Tepelné čerpadlo do starého domu? Je to DOBREJ nápad?

  Рет қаралды 23,718

Pražák na vesnici

Pražák na vesnici

Күн бұрын

Пікірлер: 243
@richardpetrovic8941
@richardpetrovic8941 Ай бұрын
Kúrenie domu je vlastne dopĺňanie jeho tepelných strát. Samozrejme výroba tepla môže byť rôzne drahá. Ja som zateplením ušetril tak že z pôvodných 5000m/3 plynu som klesol na 2200. Výmenou starých okien za nové s trojsklom to znovu trochu kleslo. Ďalej nasledovala montáž pasívnej rekuperácie losnay - pravidelne vyvetrá s účinnosťou 80%. Takže okná sa otvárať v zime nemusia. Dom je 2x120m/2 a platby za plyn mesačne zatiaľ 120e. Iná cesta nevedie, pokiaľ budú energie ešte drahšie ignorovať izolácie sa neoplatí. V prechodných obdobiach sa dajú využiť aj klimatizačné jednotky na kúrenie - je to lacnejšie ako plyn. A k tomu som ako posledné dorobil ohrev vody solárnym vákuovým systémom takže tých 7-8 mesiacov mám 300l teplej vody pre 5 člennú rodinu návratnosť tohto asi 6-7 rokov. Funguje to tak bezproblémovo ako plynový kotol. Navyše vodu regulujem na 45 °C a privádzam ju do pračky aj umývačky riadu čo paradoxne ušetrí na el.
@wernerczajka5793
@wernerczajka5793 Ай бұрын
Jen jedna zásadní připomínka. Když se tepelné čerpadlo zvolí do nezatepleného domu ( velké tepelné ztráty) a vytápění pomocí radiátorů ( potřeba vysoká teplota voty v okruhu) pak tepelnému čerpadlu klesne koeficient COP. To znamená , že bude pracovat s nižší účinností a nebude zvládat velké mrazy ( přepne se třeba do čistě elektrického režimu. Současně ztráty mohou být tak velké, že s nízkou účinností ( díky požadavkům na vyšší teplotu vody v systému) i přes deklarovaný výkon čerpadla ( 22kW) ten dům nepůjde vytopit atd. Proto je potřeba na začátku jako prvé spočítat deltu T na otopný systém. Co to znamená? Pokud mám radiátor 2kW, tak to je údaj třeba pro deltu T 75 C. Když tam pustím vodu s deltou T 55C, pak mi klesne výkon radioturu na třena 700W a nevytopím dům. Celkem pěkně rozebráno u člověka jenž má dům vytápěný tepelným čerpadlem je velkám fandou tepelných čerpadel a fotovoltaiky, ale na rovinu popisuje reálnou situaci pro nové uživatele. kzbin.info/www/bejne/r164nayJhKyiq8k Mnoho zdaru
@pavelpavel2921
@pavelpavel2921 Ай бұрын
U TČ je nutné u radiátorů bližších k centru přiškrtit mírně kohouty, aby se teploty např u koncových v patře vyrovnaly, a vše běželo rovnoměrně, na to přijde v průběhu sezony každý s průměrným IQ. Na víc jak 50st. netopím, spíše méně, po celém domě je rovnoměrná teplota 21 st., což bohatě stačí. COP samozřejmě při nízkých teplotach venku klesá, ale to už musí být - 15 a níže delší dobu, ale KVALITNÍ TČ to hravě zvládne i tak tepelnýma patronama. Zařízení typu Mitsubishi za pár korun a pod. mrtvolama samozřejmě ani náhodou, tím jednoznačně platí a vždy platit bude - nejsem tak bohatý abych si kupoval laciné věci ! 😉
@Otas58
@Otas58 Ай бұрын
@wernerczajka5793 ale prd, COP není závislé na zateplení... Je potřeba pouze spočítat otopnou plochu dle topné vody (stačí 45 °). Máme TČ místo kotle na uhlí (samotíž 90 - 70°) a funguje víc než 6 let právě Mitsubishi (koukám další expert @pavelpavel2921...). BTW: Viděl jsi @Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez plochu pod kterou je had pro TČ voda - země... Včíl mudruj
@Thales_WH
@Thales_WH Ай бұрын
@wernerczajka5793 V zásadě máte pravdu s tím, že je dobré si udělat tepelnou bilanci domu. Nechápu ale tu potřebu rvát do radiátorů tak horkou vodu jako je 55C nebo dokonce 75C. V domě z konce 70. let mám nastavenu teplotu takovou, že na trubce výstupu plynového kotle můžu konstatovat, že je v teplá, ale nikoliv horká, na okrajích topné sezony je spíš jen vlažná (sorry, teploměr zdechl, takže přesněji to neřeknu, kotel jde nastavit na minimální teplotu 40C a já jsem jen o chlup nad minimem). V domě jsou původní trubkové radiátory, žádná podlahovka, pouze v podkroví jsou dva novější dvojdeskové radiátory (na jednom jsou ventilátory) a jeden malinký jednodeskáč v koupelně. V roce 1998 byla vyměněna okna za nová dřevěná eurookna a v roce 2006 při opravě fasády bylo jedno patro "zatepleno" 6cm polystyrenem. Přesto je v domě teplo a pohoda cca 21-23C podle momentální potřeby. I když se vytápí celkem tři podlaží kotel se při tom fláká a chudák cykluje, protože neumí snížit svůj výkon pod 7KW.
@l3rr.1
@l3rr.1 16 күн бұрын
Krásně shrnuto ale není pravda, že se v radiátorech musí topit na vysokou teplotu u TČ. Za předpokladu, že jsou namontovaná izolovaná okna a dveře a je zateplená střecha/strop, tak i do starších litinových radiátorů, kde se předtím topilo Viadrusem 22, stačí voda čtyřicet pět stupňů Celsia a bude tam příjemně teplo - ale zase podlahovka je mnohem příjemnější. Objekt zkrátka nesmí vychladnout, což se u TČ, jen když nemá elektřinu nebo jiný problém, protože dotápí.
@picapicapicapicapica927
@picapicapicapicapica927 Ай бұрын
Ahoj, máme IVT AIR X 130 v dvougeneračním domě 10x10m se sedlovou střechou z roku 1974. V referenční místnosti (chodba ve středu domu, bez radiátoru) nastaveno 20.5°C, v ostatních místnostech je cca 22°C. Topí to do starých deskových, plechových radiátorů (všechny otevřeny na plno), samotížka s otevřenou expanzkou na půdě. Na půdě 32cm vaty, jinak plastové dvojksla a bez zateplení, zdi 35cm....Spotřeba za topení za sezonu je cca 6,5 mW. Topí to, stačí jen čistit filtr, protože staré topení je špinavé a nic víc neřešit, zatím byla nejvyšší teplota asi -14°C... v referenční místnosti ukazoval termostat 21°C a elektrický dotop se nezapl. Ceny energií by mohly být lepší, ale jinak už bych se nikdy nechtěl vracet k čitění kotle a vynášení popela, ale mít kamna tak bych si to dřevo rád udělal a zatopil. TČ do starého baráku doporučuji a izolujte hlavně půdy, teplo jde nahoru. Pa.
@l3rr.1
@l3rr.1 16 күн бұрын
Krásně shrnuto
@zdeneksteiger6953
@zdeneksteiger6953 Ай бұрын
Ahoj, také jsem přecházel z elektrokotle na tepelné čerpadlo včetně ohřevu teplé vody. Spotřeba mi spadla na cca 45% (vaříme na elektrice). Část domu dotápím krbovou vložkou, to mi dává pořád smysl. Za chvíli budu v důchodu a budu muset pracovat až do smrti abych to všechno uplatil. Dále postupně zatepluji a měním okna. Postupně po patrech, hodně toho dělám sám. Mám problém sehnat někoho na servis. Takže při výběru dodavatele bych dnes preferoval větší firmu, která garantuje profylaxe a servis. Ahoj a ať se ti dílo daří.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Zdeňku děkuju moc za osobní zkušenost, držím palce, ať vše zvládneš 🙂👍
@michalkubin5742
@michalkubin5742 Ай бұрын
Fandím ti a jsem zvědav jak se rozhodneš. 👍A to teplo a komfort plně chápu. Také jsem ve starém ale zrekonstruovaném baráku a v kamnech si topím kdy chci.
@pavelpavel2921
@pavelpavel2921 Ай бұрын
Takže nekonečná práce se dřevem - shánění, kácení, dovežení, řezání, štípání, uskladnění - prostory, neustálé přikládání, špína atd. atd. Ano jde to, čas se ale dnes platí zlatem, který nad tímto systémem neuvěřitelně promrháte, navíc štípačka, mot. pila, prostředek na dovoz atd. zadarmo určitě nejsou, a dřevo také něco stojí. Problém je v tom, že toto vše vydržíte dělat a bezhlavě platit pouze do určitého věku, a najednou to prostě už fyzicky nepůjde - znám x takovýchto případů. Ale zmáčknout knoflík člověk zvládne i v 90ti. Ono vše má své pro a proti, ale dnes už se ví, že dřevo zdaleka nejlevnější, a nejkomfortnjší na vytápění není, i když to živelné teplo právě ze dřeva je zřejmě to nejpříjemnější.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
@@pavelpavel2921 Pavle mluvíš mi z duše. Mám tolik aktivit, k tomu stíhat velký pozemek, rodinu, práci. Ještě se starat o topení, tak bych se už reálně zbláznil 😀
@michalkubin5742
@michalkubin5742 Ай бұрын
@@prazaknavesnici Přesně tak. 👍Mám to podobně.
@torqe
@torqe Ай бұрын
@@pavelpavel2921 Ano, takhle to přesně je, jen bych dodal, že tím vlastním promrhaným časem může ušetřit tolik peněz, že až bude stár, pořídí si to TČ (nebo něco jiného v té době) a bude to mít nové a funkční, kdyžto když to pořídí dnes, bude to pak mít na stáří už staré, poruchové nefunkční - takže co je vlastně lepší? Babo raď :-)
@sumotaritatamio633
@sumotaritatamio633 25 күн бұрын
Ten barák si říká o nalepení polystyrenu. Já jsem to udělal kdysi dávno svépomocí, bez dotací. Mám daleko větší zděnou chalupu ze smíšeného zdiva 60cm, jen 10 cm tlustý polystyren a přesto spotřeba klesla o 60%. Tlusté zateplené zdi fungují jako dokonalá akumulace. Dělali jsme to svépomocí a matroš přišel při cca 200 m2 na nějakých 75 000 Kč. Dnes by to vyšlo o něco dráž, ale žádná tragédie. Na izolaci bych si klidně půjčil. Je to nejúčinnější úspora energie s nejrychlejší návratností a určitě bych tím začal.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici 25 күн бұрын
Já se jen obávám, že polysterenem způsobím plísně v spodním baráku. Polysteren neni propustný, sice ušetřím na topení, ale můze to negativné působit na prodtřefí uvnitř
@maves9489
@maves9489 19 күн бұрын
Při velikosti zahrady 9000 m2 by mohlo přicházet v úvahu položení zemního kolektoru a použít TČ země-voda nebo dokonce voda-voda, které má vyšší topný faktor tj. vyrobí více tepla ze stejné spotřeby elektřiny; to by u dané spotřeby tepla jistě bylo efektivní. V naší zemi se vyrábějí taková TČ v nižší cenové úrovni, než mnohá TČ vzduch-voda.
