Wreszcie rozmowa na Waszym kanale gdzie można było się dowiedzieć czegoś ciekawego, bo reszta Waszych rozmów na kanale wg mnie były troszkę nudne i nie zawierały dużo istotnych informacji do przekazania, ale może odniosłem takie wrażenie, bo wszystkie te podstawowe informacje już wcześniej wiedziałęm. Mimo, że mam inny stosunek do szeroko pojętej elektromobilności to w tej rozmowie miło się zaskoczyłem podejściem Pertyna do tematu elektryfikacji i jego wiedzy, a wcześniej oglądając jego testy samochodów byłem lekko zawiedziony.
3 жыл бұрын
Cieszymy się, że znalazłeś coś dla siebie 😊 Kanał dopiero nabiera rozpędu, więc ciekawsze materiały dla bardziej zaawansowanych oglądających dopiero ujrzą swoją premierę tutaj
@homopoeticus13 жыл бұрын
Elektromobilność jest prosta do ogarnięcia pod warunkiem że nie będzie wciskaś się jej na siłę. Wystarczy model 1+1. Czyli w gospodarstwie domowym mamy 1 auto typowo miejskie elektryczne i auto numer 2 z dowolnym innym paliwem. Robimy taryfę nocną dedykowaną pod elektromobilność i sieci wolnych ładowarek przy supermarketach (zakupy 30 minut wystarczą). Nie trzeba rewolucji aby to wprowadzić. Wystarczy zmienić założenia i dać ludziom wolną rękę. Dzisiejsze dozwolone i realne prędkości w miastach to juz się robi 30-40 kmh max. I tu elektryk będzie miał spory zasięg. Ale drogi ekspreaowe i autostrady zostawmy tylko autom spalinowym i po problemie. Nie opowiadajcie że OZE jest nieprzewidywalne. Tęgie głowy dobrze wiedzą jak i skąd wieją wiatry i jakie jest nasłonecznienie w danym regionie. Niedobory OZE można spokojnie bilansować gazem, który odpala się momentalnie. Nie to co węgiel, którym trzeba palić cały czas. To tylko kwestia sprawnej logistyki i zarządzania siecią.
@grzegorzfortuna29823 жыл бұрын
Prowadzący na siłę próbuje nakłonić gości do chwalenia elektryków, nie widzi ogromu wad i trudności w użytkowaniu. Dla mnie elektryki akumulatorowe to porażka. Jak chcemy ograniczać emisje, to tylko hybrydy jak Toyota lub elektryki wodorowe.
@MrQuashu3 жыл бұрын
Nie przepadam za Panem Pertyńskim jak testerem samochodu, natomiast bardzo cenię jego zdroworozsądkowe podejście do tematu elektryfikacji. Mam też jedne zarzut do prowadzącego którego bardzo często jedynym argumentem na "zarzuty" do elektryków jest zdanie "ale to się zmienia". Ja przepraszam bardzo ale elektryki są nam wciskane wręcz na siłę obecnie i mnie nie przekonuje stwierdzenie że to się zmienia bo ja za te zmiany muszę płacić swoim czasem, nerwami ( przy planowaniu ) czy też pieniędzmi którymi muszę płacić za horrendalnie drogie ładowarki publiczne.
@edwardmadry42993 жыл бұрын
15:29 - skąd się Panu wzięło 30% sprawności? Literatura mówi o 70-80% i 6 elektrowniach szczytowo-pompowych w Polsce. Inną sprawą jest to że są w stanie oddać coś ok 1-1,5 GW energii. Szybka kalkulacja i daje to ca. 5 200TWh przy zapotrzebowaniu w kraju na poziomie 170 000 TWh. Magazynowanie energii nie jest idealne bo występują straty na przekształceniach - lepiej jest jej po prostu mniej zużywać.
@rghost16473 жыл бұрын
Szkoda, że p.dziennikarz mówiąc o PV myli prąd z napięciem - tak powstają legendy o strasznych prądach i fantomach napięcia. Nasza zaściankowa energetyka ma problem z podłączeniem 20kW do domu jednorodzinnego. Szkoda czasu na słuchanie o bronieniu tezy zasadności elektryków. lepiej obejrzeć TVP1.
@adrians.120 Жыл бұрын
Jak gość chociaż raz spojrzy pod spód samochodu i weźmie pod uwagę np jakość zabezpieczenia antykorozyjnego a nie tylko kolor plasticzkow i guziczki na kierownicy to zacznę go słuchać.
@tokarp3903 жыл бұрын
15:00 W skali 1 źródła tak , w skali Europy zawsze gdzieś wieje - po to są interkonektory żeby bilansować sieć w skali makro 15:30 skąd informacja że elektrownia szczytowo-pompowa ma sprawność 30% ? wysokienapiecie.pl/33397-bilansowanie-magazynowanie-pradu-w-polsce-co-zmienilo-sie-od-czasow-prl/ 16:30 od 2022 to się zmieni i będzie odbierać i płącić za nią wg cen hurotowych na rynku - co daje impuls prosumentom do zużywania energii u siebie zamiast pchania jej do sieci (www.money.pl/gospodarka/fotowoltaika-mniej-oplacalna-minister-zapewnia-ze-zmiana-dopiero-w-2022-r-i-moze-nie-od-stycznia-6655857474222656a.html) 17:50 Elektrownie jądrowe powstają same . Regulacje UE skupiają się na efektywności energetycznej . Niezależnie od mixu energetycznego wyższa efektywność => niższa emisja i niższe dochody państw surowcowych (Rosja,Kazachstan,Arabia Saudyjska itd.) . 18:05 Niemcy są wyjątkiem na tle UE 50% energii mają z OZE i zamknęli działające elektrownie atomowe z powodu rozgrywki wyborczej pomiędzy chadekami a zielonymi . Przy czym skupiają się na redukcji zużycia energii. wysokienapiecie.pl/27298-produkcja-energii-elektrycznej-w-niemczech-w-koncu-widac-zmiany/ 18:30 Może być problem a może być i rozwiązanie - samochody elektryczne to dodatkowy magazyn prądu - KIA EV6 może oddać prąd do domu. od 20:00 ciekawe informacje o autach .
@tytus888883 жыл бұрын
słaba ta rozkmina nie trzyma się realiów a nagrywany program chyba 2 lata temu stare bateria zmienia nawet tesla
@wojciechszymski59873 жыл бұрын
Prowadzący do bani
@mateuszdabrzalski48133 жыл бұрын
Gdzie ta czysta i tania energia z atomu? Na razie wychodzi cena taka sama jak za węglową, a może emituje mniej co2 ale z pewnością nie truje środowiska na tyle tysięcy lat co odpady promieniotwórcze. Uniezaleznijmy się od paliw kopalnianych i idźmy w wodór. Koszty początkowo będą wysokie, ale efekty będą owiele lepsze dla środowiska niż produkcja baterii. Użyteczność pojazdów też będzie lepsza niż ograniczonych elektryków. Drogi nie służą do ścigania , a do dojechania do celu , jak ktoś ma małego i musi pokazać to powinie zostać ukarany za stwazanie zagrożenia w ruchu. Chcesz się pościgać jedź na tor.