Jak skolonizujemy układ słoneczny? - AstroRozkmina #1

  Рет қаралды 168,542

AstroChillout

AstroChillout

Күн бұрын

Пікірлер: 528
@maretycz4654
@maretycz4654 6 жыл бұрын
Wbrew pozorom świetnie nam idzie. Kiedyś zamieszkiwaliśmy 1/9 wszystkich planet układu a od czasu degradacji Plutona zamieszkujemy 1/8.
@michajakistam5996
@michajakistam5996 6 жыл бұрын
Może zdegradować wszystkie planety oprócz ziemi i będziemy żyć na 100% planet
@zentorini
@zentorini 6 жыл бұрын
Jak chcesz zamieszkać na wielkiej kupie gazów zwaną Jowisz? To niemożliwe a poza tym nie dałbyś rady zbliżyć się do tej planety bez szwanku
@zentorini
@zentorini 6 жыл бұрын
Co innego z księżycami Jowisza gdzie można założyć bazy...
@maretycz4654
@maretycz4654 6 жыл бұрын
Adi nie wiem czy zauważyłeś, ale ten komentarz to był żart.
@PDGR84
@PDGR84 6 жыл бұрын
zapomniales kolego ze astronauci z Korei Pln juz pare lat temu wyladowali na Sloncu
@michck4027
@michck4027 6 жыл бұрын
Z kolonizacją mogą wydarzyć się dwie rzeczy: 1) Wyślemy 10 000 osób na Marsa i po 10 latach wrócą bo nie znajdą tam pracy :P 2) Wyślemy 10 000 osób na Marsa i po 100 latach ogłoszą oni że są już innym narodem, inną rasą, zakładają własny kraj i wara nam od Marsa :P
@huberts130
@huberts130 6 жыл бұрын
fajna myśl
@hackdetector4971
@hackdetector4971 6 жыл бұрын
chyba żeś sie napatrzał na "The 100"
@MrLYMFAO
@MrLYMFAO 6 жыл бұрын
Historia zna już takie przypadki :)
@amekrachkrach4996
@amekrachkrach4996 6 жыл бұрын
W 2 przypadku Amerykanie wyślą wojsko aby przywrócić na Marsie Democracy😁
@martakupczak5395
@martakupczak5395 6 жыл бұрын
Z tą inną rasą to akurat dobrze powiedziane. Jest ciekawy film na kanale PBS Spacetime gdzie pojawia się hipoteza tego, że po kolonizacji i kilku pokoleniach ziemian - marsjan ludzie ci nie będą już mogli wrócić na Ziemię, oraz mieć potomstwa z ziemskimi osobnikami, co będzie skutkowało powstaniem całkowicie innego gatunku z rodzaju Homo.
@mikolajm6354
@mikolajm6354 6 жыл бұрын
Wg mnie z kolonizacją planet bedzie jak z Ameryką - bedziemy je budowac, az się zbuntują i powstana nowe kosmiczne panstwa
@poiuytre123100
@poiuytre123100 6 жыл бұрын
Nie tylko Państwa, ale rasy, cywilizacje. Za miliony lat kosmos będzie przypominał ten z gwiezdnych wojen.
@shiro5603
@shiro5603 6 жыл бұрын
Mikolaj Maciag a czy na planetach będą jacyś niewolnicy?
@mikolajm6354
@mikolajm6354 6 жыл бұрын
To zalezy od tych co beda tam rządzić
@shiro5603
@shiro5603 6 жыл бұрын
Mikolaj Maciag Naprawdę myślisz że w dzisiejszych czasach ktoś może wznieść niewolnictwo?
@shiro5603
@shiro5603 6 жыл бұрын
Mikolaj Maciag I na czym by to polegało?
@mateuszsalnik6223
@mateuszsalnik6223 6 жыл бұрын
Moja wizja jest dość podobna: 1: Wybudowanie stoczni lub chociaż pierwszego klasycznego statku przestrzennego, co już NASA ogarnia, co drastycznie zmniejszy koszty eksploatacji, rewitalizacja programu wahadłowców, gdyż są to dobre maszyny wielokrotnego użytku, które by się dało podczepić pod statek 2: Księżyc. Miejsce bogate w surowce naturalne oraz Hel-3, prawdopodobnie najlepsze paliwo w układzie słonecznym, o ile uda nam się stworzyć elektrownię termonuklearną. Najpierw raczej małe kopalnie rządowe, centra badawcze i teleskopy, później wraz z upływem czasu wzrastała by ilość instalacji, które by stanowiłyby pierwszy etap protomiast pod kopułami habitatów oraz wieżowców (oj przydałaby się sztuczna grawitacja), dających miejsce pobytu, rozrywki i space port dla górników i personelu naukowego. Oczywiście musiałaby istnieć jakaś parcelacja w celu uniknięcia wojen pomiędzy mocarstwami. 3: Mars. Tu nie trzeba nic dodawać. Wpompować w tą planetę wszystkie technologie terraformingu typu podgrzewanie gruntu wieżami elektrolitycznymi, bombardowanie asteroidami czap polarnych, sztuczne emisje gazów cieplarnianych z równoczesną mini kolonizacją, by poczekać na idealne warunki na uprawy roślin i życie poza habitatami.(alternatywa to podziemne miasta i kopalnie na powierzchni). Mars raczej później musiałby się stać oddzielną jednostką administracyjną, gdyż ryzyko wojny kolonistów z Ziemią mogłoby być spore (wojna o niepodległość USA). Przydałaby się inżynieria genetyczna do przystosowania człowieka do obniżonej grawitacji. Mars byłby idealnym portem w postaci stoczni i baz orbitalnych 4: Księżyce Jowisza: Nie mam wizji na oddzielne księżyce, po prostu kolejny przystanek w głąb przestrzeni, miejsce na surowce, bazy, kwatery 5: Księżyce Saturna: W szczególności Tytan mnie interesuje, jako niewyczerpane złoża węglowodorów, a więc całej chemii organicznej, gdy skończy się ropa i inne paliwa kopalne. Reszta nie wiem, chyba jedynie jako tajne bazy badawcze dla rządów. 6: Pas asteroid: Dokładnie to samo co w filmie 7: Inne gwiazdy: Inne obiekty według mnie nie są raczej perspektywiczne, Merkury za blisko Słońca i nic nie oferuje, gdyż energii to będziemy mieć od groma i ciut, ciut, Wenus też za gorąco, jedynie pozyskiwanie związków chemicznych, czyli za mało na złożone instalacje wydobywczo-przetwórcze, Uran, Neptun i Pluton z księżycami są za daleko, jednie tajne bazy rządowe miałyby raczej rację bytu.
@jezuschrystus3648
@jezuschrystus3648 6 жыл бұрын
Zgadzam się z tym wszystkim, ale Plutonowi przydał by się port kosmiczny : stąd można by było wysyłać statki do innych gwiazd
@bratcyryl7630
@bratcyryl7630 5 жыл бұрын
Propsy za to że chciało ci się pisać :-)
@baleron8993
@baleron8993 5 жыл бұрын
Tak, wiem że dawno to napisałeś, gratuluję za chęci do pisania tego. Z prawie wszystkim się zgadzam, tylko nie z punktem 7. Wenus trudno skolonizować, ale po terraformacji dało by to nam niesamowite efekty. Potem moglibyśmy skolonizować Merkurego, co wbrew pozorom bardzo nam się przyda. To właśnie ta planeta jest idealnym kandydatem do budowy kopalni na niej. Z materiałów tam zdobytych moglibyśmy zbudować ciekawe konstrukcje, pozatym łatwo z Merkurego wysyłać rzeczy w przestrzeń kosmiczną, co pozwoliło by nam już zbudować nawet Rój Dysona (zachęcam do obejrzenia filmu o tym u Kurzgesagt, takiego Niemieckiego kanału naukowego, spokojnie, są tam polskie napisy). Co do Urana i Neptuna to zawsze dobrze jest skolonizować ich księżyce, chociaż dla materiałów. Dalej jedziemy na Pas Kuipera, gdzie są planetoidy, zawsze jakieś miejsce do zdobycia materiałów, a planety karłowate (jak Pluton czy Eris) były by dobrym miejscem do budowy baz i lotu poza Układ Słoneczny. Moglibyśmy polecieć np. do układu TRAPPIST-1, jej planety byłyby dobre do kolonizacji (konkretniej te trzy znajdujace się w ekosferze, czyli e, f i g), a te pozostałe były by dobrym źródłem materiałów. Z prędkością światła dotrzemy tam w 39 lat, jak jakimś cudem uda się nam zagiąć czasoprzestrzeń to jeszcze szybciej. Jest również Proxima Centauri, bliski i łatwy układ do kolonizacji.
@Qrissos
@Qrissos 4 жыл бұрын
@@baleron8993 hahahahahahahaha
@evel1906
@evel1906 6 жыл бұрын
Zanim zacząłem się interesować astronomią, wydawało mi się, że skolonizowaliśmy już słońce. Tylko dlatego, że kupiłem kiedyś pomidory suszone na słońcu.
@ukaszwisniewski2774
@ukaszwisniewski2774 6 жыл бұрын
Najciekawsze będzie stworzenie kolonii pod horyzontem zdarzeń czarnej dziury aby cofnąć się w "czasie " i dojść do wniosku że to bez sensu .
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Albo zostalibyśmy zgnieceni przez czarną dziurę.
@kociol1994
@kociol1994 6 жыл бұрын
Jeśli chodzi o kosmiczne górnictwo to szczerze mówiąc mam nadzieje że ta dziedzina rozpocznie swój podbój układu słonecznego w ciągu najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Taki rodzaj wydobycia byłby naprawdę opłacalny i dodatkowo myślę że przyczyniło by się to do wielkiego skoku technologicznego. Kto wie jakie minerały których jeszcze nie znamy kryją się w asteroidach. A ludzkość jak tylko odkryje coś nowego to zaraz znajduje do tego wiele zastosowań. Mam nadzieje że doczekam się tego i zobaczę do czego to doprowadzi :)
@adamb4911
@adamb4911 6 жыл бұрын
KocioŁ1994 naprawdę ciekawe i też się temu chylę Ale mało krajów leci w kosmos i było to wspomniane w tym materiale, że właśnie te kraje które nie leciały by w kosmos stały by się szybko krajami biednymi. Np Polska. Ale gdyby zrobić to jakoś umiejętnie np kraje by się składały na kosmiczne kopalnie i każde państwo które się składało miało by swoją strefę wykopalisk i potrzebne sprzęty spowodowało by szybki rozwój gospodarczy i technologiczny a także zmniejszenie tej przepaści gospodarczo ekonomicznej między państwami bogatymi i biednymi. Nie wykluczone jednak jest powstawanie wojen o wpływy i strefę wydobycia między narodami.
