Děkuji za pozitivní zprávu. Vždy mi dodá chuť do další práce.
@EnegyProfi3 жыл бұрын
Pane inženýre, skvělé video se spoustou informací, trpělivě jsem dokuokal až do konce. Kritikům vzkazuji, ať si sami zkusí něco natočit a zveřejnit sami. A to vše zadarmo...
@ctcplzen3 жыл бұрын
Děkuji za podporu👍
@peterpredmesky19882 жыл бұрын
Dakujem 👍👍👍
@ctcplzen Жыл бұрын
😊já také děkuji
@nonamenoname69362 жыл бұрын
Moc děkuji,jsem úplný laik a tohle mě určitě moc pomůže.
@milanadam77582 жыл бұрын
Moc dekuji ! Vybiram ted TC a po zhlednuti Vasich videi jsem pozadal vsechny ctyri potencionalni dodavatele o zaslani energetickeho stitku. Je dost zvlastni, ze je tezke/nemozne si je samostatne u tech moznych dodavatelu na jejich strankach najit. Ctu tady par negativnich komentaru k Vasim videim. Mne Vase tempo vysvetlovani naprosto vyhovuje. Mam cas pri nem premyslet, protoze v dane oblasti nejsem odbornik a nemusim si to poustet dvakrat. Nejvic me ale rozesmal komentar "ten pan bude asi chladar" :-). At se dari
@ctcplzen Жыл бұрын
Děkuji.
@stanislavselic9405 Жыл бұрын
Ten pán bude asi chlaďař - jelikož jste laik, rozesmát vás mohl, ale topenář je jiný obor a ty dvě věci musíte dostat dohromady. Vy přes svoji úsměvnou snahu se naučit chlaďařině ani topenařině nikdy neuspějete, a čím víc budete ty firmy štvát svými jasně laickými nesmysly, tím více můžete čekat ty svoje klacky na svoji hlavu. Pozor na to: ukazujete jim, že tomu nerozumíte. Náběh na vidle. Vidí křena. U nás se montuje systém: namontuju a prchám, více se nevracím. Když nám, jakožto servisákům na plyn, chodí pořád e-maily, abychom dělali servis na TČ těm a těm a těm, a volám té firmě, servisáka nemají, ani jedna. Proč? No protože si každý montuje co chce, kašle na nějaké fungování a úspory, nabulíkují každému to, co slyšeli na školení ( naše výrobky jsou nejlepší!) a pak shání blbce, kteří na sebe nechají oprávněně zuřící zákazníky řvát, když jim servisák sdělí, že takto to nikdy fungovat úsporně nebude a ono to ani takto nebude fungovat dlouho, připravte si dalších dvě stě papouchů... Navíc se už ukazuje, a začíná vadit, že HFC chladiva taky nejsou nic moc... Bože!
@BULBASH_BLR2 ай бұрын
Bravo🎉
@divestor10 ай бұрын
Doporučuju nastavit rychlost videa na 2.0 a použít zesilovač
@otohornak8853 Жыл бұрын
Perfektné video.
@Marty8618 ай бұрын
Díky za tip, to nám dost pomůže! Musím říct, že navíc pobavilo :-D a je fakt, že je to potřeba pustit v 1,5x rychlosti. Zatím to každopádně vidíme na IVT AIR X 90, ztráty máme v novostavbě napočítané 9 kW. Uvidíme co prodejce, jestli přijde s nalepeným štítkem na čele :-D
@rudolatka2 жыл бұрын
Zdravim, a co ak tepelne cerpadlo ohrieva primarne TUV a kurenie je len ako bonus. Jedna sa o "all in one" riesenie so zasobnikom teplej vody a rekuperaciou v jednom. Energeticky stitok je len pre TUV a udava sa podla novej normy ako A+ pri teplote vody 65stupnov C. Mimochodom velmi prinosne video, dakujem
@michalmazgal3 жыл бұрын
Zkusil jste vyrobit tunel ze skla či plexiskla, ve kterém by se přes den předehříval vzduch pro tepelné čerpadlo sluníčkem?
@ctcplzen3 жыл бұрын
To jsem opravdu nezkoušel.
@tymorici3 жыл бұрын
Jak velký by ten tunel měl být? Ventilátory dopraví velké množství vzduchu na to aby se vzduch ohřál.
