Jak to jest z tą miodnią? Bo kolega już dał...

  Рет қаралды 11,399

Pasieka Uśmiechnij się

Pasieka Uśmiechnij się

Күн бұрын

Пікірлер: 60
@arturk9861
@arturk9861 Жыл бұрын
Super wytłumaczone- Brawo 😊
@arkadiuszd.j4001
@arkadiuszd.j4001 Жыл бұрын
Wow,jestem pod wrażeniem tego filmiku. Przystępnie i prosto wytłumaczone o co chodzi. I w dodatku ten miły głos.😊 Świetny wykład 👌👍👍👍
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Dziękuję ❤️. Miło wiedzieć, że się podoba
@mateuszkuniszewski5892
@mateuszkuniszewski5892 Жыл бұрын
​@@annakmiecik331exstra
@jandudek2670
@jandudek2670 Жыл бұрын
Film bardzo wartościowy serdecznie pozdrawiam , powodzenia .
@wszystkie_drogi
@wszystkie_drogi 8 ай бұрын
Bardzo dobrze wytłumaczone i pokazane :)
@annakmiecik331
@annakmiecik331 8 ай бұрын
Dziękuję 🌷
@psyho1986
@psyho1986 Жыл бұрын
miło possłuchać
@adamsmithson486
@adamsmithson486 6 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia
@annakmiecik331
@annakmiecik331 6 ай бұрын
@@adamsmithson486 Dziękuję 🌷 Przyda się, jedziemy na Trutowisko Murcki ,w Krakowie burza i grad 🤣
@annakmiecik331
@annakmiecik331 6 ай бұрын
@@adamsmithson486 Pozdrawiam 🌷
@adamsmithson486
@adamsmithson486 6 ай бұрын
@@annakmiecik331 dzięki za odpowiedź
@krajes
@krajes Жыл бұрын
Prośba na przyszłość - nagrywaj telefonem w poziomie a nie w pionie żebyśmy mieli obraz na cały monitor :)
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Dziękuję za informację. Jest bardzo cenna. Oczywiście wprowadzę tą zmianę 💪
@NoName-bo1lo
@NoName-bo1lo Жыл бұрын
obróć telefon o 90°
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
@@NoName-bo1lo Już zrobione 😊
@zbigniewdabrowski9190
@zbigniewdabrowski9190 Жыл бұрын
Jeśli jakiś niedoświadczony pszczelarz nie wie kiedy dać miodnię a boi się wyziębienia rodzin, to niech na gniazdo da gazetę a na to dopiero miodnię. Pszczoły same sobie zdecydują czy przechodzą wyżej czy nie 😊.
@pasiekaapi-garden8357
@pasiekaapi-garden8357 Жыл бұрын
Świetny filmik, bardzo dobrze zaprezentowane warunki rodzin do rozwoju. Tylko telefon w poprzek podczas nagrywania ;) Pozdrawiam serdecznie. Subik i łapka lecą niczym pszczoła na magnolię ;)
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Dziękuję 😊. Z telefonem walczę,raz nagrywa dobrze raz ucina. Chyba coś naciskam . Mam nadzieję, że wygram . 🌷
@andrzejsikora6035
@andrzejsikora6035 Жыл бұрын
​@@annakmiecik331 kzbin.infotUofeeSYTvM?feature=share
@krzysztofruta5344
@krzysztofruta5344 Жыл бұрын
Sprawa jest tego typu że nawet doświadczony pszczelarz nie chce zdradzić jak poprowadzić dobrze pasiekę musisz uczyć się na własnych błędach i w tedy nabierasz doświadczenia.