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Kiedy wszystkie kraje się rozwiną na tyle żeby latać w kosmos to moim zdaniem powinniśmy wybudować Bazę na Ceres i z niej latać do asteroid i wydobywać minerały a potem wracać Bazy i tak w kółko (Ceres jest w pasie planetoid)
@rafaszejny5470
@rafaszejny5470 6 жыл бұрын
Jak sprowadzilibyscie tysiace ton jakiegos metalu z kosmosu na ziemie?
@kociol1994
@kociol1994 6 жыл бұрын
TO JEST DOBRE PYTANIE. Na ten moment w sumie ciężko jest na nie odpowiedzieć ale myślę że w ciągu kilku najbliższych lat jakaś firma wymyśli wszystkie potrzebne do tego technologię :-)
@Brick_One_A_Lego_Story
@Brick_One_A_Lego_Story 6 жыл бұрын
Według mnie kontrolę nad koloniami pozaziemskimi, kopalniami asteroid itd. powinna prejąć ONZ i zyski oraz surowce powinny być dzielone proporcjonalnie do wkładu poszczególnych krajów.
@Feaner555
@Feaner555 6 жыл бұрын
2:10 firmy i korporacje już sobie wyobrażam otwarcie pierwszego McDonald's albo Starbucks'a na księżycu
@maciejmkx2199
@maciejmkx2199 6 жыл бұрын
Księżyc>Mars>fobos, deimos>kalisto, europa>enceladus>ceres> pluton lub tryton> proxima b> merkury >wenus(jeśli chodzi o postawienie nogi na niej)> następne egzoplanety
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Po części się zgadzam ale nie ma sensu lecieć najpierw do innej gwiazdy a potem zwiedzać dalej nasz układ słoneczny (a i jakby co ciesze się że podłapałeś mój pomysł na przedstawienie tego)
@maciejmkx2199
@maciejmkx2199 6 жыл бұрын
_xBenku_ jest sens bo taka proxima może nam dać więcej niż jakiś głupi księżyc (nic od cb nie brałem nawet nie wiedziałem wcześniej twojego komentarza)
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Chodziło mi o Merukrego (bo jeśli skolonizujmy proxime b to tam powinniśmy się skupić dalej a nie w naszym Układzie Słonecznym)
@maciejmkx2199
@maciejmkx2199 6 жыл бұрын
_xBenku_ co innego skupić a co innego gdy już wyladowanie na merkurym będzie na tyle łatwe że byle kto to zrobi
@ceresjanin8679
@ceresjanin8679 6 жыл бұрын
Dzięki za docenienie Ceresa 😁
@rafaszczyk
@rafaszczyk 6 жыл бұрын
Wysyłać ludzi w kosmos bez sprzętu i czekać, aż ewolucja ich dostosuje do tamtejszych warunków :D
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
1. Udusili by się :P 2. W kosmosie warunki do życia ? 3. Lepiej wysłać ludzi do Sosnowca żeby ewoluowali 4. Ciekawy Temat
@rafaszczyk
@rafaszczyk 6 жыл бұрын
_xBenku_ Nie od razu Rzym zbudowano. Przez tysiące lat wysyłać ludzi i się przystosują xD
@adamsarnowski1973
@adamsarnowski1973 6 жыл бұрын
rafaszczyk albo budować balony lub inne latające maszyny i dawać żyć ludziom coraz wyżej i wyżej, aż przystosowaliby sie do próżni ;)
@svzkivv8371
@svzkivv8371 6 жыл бұрын
NinjaTyler Tyler jak najszybciej
@kite3228
@kite3228 6 жыл бұрын
NinjaTyler Tyler uprawiając seks?
@Amraam23
@Amraam23 6 жыл бұрын
Astrochillout, jak możesz zadawać takie pytania jak "po co?" hehe. Eksploracja kosmosu to zaraz po wojnie najlepszy sposób na progres technologiczny. To co kiedyś było tylko wykorzystywane przez NASA czy wojsko jest teraz używane przez cywilów. Np, internet i GPS, szczegółowe mapy, badanie klimatu i wiele innych :) pozdro
@takisobieblues
@takisobieblues 6 жыл бұрын
ja mam joba na punkcie wind. należy wybudować bazę na orbicie Księżyca z której moglibyśmy spuścić "linę" na srebrny glob. u podnóża windy wybudowalibyśmy zaś bazę powierzchniową, następnie tą operację powtórzylibyśmy na Marsie. Baza na orbicie z przeciwwagą zroboną z jednego z marsjańskich księżyców i kolonie u podóży "liny". Najtrudniej mielibyśmy na końcu z winą z Ziemi, bo trzeba mieć "linę" z czegoś czego jeszcze nie znamy. Ale to trudno, latalibyśmy przez jakiś jeszcze czas z Ziemi BFRami czy innymi Falconami. Taka winada może służyć też jako wyrzutnia, wsyatrczyłoby z drugiej strony za jej przeciwwagą wybudować przedłużenie na którym statki na trasie Mars-Księżyc rozpędzałyby się napędzane np działem laserowym umieszczonym na powierzchni globu.
@Paszczakoformis
@Paszczakoformis 6 жыл бұрын
Teletubisie brały udział w projektowaniu księżycowych domków?
@konraduwu9149
@konraduwu9149 6 жыл бұрын
Też oglądałeś ? Ja to uwielbiam !😀
@dragonborn3678
@dragonborn3678 6 жыл бұрын
acha... XD
@tenisgunnerrs5
@tenisgunnerrs5 6 жыл бұрын
Io Blue i
@IHXPEUDIE
@IHXPEUDIE 6 жыл бұрын
He he Dobre XD
@wojtekzalewski4200
@wojtekzalewski4200 6 жыл бұрын
Ciekawą propozycją mógł by być Tytan księżyc Saturna. Posiada on atmosferę gęstsza od ziemskiej ale co ważne zawierają duże ilości węglowodorów. Aby podwyższyć temperaturę księżyca można by było zbierać okruchy lodu wodnego z pierścieni Saturna i potem w procesie elektrolizy wydobyć z nich tlen aby ten potem spalić wraz z wszech obecnym metanem i propanem aby uzyskać CO2 i efekt co cieplarniany
@dugiejoness5197
@dugiejoness5197 6 жыл бұрын
Jeden z najlepszych odcinków, należy pochwalić odwagę za prezentowanie własnych pomysłów. Widać że firma się rozwija i szuka swojego miejsca na rynku. Astrofaza nie wygra z Astronarium na tematy naukowe, ale astronautyka i wizje przyszłości to ugór, który czeka na swojego oracza. Winida kosmiczna na Księżycu, ciekawe, pominąłem ją całkowicie, łatwiejsza do wykonania niż wersja ziemska. Do czasu uruchomienia rzeczonej sugeruję korzystać z wyrzutni elektromagnetycznej, czyli jakieś 250 km kolejki magnetycznej wycelowanej na końcu w kosmos. Księżyc to znakomite miejsce do rozwijania przemysłu kosmicznego, tak jak Merkury niesłusznie pominięty. Merkury to gęsta planeta, wiec ma dużo metali, czyli kolejne fajne miejsce i do tego bliskość słońca, dużo energii dla przemysłu i brak atmosfery, na której ekoszołomy nie zarobią. Mars ma za rzadką atmosferę, którą można by zagęścić kometami, zrobiłoby się cieplej i wilgotniej. Wenus też nie ma pola magnetycznego, jest bliżej Słońca i ma atmosferę 93 razy gęstsza od ziemskiej, jak to jest, że jej nie wywiało? Wenus ma za gęstą atmosferę, wiec jakby ją zdmuchnąć zrobiłoby się pewnie dużo przyjemniej, trzeba by ja jakoś ekstremalnie podgrzać, albo rozkładać CO2 by za-symulować obieg węgla jak na Ziemi. Zakaz komercyjne wykorzystywania kosmosu do czasu.... Aż co, aż ostatni zwyrodnialec, komuch zdechnie z nudów na socjalu? Kosmos to praktycznie nieskończenie wielki potencjał ekonomiczny, każdy kto weźmie się do roboty może sięgnąć po jego nieskończone zasoby. Tylko gnuśność i głupota będzie odpowiadać ze biedę tych roszczeniowych państewek. Kapitalizm w końcu ucieknie w kosmos i lewacy zostaną sami, czyli spełnią się ich marzenia, tylko dlaczego ich to nie cieszy?
@dugiejoness5197
@dugiejoness5197 6 жыл бұрын
Wszystko na raz do poniedziałku? To nie wiem.
@hasyly69
@hasyly69 6 жыл бұрын
Tylko pod co? Kolonizacja w celach wybudowania tam bazy naukowej oczywiście ma sens, ale mieszkanie na Marsie musiałoby być najbardziej depresyjnym miejscem w które mógłbyś się wybrać. Wstajesz rano wyglądasz za okno a tam sterta kamieni. Wychodzisz na przechadzkę, mijasz swoje ulubione kamienie w drodze na pagórek, za którym widzisz przepiękny krajobraz tumanu pyłów. W prawdzie ledwo możesz chodzić przy porywach wiatru do 250km/h, ale mimo wszystko dochodzisz do wniosku, że dzisiaj mamy naprawdę ładną pogodę w końcu się ociepliło do -70°C.
@pawestudnik618
@pawestudnik618 6 жыл бұрын
Pomysł z eksploatacją złóż z pasa asteroid ciekawy, myślałbym nawet o swoistej hucie w przestrzeni kosmicznej, stopy wytwarzane w próżni i bez wpływu grawitacji osiągałyby niespotykaną jakość.
