Errata: 11:48 Na planszy wkradł się błąd. Zamiast Ordowik - Holocen powinno być KAMBR! 6:25 Hannibal z Rzymianami walczył w III wieku p.n.e. a nie w II jak powiedziałem w filmie.
@aureumengi_pl92394 жыл бұрын
panie Krzysztowie, ja jestem wielkim fanem pokemon i dla mojego ulubionego naukowego KZbinr'a powiem wymowę wszystkich pokemonów skamielin i tych dziwnych z generacji ósmej ( Nazwa ) - ( Wymowa ) Kabuto - Kabuto Kabutops - Kabutops Omanyte - Omanajt Omastar - Omastar Areodactyl - Areodactyl Anorith - Anorith Armaldo - Armaldo Lillep - Lilip Cradilil - Kradilil Cranidos - Kranidos Rampardos - Rampardos Sheldon - Szildon Bastiodon - Bastiodon Archen - Arczen Archeops - Archiops Tirtouga - Tirtuga Carracosta - Kerakousta Tyrunt - Tairant Tyrantrum - Tairantrum Amaura - Amaura Aurorus - Aurorus ***Skamieliny z generacji ósmej oraz nawiązania*** Dracozolt - Drakozolt ( połączenie Velociraptora oraz Stegosaura albo innego zwierzęcia tego typu ) Arctozolt - Arktozolt ( połączenie Velociraptora oraz Mosasaura albo Plesiosaura itp. ) Dracovish - Drakołisz ( połączenie Dunkleosteusa oraz Stegosaura albo innego zwierzęcia tego typu ) Arctovish - Arktołisz ( połączenie Dunkleosteusa oraz Mosasaura albo Plesiosaura itp. ) Warto zaznaczyć, że te wszystkie pokemony z Ósmej generacji nawiązują do Wojny o Kości. Dziękuję, że mogłem to napisać, trochę się namęczyłem : )
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Ja fanem nigdy nie byłem. Jako dziecko oglądałem trochę pokemony jak zaczął się na nie szał. Grałem także w Golda. Potem moja fascynacja się skończyła. Mam nadzieję że nie pomyliłem się zbyt wiele razy w wymowie 😉
@warmianin_174 жыл бұрын
Nagrasz kiedyś jakiś odcinek o Megalozaurze lub Iguanodonie ?
@warmianin_174 жыл бұрын
Jak zawsze świetny film :) Chciałem też powiedzieć.
@tomeklis3204 жыл бұрын
A propos, tych słoni wykorzystywanych w walce były też obecne w bitwie pod Bet - Zacharia w 164 r.p. n.e . Opisano tą bitwę w I Księdze Machabejskiej. Można dodać, że aby były one agresywniejsze w walce spijano je winem czy innymi trunkami.
@lukaszlewczuk4 жыл бұрын
Ależ miło usłyszeć aż dwie własne kompozycje w tle Twojego filmu - dzięki !!
@NaukowoTV4 жыл бұрын
To ja dziękuję 😉
@pietrekdezlo95004 жыл бұрын
13:33 z tego co pamiętam to nie była sama amidala tylko jej służąca która miała pełnić funkcję pokazową, reprezentacyjną gdy sama królowa latała z blasterem w białych leginsach...
@khornesith38114 жыл бұрын
Grana przez córkę Coppoli dodajmy :)
@dawidm082774 жыл бұрын
Fajnie mi się tego słucha jak mówisz o tych stworzeniach z filmów bardzo chętnie jeszcze o tym bym posłuchał Pozdrawiam 🌿🌿🌿
@PaleontologiaTV4 жыл бұрын
Ja również dziękuję 😊 Co do Deinotherium - warto wspomnieć, że także kilka innych trąbowców miało dolne ciosy. Przykładem jest Stegotetrabelodon, u którego obie pary ciosów były dość długie. Może również on miał jakiś "wkład" w wygląd tych stworzeń z Władcy Pierścieni?
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Zgadza się. Podejrzewam że twórcy inspirowali się różnymi wymarłymi trąbowcami. Wspomniałem o deinoterium, bo jest bardziej znany.
@perdidos874 жыл бұрын
Jak pojawiła się wzmianka o Anomalocaris to od razu mi się materiał o Cassubia przypomniał. -Na koniec odcinka okazało się, że nie był to przypadek;) -Oby taka współpraca trwała nadal, to widzowie obu kanałów na tym skorzystają;)
@Vikisoton4 жыл бұрын
Bardzo ciekawe i trafne porównania. Dziękuję 👍😍
@borus27894 жыл бұрын
Może teraz filmik o najnowszym odkryciu naukowców z USA, czyli skamieniałej walce (kompletnego szkieletu) t-rexa i triceratopsa?