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Są też tacy pszczelarze , którzy trzymają wiedzę dla siebie , zgadzam się z tym, jednak są prace na pasiece, których nie da się powiedzieć bez wglądu do ula. Współpracuję z początkującymi pszczelarzami na kamerce aby doradzić co mogą zrobić w danej sytuacji lecz to nie to samo jak jestem obecna przy danej rodzinie. Dodam , że tą rodzinę trzeba też trochę poznać. Są też psotnice wśród pszczół, które jak sobie coś postanowią to nie ma zmiłuj. Na szczęście takie są rzadkie ale są. Ja jestem za tym aby nowym pszczelarzom, na ile się da, pomagać , lecz za nich wiedzy ani doświadczenia nie zdobędę. Ale jeśli taki nowy pszczelarz stanie za moim płotem,to marzę, żeby chciał pomocy i zadawał pytania,bo moje pszczoły chętnie odwiedzą jego pasiekę jeśli tylko będą miały możliwość. A wtedy modlę się, żeby tamte pszczoły były zdrowe. 🌷
@krzysztofruta5344
@krzysztofruta5344 Жыл бұрын
@@annakmiecik331 kiedy zakładałem 18 lat temu pasiekę też nie wiedziałem za dużo też mi pomagał doświadczony pszczelarz a teraz to ja podpowiadam jak mają zrobić jak to się mówi to świat pszczół to jest zagadką którą my pszczelarze cały czas się uczymy
@karpies9
@karpies9 Жыл бұрын
Mój tato ma 3 ule oddalone dosłownie kilometr od moich i jego pszczoły wyglądają o niebo lepiej jak moje jeżeli chodzi o rozwój a to zapewne dlatego że bliżej mają na duży pożytek z wierzby. Wydaje mi się że o tej porze roku i z takimi temperaturami jakie są nawet takie niby nieznaczące odległości od pożytku mają znaczenie dla rozwoju rodzin
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Tak pliski pożytek ma duży wpływ na rozwój ale też temperatura, mam cztery pasieki jedną blisko rzeki,tu niestety pszczoły zupełnie inaczej się zachowują niż te trzy kilometry dalej. Duży wpływ mają matki i ilość pokarmu. Warto porównać temperaturę ilość czerwiu i pokarmu oraz sprawdzić jakość matek. Jestem hodowcą odkładów i matki do odkładów wychowuję na swojej pasiece, jeśli chodzi o różnice w matkach z tych samych reproduktorek są bardzo duże. I tak ma każdy hodowca. Na 10 matek jedna góra dwie są ponad przeciętną dwie,trzy niestety nie mają żadnych specjalnych wyników i nie rokują na większy zbiór miodu ok pięć matek ładnie się rozwija, jest miodna i buduje wystarczająco silne rodziny aby przynieść dla siebie ale też dla mnie miód jeśli oczywiście jest z czego.
@pszczoly_krakow7576
@pszczoly_krakow7576 Жыл бұрын
​@@annakmiecik331 Witam. Dobry materiał. I co powiesz na temat różnicy w rozwoju tych rodzin z nas rzeki w porównaniu do tych oddalonych 3 km od nich. Jaka jest różnica u Ciebie na teraz, a jaka w trakcie sezonu? Na korzyść, czy wręcz przeciwnie?
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Te przy rzece, napewno mniej miodu noszą,tu mam pasiekę hodowlaną na matki i odkłady. Na miód raczej nie mogę liczyć. Różnica temperatur pomiędzy tymi pasiekami jest ok 6° , kiedy tamte pracują rano, te jeszcze siedzą w ulu. Jeśli chodzi o rozwój, muszę dbać o stan pokarmu i pyłku. Zdarza się utrata pszczół wracająca wieczorem, lecą z cieplejszego miejsca i nie wejdą do uli np. z pyłkiem bo tu już chłodem zalatuje od rzeki, siadają na wlotkach lub przed ulem. Raz było tak dużo pszczół, że trzeba było dmuchawę rozłożyć i je trochę ogrzać, żeby weszły, ale to raz się zdążyło. Gdyby nie to , że odkłady i wychów matek potrzebuje nadzoru i czasu to napewno bym tu nie miała pszczół. Różnica odczuwalna jest duża,jak wyjdziemy 300 m do góry, chodzimy w podkoszulku tu u mnie w ciepłej bluzie się chodzi 😊.
@pszczoly_krakow7576
@pszczoly_krakow7576 Жыл бұрын
@@annakmiecik331 Rozumiem. Czyli u Ciebie musi być to duża rzeka? Stąd ta różnica temperatur chyba. Bo przy mniejszej, średnim strumyku chyba to nie ma znaczenia w rozwoju pszczół. Widzę też sporo pasiek nad stawem. Zastanawiam się bo mam dużą działkę ponad 1 ha że stawem, strumykiem i lasem. I tutaj mam dylemat gdzie postawić kilkunasto może kilkudziesięcio ulgową pasiekę. Dodam, że na tym strumykiem, szerokim może na 1 metr jest miejce najbardziej nasłonecznione, jest wał pomiędzy stawem i strumykiem i tam zamierzałem jak do tej pory postawić niniejsze ule. Dodatkowo tu najsłabiej wieje wiatr. Czy to dobry pomysł? Czy lepiej pod lasem nieco wyżej, nasłoneczniony od strony południowej, czyli rano do godzin południowych jest tam cień, ale za to popołudniu świeci już aż do zachodu słoneczko. Może coś jesteś w stanie tutaj konkretnie pomoc i doradzić ? Będę wdzięczny
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
U mnie rzeka mała jest, lecz w dolinie. Bardziej ta dolina ma wpływ na chłodne poranki i wieczory a rzeka oczywiście pomaga. Na drugiej pasiece mam staw ok 500 m dalej i las ok 300 m dalej. Tam pszczoły nie mają problemu. Ustawione bardziej na wschód ze względu na sąsiada. Kolega ok 5 km dalej ma pasiekę ustawioną nad Rabą od rana szaleją na wierzbach i wczesnych śliwach. Ja jeżdżę na robinię , stoję ok 400 m od Wisły, pszczoły ustawione na wschód i mają rano cień z drzew ale tam jest cieplej i od rana szaleją. Najlepiej jechać rano posiedzieć do wieczora i zobaczyć aktywność pszczół. Ocenić pożytki. W moich warunkach tu w dolinie np. gryki jeśli by była nie pozyskam. Nektaruje do południa, więc zanim by pszczoły wyleciały i się rozkręciły to nektaru już by nie było. Ale stok południowy pod lasem brzmi dobrze na postawienie pasieki.