@rbpolska
@rbpolska 6 жыл бұрын
Witaj,Dobrze, że to tylko wizje. Lecz przy współczesnej wiedzy i możliwościach jakie my ludzie posiadamy, nie jesteśmy w stanie niczego skolonizować, nowego bo mamy to szczęście, że jesteśmy tu gdzie życie jeszcze istnieje i niczego kolonizować nie musimy. A poszanowanie tego, czego nie przestrzegamy w żadnym aspekcie, mogłoby dać nam szansę na przetrwanie oraz pozwoliłoby na uzyskanie takiego poziomu cywilizacyjnego, co mogłoby przełożyć się na możliwość poznawania bliższego otoczenia spoza naszej błękitnej planety. Niestety szanse na takie pozytywne rozwiązanie są bardzo małe, a na unicestwienie naszego gatunku znacznie większe. Ale gdy dojdzie do tego, to paradoksalnie ocalimy życie naszej planety.Reasumując, życzę posiadania wizji, ale przede wszystkim uszanowania i racjonalnego gospodarowania tym co mamy na wyciągnięcie ręki.Pozdrawiam
@damcio8269
@damcio8269 6 жыл бұрын
Dawno nie było nowych odcinków. W końcu nowy film !!!:)
@BodzioChomik
@BodzioChomik 6 жыл бұрын
Inne obiekty w Układzie Słonecznym możemy kolonizować, moim zdaniem, w trzech celach: naukowych, komercyjnych i w celu zwiększenia szans na przetrwanie ludzi w razie katastrofy na Ziemi. 1. Cele naukowe Tutaj oczywiście na pierwszym miejscu jest Księżyc, na którym można utworzyć obserwatoria (chociaż tutaj pojawia się problem celowości umieszczenia takich obserwatoriów na Księżycu, równie dobrze można je umieścić na orbicie wokół Ziemi, Księżyca lub w punktach libracyjnych, po co dodatkowo zabierać więcej paliwa na lądowanie?) lub bazę do przeprowadzania eksperymentów na zasadzie podobnej do ISS. Zakładnie baz naukowych na innych ciałach Układu Słonecznego moim zdaniem mija się z celem. Wszelkie badania mogą przeprowadzić misje sond kosmicznych lub krótkie misje załogowe. Bazy naukowe jest sens zakładać tylko aby sprawdzić jak ludzie zniosą długotrwały pobyt na ich powierzchni, w takim wypadku wszystkie obiekty oprócz gazowych olbrzymów i być może Merkurego się nadają. 2. Cele komercyjne Najbardziej interesujące są planetoidy, zwłaszcza NEO. Ale w takim wypadku ciężko mówić o ich kolonizacji. Chyba że faktycznie powstałaby baza w pasie planetoid lub stacja kosmiczna wokół Ziemi zamieszkiwana przez "górników" wydobywających surowce z planetoid wprowadzonych przez nas na orbity wokółziemskie. Znów ciekawym miejscem do zakładania baz może być Księżyc, z jego powierzchni można wydobywać izotop Hel-3 w celu wykorzystania w reaktorach termojądrowych. Wyobrażam sobie dwa scenariusze funkcjonowania takiej bazy. W "klasycznym" pozyskiwane surowce mogłyby być wysyłane w kapsule na Ziemię, deorbitowane i wykorzystywane w reaktorach na Ziemi. Drugi scenariusz to wytwarzanie energii na powierzchni Księżyca i jej bezprzewodowe przesyłanie na Ziemię. Być może dalibyśmy radę wykorzystać laser. Pozyskiwanie surowców z innych ciał niebieskich może się nie opłacać ze względu na odległość. Ale może kosmiczna turystyka? Tylko że tu problemem jest czas. Wyprawa na Marsa lub Wenus i powrót to kilka lat. Wyprawa na planety wymagające większego delta-V do ich osiągnięcia zajmie jeszcze więcej czasu. Więc tu znów Księżyc jest najlepszym kandydatem. 3. Przetrwanie ludzkości Zakładana przez ludzi kolonia musiałaby być samowystarczalna aby był sens jej zakładania. Więc ciało niebieskie, na którym zakładamy kolonię, musi mieć źródło energii (mała odległość od Słońca lub energia geotermalna), wodę i wystarczająco dużo materii organicznej aby zapewnić jej swobodny obieg w przyrodzie bez nowych dostaw. Bez terraformowania żadne ciało nie spełnia tych kryteriów. Marsa najłatwiej byłoby terraformować. Ewentualnie w grę wchodzą księżyce gazowych olbrzymów ogrzewane przez oddziaływanie pływowe. No ale tu problemem jest promieniowanie.
@rafasobolewski6535
@rafasobolewski6535 6 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Proponuję aby takie treści pojawiały się na kanale głównym, bo to dla nich bardziej odpowiednie miejsce. Mają wysoką zawartość naukową i merytoryczną.
@kuba9867
@kuba9867 6 жыл бұрын
Jeszcze tytan (kolejny księżyc Jowisza) jest interesujący. Polecam poczytać o tym księżycu
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Tytan to nie jest księżycem Jowisza tylko Saturna (Coś słabo poczytałeś o tym księżycu :P)
@kuba9867
@kuba9867 6 жыл бұрын
_xBenku_ a no zapomniało mi się :P
@ikaika9599
@ikaika9599 3 жыл бұрын
@@kuba9867 też mi się czasem myli
@szachgr43
@szachgr43 6 жыл бұрын
Generalnie jestem za kosmicznym gornictwem. To prawda ze inne panstwa z racji iz nie sa tak rozwiniete bd mialy problemy ale taka jest kolej rzeczy. Gdyby mial multum kasy to sam bym sie tym zainteresowal i zainwestowal. W kosmosie mamy nieograniczony dostep do roznego rodzaju pierwiastkow przez co nasz przemysl znacznie by przyspieszyl i nie byloby zadnych obaw ze braknie nam surowcow. Jesli chcemy podbijac kosmos to trzeba skads brac budulec.. z samej ziemi nie wydolamy :D
@luki-bt1qd
@luki-bt1qd 6 жыл бұрын
Fajnie się tak rozkminia ale najpierw trzeba pomyśleć o księżycu i tam założyć w pełni działający ośrodek zdolny do przeżycia bez większej ingerencji z zewnątrz (dostaw z ziemi) ;)
@luki-bt1qd
@luki-bt1qd 6 жыл бұрын
Ale też większa szansa "niepowodzenia" które wstrzyma rozwój na ładne parę lat.
@maretycz4654
@maretycz4654 6 жыл бұрын
Pluskwa no nie wiem. Księżyc to idealne pole do nauki. Jest blisko, w porównaniu do innych ciał niebieskich wręcz na wyciągnięcie ręki, do tego można na niego lecieć niemal w "dowolnej chwili" bo krąży wokół Słońca razem z Ziemią, komunikacja również nie jest utrudniona oraz jest niemal natychmiastowa.
@maretycz4654
@maretycz4654 6 жыл бұрын
Pluskwa właśnie szybszy rozwój będzie na Księżycu. Znacznie szybciej będzie można wdrażać poprawki i nowe pomysły oraz obserwować efekty a właśnie na tym polega rozwój.
@maretycz4654
@maretycz4654 6 жыл бұрын
Pluskwa jakie możliwości daje nam Mars?
@wysokarozowakaczka350
@wysokarozowakaczka350 6 жыл бұрын
Hhh, sens i logika... Właściwie to jakie ten Mars daje "możliwości" i "rozwój"? Bo w budowaniu bazy przez kilkanaście zamiast kilku lat nic takiego nie widzę. A, i na księżycu jest woda.
@Lu_R
@Lu_R 6 жыл бұрын
W Star Wars podniebne miasto żyło z pozyskiwania gazów z planety, którą obiegało. Nie wykluczone, że taka baza na Venus mogła by robić podobnie. Ba! Może było by możliwością by takie bazy założyć przy gazowych olbrzymach gdyby na pewnym etapie rozwoju technologia by na to pozwalała.
@benekbenek6743
@benekbenek6743 6 жыл бұрын
No, całkiem ciekawie to rozkminiłeś. Co do księżyca(zwłaszcza) i Marsa to warto zaczerpnąć z literatury i poprostu zacząć działać, np. w dziełech Lema, przewidziana przez niego technologia jest już dziś w naszych rękach, a nasza expiria wystarczająca. Przydał by się też zlot geniuszy i może jakieś międzynarodowe konsorcijum, i konkurs technologiczny na jakiś nowy napęd, może lepiej fizyczny, a nie chemiczny. Ciekawy pomysł że korzystając ze surowców znajdujących się w około gwiazdy, np. jakiegoś czerwonego karła można szybko piąć się po szczeblach rozwoju technologicznego i szybko wskoczyć wyżej na skali Kardashiev'a (czy jakoś tak). Wystarczy tylko siedliszcze, potem zbieramy gruz i metale z pasów planetoid, i może sferycznych obłoków gwiazdowych (takich jak obłok Oorta) i wodę z księżyców i syntezę deuteru w hel, można zbudować sferę Dysona i uniezależnić się od energii na miliardy lat, a nadwyżki energii posłóżą do uzyskiwania coraz wyższych prędkości liniowych. Wychodzi na to że nic tylko wziąć ręcznik i ruszyć w kosmos.... może blabla carem?
@agentdrozd
@agentdrozd 6 жыл бұрын
Według mnie kolonizacja każdego kolejnego miejsca w kosmosie powinna składać się z trzech etapów: 1: eksploracja (czyli pierwsze lądowania na planetach, poznawanie miejsc, badania itp.) 2. eksploatacja (budowa fabryk, kopalni itp które wykorzystywałyby surowce z danej lokacji) 3. kolonizacja (budowa stałej, niezależnej od Ziemi kolonii dla większej ilości osób). Oczywiście można by jednocześnie przeprowadzać etap 1 na np Marsie i etap 2 na Księżycu. Teraz szczegółowy plan: 1. Rozbudowa czy też wystrzelenie nowych stacji kosmicznych na dalszych orbitach okołoziemskich (można wykorzystać np technologię nadmuchiwanych habitatów - firma Bigelow Aerospace nad tym pracuje), oprócz tego opracowanie wydajnego a zarazem mocnego systemu transportu (może to być Falcon Heavy, BFR, SLS czy jeszcze coś innego) a także infrastruktury kosmicznej pozwalającej na tankowanie i ewentualną naprawę statków (takie orbitalne serwisy). 2. Budowa stacji kosmicznej na orbicie okołoksiężycowej (Deep Space Gateway), dostarczanie niezbędnych środków do budowy habitatu księżycowego (np Moon Village). Oprócz tego rozwój m. in. turystyki kosmicznej (Virgin Galactic), a także usprawnienie środków transportu kosmicznego. 3. Kilka lądowań na Księżycu, początek budowy stałej placówki (na razie jednej czy dwóch). 4. Eksploatacja Księżyca (Hel-3 jako paliwo rakietowe), zagospodarowanie orbity okołoksiężycowej i przestrzeni pomiędzy Księżycem a Ziemią (można wykorzystać punkt libracyjny jako miejsce dla np stacji kosmicznej, szerzej pomysł omawia projekt CisLunar-1000). 5. Lądowanie na Marsie (pomysły SpaceX), budowa stacji kosmicznej na jego orbicie (Deep Space Transport). Jednocześnie powiększanie bazy księżycowej, być może budowa teleskopu, a także poznawanie innych rejonów Księżyca. 6. Początek eksploatacji Marsa (lód pod powierzchnią), misje na Fobosa i Deimosa. W międzyczasie budowa kosmicznego portu księżycowego. Intensywne badania nad Wenus. 7. Budowa pierwszej stałej kolonii marsjańskiej, początek terraformowania Marsa (o ile technologia na to pozwoli), zagospodarowanie orbity Marsa. Oczywiście dalszy rozwój kolonii Księżycowej i przestrzeni pomiędzy Księżycem i Ziemią. 8. Intensyfikacja lotów do zewnętrznego Układu Słonecznego, badanie pasu planetoid i Ceres. Budowa portu na Marsie i rozbudowa kolonii. 9. Stworzenie sprawnego sytemu transportu i komunikacji Ziemia-Księżyc-Mars-Stacje kosmiczne, misja załogowa na Ceres. 10. Początek górnictwa kosmicznego, stworzenie na Ceres przystanku w drodze do dalszych rejonów kosmosu (uzupełnienie paliwa, serwis). Rozbudowa pozostałych kolonii. 11. Wysłanie stacji kosmicznej na orbitę Wenus. Pobieranie lodu z pod powierzchni Ceres. 12. Misje zaopatrzeniowe na jeden z księżyców Jowisza (Kallisto), intensyfikacja górnictwa kosmicznego, badania nad Merkurym. 13. Misja załogowa na Kallisto, stacja kosmiczna na orbicie okołomerkuriańskiej. Oczywiście wciąż rozwój pozostałych kolonii. 14. Zbudowanie bazy na Kallisto, wyprawy na pozostałe księżyce Jowisza, przygotowanie misji do systemu Saturna. 15. Budowa farmy energii słonecznej na Merkurym (o ile będzie jeszcze potrzebna), zagospodarowanie systemu Jowisza, pierwsze miasta na Księżycu i Marsie. 16. Wyprawa do systemu Saturna, najlepiej na Tytana, powiększenie koloni na Kallisto. 17. Eksploracja i zagospodarowanie systemu Saturna, eksploatacja jego pierścieni. Wysłanie sond do Proxima Centauri (w szczególności na Proximę b) 18. Być może (jeśli technologia pozwoli) stworzenie pływającej bazy w górnych warstwach atmosfery Saturna, cały wewnętrzny Układ Słoneczny jest już skolonizowany i rozwinięty. 19. Opanowanie możliwości przesyłania energii na duże odległości lub wzmacniania energii słonecznej. Wyprawa i kolonizacja systemu Urana (np księżyc Ariel zbudowany w ok 50% z wody). 20. Budowa baz na kolejnych księżycach gazowych olbrzymów. Wyprawa do systemu Neptuna (Tryton). 21. Stworzenie sprawnego systemu transportowo-komunikacyjnego w zewnętrznym Układzie Słonecznym, baza na Trytonie. 22. Kolonizacja Plutona, dalsze badanie nad Proximą Cenaturi. W planie uwzględniłem wykorzystanie technologii jaką obecnie dysponujemy i jej przewidywany, w miarę stały rozwój. Oczywiście może się coś wydarzyć, że będziemy w stanie się teleportować itp. wtedy cały plan uległby zmianie. Nie skupiałem się także na Wenusie i Merkurym gdyż nie mam pomysłów na ich wykorzystanie i kolonizację. Mimo to myślę że plan jest w miarę realny, przynajmniej w początkowej fazie. Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.
