Dobrze że jest taki rolnik jak Ty, który miłuje ziemię i do tego ma dużą wiedzę. Ja od dwu lat uprawiam ogród metodą bez kopania .Efekty są widoczne a pracy znacznie mniej Dziękuję, że od Ciebie pozyskuję tyle cennych informacji. Życzę zdrowia.
@Jozefaable7 ай бұрын
Lubię słuchać Pana Grzegorza: duża wiedza i kultura słowa są imponujące. Pozdrawiam cieplutko 😍🍀🌿🐝🐝
@mattsli892 жыл бұрын
Można Cię słuchać bezustannie. Piękny dar opowiadania. Sam posiadam przydomowy ogródek połączony z sadem o powoerzchni 2 arów, który w zupełności zaspokaja potrzeby żywieniowe 4 osobowej rodziny. Do tego stadko kurek, które wraz z dżdżownicami w kompostowniku produkują czarne złoto. Ogród prowadzony oczywiście metoda no dig, wysciółkowany zrębkami z różnych drzew - nie wiem co to chwasty, a podlewanie znikome - jedynie nawadniam świeżo wysiane ośliny do momentu ukorzenienia się. Polecam metodę Back to Eden Gardening! P.S. Gratuluję hodowli, drzew i ogródka, i serdecznie zazdroszczę:)))
@justynahubacz16252 жыл бұрын
Słuchanie ciebie to sama przyjemność. Lubię słuchać o glebie i o kompoście. pozdrawiam zapalona ogrodniczka:D
@katarzynakepkiewicz70002 жыл бұрын
Mogłabym cię słuchać w nieskończoność ❤️❤️😍😍😍
@MafiaMatiego13 жыл бұрын
Czyli brak hodowli przemysłowej zwierząt wyjdzie nam jak najbardziej na plus, ale za to całkowity brak zwierząt w rolnictwie przyniesie ogromne szkody.
@gospodarstwolafuente76793 жыл бұрын
Bez zwierząt sie nie da, nie ma tej planecie ekosystemu bez zwierząt. To jest po prostu niemożliwe żeby stworzyc trwały model rolnictwa bez zwierząt.
@HannaARTzink2 жыл бұрын
Przesuwane budki to jest doskonałe. Jest Pan ministrem rolnictwa naturalnego, ręka w rękę z Łukaszem Łuczajem. Kultywujmy rotacyjny wypas przeżuwaczy.
@rawa54572 жыл бұрын
🤣 Niektórzy twierdzą, że przeżuwacze pierdzą potęgując "ślad węglowy", pijąc wodę ich "ślad wodny" zubaża ludzi w wodę i obżerają ludzkość z ziarenek na chlebek, corn flakes i musli. Robią z tego nawet "doktoraty". 😉🥳👺
@fajnerodowe90802 жыл бұрын
dowiaduje sie tu rzeczy, o ktorych nie mialam pojecia,dziekuje
@magos6352 жыл бұрын
Ale szczęśliwi owce. Jedzą co najlepsze ❤️
@madebydominika2 жыл бұрын
Bezcenna wiedza. Cieszę się że trafiłam na Pana wywiad na innym kanale. Niesamowite i bardzo przydatne. Będę szła tą ścieżką. Pozdrawiam i dziękuję
@rawa54572 жыл бұрын
😊👍👍👍 I to jest, Panie, Wiedza i Nauka. 👍
@TheLuvvka2 жыл бұрын
Wspaniały z Ciebie pasjonat, miło posłuchać, mimo ze nie mam zwierząt ani gospodarstwa
@ToruOgiwara2 жыл бұрын
mnóstwo cennych informacji nawet dla kogoś kto ma tylko kilka grządek w przydomowym ogródku
@mano68862 жыл бұрын
Mistrzostwo ❤❤❤
@wladekmladek33682 жыл бұрын
Cieszę się że dzielisz się wiedzą dziękuję podziwiam twój pogląd
@zuzannaszmidel23053 жыл бұрын
Ojeju! Super, że zrobiłeś ten film! Jak od 3 lat się o tym uczę, to i tak się martwiłam, że mam przerośniętą trawę i owce tego nie zjedzą i co wtedy. A to przecież też chodzi o deptanie, bo do tej pory jak były nieużytki to ta przerośnięta trawa niby się kładła, ale wysoko nad ziemią wisiała i tak naprawę nie mogła zostać przerobiona na próchnicę! A kłosków u nas dużo więc pewnie sie będą cieszyć :D dziś pierwsze wypuszczenie na pastwisko!