@thorkik34463 жыл бұрын
to było rok temu. Przecież ja klikalem w ten filmik jak tylko sie pojawił chyba wczoraj. naprawde czas szybko leci i za niedługo to my będziemy takim odkryciem paleontologicznym. Pozdrawiam
@Brick_One_A_Lego_Story4 жыл бұрын
2:00 Ja tam widziałem także postać młodocianą zielonej odmiany Bagnoluba wszystkożernego, zwanego też Mędrcem wspakmówiącym oraz Pancernika beskarowego :) A tak na poważnie to całkiem ciekawy odcinek.
@historykpolski32034 жыл бұрын
Można by jeszcze dodać Zębacze z Gothica. Na pierwszy rzut oka widać że były inspirowane Teropodami. A film super jak zwykle.
@WojciechZawada14 жыл бұрын
Oglądamy 👍🖐😎
@michawawrzkiewiczmicha70734 жыл бұрын
Gdzieś słyszałem, że Roy Chapman Andrews panicznie bał się węży jak Indiana Jones. Plus warto wspomnieć, że mamy nie tylko osę nazwaną od obcego, ale również pająka nazwanego od predatora Predatoroonops.
@miosz74894 жыл бұрын
Krzysztofie, robisz super filmy. Nie wyobrażam sobie oglądać czegoś innego w niedzielne deszczowe popołudnie. Nie przestawaj😊
@borus27894 жыл бұрын
Dobrze, że powstał taki świetny film, ponieważ taka popkultura rodzi pseudonaukę, którą zwalczają jak chorobę takie filmy naukowe jak ten:) Pozdrawiam całą społeczność Naukowo tv i prowadzącego kanał:D
@rejmons14 жыл бұрын
Może nie będę zbyt orginalny, ale jeleń króla Elfów z Hobbita to Megaloceros giganteus (Jeleń olbrzymi). W doktorze Who występuje potwór wzorowany na słynnym Gorgonopsid. A propos twojego ulubieńca: W "Facetach w czerni 3" Will Smith walczy z rybą wyraźnie inspirowaną Dunkleosteusem.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
No i będę musiał obejrzeć facetów w czerni 3, bo nie widziałem 😛 jeleń z hobbita rzeczywiście trafiony.😉 Dzięki za komentarz
@rejmons14 жыл бұрын
@@NaukowoTV To scena walki w chińskiej knajpie kzbin.info/www/bejne/jXrVkJd5nLN0oK8
@MegaRaptor94 жыл бұрын
@@rejmons1 No nie, to nie jest inspirowane Dunkleosteusem. Ta ryba nie ma żadnej charakterystycznej cechy dunkleosteusa, ani pancernej głowy, ani szczęk z ostrymi płytami kostnymi zamiast zębów. Jedyne wspólne to chyba tylko ogólna postura.
@rejmons14 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 No właśnie! Ogólna postura.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Zgadzam się z MultiExpertP że to nie przypomina dunkleosteusa. Prędzej jakiegoś suma :P
@Dr.DoomSlayer4 жыл бұрын
1. o anomanokarisie słyszałem w wędrówkach z potworami. 2. uwielbiam pokemony, i nie przypuszczałem, że o nich w tym odcinku opowiesz. uwielbiam cię Naukowotv. I pro po pokemonów, to pokemon o nazwie yanmega, może i nie jest "skamieliną", ale jest najprawdopodobnie bazowany na meganewurze, czyli pradawnej pra warzce (tak wiem, żę i na zwykłej warzce, jednakże, jej rozmiar, jest bardziej przybliżony do rozmiarów meganewury.
@pawejaroszewicz78932 жыл бұрын
Odcinek robi wrażenie. Research na poziomie:)
@janchrist48914 жыл бұрын
Świetny film , oby takich więcej. 😀
@sranie_w_banie_4 жыл бұрын
No to lecimy z tym koksem i oglądamy odcinek Krzyśka
@darthnekros37484 жыл бұрын
Ewolucja Spekulatywna-Uwielbiam ją. Mam nadzieję że w przyszłości pojawi się o niej odcinek
@NaukowoTV4 жыл бұрын
A może tak 😉 jakieś sugestie co powinno się w takim odcinku znaleźć?
@darthnekros37484 жыл бұрын
@@NaukowoTV Cztery książki( After man zoology of the future, After man Antropology of the future, New Dinosaurs:Alternative Evolution, World of kong:Natural history of skull island) i serial Dzika Przyszłość.
@wickerman1284 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Oprócz filmów warto wspomnieć o innym dziale popkultury mianowicie o grach. Doskonałym przykładem jest World of Warcraft, gdzie przykładów inspiracji wymarłymi zwierzętami jest mnóstwo. Szczególnie widoczne to jest w dodatku Battle for Azeroth, gdzie na wyspie Zandalar żyją zwierzęta podobne do raptorów, tyranozurów, ceratopsów, zauropodów, pterozaurów a nawet prehistorycznych żółwi lub krokodyli. Ponadto można tam również odnaleźć mamuty, prehistoryczne nosorożce lub drapieżne ptaki nieloty.