@robertrusiecki9033
@robertrusiecki9033 6 жыл бұрын
Problem z kolonizacją Układu Słonecznego nie leży w technologii - bo te najważniejsze mamy opanowane, pozostaje je tylko doskonalić. Problemem jest natomiast niesamowity koszty takiej kolonizacji. Przykładowo, tylko zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS kosztowało 100 mld. dolarów. Zbudowanie bazy na Księżycu lub Marsie jest bez wątpienia dużo droższe. Chociaż by dlatego, że w jakimś sensie te bazy muszą być samowystarczalne. Na tyle, aby ludzie mogli przeżyć bez dostarczania zaopatrzenia z Ziemi. A to oznacza, że taka baza musi mieć niezawodne źródła: energii, wody i pożywienia. Bez tych 3 elementów nie ma co marzyć o stałym przebywaniu ludzi w bazie. Tym samym, koszt wybudowania takiej bazy to są gigantyczne pieniądze. Bez perspektywy realnych korzyści, nikt takich dużych pieniędzy nie wyłoży. Czyli - zanim przemysł na Księżycu - najpierw finansowanie. Finansowanie liczne w setkach miliardów. Tego żadne Państwo nie udźwignie. Nawet ich konsorcjum. Za to sektor prywatny - TAK. Ale sektor prywatny wymaga jasno zdefiniowanych praw własności. I tu się kłania kolejny problem: przestrzeń kosmiczna i wszelkie w niej obiekty (poza Ziemią) mają - zgodnie z podpisanymi traktatami międzynarodowymi - takim sam status jak Antarktyda. Są "wspólnym" dziedzictwem ludzkości (cokolwiek miałoby to znaczyć). Żadne Państwo lub ich obywatele nie mogą rościć sobie praw do nich (tzn: nikt nie może powiedzieć że np: "Księżyc jest mój" i czerpać z tego powodu jakieś profity, a nie pozwalać na to innym). O ile w przypadku Antarktydy może mieć to sens (zachowanie unikalnego środowiska itd), to w wypadku Księżyca, Marsa i innych planet utrudnia ich ekonomiczne zagospodarowanie. Rozwiązaniem może być ustanowienie - np na podstawie nowego międzynarodowego traktatu o kolonizacji przestrzeni kosmicznej - "spółek kolonizacyjnych "- na wzór XVII-wiecznych kompanii handlowych - posiadających prawo własności do określonej planety, księżyca, grupy planetoid itd. Taka spółka kolonizacyjna - np. Lunar Inc - miałaby prawo do sprzedaży terenów pod warunkiem ich zagospodarowania w jakiej perspektywie czasowej (np. 25-lat), prawo nakładania i pobierania podatków od wszelkiej działalności na swoim terenie, emitowania waluty, a także prawo stanowienia prawa na swoim terenie i nadawania obywatelstwa. Władzami spółki byłyby Rada Akcjonariuszy - reprezentująca osoby i instytucje, które zaangażowałby się kapitałowo i Rada Mieszkańców - reprezentująca mieszkańców danej planety, księżyca itd. W zależności od liczby mieszkańców wzajemne relacje tych władz zmieniałyby się (na początku Rada Akcjonariusz miałaby zdecydowanie lepszą pozycję od Rady Mieszkańców, ale w miarę upływu czasu i wzrostu liczby mieszkańców ulegałoby to stopniowej zmianie). Rada Akcjonariuszy i Rada Mieszkańców powoływałyby wspólnie Zarząd, który kierowałby sprawami spółki. Oprócz nich funkcjonowałby Sąd Najwyższy do rozstrzygania sporów w ramach spółki oraz inne niezbędne urzędy. Do sprawowania nadzoru nad tymi wszystkimi spółkami zostałaby powołana Międzynarodowa Agencja Przestrzeni Kosmicznej, która kontrolowałaby czy spółki działają zgodnie z celami do jakich zostały powołane oraz czy przestrzegają ustanowionych zasad we wzajemnych relacjach i w relacjach z mieszkańcami, a także organizowałaby sposoby postępowania wszędzie tam gdzie władztwo spółek by nie sięgało (np kontrola ruchu, służby ratunkowe czy policyjne w przestrzeni kosmicznej). Agencja - w świetle mojego pomysłu - byłaby instytucją międzynarodową, kontrolowaną przez państwa i nadzorującą spółki kolonizacyjne. Jej środki pochodziłyby z funduszy państwowych krajów członkowskich, a każdy z krajów mógłby mieć siłę głosu proporcjonalną do wpłaconych pieniędzy (tak jak to jest np. w przypadku CERN). Jej zadaniem - oprócz kontroli i nadzoru spółek kolonizacyjnych, byłoby stworzenie i prowadzenie działań w samej przestrzeni kosmicznej, w tych obszarach które nie przynoszą zysku, ale są niezbędne do sprawnego funkcjonowania w przestrzeni kosmicznej. Byłyby to głównie: kontrola ruchu w przestrzeni kosmicznej (żeby statki kosmiczne nie wpadały na siebie - analogicznie do kontroli ruchu powietrznego), akcje ratunkowe (gdy jednak statki wpadły na siebie) oraz akcje policyjne (gdyby jeden z nich zrobił nieprzypadkowo). Tak zorganizowany sytemu kolonizacji Kosmosu pozwoliłby na zaangażowanie olbrzymiego kapitału prywatnego, którego biliony krążą teraz po świecie bez żadnego wyraźnego celu, w nabywanie emitowanych przez spółki kolonizacyjne akcji i obligacji. A to już byłyby pieniądza aż za nadto duże aby rozruszać cały system i pchnąć na nowe tory ideę kolonizacji naszego Układu Słonecznego. Przy okazji: woda i uran to dwa niezbędne substancje do przetrwania w Kosmosie. Są one jednak rozłożone w US nierównomiernie. Wody jest więcej na zewnątrz orbity Ziemi, a uranu potencjalnie dużo może być na Merkurym. Być może, w dalekiej przyszłości, gdy ludzie bardziej zadomowią się w Kosmosie, wykrystalizuje się gospodarka, w której wodę będziemy sprowadzać z okolic Marsa, uran z Merkurego, na Księżycu będzie centrum przemysłowe Układu Słonecznego. a Ziemia pozostanie centrum finansowym.
@wojciechjasioek8
@wojciechjasioek8 6 жыл бұрын
Słyszałem o wszystkich tych pomysłach i mam nadzieje że doczekam przynajmniej jednego. Od siebie dodam że Tytan (księżyc satruna) to też może być ciekawe miejsce i może Ceres który znajduje się w pasie asteroid na przykład jako baza wypadowa albo centrum górnictwa
@mateuszpraseek9104
@mateuszpraseek9104 6 жыл бұрын
Nwm dlaczego lubię twoją brodę :P XD A odc świetny jak zawsze :D tak trzymaj :D I Szczęśliwego Nowego Roku! XD (lepiej późno niż wcale ;))
@thebes2891
@thebes2891 6 жыл бұрын
Chyba lepszy los leku niż zwykłego pożywienia dla tych żywiątek. Nadal sceptycznie podchodzę do tego teoretycznego życia na Europie... czy tylko mi w skrócie BFR nasuwa się analogia do BFG z Quake ? 😅 Wiem jak działa ludzkość. Niby nie ma kasy a tak naprawdę jeden kraj drugi utopiłby w morzu krwi... żałuję, że nie możemy tego zostawić w cholerę i oba projekty tj. Księżyc i Mars rozwijać JEDNOCZEŚNIE ! 👍👍 Pozdrawiam Piotrze ! ✌
@TomaszHoszwa
@TomaszHoszwa 6 жыл бұрын
A ja bym skolonizował lodówkę :D
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Mi się już udało, nawet 2.
@polskikoeczek3412
@polskikoeczek3412 6 жыл бұрын
Tomasz Hoszwa a ja bank... xD
@kradoxpaaskudack
@kradoxpaaskudack 5 жыл бұрын
Każdy ją kiedyś skolonizuje...
@joannagolla9783
@joannagolla9783 6 жыл бұрын
I powstaną Pasiarze i Wewnetrzni;). A jak zmieni sie fizjologia ludzi żyjących tam, predzej czy później zaczną sie rodzić tam dzieci jak zycie na tych innych ciałach niebieskich wplynie na ich rozwój fizyczny. Czy będę mogli kiedykolwiek wrócić na macierzystą planetę, czy już będzie to niemożliwe ze względu na np ciazenie jakie panuje na Ziemi. Takie przemyślenia nasunely mi sie po lekturze książki ,,PRZRBUDZENIE LEWIATANA'' i obejrzeniu serialu THE EXPANSE. Mam nadzieję że nie napisałam zadnych glupot. Pozdrawiam Asia.
@wojteksykurski
@wojteksykurski 5 жыл бұрын
Jeśli rozwój medycyny(inżynieria genetyczna) i implantologii(coś ala cyberpunk: syntetyczne mięśnie, kevlarowy kręgosłup itd.) nie zostanie zatrzymany, to całkiem możliwe że da się uniknąć problemów pokazanych w The Expanse.
