Jak gry komputerowe wpływają na mózg?

  Рет қаралды 123,514

Nauka. To Lubię

Nauka. To Lubię

Күн бұрын

Rozwijam ten kanał dzięki Wam!
Wesprzyj moją zrzutkę i dołącz do Mecenasów Nauka. To Lubię: zrzutka.pl/z/n...
Jak gry komputerowe wpływają na zachowanie i rozwój mózgu gracza? Sprawa jest złożona, ale wiele badań wskazuje na to, że gry mogą rozwijać wiele kompetencji i umiejętności.
Gry zręcznościowe, przygodowe, fabularne, symulacyjne, sportowe, strategiczne, czy edukacyjne, a nawet takie, które uczą kodowania i tego jak… tworzyć swoje własne gry. Te ostatnie możecie spotkać na nadchodzącym Europejskim Tygodniu Kodowania - CodeWeek 2020 w dniach 10-25 października. Zajrzyjcie na www.koduj.gov.pl po więcej informacji.
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
kzbin.info...
Źródła:
www.zooniverse...
koduj.gov.pl/
pl.wikipedia.o...
R. Szafran, Pomaga nam komputer, „Życie Szkoły” nr7, 2003.
Braun - Gałkowska M. - „Wpływ gier komputerowych na psychikę dzieci”
M. Kielar - Turska „Dziecko w świecie wirtualnym, szanse i zagrożenia” Wychowanie w przedszkolu nr 3/2002

Пікірлер: 300
@naukatolubie
@naukatolubie 4 жыл бұрын
Jeżeli film się Wam podobał, proszę o wykopanie: www.wykop.pl/link/5729615/jak-gdy-komputerowe-wplywaja-na-mozg/
@matrym8629
@matrym8629 4 жыл бұрын
Wykopane!
@jakubwisniewski9643
@jakubwisniewski9643 4 жыл бұрын
Panie Tomaszu chciałbym panu bardzo polecić symulator dcs (digital combat simulator) jest to bardzo realistyczny symulatur samolotów wojskowych. Podstawka jest darmowa (zawiera ona 1 mapę i 2 samoloty su-25t-bez klikanego kokpitu oraz tf-51-z w pełni klikanym kokpitem) ale sim można rozszerzyć o wiele dodatkowych płatnych modułów zazwyczaj poświęconych poszczególnym samolotom np. F-16 kosztuje bez promocji ok.300zł ale za tę kwotę otrzymuje się najlepszy model f-16 na świecie z w pełni klikanym kokpitem oraz systemami uzbrojenia. Mógłby to być świetny temat na odc. (a poza tym mógłbym przygotować dla pana kilka misji szkoleniowych by wprowadzić pana w tą symulację i by wszystkie wskaźniki w kokpicie nie powodowały takiego oczopląsu:))
@fatcap5405
@fatcap5405 4 жыл бұрын
Szefie, fajna koszula. Gdzie można ową nabyć?
@przemysawpecyna700
@przemysawpecyna700 4 жыл бұрын
A czy Pan @nauka. To lubie gra w coś czasami ? :)
@4Kolo_o
@4Kolo_o 2 жыл бұрын
Czyli najleprze są gry zręcznościowe, przygodowe, fabularne, symulacyjne, sportowe, strategiczne i edukacyjne?
@karolusmiechnijsie
@karolusmiechnijsie 4 жыл бұрын
Wyobrażacie sobie, jakby to wyglądało, gdy chirurg streamował na twitchu operację w stylu gamerskim: - Hejka, ludzie. Tu wasz ulubiony profesor doktor habilitowany Skalpi. Dzisiaj zajmiemy się bardzo trudną misją, w której musimy wyciąć guza na dwunastnicy. Pamiętajcie, że mamy tylko jedno życie. No to lecimy....
@micha7797
@micha7797 4 жыл бұрын
I wszyscy piszący ''F" Na czacie kiedy pacjent umrze
@SerioSerioNieZciemniam
@SerioSerioNieZciemniam 4 жыл бұрын
Top 1 strimer czuje
@matwait4653
@matwait4653 4 жыл бұрын
Pacjent zmarł.... "ok nic się nie stało wczytamy Save", a tak serio wątpię by najbliższej przyszłość ktoś się odważył na taki krok, może jakieś uczelnie medyczne w ramach edukacji swoich studentów, ale nigdy jako element rozrywkowo edukacyjny jak dla mnie nie zbyt to by było etyczne.
@michalgeppert5373
@michalgeppert5373 4 жыл бұрын
Pracuję z chirurgami i z ich poczuciem humoru to jest mniej nieprawdopodobne, niż się wam wydaje...
@MYAceb
@MYAceb 4 жыл бұрын
Problem jest taki i jest to mniej więcej udowodnione, że człowiek nie jest wstanie jednocześnie "perfecyjnie grać" i rozmawiać. Jeśli taki strim byłby, to byłby to stream bardzo cichy, gdzie taki strimujący doktor rzadko mówiłby w trakcie, conajwyżej sporo przed i po :P.
@SondaPower
@SondaPower 4 жыл бұрын
Ja np. 60% słówek języka Angielskiego nauczyłem się właśnie przez gry. Kiedyś powiedziałem to anglikowi i był bardzo zaskoczony :)
@dzikowy7
@dzikowy7 4 жыл бұрын
Mam dokładnie tak samo.
@krata420
@krata420 4 жыл бұрын
No gramatyke itp to akurat w grach sie człowiek nie nauczy ale ja też z 70% słówek znam z gier
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode 4 жыл бұрын
Ja niemieckiego uczyłem się z gier historycznych. Ot parę zdań wkułem na pamięć. Ale nie wiedzieć czemu w Berlinie jakoś nie zareagowali na mnie entuzjastycznie...
@krata420
@krata420 4 жыл бұрын
Krieg krieg!