@mateuszek26623 жыл бұрын
Dokładnie! I tą samą zasadą opiera się siew roślin w żywy mulcz w normalnej uprawie zbożowej, tylko tu nie ma zwierząt A dobrze nam znany wał roller crimpe.
@gospodarstwolafuente76793 жыл бұрын
Dlatego muszą zdeptać, zrobią mulch jak wspomniany roller crimper.
Wypraszam sobie . jestem wodnikiem i zajadam się zgoła innymi smakołykami. Pozdrawiam Cie serdecznie i bardzo dużo od Ciebie czerpie!
@katarzynabryndza60072 жыл бұрын
Super!
@sawiankapolska10402 жыл бұрын
Nareszcie natura
@hrabiajabol81359 ай бұрын
Pokaż koleszko zasade dzialania i jak zrobiles ten domek❤❤❤❤
@gospodarstwolafuente76799 ай бұрын
A nie pokazywałem??? Dobra, nagram przy okazji filmik.
@mateuszek26623 жыл бұрын
Witam Mam takie pytanie odnośnie drzew owocowych w kontekście ostatnich wydarzeń na południu. Jak są te drzewa "nowoczesne", niskie które mają mało liści Ale dość dużo owoców. Owoce są na wierzchu bo liści mało, od gradu to nic nie chroni. I tak myślę czy jak są drzewa prowadzone po staremu, z dużą koroną, gdzie tych liści jest więcej A owoców mniej to taka masa lisciowa w pewnym stopniu chroni od gradu?
@gospodarstwolafuente76793 жыл бұрын
Nie wiem prawde mówiąc ale myślę że trochę tak, że trochę chroni.
@rafalkowalski3934 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe rzeczy mowisz
@wrobeladam85832 жыл бұрын
Czy "wypas kwaterowy" ma sens jesli beda to kury? Oczywiscie w mniejszej skali. Czy bedzie dzialalo to w podobny sposob jesli nie damy calkowicie zdegradowac kwatery i przeniesiemy kury na nowa kwatere?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Działa, oczywiście
@MichalGoscik Жыл бұрын
👍👏👏👏
@zuzannaszmidel23053 жыл бұрын
podkaszasz trawę wzdłuż linii pastucha jak jest taka wysoka trawa?
@gospodarstwolafuente76793 жыл бұрын
Wydeptuję :)
@ksmpl20233 жыл бұрын
Mam jeszcze pytanie o kozy. Czy one również sprawdzą się w takim systemie wypasu kwaterowego?
@gospodarstwolafuente76793 жыл бұрын
Tak, oczywiście. Nie mam doswiadczenia z kozami ale wiem ludzie prowadzą wypas kóz w ten sam sposób.