@IHXPEUDIE
@IHXPEUDIE 6 жыл бұрын
Co jeśli przypadkiem by się okazało, że na innych planetach poprzez niedokładność naszego sprzętu są tam istoty, które tak jak my chcemy się czego dowiedzieć nawzajem, to znaczy one o nas, a my o nich i dochodzi do pewnego konfliktu gdzie my chcemy wsiąść jednego takiego kosmitę i go zbadać jak on działa, a oni człowieka jednego i co wtedy trzeba było zrobić? Oni mają technologie o której nie mamy pojęcia (dajmy na to) to czekała by nas zagłada i od nowa nasza planeta musiała by się unormować, bo w końcu są te pewne strefy, które poprzez naszą ciekawość dotycząca broni atomowej, czy na przykład Czarnobyl gdzie jest elektrownia atomowa (była, bo teraz to są resztki) i od nowa ewolucja człowieka. Natomiast gdyby oni mieli broń gorszą od nas niewiadomo, czy nie mieli by innych swoich znajomych na innych planetach i trzeba by się było wstrzymać z tym do momentu gdzie bylibyśmy 100% pewni, że nie ma tam nic zagrażającemu naszemu gatunkowi, a jeśli już to istoty te nie są na nas źle nastawione.
@Abrys85
@Abrys85 6 жыл бұрын
Ostatnio czytałem ze na ksierzycu odkryto jaskinie a byc moze nawet siec całych tuneli
@Brick_One_A_Lego_Story
@Brick_One_A_Lego_Story 6 жыл бұрын
Wi-fi siada mi tak bardzo, że zastanawiam się, czy ono również może być przesyłane tylko w kwantach.
@laserovsky
@laserovsky 6 жыл бұрын
Nie wiem jak wy ale ja się strasznie cieszę że powstało SpaceX. Elon Musk udowadnia że jak się czegoś chce to się do tego dąży. Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu NASA jakieś bzdurne "proste' misję planowała na lata 202x a tu SpaceX pokazuje że jednak można się rozwijać zdecydowanie szybciej. Niestety tutaj mamy przykład jak bardzo w niektórych względach nasz rozwój spowalnia kasa.
@mariuszleszczynski397
@mariuszleszczynski397 5 жыл бұрын
W bardzo fajny i naukowo uzasadniony sposób przedstawia skolonizowany układ słoneczney serial "Expanse". Akcja dzieje się jakieś 200 lat do przodu od naszych czasów. Skolonizowany Mars , Księżyc, niektóre księżyce planet i pas asteroid. POkazuje też trudnoiści i skutki kolonizacji. Najlepszy serial SF jaki do tej pory widziałem. Byłby fajy odcinek gdyby serial został omówiony pod kątem naukowym w Astrofazie
@marcingornicki7766
@marcingornicki7766 5 жыл бұрын
Ja się zgadzam z twoją wizją kolonizacji, bo tak to właśnie będzie przebiegać. Czy ktoś się przejmuje tragicznym losem owadów, króre rozbijają się o szybę naszego samochodu podczas jazdy ? Albo czy ktoś płacze nad losem tubylców w kotlinie Kongo ? Niech każdy się martwi o siebie, uczy się i pracuje uczciwie to wszyscy będą z tego mieli korzyści.
@MegaMisiael
@MegaMisiael 6 жыл бұрын
Wydaje mi się że najlepiej by było założyć najpierw stałą bazę na księżycu i zająć się wydobyciem helu 3. Uzyskany surowiec można by przeznaczyć na udoskonalenie napędu statków kosmicznych i wtedy spokojnie zająć się eksploracją bardziej odległych zakątków układu słonecznego jak np. mars i księżyce Jowisza.
@GhanBuri666
@GhanBuri666 6 жыл бұрын
Kolonizacja to duże przedsięwzięcie, więc musi mieć konkretny cel. Mars to wiadomo, Księżyc również, gdyż może stanowić dobry przyczółek do dalszych podróży kosmicznych, a poza tym zdaje się jest bogaty w pokłady energetycznego Helu-3. Pas asteroid o ile jest trudno dostępny również może służyć jako źródło rzadkich minerałów lub metali do konstrukcji pojazdów kosmicznych. Ale Wenus? Atmosfera nieprzyjazna, gęsta, a o ile sama planeta może skrywać interesujące na kopaliny, to wydobycie czegokolwiek tam jest skrajnie trudne przez ciśnienie i temperatury. Także moim skromnym zdaniem Wenus tutaj całkowicie odpada, a jeżeli już to jest to bardzo bardzo daleka perspektywa i myślę, że prędzej ludzie zainteresują się wyprawą na Tytana niż na Wenus.
@maciekzmijewski1281
@maciekzmijewski1281 6 жыл бұрын
Ciekawa rozkmina. Dzięki. Zabraklo mi tylko rozwinięcia co z wodą. Na Europie i Marsie nie powinno z tym być problemu, a co z pozostałymi miejscami? Gospodarka wodna jest kluczem do rozwoju. Dotychczas osadnictwo związane było zawsze z dostępnością wody. Nawet dziś poza miastami w dolinach i rozwidleniach rzek nie często buduje się miasta w oderwaniu od tej reguły. Wyjątkiem jest Las Vegas i na bliskim wschodzie parę miejsc, gdzie jednak odsalanie wody morskiej stanowi wyzwanie zarówno energetyczne (technologia jest ale dość kosztowna) jak i ekologiczne (na zdjęciach satelitarnych widać zasolenie zatoki). Na Marsie można ją pozyskać z czap lodowych, ale co jeśli wody nie ma wcale? Czy istnieją metody uzyskiwania wody w sztuczny sposób? Jakby to mogło wyglądać na Księżycu? Czy jest tam weoda w stanie użytecznym dla celów osadnictwa? Czy byśmy ją syntetyzowali z gazów czy importowali wodę z Ziemi?
@dr.jackbright9166
@dr.jackbright9166 6 жыл бұрын
Według mnie tak powinno to wyglądać: - Powrót na Księżyc i budowa tam bazy w ciągu maksymalnie 10 lat która w ciągu 30 lat mogła zamienić się w kolonię. - ~ 15 lat od powrotu na Księżyc wysłanie załogowych misji na na Marsa i jego głębsze poznanie.Po 10 latach eksploracji Marsa w misjach trwających~2 miesiące założenie tam bazy naukowej i długoterminowe przebywanie na jego powierzchni. -~ 10 lat założeniu bazy i powiększeniu jej zacząć wysyłać tam większe ilości ludzi którzy byliby pierwszymi kolonistami. ~15- 20 lat po założeniu kolonii na Marsie wysyłanie załogowych Misji do pasa planetoid i zakładanie tam baz i kolonii górniczych jako punkt zaopatrzenia w surowce dla misji do systemu Jowisza i dalej co powinno według mnie nastąpić ~ 10- 15 lat po tym.
@Patrikk719
@Patrikk719 6 жыл бұрын
Kolonie górnicze- to zależy co tam można wydobywać i po jakich kosztach. Czy kolonia ma sens? Po co kolonizować, czy będzie sie tam dobrze żyło kolonizatorom, lub czy im się to opłaci?
@deadpoool9898
@deadpoool9898 6 жыл бұрын
BARDZO PODOBA MI SIĘ NAZWA KANAŁU ! LUBIE OGLĄDAĆ TAKIE RZECZY NA CHILLOUTcie !
@voyomaypl1608
@voyomaypl1608 6 жыл бұрын
Winda kosmiczna brzmi fajnie ale wiatry osiągające tysiące km/h mogą utrudnić budowe i użytkowanie. Ponad to budowanie stacji windy na równiku oznaczało by, że można dostać sie na ziemie raz na dzień przez kródki czas albo gocić/uciekać przed stacją i spróbować zbliżyć prędkości stacji i statku. Nie mówiąc o materiałach ale raczej sie zwrócą ;)
@moris933
@moris933 6 жыл бұрын
Mikroorganizmy na Europie nie tylko mogły by dostarczyć leków, ale odpowiednio przetworzone mogłyby posłużyć choćby za źródło białka, co w kolejności mogło by doprowadzić do samodzielności takiej koloni). Już nie od dziś wiemy, że takie organizmy mogą również być dobrym źródłem energii
@DeusEversor
@DeusEversor 6 жыл бұрын
@Astrochillout Piotrze, proszę, opowiedz nam o serialu/powieści Expanse, co Ci się podoba, co niepodoba, co ciebie zaintrygowało.... a przy okazji jak omawiałeś kolonizacje, to trzeba było wspomnieć o problemach związanych z grawitacją, (dla ludzkiej fizjonomii i możliwości rozmnażania na innych ciałach niebieskich), czy i jak moglibysmy przeciwdziałac temu, czy czeka nas podział ludzkości na silnych krasnoludów z jowisza i wiotkich elfów z merkury/księżyca/marsa/księżyców GG/asteroid oraz klasycznych ludzi z ziemi/wenus/saturn/uran/neptun?
@areknow6812
@areknow6812 6 жыл бұрын
Księżyc, Mars, a co z kolonizacją Antarktydy? Jest tam woda, powietrze, nawet pingwiny, ale jakoś mało chętnych.
@Paszczakoformis
@Paszczakoformis 6 жыл бұрын
Arek Now bo ludzkość uwielbia robić rzeczy bez sensu.
@shiro5603
@shiro5603 6 жыл бұрын
Io Blue Według ciebie kolonizacjia jest bezsensowna?
@Paszczakoformis
@Paszczakoformis 6 жыл бұрын
J o k e r Pauli w tym momencie poniekąd tak. Przez trudne warunki nie zakładamy miast na Antarktydzie, a pchamy się na Marsa, gdzie przypomnę niska temperatura to najmniejszy problem.
@shiro5603
@shiro5603 6 жыл бұрын
Io Blue Na Marsie czy na innych planetach mógłby się rozwinąć przemysł można by było znaleźć nowe surowce a na anktartydzie można by było dużo odkryć
@muzgnasicianie
@muzgnasicianie 6 жыл бұрын
Io Blue Niby co takiego masz na Antarktydzie? Wodę, lód i pingwiny. Jedyne co tam jest to jakieś bazy naukowe. Chciałbyś mieszkać na Antarktydzie? Lubię śnieg ale nie aż tak bardzo. Na takim Marsie jest sporo surowców naturalnych i być może ślady życia lub jego pozostałości, jeśli w ogóle jakieś życie było na Marsie.