@flyfish1980
@flyfish1980 Ай бұрын
ahoj držím ti palce abys vybral dobře,řešil jsem podobnou situaci před 2.lety /starší dům bez zateplení,kombinace podlahovky a radiátorů,vytápěná ploch cca 180m-úplně na samotě,vedou mi tam fakt jen "dráty ze sloupu"/a uvažoval jsem dost podobně jako ty.....nabídky ...nakonec když jsem si dal proti sobě pro a proti vyšel mi Acond . Předně se snažím podpořit české výrobce-pravda někdy je to průšvih ale v tomto případě fakt nelituju.Celonerezový provedení a perfektně fungující dispečink-vzdálenej dohled,kam se vždycky dovoláš a dokážeš pořešit problém. Po dobu dvou let provozu jsem neměl žádnou závadu ale chtěl jsem udělat pár změn v admin.nastavení...změnu hystereze apod.a vždy jsem s nimi během chvíle vše vyřešil. Pak jsem taky uvažoval o jedné zásadní věci a to je možnost selhání čehokoli v čerpadle...kompresor, ventilátor atd-jsou to jen stroje a může se to stát. Soused řešil problém s Nibe a skoro měsíc topili elektrokotlem, protože novej kompresor údajně cestoval přes půl Evropy-a to byl v záruce.Já jsem uvažoval,že je fajn mít firmu,která drží všechno skladem-protože z těch komponentů i vyrábí a hlavně-mám ji přes "kopec". Za mě veliká spokojenost.Dokonce mimo oficiální appku Acondu je k dispozici appka třetí strany,která se umí připojit k portálu Acondu,stáhne týdenní data z čerpadla a udělá ti absolutně přesné statistiky o ekonomice provozu.Vidíš přesně při jakých teplotách byl jakej COP, odběry ,grafy atd.-prostě dokonalá diagnostika. Jinak já po řadu let poctivě měsíčně odčítám elektroměr a data strkám do grafů,takže můžu dobře porovnávat. Je zajímavý vidět v těch ročních spotřebách,když je položíš přes sebe,jak ten odběr "spadnul"/rok bez čerpadla ,předloni s TČ a loni ještě navíc i s FVE/ V případě zájmu dodám..
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Moc děkuju za doporučení a osobní zkušenost. Moc by mě zajímala ty data email kdyztak prazak.na.vesnici@gmail.com plus by mě zajimala ta appka třetí strany + třeba screenshoty. Kdybys mi dal schválení rád bych o tom pak natočil i video Moc děkuju, Aleš 👏👏👋
@pavlikkudlacek564
@pavlikkudlacek564 Ай бұрын
Bydlím ve sto let starém kamenném domě kde stěny Mají sedmdesát centimetrů a topím IVT tepelnym čerpadlem voda vzduch už sedm let bez jakékoliv závady. Elektrický dohřev nesepnul ani při minus patnáct stupňů. Akorát co mě mrzí je zdražení elektřiny.
@jirkasvoboda5540
@jirkasvoboda5540 Ай бұрын
Dobrý den, jakou máte roční spotřebu v kW ?
@pavlikkudlacek564
@pavlikkudlacek564 Ай бұрын
@jirkasvoboda5540 Dobrý den, ze začátku před zdražením jsem měl 13250 kW, topil jsem na 22 stupňů Celsia do deseti radiátorů. V domě mám vše na elektřinu. Po zdražení přitápim krbem a spotřeba je mezi 6 až 8 tisíci kW. Platím 5 tisíc měsíčně a letos mi vrátili 25 tisíc. Doufám že zase elektřinu zlevní abych nemusel zase do lesa na dřevo.
@oldnavyjr82
@oldnavyjr82 Ай бұрын
Na kolko stupnov topis radiatory teraz? Mas to odskusane pri skutocnej zime? kolko skutocne usetris budes vediet ked ti niekto vyrata stratu domu ale bude to vela. Treba silne tepelko a velku aku nadrz ak by sa neskor zateplovalo. V kazdom pripade spravna odpoved je najprv zateplit.
@jaydeesq
@jaydeesq Ай бұрын
zateplení je investice téměř bez návratu..tepelko pořídí za čtvrtinu a sníží spotřebu elektřiny na cca třetinu (na topení, ne celého domu)..tolik by neudělal ani tím zateplením, které stojí min 4x více..já sám jsem byl před stejným rozhodnutím a šel do tepelka a rozhodně nelituju..proti elektrokotli sezonní cop cca 3,7x a to topím do radiátorů, ale jedu nonstop režim, takže ta teplota vody není nikterak vysoká a v tom je hlavně to kouzlo..používat tepleko nárazově a snažit se to hnát na vysokou teplotu je cesta do pekla, to je z toho pak drahý elektrokotel a utahá se kompresor..
@newimjakejnick
@newimjakejnick 23 күн бұрын
@@jaydeesq zatepleni by se vyplatilo, ale musel by zamakat sam. Nalepit polys neni nic sloziteho :)
@marekfulla2636
@marekfulla2636 15 күн бұрын
Tepelne straty domu som si počital sám. Či už vypočtami prestupu tepla cez stavebne konštrukcie ( veľmi podrobne) ale aj zo spotreby elektrokotla ale aj podla spotreby dreva/brikiet keď som posledne roky kúril drevom. Všetky výpočti mi sedeli tak som to mal 3x skontrolované + prepočítal som si celu vykurovaciu sústavu a tak som presne vedel na ake teploty pôjde pri rôznych exteriérových teplotách a podla toho aj presne vedel na akých výkonoch pôjde TČ a z akým COP a musím povedať že to sedí z tým čo uvádza výrobca TČ. TČ som vyberal 2 roky. Síce mam aj papiere chladiara a robil som par rokov niečo " podobne" ale nevenujem sa tomu. Študoval som podrobne parametre vyrobcov ( niektory ich davaju len veľmi stroho) a prepočitaval a prepočítaval .. robil grafy, skúšal rôzne prístupy atď. Nakoniec som zvolil Mitshubishi Zubadan. Po zohľadnení parametrov ( a vyrobca ich má zverejnené veľmi rozsiahle) ale aj recenzií a skúsenosti po rôznych forach ale aj cene ale teda hlavne parametrov. Po troch sezonach som stále spokojný. Zatiaľ ani jedna chybova hlaška. Kúri tak ako má. Hlučnosť je v pohode. COP mam síce 2,97 ( priemer za rok) ale prevadzkujem ho na poddimenzovaných radiatoroch ( planujem predimenzovať vykonovo o 100% a COP stúpne o 1 a teplota na výstupe klesne o 8-10st). Mám to na dome z roku 1960-65 dá sa povedať neizolovaný a len stare lacné poľske plastové okna. Dom 10x12m . Spotreba 4MWh /rok na kúrenie a 0,8MWh/rok na TUV . Stálo ma z montážov 7500eur (8kw typ) Toľko moja skúsenosť. Hlavne je u neho výhoda že netreba nič zložito mastavovať a skúšať
@michalsima1
@michalsima1 Ай бұрын
Velká zahrada , šel bych do TČ se zemním kolektorem , energo košem nebo slinkou, topný faktor je násobně vyšší než u vzduchu a hlavně z toho zemního kolektoru je konstantní. A je docela dobrej výrobce přímo z Čech.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Jak se jmenuje ten výrobce? Díky za tip 👍🙂
@michalsima1
@michalsima1 29 күн бұрын
@prazaknavesnici master Therm ta firma , kamarádi s Jablotronem i majetkově jsou propojeny
@petrjiricek8547
@petrjiricek8547 Ай бұрын
ohledně dimenzování si spočítej tepelnou kapacitu a energii schopnou tepelkem dodat, jestli plánuješ akumulační nádrž, jde to i bez ní a dokonce šetří i víc, tak prostým výpočtem přijdeš na to, že cyklování se změní o jednotky procent. Vypínání/zapínání tepelka je problém čistě instalační firmy, která udělá botu v zapojení nebo i konfiguraci.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Díky za rady 👍🙂
@petrjiricek8547
@petrjiricek8547 Ай бұрын
@prazaknavesnici na rekonstrukci každá rada drahá, ale otopný systém tepelko/radiátor a kombinace s podlahovkou je to nejhorší co znám. Pořád to točí čerpadly a jakmile zateplíš barák, tak přijdeš na to že bys potřeboval chladit. Taky jsem hodně váhal a zvolil podlahovka, rekuperace vzduchu se vstupem pro horký vzduch z kamen a bez akumulační nádrže. Barák z r.1956 a cca 170m2 vytápěných ve dvou patrech. Zimní teploty mi nejdou pod 22°C, ale když to přeženu se dřevem v kamnech, tak jsem měl už i 38°C v obýváku, ale rekuperace to do hodinky rozfouká po baráku. V létě mám větší spotřebu než v zimě, protože chladím, ale ty 3kW krásně utáhne FVE. Tepelko si veme 2.5MWh ročně s teplou vodou bez chlazení.
@tomikcesko
@tomikcesko Ай бұрын
každý tepelko umí více okruhů, do podlahy max 35°c, do radiátorů do cca 55°c, třetí okruh je TUV, je to jen otázka přepínání vícecestných ventilů. A každé tepelko umí v jednu chvíli ohřívat jeden okruh
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Super, díky za doplnění, v tom jsem di nebyl jistej 👍👍
@Akimboo9
@Akimboo9 Ай бұрын
Ahoj, pražáku pochopitelně bude rozdíl jestli budeš ohřívat vodu na 35 stupňů nebo 55 stupňů, rozdíl bude cenový, na el kotli si můžeš nastavit na 35 stupňů vodu a uvidíš jak to vytopíš … když se nad tím zamyslím selským rozumem , radiatorama na 35 stupňů nahoře nevytopíš
@romanvybo
@romanvybo Ай бұрын
@@Akimboo9vserko zalezi od buduceho zateplenia, mam dvojposchodovy dom do podlahy mi ide teplota vody podla ekvitermiky. Ked je von 7st ako dnes tak ide 27st. Na prvom poschodi (130m2) kurim na 23st. Druhe poschodie kde zatial jic nieje ani zapojene radiatory mam 20st 😀😀😀 Tie 3 stupne uplne vpohode dozenie radiator. A ked hude treba posuniem keivku o 1st vyssie…
@MartinVich
@MartinVich Ай бұрын
⁠pozor na 50C do topení, TČ pak pracuje s mnohem horší účinnosti proti vytápění do podlahovky na 35C. Topíme v lehce zatepleném domě na max 45C do topení (máme velkou plochu radiátorů stačí to) a proti elektrokoteli je to 1:2 v mrazech. Na jaro/podzim je to 1:3,5 proti el. kotli. Mitsubishi Power inverter 8Kw.
@romanvybo
@romanvybo Ай бұрын
@@MartinVich pri tepelkach treba pozerat energericky stitok a vykonnostny graf. Dnes uz zvladaju lepsie aj vysokoteplotne vykurovacie systemy tj 55st :)
@beny68eos
@beny68eos Ай бұрын
Mám zkušenost s výrobcem PZP. Sic jsem si instalaci provedl sám, protože se tím dá ušetřit nemalý peníz, ale o tom až jindy. Pokud je možnost rozvtat trošku pozemek, šel bych do země - voda. Zakopat kolektor a tradá. Jestli ta možnost není, pak vzduch voda. PZP a myslím že i další budou mít možnost více (min. dva) teplotní okruhy. Tedy sestava bude TČ-AKU- rozdělovač-3cestné ventily- podlahovka (radiátor). Na jednotlivém okruhu se dá nastavit, kde se má pohybovat teplota, tedy do podlahy např.30, radiátor 50, oboje řízeno přes svojí ekvitermu. Ekviterma u PZP se dá krásně posouvat. Tedy pokud dům není zateplen a trochu profukuje, jde vzít data z meteostanice a dle nárazu větru ekvitermou přes Modbus trošku šoupat. Ke COP. Jak asi už podmenou někdo odpovídal, COP jistě nebude stále 3,5. Ten se hýbe dle teploty otopové vody a venkovní teploty. Mám také radiátory a COP, pokud je na 0, jak dnes je 3,1. Teplu zdar.
