Рет қаралды 67
Polskie szkoły stały się wielokulturowe. Wskazują na to badania i raporty, a także codzienna praktyka dyrektorów i dyrektorek, nauczycieli i nauczycielek.
Podczas webinarium z cyklu „Odporna szkoła” dla dyrektora rozmawialiśmy o zmieniającej się szkole wraz z jej lokalnym środowiskiem. O lęku przed zmianą i o tym, jak przekuć go w szansę na rozwój. Rozważaliśmy też szanse i zagrożenia związane z pojawianiem się dzieci i ich rodzin pochodzących z krajów o innej kulturze.
Rozmawialiśmy o tym:
🟣 jak organizować pracę szkoły, by była zgodna z nowymi przepisami regulującymi pobyt dzieci ukraińskich w polskich szkołach
🟣 w jaki sposób szkoły mogą odpowiedzieć na potrzeby związane z wielokulturowością uczniów i uczennic
🟣 jak działać na rzecz przyjęcia dzieci i ich rodzin z doświadczeniem migracji w szkole i innych środowiskach lokalnych
Prelegentami byli:
🌟dr Izabela Czerniejewska - ekspertka z zakresu edukacji wielokulturowej, specjalistka ds. uczniów - imigrantów w ODN w Poznaniu. Wspiera szkoły w przygotowywaniu szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniami migracyjnymi. Zaangażowana jest też w Migrant Info Point w Poznaniu.
🌟dr inż. Grzegorz Gawłowski - dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, doktor nauk inżynieryjno-technicznych. Ekspert w zakresie edukacji osób z doświadczeniem migracji podczas warsztatów projektu „Małopolska otwarta” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
🌟Aleksandra Cupok-Kokoszka - dyrektorka i nauczycielka informatyki w Szkole
Podstawowej nr 4 w Rudzie Śląskiej. Współpracuje z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, jako trenerka i asystentka szkół w ramach programu Szkoła Ucząca Się. Prowadzi szkolenia dla kadry zarządzającej oraz rad pedagogicznych w zakresie strategii nauczania i uczenia się, współpracy nauczycieli i nauczycielek, ewaluacji wewnętrznej i podnoszenia jakości pracy szkół.
Webinarium poprowadził Przemysław Kluge, ekspert edukacyjny i koordynator cyklu „Odporna szkoła” dla dyrektora.
----
Projekt wspierany przez: Norad i Norwegian Refugee Council.
Sieć dyrektorska "Odporna szkoła" organizowana jest przy współpracy programu „Szkoła ucząca się". Program ten jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.
#dyrektor #wielokulturowosc #zmiana #proces #nowyuczen #szkola