@wickerman1284 жыл бұрын
Dodam jeszcze, że w samej grze istnieje organizacja tzw. Liga Odkrywców, która zajmuje się archeologią i paleontologią, a w ich głównej siedzibie znajduje się muzeum.
@tomaszrych14864 жыл бұрын
Hannibal walczył z Rzymianami w III wieku przed naszą erą. Bardzo fajny odcinek 😉
@ZbigniewSiwiec4 жыл бұрын
Super kanał super filmiki 👍👍👍👍👌👌👌👌👏👏👏👏
@kamilkamil20194 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. ;) O zbieżności Paraceraterium z maszynami kroczącymi AT-AT czy o pierwowzorze Indiany Jonesa usłyszałem już z wykładów Doktora Daniela Tyborowskiego. :) Polecam wszystkim wykłady tego Pana, jeżeli lubicie kanał NaukowoTV. :>
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Ja również polecam. Zresztą Daniel miał duży wkład w ten odcinek - to on podrzucił pomysł czaszkołazów. Do jego wykładu też wróciłem przygotowując się do odcinka. Oto link: kzbin.info/www/bejne/hpvHZKmsobqIjqs
@kamilkamil20194 жыл бұрын
Kurde. napisałem komentarz o Doktorze w trakcie oglądania, a sam autor filmu o nim wspomina pod koniec.
@TheKamilooo863 жыл бұрын
i za to masz łapkę w górę! :D (do momentów pokemonów :P ) pozdro i oby więcej tak szczegółowych opisów !!!! D
@adamszarek31834 жыл бұрын
Na pewno się inspirowali, tak się tworzy concepty do filmów i gier
@vaenar93294 жыл бұрын
14:13 brakuje tutaj jeszcze Targaryendraco, pterodaktyla nazwanego tak na cześć rodu Taragryenów z "Pieśni Lodu i Ognia" George'a R. R. Martina. Nazwano go tak, ponieważ czarne kości tego zwierzęcia przypominały kości Targaryeńskich smoków opisywanych w powieści.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Takich nazw jest więcej 🙂 ja podałem tylko przykłady, ale akurat o tym nie słyszałem.
@khornesith38114 жыл бұрын
@@NaukowoTV Zrobisz odcinek o Godzilli z Triasu ? :DD
@Kris.w.Norwegii4 жыл бұрын
Świetny odcinek.
@polskistalker4 жыл бұрын
W Pokemonach (które są najpierw w grach, dopiero potem w anime) jest niesamowita ilość nawiązań do prehistorycznych stworzeń, poza tymi, które wymieniłeś warto wspomnieć o Pokemonach skamielinach (grupa pokemonów, które tak jak wspomniałeś na filmie jest zdobywana przez przyniesienie skamielin/bursztynu do specjalnej maszyny) z generacji ósmej (aktualnie najnowszej), które są nawiązaniem do ,,wojny o kości'' gdzie części stworzeń są pomieszane
@polskistalker4 жыл бұрын
12:37 właśnie głową tego fanowskiego pokemona, jest w oryginalnym pokemonie, tylko przy złym tułowiu
@norbertnowak58094 жыл бұрын
.
@norbertnowak58094 жыл бұрын
Polecam kanał o pokemonach kushi
@poketrenerboberowy81304 жыл бұрын
Szkoda ze nie można mieć standardowych skamielin tylko te hybrydy.
@pt01twardy974 жыл бұрын
A może teraz ARK survival evol omówienie zwierząt a jakie były
@aureumengi_pl92394 жыл бұрын
TAK UWU. Zacząłem ostatnio grać w ARK na komputerze i fajna gra : D @NaukowoTV
@dawidm082774 жыл бұрын
TAK🌿
@marcin_ark16934 жыл бұрын
Można jak najbardziej
@mioszd90003 жыл бұрын
Krindż kiedy zabija cie compi
@emsi0043 жыл бұрын
Good idea
@majster70724 жыл бұрын
Stegotetrabelodon również pasuje jako źródło inspiracji do wykreowania olifantów.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Pasuje. Pewnie twórcy inspirowali się różnymi wymarłymi kręgowcami 😁
@khornesith38114 жыл бұрын
@@NaukowoTV Tolkien wzorował sie mamutem. W jego czasach nie bardzo znano inne trombowce xDDD
@PaleontologiaTV4 жыл бұрын
@@khornesith3811 Z tego co widzę, to książka jest z lat 50., a Stegotetrabelodon był znany już w latach 40 (niektóre inne trąbowce były znane jeszcze wcześniej). Zresztą tutaj nie chodziło tyle o książkę, co o filmy.