@ciacho8120
@ciacho8120 Жыл бұрын
Super. Tylko skąd twierdzenie, że poszerzenie gniazda o tej porze zaszkodzi? Jest wiele mitów, które można szybko zweryfikować. To nie prawda, że rodzina grzeje wszystkie ramki. Rodzina pszczela działa na zasadzie kłębu. Wszystko dzieje się wewnątrz. Nadstawka nie zaszkodzi, jak będzie odpowiednia izolacja pod powałką. Wystarczy folia. Mało tego. Pszczoła woli ,,komin''. Przeniesie pokarm nad czerw. Pomyśl i obserwuj.
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Zgadzam się, że rodziny lubią komin. Mam takie trzy. Ale już zmieniam układ na zwykły korpusowy. Nie chcę aby przenosiły mi pokarmu do góry. Mam pokarm dany po bokach. Moje filmy są przeznaczone dla osób początkujących, pokazuje proste sposoby ale sprawdzone aby początek na pasiece był przyjemny. Potem, kiedy nabiera się doświadczenia, każdy znajdzie swoją drogę i swoje ulubione sposoby. Współpracuję z początkującymi pszczelarzami i większość filmów to odpowiedź na zadawane mi pytania. A z drugiej strony lubię taką pracę, jest prosta nie ingeruje za bardzo w pszczoły. Sprawdza mi się i wielu innym. Jednak zawsze zachęcam aby szukać swoich rozwiązań, każda rodzina jest inna tak jak inne są pożytki i warunki na pasiece. Z mojego doświadczenia ma to znaczenie. Ale oczywiście zawsze jestem otwarta na inne fajne sposoby,lecz nie zawsze wprowadzam je w czyn. 🌷
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
U mnie temperatura w kratkę ostatnio było -8. Jeśli dobrze widać na filmie folię mam. Lecz jestem zdania, że dać zatwór pszczołom nie zaszkodzi a pomorze. Mnie to nie kosztuje dużo wysiłku a im napewno trochę ulży. Takie mam obserwacje. Oczywiście znam osoby, które tego nie robią, szanuję ich decyzje. Ja przez zimę mam bez zatworów, gniazda układam pod daną rodzinę, te , które są większe daję w komin. Ocieplam po połowie lutego kiedy wypuszczam matki z izolatorów. Jeśli pogoda się stabilizuje, wyjmuje ocieplenie.
@Krzys582
@Krzys582 Жыл бұрын
Ciacho stary wyjadaczu 😂masz rację ale to film dla początkujących pszczelarzy jak silna rodzina to nawet niedźwiedź jej nie zaszkodzi ale jak słabsza i ktoś wstawi miodnie to może zaszkodzić bo jak mówisz pszczoły oklebia i owszem ogrzeją ale już po wodę,pokarm może być ciężko polecieć.pozdrawim
@zbigniew7116
@zbigniew7116 Жыл бұрын
@@annakmiecik331 Co to znaczy "daję w komin" ?
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
@@zbigniew7116 Układanie gniazda w komin to położenie dwóch korpusów np. po 6 ramek ( ilość ramek należy dostosować do siły rodziny i ewentualnie jeśli używamy izolatora to należy dodatkowo skorygować gniazdo na ciasno. ) Wtedy na wiosnę dokłada się po ramce dół, góra. U mnie przy większych rodzinach daję na dole 3-4 ramki u góry 5 i izolator bliżej środka. Daje to długie i wąskie gniazdo, pszczoły powinny uwiązać się na granicy dolnych ramek i sięgać dołu górnych. Wtedy droga kłębu zimowego jest długa podobnie jak w ulu warszawskim. Na wiosnę matka chętnie czerwi u góry i schodzi w dół. Tu jednak trzeba pamiętać aby uzupełnić ramki na wiosnę np. 5 i 5 powinno się dać zatwory bo lubią budować dziką zabudowę jeśli mają dodatkową przestrzeń .