@zagrodamatkinatury29812 жыл бұрын
Ja mam kozy I wypas kwaterowy. Kozy zupełnie inny żer prowadzą i tak wysoką trawę niezbyt chętnie ruszają. W zeszłym roku krzywiły mi się na takiej wysokiej kwaterze😉🤣. Zobaczymy co będzie w tym sezonie. P.s. zainspirowana tym filmem - dziękuję Grzegorzu! - wrzucę w sezonie film o wypasie kwaterowym u mnie
@martajureczko61002 жыл бұрын
Czyli jeśli ja koszę łąki dwa razy w roku, zostawiając trawę do zgnicia to robię źle? Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na owce czy krowy, a może choć od czasu do czasu na części łąki wypuścić kury? Co prawda mogłam sobie pozwolić tylko na 5szt, czy to w ogóle coś da?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Zawsze da
@julitajanke-wojciechowska82232 жыл бұрын
👍
@a_kapela_gospodarstwoszarotki2 жыл бұрын
Co to znaczy mniejsza, żeby sobie wyobrazić jakoś ? Ile m2 na jedną owcę ? Zdaję sobie sprawę że takie kwatery jak twoje, gdzie trawa po pas to rzadkość, ale zakładając że kiedyś pastwisko będzie miało taką trawę. Chodzi mi o oszacowanie mniej więcej ile owiec można hodować na danej powierzchni pastwiska
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Bardzo dużo zależy od ilości opadów. Myslę że zakładając suszę i marne pastwisko to 10szt małych owiec na 1ha.
@a_kapela_gospodarstwoszarotki2 жыл бұрын
@@gospodarstwolafuente7679 to wtenczas taka pojedyncza kwatera ma jakieś 8 arów, zakładając wypas na kwaterze co 1,5 miesiąca i 4 miesiące przerwy zimowej, coś koło tego?
@wojtekp.7046 Жыл бұрын
A ja tak z innej beczki. , Bo nie widziałem filmiku stricte o owcach - jak to wygląda przy współdzieleniu przestrzeni z drobiem, np. kury? Mogą być z tego jakieś niesnaski? pozdrowienia!
@gospodarstwolafuente7679 Жыл бұрын
Kury czasem mają salmonellę... Wiec powinny wchodzić po owcach. A owce po kurach tp co najmniej z 40 dni, a lepiej ze 120 np.
@Marek_Bogdanowicz Жыл бұрын
Jak ogarnąć ziemię opanowaną przez nawłoć? Czy wystarczy samo jej skoszenie a potem glebogryakowanie? Ewentualnie po pół roku zabieg powtórzyć (odrosty)?
@gospodarstwolafuente7679 Жыл бұрын
Wpuścić owce, one lubią nawłoć. Nawłoć to gatunek pionierski, jest potrzebna na początku na zdewastowanym siedlisku, jak wykona swoje zadanie to sama ustąpi. Polecam wypas.
@ksmpl20233 жыл бұрын
Grzegorz, jaka jest aktualna liczebność stada?
@gospodarstwolafuente76793 жыл бұрын
Z jagniętami 17
@SerhiiPoltavets-d9r2 ай бұрын
Już dawno Pana nie widać na kanale. Jak się Pan ma?
@gospodarstwolafuente76792 ай бұрын
Mam się nawet nie najgorzej, tylko pracuję i ciągle nie mam czasu nagrywanie. I tak leci czas mi... A mam akurat fajny pomysł na film.
@SerhiiPoltavets-d9r2 ай бұрын
@@gospodarstwolafuente7679 Będę czekał. Życzę Panu dużo zdrowia. Jest Pan wspaniałym człowiekiem
@maxr48552 жыл бұрын
🤠
@grzegorz6659 Жыл бұрын
Może nie do końca w temacie, ale mam pytanie, czy tzw areacja i wertykulacja trawnika niszczy strukturę gleby?. pozdrawiam
@gospodarstwolafuente7679 Жыл бұрын
Na pewno uszkadza grzybnię. O ile jakaś grzybnia w ogóle jest pod tak sztucznym tworem jakim jest trawnik.