@theblackninjacole40544 жыл бұрын
Świetny film bro, czy zrobisz odcinek o Eustreptospondylu? Pls
@kristof84474 жыл бұрын
Jak zawsze swietny material. Nawiazujac do tematu, jest jeszcze jeden swietny film, o gosciu, ktory podczas wycieczki w przeszlosc przez przypadek zabija motyla, co skutkuje wielkimi zmianami w ewolucji ziemi. Tytul filmu: "I uderzył grom." Polecam.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Robiłem o tym filmie material 😉 szukaj pod hasłem efekt motyla.
@orkako4 жыл бұрын
AT-AT nie był inspirowany paracerateerium. Jego inspiracja pochodzi z czasopisma chyba naukowego naukowego , gdzie przedstawiono koncepcję łazików księżycowych. Podobieństwo było niemal 1 do 1 i różniło się tylko szczegółami jak anteny, czy okna w korpusie oraz brak uzbrojenia. Istniała jeszcze jedna poważna różnica. Łazik księżycowy był w stanie składać swoje odnóża wykorzystując stopy jako koła. AT-AT nie posiada tej cechy, ale mimo tego zachował okrągłe stopy pierwowzoru zamontowane na łukach, które w oryginalnym koncepcie służyły do obracania stóp o 45' w celu przekształcenia je w koła. EDIT: Poszukałem i okazuje się, że AT-AT zaprojektował Joe Johnston. Bezpośrednia inspiracja były rysunki koncepcyjne futurysty Syd Mea. On również stworzył opisanego przeze mnie łazika, ale jnie wiem czy już w oparciu o projekt AT-AT. Bezpośrednią inspiracja jest jego inny pomysł: www.carbodydesign.com/media/2020/01/US-Steel-Concept-Art-by-Syd-Mead-inspiration-for-AT-AT.jpg gdzie odnóża były inspirowane poruszaniem się słonia.
@kamoni40794 жыл бұрын
Jestem fanem Monsterverse ale nie wpadłbym na to, że czaszkołazy są inspirowane mozazaurami. Seria jeszcze nie jest zakończona, został ostatni film, ale stworzyli w niej nową grupę stworzeń- Tytanów. Może to też będzie dobry temat do omówienia z naukowego punktu widzenia
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Też bym na to nie wpadł. Ten pomysł i opis podsunął mi doktor Daniel Tyborowski 😉
@LotBFOC22 жыл бұрын
Jest jeszcze nowa inspiracja. Meraxes giggas to teropod, którego nazwa nawiązuje do smoka z serialu ,,Gra o tron"
@fripp51664 жыл бұрын
Ciekawy temat
@Julius_Vandelf4 жыл бұрын
5:33 Tyle, że postac Indiany powrzechnie uważana jest za filmową Adaptację Archeologa samozwańca , odkrywce jednej z kryształowych czaszek Fredericka Mitchela Hodgesa
@rafal0704 жыл бұрын
Chcialbym zobaczyc film (tematyka dowolna, chodz najlepiej cos z kosmosu) wspolny Twoj z SciFunem. Czy jest to mozliwe? Chcialbym poznac odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie.
@szymonforest71384 жыл бұрын
Mam pytanie można gdzieś jeszcze w internecie obejrzeć "wędrówki z dinozaurami" ?
@rafagorka1113 Жыл бұрын
8:30 min. Cała parada dinozaurów jest w pierwszym filmie o King Kongu z 1933 roku. Pamiętam jak pan Stanisław Janicki, prowadzący program "W starym kinie" mówił, ze to właśnie ten "Kong" rozpoczął modę na stare , wymarłe zwierzęta.
@NaukowoTV Жыл бұрын
To nie do końca prawda. W 1925 wszedł do kin Zaginiony Świat - wielki hit tamtych czasów. To od niego rozpoczęła się moda na dinozaury. Polecam ten materiał: kzbin.info/www/bejne/kImakGiKaJWUr80
@flytmp94164 жыл бұрын
Bardzo fajnie :)
@HrednyVuj4 жыл бұрын
Plusa masz na ślepo, obejrzę jutro.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Dziękuję za zaufanie ;)
@poketrenerboberowy81304 жыл бұрын
12:43 Dunklovish jest rzeczywistym pokemonem 😉 Od 1 do 8 z pominieciem 2 generacji każda gra posiada pokemony skamieliny czyli właśnie te wymienione Niestety w 8 generacji coś się twórca pomieszało i poszli w świat jurajski. Możemy otrzymać tylko fuzje dwóch skamielin.