@biesolov9255
@biesolov9255 4 жыл бұрын
@@krata420 Jako dziecko nie uczysz się gramatyki, jeżeli twoje otoczenie mówi poprawnie, uczysz się mówić poprawnie. W moim domu zawsze mówiono poprawnie, więc nie do końca rozumiałem po co uczyć się odmiany przez przypadki, wydawała się oczywista. Grając w gry lub oglądając filmy uczysz się gotowych schematów. Możesz stworzyć dowolne zdanie zmieniając podmiot i orzeczenie w wyuczonych wcześniej schematach.
@grzegorzwatroba
@grzegorzwatroba 4 жыл бұрын
To "czucie powierzchni" może być osiągane przez sensory haptyczne - wkrótce PlayStation 5 i nowa wersja pada do tej konsoli będzie obsługiwała takie wrażenia (np. uczucie naciąganej cięciwy łuku w rękach). Bardzo doceniam wymienienie wielu zalet grania - jako programista gier już od ponad 10 lat widzę jak się zmienia podejście do gier i graczy - od niszowego hobby i małych grupek zapaleńców tworzących gry w garażu, przez rozwijający się biznes, który jest nowym "ogłupiaczem" dzieci po erze telewizji i VHS, po prawdziwy przemysł i zjawisko powszechne i popkulturowe, które w końcu dokładnie się bada i analizuje oraz uzyskuje konkretne wyniki. Warto zdecydowanie jednak stworzyć materiał o zagrożeniach związanym z graniem: ekspozycję nieletnich na niestosowne treści (czyli problem każdego innego medium), efekty zbyt długiego grania (uzależnienie psychiczne, problemy ze spaniem, wady postawy i wzroku), aspekty społeczne (postępująca izolacja zwłaszcza młodszego pokolenia lub przeniesienie socjalizowania się w świat wirtualny) czy też ekonomiczne (lootboxy w grach, które uzależniają jak hazard w kasynie, przez co gracze wydają niesamowite wręcz sumy pieniędzy na wirtualne przedmioty). Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne materiały (również ten o operacjach przez maszyny)!
@mrbeckham666
@mrbeckham666 4 жыл бұрын
ale to nie do końca o to chodzi bo przecież najpierw ktoś musi ci zaprogramować w grze by to działało tak jak powinno :) Więc robot i taki musi odczytać sam odpowiednio czy coś jest takie czy takie :) A dopiero później przenieść to na sensory.
@grzegorzwatroba
@grzegorzwatroba 4 жыл бұрын
@@mrbeckham666 nie działa to w tej kolejności - najpierw potrzebujesz sprzętu na który programujesz funkcjonalność. Więc w pierwszej kolejności grupa projektantów i inżynierów opracowuje sprzęt i wystawia sygnały wejścia/wyjścia (w duuuużym uproszczeniu). Potem dopiero wchodzą programiści kolejno od sterowników, systemów, a potem programów /gier by to obsłużyć.
@mrbeckham666
@mrbeckham666 4 жыл бұрын
@@grzegorzwatroba ale ja nie powiedziałem że tak to wygląda :) więc nie wiem o co ci chodzi :) bez programistów tak samo nie ma sprzętu bo trzeba go dobrze wykorzystać to działa w dwie strony po prostu dobry sprzęt a hujowe sterowniki nie mają sensu :)
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode 4 жыл бұрын
Gdy z pewnością poprawiają psychomotorykę a niektóre też rozwijają kreatywność i uczą cierpliwości. Wbrew pozorom nie wywołują agresji, ale mają inny znaczący minus - gry dość łatwo zaspokajają potrzebę sukcesu, co prowadzi do zaniedbywania realnego życia na rzecz spędzania w grze każdej wolnej chwili. Gra może uzależnić, jeśli łatwiej w niej o sukces niż w życiu codziennym.
@maciejderela2018
@maciejderela2018 4 жыл бұрын
Jest Pan jednym z ważniejszych publicystów w Polsce, jesteśmy wdzięczni Panu za to, co Pan robi!
@p3run
@p3run 4 жыл бұрын
Z perspektywy lat muszę przyznać przed samym sobą, że granie prawie zrujnowało mi życie w czasie studiów (lata 2003-2008). Poświęciłem na granie zbyt dużo, nie wykorzystałem najlepiej szansy na swój rozwój osobisty. Zalety może i były.. ale nie były one warte straconego czasu.
@miymo1699
@miymo1699 4 жыл бұрын
Co ze wzorkiem? Co z postawą ciała po przez siedzenie na krześle? Co z myleniem świata rzeczywistego z fikcyjnym? Co z adaptacją w rzeczywistym środowisku, podczas poznawania nowych ludzi? Dzieci są pewne siebie w grze, natomiast podczas spotkania face to face tracą zapewnienie o wyższości, bo nie mogą pochwalić się EQ czy LEVELEM. Zdaję sobie sprawę, że film jest o rozwoju mózgu, nie o wszystkich skutkach, a zrobi Pan odcinek dotyczący minusów, jednak razi mnie aż tak dobre zdanie na temat grania w obecnych czasach. Jesteśmy topką w europie pod względem samobójstw oraz otyłości wśród dzieci. Podłożem jest sieć i również gry komputerowe. Podam przykład z życia codziennego: Chłopak z którym grałem przypadkowo w gry multiplayer szydził, obrażał mnie i prowokował w internecie. Powodem był fakt, że byłem zawsze średni w tego rodzaju rzeczy, ale od czasu do czasu pozwoliłem sobie zagrać dla „fanu”. Nie ukrywałem zirytowania. Okazało się, że owy chłopak jest moim przyszłym kolegą z klasy w liceum i wiecie co? Szkoda mi było nawet poświęcać mu jednego słowa apropo wyzwisk i obelg, które kierował w moją stronę podczas gry. Zakompleksiony, zgarbiony, otyły i blady zamknięty w sobie chłopak. Oczywiście miał refleks w dłoniach i był całkiem inteligentny, ale oprócz tego - wrak. Pozdrawiam cały kanał i osoby oglądające. Gry są super! O ile znamy umiar i rozróżniamy co jest czym :)
@marty6460
@marty6460 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawie zrealizowany odcinek. Przyjemnie się oglądało i sporo się dowiedziałem. Na pewno zostanę na dłużej, choć podejrzewam, że głównie to dzięki temu w jaki sposób Pan opowiadania w tym filmie :D
@Vulver
@Vulver 3 жыл бұрын
Gry są łatwą ucieczką od rzeczywistości i trudno zachować umiar. Piszę z autopsji. Jak się nie ma umiaru to można przegapić kawałek życia i potem też trudno to zmienić już jako dorosły człowiek. Najgorsze że nie dostrzega się tego bądź nawet nie chce dostrzegać do momentu aż w końcu negatywne aspekty takiego działania wdają się we znaki. Oczywiście wszystko można w pewnym stopniu naprawić, a wszelkie pozytywy można zachować dopóki jest się zdrowym. Pozdrawiam zapalonych graczy takich jak ja!
