Chlapi, skvělý tipy. Moc díky. Je super, že s Přemkem mluvíte o důvodech, proč něco nedělat, přestože to je povolené. Víte, o čem mluvíte z praxe. A moc díky, že se dělite o zkušenosti.
@Adam-sk5ft10 күн бұрын
Honzo, díky moc za tvoje videa! I díky tobě jsem zvládl zkoušku odborné způsobilosti na první pokus a bez problémů. Moc děkuju! ❤️
@HonzaShooter8 күн бұрын
Paráda, to jsem rád! Moc gratuluju a díky za komentář :)
@marekbelik93728 ай бұрын
Tak jsem se konečně rozhoupal ke zbrojáku i když už je mi 55 let a musím říct že tyto videa jsou hodně přínosné aby člověk pochopil co to obnáší a na co si dát pozor. 26.3 mám kurz a 4.4 zkoušku s tím že testové otázky průběžně opakuji už měsíc tak doufám že to bude stačit 🙂 a bude to na první dobrou.
@ondrejbordovsky77525 ай бұрын
tak jak to šlo?
@MichalHocek-jh6ue Жыл бұрын
Ahoj, sleduji tě už delší dobu, zbroják mám ale tohle video pro toho kdo o zbrojáku uvažuje supr. Nástřel změn dobrý....hlavně ty karty.
@HonzaShooter Жыл бұрын
Díky! 💪🏻😊
@milosbicek645611 ай бұрын
Ahoj, prostě fakt super videa, výborná je spoluprace s tvými kolegy - profíky, ať je to pan instruktor nebo kolega v komentářích, oba skvělí 👍👍👍. Ohledně přípravy na ZP jsi nejlepší zdroj informací. Dík 😊.
@HonzaShooter11 ай бұрын
Ahoj, díky, to mě moc těší! :)
@mirapecha91464 ай бұрын
Děkuji za excelentní video 🙂
@HonzaShooter4 ай бұрын
Díky za komentář :)
@armyrepelentcz4090 Жыл бұрын
Perfektní Honzo díky 🙂
@HonzaShooter Жыл бұрын
Taky díky :)
@armyrepelentcz4090 Жыл бұрын
Extrémně profesionální vlastně, nejlepší na toto téma z cz KZbin, ať se daří 🎯🎯🎯 @@HonzaShooter
@HonzaShooter Жыл бұрын
@@armyrepelentcz4090 Díky moc! Těším mě že to tak vidíš :)
@Egerlander_Ай бұрын
Honzo super video:) Nechtěli byste s Přemkem natočit video o tom novém zákoně (č. 90/2024 Sb.)? Od 16.04.2024 už je platný (byť má účinnost až od r. 2026) a rozhodně by bylo skvělé dostat nějaký přehled změn a novinek od někoho, kdo je v tom kovaný:)
@HonzaShooterАй бұрын
Ahoj, díky moc. Ano něco v plánu máme.
@darkstrike3755 Жыл бұрын
Ahoj, jak je to s otázkami komisaře u praktických zkoušek, které jsou např. pouze v teorii? Může mě za špatnou odpověď vyhodit? Třeba když se mě zeptá na to, kdo musí zastoupit zbrojaře v jeho nepřítomnosti? díky za super video! Snad teď 26. dám zkoušku :3
@premekmarek Жыл бұрын
Ne, zkušební komisař hodnotí pouze předvedení požadovaných činností, za nezodpovězení (teoretických) otázek vyhodit nemůže (na teorii je jen test). Mimochodem, zbrojař ne, myslíte asi zbrojíř (zbrojař je lidové označení pro velkého obchodníka se zbraněmi, zbrojíř je funkce uvnitř firmy)
@jaromirhanzl4084 Жыл бұрын
Zdravím, mám problém, že mám malé ruce a taky se mi dost potí. Při manipulaci s pistolí ČZ75 a hlavně při její rozborce je pro mně téměř nemožné stáhnout a udržet závěr v zadní poloze a stále mířit bezpečným směrem. Až z vašeho videa jsem se dozvěděl, že je možné na zkoušce požít rukavici(e). Mluvíte o rukavici na levé ruce (pravou mám silnou). Je možné během zkoušky mít rukavice na obou rukách??