@lukasz23954 жыл бұрын
Wygląda i nazywa się inaczej. Chodzi ci pewnie o Dracovisha. bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Dracovish_(Pok%C3%A9mon)
@poketrenerboberowy81304 жыл бұрын
@@lukasz2395 przeczytaj mój komentarz jeszcze raz. Dracofish jest fuzja W 8 generacji nie ma zwykłych skamielin. Są tylko fuzje Zauważ że jego łeb nie pasuje do koloru ciała
@LBS394 жыл бұрын
Może zrobiłbyś odcinek o Ricku i Mortym jako objaśnienie ile ten serial ma wspólnego z prawdziwą nauką, a ile rzeczy zostało wymyślonych, żeby po prostu fajnie się oglądało. Zawsze mnie zastanawiało co w tym serialu jest prawda, a co naukową fikcją i mam nadzieję że z czasem się dowiem. Pozdrawiam!
@majkimajki11474 жыл бұрын
Witam serdecznie ,ciekawy filmik i przy okazji mam prośbę żebyś mi podał tytuł książki o hipotezach wymierania życia , mówiłeś coś o tym u Damiana na Wykładzie ale nie doczekałem się odpowiedzi od ciebie . Pozdrawiam i z góry Dziękuje za info.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
W książce Ciemna materia i dinozaury Lisa Randall próbuje dowieść jak ciemna materia rozmieszczona w naszej galaktyce wpływa na uderzenia w Ziemię asteroid.
@majkimajki11474 жыл бұрын
@@NaukowoTV super dziękuje ci bardzo będę musiał nabyć tą pozycję , życzę ci miłego wieczoru Hej
@LotBFOC22 жыл бұрын
Poprawki błędów w filmie: 2:59 - obecnie nie ma dowodów na to, aby Elasmotherium miał róg o długości 2 metrów. W tym roku odkryto, że ten ssak nie mógł mieć tak długiego rogu z dwóch powodów. Pierwszy, zwierzę nie byłoby w stanie tak długie rogu unieść na głowie. Drugi, keratyna nie jest w stanie przetrwać w stanie skamieniałym do czasów współczesnych. Tak samo jest w przypadku wielu zwierząt, np. nozorożców a nawet Ceratopsów. Dlatego, zapewne nigdy się nie dowiemy, czy np. Triceratops prorsus miał rzeczywiście rogi, takiej wielkości, jak się zachowały, czy jednak dzięki keratynie mogły być większe, niż tak jak teraz uważamy. 4:33 - obecnie, uważa się, że Paraceratherium mógł mieć bardziej poziomą budowę ciała, ze względu na szyję. Zwierzę nie byłoby w stanie cały czas nosić jej nad ziemią, tak jak żyrafy. Ostatnie badania wskazują również na to, że Paraceratherium mógł mieć wydłużenie wargi i ułożenie nozdrzy bardziej jak tapir. 7:33 - Mumakile bardziej wyglądają, jak hybrydy Palaeoloxodona namadicus, mamutów cesarskich, mamutów włochatych i Stegotrabelodona. Tu, jednak bardziej wchodza w grę słonie afrykańskie, słonie indyjskie, mamuty włochate, mamuty cesarskie i Gomphotery 10:05 - w rzeczywistości, Czaszkołazy mogłyby wyglądać inaczej niż tu. Bardziej przypominałyby weże, a kończyny przednie nie byłyby takie ,,dinozaurowe" tylko byłyby znikome. Węze przecież wykształciły się po części z niektórych krewnych Mozazaurów, a wraz z przystosowywaniem się do życia na lądzie utraciły je. 13:37 - obecnie, uważa się, że Dracorex był w rzeczywistości młodocianym stadium rozwojowym Pachycephalosaurusa. Tak samo jest z Stygimolochem.
@jakubbanasiak55634 жыл бұрын
Olifanty mogą być nietrafione. Podejrzewam, że ich twórcy (spece od efektów specjalnych) uznali po prostu, że dodatkowe ciosy będą fajnie wyglądać. Chyba że jest jakieś źródło, w którym przyznają się do czerpania z paleontologii.
@kolektron754 жыл бұрын
Ja zauważyłem że dinoboty z transformers (w trybie bestii) bardzo przypominają dinozaury tylko różnice są takie że mówią ludskim głosem, są metalowe i czasami zioną ogniem! :-)
@tomizubi Жыл бұрын
Dinozaury nie potrafią mówić, to jest niemożliwe
@kanapkuba40724 жыл бұрын
12:20 Tyranozaur mój ulubiony dinozaur
@Chonker_4 жыл бұрын
Tyle fajnych dinozaurów było przez 170 mln lat, a ludzie lubią najbardziej akurat tyranozaura. Żadnej oryginalności. Co w nim jest takiego niesamowitego? Tylko silne szczęki, bo inne cechy charakterystyczne tego dinozaura były lepiej rozwinięte u innych dinozaurów! Bardziej karłowate kończyny przednie miały alvarezsauridae i abelisauridae. Innymi wielkimi teropodami były giganotosaurus, spinosaurus, allosaurus, mapusaurus, torvosaurus itd. A nawet jak bardzo lubisz tyrannosauroidae to są inne dinozaury z tej rodziny, które były szybsze, np. gorgosaurus, były też różne o ciekawej ornamentacji czaszki np. alioramus, bistahieversor. Jak widać tyranozaur wyróżniał się tylko najsilniejszymi szczękami, lecz nawet one nie były dużo silniejsze niż te u tarbozaura i zuczengtyrana, więc wręcz dziwnym jest to jak wiele ludzi go tak bardzo lubi.
