Pozostaje jeszcze kwestia naliczenia podatku VAT od części składowych zakupionych do wycofywanego samochodu o której tutaj wogóle nie wspomniano. Swoją drogą to niezły problem, wyliczyć aktualną wartość części eksploatacyjnych zakupionych do samochodu (np rozrząd) np 3 lata wstecz. Jakby nie można było tego jakimś ryczałtem załatwić liczonym od lat użytkowania.
@MariuszBronk10 жыл бұрын
Pytanie o "trik" : Co się dzieje z niezamortyzowaną wartością samochodu po przeniesieniu go na majątek prywatny? Zakładam, że samochód w czasie przenoszenia go na majątek prywatny nie został w pełni zamortyzowany.
@infakt10 жыл бұрын
Panie Mariuszu, w momencie przeniesienia samochodu z majątku firmowego do majątku prywatnego należy zaprzestać amortyzacji. Niezamortyzowana wartość samochodu może natomiast stanowić koszt uzyskania przychodu (w całości), jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż samochodu i uczyni to przed upływem 6 lat (licząc od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce przeniesienie do majątku prywatnego). Wtedy musi zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży, a zatem niezamortyzowana wartość jest wówczas kosztem. Przychodu nie trzeba rozliczać (a tym samym niezamortyzowana wartość nie jest kosztem), jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie 6 lat. Pozdrawiamy!
@Skuterowy239 жыл бұрын
pytanie o "trik": Czy uniknę zapłacenia podatku dochodowego, w momencie kiedy: Przeniosę samochód do majątku prywatnego a następnie przekażę w darowiznę I grupie czyli np. mamie i ona go sobie sprzeda? ;)
@infakt9 жыл бұрын
+Michał Skórski Jeśli samochód znajduje się w majątku prywatnym i następuje darowizna, nie trzeba płacić podatku dochodowego. Co więcej, darowizna na rzecz I grupy podatkowej, czyli np. mamy i zgłoszenie tego faktu w ciągu 6 miesięcy do urzędu skarbowego (w niektórych przypadkach zgłoszenie to nie jest konieczne) powoduje, że mama nie musi płacić podatku od spadków i darowizn, niezależnie od wartości darowizny. Sprzedaż samochodu przez mamę musi nastąpić po upływie 6 miesięcy od darowizny - wtedy unikamy zapłaty podatku. Pozdrawiamy!
@Skuterowy239 жыл бұрын
+inFakt.pl Coś czuję, że niedługo zostanę waszym klientem, chyba najlepsze biuro rachunkowe w Polsce ;)
@infakt9 жыл бұрын
Czekamy na Pana z pyszną kawą! :)
@polmoto8 жыл бұрын
Co w przypadku kiedy kupiłem samochód od osoby prywatnej i odsprzedaje osobie prowadzacej działalność gospodarczą na f vat-marża ? Jakie podatki mnie czekają i czy można uniknąć podatku ? Dodam, że to tylko przepuszczenie samochodu przez moją firme, aby kupujący mógł otrzymać leasing na firme. Czyli nic na tym nie zarabiam, a będe musial za to zapłacic podatek czy nie ? Pozdrawiam
@piotrkondraciuk68726 жыл бұрын
Jeszcze a propos Triku. Po przeniesieniu samochodu do majątku prywatnego sprzedaję go. Czy wystawiam fakturę? Czy wystarczy umowa kupna-sprzedaży?Jeśli faktura to czy ma to być vat marża?Jeśli mam zapłacić podatek to czy wykazuję go w KPiR? Dodam że oprócz jednoosobowej działalności jestem zatrudniony na umowę o pracę i wykazuję wspólne przychody w PIT. Czy wtedy gdy jest umowa Kupna-sprzedaży to wystarczy wykazać przychód ze sprzedaży w Deklaracji PIT?Proszę o pomoc.
@infakt6 жыл бұрын
Jeżeli sprzedaż samochodu następuje po przeniesieniu go do majątku prywatnego, nie ma obowiązku wystawiania faktury, w naszej opinii, w takim przypadku wystarczy umowa sprzedaży. Przychód ze sprzedaży samochodu należy wykazać w KPIR jako pozostałe przychody.
@piotrkondraciuk68726 жыл бұрын
Dziękuję ślicznie.
@blackadder89607 жыл бұрын
Czyli jeśli kupiłem samochód (ciężarowy;) i odliczylem -100% vatu. To teraz przy sprzedaży będę musiał ten vat oddać ? Jeśli tak, to czy VAT naliczam od ceny mojego zakupy, czy ceny sprzedaży ?
@infakt7 жыл бұрын
Dzień dobry, w sytuacji, gdy przy zakupie samochodu ciężarowego odliczył Pan 100% VAT to przy sprzedaży pojazdu należy wystawić fakturę naliczając podatek VAT w wysokości 23%. VAT nalicza Pan od ceny sprzedaży. Pozdrawiamy!