@HonzaShooter Жыл бұрын
Ano je
@xmeda Жыл бұрын
Hlavne si to s temi rukavicemi vyzkousejte driv nez na zkousce.
@bonfonportugal11 ай бұрын
Mohl bych se zeptat, kolik času mám na případnou opravu závady zbraně? Pokud mi například nepůjde vyndat záchyt závěru. Předpokládám, že nemusím vše udělat do 20 vteřin, ale stejně tak na to nejspíš nebudu mít 20 minut.
@HonzaShooter11 ай бұрын
Je to přesně tak jak píšeš, čas není určený ale nesmí ti to trvat půl hodiny.
@rasalghul9708 Жыл бұрын
Ahoj, chtěl bych se zeptat když bych si dělal zbroják skupiny E a skupiny C, a při praktické zkoušce bych neprošel u střílení z dlouhých zbraní nebo s manipulací, ale u skupiny E, s kratkou zbraní bych prošel, bere se cela zkouška jako nesplněná, nebo jen zkouška na skupinu C?
@HonzaShooter Жыл бұрын
Celá se bude brát jako nesplněná. Zkouška se bere jako celek, dle skupin co si napíšeš
@rasalghul9708 Жыл бұрын
@@HonzaShooter díky za rychlou odpověď 😉
@dc0434563 ай бұрын
mohu použít u zkoušky odborné způsobilosti, sluneční brýle, nebo brýle s integrovanou kamerou pro natáčení průběhu vlastní zkoušky ?
@premekmarek3 ай бұрын
Dobrý den, sluneční brýle by neměly být problém (určitě ne při střelbě na venkovní střelnici, při manipulaci uvnitř to půjde určitě zdůvodnit citlivostí na světlo, zánětem spojivek a podobně) - Jelikož se běžné dioptrické považují za dostatečnou ochranu, tak i sluneční by měly být dostatečné (tedy za mě bez problému) Natáčení zkoušky obecně - nejsem si jistý. To může zodpovědět asi jen MVČR. Byl vznesen dotaz, až se dozvím víc, doplním to novou odpovědí. Nyní tedy jen můj odhad. Jedná se o výkon státní moci v přenesené působnosti a tam samozřejmě platí, že každý má právo na ochranu svých práv a při běžných jednáních na úřadech je tak v přiměřené formě možno pořizovat záznamy (ne pro následné zveřejnění, tam by to mělo narazit na ochranu práv toho "úředníka", nemluvě o dalších uchazečích, ale jako dokumentaci pro případná další jednání a stížnosti). Na druhou stranu se ale jedná o neveřejnou zkoušku, kde teoretickou část určitě natáčet možno není (testové soubory je zakázáno vynášet a zveřejňovat) a rozhodně je samozřejmě vyloučeno nahrávat ostatní účastníky bez jejich souhlasu (GDPR) a při jejich úkonech. Teoreticky by se dalo o nahrávání uvažovat v případě praktické části, kdy jsou přítomny jen úřední osoby (komisař a policisté) a sám uchazeč - tam nehrozí porušení GDPR ostatních osob. Průběh zkoušky je nicméně již nahráván a sledován policisty (tedy dozorujícím orgánem) a nahrávka je pak uložena pro použití při případné stížnosti, takže je otázka, zda to dle názoru MVČR již není dostatečná ochrana práv uchazeče. Ohledně těch brýlí s integrovanou kamerou - ty bych rozhodně nedoporučil - mimo jiné proto, že se domnívám, že tam by mohl nastat problém, že policisté a komisaři nemusí mít znalost všech druhů a modelů a mohly by vzniknout oprávněné obavy o to, aby se nejednalo o pomůcku k podvádění.
@j.r.5528 Жыл бұрын
👍😎
@petrbreuer17879 ай бұрын
Ahoj, fajn videa, která mi dala spousty informaci.Děkuji za ně. Měl bych jěště 2 dotazy: 1. Brokový automat - můžu vlastnit se skupinami A,B,E? Nebo musím mít C, trochu jsem to nepochopil. 2.Četl jsem, že lze vykonat zkoušku i v jiném okresu (kurz budu dělat v jiném okresu a chtěl bych tam dělat i zkoušky), tím že si zažádám. Nevím jak na to, formulář jsem žádný nenašel. Nebo požádat ústně s přihláškou? Popř. v mém okrese, nebo v okrese kde to chci dělat.