@Wierzej1
@Wierzej1 4 жыл бұрын
Panie Tomku, jak zwykle pełen profesjonalizm. Tylko jedna uwaga DaVinci to nie robot. To "tylko" manipulator. Nie ma żadnych sensorów ani algorytmów. Doktorzy nazywają to robotem bo to brzmi lepiej. Jeśli chce Pan znaleść robota na sali operacyjnej to anestezjolodzy mają coś takiego: pompa infuzyjna z opcją TCI - target controlled infusion. Lekarz wrowadza dane pacjenta i zadaje utrzymanie stężenia leku we krwi na konkretnym poziomie a pompa dalej już sobie radzi sterując szybkością wlewu. Pozdrawiam
@gallanonim3394
@gallanonim3394 4 жыл бұрын
Ja dostałem komputer mając 14 lat. Oczywiście do "nauki". Na początku grałem w gry. Kto pamiętam Diablo, albo Drive Test albo (trochę dziecięce) Crock? Później odkryłem AM i zacząłem czytać teksty. Zniknął problem z robieniem błędów ortograficznych. Jak się nie czytało nic, a nagle zaczęło się czytać kilkudziesięciostronicowe "felietony" w ilościach hurtowych, napisane "w miarę" poprawnie, to efekt musiał być. Następnie sam chciałem tworzyć e-magazyny lub e-ziny. Musiałem nauczyć się htmla. Długie godziny spędzałem nad wprowadzaniem linijek kodu, weryfikowaniem, czy jest tak jak chcę, itd. Idealny "niewolnik" robi coś pro-publico-bono i jeszcze jest tym zajarany. Mnie jarało, że po wpisaniu czegoś do htmla wyskakuje coś konkretnego, co jest ładne, ma logiczną spójność. Wiele razy przerywałem siedzenie nad komputerem, kładłem się na łóżku i myślałem jak rozwiązać jakiś problem, albo jak zrobić, żeby odnośniki do jakieś strony były na każdej stronie z automatu. Nie zostałbym programistą, gdyby nie ten prezent. Horrendalnie drogi gadżet na początku lat 2000. Ale opłaciło się. Teraz za miesięczną pensję mógłbym sobie kupić równowartość dwóch takich komputerów i jeszcze by zostało... na waciki ;)
@piotrfret562
@piotrfret562 4 жыл бұрын
ale nie jesteś typowym przedstawicielem społeczności wpatrujacych się w monitor.
@marcinnowak5996
@marcinnowak5996 Жыл бұрын
Naukowe podejście wymagałoby rozważenia: 1) korzyści z grania, 2) start z grania, 3) korzyści utraconych przez brak innego sposobu spędzania czasu, 4) strat uniknietych dzięki nie spedzaniu czasu w sposób alternatywny. Chodzi o to, żeby plusy nie przysłoniły nam minusów - jak powiedział klasyk.
@misa148
@misa148 4 жыл бұрын
W moim przypadku było tak, że w pewnym czasie poświęcałem bardzo dużo czasu na granie w popularnego counter strike'a global offensive (ogólnie poświęciłem na niego około 3tys. godzin) ale nie ze względu na uzależnienie lub ucieczkę od świata rzeczywistego, tylko ze względu na chęć rywalizacji. Najwięcej czasu na granie poświęcałem wtedy gdy zrezygnowałem z gry w piłkę nożną. Granie zastępowało mi w pewnym stopniu sport właśnie na poziomie rywalizacji. Dawało dokładnie takie same emocje lub niekiedy silniejsze niż właśnie piłka nożna.
@DOKTORPERUN
@DOKTORPERUN Ай бұрын
3k godzin...i poświęcał za dużo czasu 😂😂😂😂 ogarnij się , ja mam 12k godzin...to jest problem
@TomaszTrelaPlus
@TomaszTrelaPlus 4 жыл бұрын
Granie w gry, często przeradza się w chęć tworzenia własnych gier, albo rozwijać gry stworzone. Co zarazem dalej prowadzi do rozwoju w innych dziedzinach niż sama rozgrywka. Rozrywką staje się nauka. Nagrodą, chwała w społeczności.
@Elevetoo
@Elevetoo 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Myślę, że ten materiał jest wręcz zbyt krótki, ponieważ warto przeanalizować wady i zalety gier wideo. Chciałbym by więcej osób mogło zobaczyć, iż gry to nie takie głupie medium.
@jacobvhs
@jacobvhs 4 жыл бұрын
Do wszystkich dzieciaków, które nie ogarniają rzeczywistości: to, że zarywacie noce na Fortnicie, Minecrafcie, Wiedźminie czy Cywilizacji nie oznacza, że zostaniecie super inteligentnymi ludźmi, którzy doskonale poradzą sobie w życiu. Wręcz przeciwnie.
@NeoMartel
@NeoMartel 4 жыл бұрын
Postal 2 najlepszą grą edukacyjną
@SerioSerioNieZciemniam
@SerioSerioNieZciemniam 4 жыл бұрын
Umysłowe Ghetto gra dziecinstwa :D pamietam ze byla w jakiejs gazecie typu cd project
@SondaPower
@SondaPower 4 жыл бұрын
Manhunt - to dobra gra od Rockstar, w którą nie mogłem grać jak już się robiło ciemno za "dzieciaka" :)
@dzikowy7
@dzikowy7 4 жыл бұрын
A GTA i Manhunt to już wogóle!
