serwisować. Policzając te koszty, gaz ziemny wychodzi dużo taniej. Nie wiem skąd biorą się te zachwyty nad pompą ciepła. U mnie drugi rok grzania gazem ziemnym 250m2 wychodzi 3000 zł na rok. Piec grzeje też wodę w kranie. Ogrzewanie podłogowe. Ocieplenie 25cm.pustak ceramika. Dach ocieplony. Piec chodzi ciągle i ustawiony na 22c. Piecyk za 2500zł
@arekw.4458
@arekw.4458 4 жыл бұрын
Napissz nam tu wszystkim jaki procent małych miejscowości i wsi w Polsce posiada gaz z sieci....bo to o czy piszesz jest prawdą jedynie dla gazu ziemnego. Instalacja propan-butan już w ogóle jest nieopłacalna. Jak widzisz....gość buduje dom gdzieś na Mazurach, gazu z sieci jeszcze 100lat tam nie będzie.
@Video-wi2xz
@Video-wi2xz 3 жыл бұрын
@@arekw.4458 Ja buduje 25m od skrzynki sąsiada i też gazu nie będzie bo gazowni nie opłaca się podłączyć. A pismo składaliśmy na 4 działki. Zmienili kalkulatory . Tak łatwo gazu już nie założysz. Chyba że masz 10m od skrzynki
@arekw.4458
@arekw.4458 3 жыл бұрын
@@Video-wi2xz zawsze możesz,na koszt własny ale nie mam pojęcia ile to kosztuje. Dobrze że chociaż z prądem to uregulowali. Inaczej nowych domów by było 10% z tego co jest teraz.
@jakotako99
@jakotako99 4 жыл бұрын
Powiem tak, lepiej przewymiarować moc pompy ciepła jak mieć za mało gdy będzie ona potrzebna, ale tylko w przypadku gdy pompa posiada silnik inwenterowy tzn taki zasilany z falownika, a to dlatego, że nawet gdybyśmy mieli pompę 15kW tam gdzie jest potrzebna pompa 7kW to inwerter nie będzie jej wyłączał tylko pozwoli jej na pracę z taką mocą jak jest aktualnie potrzebna np z mocą 50%. Dzisiaj raczej większość dobrych pomp ma zasilanie inwenterowe więc przewymiaorwanie w granicach rozsądku nie jest złe jak Pan mówi.
@Remontybezcenzury
@Remontybezcenzury 4 жыл бұрын
Bardzo mądrze pan prawi o pompach i tym jak do nas podchodzą firmy je montujące...Ale niestety taka jest prawda że niby robia pogoń za ekologia,wypychaja czarne paliwo z ogrzewania a na odwierty głębsze niż chyba 50m.trzeba mieć pozwolenie i zaraz podatek od tego wpakują jesli jest głebsze...Elektrowni na ogrzewanie i utrzymanie własnego domu nie można mieć bo to przestepstwo...a przepraszam czy ja kradne wiatr lub słońce jesli sam zrobie instalacje???Więc to złudne i oszukane pędzenie za ochroną Środowiska a tak naprawdę chodzi o kasę bo nie pozwolom nikomu mieć własnej elektrowni wiatrowej na własny użytek...To tak jak z autami,już w 1980 którymś tam roku pewien japończyk wynalazł auto na wodę i go zniszczyli dosłownie,pewien amerykanin także do tego doszedł i chciał sprzedawać swój produkt po 1500dolarów do aut napędzanych wodą...zabili go więc o czym my mówimy????Ekologia nie ma znaczenia,znaczenie ma kasa....
@1acer22
@1acer22 4 жыл бұрын
Nie wiem czy dobrze Pana rozumiem i czy nie ma Pan na myśli pompy ciepla "ON-OFF", czyli włącz- wyłącz. Takich pomp już się nie produkuje! Teraz są tzw." Inwertery" dopasowujace moc do aktualnego zapotrzebowania. Nie ma też w nich niebezpieczeństwa "taktowania", co w przypadku przewymiarowanego on-offa bylo zjawiskiem częstym.
@andrzejkedzierski5899
@andrzejkedzierski5899 4 жыл бұрын
Przykro mi ale nie do końca się zgodzę z panem. Można przewymiarować pompę jeżeli jest to uwzględnione i zamierzone. Nie chciał pan zrobić GWC do rekuperacji skoro jest pan przy robotach ziemnych ??
@arekw.4458
@arekw.4458 4 жыл бұрын
po co zamierzać przewymiarowanie?
@andrzejkedzierski5899
@andrzejkedzierski5899 4 жыл бұрын
Arkadiusz Walczuk żeby pompa mogła naprzyklad w dzień jak temperatura jest wyższa zagrzać bufor a w nocy to ciepło odebrać, jak zamontujemy ze 3kw paneli mamy ciepło prawie za darmo. A jak nie mamy paneli PV to przy nocnej taryfie grzejemy a przy dziennej taryfie korzystamy z tego ciepła. :)
@bleeszek
@bleeszek 4 жыл бұрын
Generalnie rzecz biorąc film bez większego sensu oprócz przesłania które jak sadzę i tak nie trafi do leniwych inwestorów a treść filmu można zawrzeć w jednym zdaniu. Czytajcie , oglądajcie i myślcie semodzielnie. Rozwinięcie. Uważam ze jeżeli komuś nie chce się mysleć to niech za to płaci. Jeżeli chodzi o temat to uważąm ze najlepiej sprawdzają się całkowicie niezalezne układy chłodnicze ( klimatyzatory typu split ) w każdym pomieszczeniu z kontrolą WI Fi. i oczywiście pompa ciepła na zasobniku centralnej wody. Wbrew oczywistej zależności wcale drożej nie wypada instalacja a ma same zalety. Każda nieszczelność lub awaria to awaria pojedynczego elementu ogrzewania więc koszt naprawy maly. Awaria jednego elementu nie powoduje całkowitego zaniku ogrzewania. Możliwość ustawienia sterowania tempearurami poszczególnych pomieszczeń za pomocą komputera ' a zapewniam że jest tych funkcji bardzo wiele . Cena w zależności od posiadanego certyfikatu może wynosić nawet 1200 zł za 4 kilowatowy split tak więc w 120 metrowe mieszkanie może obsłużyć całkiem spokojnie 2- 3 takie splity i jedna pompa ciepła na centralnej ciepłej wodzie. Całość inwestycji to ok 6 -7 tys którą mozna wykonac etapami. Pozdrawiam myślacych.