@premekmarek9 ай бұрын
K prvnímu dotazu: U nás nejsou zbraně vázané na skupiny zbrojního průkazu. Jsou rozdělené do kategorií a ty kategorie mají různé podmínky na získání (samonabíjecí broková zbraň bude s největší pravděpodobností kategori B, tedy je nutný ZP a předtím ještě tzv. nákupní povolení). S výjimkou ZP skupiny D (výkon zaměstnání, tam se předpokládá, že vám zbraň svěří zaměstnavatel) můžete koupit všechny zbraně na každou skupinu ZP. Bylo by přece jen nesmyslné, abyste si na sběratelský zbroják (A) nebo na sport (B) nemohl koupit brokovnici, když se s nimi střílí celá řada sportovních disciplín... Dokonce i na samotné E můžete. K druhému dotazu: Dokonce i v jiném kraji... Na okresy se hraje při podávání přihlášky, potom už spíš na kraje. První přihlášení vždy doporučujeme dělat na OSZBM (Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál) dle místa vašeho trvalého bydliště. Pokud chcete vykonávat zkoušku jinde, podáte písemnou žádost (není na to formulář, tedy volnou formou) při podání té přihlášky ke zkoušce. Důvody napíšete reálné, nejčastějším důvodem je ubytování, práce apod. Policie může ale nemusí vyhovět, je to o tom, kolik je v cílovém kraji žadatelů a o to, z jaké dálky to je. Třeba lidé z moravskoslezského kraje to ve středočeském zpravidla dostanou, ale pokud někdo ze středočeského chce do Prahy, tak je pravděpodobnost menší.
@petrbreuer17877 ай бұрын
Ahoj, dik za odpověď. Dnes zkoušky složeny na 100%. Kurz jsem samozřejmě měl a dalo mi to hodně. Každopádně i vaše videa mi dali taky hodně.
@evafromczechrep.60624 ай бұрын
Poznámka k termínům zkoušek odborné způsobilosti pro Jihomoravský kraj: na policii jsem dostala rovnou při přihlašování vybrat ze 4 termínů v intervalu 14 dní až měsíc a na různé střelnice (2 brněnské a 2 mimobrněnské). Překvapilo mě, že termíny byly tak brzo, proto na to upozorňuji. Data konání zkoušek se dají vyhledat na stránkách policie (nebo aspoň pro Jihomoravský kraj).
@premekmarek3 ай бұрын
Dostupnost terminu se meni dle mista a take samozrejme dle casu - po nejakych tragickych udalostech se obvykle zajem zvysi, po case zase opadne. Obecne plati, ze minimalni predstih, kdy se to musite dozvedet, je 10 pracovnich dnu
@autodopravamk-unima220211 ай бұрын
Zdravím všechny, jestě bych možná požádal o nějaky kratší vstup ohledně zbrojáku jak je to s rejstříkem ,kdyz mel někdo záznam atd. Já si šel na Policii ohledně zbrojáku a řekli mi ,že jsem byl řešen pred 2 lety za přestupek a tommám smůlu ,že musím počkat ješte 3 roky celkem tedy od přestupku 5 let abych mohl požádat. No nepotěšili me. Marek
@premekmarek11 ай бұрын
Trestné činy a přestupky (respektive tresty za ně a vliv na ZP) řeší v zákoně o zbraních paragrafy 22 (bezúhonnost) a 23 (spolehlivost). Velmi zjednodušeně u bezúhonnosti se řeší úmyslné trestné činy (nedbalostní jen s ohledem na porušení povinností v souvislosti se zbraněmi a střelivem) a v jednotlivých odstavcích je uvedena lhůta, kterou je třeba počkat po uplynutí trestu. Liší se to podle toho, jaký trest a v jaké délce byl uložen (zda podmínka, nepodmíněný trest, dohled a tak dále). Tato lhůta je 3-20 let (u některých trestných činů je nemožné získat ZP doživotně). U spolehlivosti se řeší obecně přestupky (a pokud bylo stíhání pro úmyslný trestný čin podmíněně zastaveno, tedy nedošlo k odsouzení). Nestačí jeden přestupek, vždy je to opakované, to znamená dva za poslední tři roky. Také se to netýká všech přestupků, v zákoně jsou vyjmenovány úseky, kterých se to týká - například občanské soužití, úsek zbraní a střeliva, pytláctví a úsek majetkových přestupků (například na úseku dopravy je to pak jen alkohol a drogy za volantem, tedy ne rychlost nebo parkování). Také není spolehlivý ten, kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholických nápojů nebo jiných drog. Pokud vám tedy řekli, že nesplňujete podmínku spolehlivosti kvůli přestupku, buď vám nedali přesnou informaci, nebo je situace trochu jiná než píšete. Přestupků by muselo být více a lhůta není pět let, ale tři roky. Jedná se o poměrně složité téma (díky množství trestů a způsobů zakončení trestního stíhání) a jelikož nejsme právníci, tak bychom se do toho nejspíše zamotali, proto doporučujeme nastudovat minimálně výše uvedené paragrafy a ideálně zkonzultovat s vystudovaným právníkem.