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
Zadzwonię do chłopaków z Al Kaidy, oni zdaje się, lubią wysadzać rzeczy.
@mrbeckham666
@mrbeckham666 4 жыл бұрын
teraz już wiem że odrąbanie głowy szpadlem nie jest tak łatwe jednak :) I sikac do góry też nie warto :) Benzyna też się trochę szybciej kończy :) Chciałem jeszcze kota z ASG wypróbować no ale mam tylko jednego kota za bardzo go kocham :)
@Sebastian-oz1lj
@Sebastian-oz1lj 4 жыл бұрын
6:00 oczywiście mówisz o uzależnieniu. Uzależnić się można od wszystkiego więc moim daniem gadanie roch bez sensu media trują o uależnieiu d komputera (oraz innych) juz od dawna i nie przestają. Moez za to poruszyć temat czym naprawdę jest uzależnienie- że to nie jest tak jak większość ludi robienie czegoś często a bardziej złożony proces. Można robić coś bardzo często a nie być uzależnionym. Psychologowie od niedawna auważają, że uależnienie pojawia się tam gdzie człowiek zaniedbuje swoje codzienne obowiązki żeby oddac się swojemu "narkotykowi"
@szymonnosek8120
@szymonnosek8120 4 жыл бұрын
Dla osób które nie chcą oglądać obrazów krwi można napisać do którego momentu mają przewinąć albo nie patrzyć w ekran
@olcziq_
@olcziq_ 4 жыл бұрын
To ja dorzucę swoje trzy grosze na temat gier :D pisałam pracę dyplomową "gry komputerowe a agresja" i wyniki badań, które przeprowadziłam (co prawda nie były na dużą skalę, ale wystarczająco sporo osób wzięło udział) jednoznacznie wykazały, że samo granie w gry nie powoduje długotrwałej agresji w człowieku ^_^
@lukassierant2652
@lukassierant2652 4 жыл бұрын
Szanuję za wiedzę i sposób przedstawienia.
@Draconager
@Draconager 4 жыл бұрын
Osobiście dodałbym jeszcze naukę języka angielskiego. Sporo słów oraz zwrotów znam dzięki grom wideo właśnie. Nawet jeśli nie zna się danego słowa, to dzięki interaktywności będzie można się dowiedzieć co ono oznacza. Przykładowo gra wyświetla nam komunikat o treści "Press R to reload" i jeśli domyślimy się, że trzeba wcisnąć klawisz R i to zrobimy, to postać przeładuje broń i w ten sposób dowiemy się, co oznacza słowo reload.
@Admiral45-10
@Admiral45-10 4 жыл бұрын
4:33 w grze HOI4 bardzo mocno przydają się takie rzeczy: - przyczyny upadku Operacji Barbarossa - okręty ,,użyteczne" w prawdziwych bitwach morskich - błędy w trakcie prawdziwych bitwach - kiedy zaczęły się konkretne wydarzenia i jak poszczególne państwa się do nich szykowały.
@michaelq16000
@michaelq16000 4 жыл бұрын
No i super, nareszcie nieoczywisty temat (a przede wszystkim nareszcie nie uczenie rodziców czym jest internet)
@Kanei20
@Kanei20 4 жыл бұрын
Jako student medycyny z chęcią obejrzałbym taką operację, zawsze można ustawić ograniczenia wiekowe na film i dać stosowne ostrzeżenie że film jest o takiej tematyce
@mrbeckham666
@mrbeckham666 4 жыл бұрын
Panie Tomaszu jestem graczem i jestem pod wrażeniem jak pan dobrze przygotował się do tematu :) Możliwe że grał pan w wiedźmina :D
@HUSARdpl
@HUSARdpl 4 жыл бұрын
Bardzo dobry temat. Filmik OK, chociaż moim skromnym zdaniem, za krótki. Przydałby się teraz taki, o minusach grania. Tak dla kontrastu. Jestem graczem przez większość życia. Od czasów ZX Spectrum, który był moim pierwszym komputerem, ale zawsze chętnie oglądam takie filmy. Pozdrawiam :)
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 2 жыл бұрын
Największy problem to kręgosłup (siedzenie), choć on i tak siądzie jak będziesz miał siedzący tryb życia. Niektórzy mają problemy ze wzrokiem (choć to nie jest norma). Na koniec zostaje potencjalna alienacja, z jednej strony przez gry można poznać sporo ludzi, z drugiej spotkać się z hejtem, shamingiem, oszustami i generalnie niezdrową atmosferą, co może pobudzić np do autoagresji. Tak więc nie same są zalety tego hobby ;) Pozdrawiam, gracz od 25 lat od C64 :)
@johnnysyjonsky4424
@johnnysyjonsky4424 4 жыл бұрын
Można wymieniać różne pozytywne efekty wypływające z korzystania wirtualnej rozrywki, ale w dużej mierze brzmi to jak obrona nałogowców coraz powszechniej nazywana "e-sportowcami" ;P Bo i oczywiście są wspomnienia i czas dzieciństwa rządzi się swoimi prawami, ale z biegiem lat człowiek dochodzi później do wniosku, że ten czas mógł wykorzystać o wiele owocniej...
@gmxleg8030
@gmxleg8030 4 жыл бұрын
Witam, To wszystko zapewne prawda . Ale są też wady gier i to całkiem spore i niebezpieczne. Trafiłem na materiał, przepraszam niemam odnośnika, w którym zwraca się uwagę na to że gry powodują wydzielanie się w naszym organizmie dopaminy. A to skolei powoduje że nie możemy się potem skupić na innych ważnych sprawach. Czy graliście do nocy bez zmęczenia, a próba nauczania się czegoś sensownego kończyła się szybkim znudzeniem i brakiem chęci do czegokolwiek?