@kanapkuba40724 жыл бұрын
@@Chonker_ lubię go bo ma fajny wygląd :(
@Chonker_4 жыл бұрын
Tak jak każdy dinozaur
@Chonker_4 жыл бұрын
Chodzi mi o to, że pośród wszystkich dinozaurów tyranozaur wcale nie jest taki świetny. Jako zwierzę jest zarąbisty i szkoda, że tak jak inne nieptasie dinozaury wyginą, bo dinozaury to najfajniejsze zwierzęta w historii Ziemi.
@maopolskakrakow95964 жыл бұрын
Widać , że gdyby nie zwierzęta prehistoryczne to te filmy byłyby zupełnie inne , albo by ich nie było
@podpalmami26894 жыл бұрын
Czy mógłby być odcinek o drakorexie?
@ALIlublin3 жыл бұрын
Tak swoją drogą gdyby faktycznie udało się odtworzyć wymarłe gatunki i otworzyć park jurajski, to nawet w pandemii miałby niezłe zyski.
@Lupenux3 жыл бұрын
W sumie lewiatan to nazwa jeszcze starotestamentowa. Poza jak najbardziej film ciekawy.
@muzeumkonin85774 жыл бұрын
Mumakile Tolkiena to raczej inspiracja gatunkiem Gomphotherium (Trilophodon). Trąbowce te posiadały dwa prawie równe ciosy wyrastające z górnej i dolnej szczęki.
@LotBFOC2 Жыл бұрын
Mówiłeś o innych nawiązaniach tak? No to mamy jeszcze jedno z Mandaloriana, ale sezon 3 i odcinek 1. z tego sezonu, gdzie dostaliśmy wielką ,,rybę" która wyglądała jak Mozazaur, wielki gad morski z późnej kredy
@jernsideragnarson9114 жыл бұрын
Spoko odcinek, taki pomysł może byś zrobił filmik o dinozaurach lub zwierzętach, które były inspiracją dla twórców gry Horizon zero dawn i maszyn które zamieszkują postapokaliptyczna ziemię i dla ludzi są czymś normalnym ale nadal hmm niebezpiecznym Mogę podać link do opisu tych maszyn jeśli nie znasz gry to możesz zobaczyć i ocenić czy jest to coś ciekawego www.gry-online.pl/S024.asp?ID=1777&PART=122
@arkadiuszmacioek45644 жыл бұрын
Za dzieciaka, gdy moja wiedza na temat dinozaurów była dużo większa, moim ulubionym dinozaurem również był Dunkleosteus 😄
@MegaRaptor94 жыл бұрын
No jeśli dla ciebie ulubionym dinozaurem był dunkleusteus, to ta wiedza nie była jakoś duża. Dunkleosteus nie jest dinozaurem ;)
@arkadiuszmacioek45644 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 nie oczekiwałbym dużej wiedzy od kilkulatka 🙃
@kanapkuba40724 жыл бұрын
4:48 Ciekawe czy jest on krewnym Thomasa Andrewsa czyli człowieka który zaprojektował Titanica
@finncake4 жыл бұрын
gdzie można obejrzeć ten serial ?
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Mandalorian? W Polsce jest z tym problem ponieważ Disney+ nie jest dostępne w naszym kraju. Trzeba kombinować i się np. logować z innych państw.
@dinozaurypolska89134 жыл бұрын
Ja jak oglądałem film Avengers trochę mj przypominał mozazaura. Ale to tylko to, ponieważ nie oglądam tak często filmów z popkultury ;)
@dzideknowak3844 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@avrace27084 жыл бұрын
Zrobiłbyś film o ,,King Kongu" Petera Jacksona, m.in. o tym ile powiązania z rzeczywistością mają zachowania zwierząt w filmie ?
@lukaszbaranowski18432 жыл бұрын
Jestem za! Tam też jest masa ciekawych stworzeń
@MrFazik3 жыл бұрын
Indy Jones - archeolog który rozwala w pył każde wartościowe stanowisko archeologiczne 🤣. Od razu widać że tata mu załatwił tytuł naukowy 😋
@kanapkuba40724 жыл бұрын
Pokemony w odcinku Krzysztofa * Happy blakeful Noises*
@bartekbartek83884 жыл бұрын
Nagrałbyś film o Jeziorze czad ?