@beeman1246
@beeman1246 Жыл бұрын
Ciekawy film i duzo wiedzy. Szkoda tylko ze tych wszystkich zbednych zabiegow nie robie w pasiece. Myślę, że pszczoły są najszczęśliwsze, gdy pszczelarz w pasiece w ogóle się nie pojawia. Jedyną niezbedną operacją jest przeleczenie ich.
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Trochę się nie zgodzę. Przepraszam,za pszczoły jesteśmy odpowiedzialni, musimy monitorować stan pokarmu, stan zdrowia i dać przestrzeń do czerwienia. Samo leczenie, nie pomoże. Chyba tylko na Varroa pod warunkiem, że się to dobrze zrobi. Pszczoły to owady hodowlane jednak wolne. Pozostawienie ich samym sobie, zagraża ich życiu oraz pobliskim pasiekom.
@zbigniew7116
@zbigniew7116 Жыл бұрын
A dlaczego jesli będzie zalamanie pogody, to trzeba poszerzyc gniazdo. Co to poszerzenie ma wspólnego z pogodą ? Z góry dziekuję za odpowiedź :)
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Tu bardziej chodzi o czas i możliwości danej rodziny. O długość załamania pogody i stan pokarmu na dany moment.Trzeba obliczyć ilość czerwiu , który ma się niebawem wygryźć. Jeśli pogoda przez dłuższy czas będzie kaprysić,to w ulu robi się ciasno. Należy monitorować stan pokarmu i miejsce dla nowych pszczół. Miejsce do czerwienia dla matki. Jeśli będzie ciasno,a przyjdzie nektarowanie to może spowodować u pszczół nastój rojowy. Tu jest wiele czynników. Jednak zawsze należy trzymać rodzinę w dostosowanych dla niej warunków. Jeśli mam gniazdo na 10 ramek w tym 7 z czerwiem,3 na wygryzieniu to ilość pszczół w krótkim czasie będzie bardzo duża. Zamiast czyścić, budować, karmić młode larwy, będą siedziały. Matki zamiast czerwić będą czekały na puste komórki do zaczerwienienia. Właściwe poszerzenie gniazd,daje nam spokojniejszą wiosnę. I nawet podczas załamania pogody, pszczoły będą miały zajęcia. Tylko tu jest jeszcze wymagany monitoring pokarmu. Jeśli nie będzie pokarmu, pszczoły same ograniczą matkę w czerwieniu.
@jandudek2670
@jandudek2670 Жыл бұрын
nie PÓTOREJ tygodnia a półtoRA tygodnia
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Tak wiem. 😊 Jednak zły nawyk wychodzi. 🌷
@jandudek2670
@jandudek2670 Жыл бұрын
@@annakmiecik331
@margaretegrela8989
@margaretegrela8989 Жыл бұрын
nadstawke gniazdowa daje sie wraz z kwitnieniem wierzby a miodnie dajemy z kwitnienien czeresni
@MM-dl7ef
@MM-dl7ef Жыл бұрын
CHCIAŁBYM ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA JEDEN MOMENT NIGY NIKT GO NIE PODNIÓSŁ ; OTÓŻ SĄ TAKIE MIEJSCA NA PASIECZYSKU GDZIE IEDEN CZY DWIE RODZINY ODSTAJĄ ,SŁABO SIĘ ROZWIJAJĄ ,CZĘSTO SIE ROJA W ZIMIE UKŁADAJĄ KŁĄB POD JEDNĄ STRONĘ A W LECIE CZERWIĄ TEŻ JEDNĄ STRONĄ . PORZYTKÓW Z NICH MAŁO I CIĄGŁY KŁOPOT; DOTYCZY TO NIE TYLKO PSZCZÓŁ ,W LESIE WSZYSTKIE DRZEWA ROSNĄ PROSTO AZ W PEWNYM MIEJSCU ROSNĄ KRZYWO ,PNIE POWYKRĘCANE ,W SADZIE PODOBNIE SĄ NIEKTÓRE DRZEWA KTÓRE CHORUJĄ MAJĄ RÓŻNE SZKODNIKI A OWOCÓW MAŁ.WRACAJĄC DO PSZCZÓŁ ,ZAMIAST CENTROWAĆ CZY OBRACAĆ RODNIE WYSTARCZY PRZESUNĄĆ YL W TĄ STRONE GDZIE SIĘ LOKUJĄ ,ALBO NALEŻAŁO BY PRZENIEŚĆ NA INNE MIEJSCE .ŻYCZĘ POWODZENIA.