@michalmazgal3 жыл бұрын
@@tymorici V zimě je zisk 300W/m2. (Ohřátí může být klidně i z mínus dvaceti na nula stupňů.) Takže podle potřeby. V jedné diskuzi jsme došli k závěru, že postavit zateplenou zeď, natřít jí na černo, opřít o ní dvojsklo, na zem dát černé kamení a na zadní stěnu instalovat zateplené spiro, by mohlo být pro tepelné čerpadlo dobrým zdrojem tepla ... Vzduch by běhal dokola => tepelné čerpadlo by na kraji tunelu nasálo ohřátý vzduch, ten by se ochladil a putoval spirem na začátek tunelu, tam by se začal ohřívat a ohřátý by se dostal opět k tepelnému čerpadlu.
@tymorici3 жыл бұрын
@@michalmazgal 300W musí být vázaný na nějaký objem v kterém se teplo rozprostře, z kterého pak "neulpí" na na tepelném čerpadle celých 300W. Co do počítání efektivity. Určitě bych nedoporučoval okruh navždy uzavřít, jelikož to je právě hlavní princip TČ, že si bere teplo z velkého prostoru, kde pak prakticky neubývá. Uzavřený okruh pak jedině při svítícím slunci, ale i tak by musel zisk slunce pokrýt ztráty odebrané TČerpadlem. Dělají se nějaké panely (cca 1,5x2m), kde v relativně tenkých trubkách se ohřeje venkovní vzduch, tam byste si mohl dohledat nějakou reálnou účinnost, a samozřejmě nakombinovat je v takovém množství, aby jimi prošlo dostatečné množství vzduchu. Rozhodně byste ale z efektivity musel odečíst přídavný ventilátor, který Vám pokreje tlakové ztráty, jelikož ten v TČ na takový odporv vzduchu rozhodně není stavěný. Musel byste ten přídavný ventilátor akusticky zaizolovat... případně udělat nějaký bypass pro neslunečné období... ... ... Ještě k těm panelům co jsem zmínil, teplo přijímají jen za slunečna a toho v zimě je minimálně. Myslím že panely byly v nějakém Receptáři.
@michalmazgal3 жыл бұрын
@@tymorici nejlepší způsob je vzít tepelné čerpadlo voda voda, to připojit k vakuovým kolektorům. Ve dne akumulovat do akumulačních nádrží a v noci ho nevyužívat. Z akumulačních nádrží do podlahovky přes směšovač. Takový systém přinese obrovské zisky, akorát se k tepelnému čerpadlu musí přidat paralelně výměník, protože by mohlo dojít k vypnutí tepelného čerpadla z důvodu obrovské teploty na vstupu. => Že levnější je postavit dlouhou zeď, tu zateplit, udělat zasklení, přidat tepelné čerpadlo a spiro a akumulovat do nádrží ve dne, stejně jako v předchozím případě. (U toho prvního ve spojení s fotovoltaikou dojde ke zužitkování vyrobené energie nejlepším možným způsobem!)
@irenamarsikova63522 жыл бұрын
Dobrý den, skvěle vysvětlené. Jestli jsem správně rozuměla, pokud dojde ke špatnému výběru a tč je poddimenzováno, tak dojde k tomu, že často topí elektrokotel. Jak je to s funkcí a spotřebou tepelka, pokud dojde vlivem špatně odhadnuté TZ naopak k jeho předimenzování? Říkáte, že pokud mám např. TZ 12kw, výkon tč by se měl pohybovat na této hodnotě nebo +- 1kw. Tak by mne zajímala opačná situace. Děkuji za odpověď
@TV.AUTOPORADNA2 жыл бұрын
Tak tam jedine kamna, tepelko vam spapa treba za den 40 i 50kW. Do nezateplenho domu to je sebevrazda, jedine pokud ma clovek kacky na elektrinu a je liny hazet lopatou s uhlim nebo drevem, tak to pochopim, ale platby za rok u vas rozhodne nebudou male.