@voiceofomiej7722
@voiceofomiej7722 2 жыл бұрын
Czekam na gry komputerowe w których sie steruje głosem, ma się opcje dialogowe ale trzeba je jeszcze powiedzieć do mikrofonu: są 3 opcje krzykiem miło i potulnie lub normalnie i postać z gry odpowiada adekwatnie 1 potulnie 2 krzykiem i wyższością 3 normalnie. To by wprowadziło lepsze prawdziwsze emocje do gier a nie tylko siedzenie z neutralną miną przed monitorem nuuuda
@thedeepestdarkness84
@thedeepestdarkness84 4 жыл бұрын
Panie Tomaszu, a ja proszę o odcinek o grzybach. Dlaczego zabijają. Co w nich zabija. Dlaczego niszczą nasze organy. Jak oddziałują ich toksyny.
@krzysiekkotwica6510
@krzysiekkotwica6510 4 жыл бұрын
Jak byłem młodszy, to dużo grałem w Colobot, programowałem roboty. Lepszego pierwszego kontaktu z kodem nie potrafię sobie wyobrazić 💪
@adamkzuwitz171
@adamkzuwitz171 4 жыл бұрын
Ja od małego uwielbiałem gry strategiczne/ekonomiczne, symulatory typu Cities Skylines. Obecnie z wykształcenia jestem ksiegowym i może mi to pomogło bo bardzo ludzie kalkulować, rozliczać, planować pewne rzeczy.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 4 жыл бұрын
spodobało mi się określenie "widzenie peryferyjne". Dodał bym jeszcze podzielność uwagi
@kamilzbrozek6199
@kamilzbrozek6199 4 жыл бұрын
Swego czasu sporo grałem. Jako, że napotykałem różne problemy, to nauczyłem się trochę struktury systemu i hardware-u. Obecnie jestem programistą, chociaż skończyłem kierunek elektronika. O dziwo dzięki umiejętnościom nabytym przy graniu egzaminy z architektury komputerów były banalne. Bez nauki dobre oceny, a koledzy mieli problemy z zaliczeniem. Także tak, jeżeli granie nas zmusi do dodatkowego wysiłku (chcemy sami rozwiązać jakieś problemy) to nauka idzie w nas a nie w las :D Angielskiego nauczyłem się na filmach i właśnie grach i jakoś sobie radzę ;) Oczywiście myślenie strategiczne itp. również wyniesione z gier.
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
Ja natomiast próbuję się zabrać za naukę programowania, bo chcę zacząć tworzyć mody do gier.
@kamilzbrozek6199
@kamilzbrozek6199 4 жыл бұрын
@@baltofarlander2618 I już coś ogarnąłeś?
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
@@kamilzbrozek6199 w jedną godzinę ciężko. I tak muszę się go w końcu nauczyć, żeby być w stanie zaliczyć studia. Elektroniki chcę się nauczyć od dawna, ale nie bardzo mam motywację i brakuje mi niektórych narzędzi, choć to drugie da się przeskoczyć.
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
@@kamilzbrozek6199 ale próbowałem robić prosty addon dodający playermodel do garry's moda
@kamilzbrozek6199
@kamilzbrozek6199 4 жыл бұрын
@@baltofarlander2618 ja z kodem gier nie miałem w życiu do czynienia kod c++ to jest to co widzę najczęściej bo w tym głównie robię. Czasami Java. Trochę Pythona i do skryptów Bash. Ewentualnie mogę pomóc się wgryźć w podstawy programowania obiektowego. :P
@thebestchillsounds4780
@thebestchillsounds4780 4 жыл бұрын
O mój temat to może się też troszkę wypowiem. Byłem jestem i będę nałogowym graczem już wykorzystałem swój nałóg myślę że bardzo dobrze w życiu. Studia skończyłem filologię angielską wszystko zawdzięczam z grą bo tam się nauczyłem języka angielskiego moja praca magisterska była na temat nauki języka angielskiego przez dzieci w grach MMORPG. Następnie założyłem szkołę językową która się bardzo dobrze rozwija. Tutaj wszystko zawdzięczam Grom strategicznym w które grałem dzięki nim potrafiłem podjąć bardzo dobre decyzję inwestycyjne. Grom MMORPG oprócz nauczenia się języka angielskiego zawdzięczam również naukę sprzedaży cały czas było się trzeba wymieniać z innymi graczami różnymi przedmiotami i stałeś z nimi w interakcje dzięki temu teraz prowadzę sklep internetowy oraz pisze oferty na Facebooka oraz email marketing. Trzecią grupą były gry akcji można powiedzieć że FPS oraz zręcznościowe coś niektórym ufna bardzo dobrze wykształcić sobie szybkość reakcji świadomość podejmowania decyzji wybór decyzji w czasie rzeczywistym oraz widzenie i postrzeganie przestrzenne. można tak wymieniać i mówić bez końca cały czas by się coś znalazło oczywiście gry to bardzo niebezpieczna rzecz sam będąc nauczycielem teraz widzę jak ci grają w różne minecrafty grają w po polsku nic z tego nie wynoszą tylko spędziłem niepotrzebnie czas i tutaj mi się wydaje że jest rola rodziców żeby jak już mają grać żeby coś z tego czerpać żeby granie była samą przyjemnością ale żeby był jakiś pożytek z tego da się to zrobić bardzo polecam każdemu to robić i chciałbym żeby każdy właśnie tak robił żeby wyciągał z gier jak najwięcej można. Pozdrawiam
@biuromegadesign
@biuromegadesign 4 жыл бұрын
Poproszę o film o operacjach robotycznych. Myślę, że wiele osób chciało by go obejrzeć. A inni niech go nie oglądają. :)
@agaadamczyk5374
@agaadamczyk5374 4 жыл бұрын
Lubię Pana filmy
@karolkowalski4249
@karolkowalski4249 4 жыл бұрын
Dzieki za linki do pomocy naukowcom
@donatapluskota9875
@donatapluskota9875 Жыл бұрын
Pytanie jest takie, czy rozwój spowodowany grami jest długofalowy? Czy zręczność jest póki grasz, a jak przestaniesz czy ta cecha się zmienia?