@JanVecera
@JanVecera Ай бұрын
Díky za video, měl bych trochu dotaz mimo téma. Mohl bys dát info ohledně svetromikyny co máš na sobě? Mám hodně podobnou která brzy oslaví 20 let a marně hledám adekvání náhradu :D díky ať se dílo daří. Já aktuálně ve fázi zateplování a montáž TČ snad přelom únor/březen. Kvůli masivním dřevěným podlahám jsem dělal stěnové rozvody, je to jak podlahovka ale pod omítkou po stěnách.
@janwowdeleter
@janwowdeleter Ай бұрын
Podvej se taky na čerpadla země - voda. COP mají oproti variantě vzduch voda zrhuba mezi 5 - 6 a životnost čerpadla se udává delší. Z toho co jsem slyšel "vzducháče" vydrží většinou něco okolo 15 let kdežto "zemáky" jedou některým lidem kteří to mají od devadesátek už třicet let, je to tím, že máš ten stroj doma a je méně namáhán. Pro "zemák" potřebuješ vrt do kterého se dá sonda nebo zemní kolektor, pokud máš velkou zahradu. Výhoda kolekotru je, že si ho můžeš udělat svépomocí, kdežto vrt ti udělá jen firma a je s tím spojeného více papírování (musí na to zpracovat projekt geolog). Vrt nebo kolektor jsou náklady na víc, ale já to bral tak, že až za 20 - 30 let odejde čerpadlo, vyměním už jen zdroj, kdežto vrt má vpodstatě neomezenou životnost. Výhoda "zemáku" je hlavně v tom, že v zemi je stálá teplota a COP se příliž nemění, kdežto u "vzducháče" hraje zásadní vliv venkovní teplota.. čím větší zima, tím hůře topí. Další výhoda "zemáku" je, že některé modely umožňují pasivní chlazení (nespouští se kompresor, jen oběhová čerpadla a přesouváš chlad z vrtu nebo kolektoru do domu a tím si ten vrt nebo kolektor ohříváš "regeneruješ" na zimu) Nevýhoda zemáku - je těžké najít kvalitní realizační firmu, hledal jsem dlouho a našel jsem pouze dvě, více firem bylo ochotných do toho jít, ale bylo vidět že tomu nerozumí a to jejich řešení kotelny bylo nesmyslné, což jsem poznal protože jsem si k tomu nastudoval vše dostupné. V případě zájmu mohu poskytnout kontakt na firmy. Také výběr "zemáku" nebyl jednoduchý. Spoustu firem nabízí zastaralá řešení, jediné dvě firmy které bych mohl doporučit jsou Nibe nebo IVT (raději Nibe), nebo Buderus, což je rebrandované IVT.
@perinaja5564
@perinaja5564 Күн бұрын
Európske ceny plynu sa pohybujú blízko 14-mesačného maxima viac ako dva roky po tom, čo región prešiel energetickou krízou. Veľkoobchodné ceny plynu v Európe v piatok vzrástli a zvýšia sa aj za celý týždeň, keďže trh zápasí s klesajúcimi zásobami a obmedzenejšími dodávkami po strate ruských tokov potrubím cez Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg
@gambrinus1060
@gambrinus1060 Ай бұрын
Já mám v nezateplené staré roubence 10 normálních radiátorů, na zpátečce podlahovku v koupelně. TČ Stiebel Eltron HPA-O 10 c premium. Ročně dám za elektriku včetně vaření a ohřevu boileru 40000kč. Za celý rok se elektr. dohřev spustil na 3 h. Píšu to jen abys měl představu.
@ondrejchylik8598
@ondrejchylik8598 Ай бұрын
@@gambrinus1060 To zní reálně 👍🏼
@harvesterharvester9476
@harvesterharvester9476 Ай бұрын
Inspirativní , tam kde vy chci být taky díky
@Energie_Domu
@Energie_Domu 12 күн бұрын
Mám podobný dům jako vy. cca 130m2. Plastová trojskla nezateplen (včetně střechy, schodiště). Mám TČ LG 12kW split, topíme do radiátorů. Při venkovní teplotě 10°C spotřeba 30kW den při teplotě vody do radiátorů 35°C. 0°C topíme do radiátoru 40°C se spotřebou elektřiny cca 90kW z v místnostech 21°C. Při -5°C spotřeba 120kW, v radiátorech 44°C. Při -10°C stejná spotřeba ale teplota v místnostech šla k 18°C a teplota v radiátoru spadne na 42°C protože při takové venkovní teplotě TČ není schopno vytopit vodu na více. Pomocný elektrokotel vypnut. Loni jsme zateplili 15cm šedým polystyrénem, zateplila se i střecha. Při venkovní teplotě 10°C spotřeba cca 10kW doma 22°C. Při 0°C spotřeba 25kW v radiátorech 34°C Při -5°C v radiátorech 36°C se spotřebou 30kW. -10°C ještě nebylo ale předpokládám spotřebu cca 40kW (v takových mrazech už efektivita TČ dost klesá) s teplotou vody v radiátorech 38°C a teplotou v místnosti 22°C. Dotaci jsem si vyřídil sám nebylo to nic hrozného. Pokud budete mít v přízemí podlahovku a v patře radiátory tak tyto okruhy musí být odděleny protože do podlahovky budete topit cca na 30° zatím co do radiátoru 40°C. Nejsem si ale jisty jak to provést protože TČ bude muset topit na těch 40°C pro radiátory a z radiátoru se bude zpátečkou vracet voda o teplotě cca 36°C takže jak vytvořit jen 30°C? Na to se toho dodavatele TČ zeptejte. Pokud by jste do podlahového topení posílal 35°C tak v místonosti budete mít hodně dejme tomu 24°C
@petrsvacha3907
@petrsvacha3907 Ай бұрын
Zdravím, mam stary barák, stěny 60cm. Tepelné ztráty 7,5kw. Tepelko 10kw LG-vzduch-vzduch. Pri teplotách do -5 spotřeba ok. Jak to klesne níž žere jako kráva. Minulý rok mi lehnul klasický kotel pred vánoci a musel jsem 2 měsíce jet jen tepelko nez dodali nový kotel. Teploty byly okolo -12 v noci a -5 přes den. Stálo mi to na elektrice za ty 2 měsíce 17800kc za provoz tepelka-mam na něm odpočtové hodiny. Takze ovladače leží od te doby ve skříni a vesele duní kotel do litinovych radiátorů 😊.
@AngryTIE
@AngryTIE Ай бұрын
Upřímně bych dal podlahovku i do horního patra, dělal jsem to také, já šel v podkroví cestou suchého systému kdy se ti zvedne podlaha jen o 2,5cm, mám dům z roku 1925 150m2 s podkrovim tč Toshiba, kompletní spotřeba domu do 7,5mw a to topíme na 22-23
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Podlahy mám už v horním patře hotové, planuju tam dat třídeskový radiátory 👍🙂
@petatomastik1
@petatomastik1 Ай бұрын
Dával bych si pozor skrz ty dotace. Dotace na tepelné čerpadlo se týká pouze výměnou za kotel na tuhá paliva nesplňující emisní normy. Dodavatel může slíbit ale nepůjde to. Tepelko hlavně musí byt split aby jsi mohl topit krbem a nezmrzla ti venku jednotka. Je toho moc na co si dát pozor, firmy se to snaží odrbat.
@romanvybo
@romanvybo Ай бұрын
Aha, takze ked kuri krbom tepelko nebude vyrabat TUV a zamrzne?😀🤡🤡
@petatomastik1
@petatomastik1 Ай бұрын
@@romanvybone proč by jste ohrival TUV kdyz muze krb? 😀 a i kdyby jo kolikrat za den bude nahrivat tepelko TUV? Jednou za den 15minut? To opravdu bude stačit na to aby nezamrzlo 💁‍♂️
@romanvybo
@romanvybo Ай бұрын
@ 300l akumulacku na tuv mi nahrieva tepelko na 55st dva krat do dna asi po 45minut (mozem pozriet presne graf) Tepelko ma protimrazovu ochranu, kludne moze cerpat vodu na pdmrazenie z nahriatej vody z krbu. (Potrebuje raz za cas precyekúovat vodu medzi vymenikmi) - nic strasne) Ono sa to vola prepnutie do funkcie kurenia bivalentnym zdrojom. Ked vobku mrzne a je jasno, tak sa mi kurenie v dome nespusti 2dni. Iba na vyrobu TUV. Nemylit si v tepelku protizanrznu ochranu a odmrazovanie vonkajsej jednotky. To su dve rozdielne veci. Treba si o tepelkach co to dostudovat mas zjavne medzery. Neodporucam dalej pisat o teme o ktorej nic nevies :)
@romanvybo
@romanvybo Ай бұрын
@ ps na vyrobu tuv rocne tepelko nespotrebuje ani 1megawat elektriky, tento rok som to mal 730kw/h To je v prepocte na nase ceny elektriky tesne pod 100€. Naozaj sa oplati niekomu kurit v krbe a riesit este aj nahrievanie Tuv za 100€ rocne? Kolko usetri 20€? Kolko a aka komplikovana technologia musi byt a obsluha stale si to prepinat medzi akumulaciou do podlahy a nasledne do tuv? Absolutny nezmysel. Pri tych tepelnych stratach hudovy co by dal do akumulaciek a technologie do kebu ma ten barak zatepleny 5x a riesi len koliecko na termostate a nema dobrovolne z obyvacky kotolnu 😀😀😀
@petatomastik1
@petatomastik1 Ай бұрын
@@romanvybo tak to jste borec. Ale pokud vám to funguje takhle tak to nemáte správně nastavené dle ekvitermní křivky. Dál tuhle debatu ukončuji. Jde vidět že jste pouze uživatel a ne odborník na montáže. Sbohem
@martinstraka4179
@martinstraka4179 Ай бұрын
Ahoj, mrkni na dTest, vyšel tam loni velký test tepelných čerpadel. Byl jsem překvapený jak velký rozdíl je mezi nejlepším a nejhorším modelem. Měnili jsme loni dosluhující automat na uhlí/peletky za tepelné čerpadlo vzduch-voda od EONu o výkonu 12 kW. Vytápíme nezateplený kamenný domek 100+ let stáří cca 160 m2 a za rok to vezme 7-8 MWh. Velký smysl to dává s FVE a virtuální baterií. Cenově jsem na úrovni uhlí a cca 30% pod peletkama. Ovšem bez špíny, dřiny, čištění, přikládání a revizí kotle a komínu. Uvidíme jaká bude životnost TČ. Šťastnou ruku při výběru. 🙂
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Díky Martine skvělý tip, vidím, že dům máme relativně podobný, jen já mám srovnání s topením elektrokotlem a tam mi vychází 20 MWh ročně a to ještě přitápím v krbu :-D Takže za 7-8 MWh bych byl mega vděčnej. :-)
@romanvybo
@romanvybo Ай бұрын
Masaker, 200m2 novostavba ledva 2.8megawatu za rok… 🤯a to sme traja ludia nonstop doma
@ondrejchylik8598
@ondrejchylik8598 Ай бұрын
@@romanvyboJsme na tom podobně. 200 m2 vytápěné plochy a spotřeba na vytápění kolem 4MW. Ale bez ohřevu TUV. A v domě pořád kolem 23*C. Asi by to šlo za méně.
