No video

Jak przedawkować fotowoltaikę? Dym z paneli przez jeden błąd...

  Рет қаралды 285,302

Zachar OFF

Zachar OFF

4 жыл бұрын

✅ Link aktualny w 2024✅
mubi.pl/zachar
Najtańsze OC +150 zł cashback +do 2000 zł premii
Panele fotowoltaiczne tanieją i stają się lekiem na problem ekologicznej produkcji energii. Niestety łatwo jest ten lek przedawkować - powodem jest dysproporcja pomiędzy ceną instalacji fotowoltaicznej, ceną pompy ciepła, a ceną dobrej izolacji termicznej budynku.
BOLIX - Ocieplenia:
bolix.pl/pl/systemy/1/systemy...
KOŁTON - Pompy ciepła:
www.kolton.pl/produkty-piece-...
TECH - Sterowanie ogrzewaniem:
www.techsterowniki.pl/
Subskrybuj kanał Zachar OFF: kzbin.info...
Zobacz co testuję teraz:
/ zacharoffpl
/ zachar_off

Пікірлер: 1 000
@ZacharOFF
@ZacharOFF 4 жыл бұрын
Panele fotowoltaiczne tanieją i stają się lekiem na problem ekologicznej produkcji energii. Niestety łatwo jest ten lek przedawkować - powodem jest dysproporcja pomiędzy ceną instalacji fotowoltaicznej, ceną pompy ciepła, a ceną dobrej izolacji termicznej budynku. BOLIX - Ocieplenia: bolix.pl/pl/systemy/1/systemy-ocieplenia-domu Energia Plus - Ocena energetyczną budynków, dobór urządzeń grzewczych, projektowanie instalacji PV, pomoc w uzyskaniu dotacji: www.energiaplus.org.pl facebook.com/Energia-Plus-100420804870847 KOŁTON - Pompy ciepła: www.kolton.pl/produkty-piece-kotly-co/pompy-ciepla TECH - Sterowanie ogrzewaniem: www.techsterowniki.pl/ Subskrybuj kanał Zachar OFF: kzbin.info Zobacz co testuję teraz: facebook.com/zacharoffpl instagram.com/zachar_off
@adif199370
@adif199370 4 жыл бұрын
Nieźle tłumaczone, lecz nie zwrócił Pan uwagi na możliwość magazynowania. To dodatkowy koszt, lecz przecież można dorzucić kilkanaście tysięcy na magazynowanie energii (inżynier który nam zakładał tłumaczył, że da się np. grzać wodę której energię potem można wykorzystać) i nie oddawać elektrowni energii. Widzę, że zostało to omówione, ale zbyt późno w filmie. Jest też opcja zakupu akumulatorów do fotowoltaiki od producenta Tesli, który przystosował je do takiej pracy. Niestety koszt będzie wysoki
@jaroslawwereszczynski3355
@jaroslawwereszczynski3355 4 жыл бұрын
Jest jedna mozliwosc magazynowania nadwyzki. Samochod elektryczny,ktory mozna wykorzystac jako magazyn. W dzien ladujemy auto i jezdzimy a dodatkowo korzystamy wieczorem i w nocy do zasilania domu. Dziwie sie,ze nikt nie korzysta z takiego rozwiazania.
@darassajgi7916
@darassajgi7916 4 жыл бұрын
Witam serdecznie. Mam takie pytanie. Jeżeli energia z węgla kamiennego jest jak to mówią wielkie bee i fuj. To dlaczego w 21 wieku energia elektryczna nadal jest z węgla ? Przecież do produkcji energii elektrycznej można wykorzystać paliwo jakim jest wodór i w tedy taką energia w powinna być w 100% ekologiczna. Jak się nie mylę to gdzieś w Europie już pracuje taka elektrownia. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
@lukaszpodgorski
@lukaszpodgorski 4 жыл бұрын
Musisz wiedzieć, że jest coś takiego jak Wymagania Techniczne które co kilka lat są coraz bardziej rygorystyczne i to właśnie one wymuszają na nowo budowanych inwestycjach do korzystania z coraz lepiej izolujących materiałów. Np. od 2021 roku będzie to dość duża zmiana. Warto też wiedzieć, że sporo dotacji które są od kilku lat już wymaga aby budynek spełniał te wymagania. I nie chodzi tu tylko o styropian na ścianach ale również, okna, drzwi, bramy, dachy, podłogi na gruncie, itp. Pozdrawiam :)
@darassajgi7916
@darassajgi7916 4 жыл бұрын
Szanowny panie Zacharze. Czy mógłby się pan dowiedzieć czy w Polsce jakaś firma myśli o wybudowaniu elektrowni na paliwo wodorowe. Przecież na pewno jest to lepsze rozwiazanie niż wybudowanie elektrowni atomowej gdzie problem jest jak i z odpadem poprodukcyjnym no i w razie czego z awaria. Proszę o nakręcenie reportażu w tym temacie. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
@rafalwojciechowski7025
@rafalwojciechowski7025 4 жыл бұрын
Bardzo bym prosił o oznaczanie filmów sponsorowanych, poprzez umieszczanie stosownego napisu na początku filmu. To będzie uczciwe i pełne szacunku dla widzów.
@ZacharOFF
@ZacharOFF 4 жыл бұрын
sponsorowana była tylko część sponsorowana. Film powstał bez udziału i wiedzy nawet firmy BOLIX - pomysł na ich lokowanie pojawił się po nagraniu
@badman69
@badman69 4 жыл бұрын
Ciekawe kiedy Zachar zajmie się robotami kuchennymi i telezakupami Mango. 😂
@mordorek82
@mordorek82 4 жыл бұрын
@@badman69 pewnie wtedy, jak mu zapłacą za lobbowanie pewnych rozwiązań 😅
@gonkers809
@gonkers809 4 жыл бұрын
@@ZacharOFF Rozwiązaniem jest więc oznaczenie samego fragmentu sponsorowanego. Tak żeby widz miał jasność i nie musiał się domyślać.
@arturkluger1069
@arturkluger1069 4 жыл бұрын
@@ZacharOFF taaa a widzowie to idioci 😂
@tomaszpin6999
@tomaszpin6999 4 жыл бұрын
Moja żona która siedzi obok : „Ma głos jak ten duży co o samochodach opowiada” :D
@przemekbednarski3076
@przemekbednarski3076 4 жыл бұрын
Boje sie, że będzie jak z olejem opałowym. Ogólnie szał i wygoda, a kiedy dużo ludzi w to weszlo to cyk i ceny do góry. Jak każde gospodarstwo domowe i przedsiębiorstwo zainwestuje w fotowoltaike to się warunki prosumenckie pójdą kochać
@januszbudowniczy30
@januszbudowniczy30 4 жыл бұрын
Czerwonka poszła do góry bo pół transportu krajowego na niej jeździło :)
@kubaswieton9504
@kubaswieton9504 4 жыл бұрын
Lustrzane odbicie tego co dzieje się w branży fotowoltaicznej. Piekarze i lekarze zaczynają bawić się w montowanie PV. ZACHAR zostan przy autach bo to robisz najlepiej !;)
@blurfilm2223
@blurfilm2223 4 жыл бұрын
Ale się wstrzeliłeś, w kwietniu uruchomiłem swoją instalację fotowoltaiczną a w poniedziałek przyjedzie ekipa montować pompę ciepła:) zgadzam się w 100%
@dariuszmular1051
@dariuszmular1051 4 жыл бұрын
Ocieplenie domu 142m2 styro 20cm i 25cm na gotowo 24tys (z robocizną) Dom z solbetu 24cm + rekuperacja zehnder z dodatkowym wymiennikiem gruntowym glikolowym. Koszt pieca kondensacyjnego z bojlerem z wężownicą (do cyrkulacji) 6,5tys +2montaż i dokumentacja. Rachunek za cały rok ogrzewanie+ciepła woda 1800zł . Musiałbym być idiotą mając gaz w ulicy żeby montować pompę ciepła za dziesiątki tysi, pierwsza jej awaria przekracza zakup nawet kilkakrotnie pieca gazowego więc na emeryturze nie będę trząsł się jak galareta żeby nic się nie zepsuło. Dla fanów pomp ciepła pomyślcie jak po 10latach uszkodzi wam się sterownik pc co wtedy zrobicie? spłacasz kredyt a tu niespodziewanie kolejne 30dyszki, już nawet producent nie będzie produkował do tego modelu sterowników i wtedy zostanie wam zakup nowej pompy (przykład mojego sąsiada). Jak mówi Zachar Ocieplić dom najlepiej jak się da z systemami odzysku ciepła i jesteś niezależny od zmian cen paliw i co najważniejsze ustaw/rozporządzeń wprowadzanych przez polityków.
@Tohlo100
@Tohlo100 4 жыл бұрын
Zachar nie powiedziałeś o jednym. Instalacja fotowoltaiczna podwyższa napięcie w sieci, kilka mocnych instalacji w okolicy i mamy ponad 250V w sieci. Powyżej pewnego progu falownik/inwerter wyłączy się, co oznacza, że nie produkujemy prądu. Operator w takim wypadku musi zmodernizować swoją infrastrukturę, a jemu na tym tak średnio będzie zależeć.
@princem4900
@princem4900 4 жыл бұрын
Wreszcie bardzo dobry film na temat fv. Wniosek jest prosty. Jeśli już mamy coś dotować to tylko ocieplenia, bo to rzeczywiście zmniejsza trwale zużycie energii. Najlepiej byłoby zamiast dotacji dać VAT zerowy na wełnę, styropian itp. materiały ociepleniowe. Fv to konieczność ogromnych i w zasadzie zbędnych inwestycji w sieć energetyczną. Wiedzą o tym już Niemcy, którzy muszą przesyłać wielkie ilości energii z wiatraków na północy do odbiorców na południu. Koszty tego są gigantyczne. Rację ma autor mówiąc, że prowizja za przechowanie będzie rosła. Zacznie się to jak już wystarczająco dużo będzie złapanych na lep.
@jagodzik
@jagodzik 4 жыл бұрын
20 lat mieszkałem w domku drewnianym ocieplonym i ogrzewanym gazem, przez cały ten czas sterownik pieca był wyłączany między 22:00 a 6:00, nigdy nie było problemu ze zbyt niskimi temperaturami rano. Tak więc jak najbardziej porządna termomodernizacja ma sens, nocą nie będziemy musieli korzystać przesadnie z sieci energetycznej przy instalacji fotowoltaicznej.
@benongwozdziak941
@benongwozdziak941 4 жыл бұрын
Zachar, ale grzanie węglem przez elektrownie nie ma za wiele wspólnego z grzaniem pieca CO w domu. Węgiel ma to do siebie, że w im wyższej temperaturze się spala, tym spala się czyściej. W kotłach CO ludzie najczęściej palą na 50-60 stopni, gdzie w elektrowniach, nawet na takie temperatury nie nastawisz kotła :D Więcej: w dzisiejszych czasach, przy dzisiejszej technologii, idealnie bylo by gdyby każdy miał dostęp do "sieci ciepłowniczej" i to w gestii elektrowni było by dostarczanie ciepła. Nie było by to oczywiście w 100% bio eko wege lgbt, ale przy dzisiejszej technologii, było by to na prawdę kolosalne posunięcie w kierunku redukcji zanieczyszczeń.