@nasledovniknt22985 ай бұрын
Jestli mě něco štve, tak to jsou ty povely. Podle mě by ministerstvo vnitra mělo jednotlivé povely sjednotit. Chodím teď na kurz, předtím jsem si to trénoval s airsoftkou podle vás, na povel 5 nabojů nabíjet jsem zvyklý nacvakat 5 nábojů a pak to rovnou dát do zbraně a přetáhnout závěr, na kurzu ale 5 nabojů nabíjet znamená jen nacvakat 5 naboju do zásobníku =D. Co mě dál trošku děsí je, že něděláme rány jistoty tak jak by se mělo, nýbrž jsme je nahradily vypouštěním přes palec druhé ruky. Počítá se v připadě ověření funkce bicího mechanismu vypuštění přes kohout místo normální rány?
@premekmarek5 ай бұрын
Povely zkušební komisař musí vysvětlit před praktickou částí - tedy i to, co po Vás chce, navíc je tam prostor pro dotazy, pokud jsou nějaké nejasnosti. Podle toho, co popisujete bych se zamylel nad tím, jestli je Vámi zvolený kurz ten správný. Vypouštění kohoutu přes palec je jedním z možných zakončení kontroly zbraně, zda je vybitá, ale nenahrazuje spuštění bicího mechanismu při kontrole funkce zbraně po složení zbraně.
@nasledovniknt22985 ай бұрын
@@premekmarek Můžu se zeptat, co se stane ve chvíli, kdy odložím zbraň jiným způsobem, než určí zkušební komisař? Dnes jsem na kurzu řekl, že ona "rána jistoty" je potřeba jen pro kontrolu bicího mechanismu, jinak že můžu odložit zbraň například s otevřeným závěrem, vybít ji přes dekokr, přes palec nebo s pojistkou. Načež mi bylo odpovězeno že se o tom nediskutuje a že by mě za to vyhodil. Z toho že průběh není jednoznačně předem určen mám trochu bolehlav. Jinak mohu dotaz kolik ran vystřílíte na kurzu? Já střílím vždy jen dvě série po 5 nábojích u malorážky a pistole. Nějak mi to přijde málo =D
@premekmarek5 ай бұрын
@@nasledovniknt2298 Zkušební komisař Vám může říct, jaký způsob preferuje (já to tak dělám), ale nemůže Vám zakázat použít jiný způsob. Vy jako uchazeč musíte dodržet to minimum co je v zkušebním řádu a tam je napsáno (o kontrole): 2.2 Postup při kontrole jednotlivých typů zbraní a) Samonabíjecí pistole 1. Provede se vyjmutí zásobníku, po stažení závěru do zadní polohy se přes výhozné okénko provede vizuální kontrola nábojové komory a zásobníkové šachty. 2. Po provedení vizuální kontroly lze závěr ponechat v zadní poloze nebo jej spustit do přední polohy. V přední poloze závěru lze buď provést ránu jistoty, vypustit bicí mechanismus za pomoci k tomu konstruovaného ovládacího prvku nebo manuálně bezpečným bržděným spuštěním vnějšího bicího kohoutu nebo zajistit bicí mechanismus manuální pojistkou. To je vše, co je ve zkušebním řádu ke kontrole pistole. U malorážky a brokovnice je to obdobné (jen pozor, už tam není ta pojistka). Tyto postupy jsou přílohou č. 1 k nařízení vlády 315/2011 Sb. (zkušební řád). www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-315
@premekmarek5 ай бұрын