@9jirka4
@9jirka4 9 күн бұрын
Mam take nezatepleno, kolem 180m2 a spotreba +- stejna. Ale v uhli a drevu protopim 12tis rocne (600 za metrak) s teplotou 22°, v elektrice to stoji 30tis rocne pro TC s teplotou 19°. Takze jedu pres noc a dopoledne (spanek, prace) TC v utlumu, odpoledne kotel. Staci zatopit a nasypat plnej Dakon, dosypat v devet vecer a do dvou do rana vydrzi. Pak to vyjde cenove prijatelne a komfort je naplnen.
@martinstraka4179
@martinstraka4179 9 күн бұрын
@@9jirka4 Jak máte uděláno technicky propojení TČ a kotle Dakon. Čerpadlo je monoblok? Nehrozí zamrznutí při vypnutí TČ a chodu jen na kotel Dakon?
@l3rr.1
@l3rr.1 16 күн бұрын
Jsem mladý instalatér a tohle jsou moje zkušenosti: U starého domu ať už je z jakékoliv doby, bych se nebál jít do tepelného čerpadla. Chce to ale zainvestovat do kvalitních oken, které mají alespoň dvojsklo (ideál troj + plyn), kvalitní izolované dveře a zateplenou střechu/strop. Zateplená fasáda je bonus co akorát ušetří pár tisíc ale není to něco co člověk musí mít - hlavně u starého baráku, který potřebuje dýchat. Otopná soustava může být ta co tam už je desítky let - hlavně, že je funkční a nerezaví. Radši bych otevřenou expanzku předělal na uzavřenou - nic na tom zas tak není, protože stačí odřezat nádrž a zazátkovat či propojit stoupačky. Na samotíž by to mělo fungovat, ale oběhové čerpadlo vám objekt vyhřeje mnohem rychleji. A funguje to i s velkými litinovými radiátory. Co se týče značek, tak bych se vyhnul značkám jako Toshiba, Mitsubishi, LG, Samsung atd. ale dal přednost značkám, co se na na tepelka specializují. Zaprvé to značně zúží okruh vybíraných firem a taky vyfiltruje pofiderné prodejní zástupce, kteří vám střelí výkon tepelného čerpadla od pasu aniž by si vůbec něco poměřili či se zeptali na předchozí vytápění objektu. Obchodního zástupce by mělo zajímat buď tepelná ztráta objektu (podle energetického štítku což se v tomhle případě i dost hodí za těch padesát tisíc - cena roku 2019) a nebo kolik protopíte paliva, výkon kotle na dřevo, vytápěný objem (kubatura) apod. My jsme měli dobrou zkušenost s Regulus. Špatnou zkušenost s Panasonic. Soused si nechal namontovat Mitsubishi s vidinou toho, že ušetří sto tisíc korun ale furt musí přitápět uhlím, protože tepelko od Mitsubishi mu vyhřeje jen dvě místnosti. Jsem otevřen diskuzi. Ať vás hřeje teplo domova.
@marekfulla2636
@marekfulla2636 15 күн бұрын
No naopak Mitshubishi by som práve považoval za jednu z TOP značiek. Je strašne veľa dobrých recenzií a ma povesť "držaka" . A navyše prijateľnu cenu... Dva roky som študoval že ktore TČ , robil som si prepočty,grafy atď. Navyše ma Mitsubishi k dispozícii veľmi detajlne tech.parametre čo som našiel len u zlomku vyrobcov. Ma aj predbosti ako autoadaptívny režím atď. Síce jemne horšie COP v plusových teplotách ale pekne v mínusových ak zoberiem taky Mitshubishi Zubadan tak ten ma plný výkon do -15 . Schopný pracovať do -28. Teda vhodný do veľmi chladných oblastí. Sám ho používam na starom dome skoro pod Tatrami. A viem že Mitshubishi nieje žiaden nováčik na trhu. A je to Japonec 🙂 Nie čajna . Ich kompresory používajú práve mnohy vychýrený výrobcovia TČ.
@l3rr.1
@l3rr.1 15 күн бұрын
@ priznam se, ze jsem TČ od Mitsubishi nejak nezkoumal ci nezajimal se o ne. Kazdopadne tou zminkou o sousedovi jsem chtel ukazat, jak obchodni zastupci vas muzou okrkat a ze kdyz vidite vidinu toho, ze usetrite penize, tak je to za dusledku toho, ze na necem uberete - tady u souseda to bylo usetreno na vykonu a stejne musi nadale topit uhlim
@marekfulla2636
@marekfulla2636 15 күн бұрын
@@l3rr.1 no cenový rozdiel medzi 8 a 12KW je minimálny. Skôr si myslím že bolo buď zle dimenzované vzhľadom na tepelne straty ( alebo nebol vôbec správne urobený výpočet) alebo nieje vhodne dimenzovaná vykurovacia sústava. Prípadne zle nastavenie alebo nejaká chyba. Napr. Zle umiestnený termostat ( ovladací panel) alebo niečo podobné.
@PanBerkoff
@PanBerkoff Ай бұрын
Dotaz: přemýšlel jsi i na tepelkem země voda? Jako že o tom zakopávání trubek venku na zahradě? Při tvé velikosti zahrady by to dávalo smysl. A druhý dotaz: když máš tedy krbovky s výměníkem, a říkáš, že jsou poddimenzované, proč je nevyměníš za větší, nepřidáš zásobník který třeba u nás v RD byl po přidání hodně znát.
@vaclavvatr4756
@vaclavvatr4756 Ай бұрын
Mám léta automat na uhlí. Řízeno jednotkou Bruli po internetu a mobilu. Na zateplení patrového domu nemám.
@Hardmik
@Hardmik Ай бұрын
Mám to podobně. Jednotka eCoal 3.5. Starý dům cihla - kámen 80cm, 1 patro, teplota 22-23 stupňů. Nezateplený.
@viktorbilek9454
@viktorbilek9454 Ай бұрын
Tepelko ok, ale ja bych vyresil predevsim silnejsi krbovou vlozku s vymenikem a topil predevsim drevem a to tak, abych mel doma teplo a mel teplou vodu. To tepelko nijak nesnizuju. Muzes treba vybrat levnejsi na temperovani v zime a efektivni provoz na jare a na podzim. V tuhe zime bych to ale resil tou teplovodni krbovou vlozkou.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Topim v krbu s teplovodni vložkou, je sice slaba, ale přesto vidím ty problémy a starosti kolem toho. Neustale topit, bo jinak zaplatiš randal, řešit brikety, dřevo a neustale vysypavat popel, neustale luxovat a utirat prach. Je to na prd. Jednou za čas pro romantiku ok, ale topit nonstop půl roků v krbu je za mě otročina. Ale chápu, že některým lidem to nevadí a jsou na to zvyklý. Když ale poznaj i něco jiného, tak pochybuju, že se k tomu s chutí vrátí. To je ale jen můj názor 👍🙂
@robertryska1703
@robertryska1703 Ай бұрын
@@prazaknavesnici Tak buď budeš otročit tím,že jednou za týden vysypeš popel z kamen nebo budeš 5 let otročit v práci,abys vydělal na tepelné čerpadlo,které se ti za chvíli po...re..Musíš si stanovit priority.Už jsem ti jednou psal,jak to mám pořešené já a jsem spokojený,ale ty chceš prostě slyšet,že tě zachrání tepelko...Nezachrání..Poslechni Viktora a budeš v pohodě..😀😀😀
@robertryska1703
@robertryska1703 Ай бұрын
@@prazaknavesnici Tak buď chceš otročit,že jednou za týden vysypeš popel z kamen,nebo budeš 5 let otročit v práci,abys vydělal na tepelko,které se ti každou cvíli po ...re..Ale ty nechceš poradit,ale slyšet,že tě to tepelko zachrání...Nezachrání..
@jirikosek6383
@jirikosek6383 Ай бұрын
@@prazaknavesnici přesně to mas to podobné jako ze nekde maji mléko za 11, jinde vejce za 39 jinde olej za 25. I já to vysvětlil mamce h nemá cenu vsude lítat a shanet jen co je v akci a kdyz tak vice kusů a ne lahev oleje. To jak ted lide šílí s ceny masla ale ze je cukr za pulku. Olej za hubičku. Ze maso ma stejnou cenu jako loni uz neřeknou. Ja te plne chápu. Denne topeni dřevem zabere xx času. Naši bydli v byte a tez topi. Možná pred 20 lety si tam udělali kamna Otec jednou chtel at mu pomo hu se dřevem ve svem volnu. Někdy sem pomohl ale kdyz by chtel např 15 dnu v roce to je casu atd Jsem ho dostal já ti sezenu brigadnika ja ho za sebe zaplatím. Me se vyplatí byt v práci a ne TAdy dělat dřevo. Hadej jak to dopadlo?
@vojtatakacs
@vojtatakacs Ай бұрын
Akumulační kamna na dřevo vše řeší.
@jirihanilec2420
@jirihanilec2420 Ай бұрын
Mě loni také celkem oslovil ACOND a šel jsem do toho. Máme už vše zatepleno. Domeček máme o polovinu menší, než Vy, proto mi doporučili snad to nejslabší TČ, co prodávají, ale nevím… je to GRANDIS N opravdu přijel pán spočítal radiátory, cca topný výkon a doporučil tuto jednotku. Mám to bez ohřevu TUV. Celkem tak do -5 to šlape úplně bez problému. Jelikož mám zónovou regulaci v domě, zvolil jsem nastavení ekviterm, takže se dohřívá zásobník na požadovanou teplotu, dle venkovní teploty. Při nule mám nastaveno 50st. Ekviterm jsem si nastavoval postupně, dle potřeby, aby vždy místnost dosáhla požadované teploty. Proč jsem uvedl do -5st? Nastává maličký problém, že při nižších venkovních teplotách se často logicky odmrazuje výparník čerpadla, tento proces netrvá dlouho, ale senzor venkovní teploty je umístěn přímo v bedně asi i z důvodu toho, aby logika zařízení věděla, že došlo k odmrazení a tím se max. na hodinku zvedne teplota venku a tím se zmenší požadovaná teplá voda v systému no a tím pádem mám hodinu v místnosti stejnou teplotu, než se to vzpamatuje a začne to dodávat zase vodu, kterou potřebuji. V žádném případě nemrzneme 🙏 jen jsem vypozoroval tento jev, se kterým se prý nedá nic dělat. Asi by to muselo mít více logických obvodů, aby samostatně hlídaly ekviterm a odmrazováni výparníku. Nevadí, jsem možná moc náročný, říkám, že fakt teplota nespadne o X stupňů, spíše zůstane na požadované spínací. A jak ještě skvěle fungují zákony schválnosti, tak postupně během hodiny všechny místnosti v domě vyšlou požadavek na zatopení 🤷‍♂️ a pak to zabere nějaký čas, než jsou splněny všechny požadavky zatopení. Tak to je moje vypozorování z provozu. Jinak jejich aplikace do mobilu, žádný zázrak, ale stále na tom makají. Asi pokud využijete jejich systémový termostat, který bude v referenční místnosti, tak to asi bude OK. Jinak jsem měl starý elektrokotel PROTHERM a dokud jsem měl kilowatt za 1,80 tak jsem neřešil, ovšem zastropování mě probralo. Se spotřebou jsem s čerpadlem na polovině. Při montáži jsem byl spokojený, topenáři byli šikovní, elektrikář také. Instalace zabrala dva dny. Jsem spokojen. Myslím, že ve videích jste říkal, že máte malou technickou místnost, ale budete muset někam vměstnat tu akumulační nádobu🤔 topenáři mi tam udělali přípravu i na připojení krbové vložky, což zatím nevyužívám, ale do budoucna asi budu. Chystám se k tomu už několik let, i za dob starého elektro kotle. V poslední řadě, pokud budete mít čas a náladu na podání dotace, zkuste sám, jinak chtějí 10% z dotace, tedy v mém případě 7500,-Kč za vyřízení.