@madmax8986
@madmax8986 4 жыл бұрын
Zgadza się ponieważ sprawność elektrowni opalanej węglem wynosi od ok 30-50%, natomiast całościowa (wynikająca z produkcji energii elektrycznej i cieplnej) sprawność analogicznej elektrociepłowni już ok 70-90%. Dodatkowo dym z kominów elektrowni jest najpierw filtrowany a następnie wysyłany wysoko w atmosferę co również jest zaletą względem domowych instalacji grzewczych.
@SzymonSpZoo
@SzymonSpZoo 4 жыл бұрын
Byłoby.
@maciejpoonski1761
@maciejpoonski1761 4 жыл бұрын
Tak, dodatkowo elektrownie i i ektrocieplownie mają bardzo skuteczne filtry spalin. Niska emisja jest dużo bardziej szkodliwa niż spalanie węgla w profesjonalny sposób. Szkoda że ludzie tego nie rozumieją
@Micha-xl5yc
@Micha-xl5yc 4 жыл бұрын
Wszystko fajnie, pięknie, ale sprawność energetyki węglowej to około 30% i ogrzewanie domu prądem w Polsce oznacza emisję na oko 2.5x więcej CO2 do atmosfery niż spalanie tego węgla w domu. Pyły i inne zanieczyszczenia to już inna sprawa. A do sieci ciepłowniczej nigdy nie będzie powszechnego dostępu, bo mają one sens tylko w miastach. Ich budowa jest zwyczajnie droga więc musi przypadać wielu odbiorców na km sieci (co ma miejsce w gęstej zabudowie miejskiej, szczególnie na blokowiskach), poza tym każdy metr rury to dodatkowe straty na przesyle. Na wsiach sieci ciepłowniczej nigdy nie będzie.
@sebastianwawrzaszek4906
@sebastianwawrzaszek4906 4 жыл бұрын
Nie do końca się z tb zgodzę, Elektrownie zdają sobie sprawę że jak nie za paręnaście, to za kilkadziesiąt lat prawie wszystko będzie już zelektryfikowane między innymi samochody jak i ogrzewanie domu. Biorą też pod uwagę energię dostarczaną w lecie od prywatnych osób którym trzeba będzie zrekompensować w zimie i dlatego prawdopodobnie także będą iść w energię odnawialną z tym że produkującą prąd w zimie(wodna wiatrowa) dowodem na to jest ostatnie dofinansowanie ,Co do obaw o przeciążanie sieci bym się nie martwił, mało prawdopodobne żeby wszyscy odrazu na ulicy założyli elektrownie fotowoltaiczne, będzie trwało to latami i stopniowo, a co za tym idzie dostawca prądu będzie miał wystarczająco dużo czasu aby wymieniać instalacje sieciowe. Idąc tokiem myślenia że gaz jest lepszy od prądu nie rozumiem po co zwiększałeś ilość paneli fotowoltaicznych i zakładałeś stacje ładowania samochodów koło domu, przecież to sprzeczność z tym co mówisz teraz, ja rozumie że wiele ludzi i firm zarabia i żyje z produkcji, sprzedaży, instalowania,czy serwisowania tych pomp, ale zamiast wymyśleć coś bardziej wydajnego lub tańszego do ogrzewania to opłacają takie filmy mając na celu straszenie ,Zachar Dobierając reklamodawców następnym razem pomyśl by nie było sprzeczności interesów z tym co już reklamowałeś.
@velmafia
@velmafia 4 жыл бұрын
Jest jeszcze rozwiązanie pośrednie pomiędzy matami grzewczymi a pompą ciepła, zarówno pod względem finansowym jak i wydajnościowym. Chodzi o zwykłe klimatyzacje z funkcją grzania, chociaż technicznie jest to też pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Koszt przyzwoitej (inverter) klimy to ~2000zł (plus ~1000 zł montaż), czyli trochę drożej niż maty grzewcze. Natomiast wydajność nie jest dużo niższa niż pompy ciepła (COP 3,5-4.0 i więcej). Co prawda nie nagrzejesz tym wody (jak pompą powietrze-woda), ale przy dużo niższym koszcie inwestycji można znacząco poprawić efektywność (i ekologiczność) swojego ogrzewania. Plus w lecie można chłodzić :)
@bartekcibor9865
@bartekcibor9865 4 жыл бұрын
Słucham ciebie z pokrętłem volume w ręku 😆 Jak nie rykniesz to zaraz szeptem mówisz 😁
@marekgrys
@marekgrys 4 жыл бұрын
Zgadzam się, dlatego w Niemczech nie ma takiego systemu rozliczania PV tylko sprzedaż pradu z PV jest po cenie 3 razy tańszej niż kupno jej . W ten sposób Niemcy wolą zrobić dobre ocieplenie + zamontować PC a nawet kupić elektryka by maksymalnie zużywać prąd z PV a nie kupować. Taka zasada wyeliminowywała z rynku maty IR typu Red Snake i tym podobne
@kmieciu777
@kmieciu777 4 жыл бұрын
To będę jaja jak u nas tak zrobią za kilka lat gdy co drugi dom będzie w panelach..
@jacekpiorowski4479
@jacekpiorowski4479 3 жыл бұрын
Bravo! W końcu ktoś z wyobraźnią myślący przyszłościowo a nie krótkoterminowo. Dla tych którzy myślą właśnie że dołożą sobie paneli i kupią tanią energochłonną grzałkę lub piec elektryczny doprowadzą do tego że elektrownie wprowadzą albo podwyżki prądu albo wysokie opłaty za magazynowanie bo przecież nie będą wytwarzać prądu sezonowo "w zimie" za 20%. Było wiele takich sytuacji w innych tematach. Ktoś myślący krótkowzrocznie uważał że jest cwany a później on i inni przez to dostawali po du...
@ozemati5482
@ozemati5482 4 жыл бұрын
Osobiście, brzmi to rozsadnie. Jestem młodym człowiek który myśli i budowie domu. Super to się słucha ! Pozdrawiam
@tomspeedtm
@tomspeedtm 4 жыл бұрын
jezeli myslisz o budowie domu i jego taniej eksploatacji, to posluchaj fachowcow, ludzi, ktorzy sie na tym znaja, a nie tego goscia, ktoremu zaplacili za taka a nie inna wypowiedz na YT. jak jeszcze calkiem niedawno zachara sie fajnei ogladalo, to teraz przemawia przez niego czyste reklamodawstwo, niech gada o motoryzacji, ale nie o czyms, o czym nie ma pojecia, a tylko patrzy na bilans konta, jak mu sie wplywy zgadzaja to gada na +. jak chcesz budowac dom, to powiem tyle, z doswiadczenia, ( nikt za to nie placi), stawiasz budynek dachem do poludnia, zakladasz maks 10 KW paneli (bo to sie najbardziej w naszym kraju oplaca), robisz dobra izolacje i ogrzewanie podlogowe + grzejniki. montujesz pompe ciepla, glebinową (nie jakies powietrze-powietrze), inwestycja w dom wyjdzie ciebie przy obecnych cenach jakies 100 tys wiecej, niz przy standartowym ogrzewaniu. placisz miesiecznie za prad jakies 8-10 zl przez caly rok. oczywiscie zakladajac, ze kuchnia tylko w pradzie. masz czysto, zero syfu z pieca CO. obecnie przy maks 10KW produkcji masz ustawowe magazynowanie na poziomie 0.8 wkladu. oddajesz nadwyzki 1KW, masz w magazynie 0.8KW. przy wyzszych wartosciach produkcji koszt magazynowania wzrasta, az do momentu wpadniecia w oplate akcyzy itp. 10KW to obecnie najbardziej ekonomiczna dla kowalskiego wartosc zadeklarowanej produkcji
@mariuszrl1143
@mariuszrl1143 4 жыл бұрын
Chłopie, nie pchaj się w to ... postaw nowoczesny piec na węgiel i alarmowo na gaz, jak masz w ulicy. Te perpetum mobile wykończy cię finansowo.
@amik7812
@amik7812 4 жыл бұрын
Na tej samej zasadzie wprowadzono normy żarówek, odkurzaczy, suszarek i innych. Bo łatwiej jest wymusić na rynku by urządzenia pobierały mniej prądu, niż zabezpieczać wielkie dostawy prądu dla domu który jest "pożeraczem" energii.
@ukaszlegowski8689
@ukaszlegowski8689 4 жыл бұрын
Lłll
@simekpajor
@simekpajor 4 жыл бұрын
Normy odkurzaczy -> mniejsza moc to mniejszy pobór prądu, a jednak dłużej odkurzasz czyli pobierasz w rzeczywistości więcej prądu, były badania tego.
@pawelg9264
@pawelg9264 4 жыл бұрын
Jedna huta w dobe pożera więcej prądu niż wszystkie mieszkania w Katowicach tak dla skali
@iwon44
@iwon44 4 жыл бұрын
@@simekpajor Silniki w nowych odkurzaczach maja większą sprawność niż w starych. Dlatego nowy np electrolux 700w, ma większą sprawność silnika, zużywa mniej energii, przy podobnej sile ssania, niż 2200w starego zelmera.
@marcingruba7391
@marcingruba7391 4 жыл бұрын
@@iwon44 jak kupisz drogi odkurzacz to tak, te tanie to ciągle to samo co wcześniej tyle że mniejsza moc i trzeba dłużej sprzątać żeby efekt był ten sam
@mikob1mikob1
@mikob1mikob1 4 жыл бұрын
Od jakiegoś czasu jest więcej kombinowania jak wrzucić reklamę, niż jak zrobić fajny film 😭
@bqv-mz3he
@bqv-mz3he 4 жыл бұрын
Witam, od kilku lat buduję oraz zachęcam do budowy domów energooszczędnych. Polecam wykonać test powietrznej szczelności budynku. Jest on traktowany po macoszemu i mało który inwestor czy wykonawca wie, że nawet są normy określające szczelnosc budynku. Każdy, chyba spotkał się z wianiem spod parapetów czy wiatrem przy halogenach :)
@marcsmithsonian9773
@marcsmithsonian9773 4 жыл бұрын
Bardzo oswiecone, eleganckie i społecznie dojrzałe myslenie... A ja żem myślał że będzie o dilowaniu zacharyna...
@kadudas98
@kadudas98 4 жыл бұрын
Jest jeszcze jeden problem pojawiający się w niektórych okolicach gdzie jest mnóstwo budynków z instalacją fotowoltaiczną. U mojego znajomego i jego sąsiadów w dzień z dużym nasłonecznieniem większość instalacji jest odłączana z powodu zbyt dużej ilości dostarczanej energii na danym transformatorze w stosunku do odbioru.
@marcinchrominski2179
@marcinchrominski2179 4 жыл бұрын
W tej sytuacji chyba przydałaby się technologia w której energię magazynuje się w samochodach elektrycznych. Kiedyś widziałem że Honda myśli nad czymś takim.
@michapawelec6075
@michapawelec6075 4 жыл бұрын
​@@marcinchrominski2179 Ma się niebawem pojawić taka technologia. Wiem z pierwszej ręki. Kilka firm w Polsce pracuje nad akumulatorami/bateriami, które będą działały w ten sposób, że schemat wyglądać będzie tak: PV -> falownik -> gniazdka w domu -> Akumulator -> licznik dwukierunkowy. Czyli to co wyprodukujemy zużywamy i potem ładujemy baterie, a dopiero w następnej kolejności zasilamy sieć. Ale to melodia przyszłości - 2/3 lata zapewne.