@rosomakup
@rosomakup 4 жыл бұрын
Działka i ja. Strona ciepło własciwe sprawdz czy ta strona cos warta jesli mozesz.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Coś warta jest, sam tam sprawdzałem na początku, wychodziło mi coś koło 7 Kw, dokładna nie jest, ale pojęcie już będzie..
@rosomakup
@rosomakup 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 no to mi bardzo podobnie wychodzi, sciany grafit 16 i dach 25 piany pur Ponad 200m2
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
@@rosomakup Ciekawe jaką by Ci pompę dobrali do tej powierzchni.
@rosomakup
@rosomakup 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 ogolnie plan piec na pelet z buforem, Ale w planach jest pompa ciepla dlatego podłogowka co 10cm na caly dom, Nawet jak by byla za slaba kupiona to w zimniejsze dni moze chodzic piec na pelet. Tylko sie zastanawiam do jakiej temperatury pompa moze podgrzac wode przy np. -10-15 na dworzu
@elzbietamia4729
@elzbietamia4729 3 жыл бұрын
Tak mnie naszło
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Pozdrawiam, mnie też czasami nachodzi...
@bociankoh
@bociankoh 4 жыл бұрын
Mi dobrali 9 kw do 103m2 + garaż 28,5 m2 w szkielecie drewnianym parterowym na celulozie i steico. Poprosiłem 7 kw. Ciekawe co mi napiszą.
@pvguy2879
@pvguy2879 4 жыл бұрын
Miałem piecyk gazowy ustawiony na 6kw w takim domku, mam wełnę 12 cm + 15 cm lambda od 33 do 35, spokojnie wystarczało, 3 lata tak gzrałem. Piecyk ustawiłem bteraz na Max moc 21 kw z ciekawości. Aktualnie grzeje klimatyzatorem 6kw mocy nominalnej grzewczej, utrzymuje 25 stopni bez problemów 2-3h działania w trybie silent, aby nie dokuczał hałasem. Mam fotowoltaike 6.5 kwi nadpprdukowane koło 2 tys zł liczę że za ogrzewanie w tym roku zapłacę grosze :) normalnie płaciłem 1800 zł za cały sezon, ale u mnie temp koło 24 stopni non stop. Ps. Ja mam dom z poddaszem.
@arturkalamon9531
@arturkalamon9531 4 жыл бұрын
Da radę 7 kw wystarczy
@MrRatpaw
@MrRatpaw 4 жыл бұрын
A co z pompami ciepła modulowanymi? One też się włączają i wyłączają zbyt często ("taktując")?
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Trzeba by poszukać w internecie co i jak. Pozdrawiam.
@andrzejkedzierski5899
@andrzejkedzierski5899 4 жыл бұрын
Pompy obecne są przeważnie inwerterowe. Chyba ze niska półka cenowa i jest on/off
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 4 жыл бұрын
Coś co można nazwać pompą ciepła w dzisiejszych czasach wszystko się moduluje i to płynnie . Właśnie kończymy wymianę gruntowej pompy ciepła Vismana za której instalacje i odwierty klient dał 9 lat temu ponad 80.tyś i nigdy nie pracowało to normalnie . Mówimy o domku 110 m2 i rachunkach po 5-6 tys zl rocznie gdzie badanie kamera termowizyjną nie pokazało wadliwej izolacji !!! To jest tragedia . Potem sądy i stracone nerwy i czas . Niestety z tego co słyszę nie jest to odosobniona historia .
@andrzejkedzierski5899
@andrzejkedzierski5899 4 жыл бұрын
KlimatyzacjaKatowice.pl to samo słyszę non stop od ludzi. A bo zakładają a potem płaco rachunki po 5tys za prąd. Tez ostatnio robiłem serwis i co się okazało czynnika było tylko 30% wymaganej wagi urządzenia. Rury nie zaizolowane 4 m rury w otulinie oryginalnej na zewnątrz. I tłumaczenie właściciela ze to nigdy nie grzało dobrze ledwo co. 🤦‍♂️
@MrRatpaw
@MrRatpaw 4 жыл бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl Czyli, co z tego co mówi autor kanału jest prawdą?
@ukaszazarowicz6278
@ukaszazarowicz6278 4 жыл бұрын
No i racja, teraz nie myśli się żeby człowiekowi pomóc, dobrze doradzić tylko oszukać, zedrzeć kasę A Ty sue później martw, a to nie są małe pieniądze. Niektórzy 10 lat oszczędzają żeby reszte życia mieć trochę spokoju to się remonty całe życie angina bo jakis Mietek kit wcisnął
@lukaszwoj1110
@lukaszwoj1110 4 жыл бұрын
Też myślałem o pompie ciepła a mam klimatyzację i ogrzewanie elektryczne i jest super. Za 32 tyś to zrobi Pan i klimatyzację i elektryczne i fotowoltaike która to obsłuży to jaki sens samej pompy ciepła?
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Dzisiaj wiem więcej, i też poszedłbym w klime i kable. Fotowoltaika u mnie to koszt 4.5 tys. za Kw.