@ciacho8120
@ciacho8120 Жыл бұрын
Jestem Mariusz. Jak masz na imię? Uśmiechnij się :-))))))
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Anna
@bronislawbez5051
@bronislawbez5051 Жыл бұрын
witam ale ten glos troche drazni czy to glos naturalny .pozdrawiam
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Tak naturalny głos. 😊 Może mikrofon też dokłada ostrości. Jeśli uda mi się dokupić mikrofon , zobaczę czy będzie poprawa. Ale do tego czasu proszę o wyrozumiałość, głosu nie zmienię 😊.
@bronislawbez5051
@bronislawbez5051 Жыл бұрын
@@annakmiecik331 Prosze nie odbierac tego zlosliwie.
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
@@bronislawbez5051 Nie odebrałam. 😊 Będę pracować nad dobrym odbiorem. Dobrze usłyszeć uwagi.
@zbigniew7116
@zbigniew7116 Жыл бұрын
Mógłby Pan sobie darować tej uwagi. Pani ma taki tembr głosu i stara się być miłą.... :)
@barbar209
@barbar209 Жыл бұрын
Hej, ciekawy filmik . Ja mam zamiar założyć miodnie jak zakwitnie jabłoń, nie patrze wtedy czy jest idealnienie zapchana rodnia na krancowych ramkach. Dam w takiej rodzinie folią na środek a zostawię boczne po 2-3uliczki. W tamtym roku tak czekałem jak pani tutaj opisuje i skończyło się zapchaniem rodni nektarem i rójkami. Pozdrawiam.
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Dziękuję. Miło mi, że sie podoba. 🌷Zgadzam się z tymi rojkami, dlatego zawsze powtarzam, że trzeba podchodzić indywidualnie. Każda wiosna jest inna. W tym roku ,u nas mix pogody. Dwa lata temu 15 kwietnia , miałam rójkę na drzewie. Wiosna była wczesna a potem załamanie pogody do połowy maja zimno. W tym roku 2stycznia nosiły pyłek, było 19 stopni ciepła . 😊
@barbar209
@barbar209 Жыл бұрын
Dokładnie tak jak pani pisze. Ja też z małopolskiego- okolice Limanowej więc wiem o jaki "mix pogody" chodzi. Jeszcze raz pozdrawiam i beczki miodu :)
@martapartyka5567
@martapartyka5567 Жыл бұрын
9 ramek krytego czerwiu krytego to musi czerwić turbo matka-baj baj baj
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Zapraszam. Takie matki istnieją. Nie ma ich dużo ale cieszę się, że są.
@beeman1246
@beeman1246 Жыл бұрын
O tej porze czerw moze byc na tych 9-ciu ramkach ale to nie to samo co ramki w czerwcu. Nie lap za slowa.
@margaretegrela8989
@margaretegrela8989 Жыл бұрын
Pszczoly nie grzeja ula tylko klab!!!!!
@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Tak zgadzam się. Kłąb tworzą pszczoły. 🌷
Dlaczego nie ma miodu w nadstawkach? odpowiedź na pytanie:)
10:41
Pasieka Uśmiechnij się
Рет қаралды 22 М.
Гениальное изобретение из обычного стаканчика!
00:31
Лютая физика | Олимпиадная физика
Рет қаралды 4,8 МЛН
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН
Atak Motylicy! Jak przechowuję ramki z suszem
14:37
Pasieka Gromadzyń
Рет қаралды 9 М.
[NV#239] Jak to w końcu jest z tą wolą Bożą? (Q&A#33)
12:28
Langusta na palmie
Рет қаралды 150 М.
Teoretycznie o ramce pracy
12:34
Pasieka Uśmiechnij się
Рет қаралды 27 М.
From Garbage to Gold: Making Pure Beeswax
17:58
Fall Line Ridge
Рет қаралды 2,5 МЛН
#88 Kolejne poszerzenie uli - dodaję dużą miodnię (02.05.2022)
21:02
Tomasz Brożek - Szczepanowicki Bartnik
Рет қаралды 27 М.
Najgorsze co może spotkać pszczelarza.
8:36
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 46 М.
How to make honey | SWR Craftsmanship
44:49
SWR Handwerkskunst
Рет қаралды 1,2 МЛН