@dave_banan
@dave_banan 6 жыл бұрын
Wenus da się terraformowac jak Marsa, polecam obejrzeć film NaukowoTV, w ciekawy sposób jest tam pokazany ten proces. Pozdrawiam
@RoOo8W2017R1KSP
@RoOo8W2017R1KSP 6 жыл бұрын
Gdyby dało się topić diament można by było tworzyć skafandry umożliwiające przebywanie w bardzo wysokiej temperaturze
@JJCotek
@JJCotek 6 жыл бұрын
A gdyby skolonizować planetę po to by stworzyć na niej międzynarodowe zrobotyzowane fabryki? Automatyzacja dobrze nam idzie a gdyby zamiast niszczyć środowisko ziemii i marnować teren można by takie obiekty przenieść np na księżyc na którym by stacjonowało kilkaset osób do ew obsługi maszyn i czuwania nad procesem
@whatsthis3574
@whatsthis3574 2 жыл бұрын
Super film. Interesująco opowiadasz
@vbfgghgghg
@vbfgghgghg 4 жыл бұрын
Ziemia to fajna planeta, wątpię by na księżycu czy Marsie co by tam nie postawić żyło się tak jak na Ziemii, więc ja to bym przeniósł Afrykę i Azję na Marsa by z przeludnieniem skończyć i byłby sokój ;-)
@PrinceAmy100
@PrinceAmy100 6 жыл бұрын
Właśnie jestem po streamie Falcon Heavy z Teslą na pokładzie. 20k widzów gratulacje! Ale ciągle nie mamy zwykłej bazy na Księżycu...
@TheArkhaine
@TheArkhaine 6 жыл бұрын
Według mnie Merkury jest numer 2 po księżycu. Jest to miejsce pełne energii słonecznej którą można pozyskać, która by była potrzebna do utrzymania sztucznego ekosystemu. Ponadto technologia którą byśmy zdobyli przy kolonizacji księżyca mogłaby być bezpośrednio wykorzystana na Merkurym. Dystans do planety także niewielki...
@wojciech6083
@wojciech6083 6 жыл бұрын
Super film, czekam na więcej!
@kamilpilawka6657
@kamilpilawka6657 6 жыл бұрын
a ja myślę że można by stworzyć kosmiczną firmę która oferowała by usługi dla panów i pań w każdym wieku np spędzanie nocy poślubnej w stacji orbitalnej lub w hotelach i klubach na marsie i księżycu
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Popieram
@komiks42
@komiks42 6 жыл бұрын
To jest kurde myśl. To co kto chętny do spółkim
@Buczu
@Buczu 6 жыл бұрын
Tia... Noc poślubna na Marsie. Leć sobie pół roku na noc poślubną. gr8 m8 i r8 8/8.
@KalKazam
@KalKazam 6 жыл бұрын
Czyli ewentualne dzieci spłodzone lub urodzone w przestrzeni kosmicznej po takiej 'atrakcji' były by kosmitami i miały by obywatelstwo kosmiczne? :D
@mario2872
@mario2872 6 жыл бұрын
@Kamil Bielanda, zacznijmy od tego że jeśli przeżyłyby poród w kosmosie to prawdopodobnie nie przeżyłyby lądowania na ziemii... Chyba że po paru latach gdy ich organizm rozwinąłby się bardziej
@MadelefantStudio
@MadelefantStudio 6 жыл бұрын
Super. Teraz 5 godzinny steam że szczegółami poprosze :)
@KamaroTheN7
@KamaroTheN7 6 жыл бұрын
W wydrążonych asteroidach można by tworzyć stacje kosmiczne na wzór np. Omegi z Mass Effect, a jeżeli chodzi o energię dla koloni/stacji na księżycach Jowisza, to stacje wydobywcze helu 3 (Mass Effect).
@marekbiskup2656
@marekbiskup2656 6 жыл бұрын
Hey, co do twojej wizji odnośnie kolonizacji, to zgadzam się z tym, że na pierwszy rzut musi pójść nasz własny księżyc. Ostatnio byliśmy na nim kilkadziesiąt lat temu. Nie wyobrażam sobie, aby z jego pominięciem mielibyśmy udać się od razu na Marsa ;p A więc najpierw ksieżyc - później Mars jak mówisz. Co do Wenus to póki nie ogarniemy terraormowania, to możemy sobie tą planetę oduścić. Chociaż zakładając że taką techologię już byśmy opanowali, to będzie ona docelowo dużo lepszą opcją niż Mars. Ale to perspektywa moim zdaniem baaardzo dalekiej przyszłości ;) A co do kosmicznego górnictwa, to rzeczywiście ma ono ogromny potencjał. W perspektywie kilkuset lat, pewnie ludzkość będzie już z niej czerpać korzyści, ale i w tym przypadku nasze pokolonie nie ma szans na doczekanie tych czasów :/
@KalKazam
@KalKazam 6 жыл бұрын
Skoro bedzuemy kontrolować znacza cześć Ukladu Słonecznego to chodzi mi poglowie pytanie co zrobić z odpadami ktore będziemy po sobie zostawiac w przestrzeni kosmicznej? Nie można na przykład stworzyc jakiegoś systemu kierowania odpadow np. Na słońce aby po prostu uległy zniszczeniu? Jak by sie to odbiło ewentualnie na słońcu? :)
@superanimator2588
@superanimator2588 3 жыл бұрын
Mam zamiar za kilka lat założyć agencje kosmiczną. kto się przyłącza?
@jxflash
@jxflash 6 жыл бұрын
W tym wszystkim bardzo dużym problemem są podziały wśród ludzi. Bijemy sie o bogów, władzę, kasę i surowce. Rozwój nauki niestety nie idzie w parze z rozwojem umysłowym - masa zabobonów, ciemnoty i krótkowzroczność
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 жыл бұрын
Ja się zastanawiam nad sensem górnictwa na asteroidach. Dlaczego? Juz tłumaczę - obecna technologia opiera się zarówno na paliwach,m jka i na metalach kopalnych, przy czym już coraz bardziej rozwija się branża energetyczna oparta na alternatywnych źródłach energii. Jednocześnie mamy CERN i wiele badań nad cząsteczkami itd i jestem może nie pewny, ale głęgoko przekonany, że szybciej opracujemy technologię syntetycznego wytwarzania potrzebnych surowców, niż technologie górnicze w przestrzeni kosmicznej i kosmiczne górnictwo nie bedzie nam do niczego potrzebne, bo wszystko czego nam będzie trzeba zrobimy sobie choćby z marsjańskiego regolitu.
@UzioPL
@UzioPL 6 жыл бұрын
a co powierz o życiu przy gwieździe Epsilon w Układzie Wolarza? Podobno jest życie na planecie Nea 114 l.y od nas. "Kosmiczna układanka" - Dominik Myrcik, Jan Pająk
@spajcik
@spajcik 6 жыл бұрын
Kiedy live 😃
@mr.jeziekhacker6965
@mr.jeziekhacker6965 6 жыл бұрын
dzisiaj hackerzyku
@SirIvan90Sop
@SirIvan90Sop 6 жыл бұрын
Swoją drogą czy było by możliwe "przesunięcie" ISS na orbitę księżyca? Myśli się o jej sprzedaniu za parę lat prywatnym firmą by nie sponsorować już jej rządowo (chyba za urzędu Trump'a się o tym mówi). a może właśnie zrobić z niej taka bazę orbitalną.
@Dementor-vh1rt
@Dementor-vh1rt 6 жыл бұрын
SirIvan90Sop za duża jest. ale można by było rozłożyć na moduły , zawieść i tam poskładać. ale to będzie raczej nieopłacalne...
@SirIvan90Sop
@SirIvan90Sop 6 жыл бұрын
No właśnie się zastanawiam czy mniej opłacalne niż wysyłanie czegoś zupełnie nowego z ziemi. Jak by może dodać jakiś moduł silnika i ją przepchnąć albo właśnie po kawałku jak mówisz :) Ale trudno mi powiedzieć w sumie czy to faktycznie miało by sens.
@przemysawz3316
@przemysawz3316 6 жыл бұрын
Mozna tak powiedziec, ze jestem pomyslodawca, bo mowilem o tym pomysle kolonizacji najpierw ksiezyca i windzie kosmicznej na lajwie z Twoim gosciem o kolonizacji ukladu slonecznego 😝 Po drugie tez winda kosmiczna na ksiezycu ma lepsze warunki bytowe, ze wzgledu braku atmosfery na nim co nie wplywa na zadne zawirowania i sily scinajace konstrukcji. Winde mozna uzyc jako transportera asteroid na powiezchnie ksiezyca by mozna bylo przetopic w piecach indukcyjnych material i wyslac spowrotem winda na ziemie lub gdziekolwiek indziej. W wytapianiu skal potrzebna jest grawitacja, ktora pozwala na opadanie ciezszych pierwastkow na dno, a leksze wyplywaja. Kolonizacja Ceresa w podobny sposob jak Ksiezyca i stworzenie "Gwiezdej kuzni/huty" ulatwi nam przetwarzanie mineralow na niespotykana skale ☺
@marekdrozd2425
@marekdrozd2425 6 жыл бұрын
Oj podoba mi się ten kanał. Daję suba. 👍
@Underworld0X0
@Underworld0X0 6 жыл бұрын
Dziś oglądałem ciekawe materiały o niejakim Dark Flow, czyli siły które potrafimy zaobserwować na granicach obserwowanego przez nasz wszechświata. Czy zechciałbyś może poruszyć ten temat? Wygląda dość ciekawie.
@sugar2588
@sugar2588 4 жыл бұрын
Ciekawi mnie ta myśl, czy odpowiesz na nią. A chodzi mi o to, czy wraz z rozrostem słońca w naszym układzie przesunie, się ekosfera, a raczej ten pas do życia gdzie jest, teraz nasza ziemia ??
@AsyBezKasy95
@AsyBezKasy95 6 жыл бұрын
Kolonia na jakims globie to dobry pomysł w razie jakiś kolejnej wojnie światowej...
@Zg4dNij
@Zg4dNij 6 жыл бұрын
jak zagęścić atmosferę marsa? Wysłać tam cały Kraków
@ukaszer637
@ukaszer637 6 жыл бұрын
Zakładając, że szukamy "drugiej Ziemi" gdzie wyjdziemy z londownika i dalej już można zbudować szałas i rozpalić ognisko, po co nam budowanie baz na niegościnnych planetach? Czy nie można tych srodków i czasu przeznaczyć na np badania nad tunelami czasoprzestrzennymi lub napędem? Wenus zniknie z mapy przed Ziemią a Mars tylko chwilę po niej...
@atamanwielkopolski1576
@atamanwielkopolski1576 6 жыл бұрын
Z jakiej mapy? Xd
@canalminus-
@canalminus- 4 жыл бұрын
Uwielbiam ten temat jak zresztą większość nas, jednak próba dyskusji kolonizacji Układu Słonecznego w momencie gdzie tak naprawdę raczkujemy jest bardzo głębokim science fiction
@niekopiujtego4604
@niekopiujtego4604 5 жыл бұрын
Ja słyszałem,że jakiś gość miał mercedesa pojechał do serwisu bo spryskiwacze mu nie działały. Przyjechał. Panowie na warsztacie wstawili auto on wypił kawkę. Oni dolali płynu do pustego zbiorniczka. Zapłacił 400zł i tyle.
