Jak realistický šerm tu prezentuji? - Středověký šerm

  Рет қаралды 2,595

Petr Kavan

Petr Kavan

Күн бұрын

Пікірлер: 18
@PetrKavan
@PetrKavan 19 күн бұрын
For English speaking viewers - my usual content is, and will be, in Czech. I am planing to keep in english only I.33 interpretations, because i want to share and discuss them with international community. Otherwise, my humble channel is still going to be Czech.
@pentium7571
@pentium7571 14 күн бұрын
Náhodou jsem spadnul do tohodle kanálu a byl jsem překvapen. Nejlepší bylo video o HtH boji - sebeobrana vs. sport a srovnání s jp. systémy (karate skutečně bylo jiné než moderní srágory a "skutečné" karate stále vypadá a funguje jinak; předsportovní boxing taky vypadal podobně). Taková informovanost v oborou se imo moc nevidí. V tomhle videu význam technik proti nezkušenému soupeři. Tohle právě teoretičtí autistonerdi rádi napadají ve stylu "dytˇ taghle ňigdo ůtočyt nebude.🥴" Btw technice s krytem nad hlavou se v jp. šermu často nadává uke-nagaši. Jen tak dál. 🤗
@PetrKavan
@PetrKavan 14 күн бұрын
Děkuju za podporu, jsem rád že to dokážete ocenit :-)
@josefsemrad882
@josefsemrad882 17 күн бұрын
O soubojích pojednává film Duelanti s Harve Kaitelem. Ale nevím jak je to věrohodný.
@PetrKavan
@PetrKavan 17 күн бұрын
Ten znám, resp. viděl jsem z něj ty souboje. Některé mi přišly skvělé (kordy), některé byly divné (šavle). Celkově to mělo dobrou atmosféru. Ale především to bylo z doby Napoleona, několik set let po konci středověku a po dlouhých mečích, o kterých mluvím já. Některé koncepty jsou jistě přenositelné, ale jen s velkou opatrností :-)
15 күн бұрын
Doporučuji film sedm samuraju, kurusowavovy pomáhal, poslední samuraj, skutečný Mistr meče, souboj pak trval zlomek vteriny
@PetrKavan
@PetrKavan 15 күн бұрын
Viděl jsem :-) Ale to je obecně vlastnost zbraní - ke zranění ukončujícímu souboj dojde hrozně snadno. Proto se taky dá očekávat, že se oba budou snažit před skutečným útokem získat co nejvíc výhod na svoji stranu, např. i díky tomu probingu. Ten zrovna teda u japonců není moc vidět, ale nevím na kolik to je realita a nakolik jen filmové klišé.
@MarekRav
@MarekRav 16 күн бұрын
Hezký :) No, zapomínáš na jedno. Středovéké armády netvořili jen rytíři ,ale z větší části odvedenci a muži z vesnic. To znamená, že těch sedláků se základním výcvikem tam proti sobě stála většina. A co byl základní výcvik? 8 sekových pozic, 8 pozic pro bod a nějakých 8 technik krytů. Pokud vůbec tolik a nehrálo se jen na pár vrchních seků a bodů. Víc by je za těch pár dnů až týdnů v táboře nikdo nenaučil. Šerm jako disciplína se týkal šlechty, generality, velitelů. Ale ten nejlepší šerm si mohla dovolit spíše jen ta šlechta a ten, komu to šlechta zaplatila, protože kvalitní učitel šermu nebyl také na každém rohu ;) Takže to platilo tehdy a platí to i dnes. Pokud umíš šermovat, měl by sis poradit s běžným buranem, co na tebe běží s baseballovou pálkou nebo s ocelovou tyčí, pokud máš v ruce cokoli aspoň poloviční délky ;)
@PetrKavan
@PetrKavan 16 күн бұрын
Ano, to je pravda, ale to je taky víceméně to co říkám. Je naprosto správně když se šermíř učí věci, které mu budou fungovat jen proti amatérovi, protože speciálně ve středověku se s těmi amatéry potká běžně. Ještě bych teda dodal, že cca od 15 století se to měnilo, protože šerm se stal oblíbenou kratochvílí měšťanů. V té době už bylo běžné mít ve městech civilní šermířské mistry, a pro běžné měšťany bylo normální si třeba dvakrát do týdne zajít zašermovat. Takže v téhle době už bojové umění přestává být doménou šlechty ... i když samozřejmě lze předpokládat, že šermířští mistři ve městech nebyli ti nejlepší z nejlepších.
@MarekRav
@MarekRav 16 күн бұрын
@@PetrKavan Moc děkuji, pro mě jsou to zcela nové poznatky, netušil jsem, že byl šerm tak rozšířený :)
@PetrKavan
@PetrKavan 16 күн бұрын
@@MarekRav Ono to bylo spojené právě s těmi městy; ta vytvořila prostředí, ve kterém mohli fungovat čistě civilní šermířští mistři, kteří se výukou šermu živili, a přitom nepracovali pro žádného šlechtice. A je zajímavé, že ještě v 17. století se takto pořád ještě učil i dlouhý meč, i když v té době to vlastně byla už zastaralá a překonaná zbraň. Jenže lidi to taky dělali pro zábavu - podobně jako když dnes provozujeme sportovní šerm, i když máme pistole a samopaly.
@rob.j.1195
@rob.j.1195 17 күн бұрын
Prej "zemři" ty jsi cinik 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣👍👍
@PetrKavan
@PetrKavan 17 күн бұрын
Hádám, že sis to napodruhé pustil až do konce :-)
@rob.j.1195
@rob.j.1195 17 күн бұрын
@PetrKavan Hádáš přesně, na video jsem koukal s přestávkami. To je tak vždycky, když si chci pustit video, který mě zajímá, tak furt někdo něco potřebuje 😁😉
@Ejdy_r
@Ejdy_r 17 күн бұрын
nice
@rob.j.1195
@rob.j.1195 17 күн бұрын
Ty divochu, to že u vás není sníh bych uvěřil, ale kraťasy a tričko? 😁😁😁😉
@PetrKavan
@PetrKavan 17 күн бұрын
:-) Teďka budou asi dva měsíce videí co jsem natočil ještě v létě, ale pak jsem je nestihnul použít protože se mi kryly s tou strouhací stolicí a zabijačkou. Speciálně tu zabijačku jsem chtěl mít časově správně.
@rob.j.1195
@rob.j.1195 17 күн бұрын
@PetrKavan Jasný 😁😉👍, i na předtočený se rád podívám. Mi to nedalo si z legrace nešťouchnout, být Čechem je někdy peklo 🤣🤣🤣
УНО Реверс в Амонг Ас : игра на выбывание
0:19
Фани Хани
Рет қаралды 1,3 МЛН
Dlouhý meč v jedné ruce - Středověký šerm
19:52
Petr Kavan
Рет қаралды 523
Ventilátor na kamna - teplo zdarma ?
24:49
Kraken - Bushcraft & Military
Рет қаралды 59 М.
Přepadení dýkou. Jsou sebeobranné techniky realistické?
16:29
Digladior - škola šermu
Рет қаралды 8 М.
Digladior podcast #02 Q&A Dotazový Speciál
1:04:58
Digladior - škola šermu
Рет қаралды 11 М.
Premiér Fico mení hru...
28:27
Roman Michelko
Рет қаралды 130 М.