@kanuzer
@kanuzer 4 жыл бұрын
@@michapawelec6075 To brzmi super! Latem można ogrzać basen, schłodzić dom klimatyzacją, ugotować obiad na indukcji, zrobić pranie, włączyć zmywarkę, nagrzać wodę użytkową na zapas, naładować samochód elektryczny i zmagazynować prąd w akumulatorach, a dopiero na końcu oddać nadwyżkę do sieci. Tak to powinno działać :D
@getos6639
@getos6639 4 жыл бұрын
@@kanuzer Akurat najlepsi i szanujący kucharze polecają kuchenki gazowe. Wynajmowałem podczas studiów mieszkanie gdzie była kuchenka indukcyjna za nic świecie jej nie wezmę do swojej kuchni. Jednak kuchenka gazowa to najlepsza kuchenka.
@kanuzer
@kanuzer 4 жыл бұрын
@@getos6639 Muszę się nie zgodzić, mam codziennie do czynienia z kuchenką gazową i indukcyjną. Plusem indukcji jest łatwość czyszczenia bo stanowi jedną płaską powierzchnię, czytelne stopniowanie mocy oraz brak potrzeby trzymania butli propan butan. Być może najlepsi i szanujący się kucharze będą pracować tylko na kuchni gazowej, ale ja nie widzę różnicy w gotowaniu na tym czy na tym. Plusem kuchni gazowej jest możliwość opalenia cebuli do rosołu co na indukcji nie jest możliwe.
@grzegorzopalinski5407
@grzegorzopalinski5407 4 жыл бұрын
Nie powiedziane też jest że za kilka lat będzie dostęp do taniego magazynowania czyli akumulatorów co pozwoli odciąć się od sieci całkowicie bądź w większej części. Wtedy ta wizja węglowa nie ma pokrycia.
@sawomirkkuczynski8807
@sawomirkkuczynski8807 4 жыл бұрын
Magazynowanie latem na zimę w akumulatorach....poniosło Cię ostro.
@yooliu9140
@yooliu9140 4 жыл бұрын
@@mariuszd2453 wg mojej wiedzy akumulatory dużej pojemności (i stosunkowo tanie w produkcji) zostały skonstruowane ok. 10-12 lat temu w USA. podobno aku o masie ok. 30 kg dawałby samochodom zasięg rzędu 1,5-2 tys. km na jednym ładowaniu :) patent leży w szufladzie jednego z największych koncernów i zgaduję, że dopóki jest ropa, to nikt do tej szuflady nawet nie zajrzy ;) w Niemczech kilka lat temu jakiś koleś skonstruował aku o niewiele gorszych parametrach, jeden z niemieckich koncernów motoryzacyjnych nawet podjął z nim współpracę, ale chyba ktoś niemiaszkom wytłumaczył, że jeszcze nie czas na masową produkcję elektryków, bo zawiesili temat po kilku miesiącach ;)
@Minecraft-Po-Polsku
@Minecraft-Po-Polsku 4 жыл бұрын
@@yooliu9140 Serio wierzysz w takie rzeczy? Firma Tesla wydaje miliardy na rozwój baterii, więc na pewno by mieli taką technologię, a nie używają tego w swoich samochodach? Dogadali się z producentami ropy?
@yooliu9140
@yooliu9140 4 жыл бұрын
@@Minecraft-Po-Polsku To nie jest kwestia wiary, tylko faktów. Tesla ma akumulatory, które dają wciąż zbyt mały realny zasięg, aby elektryki mogły wyprzeć z rynku silniki spalinowe, więc nie są zagrożeniem dla przemysłu naftowego.
@kwiat126p3
@kwiat126p3 4 жыл бұрын
Mariusz D ale takie są fakty, ze co najmniej raz w roku ktoś gdzieś wymyśla jakąś rewolucje w zasilaniu, w paliwach, w elektronice czy leczeniu i później temat cichnie. Żaden z wielkich wynalazków nie jest produkowany masowo. Światem rządzi dolar i (niestety) stare technologie pozwalające określonej grupie ludzi, czasem nawet całym krajom, czerpać nielimitowane korzyści
@pawefierek2592
@pawefierek2592 4 жыл бұрын
Jestem ciekaw jak wygląda obecnie sytuacja z magazynowaniem energii w domu. Fajnie jak byś jeszcze ten temat zbadał. Dobrze się ogląda Twoje filmy.
@call_me_stan5887
@call_me_stan5887 4 жыл бұрын
@@mariuszd2453 a mógłby być. W postaci energii potencjalnej - takiej samej jak w przypadku elektrowni szczytowo-pompowej. Ale do tego potrzebne są wysoko położone zbiorniki wodne. Więc można to zrealizować tylko w nielicznych przypadkach i nie opłaca się tego robić dla jednego gospodarstwa domowego.
@janusz3354
@janusz3354 3 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Kupiłem działkę i jestem na etapie wyboru projektu. Rozważałem bezpośrednie grzanie prądem lub pompę ciepła. Przekonałeś mnie do drugiej opcji.
@szmonszmon
@szmonszmon 4 жыл бұрын
Gdyby nie dotacje, to te instalacje byłyby kompletnie nieopłacalne dla użytkownika domowego. Wahania w sieci energetycznej powodowane przez takie instalacje to realny kłopot, ale tylko przy dużych ilościach produkcji. Taka sama sprawa z wiatrakami. Pomysł nietrafiony, tyle że ktoś zarobił na wiatrakach. Szkoda że nie ma więcej elektrowni wodnych w Polsce lub przynajmniej jednej atomowej. Tylko to znowu się komuś nie opłaca, żeby w PL był tani prąd.
@Saphi41
@Saphi41 4 жыл бұрын
Problemów z tym jest znacznie więcej niż większości to się wydaje. Samozaplon (w Niemczech opracowują normy po dużej ilości pożarów fotowoltaiki, a straż często nie gasi bo nie wiadomo do końca jak plus substacje szkodliwe powstałe przy ogniu) do tego często nikt nie sprawdza dachów na zmianę obciążeń (wiem, że to mało waży ale powstały kopny śnieg przy instalacjach może spowodować np ugięcia co może prowadzić do rozszczelnień połaci) a za to zgodnie z umową odpowiada inwestor (tak było w 4 umowach co mi proponowali). Te problemy to jednak pikuś bo dalej nikt nie wie jak to utylizować i jakie to będą koszty, a to może wpłynąć na ogół zwrotu inwestycji, szczególnie po uzyskaniu dotacji i umowy podpisanej z UM (zaciągnięcie kagańca na pysk).
@mariuszrl1143
@mariuszrl1143 4 жыл бұрын
@@Saphi41 to się po prostu nie opłaca ... koszty bez końca, oszczędności tylko w reklamach ha ha ha 😂😂😂
@Keowabe
@Keowabe 4 жыл бұрын
Dzięki za ten film, bo przez chwilę też bylem tym Kowalskim co pomyślał po co mi pompa ciepła jak może być grzałka:)
@albertwasyl747
@albertwasyl747 4 жыл бұрын
I jesteś akurat dobrze myślącym człowiekiem. Największą produkcję masz z PVki kiedy jest (o ironio) ciepło. Więc argument tego sponsorowanego filmu o tym, że w lecie będziesz miał wodę do ogrzewania domu uważam za bezsensowny. Ja w lecie marzę o zimnym prysznicu :) Niestety pompa ciepła a zwłaszcza ta napowietrzna nie jest tak idealna jak chce tego zachar i ludzie opłacający jego filmy.
@logosborman
@logosborman 3 жыл бұрын
Zachar dobrze że poruszyłeś ten aspekt trucia w nocy. Powiązać przyznanie mocy od wskaźnika energooszczędności domu, lub duży bufor ciepła w zasobniku wodnym czyli ta prosta grzałka grzeje wodę na noc. A najlepiej kupować energooszczędne urządzenia ,żarówki ledowe i szanować energię i środowisko . Ja zużywam gazu za 60 zł i prądu za 100 zł miesięcznie a ogrzewam z sieci dom za 3500 zł rocznie i nie oszczędzam.
@sawomirkkuczynski8807
@sawomirkkuczynski8807 4 жыл бұрын
Świetny materiał. Warto o tym mówić, edukacja jest jedną z dróg, zanim zaczną się sankcje, które uderzą we wszystkich. Swoją droga jest też nadzieja w prawie budowlanym, które pewne standardy izolacji powinno wymusić.
@jarekglowacki9638
@jarekglowacki9638 4 жыл бұрын
Wymusi już niedługo pozwolenie na budowę tylko na dom pasywny
@Tomaluck
@Tomaluck 4 жыл бұрын
Myślę, że lepiej będzie aby zajmował się Pan dalej "motoryzacją" niż energetyką cieplną i budownictwem
@marcinkowalski6877
@marcinkowalski6877 4 жыл бұрын
Tak bo od budownictwa są "fachowcy" którzy najlepiej potrafią... skroić inwestora.
@danielxc717
@danielxc717 4 жыл бұрын
Zachar.. Jak coś opowiadasz głównie o fotowoltwice to mówisz głośno a nagle tak cicho że Cię nie słyszeć. Strasznie to uciążliwe. Szczególnie jak kończysz zdanie. Mówisz prawie szeptem
@DrCharlie89
@DrCharlie89 4 жыл бұрын
Prawda!
@biosik123
@biosik123 4 жыл бұрын
Dobrym rozwiązaniem byłby kompresor dźwięku, jako efekt na ścieżce z głosem np w Audacity. Wzmacnia on wtedy ciche partie, a osłabia głośne, jak w radiu.
@Terror12Woj
@Terror12Woj 4 жыл бұрын
@@biosik123+1, Normalizacja poziomu dźwięku do jednego poziomu dała by super efekt, zarówno w audacity, davinci czy premiere jest taka opcja.
@call_me_stan5887
@call_me_stan5887 4 жыл бұрын
@@Terror12Woj Nie normalizacja a kompresja dynamiki.
@call_me_stan5887
@call_me_stan5887 4 жыл бұрын
@@biosik123 nie jak w radiu bo tam jest AGC (Auto Gain Control), kompresja wielopasmowa, ograniczniki itd. ale zasada oczywiście podobna :)
@p_o_
@p_o_ 4 жыл бұрын
Tak, myślałem o tym kiedyś Nawet trochę bardziej rozbudowałem moje przemyślenia i jest to bardzo ciekawy temat muszę kiedys moje przemyślenia gdzieś zapisać i udostępnić ^^ Pozdro
@arielw.9684
@arielw.9684 4 жыл бұрын
W końcu głos rozsądku. Zachar - jesteś super gość. Rzetelne i wiarygodne info nie tylko motoryzacyjne ale i tez praktyczne z dziedziny budownictwa jak i również Termotechniki. Szkoda tylko, ze w przypadku pompy ciepła nie zdecydowałeś się na prawdziwego SEC’a w tej dziedzinie - myśle tu o pompie z rodziny BOSCH które w standardzie są stworzone do pracy z fotowoltaiką... no cóż nie popełnia błędów ten kto nic nie robi. Trzymaj się 👍👍👍
@mariuszrl1143
@mariuszrl1143 4 жыл бұрын
Naiwniak 😂😂😂
@tomas.namyslik3434
@tomas.namyslik3434 4 жыл бұрын
9 lat temu założyłem pompe ciepła 8kw niebyło żadnego dofinansowania szlag mnie trafia. Ale cieszy małe zużycie. Cały dom (pralka.telewizor.oswietlenie )+ ogrzewanie 22 temp. w mieszkaniu 2200 za cały rok. Zero syfu z węgla
@kaen7125
@kaen7125 4 жыл бұрын
Jaka powierzchnia?