@ctcplzen Жыл бұрын
Podle mě předimenzování tepelného čerpadla nic moc velkého neudělá. Určitě však bude při nákupu dražší:)
@liborchocholaty69982 жыл бұрын
Dobrý den, chápu to. Jak pracovat s tepelnými ztrátami větráním a potřebným výkonem na TUV na mytí a sprchování. Čeho se chytit, aby člověk správně nadimenzoval TČ? Našel jsem jen článek na tzb-info, kde uvadějí že TUV vezme 30-45% tepla , prostup tepla 25-30% a větrání zbytek. (dle kvality zateplení)
@ctcplzen Жыл бұрын
Já na TUV počítám zjednodušeně na člověka 0,1kW. Pro 4-členou rodinu to je pak 0,4kW což zaokrouhluji na 0,5kW což je třeba připočítat k tepelné ztrátě domu.
@lukyn280 Жыл бұрын
Podle mapky ČR spadá do chladné oblasti. Rusko není tmavě modré, ale bílé (není v EU, tak asi nemá smysl, aby na mapce bylo). Pak mi nedává smysl, proč návrhový výkon je nižší pro teplou oblast než studenou, nemělo by to být obráceně? Ve Španělsku by podle mě měl stačit menší výkon než ve Švédsku pro stejný dům. Ale jinak pěkné video, jen by šlo udělat kratší :)
@mirazikmund49812 жыл бұрын
Z toho mě ale vychází především to, že základem je mít dobře spočítanou tepelnou ztrátu domu.
@stanislavselic9405 Жыл бұрын
Ne, mít velmi nízké TZ domu. Počítat nic nemusíte, prostě to dobře zateplete. Už to samo o sobě přinese parádní úsporu a ten zbytek už se srovná sám. Každý 1°K teploty topné vody navíc cca 2% spotřeby energie nahoru. Takže polopatisticky: v - 15°C když vám budou radiátory žhnout na 35°C, je to tak akorát. Jenže pak si řeknete: ale to mám tak malou spotřebu i plynu, že se mi prostě investovat do čehokoliv při dnešních cenách materiálu i práce, aneb investicícm do TČ, fotovoltaiky (pokud nemáte povoleny přetoky) nebo i do termických solárů na topení, prostě nikdy nevrátí a nevyplatí. Je to, jen jeden příklad, uměle předražené o výši dotací... Bohužel, počkat... Pokud ale půjde plyn zase dolů, což půjde, nikdo to zase nebude řešit.
@MKBrno3 жыл бұрын
Jak jste dokázal promítnout o 30% vyšší zátěž jako o 30% snížení SCOP? Můžete uvést nějaký postup, jak jste k tomu došel? Díky.
@ctcplzen3 жыл бұрын
Zjednodušením, odhadem, jen ať je představa, že to bude ovlivněno.
@SnahaOvecnyStesti3 жыл бұрын
Když lidi kteří prodávají tepelná čerpadla se chovají nepoctivě a dělají chyby, tak dá se potom věřit energetickému štítku že údaje na něm jsou pravdivé? Může prodejce zaměnit energetické štítky různých strojů? Vaše videa jsou užitečná 👍
@ctcplzen Жыл бұрын
Bohužel pokud je mě známo tak výrobce si štítek dělá sám. Nikdo to za něj neudělá. Zkušebna mu jen naměří parametry na základě kterých si výrobce může dělat co chce. Za správnost pak odpovídá výrobce. ALE: NENÍ ŽALOBCE, NENÍ SOUDCE. Takže pokud se to někomu nezdá, musí prokázat že tomu tak není. Což se moc neděje.
@pavelb.91682 жыл бұрын
Tak jsem myslel ze srozumitelne vysvetleni pro laiky ,dopocital jsem se tep.ztrat 9 kwh .Tak ze se mrknu tedy na energeticke stitky .Zacal jsem u IVT AIR X vzduch / voda .U rady 130 je na druhem radku pro radiatory 9 tak by to bylo dobre. Problem je ale jinde .T.C. v nejvetsi palbe oznaceni 170 ma v druhem radku 10 pro radiatory.To jako znamena ze pro domy z vetsi tep.ztratou se musi skladat kaskady ?
@ctcplzen Жыл бұрын
Ano přesně tak, to znamená, že pro domy s větší tepelnou ztrátou není úplně vhodné. Když budu mít dům se ztrátou 15kW, tak mohu dát jen jedno AIR X 170, ale musím počítat, že to už nebude A++ (nebo A+++ nevím jaký mají štítek) a tím pádem i provozní náklady budou o dost horší. Bylo by fér, že ten kdo vám to nabízí vás s tímto faktem seznámí a volba je pak na vás. Pokud vám však maže med kolem huby, že nabízí super tepleko A+++ tak se s vámi snaží ...víte co:) A když budu mít dům se ztrátou 20kW tak by bylo ideální dát tam 2 do kaskády. Otázka však bude jaké jsou pořizovací náklady.