@lukaszwoj1110
@lukaszwoj1110 4 жыл бұрын
Właśnie zrobiłem 6,7 kW za 20 tyś - 5000 dofinansowania z "mój prąd" wyjdzie 15 tyś. Grzeję grzejnikami elektrycznymi i połowy które kupiłem nawet nie rozwiesilem bo nie było potrzeby. Już 4ty sezon. Ps. Sprzedam nieużywane grzejniki elektryczne 😉👍
@lukaszwoj1110
@lukaszwoj1110 4 жыл бұрын
Podlogowke może Pan zasilić kotłem elektrycznym, są tanie, ewentualnie samoróbka jest śmiesznie tania a różnice do pompy przenieść na fotowoltaike i będzie ogrzewanie z własnej produkcji prądu
@alaniemieckota
@alaniemieckota 4 жыл бұрын
@@lukaszwoj1110 Ja mam folie na podczerwień w suficie i daje radę, narazie rachunki mam niskie bo ciepła jesień jest. Montaż folii tanioszka w porównaniu do tych wszytkich pomp ciepła, komfort użytkowania: chyba nie ma lepszego rozwiazania. Nic nie buczy, nie trzeba serwisowapłynów, silników itp. Jak rachunki skoczą mocno do góry to pomyślę nad fotowoltaiką. A skąd kasa na fotowoltaike? No nie wydałem fury pieniędzy na pompe ciepła to mi zostało.
@lukaszwoj1110
@lukaszwoj1110 4 жыл бұрын
Nas cały sezon grzewczy wychodzi 1400 zł na prąd więc nie było wielkiej motywacji na fotowoltaike ale od początku była w planie. Udało się ją teraz zrobić całkiem przyzwoicie więc się na to zdecydowałem. Dom 100m2. Klimatyzacja i tak miała być i na lato serdecznie ją polecam
@marvedmrd
@marvedmrd 4 жыл бұрын
Projekt w OZC, przygotowanie oferty trochę zajmuję więc orientacyjnie wręcz powinno się dobierać pompy ciepła na podstawie kubatury i powierzchni.
@equlleus
@equlleus 4 жыл бұрын
Ostatnio fachowiec Viessmana do domu 160m2 chciał mi wcisnąć ich pompę 16KW za 45tyś :-)
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Bo Ci wszyscy sprzedawcy tak na szybko liczą, ile metrów taka pompa na oko czyli 120 m2 to 12, itd. Ciekawe co by zaproponował do domu 300 m2?
@equlleus
@equlleus 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 Och lepiej nie pytać ale tych fachowców od Wiessmana lepiej omijać szerokim łukiem
@rafalstrzelecki1
@rafalstrzelecki1 3 жыл бұрын
Nie widziałem jeszcze takich jaj, o których jest w tym odcinku. Gdzie to takie firmy są? U nas KAŻDA firma dobiera, ze specjalnych kalkulatorów lub z OZC. Jeszcze nie widziałem takich cudów. Trzeba dać solidną dokumentację (projekt z parametrami budynku i inne np: charakterystykę energetyczną). Po drugie: są w polszy dwa rodzaje firm: FIRMY DZIAD: które na fali mody, montują to co jest na rynku. Z przyzwyczajeń lub z racji tego, że są nowe w branży (choć to ich nie do końca tłumaczy). Firmy NORMALNE: które proponują OZC lub dobierają z kalkulatorów branżowych. Jakość pompy i jakość montażu w brew pozorom ma ogromne znaczenie. Nie można opierać się na założeniu tylko mocowym. Bo tutaj się Pan myli i opowiada tylko o pompach ON/OFF a są jeszcze inne cuda. Choćby inwertery. Tam już nie będzie to tak działać jak Pan mówi. Czasem, aby zniwelować wyższą moc pompy ( z różnych względów ) montuje się solidny bufor. Co do pompy Ariston. Taki średniak - bez ochów i achów.
@rafalstrzelecki1
@rafalstrzelecki1 2 жыл бұрын
@marcin marcin a ozc to myślisz, że czym obliczają? U mnie ozc pokrywa się z kalkulatorami i ciepłowlaściwe
@mrbreakybee
@mrbreakybee 4 жыл бұрын
Wszyscy pieprzycie swoje kocopoły na temat budowania domu, a w rzeczywistości jest tak że nie ma rozwiązań idealnych. Śledzę dosyć wnikliwie rynek nieruchomości i widzę jak dużo do sprzedania jest nowo wybudowanych domów od prywatnych inwestorów, którzy uroili sobie w głowie coś co na papierze i zaraz po wprowadzeniu wyglądało dobrze i wydawało się idealne, jednak po kilku latach okazało się, że ten cały obraz kompletnie nie trafia w preferencje jest niepraktyczny itp. Uważam że każdy inwestor powinien chociaż na kilka miesięcy wynająć sobie podobny do tego który ma w projekcie dom i pomieszkać w nim, a następnie wynająć z goła inny i też dać szansę kompletnie innemu rozwiazaniu (np. Konfrontacja domu parterowego vs z poddaszem użytkowym). Nie zdajecie sobie nawet sprawy jak wiele można się dzięki temu nauczyć o własnych preferencjach. Weźmy na przykład taki rodzaj ogrzewania. Do momentu w którym miałem okazję mieszkać w domu z ogrzewaniem gazowym, a później elektrycznym byłem przekonany, że najlepszy będzie dla mnie gaz. Jednak kiedy zdalem sobie sprawę z tego ile tam jest elementów które mogą ulec awarii, brak mozliwosci zostawienia domu w okresie przejściowym czy wzimie z wyłączonym piecem bez konieczności spuszczania wody z instalacji, okresowe przeglądy pieca, niebezpieczeństwo związane z tlenkiem węgla czy wybuchem, zapowietrzenie się instalacji, ciągły huk pracującej pompy i włączającego się kotła, konieczność posiadania gazu w dzialce... W przypadku ogrzewania elektrycznego robisz pyk i masz ciepło cicho, w razie czego nic Ci nie zamarznie, brak ryzyka. Jest drożej to prawda, ale różnica nie jest aż tak powalająca i moim zdaniem warta zapłacenia. Do tego oczywiście alternatywa w postaci kominka.