@robhur
@robhur 4 жыл бұрын
jaki koszt pompy i paneli słonecznych
@unperfectcooking
@unperfectcooking 4 жыл бұрын
@@kaen7125 8kw to na duży dom, ok 150m2. 6kw wystarczyłaby spokojnie z zapasem na 100m2.
@tomas.namyslik3434
@tomas.namyslik3434 4 жыл бұрын
@@kaen7125 180 m2
@tomas.namyslik3434
@tomas.namyslik3434 4 жыл бұрын
@@robhur paneli nieposiadam
@wojtek_sanitarnik
@wojtek_sanitarnik 4 жыл бұрын
Jestem inżynierem HVAC. Zahar dziękuję za ten film! 💚👏 Docieplenie to podstawa, to najefektywniejsze działanie u źródła "problemu"!
@szymonszczyra2945
@szymonszczyra2945 3 жыл бұрын
Zgadza się docieplenie to podstawa ale skorzystanie z dopłaty na samo z programu czyste powietrze niemożliwe trzeba wymienić źródło ciepła beznadziejna ta nasza polityka
@eeigensystems
@eeigensystems 4 жыл бұрын
1. są panele hybrydowe PV+wężownica dla cieczy, które do grzania bufora i CWU się lepiej sprawdzą, a w lato mogą grzać basen/CWU chłodząc jednocześnie ogniwa i zwiększając produkcję; 2. nie ma żadnego problemu żeby dorzucić automatykę, która będzie załączała albo grzałki w buforze albo dawała sygnał pompie ciepła do grzania bufora w przypadku nadprodukcji/eksportu EE do sieci (można to nawet zrobić relatywnie tanio, na zwykłych przekaźnikach prądowych rozróżniających kierunek przepływu EE, bez żadnej ingerencji czy sterowania z PV, a pompa/regulator wystarczy, że będzie miała jakieś wejście sygnałowe - nawet zwykłe przekaźnikowe - które prawidłowo zinterpretuje). Niemniej jednak film bardzo dobrze porusza tematykę, której "Kowalscy" nie rozumieją, gratuluję pomysłu - może część "twardogłowych" zastanowi się zanim wszyscy zaczniemy za to płacić ! Pozdrawiam.
@rafallodz74
@rafallodz74 3 жыл бұрын
Można pomyśleć, że taki specjalista od wszystkiego będzie mówił od rzeczy, ale muszę przyznać, że w tym filmie jest dużo racji. Widać, że wiedza pochodzi od specjalistów. Brawo.
@sebastianmdx
@sebastianmdx 4 жыл бұрын
Zachar, mógłbyś w przyszłości zrobić film o domowym przechowywaniu energii (bateriach), na zachodzie Europy jest to już dosyć popularne, jest wiele opcji, nie tylko drogi powerwall, ciekaw jestem co jest dostępne w Polsce. I do tego może kiedyś V2G, czyli vehicle to grid, udostępnienie swojego samochodu elektrycznego by zminimalizować skoki w sieci. Pozdrawiam
@perprzem
@perprzem 4 жыл бұрын
żelowe aku 12V, balancery aby to naładować i falownik aby mieć prąd przemienny 230V... planuję niedługo... aku łączone szeregowo. To póki co teoria... jak zrobie to będę miał oświetlenie w domu za darmo... LEDowe żarówki dadzą radę na zasilaniu z aku...
@RideauCorp
@RideauCorp 4 жыл бұрын
Produkcja baterii chyba nie jest "eko", lit chyba wydobywa się odkrywkowo, ale mogę się mylić.
@marcinjanicki4893
@marcinjanicki4893 4 жыл бұрын
@Jan Nowak Jak mu producent akumulatorów zapłaci to się "będzie znał"
@andher
@andher 4 жыл бұрын
Przechowywanie ma sens tylko gdy prąd osiągnie cenę ok 1 zł za 1 kWh. I na Zachodzie tyle kosztuje "prąd" (Niemcy - ok 30 centów). W Niemczech czasem instaluje się BHKW czy ogrzewanie gazem (lub olejem) i jednoczesne produkowanie prądu. Cena fabrycznych "kotłów" z silnikiem spalinowym jest wysoka - od jakichś 20 tyś Euro ale przy drogim prądzie może się opłacać. Nic nie stoi na przeszkodzie zrobić to samemu...
@konradmarkowski7450
@konradmarkowski7450 4 жыл бұрын
Dlatego mam bojler doskonale ocieplony 250L hybrydowy z grzałką 240v i 32v i nie podłączam się do sieci, bo nie chce mieć nic wspólnego dodatkowo z Tauronem i niekompetencja ludzi tam pracujących.
@krystianludwinski3398
@krystianludwinski3398 4 жыл бұрын
Jeśli dom nie jest wybudowany w systemie pasywnym /energooszczędnym, czy też termomodernizacja istniejącego już budynku jest przeprowadzona po taniości, ewentualnie dużym kosztem, ale niedbale, to nie ma seansu inwestować kolejnych ciężko zarobionych pieniędzy w pompę ciepła. Niestety wielu klientów idąc z duchem czasu, czy też w imię idei " somsiad ma, to ja też będę miał dwa razy większą P.C. i w ogródku wielki zderzacz hadronów"😉 zapomina o tym, że termika budynku odpowiada za straty ciepła i jest fundamentem tego rodzaju inwestycji. Jeśli ta podstawa nie jest zachowana, to rozpalenie ogniska na środku salonu również nie zda egzaminu. Pozdrawiam Januszy ekologii i ekonomii 😉
@maciejtywoniuk7202
@maciejtywoniuk7202 4 жыл бұрын
Zachar bardzo fajne rozważania n.t domu, może jakiś kanał dot. nieruchomości, budowy itp ? :) Ale blok bardzo filozoficzny, bardziej by mnie interesowało jakie tauron daje warunki, czy jeżeli wykorzystasz więcej prądu niż wyprodukujesz to masz go za dużo drożej ?? 1. Rozważałem koszty przy budowie nowego domu, i montaż instalacja ogrzewania za pomocą pieca gazowego+ przyłączę gazowe itp. itd liczyć trzeba w granicach około 50 000 zł (dograć trzeba firmy dużo spraw organizacyjnych ) Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła instalacja również około 50 000 (ale nie musimy budować kominów w domu co jest oszczędnością, szacuje około 5 000-10 000 zl), ale żeby ten system był tani i sensowny należało by mieć panele fotowoltaiczne co jest drugim kosztem około 50 000 zl . (liczę na okrągło bez dotacji, dla domu o metrażu około 100 -120 m2 ) . Reasumując koszt instalacji c.o i c.w.u za pomocą pompy ciepła to około 100 000 co robi się już pokaźną kwotą , minusem jest to że mamy tylko energie l;elektryczną w domu (czasowe , awaryjne wyłączenia przez dystrybutora i nawet wody nie ugotujemy ). - przy ogrzewaniu takiego domu za pomocą gazu to około 2 500 zł rocznie - ogrzewanie pompą ciepła (bez paneli fot.) to koszt około 4 500 zł rocznie - (przykład podparty prawdziwym przykładem , około 5 500 rocznie za całą energie elektryczną (oświetlenie, lodówka itp) ogrzewanie pompą ciepła + panele rocznie około 300 zł przy dobrze dobranych parametrach = zwrot pomiędzy gazem a pompa + panele = ~ 20 - 25 lat do zwrotu (2 000 zl * 25lat= 50 000 pln) Moje obliczenia robię na szybko by wyznaczyć kierunek w jakim mam się poruszać przy dobieraniu koncepcji nowego domu ... No nicholery mi się nie kali !!!! biorąc pod uwagę na dzień dobry koszt do dołożenia 60 000 zł, gdzie za taką kwotę mogę pół domu umeblować/wykończyć . (A.... nie przewidziane awarie pompy. paneli, nadprodukcja energii gdzie specjalnie trzeba ją obciążać w lecie bo sieć nie potrafi zmagazynować tyle energii , gradobicia ?, spadki sprawności itp.itd awaria falownika, koszty kredytu na większą kwotę powiększoną o koszt pompy ciepła+ fotowoltaiki której nigdy nikt nie liczy... ) Wniosek mam jeden: jak masz kupę hajsu i chcesz być modny to można się w to bawić, dla przeciętnego zjadacza chleba bez sensu ... najlepiej uczyć się na bogatszych od siebie :) Ps. Sądze że jak rynek się zachłyśnie tą całą fotowoltaiką to będzie taniej , ta technologia też ciągle tanieje! Przy obecnej sytuacji gospodarczo-politycznej, gdzie wszystko się może odwrócić do góry nogami w ciągu miesiąca nie planował bym niczego na 20 lat do przodu :( Spotkałem się z opinią że instalacja F.F powinna być nie do-wymiarowania by mogła pracować na blisko/ponad 100 % by sumarycznie bilans był blisko 0 Jeżeli mój komentarz uważasz za sensowny daj łapkę w górę chce sprawdzić czy tylko ja tak uważam ???, a nie tylko płynę zgodnie z prądem ;P
@Serpher1
@Serpher1 4 жыл бұрын
Chciałbym być tak zamożny, żeby podstawić sobie pompę ciepła za 40k.
@SQRWL
@SQRWL 4 жыл бұрын
Ja rozumiem "monetyzację" ale powoli robisz się słupem ogłoszeniowym co na dłuższą metę więcej ludzi zniechęci niż zachęci... ale sprawdź sam.
@hayabusa1570ccm
@hayabusa1570ccm 4 жыл бұрын
Dzieki Zachar. Informacja jest The Best.
@zolwzolwzolw3504
@zolwzolwzolw3504 4 жыл бұрын
Zachar na szczęście już za pare miesięcy wchodzą w życie nowe, wyższe normy budowlane co do zapotrzebowania domu na energię (od stycznia 2021), myśle że powinieneś o tym poczytać. Co do twojego kanału idzie w interesującą stronę jak dla mnie. Pozdr
@Baczywas
@Baczywas 4 жыл бұрын
Dlaczego film nie jest oznaczony jako płatna promocja?
@marcinkowal658
@marcinkowal658 4 жыл бұрын
kiedy Zachar bedzie polecal dostawcow energii ?
@MarMarianek
@MarMarianek 4 жыл бұрын
Dostawce może polecić tylko Tauron xd
@kacper1903
@kacper1903 4 жыл бұрын
Grzanie węglem z elektrowni nie jest tak samo szkodliwe jak grzanie nim w domu, ponieważ dymy z elektrowni są oczyszczane.
@kacper1903
@kacper1903 4 жыл бұрын
Ale i tak lepiej dobrze zaizolować.