@@nasledovniknt2298 Ohledně toho, že postup není předem určen jednoznačně - kdyby to bylo jasné krok po kroku, byl by to nějaký taneček s danou choreografií, co by se dal naučit prostou repeticí bez použití hlavy. Bohužel u zbraní to nepřipadá v úvahu, je žádoucí, aby držitelé zbrojního průkazu měli mozek a dokázali adekvátně reagovat na to, co je potřeba. Už proto ta zkouška nemůže být úplně pevně daná. Současné pojetí je ale docela dobrým kompromisem, protože je tam sice dáno přesně CO se smí zkoušet (tedy zkušební komisař si nemůže vymýšlet nesplnitelné nesmysly), ale přesto má zkušební komisař jistou volnost ve skladbě té konkrétní zkoušky. Ohledně toho jak je to u nás - my domlouváme kurzy zpravidla individuálně, tedy i návštěvy střelnice. Střelnici bereme po půlhodině a během té s klientem vystřílíme 20-25 ran z pistole. Pokud si dělá i Cčko, tak na druhé půlhodině střílíme 20 z malorážky a pár z brokovnice (tam není potřeba moc, jen si to vyzkoušet). Máme vyzkoušeno, že zejména v počátcích kurzů je těch 20-25 ideální počet, protože potom už se dostaví únava (fyzická i psychická) a další střelba už je jen plýtvání střelivem. Nicméně pokud si klient nedělá i C, zpravidla na malorážku vůbec nedojde (pokud nechce) protože z ní nebude ani střílet na ZOZ (pokud má navíc mimo jiné skupinu E nebo D)
@nasledovniknt22985 ай бұрын
@@premekmarek moc děkuji za vyčerpávající odpovědi!
@nasledovniknt22986 ай бұрын
11:45 ve vzoru od zbraně kvalitně, žádné pořadové číslo posudku není, pomalu nikde jsem ho ve vzorech na internetu nenašel kromě snad jedné vyjímky, ale to byl vzor z roku 2015
@HonzaShooter6 ай бұрын
No tak by ti tam doktorka někam nahoru měla napsat: pořadové číslo posudku XX (místo xx číslo) Proto to říkáme že to tam má být a že si na to má dát člověk bacha
@nasledovniknt22986 ай бұрын
@@HonzaShooter já si ten vzor od zbranekvalitne konvertoval z pdf do docx a raději si to tam připsal sám. Mimo to jsem natrefil i na diskuzi na foru, kde tvrdí že to je dle příslušného útvaru policie, že to někde chtějí a jinde zase ne. To je pakárna =D
@HonzaShooter6 ай бұрын
@@nasledovniknt2298 Jo takhle funguje spousta věcí, někdo to chtějí někde ne :D
@petrbasista92399 ай бұрын
No já se ještě učil 190 otázek a na přípravu na zkoušky jsem měl týden.
@Gaider Жыл бұрын
U své zkoušky sem zažil, že komisař vyhodil několik lidí po sobě za "čekání" (stačilo verbálně říct) u slabé rány. Policejní dozor mi nepřišel nestranný. Respektovali rozhodnutí komisaře a tvrdili, že on na to má "právo". Do papírů bylo napsáno něco obecného, takže stížnost, by byla úplně k ničemu. Všichni, včetně střelnice z toho byli celkem dost vykolejení. Takže nevím, tady to byl prostě vyloženě špatnej den a navíc policistka ještě spěchala domů a komisař to tlačil. Já to naštěstí zvládl, ale celkově to nebyl vůbec příjemný zážitek. Obecně vlastně nic (pokyny, vracení prázdného zásobníku do zbraně) nebylo moc podle toho, jak kdokoliv kdekoliv říkal a popisoval :D. Ještě že jsem se přiravoval několik měsíců ze všech stran.
