Z tą przyczyną krótkowzroczności nie jest przypadkiem na odwrót? Ja zawsze miałem dobry wzrok zarówno na dal jak i blisko, np. w szkole patrząc na tablicę. Jak tylko zacząłem używać smartfona, grać dużo na komputerze (patrząc z bardzo bliska) wzrok na daleko zaczął się psuć. Nie jest to skutek efektu, że "nieużywany mięsień się kurczy"? Bo to pierwsze co przyszło mi do głowy, że w dzisiejszych czasach wzrok na dal, nie jest tak kluczowy jak na blisko (komputer, książka). A kiedyś wypatrywaliśmy na dal moim zdaniem dużo więcej (chociażby za zagrożeniem w postaci zwierząt w lesie). Zastanawiam się czy patrząc codziennie więcej w dal, oko jest w stanie przywrócić jeszcze trochę swoje możliwości patrzenia na dal naturalnie?
@jarzyn16508 ай бұрын
to samo zauważyłem u siebie, codziennie wiele godzin przy komputerze, wyszedłem do lasu na spacer a tu wszystko rozmazane
@KoW8 ай бұрын
@@jarzyn1650 przeanalizowałem jeszcze kilka innych materiałów naukowych na ten temat i autor tego wideo popełnił faktycznie dość istotny błąd. Nie wiem skąd te informacje, że dzisiaj jak nigdy wcześniej patrzenie w dal jest istotne. Trochę jakby sam sobie wymyślił tę tezę. Bo nawet statystyki pokazują, że krótkowzroczność jest wprostproporcjonalnie powiązana z dostępem do technologii w szczególności okres smartfonów. Ale nawet na logikę szło to wydedukować, że gdyby ciało człowieka czuło potrzebę utrzymania ostrego widzenia w dal, to po prostu by się dostosowało. Jak np. ciała sportowców do uprawianego sportu. A tutaj zadziałał mechanizm który nosi nazwę, że "nieużywane mięśnie zanikają". Patrzenie w dal nie jest już tak istotne. Autor materiału mógłby to sprostować.
@radoslawbaran94362 жыл бұрын
Dziękuję za informację . Świetny materiał
@KoW8 ай бұрын
Jest błędny już u podstaw jeżeli chodzi o przyczynę krótkowzroczności. Patrzenie w dal psuje się od częstego patrzenia w dal (zużycia). Kto mu to wymyślał?