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Przedstawiam kolejność w jakiej powinniśmy kolonizować nasz Układ Słoneczny według mnie: Księżyc ----> Mars -----> Kallisto ----> Europa -----> Asteroidy ( biorąc pod uwagę że w tym czasie kraje się bardziej rozwiną ) ------> Tytan -----> Enceladus -------> Pluton -------> Pas Planetoid (w celach górniczych z bazą na Ceres) -------> Wenus -------> Merkury -----> Dalej ? na koniec świata i jeszcze dalej :D
@MrKingBiker
@MrKingBiker 6 жыл бұрын
Zapomniałeś o Sosnowcu!
@ninjagolat
@ninjagolat 6 жыл бұрын
ja bym jeszcze dodal do tego siec baz wokól Jowisza aby eksploatować i badać jego księżyce. Do tego baza bliżej słońca (o ile technologia pozwoli) aby czerpać energie z niego i mieć stale na oku to co sie tam dzieje :D
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Rozumiem lecz na niektórych księżycach Jowisza nie da się postawić stałej bazy a nawet wogulę się nie da na niektórych a co do bazy bliżej słońca to wybrałbym do tego Merkurego
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Zanim my skolonizujemy Sosnowiec to miną lata świetlne już nie wspominając o Radomiu
@Al-iy8zv
@Al-iy8zv 6 жыл бұрын
Pluton? Lepiej już będzie odwiedzić Proxime-B.
@JanKowalski-wb2fv
@JanKowalski-wb2fv 6 жыл бұрын
Bespin nawet wygląda trochę jak Wenus :D A co wy na to, żeby zrobić olbrzymią stację orbitalną w kształcie gigantycznej sieci korytarzy i pomieszczeń zagiętej na kształt kuli która otaczałaby całą planetę, np. Uran albo (bardziej ambitnie) Jowisz? Pod spodem byłyby zaczepione duże balony dzięki którym stacja mogłaby się unosić na atmosferze. Tym sposobem mielibyśmy sposób na dokładne badania, bo o ile mi wiadomo (wnioskując ze szkicu z Wiki) pasy radiacyjne nie dochodzą do "powierzchni", co umożliwiłoby zainstalowanie delikatnych instrumentów bez dużych osłon. Ewentualnie możnaby zrobić taką siatkę tylko na części planety.
@masterskisas89
@masterskisas89 6 жыл бұрын
Pierwszym przystankiem musi być Księżyc ale placówka a nie Deep Space Gateway. To będą po prostu utopione pieniądze. Placówka posłuży jako poligon testowy dla sprzętu który po wielu udoskonaleniach poleci na Marsa. Będzie musiał sobie poradzić z bardzo ostrym regolitem który trudno się usuwa (w sensie zabrudzeń) o czym wspominali astronauci. W razie czego można zapewnić astronautom dodatkową rakietę z lądownikiem która będzie czekała w pogotowiu gdyby zawiodły systemy podtrzymywania życia. Będzie to też dobry poligon doświadczalny dla Oriona który zanim poleci na Marsa, wykona wiele lotów księżycowych. Zawsze pojawią się nieprzewidziane usterki które lepiej wykryć blisko Ziemi i sprowadzić ludzi tak jak w czasie nieudanej misji Apollo 13 niż posłać ich w nieznane licząc na szczęście. Lot na Marsa jest ryzykowny. Pojazd nie tylko będzie musiał wytrzymać kilkanaście miesięcy bezawaryjnej pracy, a niektóre elementy infrastruktury na powierzchni kilka lat. Ewentualna śmierć załogi może doprowadzić do anulowania projektu lub wstrzymania go na kilka dekad bo tyle minie zanim uda się przeanalizować awarie, rozwinąć technologię i co najtrudniejsze przekonać rząd że tym razem się uda. Wenus - podniebne miasto odpada. W ten sposób można wysłać sondę. Asteroidy - równolegle z Marsem na zasadzie kosmicznego górnictwa. Zasoby będą wydobywały korporacje więc człowiek jest tutaj niemile widziany. Byłby największym czynnikiem ryzyka generującym astronomiczne koszty związane z podtrzymaniem życia. Autonomiczne górnictwo jest znacznie bardziej opłacalne. Przynajmniej w początkowej fazie. Ganimedes - ma podpowierzchniowy płaszcz składający się z wody do którego będziemy się mogli dowiercić rozwijając kosmiczne górnictwo. Ponadto posiada magnetosferę która przynajmniej częściowo ochroni kolonistów przed promieniowaniem Jowisza. Saturn - Rea lub inny księżyc lodowy.
@appgpl
@appgpl 6 жыл бұрын
Wedlug mnie zapomina sie tu o jednym, nie mozna budowac i kolonizowac czegos co nie ma atmosfery, jest to strata czasu i srodkow. Powiecie ze umiemy odciagnac asteroide, ale jeszcze tego nie robilismy. Budowanie baz niczym sarkofag na elektrowni w czarnobylu nie wchodzi w gre. Zawsze bedzie element, ktory na powierzchni musi zostac, chocby do czerpania energii z gwiazdy. Taki ksiezyc: zbudowac mozemy baze jesli sie uda to zdarzymy ja zamurowac, zrobic podziemne korytarze i wyprowadzic kilka przetwornikow energii Slonca na energie elektryczna. Sam fakt takiego budowania jest kosztowny i narazony na liczne konsekwencje. Ile tez by zajelo nam rozstawienie "czujek" co by odciagaly asteroidy? Ile tych czujek by potrzeba? Najwiekszym problemem na planetach bez atmosfery jest to ze "kamyczek" 2x2 cm jest zabojczy rozpedzony do niewielkich predkosci w kosmosie i ogromnych na Ziemi, a tego gruzu lata dosc sporo. Po deszczyku takich kamyczkow mozemy stracic wszystkie zrodla zasilania, a nie sadze bysmy dysponowali czyms w rodzaju akumulatora dla takich kosztow energetycznych jakie miala by stacja. Troche jak generator pradu dla wierzowca, moze dla windy wystarczy ale dla dzialania nie. Jak ogromny musialby byc zapas czesci by miec czas na naprawe uszkodzonych lub ich wytworzenie. Bardzo szybko stanelibysmy przed decyzja o powrocie albo smierci. Jedyna droga do kolonizacji jest bezpieczenstwo, terraformacja. Umiejetnosc wytworzenia atmosfery na tyle gestej i wysokiej by gruz nie zagrazal a tych wiekszych juz jest mniej i mozemy odciagnac. Wg mnie to jest to dlaczego jeszcze nie ma nas na ksiezycu. Bunkier nie bunkier od ciaglego uderzania kropelki wody w to samo miejsce potrafi sie rozpasc a co dopiero uderzanie gruzu kosmicznego. Baza nie jest na tydzien. Pozostaje tez kwestia komputerow, baza nie moze sie obejsc bez co najmniej dwoch superkomputerow, jeden zapasowy. Taki superkomputer jest niezbedny do obcerwacji "nieba" a z pewnoscia czas przesylu danych do Ziemii i czekanie na obliczenia nie wchodzi w gre. Superkomputery potrzebuja ogromnych ilosci energii Poddawana kolonizacji planeta lub ksiezyc musi dostarczac mineralow z ktorych baza jest zbudowana i ktorej potrzebujemy. Co nam po kolonizacji ksiezyca jak potrzebujemy X najlepiej na wczoraj, prosimy Ziemie o paczke dla "ubogich", to nie moze skonczyc sie dobrze. Jesli juz cos skolonizujemy to : beda to planety podobne do Ziemii ( jak opanujemy hibernacje ) lub nauczymy sie terraformacji lub bedzie nam sie oplacalo dosylac roboty ( a ludzkosc nigdy na planecie nie stanie )
@poznanska1227
@poznanska1227 6 жыл бұрын
Jak miała by wyglądać twoim zdaniem taka kosmiczna kopalnia/rafineria?
@piotrd.4850
@piotrd.4850 5 жыл бұрын
Kosmiczne górnictwo może stać się faktem tylko wtedy, kiedy od dawna będzie już niepotrzebne :D W wielkim skrócie - trzeba wiedzieć co i GDZIE kopać. A na przeszkodzie w rozwiązaniu tego problemu stoi tzw. problem komiwojażera. Druga sprawa, to logistyka: surowiec (a raczej przynajmniej półprodukt) trzeba dostarczyć na Ziemię - powstaje kwestia masy reakcyjnej i energii na jej pozyskanie.
@wojteksykurski
@wojteksykurski 5 жыл бұрын
Co do drugiej części: na Ziemię można już dostarczać gotowy produkt. Dodatkowo produkcja w warunkach 0g ma mnóstwo zalet (choćby brak defektów strukturalnych wynikających z obecności grawitacji). Wydaje mi się że prędzej zobaczymy fabryki na LEO, do których materiały dostarczamy z Ziemii, dopiero później kosmiczne górnictwo.
@paskaziemia5347
@paskaziemia5347 6 жыл бұрын
A co z wodą dla astronautów którzy będą sobie żyć na księżycu/kalisto bo o ile mi się wydaję tam wody nie ma
@_pitagoras_2924
@_pitagoras_2924 6 жыл бұрын
Na księżycu występuje woda :P ale jest zamrożona ( w sumie to takie pytanie jak czy na księżycu występuje atmosfera, owszem ale jest bardzo słaba, tak samo jest z wodą)
@nieumiemgotowac9461
@nieumiemgotowac9461 6 жыл бұрын
Marcin Wójcik będą im dowodzić i odzyskiwac z moczu
@blueant7689
@blueant7689 6 жыл бұрын
Pewnie tak jak na stacji kosmicznej czyli będzie w układzie praktycznie zamknięty
@adamb4911
@adamb4911 6 жыл бұрын
Musiały by być regularne dostawy
@bartosznozynski5094
@bartosznozynski5094 6 жыл бұрын
Marcin Wójcik ostatnio na marsie odkryli wode w postaci lodu ktora jest pitna :)
@zprzeczytany4942
@zprzeczytany4942 5 жыл бұрын
Moim zdaniem na końcu powinny być księżyce Uranu jako też baza górnicza dla Hel3 i metanu dla rafinerii paliw rakietowych oraz elektrownii kopalń pasu głównego i innych kolonii w układzie słonecznym. A w Wenus byłby z czasem może producentem żywności z związku z tym ile tam jest CO2 którego rośliny potrzebują do odżywiania.