@kornibestie
@kornibestie Ай бұрын
Ahoj ACOND Pro-R mam. Kdybys potreboval nejake info.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Díky, jak dlouho ho máš? Co máš za plochu domu, topíš do radiátorů? Díky moc 🙂
@kornibestie
@kornibestie Ай бұрын
@@prazaknavesnici mam ho od kvetna minuleho roku. 37 let stary dum, zateplnen 10 cm polystyrenu. Plocha 210 m2. Topim vetsinu do podlahovky, ale mam i 6 beznych radiatoru. Minuly rok spotrrba vc TUV 3,5 MWh
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
@ krásná spotřeba, topíš vodu na kolik stupňů? 30-35^C díky 🙂
@kornibestie
@kornibestie Ай бұрын
@@prazaknavesnici mam nastavenou ekvitermni krivku ale je to pri nejakych -5 38stupnu. Muzu ti i poslat grafy spotreb v topne sezone vs venlovni teplota. Ja jsem s elektrinou na spotu tak se snazim topit idealne rano a odpoledme. Mam 32 kWh baterie ktere nabijim a pak z nich jedu cely den.
@jiridrabik911
@jiridrabik911 25 күн бұрын
Už jsem slyšel o tom že lidi vyměnili kotle z tuhá paliva na tepelná čerpadla.To měli vytápění domu.No,výsledek.Po první zimě to zase vyměnili.Že to pořádně netopilo.Venku přes noc -10 -15,přes den kolem -3-5.Nebo v noci -15 -18,přes den kolem -5.V domě kolem maximálně +18 20.Museli kvůli tomu nosit doma svetry.Aby se zahřály.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici 25 күн бұрын
Tady v te lokalite -15 je asi tyden v roce. Každopádně nejvetsi problem podle byl v tom, že to topili do rqdiatoru, ktery byly male. Chtělo je to vymenit za trojdilne. Zaroven nezname info ohledne togo co to bylo za tč, jaký výkon, jaká teplota vody byla nastavena, jak byl zateplen dum. A tak. Takže tak 👍🙂
@ptygr
@ptygr Ай бұрын
Já šel u starého baráku do plynu a myslím, že je to pro staré stavby nejlepší volba. Plyn už je zase relativně levný a pohodlný. TČ bych si dal jen do novostavby nebo do kompletně zateplené staré stavby, kde se topí jen podlahovkou. Ale hlavně bych to konzultoval s projektantem a ne s lidmi na YT 🙃
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Tak plyn v obci neni a nejakou nadrz s plynem tady nechci. Takže to je vyřešený. Jinak diskuze sice probíhá, ale já mam vlastní hlavu 👍😁
@martinkriz1200
@martinkriz1200 Ай бұрын
​@@prazaknavesniciAhoj, já bych řešil jedině kotel na uhlí s násypkou automat.Osobni zkušenost.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
@@martinkriz1200 Díky Martine, ale to by chtělo vybudovat celou kotelnu, komín, skladiště na uhlí a upřímně tohle všechno budovat a řešit pak uhl a obávat se, že EU pak zakáže uhlím topit apod.. V tom nevidím moc cestu pro mě. Ale chápu, že do starého domu, je to ideální možnost, ale přeci jen, z velké části máme dům už zrekonstruovanej (uvnitř)
@martinkriz1200
@martinkriz1200 Ай бұрын
@@prazaknavesnici Jasně chápu, hlavně se nenech nikde napálit.Tak ať se ti daří 🙂👍
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
@ díky, zatím to vždy dopadlo dobře. Tak snad i tentokrát 😁👍
@janch4748
@janch4748 Ай бұрын
Hlavně nebrat Hotjet, čerpadlo bylo dobré, ale servis příšerný. Závadu na řídící desce jsme si museli opravit po vlastí ose, 3 týdny bez teplé vody v zimě :D. Ted po 14 letech máme nové, Mitsubishi a funguje výborně.
@petrpavel1134
@petrpavel1134 23 күн бұрын
Mám tepelko v obdobným baráku (zatepleným), a jediný co mohu říct, sám si poctivě našprtej jak to všechno funguje, co jaký tepelko umí, jakej rozdíl teplot zvládne bez pomoci elektro kotle, většina lidí ani neví, že od určitý teploty už tepelko nefunguje bez pomoci jiného tepelného zdroje, že topit do podlahy 28° nebo do radiátoru 50°je sakra rozdíl, když budeš připravený nebude tak snadný tě ojebat.
@JanaVit121
@JanaVit121 Ай бұрын
Ahoj, máš i v hledáčku zn. tč. Vaillant? Momentálně ho máme s tep výkonem 10kW a topíme do litinových radiátorů a také ohříváme teplou vodu. Zatím se mi zdá, že jsme oproti kotli na plyn a el. bojleru ušetřili 50% nákladů
@jirismejdir2149
@jirismejdir2149 Ай бұрын
Top dřevem s akumulací do nádrží,pořád stejná teplota v domě a nejlevnější náklady na topení.
@jaydeesq
@jaydeesq Ай бұрын
to těžko..nic levnějšího než tepelo neexistuje..jen tam jsou vyšší vstupní náklady, ale za dobrý kotel a velké nádrže (aby to utáhlo ten tepelný komfort) se už dneska taky dá dost peněz, takže to není takový rozdíl
@newimjakejnick
@newimjakejnick 23 күн бұрын
@@jaydeesq 250k jen to hvizdne za kotel a nadrze
@ovvolonter5287
@ovvolonter5287 21 күн бұрын
To určiťe 😂 teda pokud ses zdravej duchodce mas les a chce se ti malat
@jawamustang5388
@jawamustang5388 Ай бұрын
Mám tc Panasonic Split 9kw od 2016 a podlahová plocha 160m2 a topim na 23.a platíme 6000 měsíčně a vždy máme přeplatek cca 20000.takze spokojenost
@JakubMikulka
@JakubMikulka Ай бұрын
Mám TČ od Toshiby a taky má rozpětí topné vody od 20-60 myslím
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Toshiba zní jako dodavtel Ac heating nebo se pletu?
@JakubMikulka
@JakubMikulka Ай бұрын
@prazaknavesnici mám ho od místní firmy Eko servis. Mám ho novostavbě, na topení jsem spokojenej. Ohřev TUV je bohužel v zimě slyšet. Zvítězilo kvůli ceně a dostupnosti servisu, firma sídlí o 3 ulice níž 😁. Trošku mě přesvědčilo, že Toshiba dělá roky klimatizace, tak proč by neuměla TČ
@pavelkrbec5985
@pavelkrbec5985 Ай бұрын
Jestli chceš poradit od člověka, kterej tohle řešil před 2 měsíci a vyřešil, tak se mi ozvi. Možná budeš spokojenější, než si myslíš.😉
@jzdgarage
@jzdgarage Ай бұрын
Ahoj máme barák mnohem větší jako ty, 3 bytové jednotky, 3 zdroje automat na uhlí-pelety (už jen jako záloha protože v něm lze neofiko pálit úplně vše) tepelko vzduch voda a kondenzační kotel, podlahovka přízemí, patro radiatory, bojler přes výměník, topná voda ze zdrojů 50 stupňů, doma musí být 23 jinak by to bylo na svetr. A teď tě trochu zklamu, po několika vyúčtování s d57d topime kondenzakem… topí to levněj.. takže jestli mas plyn a chces mit rozumnou spotrebu bez svetru tak nevymýšlej blbosti kup kondenzák a ušetřený peníze dej do zateplení…
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Plyn nemáme, 21’C je ok, srovnavam cenu s elektrokotlem. Zatepleno mame 2 patro a střechu. Chce to pořešit spodní patro kde je opuka.
@jzdgarage
@jzdgarage Ай бұрын
@ jestli mokrá tak jedine podrezat lanem, potom zateplení a hlavně nezapomenout posunout okna na hranu zdiva aby zateplení mělo i jiný smysl než jen nové fasády :D
@michalstrestik5554
@michalstrestik5554 Ай бұрын
za mě určitě lepší varianta zateplit dům svépomocí. Dostal by ses na 1/4 až 1/3 ceny co jsi zmiňoval a ušetřil bys tím více. Jenom to holt stojí práci a ta se nikomu nechce dělat
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Všichji mi říkaj, musíš udelat specialni provětrávanou fasádu. Dáš tam polysteren, budeš mit v baraku plisne a pro opuku to neni vubec dobře, delat difuzně zavřenou fasádu. Provětráváná fasáda stoji milion+. Umíš mi udělat provětravanou fasadu za 1/4 ceny? Super! Tak se domluvime. 👍
@cijomlcijomlovic4974
@cijomlcijomlovic4974 Ай бұрын
@@prazaknavesnici ahoj prijed se podivat ke mne na barak ja to delal sam jeste navic uprostred zimy fakt to nic neni jen to stoji to nepohodli. A na jare to muzes natahnout finalkou nebo proste mnoho let nechat. Psal jsem ti ten email jak si chtel ale neozval jsi se.
@cijomlcijomlovic4974
@cijomlcijomlovic4974 Ай бұрын
@@prazaknavesnici jeste existuje sedivy polystyren ktery ma to odvetrani vyresene nejakyma mikrodirkama ale nemam s tim zkusenost. Videl jsem to montovat jen jednou na stary dum ve vsi kde bydli tatka.
@michalsladek8809
@michalsladek8809 Ай бұрын
@@prazaknavesnici Pokud má dům funkční vodorovnou hydroizolaci (tzn stěny netahají vlhkost ze země), tak polystyren není žádný problém. V opačném případě ano - je nutná difuzně otevřená fasáda, nebo případně podřezat dům ( u opuky nic moc:)
@MVCZ1
@MVCZ1 Ай бұрын
​@@prazaknavesnicina chalupě mám zatepleno minerálních vatou, ano mělo to stát asi o 1/3 víc než polystyren, ale pak přišel covid a bylo to jedno, protože polystyren nebyl a pak byl taky drahý. Plísně nejsou, topím/temperuju elektrokotlem a pak krbovkama. Taky bych elektrokotel vyměnil za TČ ale nevím jak moc vhodný to je, když tam člověk moc často není a spíš přes zimu jen temperuju. No a z prostorových důvodů bych musel mít monoblok (venkovní)...
@jirifacon9611
@jirifacon9611 Ай бұрын
otázka je kolik mě stojí palivo , kolik mě stojí instalace a zdroj tepla a v poslední řadě co se stane za pár let v možnosti vytápění...Život je jen jeden a údržba čehokoli také něco stojí a tak jsem zůstal u automatu na uhlí a nehledám nízkovýkonné a tím pádem problematické zdroje vytápěni. A dělám to více jak 20 let a teplo mám všude kde chci i v garáži a když se něco porouchá jsem schopen to opravit sám ...což jsou také náklady ...