@wrobeladam85832 жыл бұрын
Az glupio no ale skoro sa odpowiedzi znaczy ze dziala. Pozna jesienia, na kawalku pola kukurydzy ( 2 tys m2 ), dotychczasowy wlasciciel zetnie swoja uprawe i zaora. Od tego mometu decyduje co dalej z tym kawalkiem ziemi. Poniewaz nie bede zamieszkiwal tego terenu jeszcze przez najblizsze 3 lata zdecydowalem, ze na obszarze dotychczasowej uprawy kukurydzy ( po jej scieciu i zaoraniu przez obecnego wlasciciela ) dam karton czysty i wysypie zrebki pozyskane do poznej jesieni ( glownie galezie sosnowe ale nie tylko ). Oczywiscie wszystko to w celu budowania gleby pod przyszle mini gospodarstwo w ktorym przewidziany jest miedzy innymi wypas kwaterowy kur ( pytanie ponizej). Czy to ma sens? Gdzie szukac odpowiedzi czy poprostu robic to co sie czuje i obserwowac?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Proszę pisać na priv, świadczymy uslugi konsultacyjne. Każda materia organiczna pozostawiona na polu będzie bardzo dobra👍
@MM-gy3gp2 жыл бұрын
Gdyby chcieć kupić trochę ziemi, żeby żyć podobnie, ile trzeba byłoby przywiezc kasy z UK?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Trudno mi powiedzieć
@macylapka2 жыл бұрын
Mam 2 owieczki, objadają mi drzewka z liści. Patyki sterczą ale wypuszczają paki. Mam słaba ziemię i ledwo mi te drzewka przez 4 lata podrosły. Zastanawia mnie czy takie obgryzanie pomoże tym drzewka w przyszłym roku lub za 2 wybić w górę?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Zgryzanie zasadniczo stymuluje wzrost ale jak będą te drzewka zjadane do gołego non stop to nic nie urosną... Ja mam wszystkie zabezpieczone i odgrodzone.
@mateuszek26623 жыл бұрын
Jeszcze mnie zastanawia jak to może być z wypasem owiec na wałach przecipowodziowych, bo to jednak ogromne pastwisko do wykorzystania. Tylko czy robienie z wału "czarnoziemu" może wpływać na stabilność wału? Np ją osłabić?
@gospodarstwolafuente76793 жыл бұрын
Na pewno nie, zważmy że cały ten wał zostanie związany darnią, korzeniami roslin i z czasem grzybnią ktora to wszystko przerosnie. Efekt bedzie wrecz odwrotny, to wszystko się wzmocni.
@mateuszek26623 жыл бұрын
@@gospodarstwolafuente7679 Rozumiem, wału u mnie dużo więc trzeba w przyszłości spróbować żeby samorząd na wypas pozwolił. Wiem że w Małopolsce prowadzi się badania nad wpływem wypasu owiec na wałach na środowisko i konstrukcje.
@gospodarstwolafuente76793 жыл бұрын
@@mateuszek2662 wszystko zależy od tego jak ten wypas się poprowadzi. Owce puszczone wolno na wały na pewno szybko je zniszczą.
@mateuszek26623 жыл бұрын
@@gospodarstwolafuente7679 Na pewno kwatery będą, nawet wyjdzie to taniej (w zakupie siatki) niż grodzic odcinek walu na miesiąc wypasu,
@gospodarstwolafuente76793 жыл бұрын
@@mateuszek2662 dzień, dwa dni to góra i dalej i dalej. Żeby wiecej deptały niż jedzą. Lepiej dla wszystkich w ten sposób.
@imienazwisko23072 жыл бұрын
Panie nie trzęś pan tą kamerą bo się porzygać idzie ! A owce ładne .
@dominikakarolewska6542 жыл бұрын
A jak zrobić czarnoziem na słabej glebie ornej?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Może się to nie udać... Alr na pewno da się budować profil glebowy i koncentrować próchnicę. Najlepiej chyba odpowiednim wypasem.
@kdssi6482 жыл бұрын
pytanie, Ile lat potrzeba zeby w ten sposob wytworzyc czarnoziemy jak na Ukrainie?
@farmaBonaCapra2 жыл бұрын
Gdyby się tak dało to wszędzie były by takie gleby. Perpetum mobile jeszcze nie wynaleźli. Dla mnie jeśli nie przyniesiesz/dołożysz jakiejś materia organicznej na dany teren to pozostanie na takim samym poziomie.