@1matim
@1matim 4 ай бұрын
dzięki za filmik
@danger6684
@danger6684 4 жыл бұрын
Jak komuś będzie przeszkadzało wnętrze ciała to sobie wyłączy filmik i najwyżej da łapkę w dół. Niech pan się nie ogranicza na wszelki wypadek.
@tomzajac1053
@tomzajac1053 4 жыл бұрын
Jak zwykle na temat czysto i przejrzyście. Pełen profesjonalizm, pozdrawiam Pana.
@julasxziom6386
@julasxziom6386 4 жыл бұрын
Ojcu muszę powiedzieć że to gry rozwijają a nie durna polityka z TV którą karmi się codziennie po kilka godzin. A właśnie, może jakiś filmik o wpływie telewizji (i polityki) na mózg?
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
Prawdziwa polityka to co innego niż papka w TV, ale na pewno często jest ona bardziej denerwująca niż pożyteczna.
@CzarnyHusarz_
@CzarnyHusarz_ 4 жыл бұрын
Panie Tomaszu dowiedziałem się, że razem z Panem Niedźwiedzkim i reszta ekipy będziecie tworzyć radio 357. Kibicuję wam serdecznie i zachęcam resztę widzów do wspierania radia 357 na patronite 📻👍
@mariuszka3334
@mariuszka3334 4 жыл бұрын
3:52 - mam pytanie, które typy gier powodują lepszy rozwój / stymulację tych obszarów? Chętnie bym sobie o tym poczytał.
@JackAligator.
@JackAligator. 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał
@vitanii
@vitanii 4 жыл бұрын
ja bym bardzo chętnie obejrzała film z sali operacyjnej, coś niesamowitego 💜
@CicheckiMikoaj3187C
@CicheckiMikoaj3187C 3 жыл бұрын
Super kanał
@matichmurka
@matichmurka 4 жыл бұрын
koxx film dzięki za informacje :))))
@rmierzwiak
@rmierzwiak 4 жыл бұрын
Szkoda, bo chciałabym film z takich operacji. Jestem technikiem weterynarii i uwielbiam asystowanie przy operacjach i sekcjach zwłok, mogę oglądać godzinami :P
@klulikxd
@klulikxd 4 жыл бұрын
Możesz sobie w internecie wpisać to chyba znajdziesz XD
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode 4 жыл бұрын
sekcje zwłok godzinami? Wole nie pytać, jak u Ciebie wygląda wieczór filmowy z przyjaciółmi...
@rmierzwiak
@rmierzwiak 4 жыл бұрын
@@pogodanaprzygode nie robię wieczorów filmowych :P
@klulikxd
@klulikxd 4 жыл бұрын
@@pogodanaprzygode No wiesz kogoś może to fastynować, ciekawić a drugiego odrazać i wypychać obiad na drugę stronę XD przecież nie każdy nadaje się na weterynarza :P
@Zarii37
@Zarii37 4 жыл бұрын
A kojarzysz kanał VetRanch? Myślę, że będzie idealny dla Ciebie
@Baldur1005
@Baldur1005 4 жыл бұрын
Np. Mortal Kombat uczy anatomii, a GTA przepisowej jazdy samochodem w warunkach wzmożonego ruchu na jezdni.
@SzalonyChedozeniec
@SzalonyChedozeniec 4 жыл бұрын
Obejrzałem do końca. Gdzie ta nieklarowna diagnoza, którą Pan zapowiadał?
@janp8069
@janp8069 4 жыл бұрын
Zawsze mnie to zastanawiało, dzięki za ten materiał 😁
@adamkonieczny6523
@adamkonieczny6523 4 жыл бұрын
Gratuluję za program Już kilka naście lat temu słyszałem że granie w gry zręcznościowe pomagają w życiu
@kipsed8428
@kipsed8428 4 жыл бұрын
super, wcześniej jak grałem w gry to wszyscy mówili że to złe, a teraz nie gram i wszyscy mówią że granie jest dobre
@hannagrabowska9130
@hannagrabowska9130 4 жыл бұрын
Zależy w jakie gry grałeś i ile przy tych grach siedziales no i oczywiście czy przez te gry nie wykonywałeś swoich obowiązków oraz jak te obowiązki wykonywałeś.
@kipsed8428
@kipsed8428 4 жыл бұрын
@@hannagrabowska9130 o kurde to już zbyt zaawansowane rozważania :D
@hannagrabowska9130
@hannagrabowska9130 4 жыл бұрын
@@kipsed8428 - nie, jeśli traktujesz miłość na poważnie. Oczywiście rozumiem, że możesz być jeszcze młodziutki chłopak, ale może na przyszłość ci się przyda. 😉
@mr.wyrzykowski7522
@mr.wyrzykowski7522 3 жыл бұрын
mam w norwegii egzamin ustny z polskiego, i wlasnie ten filmik bedzie uzywany jako temat rozmowy podczas egzaminu. mam go za okolo 25 min. ciekawe jak pojdzie
@gigachad3457
@gigachad3457 2 жыл бұрын
I jka
@gigachad3457
@gigachad3457 2 жыл бұрын
Jak
@patrolowaty
@patrolowaty 4 жыл бұрын
Kerbal Space program to świetna gra:D często trzeba się douczyc, żeby grać dalej. Np manewry na orbicie, czy dokowanie. Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste:p
@bartekmarze1863
@bartekmarze1863 4 жыл бұрын
A teraz 2 ma być
@maciejhelminiak6300
@maciejhelminiak6300 4 жыл бұрын
Zeby uczciwie odpowiedziec na pytanie postawione w tytule, nalezy sprawdzic relatywny a nie absolutny wplyw gier na mozg. Relatwyny do innych rozwijajacych czynnosci. Czy gdyby konkretny gracz spedzal mniej czasu na grach a wiecej na innym rozwijajacym zajeciu to mialoby to bardziej czy mniej korzystny wplyw? Jak zwieksza/zmniejsza korzysci z grania znaczne (nawet ekstremalne) wydluzenie czasu grania? Takze - jakie zagrozenia (nie zwiazane z rozwojem mozgu) niesie zbyt intensywne granie? itd.