@khornesith38114 жыл бұрын
Anomalocaris pojawia się też w Neon Genesis Evangelion. Dokładnie Ósmy Anioł, Sandalphon.
@kanapkuba40724 жыл бұрын
2:47 Zastanawiam się czy ten nosorożec miałby jakieś szanse wygrać Pojedynek z tyranozaurem
@Musztardowytygrys694 жыл бұрын
Jeśli chodzi o inspirację filmową wersją mumakila moim zdaniem bardziej trafny byłby Stegotetrabelodon ;)
@ryszardbrodowski36814 жыл бұрын
Jakby się uprzeć Tyrund ma małe różki więc może to być karnotaur lub allozaur
@Quentin-19634 жыл бұрын
W 12.00 wkradł się błąd. W prawym górnym rogu jest napisane że Anomalocaris żył w holocenie.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Racja - ten wers wkradł się z poprzedniej planszy. Przypiąłem w komentarzu erratę.
@superzow20124 жыл бұрын
cześć oglądam cię od 5 lat odkąd byłem dzieckiem i oglądałem ciekawostki o dinozaurach
@mrBASS27x24 жыл бұрын
3:56 Akurat około 20 minut temu oglądałem odcinek o Paraceratherium, w którym również wspomniałeś o tym nawiązaniu w gwiezdnych wojnach
@thememer35404 жыл бұрын
W lovecrafcie było sporo nawiązań do okresu mezozoicznego.
@wujekjoe37264 жыл бұрын
Adam mam pewne przypuszczenia, że Czaszkołazy wyglądają jak Skutozaury lub Moszczopsy. Według mnie nie przypominają Mozazaurów.
@MegaRaptor94 жыл бұрын
No nie, to ani trochę nie przypomina skutozaurów ani moschopsów.
@wujekjoe37264 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 to proszę sprwdź jak wygląda Skutozaur bez tylnych nóg.
@MegaRaptor94 жыл бұрын
@@wujekjoe3726 Skutozaur bez nóg wygląda jak.... skutozaur bez nóg. Przecież to widać nie pierwszy rzut oka, że Czaszkołazy to jaszczurki bez tylnych kończyn i z przerośniętymi przednimi. Ręce jaszczurki, ogon jaszczurki, ciało jaszczurki i przede wszystkim głowa jaszczurki. Może sprawdź jaką posture i głowy mają skutozary czy moschopsy.
@wujekjoe37264 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 Ja jestem paleozoologiem z zawodu i wiem jak wygląda posturą skutozaura.
@filipm_g4 жыл бұрын
W grze subnautica też jest rasa stworzeń o nazwie leviathany no i oczywiście są stworzeniami pływającymi
@kocur29144 жыл бұрын
To nie rasa tylko rodzaj , klasa stworzeń jakby coś
@tigertankerer4 жыл бұрын
To teraz czekam na analizę smoka krayt.
@szary-ml10 ай бұрын
👍
@cespenaster4 жыл бұрын
Masz straszny błąd w miniaturce - Indiana Jones nie był paleontologiem a archeologiem. To znaczna różnica.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Nie ma żadnego błędu. Obejrzyj film to będziesz wiedział dlaczego Indiana Jones znalazł się na miniaturce.
@cespenaster4 жыл бұрын
@@NaukowoTV komentarz napisałem już po obejrzeniu filmu. Szkoda że omawiając postać Indiany nie zaznaczyłeś że archeologia i paleontologia to dwie różne dziedziny. Ktoś nie zaznajomiony z tematem może być zwyczajnie wprowadzony w błąd.
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Ależ ja nikogo nie wprowadzam w błąd. Postać Jonesa najprawdopodobniej była inspirowana paleontologiem. O tym jest mój film i o tym opowiadałem.
@MegaRaptor94 жыл бұрын
@@cespenaster Ale jaki błąd? Czy w tym filmie Indiana Jones choć raz został nazwany paleontologiem?
@Lordanpl3 жыл бұрын
z Gwiezdnych Wojen zwierzę Eopie (Mroczne Widmo) przypomina wymarłe Makrauchenię
@DzikiKlapek2 жыл бұрын
3:38 ...nie, nie wiemy... dziobak i kolczatka znoszą jaja, więc sam wiesz... :D
@clayton55433 жыл бұрын
Ja w gothic widzę wymarłe zwierzęta np cieniostwór to krzyżówka smilodona z wilkiem strasznym i nosorożcem włochatym a zębacz to velociraptor W filmie Król Artur legenda miecza tam to były gigantyczne słonie
@krzysiekstaniak4 жыл бұрын
Cześć Krzysztof
@dzikuxd41904 жыл бұрын
Licze na odcinek z Tytanoboa
@NaukowoTV4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/aqG2ZmNvlrGMqdk Przydałoby się nagrać ten odcinek jeszcze raz, ale jest ;)
@dzikuxd41904 жыл бұрын
@@NaukowoTV wiem że jest ale teraz dużo nowości na temat gada wyszło a lubię słuchać jak opisujesz mimo że często sam już to wiem
@purpleguy6154 жыл бұрын
Mi się wydawało ,że w Avengers te stwory były bardziej podobne do Liopleurodona.