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
To trwało tysiące lat. W naszej strefi nie powstają technicznie takie książkowe czarnoziemy tylko bruniziemy. Ale jakie ma to znaczenie? Chodzi o budowę profila glebowego i koncentrację próchnicy, już po kilku latach widac ogromną różnicę. I profil co roku robi się ciemniejszy.
@farmaBonaCapra2 жыл бұрын
@@gospodarstwolafuente7679 bo dokarmiasz zwierzęta paszą z poza danego pastwiska. Nie ma takiej opcji, że zwierzęta się wyżywią, urosną rozmnożą się i jeszcze gleba będzie z roku na rok z dekady na dekadę coraz lepsza. Perpetum mobile. Musisz to opatentować. Wtedy ci wszyscy rolnicy przestaną nawozić sztucznie i obornikami swoje pastwiska.
@jano72552 жыл бұрын
@@farmaBonaCapra wydaje mi się, że Twoja teza byłaby słuszna gdyby nie proces fotosyntezy. Światło woda i CO2 jest przecież dostarczane z zewnątrz tego obiegu no a z tego rośliny wytwarzają materię organiczną. Więc nie tak do końca perpetum mobile.
@jano72552 жыл бұрын
@@farmaBonaCapra Gdyby było tak jak twierdzisz to na działce która kilka lat stoi odłogiem i nie ma na niej zwierząt nie byłoby żadnych roślin, nawet źdźbła trawy.
@rolnikteoretyk15362 жыл бұрын
Grzesiek, nie wiem czy to przeczytasz bo to już dość stary film, najwyżej napiszę jeszcze raz pod nowym. Jaka to siatka i słupki?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Chodzi o elektryczną??? Nazywa sie to " elektryczna siatka dla owiec", pomocniczo słupki plastikowe takoe najtańsze do pastucha.
@biskupja2 жыл бұрын
Siema Grześ
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Jan Biskup?
@kondzio20032 жыл бұрын
Ile powierzchni musi mieć pastwisko aby wyżywić 15 owiec?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Jakich owiec? I czy liczymy siano na zimę również?
@kondzio20032 жыл бұрын
@@gospodarstwolafuente7679 jakich? Twoich 😊 ile Ty masz pastwiska? Czy mógłbyś zwiększyć liczebność stadka czy już nie dasz rady wyżywić większego stadka?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
@@kondzio2003 moich to 20 na ha tak na wcisk. Jak jest mokry rok to wiecej, jak suchy to mniej. Ja na razie na hektarku tylko więc mam komplet.
@kondzio20032 жыл бұрын
@@gospodarstwolafuente7679 i wszystko jasne. Dziękuję za odpowiedź 😊
@hodowcazbombowca Жыл бұрын
Czy ja dobrze rozumiem ... ? To czyli nie muszę kupować składników z zewnątrz np. Bel siana aby budować zasobność gleby .. ? Wystarczy wypas kwaterowy i przydepptywanie traw aby budować żyzność gleby ?? Czy to nie jest tak że to co ziemia dostanie to i odda a składniki odżywcze w glebie są na takim samym poziomie albo i mniejsze że względu na zużycie ich do budowy masy zwierzęcia ??? Jak to jest ???
@gospodarstwolafuente7679 Жыл бұрын
Minerały ubywają, trzeba je dostarczyć np w formie lizawek dla zwierząt. Ale węgiel i azot latają w powietrzu w ogromnych ilościach. Nie trzeba ich dowozić.
@mariuszgr10442 жыл бұрын
A co w zimę?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Spasanie zapasu zimowego, bale grazing i tak samo rotacja.
@akijak20122 жыл бұрын
A co te owce jedzą zimą?
@gospodarstwolafuente76792 жыл бұрын
Trawę, zioła, gałęzie... A jak już nic nie ma to siano.