@MKW-PRO
@MKW-PRO 3 жыл бұрын
Lista pozytywów wymieniona szczegółowo, negatywy to wspomnienie ze są... warto było je też wymienić bo wychodzi na to iż są nieistotne ;)
@KamikazeMedias
@KamikazeMedias 4 жыл бұрын
Ogólnie to tak - gry mogą pomagać też w łamaniu barier społecznych bo widzisz avatara a nie prawdziwego człowieka. Głosowa komunikacja trochę ten świat wirtualny rozbija ale nie aż tak by się człowiek z niskimi umiejętnościami komunikacyjnymi i społecznymi nie bał. Fajne to dla samotników - ale pamiętać należy by mimo tego że np. gramy po 9 godzin - jak ja kiedyś - teraz 5 godzin - by ruszać się. Mając pracę i gry nie siedzimy non stop przed kompem. Gry to też fajny odstresowywacz btw.
@Lama-lf3si
@Lama-lf3si 4 жыл бұрын
MAAAA 1 HP, Dobij go, Dobij GOO, Kur** zlagowało mnie, porobił bym 5 samemu. Ale masz rację czasami można się odstresować
@koizumichineko9272
@koizumichineko9272 4 жыл бұрын
Mój dziadek odkąd mam 5 lat narzekał że gram za dużo w gry, byłem do tego stopnia uzależniony że jako pracę inżynierską napisałem własną grę rytmiczną, jeśli grasz naciskając na rozwój samego siebie to bardzo ciężko jest przegiąć pałę :V
@jolie8415
@jolie8415 4 жыл бұрын
Chętnie bym obejrzała taki filmik z operacji. Widzę, że kilku komentujących też. Jak ktoś wrażliwy to nie musi oglądać.
@Ciany
@Ciany 15 күн бұрын
Ja gram od roku bardzo dużo, ale nie gram w jakieś debilne napierdzielanki, na które naprawdę szkoda czasu, tylko w gry z fabułą, a to tak jakby oglądać film, tylko dodatkowo w nim uczestniczyć. I nie wszystkie gry wpływają negatywnie bo są takie które rozwijają pamięć, refleks.
@spaceastro5310
@spaceastro5310 4 жыл бұрын
a co z np. Euro Truck, FSX, FlightGear, czy Ship Sim?
@kacperryko4497
@kacperryko4497 4 жыл бұрын
Doom-najlepsza gra na religie
@-Popel18-
@-Popel18- 4 жыл бұрын
O co ci chodzi doom guy to naj lepszy egzorcysta na rynku duma mieć z takim lekcje
@paulinajulianna8351
@paulinajulianna8351 4 жыл бұрын
Jak zawsze super! Czekam na kolejny filmik. 🙂
@karolbielarczyk251
@karolbielarczyk251 4 жыл бұрын
Kupowa koszula
@SoluxED
@SoluxED 4 жыл бұрын
Tylko podał Pan same zalety grania w gry, a wad moim zdaniem jest też dość sporo :)
@Rezlusiowa
@Rezlusiowa 4 жыл бұрын
przecież było powiedziane ze pojawi się o tym odcinek niedługo xD
@kamgor200
@kamgor200 4 жыл бұрын
Mam wrażenie jak bym widział ten obrazek z miniaturki i ten sam tytuł ktoś też tak ma?
@gurzyca
@gurzyca 4 жыл бұрын
Gdy byłem małolatem grałem w grę antyterrorystyczną. Po dobie granie mama kazała mi iść po zakupy... Idąc przez osiedle rozglądałem się czy jakaś lufa karabinu nie celuje we mnie. Już więcej nie grałem
@piotrfret562
@piotrfret562 4 жыл бұрын
Jeszcze zapomniałem, zainteresował mnie ten krytycyzm jak rozumiem wyostrzenie tego zmysłu. Otóz odpowiadam ze moja Mama ma więcej krytycyzmu niż członek społeczności . Nie ukrywam, że wydźwięk tego filmu i właśnie brak krytycyzmu autora wobec przytaczanych przez siebie tzw prac naukowych jest dla mnie ciosem.
@TheMAciej18
@TheMAciej18 4 жыл бұрын
Witam mnie gry komputerowe w dzieciństwie nauczyły lepiej angielskiego niż sama szkoła. Pozdrawiam .
@janwoj777
@janwoj777 4 жыл бұрын
Jak oglądanie kanału Nauka. To Lubię wpływa na mózg ? Oczywiście oczywista oczywistość. Pozdrawiam panie Tomku 👍
@AkwarystaNiedzielny
@AkwarystaNiedzielny 4 жыл бұрын
Super ze mlody czlowiek potrafi wykorzystac swoje zasoby , inwestowac , planowac , super ze ma wyobraznie przestrzenna itd itd tylko co sie wydarzy gdy przez dlugie miesiace nie bedzie pradu? Co w momencie kiedy w koncu Bitcoin upadnie a za potrzebny towar bedzie trzeba zaplacic innym towarem ? Umiar - 6 godzin czy 2 godziny ?
@bogusawsotwinski3091
@bogusawsotwinski3091 2 жыл бұрын
Naprawdę robót!!!!!!!!!!
@sladzbrodni7358
@sladzbrodni7358 4 жыл бұрын
[D] A media dalej toczą pianę, że rozwijają tylko agresję. Pomimo wielu, wielu badań, że pomagają w podejmowaniu decyzji, precyzji, czasowi reakcji...
@tomekroszak9545
@tomekroszak9545 4 жыл бұрын
literówka w tytule :)
@annarozanska9521
@annarozanska9521 2 жыл бұрын
Witam, pominęliście fakt ogromnego uzależnienia dzieci od gier oraz co za tym idzie niechęć do zdobywania wiedzy, przesiadywanie przed monitorem powoduje wiele chorub i utratę kontaktu z rzeczywistością, gry wyżądzają więcej szkody niż pożytku, są jak ukryta choroba która powoli niszczy świadomość i zdrowie przede wszystkim dzieci. Pozdrawiam
@fillowskyy
@fillowskyy Жыл бұрын
Widać że masz rację, najbardziej to widać po twojej błędnej, okropnej ortografii :) Jeśli czegoś nie rozumiesz, a ty gier napewno nie rozumiesz, i tylko oglądasz TVP i TVN to się nie dziwię że sądzisz że "gry = złe".