@jirkariha4635
@jirkariha4635 Ай бұрын
Titul na podporu tepelných čerpadel byl bohužel v pátek 13. 12. 2024 pozastaven, naštěstí jsem žádost odeslal ve čtvrtek večer, takže jsem zázrakem podporu získal. Od února by prý měl být obnoven, ale už ne na nezateplené domy... 😏
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Diky za komentář. To jsem ani nevěděl, že to teď končí 👎👎 Já mám žádost měl podanou a už i schválenou. Mám 2 roky na realizaci.
@jirkariha4635
@jirkariha4635 Ай бұрын
@ Tak to jsme na tom stejně. Budu mít acond, vyšel mi jako nejlepší cena-vykon-servis. A u MB je bezva firma, která je montuje Mistr topič.
@LadaLakus
@LadaLakus 27 күн бұрын
Koks a akumulacni nádrž se rovna stabilní teplota. 1nebo 2 krát za den doplnim kotel👌.cca 15000kč
@jiribartos2079
@jiribartos2079 Ай бұрын
Dotace je pro firmu - pro tebe je jen na oko. Pokud ti udělá dodavatel dobrou cenu a je spolehlivý tak proč se tím zbytečně zabývat... Navíc - TČ se dá zvládnou i svépomocí za zlomek ceny. Mám to v plánu takto realizovat pro sebe a náklady budou do 100 000 Kč. Mám však menší chaloupku a zatepluji takže potřebuji jen 'malinké čerpadýlko'.
@Brake4601
@Brake4601 Ай бұрын
Jaký "na oko", co to tady melete za žvásty? Jako že podle vás je lepší dotaci neřešit a snažit se těch 90tis. stáhnout na ceně u dodavatele jo? A ještě po něm chtít kvalitní mašinu a profesionální instalaci jo? A ano, svépomocí to jde, ale jedině monoblok, ne split a sám jste si to ještě nenamontoval, jen to plánujete, tak tu nedělejte machra....
@jiribartos2079
@jiribartos2079 Ай бұрын
@@Brake4601 Proč tak nasraně? Jen říkám, že pokud se dodavatel - což může být klidně jen instalatér nechce zabývat dotacema je pravděpodobné, že cena bude právě o těch 90k i více levnější. Proč? No protože jsou ceny kvůli dotacím nafouknuté. Znám to z FVE kde umíme bez dotací udělat nižší cenu.
@Brake4601
@Brake4601 Ай бұрын
@@jiribartos2079 Tak určitě... akorát že vůbec. Pokud chci nabídnout zákazníkovi kvalitní jednotku, k tomu akumulaci TUV a ideálně i topné vody, tak těch 90 tis. což je výše dotace je tak akorát zisk firmy, která tam měla 3 dny 3 lidi (který musí kvalitně zaplatit) a která na to pak následně několik let drží záruku. Naše firma dělá autorizované spuštění některých TČ právě po takových "jen instalatérech" (kteří ani na to autorizované spuštění nemají od výrobce papír, protože jsou líní se proškolit) a z 90% jsou to ti největší fušeři, kteří navíc tím že nejsou chlaďaři, tak montují jen monobloky. A pokud je někdo prostě jen línej vyřídit zákazníkovi dotaci, na kterou má nárok a právo, tak ať táhne do prdele, protože pak je pravděpodobně i línej udělat dobrou montáž. A narovinu - vyřídit tu dotaci není žádná vyšší dívčí, existuje řada firem specializujících se jen na tohle a za 5tis. to pro našeho zákazníka vyřídí.
@vladkoky278
@vladkoky278 Ай бұрын
neber to ako radu ale ja to riesim inak,pred rokmi som si postavil FVe 10kw teraz dorobil 30kw ,ohrievam 400l nadrze na podlajive kurenie,12.kw na elektrinu do bytov,bezne napajanie spotrebicov a 18kw zime na ohrev do kurenia tam je aj rezerva pri zlom pocasi na 5 dni,.tepelne verpadlo som mal vstavanelen v bojleri 150 l na teplu vodu kupelka kuchyna, tiez pohanane FVe,
@zdenekmastalir6910
@zdenekmastalir6910 Ай бұрын
No a i těch 30 kWp by tenhle barák v zimě nevytopilo. Kolik kWh to může v běžný zimní den dát? 10?
@vladkoky278
@vladkoky278 Ай бұрын
@zdenekmastalir6910 uplne v pohode zohrejes vodu na vykurovanie v zime,
@Brake4601
@Brake4601 Ай бұрын
Montuju FVE, můžu vytáhnout data ze zákazníkovy 30 kWp instalace a lehce ti dokázat, že tvoje čísla jsou absolutně mimo. Zejm. v zimě se zataženým nebem budeš na 10 kWh za den a z toho ohřeješ sotva 200l vody....
@vladkoky278
@vladkoky278 Ай бұрын
@@Brake4601 200 l uplne staci a podlahové kurenie,
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 Ай бұрын
Ten barák nejdříve zateplete. Potom pozvěte alespoň 15 příbuzných oni to zadýchají cca 100 W až 200 W na osobu a máte zatopeno i bez čerpadla.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Dobře, děkuju
@WiliamMfk
@WiliamMfk Ай бұрын
najlepsia moznost pre stare domy je plyn, potom kotol na tuhe palivo(drevo,pelety)
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Nejlepší? Nebo nejlevnější? Nemáme kotelnu, musel bych ji nejdříve vybudovat a změnit dispozici domu. Pro nás to není vhodné.
@matesmates3178
@matesmates3178 Ай бұрын
S tepelkem se nedoplatis u tak staré rujny..... jedině plyn nebo kotel..... uvidíš až ti přijde vyúčtování za 140k😂😂😂😂😂😂😂😂
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
@@matesmates3178 místo 200k budu spokojen 👌😁
@Woomik
@Woomik Ай бұрын
@@prazaknavesnici Kotelnu budete řešit i s TČ. Někdo tomu říká technická místnost - buď jak buď všechna ta zařízení musíte někam dát. Elektrokotel je v tomto ohledu prostorově jednička :)
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
@@Woomik kotelna samozřejmě zabere mnohem více místa, nehledě na to, že musíš vybudovat nový komín a skladovat někde materiál. Jak říkám, ne každý dům jednoduše a levně lze předělat na topení uhlím..
@romanz-cz6887
@romanz-cz6887 Ай бұрын
njn minimum je tak 20 stupnu pokud nezateplis vzdy budes platit vic
@davidlopour2440
@davidlopour2440 Ай бұрын
Tepelné čerpadlo ano, ale nejdřív zateplit barák 20cm minerální vaty, nejlépe potom v kombinaci s podlahovým vytápěním.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Jasne, musel bych si na takový plán připravit zhruba dva miliony 👏😁
@josefverner9653
@josefverner9653 Ай бұрын
Doporučuji zvážit jestli TČ třífázové a nebo jednofázové, u větších výkonů bych dnes volil třífázové, nemusíte mít zbytečně silnou přípojku, máme Nibe a jištění na jedné fázi 25A když si přečtete další spotřebiče tak možná e.pripojka pod 3x32A nebude možná, pokud nechcete brzo zničit elektroniku TČ výpadky v zátěži které nemá ráda žádná elektronika. V době drahé elektřiny se TČ u nás zapíná jen když je nad 5+ stupňů, tam je účinnost výborná, pod 5+ nedej bože pod 0 je to žrout, v manuálech je to vidět. A samozřejmě pokud má TČ max teplotu 60 st. tak se snažit nastavit kolem 45 st. a sledovat jestli to stačí popřípadě přidat. Dnes jsem rád že máme ještě Atmose c18s spolu s 1000l akumulačkou. Ale chválí i kotle na peletky. Co má většina TČ je ekvitermní regulace dle změny venkovní teploty a to udržuje stálou teplotu a hodně ušetří, myslím jen ta regulace. Vždy to chce více zdrojů když je místo.
@Thales_WH
@Thales_WH Ай бұрын
@josefverner9653 Elektronice jsou výpadky v zátěži jedno, pokud je správně navržená.
@josefverner9653
@josefverner9653 Ай бұрын
@Thales_WH Nejdříve ji někdo navrhne, pak to převezmou k optimalizaci kde část součástek zmizí či se nahradí levnější alternativou a pak to teprv přijde k zákazníkovi 🤠 Kdyby to udělali za použití současných technologií pro max životnost tak nás to přežije a to výrobci nechtějí 😔 Co jsem slyšel část produktů Nibe dělají přímo v Číně.
@rudkobik296
@rudkobik296 Ай бұрын
Rodičia zateplili dom zo škvarovej kvadry. Predtým sa kurilo koksom, potom drevom, teraz plynom. Po zateplení je to neskutočný rozdiel. Ten kotol je problem uškrtiť aby nebol hic😂.
@pecebe-pcb5384
@pecebe-pcb5384 Ай бұрын
a co kotel na peletky ?
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Nemam na to vhodné prostory. Taky jsem nad tím původně přemýšlel
@jemsk2817
@jemsk2817 Ай бұрын
My jsme měli mnoho let plynový kotel, s tím jsme byli spokojení topení bylo levné a bez práce 70k,- ročně,pak jsme se stěhovali a přešli na tepelné čerpadlo, měli jsme s ním jen problémy a provoz stál hodně peněz 150k,- ročně teď jsme ve třetím domě kde máme 2,8 vysoké stropy a čistá obytná plocha 280m2, zvolili jsme kanadská kamna, a podle současné spotřeby dřeva počítám s náklady na vytápění 50k,-za rok. Tento dům je zatím největší ale jinak jsme měli vždy okolo 200m2, a tento dům jako jediný zatím není zateplen! se zateplením počítám náklady do 30k,-.K čerpadlu bych se nevrátila! 😊
@JiriFRAIT
@JiriFRAIT Ай бұрын
Já bych zateplil severní stranu...
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Taky jsem nad tím přemýšlel, myslíš, že by to bylo dostatečně efektivní?
@jaydeesq
@jaydeesq Ай бұрын
@@prazaknavesnici nebylo, tyhle nesmysly nemá cenu řešit, tohle může napsat jen někdo, kdo nemá představu o tocích tepla..efekt pár procent
@perinaja5564
@perinaja5564 2 күн бұрын
takze nevies ci to usetri a ides to namontovat,super
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici 2 күн бұрын
Ach jo 😁 Vim, že to bude lepši a uspornejsi než elektrokotel a s tim srovnavam. Super? Super
@vaclavvatr4756
@vaclavvatr4756 Ай бұрын
Musíš mít podlahové topení.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Proč bys musel? Když budeš mít podlahovku, tak to bude o něco účinnější, možná. Taky mi topenář říkal, že by v kamennem domě radeji nechal radiatory, že podlahovka patři do zateplené novostavby.
@CZterik
@CZterik Ай бұрын
​@@prazaknavesnicimyslím že tvrzení že podlahovku pouze do zateplené novostavby není na místě. Můj dům sice není kamenný ale je z plných cihel, ale zateplený není. A ta změna z radiátorů na podlahovku je v každém ohledu lepší. Zdroj je ale dřevokotel s akumulační nádrží, mimo jiné varianta kterou bych do starého baráku doporučil. Ale s tím samozřejmě souvisí částečná ztráta komfortu a nutnost skladovacích prostor na dřevo a nějaký vhodný prostor na kotel s akumulací. Kdyby tě k tomu něco zajímalo rád poradím.