@premekmarek Жыл бұрын
Pokud to bylo jak popisujete, tak to určitě nebylo dobře, protože počkat u slabé rány sice není nutné, ale ani to není chybou. S tím zásobníkem - dle zkušebního řádu při odložení zbraně má být zásobník jednoznačně mimo. Bohužel, právě kvůli rozšířenému přístupu “podat stížnost stejně nemá smysl” mohou stále zkoušet takoví komisaři. Cenu to má hned z několika důvodů. Například proto, že se zkoumá videozáznam, pokud je, obesílá se znovu ta kontrolní skupina s žádostí o konkrétní vyjádření, i komisař (a třeba se to vyjasní, pokud to byl omyl) a stejně tak i správce střelnice jako svědek. Navíc pokud je na jednoho komisaře víc stížností (třeba i neprokázaných), je to signáelm, že asi něco není v pořádku a jsou pak možnosti jak to prověřit. Ale někdo musí podat ten impulz. Ani my nemáme radost z toho, že v našich řadách jsou lidé, co nám kazí reputaci.
@ToulavejKocour Жыл бұрын
Je z toho videozáznam, takže odvolání smysl MÁ! Tím spíš jestli se to stalo více lidem najednou.. Jestli se to stalo jak píšeš, tak takový člověk nemá na pozici zkušebního komisaře co dělat.
@Gaider Жыл бұрын
@@premekmarek @ToulavejKocour Já samozřejmě neříkám, že by se to nemělo řešit. Stalo se to více lidem po sobě. Správce střelnice říkal, ať si nechaji napsat konkrétní důvod a dají stížnost. Ale policejní dozor v tomto případě však nebyl vůbec nápomocen a zastali se komisaře. Udělat z toho na místě větší haló by asi šlo, ale to v tu chvíli a náladě nechtěl ani jeden z davu. V tu chvíli jsme prostě všichni věděli, že nic nezmůžeme a hlavně taky vyhrála obava z toho, aby to vůbec někdo zvládl.
@premekmarek Жыл бұрын
@@Gaider Tady je asi nedorozumění - Policejní dozor (tzv. kontrolní skupina) má v dnešní době poměrně omezené možnosti, na místě vždy rozhoduje komisař (dříve byly opačné případy, kdy se policisté prosazovali a byly s tím problémy, protože neměli školení ani znalosti). Jak říkáme v našich videích tady s Honzou, jsou tam primárně proto, aby dohlíželi na zkušebního komisaře a korupci nebo chování, ohledně odborných rozepří pak mají sloužit ty stížnosti. Zároveň je ale třeba říct, že kontrolní skupina stížnost na komisaře neřeší... Jak určitě víte z teoretické části, zkušební komisař všechny své záležitosti řeší s MVČR, nikoliv s PČR, tedy i ta PČR v případě nějakého problému podává podnět na ministerstvo (tedy také stížnost na průběh). Změnit se to má s platností nového zákona, kdy bude možno stížnosti řešit na místě a bude tomu předcházet série školení těch kontrolních skupin. Věřím, že po vás nikdo nechtěl z toho dělat haló na místě, ale ta stížnost po konání zkoušky by pomohla ostatním, kteří přijdou po vás, aby se tohle dál nedělo. Bohužel, bez toho to nepůjde... Stížnost je možno podat i v případě úspěšného vykonání zkoušky (jedná se o stížnost na průběh).
@Gaider Жыл бұрын
@@premekmarek Škoda, ohledně stížnosti na průběh jsem nevěděl. Jinak jsem to ani nemyslel tak, že by přítomní policisté měli něco řešit. Šlo pouze o fakt, že tu stížnost, kterou první neúspěšný člověk vznesl, mu přítomná policie vlastně rozmluvila a řekla, že se žádná chyba nestala. Vzhledem k tomu, že sem já sám nebyl požkozen a byl díky stresu myšlenkama tou dobou úplně jinde, mi ani nepřistálo na mysli to nějak dále řešit. Po úspěšném složení navíc nastoupil samozřejmě pocit radosti. Takže snad toto alespoň poslouží jako příklad, co se může dít a snad se případný člověk co si toto přečte bude díky Vám moci adekvátně bránit. Samotného by mě štval především ten "ztracený čas" (celý den), i když je to zkušenost.