@iwonab35
@iwonab35 4 жыл бұрын
Niestety z związku z nowym programem tj " czyte powietrze 2.0" ceny pomp poszybowały o lekko 30-40% do góry i to wszystkie. Tak to się robi w Polsce. Całe dofinansowali pożarte przez system. Przykład, dwa lata temu pompę 14 Kw tej samej firmy w tej samej firmie wyceniono mi na 34 tys. Teraz z tą kwotę mogę jedynie 8 kw otrzymać i to z wielkim cmokaniem, że się chcę targować :/
@jarekglowacki9638
@jarekglowacki9638 4 жыл бұрын
A jaka była cena dolara i euro + koszty utrzymania firmy, min kwota dla pracownika, prąd ,śmieci itd. Wszystko zdrożało a jeszcze chińczycy nie produkują tyle i tak szybko stąd pewnie cena
@ceemer20
@ceemer20 4 жыл бұрын
Dwa lata. Nie dwanaście. C9 najwyżej masło było po 6zł. A benzyna po 5.50. Eur i dolar stoi od 10 lat na niemal niezmienionym poziomie. Wahania rzędu 5% a nie 50.
@pifi7719
@pifi7719 4 жыл бұрын
Bardzo mądry film. I mi otworzył oczy.
@bartek6330
@bartek6330 4 жыл бұрын
Czy ta pompa ciepła jest marki Kaufland?? xd bo na zewnątrz ma takie same logo
@kapislusarczyk9817
@kapislusarczyk9817 4 жыл бұрын
Z drugiej strony do ogrzewania wody użytkowej można użyć paneli solarnych my mamy i spisuja się świetnie
@RideauCorp
@RideauCorp 4 жыл бұрын
Co do infrastruktury to się zgodzę, ale jeśli chodzi o to "rozhuśtanie" to weź proszę pod uwagę również miasta, nie ma tam tyle miejsca żeby zasilać je z fotowoltaiki, to zawsze będzie tylko część produkowanej przez nas energii, więc wyrażanie tej naszej nad produkcji w węglu to błąd. Z tego co słyszałem w nocy w elektrowniach spała się węgiel tylko dla tego, że nie opłaca się wygaszać kotłów, więc każda ilość paneli pracujących w dzień oszczędza spalany węgiel również w nocy. Wygaszanie kotłów na miesiące letnie pewnie już się opłaca. Oczywiście zmniejszenie zależności od dostawców zawsze wyjdzie na plus w dłuższej perspektywie. IMO na dzień dzisiejszy im więcej paneli tym mniej węgla i szybko się to nie zmieni.
@xyuru7806
@xyuru7806 4 жыл бұрын
Jak oceniasz rozwój samochodów elektrycznych w kontekście treści poruszanych w filmie? Bo samochody elektryczne zazwyczaj ładowane są / będą w nocy = z elektrowni. Jestem ciekawy co o tym myślisz. Dobrze, że zwracasz uwagę na skutki długofalowe podejmowanych działań. Nie byłem tego świadomy. Dobrze posłuchać. Dzięki!
@ZacharOFF
@ZacharOFF 4 жыл бұрын
To jest kwestia wyłącznie infrastruktury ponieważ samochody równie dobrze mogą być ładowane za dnia pod pracą, ale masz rację - założenie ładowania pod domem wiąże się właśnie z ładowaniem z węgla (co oczywiście nie jest problemem elektrycznych samochodów tylko polskiej energetyki)
@cheetos9926
@cheetos9926 4 жыл бұрын
@@ZacharOFF no dobra, myślę o tym przez cały film. W nocy z powodu małej produkcji prądu będziemy ładować czy ogrzewać węglem, ale w dzień przecież się odwraca sytuacja i suma sumarum węgla spala się mniej. Gdzie jest błąd?
@tro7e
@tro7e 4 жыл бұрын
Ale w ciągu dnia wytworzona energia jest zużywana przez fabryki. Trzeba o tym myśleć jak o zastąpywaniu węgla energią słoneczną. Zapotrzebowanie jest stałe, zmieniają się źródła.
@michakrawczyk5797
@michakrawczyk5797 4 жыл бұрын
@@tro7e Ale fabryki huty i inne zakłady w nocy też pracują i pobierają energię. Ludzie zazwyczaj pracują na 3 zmiany.
@xyuru7806
@xyuru7806 4 жыл бұрын
@@michakrawczyk5797 Moim zdaniem film ma na celu zwiększenie świadomości użytkowników instalacji fotowoltaicznej, że nadprodukowaną energię odbierają z elektrowni węglowej. Problem, który Zachar poruszył to grupa ludzi, którzy korzystają z przewymiarowanej instalacji fotowoltaicznej i myślą, że są 100% eko, ale w praktyce niestety obciąża to dodatkowo sieć elektryczną. Taki postępujący trend może doprowadzić do problemów logistycznych u dostawców energii elektrycznej, za których rozwiązanie zapłacą wszyscy użytkownicy energii elektrycznej, nie tylko prosumenci.
@erwinkrk
@erwinkrk 4 жыл бұрын
Zachar!! Problemy z prądem mamy latem. Kiedy zużywamy dużo prądu, linie przesyłowe są na granicy swoich możliwości i w rzekach nie ma wody do elektrowni węglowych. Jak Kowalski ma fotowoltaikę na dachu to nie potrzebuje wody w rzece ani lini przesyłowych bo jego nadprodukcji nie magazynuje Tauron w magazynie pod Wieliczką do zimy tylko konsumuje to pobliska piekarnia a Tauron za darmoszkę bierze 20%. W bilansie rocznym węgla spala się znacznie mniej.
@krzyche86
@krzyche86 4 жыл бұрын
Niekoniecznie - jeśli ten Kowalski ogrzewa dom prądem, to zimą jego zapotrzebowanie będzie znacznie większe.
@erwinkrk
@erwinkrk 4 жыл бұрын
@@krzyche86 a jak pali oponami to zimą będzie mniejsze? Jak by tego nie liczyć to zwiększając moc zainstalowanych w PL instalacji zmniejsza się udział w rynku elektrowni węglowych.
@krzyche86
@krzyche86 4 жыл бұрын
erwinkrk Na wykresie tak, ale w praktyce już nie. Zobacz - fotowoltaika produkuje prąd wyłącznie w dzień. Wieczorami ktoś musi dostarczyć prąd do domów - muszą to być elektrownie węglowe - te same które działały kiedy fotowoltaiki jeszcze nie było. Przecież nikt nie wyłączy elektrowni węglowej na dzień a włączy na noc, tak to nie działa. Oddając prąd do sieci w ciągu dnia, nie oddajesz go do żadnego akumulatora - po prostu ktoś inny go zużywa, a elektrownia węglowa i tak produkuje tyle samo co gdyby fotowoltaiki nie było. Na tym polega problem - fotowoltaika nie będzie nigdy samodzielnym, niezależnym źródłem prądu (tak jak elektrownie węglowe czy atomowe) bo to czy produkuje prąd czy nie zależy od bieżącego nasłonecznienia. A prąd potrzebujesz zawsze., wiec zawsze musi działać elektrownia która dostarczy Ci prąd w razie gdyby fotowoltaika nie dostarczyła. To nie jest tak, że po wybudowaniu ilus tam tysięcy mikroinstalacji możemy zamknąć 1 elektrownie tradycyjna.
@dysksss
@dysksss 4 жыл бұрын
Krzysztof nie rozumiem, elektrownia produkuje zawsze tyle samo prądu mimo fotovoltaiki? To po co nam te panele potrzebne z tymi wszystkimi programami dopłat?
@krzyche86
@krzyche86 4 жыл бұрын
@@dysksss Panele są potrzebne z uwagi na poprawe naszego mikstu energetycznego - unia Europejska wymaga abyśmy mieli ileś tam procent energii produkowanej z oze. Rząd oczywiście robi co może żeby tylko zwiększyć ten udział, ale trzeba powiedzieć sobie wprost fotowoltaika przysparza energetyce sporo kłopotów. Przede wszystkim dlatego, że nie da się wyłączyć elektrowni węglowej w dzień, a włączyć w nocy to tak nie działa. Fotowoltaika powoduje że pojawiają się ujemne ceny prądu w dzień i wysokie ceny w nocy. Fotowoltaika generalnie powoduje wzrost cen prądu.
@piotrsiakowski1102
@piotrsiakowski1102 3 жыл бұрын
Ciekawe podejście, jednak warto je uzupełnić o możliwe rozwiązania dotyczącą magazynowana ciepła. Tak jak możemy buforować ciepłą wodę w zbiorniku tak możemy buforować ciepło wykorzystywane do ogrzewania. Jest to do wykonania tylko podczas budowy, ale jest. Stawiamy sobie np. płytowy fundament grzewczy, który akumuluje ciepło dostarczane do niego, a oddaje wówczas kiedy temp. nad nim spada (taka podłogówka, ale bez wody ;). Charakteryzuje się bardzo dużą bezwładnością i bardzo dużą stabilnością temperatury. Wówczas możemy całą nadwyżkę energii el. skierować bezpośrednio do grzałek i zasilać nasz bufor ciepła wtedy kiedy produkujemy prąd np. tylko w dzień - zestrajając tak system, żeby w nocy nie pobierał ee. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, o której mało się mówi: transportując ciepło od jego źródła do celu zawsze są straty, jeśli transportujesz przez cały dom część zostaje po drodze, instalując grzałki/maty w miejscu poboru ciepła transportujesz prąd, który na straty jest znacznie mniej podatny niż ciepło. To oczywiście jak ktoś na siłę chce przewymiarować swoją instalację PV :) Podzielam pogląd, że co za dużo to nie zdrowo i moja instalacja będzie zestrojona, aby na konsumpcja=produkcja. Nie zwiększam napięcia w sieci oddając je do zakładu energetycznego, nie ryzykuje sytuacji, że falownik co chwilę się wyłącza, bo przecież rzesza sąsiadów też oddaje i "ścigamy" się kto więcej odda zwiększając (nieświadomie) napięcie powyżej dopuszczalnego w Polsce, a w efekcie wszystkie nasze falowniki mówią STOP. Słońce świeci i tylko ogrzewa moje panele ;)
@dark13art
@dark13art 4 жыл бұрын
Czesc Zachar. A co powiesz o domu z fotowoltaika , matami grzewczymi i domowa bateria Tesli. Dzisiaj to może jeszcze droga inwestycja Ok 50000 zł ale za kilka lat może być to ciekawa, konkurencyjna opcja dla pompy ciepła. Jestem ciekaw twojej opini. Pozdrawiam.
@leszekjezierski9414
@leszekjezierski9414 4 жыл бұрын
Zupełnie pominięty temat magazynów energii. Zdaje sobie sprawę, że to nie jest tanie rozwiązanie ale w przyszłości dotacje mogą mocno zmienić sytuację na rynku OZE.