@mirkr1194
@mirkr1194 4 жыл бұрын
Witam Pana. Chciałbym sprostować trochę Pana przemyślenia bo mogą niektóre osoby wprowadzać w bląd. Pana film jak dobrać pompę ciepła może mieć sens ale w przypadku pompy gruntowej niestety w przypadku pompy powietrznej jest zupełnie inaczej. Moc pompy gdzie dolny m źródłem jest powietrze jest zmienna w zależności od temperatury. Mam pytanie czy sprawdzał Pan przy jakiej temperaturze jest podana nominalna moc Pana pompy i jaka moc będzie miała pompa przy minus 24 st? Brakującą moc przy niskich temperaturach pompa będzie musiała nadrobić grzałkami. Niestety pracujące grzałki działają na klientów jak płachta na byka. Doszukują się wtedy nieprawidłowej pracy i wymagają rozwiązania problemu. Bo nie po to kupowali pompę ciepła żeby płacić za pracę grzałek. Dodatkowo czy słyszał Pan pracującą pompę powietrzna na 100% wydajności i np na 80%. Powiem że różnica głośności jest znacząca. Dlatego nieduże przywymiarowanie pompy powietrznej nie jest błędem ale raczej troska o spokój instalatora i klienta. Pompy są w tej chwili sterowane inwerterem i bez problemu mogą zmniejszyć moc bez cykli załączania i wyłączania. Zasugerował pan też że firmy robią to dla kasy. Napiszę że droższy produkt jest trudniej sprzedać i marża w związku z tym też często jest mniejsza. Tańszy produkt łatwiej sprzedać a jak przyjdzie prawdziwa zima to niech klient się martwi.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Ja od początku wiedziałem że przy dużych mrozach będzie mi się załączała grzałka, liczę się z tym, mi mocy starczy do -15 może trochę więcej potem grzałki..Co do sprzedaży droższego produktu to właśnie nie jest problemem dla firmy, bo tak klienta omotają ( który przecież jest laikiem w tej dziedzinie) że wcisną mu nawet 15 Kw gdy on będzie potrzebował połowę tego...Pozdrawiam. I dzięki za komentarz.
@lbj6917
@lbj6917 4 жыл бұрын
aha jeszcze zapytanie: ile weźmie firma za podłączenie/ montaż pompy
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
U mnie zrobią całą kotłownie więc wszystkie rurki, naczynia wzbiorcze itp, leżą po ich stronie, koszt to 32 tys za pompę 7 Kw z montażem i wszystkim co tam w kotłowni potrzebne.
@MrLsoda
@MrLsoda 4 жыл бұрын
Moja Panasonic Aquarea 9kw, pompa ciepła + montaż 27900. Minus 9000 z programu ,,czyste powietrze’’. Czyli wyszło nam około 18000
@MrLsoda
@MrLsoda 4 жыл бұрын
Parterówka , szkielet drewniany 110mkw mega docieplony z podlogowką
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
@@MrLsoda To dobra cena, widzę że można znaleść czasami taniej, u mnie żadna firma nie zeszła poniżej 30 tys. z montażem.
@78lancellot
@78lancellot 4 жыл бұрын
Skoro mam już lodówkę z falownikiem ( inwerterem) i klimatyzator, więc co stoi na przeszkodzie aby pompa ciepła miała taki system. Wówczas nie ma przestojów i rozruchów. Dziś lepiej przewymiarować układ niż potem grzałką elektryczną odmrażać układ i tracić $. Nie ma Pan racji. Pozdrawiam.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
A pan wie o czym piszę? A przewymiarowana to mniej prądu pociągnie przy odmrażaniu?
@78lancellot
@78lancellot 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 większy wymiennik nie zamarznie. Co za tym idzie nie trzeba go odmrażać. Bo jest zrobiony z drewna jak kaczki i czarownice. 😂
@rudinocciemna4947
@rudinocciemna4947 4 жыл бұрын
Szkopół tkwi w tym, że nikt nie chce zapłacić za zrobienie ozc. Ja robię ale nie za 300zł to kpina. Za te pieniądze to takie ozc jak zapytanie o powierzchnię czy kubaturę. 600 to minimum za zrobienie ozc. To praktycznie zrobiony projekt z audytem energetycznym.
@radekz3477
@radekz3477 4 жыл бұрын
Panie Dzidku dlaczego opowiadając o doborze mocy pompu pomija Pan moc potrzebną do przygotowania ciepłej wody użytkowej, która w dzisiejszym budownictwie jest wyższa niż zapotrzebowanie na ciepło bryły budynku?
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
No wyższa nie jest, na osobę przyjmuje się dodatkowo 0.5 Kw...Faktycznie powinienem o tym powiedzieć, bo jeśli będzie mieszkać 5-6 osób to te 3 Kw trzeba doliczyć..Pozdrawiam
@radekz3477
@radekz3477 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 Skąd ten wskaźnik 0,5 kW/os? Moc potrzebna do podgrzania cwu powinna wynikać z założenia jednoczesności rozbiorów na odbiornikach i pojemności podgrzewacza. Nie ma znaczenia czy w domu mieszka 2 czy 6 osób jeżeli w szczycie będą korzystać z prysznica i umywalki bo mają jedną łazienkę.