@TechPRO100
@TechPRO100 4 жыл бұрын
Prosimy o film z wnętrzem człowieka!
@jakubschulz4353
@jakubschulz4353 4 жыл бұрын
"nudnego wpisywania linijek kodu" . To mogła powiedzieć tylko osoba totalnie nie znająca się na temacie. Robisz świetne materiały ale tym zdaniem mnie akurat bardzo wkurwiłeś. Prawdziwe programowanie przypomina przygodę. Momenty wielkiej euforii, a nierzadko również flustracji. Na pewno nikt podczas programowania się nie "nudzi"
@ThePodkan
@ThePodkan 4 жыл бұрын
Dlaczego jak miałem 14 lat takich filmików nie było żebym pokazał rodzicom ?!?! xD
@wacekjalczak2134
@wacekjalczak2134 4 жыл бұрын
Co ze sklepem Akademi Superbohaterów? Doczekać się nie mogę na karciankę i koszulkę z Czochralskim...
@abcde11557
@abcde11557 4 жыл бұрын
Koniecznie proszę Nam pokazać te operację ewentualnie ustawić ograniczenia wiekowe. Brzmi i wygląda to kosmicznie
@cookingwitharek9099
@cookingwitharek9099 4 жыл бұрын
Nauka to lubię: Prosta i fajna gra do tworzenia gier Ja: Scratch?
@szymekpomocy9338
@szymekpomocy9338 3 жыл бұрын
Minecraft
@S4SBOX
@S4SBOX 4 жыл бұрын
Zrób o operacjach pls
@capitanjacckk7369
@capitanjacckk7369 4 жыл бұрын
Troszkę połączył Pan gry zręcznościowe (zdolności kinetyczno przestrzenne) i strategiczne (zarządzanie i planowanie)
@Drajwin
@Drajwin 4 жыл бұрын
Aż mnie skręca jak przypominam sobie gdy nauczycielka w podstawówce mówiła że gry nie mają absolutnie żadnych zalet
@xerejuneseve6333
@xerejuneseve6333 4 жыл бұрын
A co jeśli gracz identyfikuje się z bohaterem ,gra przez cały czas po szkole czy pracy ?.Nie rzadko nie śpiąc,rzeczywistość to tylko dodatek.Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja.
@xtg7676
@xtg7676 4 жыл бұрын
Mój syn się ucieszył jak to obejrzał , już gra za dużo a teraz ma wymówkę że to jest pożyteczne. Przez to się mało rusza nie mogę od komputera odgonić . Nie pokazujcie tego dziecią 😁😁😁😁😁
@MultiKomentator
@MultiKomentator 4 жыл бұрын
No to bede grał w gre!
@REVOtoja
@REVOtoja 4 жыл бұрын
Jak coś to nie gram w LoLa, tylko uczę się gromadzić i zarządzać majątkiem :D
@tedemez
@tedemez 4 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@Saheryk
@Saheryk 4 жыл бұрын
Jeśli chodzi o brzydkie obrazki, co do mnie wystarczy ostrzeżenie. Chyba nie jestem jedyny, który ogląda YT zarówno w trakcie jedzenia jak i odwrotnie.
@zedomirzak
@zedomirzak 4 жыл бұрын
Coś widzę że takie narzędzia niedługo znajdą zastosowanie w s.. biznesie. Czuć twardość lub chropowatość.:)
@szymon5259
@szymon5259 4 жыл бұрын
Może dodatkowy kanał dla widzów, którzy chcieliby bardziej niszowych materiałów?
@paulinasitek4967
@paulinasitek4967 4 жыл бұрын
Czy wirusy mogą być źródłem energii/paliwa/utylizacji zanieczyszczeń
@labirynt4022
@labirynt4022 4 жыл бұрын
- M. Kielar - Turska „Dziecko w świecie wirtualnym, szanse i zagrożenia” Wychowanie w przedszkolu nr 3/2002 - R. Szafran, Pomaga nam komputer, „Życie Szkoły” nr7, 2003. Nie było nowszych źródeł?
@naukatolubie
@naukatolubie 4 жыл бұрын
Przecież są też nowsze
@4Kolo_o
@4Kolo_o 2 жыл бұрын
Czyli najleprze są gry zręcznościowe, przygodowe, fabularne, symulacyjne, sportowe, strategiczne i edukacyjne.
Kiedy gry niszczą kreatywność?
8:25
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 76 М.
Obalamy mit o aktywności fizycznej
11:28
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 585 М.
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 108 МЛН
黑天使只对C罗有感觉#short #angel #clown
00:39
Super Beauty team
Рет қаралды 36 МЛН
KAZALI NAM GRAĆ W NAJGORSZE GRY ZE STEAMA
36:40
To Znowu Oni
Рет қаралды 251 М.
"They told me: YOU MUST be a GAMER" - 7 meters underground # 53
22:41
7 metrów pod ziemią
Рет қаралды 799 М.
Dlaczego 230V? #RS Elektronika #111
16:05
RS Elektronika
Рет қаралды 960 М.
Hobby, które zwiększają Inteligencję
10:54
Nie wiem, ale się dowiem!
Рет қаралды 272 М.
Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek
10:57
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 1,3 МЛН
Anatomia fejków. Tajemnica ogromnych zasięgów.
15:38
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 127 М.
Już NIE zapomnisz. 12 najlepszych produktów na pamięć.
13:56
Marek Skoczylas
Рет қаралды 574 М.
Pozytywny wpływ GIER KOMPUTEROWYCH
16:02
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 11 М.
Dziecko Jest Uzależnione Od Komputera Smartfona Tableta Gier Bajek Czy Minecrafta. Jak to zmienić?
36:25
Akademia Wychowania Michała Kędzierskiego
Рет қаралды 42 М.