@baca4062
@baca4062 4 жыл бұрын
Elektrownia ma odpowiednie filtry produkując energię z węgla i szkodzi to środowisku o wiele mniej jak kotły w naszych domach jezeli zachar wymyśli tani bank energii to Głosuję na niego na Prezydenta
@drivenixon7975
@drivenixon7975 4 жыл бұрын
Zgadzam się jeśli chodzi o ocieplenie . Ale jeśli chodzi o fotowoltaike to prąd który jest dodawany do sieci jest na bieżąco odbierany przez innych użytkowników sieci . Bo nie idzie zmagazynowac energi w tak wielkich liczbach i przez to jeśli tej energi było więcej to elektrownie w ciągu dnia nie musiały by pracować na takich obrotach przez co nie spadały by węgla w takich ilościach można to mówić o całym roku produkcyjnym więc energią w każdym wydaniu pozyskiwana z naturalnych źródeł energi powinna być produkowana w jak największych ilościach. Moim zdaniem użytkowanie nawet indukcyjnego pieca przekłada się na zmniejszenie co² ponieważ budowa komina elektrowni jest tak skonstruowana żeby spalać gazy szkodliwe i filtrować je z metalow ciężkich . Więc spalanie w elektrowni jest na pewno mniej szkodliwe niż palenie w piecu domowym. Do tego każdą elektrownia w Polsce musi spalać 30% biomasy A 70%węgla Spalanie zachodzi w palniku przemysłowym o bardzo dużej mocy więc nie można tego przedłożyć na spalanie w kotle grzewczym CO . Pozdrawiam .
@iceman8516
@iceman8516 4 жыл бұрын
Oddając do sieci ktoś inny używa eko prądu z paneli więc zawsze zmniejszy się ilość zużytego węgla i wypuszczonego co2 tylko ze w skali bardziej światowej a nie indywidualnej Oczywiście zgadzam się że ważniejsze jest ocieplenie zmniejszenie zużycia prądu przez ledy czy pompy ciepła i do tego dopasowanie ilości pv. Można też użyć urządzenia np wattrouter który jest spięty z odbiornikami i każda nadwyżkę prądu kierować tam gdzie chcemy a nie do ZE
@smagloo
@smagloo 4 жыл бұрын
Taka techniczna uwaga - staraj się mówić jednym poziomem głosu - chodzi o to że mówisz głośno i wyraźnie, ale często w swoich filmikach bardzo ściszasz głos kończąc zdanie (tak teatralnie) - co w przypadku YT nie działa za dobrze. Często muszę cofnąć kawałek by przy zwiększonej głośności jeszcze raz wysłuchać co powiedziałeś po czym ściszyć mocno przy normalnym poziomie wypowiedzi. Taka prośba, wiem, że nie jestem osamotniony w tej prośbie :) Pozdrawiam, fantastyczne materiały!
@bartoszjankowiak3157
@bartoszjankowiak3157 4 жыл бұрын
Zgadzam się z tym. Bo faktycznie mówisz bardzo wyraźnie ale końcówki za bardzo są wyciszane. Pozdrawiam
@MrJechowy
@MrJechowy 4 жыл бұрын
Pompa z gazetki Kauflandu :)
@maciejnejman5126
@maciejnejman5126 4 жыл бұрын
Bardzo wartościowy materiał. Udostępnione na LinkedIn
@michakurant8042
@michakurant8042 4 жыл бұрын
Myślę, że to kwestia czasu jak firmy energetyczne przerzucą koszty utrzymania linii na producentów oze lub skompensują to sobie opłatą za wytwarzanie mocy biernej. Bo przy małym udziale fotowoltaiki nie ma znaczenia kompensacja mocy którą przetwarza elektrownia węglowa. Problem zaczyna się gdy udział fotowoltaiki jest mocno zagęszczony w rejonie a słaba jakość sieci nie jest wstanie przejąć mocy. Mamy potem 250V w sieci jak słońce świeci i 210V jak zajdzie za chmury. I nie ma co się łudzić że zakład energetyczny woli kupić naszą energię za 0,8kWh...taniej jest kupić całą kWh od wędlówki za 3grosze
@jacopoprostu
@jacopoprostu 4 жыл бұрын
Wentylacja najważniejsza od tego trzeba zacząć
@Shadow7777777777
@Shadow7777777777 4 жыл бұрын
Dokładnie. Wszyscy spinają się o wycieplenie ścian, a za stropem zaraz na kolejnym miejscu największych strat jest właśnie wentylacja. Nie wspomnę o tym, że klasyczna grawitacyjna w sumie nie działa dobrze ani latem ani zimą, bo latem nie działa w ogóle a zimą wali lodowatym powietrzem do jednego z pionów i pomieszczeń do niego podpiętych. Jak widzę nowe domy z klasyczną wentylacją i pozaklejanymi kratkami wentylacji bo wali zimnem to mnie krew zalewa :D Po co były wydane te pieniądze na murowanie kominów i potem to zaklejać bo nie działa. Za cenę kominów jest bardzo dobra wentylacja z rekuperatorem.
@longermr
@longermr 4 жыл бұрын
@@Shadow7777777777 wentylacja mechaniczna też ma niestety wady, a najgorsza to przesuszanie powietrza w zimę. Oczywiście można puścić powietrze przez bypass, ale wtedy nici z oszczędności. Można nawilżać, ale to nie to samo + zużycie prądu przez nawilżacz. W lato też nie wychłodzi dobrze domu w nocy, nawet gdy w budynku jest 26 C a na zewnątrz 18 C i chodzi na 100% ( u mnie 400m3/h na 140m2 domu)- otworzenie okien bardziej efektywne. Nowy dom, z 60k wrzucone w izolacje, dobre okna z ciepłym montażem itp. Na razie jestem umiarkowanie zawiedziony wentylacją mechaniczną.
@humb1
@humb1 4 жыл бұрын
@@Shadow7777777777 sam mieszkam w bloku z wentylacją grawitacyjną. I powiem tak straty mocy są ale zwykle ogrzewane daje sobie z tym radę A mam aż 3 kratki wentylacyjne. Zaklejanie kratek pojawia się z innego powodu. Komin, którym biegnie wentylacja jest współdzielony z sąsiadami i kominami od piecy. Co powoduje, że gdy somsiad pali kurła gumofilcami, to cały ten smród cofa wentylacją na mieszkanie. A kominiarz ma ten problem w dupie i mówi że trzeba wybić dziurę pod oknem dla cyrkulacji. Debil chyba nawet nie wie że ta dziura już jest od nowości budynku. Problem smrodu rozwiązałem wymuszając obieg 3ma wentylatorami jednak rozwiązanie te nie spodobało się kominiarzowi debil do tej pory smaruje na mnie paszkwile że mam to zdemontować. Jednak nie mogę tego zrobić bo problem czadu by powrócił
@Shadow7777777777
@Shadow7777777777 4 жыл бұрын
@@longermr no tu masz rację, że wentylacja słabo chłodzi pomieszczenia, mimo aktywowanego bypassu ale pamiętaj, że wentylacja to nie klima i w dodatku nie działa tak szybko. Uderzenie chłodnego suchego powietrza masz z klimy a wyizolowany dom ciężko wychłodzić powietrzem 18-20 stopni jak w domu np gotujesz, prasujesz, masz ogrzane mury, podłogę. Główne zalety wentylacji to jednak zima. Co do wilgotności to są rekuperatory z kontrolą wilgotności i potrafią nawilżać powietrze zimą. Co do chłodzenia, powietrze zanim kanałami doleci do anemostatu to już jest ogrzane przez poddasze czy mury w zależności gdzie masz poprowadzone. Tak czy siak są też i rekuperatory z opcją klimatyzacji 😎 Latem i tak otwieram okna jak na dworze jest chłodniej żeby posłuchać ptaków i poczuć powiew powietrza prosto z zewnątrz a nie przez filtry i wymiennik :)
@Shadow7777777777
@Shadow7777777777 4 жыл бұрын
@@humb1 oczywiście, że ogrzewanie da sobie radę, tylko pytanie, kto za to płaci 😆 mieszkania wspólnotowe to zupełnie inna bajka. Coś takiego jak łączone kanały wentylacyjne nie może mieć miejsca nawet w domu a co dopiero w mieszkaniach.
@mattoko4193
@mattoko4193 4 жыл бұрын
Kowalski nie może rozbudowywać instalacji jak mu się podoba bo nie może być większa niż moc przyłączeniowa która posiada więc nie takie to proste
@Micha-xl5yc
@Micha-xl5yc 4 жыл бұрын
Kowalski w domu ma z reguły 14-18 kW przydziału mocy więc to w prakyce żadne ograniczenie.
@mariuszkowalski8841
@mariuszkowalski8841 4 жыл бұрын
Można do 40kwh
@przemysawzmudowski587
@przemysawzmudowski587 4 жыл бұрын
świetny film. Prostuje moje wyobrażenie co do fotowoltaniki. Dzięki
@mariuszrl1143
@mariuszrl1143 4 жыл бұрын
To reklama 😏😉, otwórz umysł ...
@piotrwojtas2330
@piotrwojtas2330 4 жыл бұрын
Przeliczenie ilości energii na ilości węgla wg mnie zostało błędnie przyjęte. Mianowicie: zgromadzenie 13MWh energii elektrycznej w sieci umożliwia praktycznie w ciągu 12 miesięcy odzyskanie od np TAURON/PGE 13 x 0,7 = 9,1MWh enegii elektrycznej, co odpowiada energii cieplnej ze spalenia ~1,2t węgla, a nie jak podano 6,5t. Dlatego wykorzystanie pompy ciepła, która dzięki przemianie adiabatycznej mnoży ilość energii elektrycznej pobranej z sieci x ~4,5 , powoduje, że z tych 13 MWh zgromadzonych w sieci, uzyskujemy docelowo 9,1MWh x 4,5 = ~41MWh en. cieplnej, czym rzeczywiście można całorocznie ogrzać budynek mieszkalny 250m2. Innym tematem jest trwałość takiej pompy.. Pozdrawiam ze Skawiny :)
@barjab9
@barjab9 4 жыл бұрын
Reklama reklamą ale gratuluje postawy i zdrowego rozsądku! Pozdrawiam serdecznie!
@maciejczapla353
@maciejczapla353 4 жыл бұрын
Zgodnie z tytułem coś przedawkowałeś i to w dużych ilościach...
@adamkosiorek1547
@adamkosiorek1547 4 жыл бұрын
Nadwyżki zielonej energii można użyć do generowania syntetycznego metanu, który można wprowadzić do sieci cng, jeździć na nim autami albo spalać w piecach gazowych Ew. Kogeneracyjnych. Można tez generować z metanu prąd w ogniwach wodorowych. Pomysłów wiele nie trzeba palić węgla w elektrowniach. Kwestia chciejstwa i polityki.