@StigZina
@StigZina 4 жыл бұрын
Zdzisław, żebyś tej pompy na agregacie czy prądzie sąsiada nie trzymał bo może być różnie, użytkuj jak już swój prąd w domu będziesz miał.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Nie no to wiadomo, ja nawet próby uruchomienia nie zrobię jak nie będę miał swojego prądu, ale dzięki za radę, bo nie ukrywam że trochę mi to chodziło po głowie..Pozdrawiam.
@StigZina
@StigZina 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 przypadek z ostatnich dni, w czerwcu rodzina się wprowadziła, piec gazowy zamontowany, pralka, lodówka, powolutku wszystko, dwa tygodnie temu jakies przepięcie czy coś większośc elektroniki upalona w tym płyta głowna w piecu za 7000, tylko ciągle jechali na skrzynce takiej budowlanej, a prąd podciągnięty od siostry zza miedzy, tak połączone, że nawet nie widać było, ze to nie z tego domu sieć, nie wiem jak to możliwe bo się nie znam na elektryce ale tak było :/ ....
@delpietro4056
@delpietro4056 4 жыл бұрын
Panie, nie sadź Pan tui w ogrodzie, radzę poczytać! Są inne ziela mniej trujące!
@marekchrzanowski5364
@marekchrzanowski5364 4 жыл бұрын
u mnie gruntówka na 175m2 8kw 12 kw to na nowy dom chyba z 250m2
@dariuszukasiewicz117
@dariuszukasiewicz117 4 жыл бұрын
Chciałbym widzieć wykresy pracy urządzenia po Pana doborze. Po co Pan będzie kupował jak można samemu takie coś złożyć i zrobić psikusa tym wszystkim partaczom i korporacją. No chyba że jest się zamalućkim ale to by świadczyło o niekompetencji w Pana wypowiedzi.
@redline5359
@redline5359 4 жыл бұрын
Niezły z ciebie sąsiad. Jeszcze nie mieszkasz a już się zaczyna.Wychodzi na to że jesteś jednym NIEjeleniem na osiedlu.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
No niestety ale myślę że wszyscy nowo budujący są trochę jeleniami, a tak na pewno traktują nas firmy..A jak sąsiad to zapraszam na rozmowę, pogadać zawsze można...Ja również lubię las. Na marginesie to który? Bo do nagrania zainspirował mnie sąsiad z kawałkiem lasu..Pozdrawiam. A ogólnie to fajny jest film z Kargulem i Pawlakiem..
@FONKOOZE
@FONKOOZE 4 жыл бұрын
Szanowny Panie, rozumiem parcie na szkło ale zalecam nie zabierać głosu w sprawach na których się Pan nie zna !! OZC jest konieczne i to jedyna prawdziwa informacja ... dobór powietrznej pompy ciepła należy tak zrobić by przy maksymalnym szczytowym obciążeniu pompa dostarczała wymaganą moc grzewczą a należy pamiętać że nominalna wydajność jest podawana przy temperaturze zewnętrznej +7C natomiast przy szczytowej np. -20C moc grzewcza będzie zdecydowanie niższa od nominalnej stąd pierwsze wrażenie przewymiarowania wcale nie musi być prawdziwe, do tego powietrzne pompy ciepła mają cykle rozszraniania które dodatkowo osłabiają wydajność pracy co dodatkowo należy uwzględnić w doborze !! zastosowanie bufora rozwiązuje problem krótkich czasów pracy i całkowicie chroni sprężarkę podnosząc sprawność pracy całego systemu grzewczego ... tyle tytułem pierwszych uwag do Pańskiego filmu - ignorancja w określonej dziedzinie nie pozwala na gruntowną analizę i sprawia że wypowiadający się nie ma świadomości wypowiadanych głupot które głosi pewnie i z przekonaniem ...
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 4 жыл бұрын
Panie jak ktoś spierdzieli instalację dobrze dobranej pompy to nic nie pomoże widzę ze wypowiada się "specjalista" proszę odpowiedzieć na pytanie ile dni w roku temperatura spada w Polsce ponizej minus 20 i jaka sprawność ma wtedy powietrzna pompa ciepla ? Bo chyba coś nie halo z tym obliczaniem wielkości a lepiej jak kilka dni w roku dołącza sie na kilka godzin grzałki niż przewymiarowana pompa ciepla która gdy zagłebimy sie w w jej zasade dzialania nie ma super sprawnosci przy niskiej czestotliwości pracy sprężarki bo jest to ograniczenie czysto mechaniczne . Wiec teoria o troche wiekszej i zapasie to bzdura .
@YouMarshalTube
@YouMarshalTube 4 жыл бұрын
Może pan dać namiary na firmę od OZC?
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Mogę podać firmę w której robiłem ( Solterm), firma polecana na forum muratora, nick właściciela ( chyba ) asolt. Pozdrawiam.
@radekz3477
@radekz3477 4 жыл бұрын
Potrzebuje Pan obliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku? Proszę o kontakt.
@przemekfranczak5416
@przemekfranczak5416 4 жыл бұрын
@@radekz3477, czy oferuję Pan swoje usługi a Dolnym Śląsku, okolice Wrocławia
@radekz3477
@radekz3477 4 жыл бұрын
@@przemekfranczak5416 Niestety nie, ale wszystko jesteśmy w stanie załatwić korespondencyjnie o ile obiekty nie wymagają inwentaryzacji.
@YouMarshalTube
@YouMarshalTube 4 жыл бұрын
@@radekz3477 Tak potrzebuję, jak się z panem skontaktować?
@ImieNazwisko-gv2nn
@ImieNazwisko-gv2nn 4 жыл бұрын
Jaki koszt ozc? W Pana przypadku ile wyniósł? A wysłuchałem do końca 😀
@arturk9452
@arturk9452 4 жыл бұрын
300 zł
@la-buda2515
@la-buda2515 4 жыл бұрын
to słabo słuchałeś 8:38
@ImieNazwisko-gv2nn
@ImieNazwisko-gv2nn 4 жыл бұрын
@@la-buda2515 to słabo czytasz że zrozumieniem.