@jurodurica3 жыл бұрын
dobrý deň, plánujem stavať, premýšľam nad tepelným čerpadlom z vašich videí rozumiem všetkému... mám otázku ktorú vo videách ale neriešite... ak chcem TČ kombinovať s ohrevom TUV s akým výkonom potom počítať... povedzme 100 - 200l nádrž? aká je potom ich účinnosť? z napr. A++ dimenzovania ak k tomu pridám ohrev TUV budem mať A+? a ešte jednu otázku.... Pokiaľ budem riešiť pri stavbe prízemie podlahovku a podkrovie radiátor? to tu tiež neriešite ale okej vyberiem si TČ ktoré zvládajú 55°C bude tlačiť len 55°C a treba potom ešte dokupovať nejaký zmiešavač ktorý bude tlačiť na prízemie 35°C? či sú nejaké dvojcestné TČ? alebo to všetko zvládajú vnútorné jednotky? aká bude ich účinnosť? ako ich dimenzovať pri takomto kombinovanom ohreve? Sedliackym rozumom by som to nadimenzoval na 55 °C s tým že v kombinácii s podlahovkou mi pôjde hore A++ je to tak? Ďakujem :) možno ešte posledná otázka robíte aj na Slovensku? :D
@stanislavselic9405 Жыл бұрын
Matlání všeho, PT a radiátory dohromady, problémy s oxidací železa a údržbou topné vody... Kdo to navrhoval tu vaši chujovinu? Proč nedá prostě slušně všude PT, doprdele? Víte, jak se počítá dostatečná velikost radiátorů? Víte, co vám udělá jediný radiátor v systému PT? Jaký hydraulický odpor má radiátor a okruh PT? Jak to budete seřizovat? Vy to chcete prostě drahé a nefunční, jako všichni matláci, co to tak zmatlají všecko páté přes deváté? Ohřev TUV: TČ je umí ohřát, některá, při tlacích v zařízení kolem 60 bar. Jak dlouho bude asi takový kompresor držet? Bože lidi, by jste naivové. Na ohřev TUV asi elektriku, když budete mít TČ, v nízkém tarifu. Tahat tam plyn je z hlediska ceny přípojky nesmysl. Dejte si všude jednoduše podlahovku na TČ, k tomu AKU samozřejmě, a ohřev dražickou elektrikou a nevymýšlejte si drahé a nefunčkní blbosti.
@Trifid193 жыл бұрын
Jak by jste objasnil energetický štítek který má A++ při teplotě vody 55 stupňů a hodnoty jsou dost od sebe jako ty podle geografické polohy a přijde mi že nelogicky obráceně: 12 kw 8 kw 4kw Děkuju...
@ctcplzen Жыл бұрын
To nechápu ani já. Asi jim to narychlo kreslila asistentka, která nevěděla co dělá:))))))))))))))))
@mz57zikmund84 Жыл бұрын
Takže alfa a omega celé té problematiky je přesně spočíst tepelnou ztrátu domu. A kdo to umí?
@bohuslavkuklik63052 жыл бұрын
Super video, jen je prilis potichu... 😉
@ctcplzen Жыл бұрын
JJ, jedno z prvních, technicky má ještě velké rezervy😥
@jiritucek26774 жыл бұрын
Vážený pane Ing. Kimente, kolem 35 minuty se zmiňujete o nějakém dalším videu, kde ukážete "online porno", ale odkaz pod videem není...
@ctcplzen4 жыл бұрын
Dobrý den, videa přidávám postupně. Dnes přidávám další ze série "jak vybrat TČ". Ten příklad z praxe budu nahrávat během pár týdnů, tak prosím vydržte.
@jiritucek26774 жыл бұрын
@@ctcplzen Dobrý den, škoda, že jste nic nepřidal, jak jste psal..
@ctcplzen4 жыл бұрын
@@jiritucek2677 Dobrý den, problémy s nahráváním. Již jsem to opravil, nové video z minisérie na tomto odkaze: kzbin.info/www/bejne/eWrTZYGkhKlmbbs
@jiritucek26774 жыл бұрын
@@ctcplzen Dobrý den, stále čekám na ten případ z praxe, jak zmiňujete. Že by další plácnutí do vody?