@Kaizenpol
@Kaizenpol 4 жыл бұрын
1. Dzięki programowi Czyste Powietrze termomodernizacja wygrywa zarówno w kategorii eko jak i ekono. 2. W kalkulacji należy uwzględnić koszty serwisu, utylizacji i żywotność sprzętu. PC ma kilkanaście lat lifespan i wymaga w tym czasie co roku albo i częściej przeglądów (tak przynajmniej twierdzą producenci i od tego uzależniają gwarancję). Co powoduje, że większość oszczędności przytula producent i serwisant PC. Maty czy kable są praktycznie wieczne, nie wymagają serwisu i ich instalacja w nowo budowanym domu jest 4-5x tańsza, niż systemu z PC. Więc czy z PV, czy bez - PC przegrywa w ocieplonym domu w kategorii econo. 3. Produkcja, transport, serwis (w tym dojazdy serwisantów), konsekwencje rozszczelnienia, utylizacji (a kto złomując PC przejmuje się odessaniem czynnika, jak może sam, za darmo zdemontować i wystawić zwłoki na portalu aukcyjnym - pewnie komuś się przyda na części) PC mają znacznie gorszy wpływ na środowisko niż maty czy kable. A czy zrównoważy to zwiększona emisja przy produkcji prądu gdy nie mamy PV? Dobre pytanie i temat do głębokiej analizy. Nie jestem pewien, kto wygra - ale jestem pewien, że różnice nie będą wielkie przy obecnej strukturze produkcji prądu. Ale przecież... 4. Wiodąca rola węgla nie utrzyma się długo. Spalanie żadnego paliwa kopalnego nie jest eco - więc od gazu też odejdziemy. Zostają źródła odnawialne, atom, a lada moment Chińczycy mają odpalić sztuczne Słońce (zimna fuzja). Więc w cyklu życia budynku maty/kable wygrają też zdecydowanie w kategorii eco. 5. PV można przedawkować. Zwłaszcza lokalnie, gdy powoduje wrost napięcia powyżej normy. I to jest jedyne realne zagrożenie, że falowniki będą się wyłączać (czy to same, czy przez ZE) i zamiast spodziewanych 10MWh rocznie (co wystarcza na ogrzanie z COP=1 i prąd bytowy w domu 100-150m2 spełniającym WT2017) wyprodukują 5 czy 7MWh. 6. Rekordy obciążenia sieci są w dzień (kto nie wierzy - może wygooglać artykuły o tym, jak biliśmy rekordy czy sprawdzić dane PSE). W nocy jest ogromny zapas. 7. Co to za 1500zł różnicy między słabo a dobrze izolowanym nowo budowanym domem? Dołożenie 1m2 wełny z rolki o grubości 20cm to jakieś 20zł za sam materiał. To 1500zł wystarczy na dołożenie 10cm wełny na dachu małego domu (bez robocizny). A gdzie ściany i podłoga? Lepsze okna też zazwyczaj wymagają pieniędzy. No i rekuperacja też kosztuje. 8. Niewolnikiem swojego operatora staje się każdy prosument. Nie może wybrać innego (tańszego) sprzedawcy prądu ani nawet taryfy g12 as u swojego dystrybutora. Kto nie chce być niewolnikiem - nie montuje PV on-grid. 9. PC ma sens - w dziurawym domu. Gdy potrzebujemy wielu kWh (a więc zależy nam, by były tanie). Czy to zdarza się w praktyce patrząc na p. 1? Tak, jak znajdziemy sposób na montaż pompy ciepła w budynku, w którym konserwator zabytków czepia się ocieplenia czy wymiany okien. Może mieć też sens w dużych domach czy pensjonatach. Ale we współczesnym małym czy nawet średnim domu PC nie ma sensu ani ekonomicznego, ani ekologicznego.
@tomekswietyposlaniec6429
@tomekswietyposlaniec6429 4 жыл бұрын
Ja mam dom 150m parter piec na ekogroszek i mi idzie 2tony na cala zime ... wiec koszt ogrzania 2tys . Dom nowy ocieplony
@amik7812
@amik7812 4 жыл бұрын
Pompa ciepła posiada takze zasobnik wody użytkowej, więc albo pali Pan węglem cały rok (o zgrozo), albo posiada elektryczny boiler. Druga sprawa, żyjemy w klimacie umiarkowanym i sezon grzewczy u nas trwa praktycznie od września do maja, a nie zimę kalendarzową. Chłodne noce, przymrozki majowe itd. Nie wierzę że zużył Pan tylko 2 tony węgla przez ten czas. Pompa super się sprawdza na takie podgrzewanie w chłodniejsze wiosenne noce, tymbardziej ze to jest automatyczne, bez "Andrzej, dosyp węgla bo zimna zośka będzie teraz".
@zbychulatara
@zbychulatara 4 жыл бұрын
@@amik7812 normalni ludzie tyle wydaja na ogrzewanie. Jak masz surowy wielki dom kochasz goraco grzejesz 24h na dobre i masz pootwierane okna bo powietrza brak to co sie dziwic ze sie placi w tysiacach za miesiąc
@robertomancini7142
@robertomancini7142 4 жыл бұрын
Tomek, chyba jaja sobie robisz! Jak wungiel w nowym domu, jeszcze dobrze ocieplonym?
@GienQ_
@GienQ_ 4 жыл бұрын
@@robertomancini7142 spotkałem się z piecami na ekogroszek w nowych domach i jestem pod wrażeniem bo przy rekuperacji i łagodnych zimach 2, maks. 3 tony wystarczą do utrzymania 22 stopni
@tomasz.kalinowski
@tomasz.kalinowski 4 жыл бұрын
2,5 tony dobrej jakości węgla wystarczy mi, przy domku 110 m2, na cały sezon grzewczy. Przemyślana wentylacja i dobrze zwymiarowana instalacja grzewcza daje radę. Na tą samą powierzchnię w innej nieruchomości wydaję ponad 5000 na gaz i komfortu cieplnego nie ma
@SayNoToDebtors
@SayNoToDebtors 4 жыл бұрын
Zachar dlaczego nie uwzględniłeś 4go scenariusza: gromadzenie energii na własna rękę w rozwiązaniach typu Tesla Powerwall?
@adif199370
@adif199370 4 жыл бұрын
Chyba dlatego, że magazyn na kilkadziesiąt kWh kosztuje około 6-7 tys. dolarów. Aczkolwiek na upartego da się za kilkadziesiat - ostatecznie kilkaset tysięcy zrobić duży akumulator energii. Pytanie czy opłacalny jak woda odbiera najwięcej energii i przechowuje ją doskonale...
@TheGrzes1966
@TheGrzes1966 4 жыл бұрын
A ile kosztuje taki "akumulatorek" i na ile lat starczy? Jaka jest sprawność akumulatorów? Jakie obciążenie dla środowiska powoduje ich produkcja produkcja i utylizacja? Jaki mam sens ponoszenia kosztów magazynowania prądu?
@michawu4401
@michawu4401 4 жыл бұрын
Bartosz Kolek - bo tesla nie płaci za reklamę, a Bolix zapłacił..... tak ciężko skumać? W każdym filmie zachara jest reklama...
@maciejtolinski2490
@maciejtolinski2490 4 жыл бұрын
Zgadzam się z tym, że budowanie energooszczędnych domów jest rozsądne ze względu na niezależność energetyczną zarówno w mikro jak i makro skali. Natomiast kompletnie nie potrafię zrozumieć jak można dojść do wyliczenia że im większą mam instalację, tym więcej węgla zużywa ;-) Argument o 'rozhuśtaniu' też jest niepoparty jakimkolwiek wyliczeniem itp. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że gospodarstwa domowe to ok 18% całego zużycia energii w Polsce, a głównym konsumentem jest przemysł który działa głównie w dzień oraz np klimatyzacje budynków biurowych w miastach, które również działają w dzień, to tak na prawdę im więcej energii wpakujemy z PV w tą sieć w ciągu dnia, tym 1. Mniej węgla trzeba będzie spalić w szczycie, 2. Tym mniej rozhuśtana będzie moc wymagana z elektrowni noc/dzień 3. Tym mniej rozbudowana będzie musiała być sieć przynajmniej na odcinku od elektrowni do dużych odbiorców i 4. Tym w efekcie mniej rozbudowane będą elektrownie, które jak wiadomo muszą być zaprojektowane do szczytowego zapotrzebowania, które jest nawet kilkukrotnie większe niż średnie.
@tomaszkiewiczemilia7513
@tomaszkiewiczemilia7513 4 жыл бұрын
Zachar, sprawdź jeszcze jedną kwestię dotyczącą fotowoltaiki. Prąd wytwarzany przez nasze panele musi zostać wykorzystany w obrębie transformatora w naszej okolicy, czyli przez domy podpięte pod dany transformator. Transformator z sieci wysokiego napięcia przetwarza prąd na 220 żebyśmy mogli z niego korzystać w gniazdkach, jednak to co produkujemy nie zostanie przesłane "w świat" bo nie przejdzie przez transformator, nie zostanie przetworzone na wysokie napięcie. Nie jest to problem powszechny bo dotyczy na razie tylko małych miejscowości/wsi z kilkoma domami gdzie kilku rolników na stodołach założyło spore instalacje dzięki dofinansowaniom a pobór przez mieszkańców z danego transformatora w ciagu dnia jest niewielki. Sprawia to, że produkcja jest większa niż pobór czyli instalacja się wyłącza jak w sytuacji braku prądu. Sytuacja taka może sie pojawić na nowoczesnych nowych osiedlach, gdzie każdy dom będzie miał na dachu panele. Mówię to jako ciekawostkę, bo sami w domu mamy i pompę ciepła i właśnie zamontowaliśmy panele. Bardzo ciekawe jest to co mówisz o buforze wodnym, bo kondensatory są póki co bardzo drogie a magazynowanie energii w ogrzanej wodzie to fajne rozwiązanie przynajmniej w tych średnich okresach gdy słońce jeszcze całkiem dobrze świeci a wieczory już/jeszcze są chłodne.
@Micha-xl5yc
@Micha-xl5yc 4 жыл бұрын
Z tym transformatorem to akurat bzdura bo transformator bez problemu transformuje w obie strony i energia ze strony niskiego napięcia jest bez przeszkód przenoszona na stronę średniego.
@marcin01110
@marcin01110 4 жыл бұрын
Świetny materiał! Bardzo odpowiedzialne podejście - popieram w pełni :)
@xiukn8
@xiukn8 4 жыл бұрын
Wiesz po co zaklada sie pompe ciepla, nie wiecej paneli? Bo na pompe jest 90% dofinansowania, a na panele 5k
@robertomancini7142
@robertomancini7142 4 жыл бұрын
Szkoda że do nowych domów nie ma
@wojciechkaczmarski1634
@wojciechkaczmarski1634 4 жыл бұрын
Do pompy ciepła dostajesz 90% tylko wowczas kiedy masz dochody na głowę poniżej minimum socjalnego. A ktoś kto ma poniżej minimum socjalnego nie myśli o pompie ciepła tylko o tym czy dzieci nie będą jutro głodne a do kopciucha wrzuca to co znajdzie. Na tym polega kiepski system dofinansowania pomp ciepła.
@Dami1244
@Dami1244 4 жыл бұрын
Taaa 90%, ładnie to brzmi w teotii bo koszt kwalifikowany to 30000zł. Czyli nawet jak dostaniemy 90% dofinansowania to w gotówce jest to max 27tys. I tak jak kolega wspomniał, ktoś kto łapie sie na najwyższe dofinanoswanie, nie ma z czego dołożyć żeby opłacić reszte inwestycji.
@viendedt
@viendedt 4 жыл бұрын
Abstrahując ze już nie ma globalnego ocieplenia, bo w USA od kilku lat są zimy stulecia, tylko są "zmiany klimatyczne" żeby nie było problemy nazwać wymyślone fanaberie że człowiek się się tego przyczynia. Problem tutaj nie poruszony pojawia się już coraz częściej - mianowicie jeśli na jednej linii zasilania będzie wieksza moc prosumentów niż konsumentów to oddanie energii do sieci będzie niemożliwe. Falownik żeby oddać energię musi podnieść napięcie, w Polsce to max 251V. Więc kto pierwszy w gęstej zabudowie osiągnie ten pułap, zablokuje całą resztę. Proszę poszukać jak ludzie którzy mają instalacje od lat, ostatnimi czasy mają problemy żeby w momencie największej produkcji wepchnąć cokolwiek do sieci.