@jaszczur02944 жыл бұрын
Te czaszkołazy bardziej mi przypominają warany albo teje tylko że bez tylnych nug.
@templaryzta59274 жыл бұрын
W warhamer fantazy je tam dużo takich nawiozani 😃
@surton37074 жыл бұрын
Ja dalej jestem zadania, że AT-AT to słoń, a AT-ST to indyk 😅
@m_m_m_l_k66983 жыл бұрын
a AT-ST to nie kura?
@kacperxt3714 жыл бұрын
wiesz, że jest takie coś jak square-cube law? en.wikipedia.org/wiki/Square%E2%80%93cube_law
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Nawet robiłem o tym filmy - szukaj u mnie pod pojęciem prawo skali.
@kacperxt3714 жыл бұрын
fajny film ale w filmach po angielsku jest to lepiej wytłumaczone, a nawet pokazane by wyglądałoby takie zwierze gdyby było większe Biology of giants: kzbin.info/www/bejne/mpOyhHullpybaac&t Life and Size by kurzgesagt: 1: kzbin.info/www/bejne/nGiuhJmgq5mCp5I 2: kzbin.info/www/bejne/g4a6hnucYtetodU&t 3: kzbin.info/www/bejne/e2KunISoe6qfaKs edit: a tu jak stworzyć obcą biosferę (jest tam mowa o tej zasadzie): kzbin.info/www/bejne/m5jdi6luqdaHlc0
@drpaj-chi-wo4 жыл бұрын
A o godzilli nie wspomniałeś 😉
@tomaszpeech35784 жыл бұрын
Hannibal to III w. p.n.e. ;)
@agnieszkastefanska17904 жыл бұрын
Chodziło o Hannibala Lectera i jest to nadal używane imię
@MrTome964 жыл бұрын
Jest jeszcze taki pokemon prehistoryczba ryba: relicanth
@niemampomyslunanickno4 жыл бұрын
popkultura też wpływa na naukę choćby weźmy na przykład gwiazdę śmierci, po 4 (wtedy 1) epizodzie znaleziono księżyc Saturna lub Jowisza który wyglądał jak gwiazda śmierci
@NaukowoTV4 жыл бұрын
Mimas. Został odkryty już po premierze epizodu 4 SW.
@MegaRaptor94 жыл бұрын
No i w jaki sposób Gwiazda Śmierci wpłynęła na odkrycie Mimasa?
@niemampomyslunanickno4 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 no porównywano go do gwiazdy śmierci więc... Nie Dobra nie mam pojęcia to miał być żart
@kanapkuba40724 жыл бұрын
To bardzo dziwne że Pradawny Ląd oraz Park Jurajski są produkcji Universal pictures i opowiadają o dinozaurach
@MegaRaptor94 жыл бұрын
Dlaczego niby dziwne?
@kanapkuba40724 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 No bo Universal pictures zrobił dwie osobne serie na temat dinozaurów
@MegaRaptor94 жыл бұрын
@@kanapkuba4072 Mógłby zrobić nawet i z 10, i nadal nie byłoby to dziwne. A już zwłaszcza w tym przypadku, skoro Park Jurajski jest głównie dla dorosłych, a Pradawny Ląd dla dzieci. Dinozaury to po prostu dobrze sprzedający się motyw.
@kanapkuba40724 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 Czyli że Universal pictures zrobiło dwie serie o dinozaurach żeby zarobić podwójnie?
@aniol12154 жыл бұрын
Ja: widzę star wars na miniaturce Znowu ja: hmmmm klikam tylko dla wiedzy tylko dlatego tylko naprawdę
@abras71804 жыл бұрын
może zrobisz omówienie gry ARK surviwal evolve. Ta gra w 100% opiera się na wymarłych zwierzętach. Może omówił być odwzorowanie ich choćby z wyglądu.
@baliczek45684 жыл бұрын
Kiedy gameplay z Ark'a
@rafamarcisz20863 жыл бұрын
Jeszcze pokemon Relicanth :D
@internetowydinozaur41864 жыл бұрын
Mam jeszcze pokemona z ósmej generacji który wygląda jak dunkleosteus połączony z jakimś dziwnym teropodem
@walkieloki7 ай бұрын
a czy Hindusi nie używali słoni bojowych w starciu z Aleksandrem Wielkim?