@krzysztofm5744
@krzysztofm5744 4 жыл бұрын
Student inżynierii zrobi za 100-150, a rzetelnie zrobione przez uprawnionego projektanta powinno kosztować 3-5 zł m2.
@radekz3477
@radekz3477 4 жыл бұрын
Jeżeli jest Pan zainteresowany wykonaniem obliczeń zapotrzebowania na ciepło proszę o kontakt.
@brzoza512
@brzoza512 3 жыл бұрын
T-CAP to na minimum 200 metrów a nie na Twój domek, ktoś grubo przesadził.
@barbaragorbaczow5331
@barbaragorbaczow5331 2 жыл бұрын
Wiem, ze nic nie wiem
@dodekgniewny4687
@dodekgniewny4687 4 жыл бұрын
Mi wyszło po razy drzwi Q=766x0,5x40st.C 15,320 W
@dodekgniewny4687
@dodekgniewny4687 4 жыл бұрын
Ale zakupie 19 kw
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
@@dodekgniewny4687 Tak za bardzo nie rozumiem o co chodzi. Pozdrawiam.
@dodekgniewny4687
@dodekgniewny4687 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 wiesz co ja sam nie rozumiem hehehe pieprzony słownik lub chiński tel , ale wracając do tematu to tyle mi wyszło z obliczeń jakiegoś kalkulatora
@RafaWodarczyk
@RafaWodarczyk 4 жыл бұрын
Polecam obejżeć film: kzbin.info/www/bejne/qoqTfoJup9WGedE
@Edukacyjny_pa-troll
@Edukacyjny_pa-troll 4 жыл бұрын
Od 10 lat (może ciut dłużej) jest przepis, który nakazuje obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Te obliczenia można znaleźć w KAŻDYM projekcie (chyba od 2010 roku). Oczywiście większość ludzi nie czyta projektu bo to skomplikowane cyferki są przecież. Jakieś mapki, rysunki, wyliczenia. Masakra z Wami. Tak mi się spodobało słuchanie i czytanie tych pierdół że chyba zasubskrybuję kanał.
@major3679
@major3679 4 жыл бұрын
Bez urazy ale 7kW przy powietrzu to cienko to widzę obym się mylił. Przy -6 już będzie jechać na grzalkach. W Anglii pompy powietrzne zdaja egzamin ale nie w Polsce inna strefa klimatyczna. To jest tak samo jak był bum na solary ludzie pomontowali i okazało się w zimie klapa a miało być tak pięknie. Jak dla mnie w naszym klimacie to tylko pompa gruntowa.
@thomaspo9702
@thomaspo9702 4 жыл бұрын
Wystarczy porozmawiac z właścicielami pomp PW a rozwieją pana wątpliwości
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 4 жыл бұрын
Krzysztof Grzech to chyba bardzo mało wiesz kolego. Jeśli ktoś mówi ze PC PW to lipa to ma zle dobrana pompę ale zle zrobiona podłogówkę.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Solary czy fotowoltaika? Ja nie mam nic przeciwko jak ktoś neguje mój wybór , każdy ma prawo..Przy -6 to ile potrzebuję mocy? 2-3 Kw? Moja pompa spokojnie da radę dla mojego domu bez grzałek do minimum -15..Pozdrawiam i obym na wiosnę tak samo napisał..
@andrzejkedzierski5899
@andrzejkedzierski5899 4 жыл бұрын
Oj mylisz się obecne pompy ciepła PW działają już nawet w temperaturach -30 z 80% sprawności. Koszt odwiertów do końca życia się nie zwróci.
@arekw.4458
@arekw.4458 4 жыл бұрын
Nie ma znaczenia źródło ciepła. Ważne ile tego ciepła dostarczy da e urządzenie.
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 4 жыл бұрын
Panie Zdzisławie, proszę Pana...... tylko nie tuje:(
@bastian1809st
@bastian1809st 4 жыл бұрын
A masz coś lepszego żeby mieć prywatność większą?
@dariuszmirowski3602
@dariuszmirowski3602 4 жыл бұрын
Dlaczego nie tuje
@rubythegoldenpup7628
@rubythegoldenpup7628 4 жыл бұрын
laurowisnia, zielona caly rok:)
@mateuszswierczynski3557
@mateuszswierczynski3557 4 жыл бұрын
Tuje maja jeden tylko plus-szybko rosną. Cisy też są zielone cały rok, jodła koreańska również a wyglądają duzo ładniej moim zdaniem.
@bastian1809st
@bastian1809st 4 жыл бұрын
@@rubythegoldenpup7628 jak śnieg spadnie metrowy to co chodzisz z pedzlem i go malujesz na ziolono przyglupie? Nie masz co do roboty w życiu to sie po dupie drap.
@MinSziHo
@MinSziHo 4 жыл бұрын
Przeciętni klienci, to matoły bez najmniejszej ochoty na (samo)kształcenie. I tacy są dymani przez wszelakie lobbies sprzedawców, producentów instalatorów. Niepotrzebnie pan się wkurwia, bo jedno i drugie to na świecie norma... od dzisięcioleci, jeśli nie setek.
@arekw.4458
@arekw.4458 4 жыл бұрын
Mam brata który od ponad 20 lat mieszka w USA i już by tu z chęcią wrócił. Przyjeżdża do Polski co roku ale powrotu się boi....że sobie nie poradzi z niczym. Dziwi go i wkurza że tu każdy na każdego czycha aby nie doradzić tylko wydoić z kasy, a jak zapytasz o produkt w Castoramie to obsługa czyta z etykiety....to przecież samemu można poczytać. W stanach tak podobno się nie żyje....i to nas różni.