@robertryska1703
@robertryska1703 Ай бұрын
@@CZterik Myslím,že pán o radu nestojí.On chce slyšet, ať si koupí tepelné čerpadlo.Přitom má zahradu plnou dřeva a stačily by pořádné kamna s terciálním spalováním s přívodem vzduchu z venku..😀😀.
@romanvybo
@romanvybo Ай бұрын
@@robertryska1703 moja rodina vlastny hektare hory a aj tak kurim tepelkom :) Prečo by niekto robil samovrazdu a kuril v kamnach v obyvacke? Ved ked chcem kurit drevom kupim drevosplynujuci kotol a spravim si kotolnu. tieto sprepacenim poloamaterske retardovane rady o tom ako sa oplati kurit v krbe v obyvacke su totalne mimo, je to jednak drahe a strasne neefektivne. To su presne take tie krafty láda šišky ked bastlis už zbastlene domy...
@novotkanovotka2750
@novotkanovotka2750 Ай бұрын
Bez zateplení v takovém domě je tepelko vzduch voda absolutní ekonomický nesmysl. Možná vzduch vzduch by to do -10 utáhlo při větší zimě záloha elektrokotel. Topení v krbu mě připadá v 21 století jako nesmysl rád příjdu do vyhřtého domu.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Chapu, ale nedáváš možnosti, jen odsuzuješ mou variantu. Já porovnávám s elektrokotlem. Bude tepelko méně výhodné než elektrokotel?? To asi ne.
@novotkanovotka2750
@novotkanovotka2750 Ай бұрын
@ možnost dávám,kolega má nezateplený starý dům a jede na vzduch vzduch Toshiba a to má 4xsolo +v koupelně a WC infrapanel. Mulťák by byl ekonomičtější. Než zdražili elektriku tak úspora proti plynu skoro polovina. Teď je to s proti plynu tak o čtvrtinu.Když je pod 10 pouští 25 let starý Dakon na plyn.
@jaydeesq
@jaydeesq Ай бұрын
není to pravda, jen se to musí dobře udělat..což bohužel je ten největší oříšek
@jitkakejkrtova5363
@jitkakejkrtova5363 11 күн бұрын
@@novotkanovotka2750 Multisplit Toshiba je horší než solo. A topí to dobře, jen životnost bude IMHO někde jinde. A v situaci, kdy má rozvody topení a radiátory je TČ jasná volba.
@Woomik
@Woomik Ай бұрын
Dobrý den, stejný problém jsem měl minulý rok (nezateplený dům, rv1960, kombinace podlahového topení a radiátorů...). V zásadě nesmíte k tomuto přistupovat tak, že vyhodíte elektro kotel a připojíte TČ - ve vašem případě toto není možné a je nutné k tomuto problému přistupovat jako k celku - tepelný zdroj, otopná soustava, regulace, tepelné ztráty... Nevěřte prosím pěkně nikomu, že toto vyřeší za 200-250 a ještě budeme mít 100 dotaci - to tak možná za materiál :) V případě budování podlahového topení už vůbec ne - s tímto v součtu bych si myslel že budete atakovat zmíněnou cenu zateplení. Pokud se bavíme o systému vzduch voda (usuzuji tak dle zmínky o ceně zateplení, fotek z prostřihů atp) pak nevěřte tomu, že v zimě získáte otopnou vodu o teplotě 50°C 3,5x levněji než v případě elektrokotle - je to (dle mého pohledu) průměrná roční účinnost, která působí velmi pozitivně, ale v zimě kdy té energie potřebujete do vody předat největší množství je to jinde. Toto pozoruji na ohřevu 400l bojleru skrze TČ - možná by zde bylo lepší využít váženého průměru, ten už by tak pozitivní nebyl :-) Stejně tak prosím pěkně zapomeňte na to, že byste provozoval TČ s výstupní teplotou na proklamované horní hranici 65°C/75°C - to je něco co opravdu nechcete. Ani poddimenzované TČ problém není, jen ho musíte (nebo měl byste) budovat s vědomím, že jako bivaletní zdroj budete využívat například plynový kotel - čerpadla i kotle jde v mnoha případech propojovat tak, aby komunikovali. V opačném případě, máte od bodu bivalence v podstatě elektrokotel :) Kombinovat radiátory a podlahové topení není problém. Lze použít jednu nebo dvě směšovací sady a můžete regulovat oba okruhy zvlášť. Zajímejte se o to zda to regulace k TČ dokáže obsloužit. Nenechte si nikým vnutit kombinovaný zásobník!!! Vždy je lepší použít akumulační nádrž (pokud počítáte že se budou TZ v průběhu života systému měnit). Snažte se nejprve dimenzovat otopnou soustavu tak, aby bylo možné v ní pracovat s co nejnižší teplotou otopné vody. Čím níže se dostanete, tím lépe pro vás. Chápu, že ne všude se vejde těleso 33 o 2500mm :-). Na toto mi velmi pomohly tabulky českého výrobce těles. V zásadě podle teploty v místnosti a teploty otopné vody zjistit potřebný výkon a pak zvětšovat radiátor do únosné velikosti s ohledem na potřebnou teplotu otopné vody abychom dosáhli stejného výkonu. Nenechte si vnutit obyčejný zásobník na TUV. Volte buď pro TČ přímo určený a nebo spíše velký. Je velmi podstatné jak velkou plochu má výměník v zásobníku. Zároveň zapomeňte na to že budete ohřívat TUV na 60°C+ jako u klasického bojleru - to nechcete. Pokud máte cirkulaci TUV - buďte v každém případě obezřetný, vysosne vám bojler jako nic :) O tomto by se dalo mluvit hodiny :) Ale moje rada na závěr - staňte se, když ne odborníkem, tak alespoň zkušeným v oboru. Na VAŠÍ stavbě v každém případě chcete mít alespoň jednoho odborníka :) Mnoho štěstí Volte dobře počítejte s rozvahou (máte na to celou topnou sezónu)
@jaroslavbartosek3997
@jaroslavbartosek3997 Ай бұрын
Jako servisak TČ a plynovych kotlů ti dám radu do života: Nevěř obchodníkům s TČ
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Chápu, ale s tímhle přístupem bych se nikam neposunul 👍😁
@jaydeesq
@jaydeesq Ай бұрын
@@prazaknavesnici ale má pravdu, bohužel to je velká slabina a většina firem si na odborníky jen hraje a když se to vymyslí blbě, tak to pak netopí pořádně a ještě k tomu draze a pak se šíří ty fámy, jak jsou tepelka k .. ničemu a vysajou peněženku..jediné rozumné řešení je si to navrhnout sám, ale chápu, že to ne každý umí, ale pokud je v domě elektrokotel, je to to nejlepší co může být..výkon je jasně daný a zjišťovat teplotu vodu taky není problém..takže dvě nejdůležitější věci jsou jednoznačné známé..počítat to dle nějakých tabulek či počítat ztrátu u starých domů je nesmysl, ten výpočet nebude s velkou pravděpodobností odpovídat realitě.Jen je potřeba vzít v potaz, že s teplelkem se musí topit 24h nonstop (samozřejmě ne když je jaro/podzim a venku nad 10°C), ale tímhle způsobem se výrazně sníží teplota otopné vody a hlavně bude fungovat co nejefektivněji..jinými slovy, to co se nárazovým topením vytápí vodou 70°C, zvládne 24h režim vytopit vodou o 40°C max 45°C a to už je sakra znát na topném faktoru čerpadla..že nějaké čerpadlo umí 70°C je sice hezké, ale v mrazu tam bude topný faktor blížící se elektrokotli, stejně tak je pro čerpadlo velmi nevhodné "dotápět" teplotu vody při nárazovém topení, protože to co určuje topný faktor není přímo teplota vody, ale teplota chladiva a když máte vychladlý systém, tak aby z toho lezla teplota vody třeba 45°, tak na chladivu musí být výrazně vyšší teplota, než když to běží trvale a jen to dohřívá rozdíl ze zpátečky pár stupňů. Bohužel tenhle neduh jsem viděl u dosti lidí, co je pak sezřalo vyučtování..ale nikdo jim to ani pořádně neřekl..oni byli zvykli topit až po tom co přijdou z práce a tak stejně topili i s čerpadlem. A ještě dám jednu radu u každého čerpadla se podívat na projekční podklady, nikoliv jen do klasických letáků, protože výrobci udávají výkon čerpadla při různých hodnotách a teplotách výstupní vody..takže není třeba 14kW čerpadlo jako 14kW čerpadlo..protože jedno to má při +7 venku a teplotě vody 35°C, ale pří -7 a teplotě vody 45° už má třeba jen 8kW..a to pak v mrazech jede topná spirála=elektrokotel, takže je potřeba to vhodně nadimenzovat dle toho co je skutečně v domě potřeba..a to se dá vzít z toho na jaký výkon a na jakou teplotu musí jet ideálně v trvalém režimu elektrokotel při běžných mrazech..podle toho nadimenzovat výkon čerpadla z projekčních podkladů, píšu o běžných, protože zase nemá cenu přehánět a dimenzovat čerpadlo do extrémních teplot, bude drahé na pořízení a cyklovat v přechodném období..optimální teplotu bych volil dle lokality a jaké tam bývají mrazy..já si TČ dimenzoval na -15°C, ale bydlím v údolí v podhůří a -25 v mrazivých nocích se tu občas vyskytne, někde v polabí to je nesmysl a tam stačí bohatě třeba -7 atd. a když náhodou někdy pár dní budou mrazy větší, tak spirála nikoho nezabije, jen to musí být opravdu na pár dní v roce a ne na 2 měsíce..jinak jsem také dal TČ do nezatepleného domu a spotřeba elektřiny (čistě vytápění bez ostatního provozu domu) skok z cca 25 na cca 7MWh ročně a topím do radiátorů + malou část do podlahy v jedné místnosti..tyhle dny venkovní průměr teploty za 24hod je cca -1,5°C topím trvale na 44°C vodu a doma mám dle místností 22-25°C 24h..ano máme rádi teplo :) s elektrokotlem jsme navíc topili na nižší teploty, takže ta úspora je reálně ještě vyšší, protože doma je teplo jak nikdy nebylo..
@andrejbailey5531
@andrejbailey5531 Ай бұрын
Kedy by sa zateplenie za milion vrátilo? Ak to nemá návratnosť max.15 rokov nemá to zmysel aspoň pre mňa. Jednoznačne by som šiel do dreva a ak by drevo dohorelo dokúriš klimatizáciou. O klíme som ti písal asi pred rokom do komentu a nereagoval si. Podľa konšpiračných teoríií je klímatizácia vlastne tepelné čerpadlo vzduch-vzduch 😀. Prepočítaj si to aj tep.čerpadlo myslím nebude mať životnosť viac, ako 15r. Drevo je prácne a špinavé, ale ty máš zdravé ruky a chuť makať. Je skoro zadara, ak si na pozemku vypestuješ napr.rýchlorastúce japan topole a 2 roky posušíš. Je to aj preperské, ak nebude elektrina. Klima stačí lacná aj tak je rovnaká, ako značkové šunty. Zimy nie sú tak chladné, ako boli a -15C 2 týždne v rade už asi nezažijeme. Hodí sa mať aj malý benzíngenerátor a záložný zdroj na potiahnutie eletroniky kotla na drevo 🙂. Kotol, 4x klíma Gre, alebo VIVAX, centrála a AKU vrátane montáže si tesne nad 100 000 kaček a máš 2 nezávislé zdroje tepla.