Жыл бұрын
Zkoušky se můžou protáhnout. Nejdříve nějaké uvítání, seznámení co a jak, příprava dokladů (komisaři asi ví, kolikrát jím na zkoušku přijde někdo bez jakéhokoliv dokladu). Test 40minut ... vyhodnocení pak vyhlášení, podívání se ... Pak jsme šli na praktickou. Dotyčný udělal manipulaci a přesunul se ke střelbě. někdo střílel více zbraní (dlouhá, krátká, brokovnice - podle skupin). A komisař, že potvrzení vydá až pak všem hromadně. Pak ještě potlačit radost z toho, že člověk udělal a ještě si pro jistotu to potvrzení od komisaře zkontrolovat. On to tam ve většině případu píše ručně a udělat nějakou chybu - ve jméně, adrese atd. se snadno stane a mi se to dokonce stalo. Samozřejmě se omluvil a prostě mi to vypsal znovu. Ještě k ráně jistoty. Je mi jasné, že to komisař upřednostňuje. Nicméně postupem času jsem si prostě zvyknul a od okolí taky vyžaduju to, aby zbraně prostě odkládali se staženým závěrem v zadní poloze (dlouhé i krátké). Proč? Ano, rána jistoty pohoda, vím, že cvakla naprázdno. Ale pokud je na střelnici více zbraní a střelců tak prostě nevím jestli ten druhý tu ránu jistoty dal a jestli ta zbraň je opravdu prázdná. Pokud někde leží zbraň (a je bez kladiva), tak jen tak rychle nepoznám jestli je natažená nebo ne a nepoznám jestli je prázdná nebo ne. Prostě nevím hned na první pohled, že "není schopna střelby". Pokud má zbraň závěr v zadní poloze, tak i když ji někdo dá výhozním okénkem dolů, tak i tak je možné usoudit že zbraň není v tom okamžiku schopna střelby. Prostě pokud z ní chce někdo vystřelit tak nejdříve musí shodit závěr ... Stane se občas, že se objeví nějaký magor, které na střelnici bez pojezdů začne hrabat na zbraně, když je přerušená střelba a lidi se pohybují u terčů (takový člověk dostane oprávněně pojeb o řídícího střeleb), ale je furt lepší, když hrábne na zbraň se závěrem vzadu (a i kdyby vzal za spoušť, tak se nic nestane) než na zbraň o které ostatní neví v jakém je stavu, protože ji všichni nekontrolovali.
@premekmarek Жыл бұрын
Každý máme preferovaný způsob odkládání a samozřejmě každý způsob má své výhody a nevýhody a jsou situace, kdy jeden je výrazně vhodnější než jiný. To je ale pak následný život se zbraní, u ZOZ je to specifické a nikdy tam nebude víc střelců kteří by se u zbraně opakovaně střídali, takže pro ZOZ to učíme takto. Zároveň pokud budou úspěšní uchazeči následně dodržovat kontrolu takto, budou bezpeční. Video s nějakým dalším zacházením po zkouškách určitě přijde také, ale sem to nyní úplně nepatří. Pro ZOZ platí, že kontrola krátké kulové zbraně - pistole končí jedním ze čtyř povolených způsobů. Vždy je to po vysunutí zásobníku, stažení závěru do zadní polohy a vizuální kontrole komory a šachty pohledem přes výhozní okénko. 1) Rána jistoty (nejbezpečnější a pro převažující většinu střelců nejlepší způsob zakončení) 2) Zachycení závěru na záchytu závěru (vystavení závěru) 3) Vypuštění bicího ústrojí (u CZ spuštění kohoutu na ozub), buď manuálně bržděně (přes palec) nebo pomocí vypouštěče 4) Zajištění bicího mechanismu manuální pojistkou (za mě nejhorší možnost, nikdy ji nedoporučuji, ale dle zkušebního řádu je přijatelná) Samozřejmě platí, že to je psané obecně a přizpůsobí se to použité zbrani - například u Glocku jsou možnosti 3 a 4 neproveditelné (nemá ani manuální pojistku, jen automatické) Pro brokovnici a opakovací kulovnici (malorážku) je to obdobné, jen třeba pro malorážku zkušební řád vůbec nezná zajištění ani vypouštění bicího ústrojí, byť ho někteří zkušební komisaři také chtějí (tedy neoprávněně a je to na stížnost).