@podzim-
@podzim- 4 жыл бұрын
Bardzo dobrze mówisz Zachar. Trzeba uświadomić osoby które mają fotowoltaike powinni także oszczędzać prąd. Izolacja, wymiana kotła, okna itp można pozyskać dofinansowania rządowe
@robertomancini7142
@robertomancini7142 4 жыл бұрын
Zachar ten filmik powstał chyba tylko po to żeby bolix mógł się pod niego podpiąć
@ZacharOFF
@ZacharOFF 4 жыл бұрын
Kolejność była inna, uwierz mi
@robertomancini7142
@robertomancini7142 4 жыл бұрын
@@ZacharOFF no właśnie wyczytałem w innym komentarzu. Pozdro
@grzesiak24
@grzesiak24 4 жыл бұрын
Zachar, weź mów normalnie na jednym poziomie glosnosci, bo nie da sie Ciebie słuchać! Muszę ciągle regulować głośność w telefonie...
@testowykana1763
@testowykana1763 4 жыл бұрын
Wystarczy uzyc kompresora zeby troche wyrownac poziom glosnosci glosu.
@pawelfornas
@pawelfornas 4 жыл бұрын
A jakby gromadzić tą energie w bateriach tak jak bmw z bateri I3 ktore sie pomniejszyly duzo dla auta ale dla fabryki sa dobre ? Nie znam ceny takiej baterii ale może takich kilka albo nową to tez by dało rade wtedy prąd z paneli tez w nocy ale czy koszt tego nie bedzie zbyt kosmiczny ? Narazie zeby byc EKO to po dofinansowanaich to i tak drogo na start jak sie buduje dom
@szkielet137
@szkielet137 4 жыл бұрын
Udostępnione! Dziękuję za film.
@1bimber
@1bimber 4 жыл бұрын
Za kilka lub kilkanaście lat, będą produkowane akumulatory w takich cenach, że nie będziemy musieli oddawać energii do sieci
@maxmaksowski8697
@maxmaksowski8697 4 жыл бұрын
i pojawi sie podatek od przechowywania energii na własny uzytek
@1bimber
@1bimber 4 жыл бұрын
Dlatego trzeba sprdalać z tego kraju
@robhur
@robhur 4 жыл бұрын
@@1bimber No to w drogę kolego, ja dwa lata temu wróciłem po 12 latach, nie żałuję powrotu.
@atam3977
@atam3977 4 жыл бұрын
Myślę, że nie sądzę. NIE MA technologii akumulatorów dostosowanej do potrzeb magazynu energii dla domu. Bo od 100 lat akumulatory robione są dla motoryzacji a nie dla domów. Nawet te śmieszne bateryjki od Muska są dobre dla samochodów i smartfonów, ale nie dla chałupy - magazyn dla domu potrzebuje aku o zupełnie innej charakterystyce, więc można byłoby znaleźć tańsze i bardziej proste technologie niż te oparte na licie. Lit to metal żadki i wymaga drogich technologii.
@GoleAnonimyOfficial
@GoleAnonimyOfficial 4 жыл бұрын
@@atam3977 a akumulatory w szpitalach,ups?
@CapitanAndy
@CapitanAndy 4 жыл бұрын
primo -przechowywanie w sieci to fikcja
@nilko76
@nilko76 4 жыл бұрын
Do grzania bufora to może lepszy (znacznie wydajniejszy, tańszy) jest kolektor słoneczny. Ale mogę się mylić z innych nieznanych mi przyczyn. Pozdro.
@ukaszpawowski1344
@ukaszpawowski1344 3 жыл бұрын
Pompa ciepła gruntowa plus fotowoltaika 5.2 Kw. Aktualnie staram się zużywać całość energii na cele grzewcze. Przy podłogowce, można zróżnicować temperatury w ciągu dnia. Pozdrawiam.
@tophorable
@tophorable 4 жыл бұрын
Czy Telezakupy Zachar sponsoruje dziś BOLIX?
@pudzianwrc
@pudzianwrc 4 жыл бұрын
A możesz wyszczególnić co jest nie tak z logiką pana Zachara? Firma wyliczyła bo się tym zajmują a dwa KZbin to też praca. Jak się nie podoba proszę policzyć samemu dla siebie i się przekonać czy informacje w filmie są wartościowe czy nie.
@patrykryk
@patrykryk 4 жыл бұрын
Ale w Polsce energię elektryczną przechowóję się w elektrowniach szczytowo pompowych
@martingorbush2944
@martingorbush2944 4 жыл бұрын
Tego typu elektrowni jest bardzo mało w Polsce a do tego nie mamy warunków do budowy kolejnych. Zaledwie około 4% produkcji przy maksymalnej mocy elektrowni może być w nich zgromadzone. Dla średniego wykorzystania mocy wynoszącej około 20MW to będzie około 9%. Ale ten procentowy udział będzie raczej malał niż rósł wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.
@pabblobigs606
@pabblobigs606 4 жыл бұрын
Jak masz nadmiar kWh to ładuj plugin hybrydę, moze zareklamujesz jakas?
@rafasmiech6691
@rafasmiech6691 4 жыл бұрын
Chciałbym zwrócić uwagę na pewien szczegół: Pan Kowalki zużywa rocznie 5MWh rocznie, ok. Ma też podpisaną umowę na moc umowną 16kW. To, że do tej pory nigdy tego nie wykorzystał nie oznacza, że nie może z niej skorzystać teraz, zamieniając ogrzewanie gazem na elektryczne, jeśli tylko go na to stać. Pomijając sprawy ECO, nie może być mowy o podwyżce cen energii z powodu boomu instalacji PV, ponieważ umowy z określonymi mocami umownymi zostały zawarte dawno temu. To wina dostawcy energii, że proponując odbiorcy określoną moc umowną zakładał, że i tak nie wszyscy podłączeni z niej nie skorzystają, mając pełną świadomość, że gdyby tak się stało, to istniejąca infrastruktura tego nie wytrzyma. I kto tu jest nie fair?
@pawegrabinski456
@pawegrabinski456 4 жыл бұрын
Zachar nie do końca jest tak jak mówisz bo wyprodukowany prąd idzie do sieci np. do sąsiada, a ty tylko odbierasz swój wyprodukowany prąd który ktoś wcześniej wykorzystał
@MrDSMek
@MrDSMek 4 жыл бұрын
tez mam takie zdanie te 20-30% to poprostu prowizja za to ze łąskawie wezmą ten prąd do siebie zeby go przekierować.
@zibonek
@zibonek 3 жыл бұрын
Nie zrozumiałeś Zachara, chodzi mu o to żeby efektywnie ogrzewać dom urządzeniami, które mają wysoką sprawność a nie wspomnianymi przez niego zwykłymi matami grzewczymi i grzałkami oporowymi.
@MrDSMek
@MrDSMek 3 жыл бұрын
@@zibonek każdy zrozumiał co chciał. Mnie chodziło o różnice w cenie albo o utracie wartości wyprodukowanego przez nas prądu. Natomiast prawda co mówisz. Warto stosować rozwiązania godne 21 wieku.
@pszulc007
@pszulc007 4 жыл бұрын
Dla mnie to bez różnicy czy węgiel czy nie węgiel aby było jak najtaniej. Mnie denerwują teraz ci ludzie co są tacy eco a tak na prawdę to nawet nie są blisko tego !!!👍🏻👍🏻
@jarosawlassin1335
@jarosawlassin1335 4 жыл бұрын
Czy ja dobrze zrozumiałem że generując prąd poprzez. Panele wytwarzamy też wegiel czy to porównanie było że generując tyle prądu oszczędzamy tyle węgla? Jak to pierwsze to jakim cudem generujemy wegil jeżeli pozyskujemy energię ze słońca?
@grzegorzmaj971
@grzegorzmaj971 4 жыл бұрын
Jeśli chodzi o oszczędność to pompy ciepła powietrze-powietrze. Plus taki, że w lecie mamy klime w cenie ogrzewania. Do tego cena zakupu jest dużo mniejsza.
@arturkluger1069
@arturkluger1069 4 жыл бұрын
Pan Zachar inaczej Pan Ulotka 🤔
@konradmarkowski7450
@konradmarkowski7450 4 жыл бұрын
Niestety Zahar z uśmiechem idzie w omawianie tematów o których nie ma zielonego pojęcia. Za kasę sponsora opowiada glupoty i wprowadza ludzi w błąd. Przykre to.
@Wonsztojad
@Wonsztojad 2 жыл бұрын
O czym Pan mówi?
@konradp.3025
@konradp.3025 4 жыл бұрын
Było to już poruszane w komentarzach, ale napiszę jeszcze raz: 1. Dostępne są już baterie domowe m.in. Od Tesli i z Ikei. Pozwala to zmniejszyć ilość energii oddawanej do sieci, a także zimą gdy PV nie daje rady możemy ładować je w nocy i używać taniej energii w dzień. 2. Testowane są już systemy vehicle to grid, które pozwalają na oddawanie energii zmagazynowanej w samochodzie do sieci w czasie szczytu 3. Tesla rozwija technologię Virtual Power Plant- wirtualnej elektrowni. Czyli posiadacze samochodów Tesli i Power Wall'i, będą odsprzedawać energię do sieci gdy jest ona najdroższa a skupować gdy jest najtańsza stabilizując sieć i przy okazji zarabiając przy użyciu programu Auto bidder (system ten działa już w Australii) 4. Wszystko powyższe nie wejdzie w życie dopóki operatorzy sieci nie zmodernizują jej w taki sposób, żeby przepływ energii był możliwy na dużą skalę w obie strony. Z tego co wiem w tej chwili pojawiają się problemy jeśli duża liczba użytkowników próbuje sprzedać energię do sieci w tym samym czasie na małym obszarze Miejmy nadzieję, że rząd weźmie się do roboty i przyszłość nadejdzie szybciej niż się spodziewamy.
VW Tiguan TDI - koniec złej passy
25:56
Zachar OFF
Рет қаралды 25 М.
Ouch.. 🤕
00:30
Celine & Michiel
Рет қаралды 33 МЛН
Harley Quinn's plan for revenge!!!#Harley Quinn #joker
00:49
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 21 МЛН
Zainwestowałem 30.000 w fotowoltaikę - kiedy to się zwróci?
13:33
Zachar OFF
Рет қаралды 1,8 МЛН
Fotowoltaika Uważaj by Tobie tego nie założono.
12:19
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 1,3 МЛН
Moja farma w Portugalii - zobacz co nam urosło #FarmaZachara
18:21
Koniec z gazem - oto moja pompa ciepła! (+kalkulacja czasu zwrotu)
11:48
Moja fotowoltaika - zimowy dramat i iskra nadziei
6:42
Zachar OFF
Рет қаралды 747 М.
Jak zrobić małą instalację solarną?[RS Elektronika] #124
23:03
RS Elektronika
Рет қаралды 367 М.
Dlaczego moc paneli ma być większa niż moc falownika.
15:27
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 264 М.
Skutery na 4 kołach - porównanie modeli za ok 30 tys.
22:02
Zachar OFF
Рет қаралды 21 М.
BMW M550i - ostatni ///Mohikanin
30:29
Zachar OFF
Рет қаралды 22 М.