@euroovca252 жыл бұрын
zasluzite si absolutnu jednicku a snad aj nobelovu cenu, nakolko ja momentalne potrebujem nahradit plynovy kotol za TČ a bez tohoto videa by somnou na 100% vyjebali :) za svoju personu vam tymto teda otvorene dakujem.
@petr-52172 жыл бұрын
Už jste zjistil, že s váma vyjebali úplně všichni ? Nemůžete nahradit plynový kotel TČ, aniž by jste zaplatil mnohem více. Jak investice, tak provozní náklady.
@ctcplzen Жыл бұрын
Tak to je skvělé. Děkuji za zprávu.
@stanislavselic9405 Жыл бұрын
Hahaha, tak s Vaším úmyslem nahrazovat plynový kotel TČ s vámi také vyjebou. Teda oni ani nemusejí, vy se sebou vyjebete sám.
@romanhajek395627 күн бұрын
uf, koukam co za tip mi dal projektant a vse sedi podle energetickeho stitku...
@marianvitalis1493 Жыл бұрын
Skvelé vysvetlenie ďakujem, ale ja osobne som to celé pozeral na rýchlosti prehrávania x1.5 (príliš pomalé pokiaľ sa príde k podstate)
@ctcplzen Жыл бұрын
Super nápad, skvěle vyřešeno👍
@stanislavselic94052 жыл бұрын
Pane bože, podle energetického štítku se vybírá TČ? No tak to potěš koště. Pán bude asi chlaďař, což je vidět na celém videu. TČ se vybírá takto: a) musíte mít na něj vhodný objekt - topení na max 35, no, až 40°C topné vody, víc ne, pak už jdete do kopru s topným faktorem viz diagrom log p-h, perfektně vyvážené topení, pochopit jak se s takovým zdrojem topí... b) musíte mít k němu dostatečnou kapacitu AKU c) musíte ho pouštět při co nejvyšším topném faktoru - na to tam máte to AKU co se dobíjí, když je nevětší topný faktor, typicky přes poledne a odpoledne, nečekejte zase, že vám vytopí objekt celou zimu. Je to obnovitelný zdroj a dnes nemáme celoroční topení obnovitelnými zdroji v našich podmínkách. d) nedávejte ho tam, kde jsou tuhé zimy, bude svinsky drahé e) vlhké evropské zimy se s ním taky nekamarádí f) čerpadlo je tiché, ale ventilátor ne, v noci slyšíte, co neslyšíte přes den. g) co deset let nové čerpadlo, ale to druhé a další už bez dotací, máte na to?
@ctcplzen Жыл бұрын
Ano přesně tak, přesně tak se to dělalo a i fungovalo před 20-ti lety a dříve.
@stanislavselic9405 Жыл бұрын
@@ctcplzen Jo a pozor, dodnes to maníkům od chlaďařů takto funguje, v režimu max úspornosti a šetření toho sytému. Jen zimu topí dřevem, plynem atd. podle toho, co má kdo dostupné.
@vaclavtuner30554 жыл бұрын
Kiment? 😆
@ctcplzen3 жыл бұрын
:) chybička :)
@ThePretr3 жыл бұрын
Škoda že je ve videu spousta zbytečných řečí kolem (např. chci zatlouct hřebík, použiji:...). Jinak super
@ctcplzen3 жыл бұрын
Chápu. Kdyby člověk předem věděl, kdo se na to bude dívat, tak se to dá udělat jednodušeji.
@bohuslavkuklik63052 жыл бұрын
Péťo, ty jsi mamlas, sorryjako...
@TK-ny1me2 жыл бұрын
Videa poučná, ale nudně dlouhá, kdyby byly poloviční, tak jsou pořád dlouhá. A hlavně z toho mám pocit, že pan Kliment to celé čte a není to z jeho hlavy :-(
@bohuslavkuklik63052 жыл бұрын
Tak se mrkni na zpravy a neprud, mudrlante !!! 🙈
@ctcplzen Жыл бұрын
Jasně, že to čtu - někdy. Kdybych to říkal z hlavy, tak jsou videa ještě o dost delší:) A víte kdo mi píše scénář? Život😀