@gambrinusschneider4014
@gambrinusschneider4014 Ай бұрын
kombinace tč a dřeva za mě skvělá na noc natopím akumulačku 1000l dřevem a až klesne teplota na 40C naběhne tč a pracuje zase do doby než zatopím dřevem takže doma je stálá teplota a když se mi zatápět nechce třeba kvůli tomu že jsou venku plusové teploty nebo marodím tak to odmaká tč.
@TomH519
@TomH519 Ай бұрын
Tvrzení, že "Klima stačí lacná aj tak je rovnaká, ako značkové šunty" je stejný nesmysl, jako tvrdit, že krbová kamna stačí za 3000Kč z hobby marketu, protože značkové šunty jsou stejné. Přitom rozdíly v konstrukci jsou obrovské.
@andrejbailey5531
@andrejbailey5531 Ай бұрын
@@TomH519 OK vec názoru a možno aj skúseností 🙂 krbová kamna stačí za 3000Kč z hobby marketu som nespomenul. Pri klitatizáciách platí to isté, čo pri iných výrobkoch: na jednej linke sa robia úplne rovnaké výrobky, ale značka je od prestížnej po úplne neznámu. Spomenul som Vivax a Gree to sú značkové značky? Ja tvrdím, že sú kvalitou a spotrebou na úrovni Samsungu, LG, Mitsubishi....
@MartinVich
@MartinVich Ай бұрын
To je nedostatek představivosti, my si montovali TČ místo el. kotle těsně před 2022 načež se zvedly 3x víc ceny elektřiny - za 3 roky se TČ zaplatilo z 80% a ještě by mělo sloužit minimálně dalších 5-7let bez servisu. Od 2027 se opět zvednou ceny uhlí a paliv i elektřiny takže nakonec to zateplení budou dělat např. vaši potomci 🤷‍♂️
@robmar9575
@robmar9575 Ай бұрын
Hlavně musíš odmítnout tu topnou patronu nebo tě to sežere.
@michald.9127
@michald.9127 Ай бұрын
No jde vidět, že bydlíš ve starém baráku ještě málo proste říkáš alespoň 21 stupňů. Hold nejsi ze studeného odchovu 🙂
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
No, tak máme mímo a to potřebuje trochu vyšší teplotu než 15°C 😀
@bigsam72
@bigsam72 Ай бұрын
Sorry dotace jsou zlo !
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Co navrhuješ? Nevyužívat je? Má na to nárok každý..
@Akimboo9
@Akimboo9 Ай бұрын
@@prazaknavesnici ahojda, chci se tě zeptat , neměl jsi náhodou dotaci na solary ? Dotaci co vím můžeš čerpat jednou za 5 let ale ověř si to, na dotaci budeš potřebovat projekt ne ?
@kornibestie
@kornibestie Ай бұрын
Ja mel dotaci na fve a druhy rok na TC cili neni problem. Dotace na vymenu za vic nez 20 let stary plynovy kotel, kolegyne menila zase elektrokotel za TC a taky dotace.
@pavelremes9173
@pavelremes9173 Ай бұрын
jsi pohodový kluk, ale fotovoltaika mela byt až poslední, ale to ti řeklo už mraky lidi....jinak ti fandím a obdivuju, protože život na vesnici je hodně idealizovaný, ale realita je někde jinde :-)
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Díky Pavle, s tím nesouhlasím. Ohledně toho plánuju brzy nový video 👍🙂
@ovesnyvk
@ovesnyvk Ай бұрын
kolik m2 je ten dům popřípadě venkovní steny ? mám dvoupatrový dům z betonových panelů a to teprve promrzal a byla stále zima. Zvolil jsem 20cm polystyren a minulý rok ještě starý kotel viadrus a než se nahřál na 60 stupnů doma už 26 stupnu, letos v březnu výměna za blaze konmfort + 1000l aku nádrž, který spálí jen piliny, hobliny a štepku a dřevo a to je uplně jiná liga. Začni určitě zateplením a zkus oslovit nějaké osvč borce co nechtějí milion za zateplení..
@miroslavvranek9560
@miroslavvranek9560 Ай бұрын
namontuj to kam chceš ,pořád to dělá z 1 kilowaty 4,starej novej na to nemá žádnej vliv
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Zaleží samozřejmě na mmoho faktorech, ale v porovnani s elektrkotlem máš cca pravdu 👍🙂
@shadowmasterlord
@shadowmasterlord Ай бұрын
ja som riesil klimu ... je vyrazne lacnejsia ako tepelka vzduch voda a ked sa chystas zateplovat v buducnosti ... nadimenzovanie alebo poddimenzovanie nema nic velmi s teplotou aka sa na cerpadle nastavi ... to je hodne divne vyjadrenie ... to je uz len regulacia v ramci kw vykonu toho cerpadla ... 6kw dokaze regulovat napr od 1-6 ... treba si pozriet specifikaciu, cize ak sa teraz nastavi ze pojde idealne okolo 4-5 tak ked sa zateplo uz to bude menej, dokaze ale nie tak efektivne ... ako otacky motora pri jazde ... tak isto sno tc dokaze aj 50-70st ale tak ts uspora nieje taka ako pri 35 do podlahovky ... takze si treba dobre rozmysliet ci ist do tohto riesenia hlavne pri vzduchu ak by to bola voda/zem - voda ... ok ... 2 x 2 split klima napr ... dokazes nainstalovat aj svojpomocne, potom iba vyvakuovat a prip dopustit chladivo uz najdes cloveka, ale aj to sa da pozriet na kolko m je napustene a prisposobit ...takze len vyvakuovat ...co je vyrazne nizsia cena za pracu ako ked by sa malo napajat a dorabat zapojenie na radiatory 40ooo eur za zateplenie ? zo zlata ? akoze je to velky dom ... ale ... :) to bola ponuka viacerych firiem ?
@davidbergman6021
@davidbergman6021 Ай бұрын
Jestly tam u domu mate studnu zkusil by sem se podivat po tepelných čerpadlech voda voda pry jsou efektivnější při mrazech
@romanvybo
@romanvybo Ай бұрын
Obycajna studna na to nestaci, a su niekolko nasobne drahsie. A ta efektivita pri dnesnych mrazoch, gro v okoli prahy nieje taka velka :) Mne na severe sk za dva roky nespustilo tepelko bivalentny zdroj. Tak vo co go?
@MrKecafon
@MrKecafon Ай бұрын
tc na studnu vyzaduje dost silne čerpadlo a pravidelny servis vymeniku (zalezi na vode).
@jitkakejkrtova5363
@jitkakejkrtova5363 11 күн бұрын
Existují skutečné příběhy jak to funguje - zdroj musí být vydatný a krásně se zanáší jemným kalem. A jednoho dne studna končí.
@zdenekh4674
@zdenekh4674 Ай бұрын
Pořešil bych tu krbovou vložku, aby to fungovalo jak má. A elektrokotel jen aby to temperovalo dům, když nikdo není doma. Dřeva v lesích je a bude dostm válí se tam toho spousta, jen to vytahat.
@rudolfmachacek5554
@rudolfmachacek5554 Ай бұрын
Nebylo by výhodnější naddimenzovat kamna s výměníkem? A využít pozemek k pěstování něčeho do kamen?
@romanvybo
@romanvybo Ай бұрын
A mat v obyvacke kotolnu 😀😀😀😀
@donquerrey3013
@donquerrey3013 Ай бұрын
Tvl reklama po minutě. Toho ten kotel musí vážně vysávat.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Reklamu u mě určuje sám YT, já to nenastavuju ručně 🤷‍♂️😁
@tomasryska2359
@tomasryska2359 Ай бұрын
Daleko lepší je plyn než tepelko,ty úspory nejsou takové jak prodejci píší
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
V obci není plyn
@cijomlcijomlovic4974
@cijomlcijomlovic4974 Ай бұрын
@@prazaknavesnici muzes poridit zasobnik na plyn a pred sezonou naplnit. Dodava to treba Tomegas.
@klukplukovnik3030
@klukplukovnik3030 20 күн бұрын
Poděkuj fijalovymu buzikovi
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici 20 күн бұрын
Dobře
@jaroslavnovak1786
@jaroslavnovak1786 Ай бұрын
Kecas,kecas a kecas.
@prazaknavesnici
@prazaknavesnici Ай бұрын
Dobre 👍😁🤷‍♂️
@jurajhanak4599
@jurajhanak4599 Ай бұрын
Zaujímavé ked čítam komenty....mam plyn ...ytong 30...esp 10....cca 125m2... radiátory..plus nejaky kondenzačny kotol...asi proterm..asi 11r stary...a 45e mesacne za plyn.... ohrieva aj vodu....do zasobnika Najdrahšia bola tá pripojka...kedze to nebolo pred barakom.... Kurim na 21-22 ...ked tu citam tie palky za elektriku...sa mi hkava toci.....sem tam si zapalim v kbre...ale moc ma to nebavi .. takže...to sa nerata.... Asi by som ani neriesil tepelko...jednak maly pozemok...kto to ma pocuvat...to vrcanie ..a pri tejto cene aj ked pojde plyn hore o 100% sa to stale da si myslim 👌😉 mate tam nejaku drahotu v cr mam dojem Este dodam kupovať drevo uz hotove sa tiez neoplati aspon Bratislave. ....takze za mna plyn dokial to pojde asi natom budem ficat 😊 👌 ale dedina moze byť super...velkost pozemku je parada hned by som si tam mega velku garaz postavil 😉👌👌este dodam ze elektrika plus 24e😁a byvam sam..
@martas50
@martas50 Ай бұрын
Já bych dál topil elektrokotlem, a vsude bych udělal byt tebou podlahovku, do toho bych topil krbem do místnosti. 😂
@Brake4601
@Brake4601 Ай бұрын
Jo protože vymlátit podlahy v celým baráku a tahat podlahovku je ta nejmíň nákladná investice... tvl se prober
@martas50
@martas50 Ай бұрын
@ ty blazne dal by to na dotaci oprav dům po babičce.
Kolik jsme UŠETŘILI díky Fotovoltaice? Za rok 2024!
11:43
Pražák na vesnici
Рет қаралды 15 М.
Rekonstrukce domu - všechno jsem udělal špatně?
8:48
Pražák na vesnici
Рет қаралды 2,8 М.
Почему Катар богатый? #shorts
0:45
Послезавтра
Рет қаралды 2 МЛН
Their Boat Engine Fell Off
0:13
Newsflare
Рет қаралды 15 МЛН
Řemeslo braň se! #15 - Ta střecha musí pryč!
9:16
Roman Kučera - soudní znalec střech
Рет қаралды 132 М.
Nekupujte tepelné čerpadlo pokiaľ nevidíte toto video.
15:03
HORVÁT servis
Рет қаралды 117 М.
Building a house on a slope: We saved 8 million
33:30
Svépomocí.cz
Рет қаралды 71 М.
Zateplení domu - Rady a TIPY (od mých diváků)
10:30
Pražák na vesnici
Рет қаралды 7 М.
Elektrická instalace - Závady 21.
8:03
Jiří Stuchlý
Рет қаралды 45 М.
Tepelné čerpadlo svépomocí, Libovky Pepy Libického
15:20
Profimaterial
Рет қаралды 41 М.
Proč a čím chci letos topit? | Pražák na vesnici | Díl 24.
7:57
Pražák na vesnici
Рет қаралды 6 М.
Почему Катар богатый? #shorts
0:45
Послезавтра
Рет қаралды 2 МЛН