@zbigniewbak
@zbigniewbak 2 жыл бұрын
pozdrawiam super odcinek
@zejon9053
@zejon9053 6 жыл бұрын
Jedno jest pewne jeśli nadal sytuacja polityczna na ziemi będzie tak wyglądać długo nie po kolonizujemy ludzie toczyli wojny o tak błahe czy głupie powody jak władza, kolor skóry czy wyznania religijne bądź przesunięcie granic państwa o kawałeczek dalej nie trzeba długo się zastanawiać co będzie gdy w grę wejdą najdroższe i najrzadsze pierwiastki/substancje świata czy tereny w postaci już nie kilkuset km tylko całych planetoid, księżyców czy planet ktoś powie że ,,prawo to unormuje" wystarczy zaglądnąć w historię by zobaczyć ile te słowa są warte. wydaje się nie nie powinniśmy kolonizować kosmosu jak to mawiają ,,tutaj się urodziliśmy to tutaj zemrzyjmy" ale skoro już natura dała życiu możliwość walki o nie to czemu nie kolonizować i uciekać przed zegarem w postaci słońca jedyne co jest ważne i co trzeba najpierw przede wszystkim przed kolonizacja zrobić to do niej dojrzeć w przeciwnym razie możemy nie tylko nic nie skolonizować ale dokonać samozagłady i na co ten cały trud pójdzie tym bardziej że w przyszłości przy kolonizowaniu innych planet możemy się natknąć na cywilizacje pozaziemską dla których my jako agresywny gatunek możemy być końcem świata.
@mario2872
@mario2872 6 жыл бұрын
A co z księżycowym pyłem? Przecież przez niego teraz nikt nie ląduje na księżycu bo nie mogą rozwiązać tego problemu, tak przynajmniej w jakimś naukowym programie mówili.
@menowski
@menowski 6 жыл бұрын
Myślę, że powinieneś dodać w tym filmie dalszy proces kolonizacji wenus, czyli terraformacja tej planety, ponieważ ostatecznie to właśnie wenus będzie najlepszym miejscem do zrobienia pełnoprawnej ludzkiej kolonii (bardzo podobna grawitacja do ziemskiej grawitacji i idące za tym pozytywne konsekwencje, jak chociażby brak negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie, gęsta atmosfera, oparta głównie na dwutlenku węgla i azocie, którą dość łatwo można byłoby zmienić na zbliżoną do ziemskiej, czy nawet fakt, że wenus w złączeniu dolnym jest planetą bliższą ziemi) :) Możliwe, że terraformacja wenus i tak stanie się później niż marsa, ale w ostatecznym rozrachunku to wenus będzie główną ziemską kolonią :)
@Brick_One_A_Lego_Story
@Brick_One_A_Lego_Story 5 жыл бұрын
Trzeba by wymyślić jak odwrócić globalne ocieplenie, swoją drogą ta wiedza przydałaby się na Ziemii
@marcinszczur4130
@marcinszczur4130 6 жыл бұрын
TerraGenesis - Mars i Księżyc w trakcie Merkury tez - polecam fajna zabawa
@ukaszjanowski2183
@ukaszjanowski2183 6 жыл бұрын
Zastanawiam się czy w przypadku kolonizacji Europy, jako źródła zasilania można by było użyć energii prądów podpowierzchniowego oceanu. Co prawda łączyłoby się to z przewierceniem przez wielokilometrową warstwę lodu, ale hej!, przecież już przy pierwszych misjach takie odwierty są zakładane (ze względów badawczych), więc raczej nie powinno to sprawiać większego problemu w przyszłości
@pwolkowicki
@pwolkowicki 6 жыл бұрын
Czy jest jakaś alternatywna hipoteza utraty atmosfery przez Marsa? Przyznam szczerze, że przedstawiana przyczyna mnie nie przekonuje: - Mars jest 2 x dalej od Słońca niż Wenus, więc oddziałuje na niego 4x słabszy wiatr słoneczny - Wenus także nie ma magnetosfery (jest jakaś szczątkowa, praktycznie jej nie ma) - Pomimo znacznie mniejszej odległości od Słońca i braku magnetosfery, na Wenus utrzymuje się bardzo gęsta atmosfera
@pwolkowicki
@pwolkowicki 6 жыл бұрын
Sugerujesz, że Wenus ma cały czas(prawdopodobnie) atmosferę, gdyż jest stale uzupełniana z wnętrza? No to spore zapasy tam są, skoro po 4,5 mld lat ciągle ma 90x gęstszą atmosferę od Ziemskiej, pomimo dużo silniejszego wiatru słonecznego i praktycznego braku pola magnetycznego. Nadal nie przemawia do mnie ta hipoteza(teoria?).
@pwolkowicki
@pwolkowicki 6 жыл бұрын
Ale co to ma do rzeczy? Bo Tytan też ma gęstą atmosferę i nie jest w tzw.ekosferze? Bronisz tego jako prawdy objawionej, czy chcesz powiedzieć, że jest to mocno udowodniona teoria?
@pwolkowicki
@pwolkowicki 6 жыл бұрын
No cóż. Próbujesz uzasadniać hipotezę(bo jak rozumiem, wytłumaczenie tego nie jest mocno udowodnione). A ja wskazuje na punkty, które się nie kleją - skoro wiatr słoneczny miał wywiać atmosferę Marsa, to z wenusjańską powinno mu pójść znacznie łatwiej ze względu na odległość od Słońca. Czy aktywność geologiczna jest w stanie uzupełniać atmosferę Wenus? Wiemy, jaka masa atmosfery Wenus jest wywiewana co roku poza planetę? Pytam się, bo nie wiem, a może jest tu ktoś, kto się interesuje lub prowadzi badania planet i zna odpowiedzi na te pytania? Mi się one pojawiają zawsze, gdy słyszę tłumaczenia o szczątkowej atmosferze na Marsie z informacjami o atmosferach Wenus, czy Tytana(znacznie mniejsza masa, brak pola magnetycznego, pozostałe księżyce Jowisza i Saturna nie posiadają lub posiadają szczątkowe atmosfery).
@PaweBogusaw
@PaweBogusaw 6 жыл бұрын
Wenus jest ok tylko najpierw trzeba by tam posłać bakterie i glony żeby zmienić atmosferę reszta parametrów jest prawie idealna. Nikt o tym nie myśli zbyt poważnie a ziemia kiedyś wyglądała podobnie (przynajmniej są takie teorie) może ten temat byłby ciekawy. Połączenie biologii genetyki. Wenus ma pole magnetyczne związany tlen i wodę Mars i Księżyc będzie zawsze zależny od Ziemi no chyba że o to w gruncie rzeczy chodzi.
@gentis8267
@gentis8267 6 жыл бұрын
Hej! A tak w ogóle to jak skolonizujemy Marsa to jaki tam będzie istniał system polityczny? :D Rozumiem ze na początku to byłby on mocno uzależniony od Ziemi, później ewentualnie zyskałby autonomie i dopiero na końcu suwerenność i wolność :D
@Brick_One_A_Lego_Story
@Brick_One_A_Lego_Story 5 жыл бұрын
Komunizm - w końcu to Czerwona Planeta xD
@Medwyx
@Medwyx 4 жыл бұрын
CZeść. Zaś co można powiedzieć, pomyśleć i zrobić w sprawach kolonizacji ... Merkurego? Pewnie trzeba by być w miejscu półcienia, zmierzchu i brzasku, bo temperatury za pełnych dnia i nocy nie napawają zaoptymistycznionym entuzjazmem. W starej książce SF Arthur'ra CHarles'lsa Clarke'kiego, którą kilka lat temu przeczytałem, a której tytułu już nie pomnę, ale chyba z lat 50. lub 60. XX. Wieku jest ona wydaną; w tej pozycji beletrystycznej jest opis odwiedzin ludzkich na ... Merkurym właśnie i ... w tejże powieści jest mowa o lokalnym nawet ... życiu. Tak więc powinniśmy być ostrożnymi, kolonizując inne globy, bo wszystkiego nie sposób wykryć i przewidzieć z ŹIemi tylko i nie znamy wszystkiego , co na nas tam "czeka", może i - ... czyha. DBar.
@PDGR84
@PDGR84 6 жыл бұрын
jak juz kolonizowac to robic to z glowa. ja bym np uzyl trzech BFR. w jednej by lecieli astronauci, w drugiej astronauci i fajni youtuberzy a w trzeciej niesmieszni youtuberzy. ta trzecia rakieta opuscilaby granice kosmosu i wiadomo co by sie stalo z jej czlonkami. a dwie pierwsze z powodzeniem wykonywaly misje i transmitowaly to na ziemie.
@bartekkowalczyk5182
@bartekkowalczyk5182 6 жыл бұрын
Moja wizja kolonizacji układu słonecznego 1 Mars 2 Wenus 3 Europa księrzyc jowisza 4 Tytan księrzyc Saturna 5 Asteroidy
@snerg64
@snerg64 5 жыл бұрын
Mars. Ciekawi mnie teoretyczny stosunek predkosci sztucznego "zageszczania" atmosfery jak to w filmie zostalo ujete do jej "wywiewania" przez wiatr sloneczny itp. Innymi slowy czy jest to w ogole mozliwe i czy bylibysmy w stanie osiagnac sprawnosc na tyle wysoka aby byl on in plus.
@blankabielik2388
@blankabielik2388 6 жыл бұрын
Pytanie jaka wielka musiałaby być nominalna wartość owych materiałów kopalnych. Ogromne koszty całej operacji ściągnięcia takich dóbr na Ziemię, jakaś obróbka, infrastruktura .... czy to się w ogóle może opłacać, bo może być krucho jeśli chodzi o popyt
@FlimsonAWT
@FlimsonAWT 5 жыл бұрын
Powinniśmy skolonizować słońce a szefem polskiego programu kosmicznego powinien być Kapitan Bomba
@Legal4L
@Legal4L 6 жыл бұрын
Czy jest sens terraformować Marsa? Chodzi mi głównie o atmosferę- czy nie zostanie za szybko zdmuchnięta przez zbyt słabe pole magnetyczne?
Drugi księżyc Ziemi - AstroKawa #10
50:07
AstroChillout
Рет қаралды 16 М.
Kolonizacja układu słonecznego - AstroRozkmina Extra
14:00
AstroChillout
Рет қаралды 77 М.
This dad wins Halloween! 🎃💀
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 33 МЛН
ЗНАЛИ? ТОЛЬКО ОАЭ 🤫
00:13
Сам себе сушист
Рет қаралды 3,4 МЛН
Kluster Duo #настольныеигры #boardgames #игры #games #настолки #настольные_игры
00:47
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 31 МЛН
Wenus - piekielna planeta. Układ Słoneczny
12:26
Astrofaza
Рет қаралды 373 М.
Czy da się terraformować Księżyc - AstroFon
14:01
Astrofaza
Рет қаралды 536 М.
DROGA MLECZNA - nasze miejsce w kosmosie
10:43
AstroEver
Рет қаралды 3,8 М.
Co myślę o Elonie Musku i SpaceX - AstroVlog #14
13:06
AstroChillout
Рет қаралды 140 М.
Baza na Marsie czy najpierw na Księżycu? - AstroVlog #3
9:13
AstroChillout
Рет қаралды 47 М.
Czwarty wymiar jest dziwny
16:57
Kacper Pitala
Рет қаралды 334 М.
Voyager 1 odpalił silniki po 37 latach - AstroSzort
7:53
Astrofaza
Рет қаралды 480 М.
Moje ulubione teorie spiskowe - AstroVlog #9
8:10
AstroChillout
Рет қаралды 166 М.
This dad wins Halloween! 🎃💀
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 33 МЛН