@MinSziHo
@MinSziHo 4 жыл бұрын
@@arekw.4458 Mam kumpla, który kilkanaście lat mieszkał w Norwegii z rodziną, wrócił do PL z tęsknoty bo de facto zapomniał o realiach. Zaczął się "urządzać", to i owo "załatwiać" i wytrzymał w PL 4 miesiące. Po prostu w głowie takie zaszły mu już takie zmiany, że istniejące różnice kulturowe {ze szczególnym akcentem na szacunek przeciętnego Polaka do innego Polaka} dyskwalifikowały dłuższy pobyt w tzw. ojczyźnie ze względów na zdrowie psychiczne.
@atb2262
@atb2262 4 жыл бұрын
No nie..... MISTRZU. Widzę las w koło, tereny leśne i co?? Tuje?!?! Nie rób tego, nie sadź tego co najpospolitsze w ogródkach, pokombinuj, spróbuj się nawiązać do otoczenia, można to zaaranżować na wiele sposobów..... Tylko nie tuje, uratuj swój ogród, jeszcze jest szansa......
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
I żona mi to samo powiedziała...ale te 4 już gdzieś tam będą ...Po promocji kupione, to pewnie się nie przyjmą...Chociaż szkoda b było....
@atb2262
@atb2262 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 Daj je sąsiadowi w prezencie, jak te znajdą się w ziemi to będą chęci na następne..... A to już bedzie temat nie do opanowania. I od teraz jak jakaś imprezka typu urodziny, imieniny i jak prezenty to proś o rośliny do ogrodu.... Tylko nie dziwolągi, lecz rośliny na dosyć słabą ziemię, tak u nas to działa. A po latach można się pochwalić..... "to cudo od ciebie dostałem na" 40te"urodziny....satysfakcja z takiej opinii... Bezcenna.
@atb2262
@atb2262 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 Potraktuj ten ogród jak wnętrze tego domu. Wszystko przemyślane i z dużą dokładnością wykonane. Dom już po skończeniu nic się nie zmieni, będzie zawsze wyglądał tak samo, bo teraz nie myśli się o remontach. A ogród?? Jest jak dziecko... Dorasta i się zmienia na lepsze, rozkwita..... My decydujemy jak będzie wyglądał za kilka lat. Niech Pana Żona przeczyta ten wpis.... Ona wyznaczy Panu tę drogę, ten kierunek.. Pozdr.
@atb2262
@atb2262 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 I najgorsze.... Tuja w koło posesji przyjacielem złodzieja, włamywacza. Tak powiedział technik policji po przyjeździe po włamaniu. Przeżyłem to w 2017 roku. Rosły od 2002 r od dawna jest zielona ściana na 2.5m wysokości.W drugim domu ani jednej tuji na 31 arach....... I nigdy więcej. Poza tym coraz częściej widuję tuje na....... Cmentarzach.
@atb2262
@atb2262 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 A jak się jest "zielonym" w ogrodzie to są fora ogródkowe, piszą ludzie pozytywnie zielono zakręceni, żona w to wskoczyła i teraz to są najlepsi znajomi w promieniu 100km.są spotkania ogródkowe. Rozdawanych roślin, rozsad, młodych roślinek z ogródkowych przedszkoli u każdego nigdy nie brakuje, są wymiany doświadczeń, dobre rady,..... Fajna sprawa.
@hanslanda994
@hanslanda994 4 жыл бұрын
To nie jest tak że instalatorzy wciskają na siłę większą pompę bo mają na tym więcej kasy, bo one wszystkie kosztują prawie tyle samo. Wciskają większą dlatego bo boją się że w czasie dużego mrozu klient będzie miał zimno i będzie darł ryja na instalatora, więc dla świętego spokoju lepiej dowalić mu większą. A że będzie płacił dużo za prąd albo że sprężarka będzie dostawać po dupie to już nie jego problem.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Ja to rozumiem, tylko trzeba zwrócić uwagę, że przy minus 20-25 i tak żadna pompa bez grzałek nie da rady, i chyba nie ważne jest czy ma 7, 9, czy 12 Kw..Oczywiście piszę o powietrznych..Pozdrawiam.
@hanslanda994
@hanslanda994 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 Ja też to rozumiem ale instalatory nie, to jest tak samo jak z piecem, daj pan większy to nie zmarzniesz w razie czego, a że będzie palił jak smok i smołował komin to kogo to interesuje. Niestety takich mamy "fachofcóf", większość po podstawówkach przyuczała się przy starym hydrauliku a teraz tacy biorą się za pompy. Według mnie pompa aby działała tanio i z pełną sprawnością powinna być dobrana: ozc minus 5-10%.
@krzysztofgierasinski1324
@krzysztofgierasinski1324 2 жыл бұрын
"ONI"...niech Pan nie generalizuje i nie wrzuca wszystkich doradców i instalatorów OZE do jednego wora....
@marekchrzanowski5364
@marekchrzanowski5364 4 жыл бұрын
pozatym jak się nie znają typowe głomby wydajesz 30 tys na pompę a nic o niej nie wiesz nic nie poczytasz nie żal mi ich ani trochę !!! masakra wiadomo że lepiej za mała pompa niż za duża
@katarzynaberkut6134
@katarzynaberkut6134 4 жыл бұрын
Do pompy powietrze woda zastosować bufor, poprawi pracę pompy i wydłuży jej żywotność. W Niemczech 90% pomp montuje się z buforem, w Polsce temat mało znany.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Jak ktoś się interesuje to wie że bufor oczywiście jest dobrą rzeczą, ale najlepiej przy taniej taryfie, a wtedy mamy rygor i nie każdy chce go stosować...Pozdrawiam.