@ladisprikryl688611 күн бұрын
Dovolím si nesouhlasit s tím pálením na prázdno úderníky praskají i u velmi kvalitních a drahých zbraní nicméně jak říkáte bezpečnost je bezpečnost
@premekmarek4 күн бұрын
Samozřejmě souhlasit nemusíte, každým použitím se vše opotřebovává a může se rozbít cokoliv. Faktem ale je, že moderní zbraně jsou s ohledem na rány jistoty konstruované a nedávat je je extrémní hloupost. Pokud nějaký nekvalitní díl praskne na moderní zbrani u rány jistoty, je to plus - je totiž zjevně vadný a mohl by spíš prasknout v situaci, kdy jeho selhání nechcete.
@hermanzrzawy4985Ай бұрын
Tak snad te nepotkam s dlouhym kabatem😂
@Ondrus217 ай бұрын
Člověk, který má maturitu, to dá s prstem v nose. Jenom se mu teda bude blbě manipulovat.
@HonzaShooter7 ай бұрын
Vím o lidech co vylítnuli a mají vysokou školu ....
@sergejpetrov208 Жыл бұрын
Zkouška trvá i 7 hodin? To tam je ale 200 lidí ne? 😂 Test 40min, manipulace 5 min na každýho a střelba to samé. Já myslel že za max 2h budu doma 😅😅😅
@HonzaShooter Жыл бұрын
No tak když je ke 20 lidem, manipulace se občas velmi jednoduše protáhne na 20-30 minut (těch 5minut je fakt hodný komisař a člověk u kterého je vidět že to fakt umí na první dobrou) + ještě střelby ... ;) :D
@janrohacek3863 Жыл бұрын
U zkoušek nás bylo 20 a prošlo 8 lidí. Délka cca 6 hodin. Důvod, neznalost u manipulace. Kdo uměl byl venku do 5 minut,zbytek drtil i 20 min. Komisař dával šance, ale někdo se prostě nepřipravil. 🙄
@OSmolar Жыл бұрын
Napíšeš test, pak čekáš má vyhodnocení. Pak se vyhodnotí, kdo má hotovo a musí lépe natrénovat :D Potom následuje manipulace, tu zase musí projít všichni. A potom následuje střelba. Pak se to uzavře a je hotovo. Nám zkouška začala standardně v 9 a odcházeli jsme kolem před 16h..
@sergejpetrov208 Жыл бұрын
no mě je zle, tak díky za upozornění 😅 beru .... nevím, stan a batoh plnej jídla asi 😂
@ToulavejKocour Жыл бұрын
Nám to v cca deseti lidech trvalo skoro 7h.. Je v tom i úvodní představovačka a povídání jak vše bude probíhat, vyhodnocení testů, vyhlašování výsledků, pauza na oběd pro komisaře a policisty, někteří střílí z pistole, malorážky i brokovnice a to se protáhne.. Jak už tady někdo psal, třeba já měl tu manipulaci za 5 min za sebou, někteří (hlavně ti co manipulují s více zbraněmi a nebo působí, že neví co dělají) to dělali 15-20 min. Zase tam byli lidi co za 5 min vyletěli a šli rovnou domů ..Takže jídlo určitě ssebou. Během zkoušek na jídlo většinou myšlenky nejsou, ale v momentě jak odstřílíš a pak jen čekáš až dodělají ostatní a až komisař vyplní papíry ti tělo zavelí sežrat vše co vidíš 😁
@David-kw5um11 ай бұрын
Já jsem se konečně odhodlal udělat si zbrojní průkaz a 16.11. mám zkoušky, už se nemůžu dočkat až to budu mít za sebou, jelikož už začínám být malinko nervózní z toho, že něco poseru nebo mě komisař na něčem nachytá a já to neprohlédnu. Zkrátka doufám, že to dám. :D