@krzysiek3208
@krzysiek3208 4 жыл бұрын
@@Dzidek1 Temperatura takiego bufora przy pompie ciepła to max 50 stopni i nie rozgrzejemy nim podłogówki. Chyba ze chcemy go grzać grzałkami do 90s ale wtedy mamy ogrzewanie na prąd a nie z pompy ciepła:/
@pacakpawel9375
@pacakpawel9375 4 жыл бұрын
@@krzysiek3208 50 st do podłogówki to za mało?a ile powinno być?
@czesaww8232
@czesaww8232 4 жыл бұрын
@@krzysiek3208 no to teraz powiedz jakie cieplo pompuje z zewnatrz pompa powietrzna zimą. Rozumiem pompy gruntowe ale pompy powietrzne to dla mnie czyste ogrzewanie elektryczne. skądś tą energię trzeba brać a zimne powietrze niestety ale czarow marów nie zdziała. Zasada zachowania energii ciągle obowiazuje.
@krzysiek3208
@krzysiek3208 4 жыл бұрын
@@czesaww8232 max to 50s. Pompy powietrzne mają różne sprawności przy niskich temperaturach. Im większa pompa tym lepsza sprawność niz pompa o mniejszej mocy. Ryzykiem jest wlasnie taktowanie pompy przy wyższych temperaturach. Owszem, prąd zużywają ale przelicznik włożonej energi el do uzyskanego ciepła jest korzystniejszy niz np. samo elektyczne grzanie wody do ogrzewania. Grzanie elektryczne pompy działa do progu kiedy pompa sama może juz pracować. Przyklad: pompa działa do sprawnie do - 15, temp zew - 20 to pompa potrzebuje wspomagania energią do rozgrzania jej do - 15 bo później działa juz sama
@jac140375
@jac140375 4 жыл бұрын
Proszę Pana to dobrze, że Pan sobie coś tam nagrywa, ale niestety nie posiada Pan bazowej wiedzy w tym temacie i próbuje Pan tłumaczyć widzom to o czym naprawdę nie ma Pan pojęcia. Masło maślane i żadnego sensu w Pańskiej wypowiedzi nie znalazłem. POMPA CIEPLA POWINNA BYC O 10 PROCET PRZEWYMIAROWANA ZEBY ZAPOBIECEW ENTUALNYM SPADKOM WYDAJNOsci W SKRAJNIE NISKICH TEPEEATURACH. NAJBARDZIEJ ISTOTNA ZECZA O KTÓREJ PAN NIE WSPOMNIAŁ ANI SŁOWEM JEST WYBÓR I ZAKUP POMPY INWWRTEROWEJ KTORA NIE TAKTUJE TYLKO PLYNNIE DOBIERA MOC DO WARUNKOW POGODOWYCH I JESLI JEST TAKA POTRZEBA MOZE CHODZIC NAWET NA KILKA PROCENT MOCY. -JEST CICHA.- -OSZCZEDNA -DOBIERA SOBIE MOC W ZALEZNOSCI OD POTRZEB. proszę się doinformowac zanim w kolejnym swoim filmiku będzie Pan próbował zaimponować innym swoją wiedzą.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
Oczywiście ja nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, próbuje tylko uświadomić ludziom że jak chcą pompę to niech coś się o tym temacie dowiedzą. Bo firmy wykorzystują nie wiedzę inwestorów.
@jac140375
@jac140375 4 жыл бұрын
Zanim się Pan zdecyduje na zakup pompy ciepła to proszę poczytać o pompach inwerterowych których praca zaprzecza wszystkiemu temu o czym się Pan wypowiadał w swoim nagraniu. Ja nie jestem fachowcem tylko świadomym człowiekiem który buduje swój własny dom podobnie jak Pan.
@Dzidek1
@Dzidek1 4 жыл бұрын
@@jac140375 Czyli 15 Kw inwerterowa była by do mojego domu ok? To co pan piszę, ja wszystko rozumiem, tylko jeszcze raz zadam pytanie po co przewymiarowywać pompę, 7KW inwerter bedzie ok... Aha proszę tez napisać o cenie tej pompy
Houdini Algorithmic Live #042 - Night Cityscape with Wave Function Collapse
3:57:55
DEFINITELY NOT HAPPENING ON MY WATCH! 😒
00:12
Laro Benz
Рет қаралды 64 МЛН
IQ Level: 10000
00:10
Younes Zarou
Рет қаралды 4,4 МЛН
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 10 МЛН
Montaż pompy ciepła P-W. Warto czy nie ?
27:12
Działka i ja.
Рет қаралды 98 М.
Koszt użytkowania pompy ciepła.
11:47
Działka i ja.
Рет қаралды 83 М.
Jak kupić działkę budowlaną? Na co zwrócić uwagę.
9:47
Działka i ja.
Рет қаралды 100 М.
Koszt życia Niemcy 2024  Tanio czy Drogo ? Warto czy Nie Warto?
4:53
Krzysztof NIKO Lewandowski
Рет қаралды 7 М.
Koniec fotowoltaiki, nadchodzi nowy podatek?
15:00
Działka i ja.
Рет қаралды 32 М.
Ile prądu zużywa pompa ciepła?  Daikin Altherma 14 kW.
12:38
Działka i ja.
Рет қаралды 214 М.
Jaka pompa ciepła? Powietrzna czy gruntowa?
11:53
Działka i ja.
Рет қаралды 59 М.
Babiarz, jarmark, olimpiada SDZ265/1 2024/7/29
31:40
Wojciech Cejrowski
Рет қаралды 206 М.
DEFINITELY NOT HAPPENING ON MY WATCH! 😒
00:12
Laro Benz
Рет қаралды 64 МЛН