Рет қаралды 87
Świat cyfrowy zmienia się w zawrotnym tempie. Uczniowie są nie tylko jego odbiorcami, ale także współtwórcami. Jak w tej sytuacji kształtować odpowiedzialne podejście i uczyć krytycznego myślenia?
Praca nauczyciela w dzisiejszej, cyfrowej rzeczywistości wymaga nowych umiejętności i postaw. O tym, jak skutecznie prowadzić rozmowy z uczniami o mediach i internecie, rozmawialiśmy podczas webinarium z cyklu „Odporna szkoła”.
Podczas spotkania zastanawialiśmy się nad tym, jak:
🔹 rozpoznać dezinformację i uczyć krytycznego myślenia,
🔹 zrozumieć rolę algorytmów i polaryzacji w sieci,
🔹 rozwijać odpowiedzialne podejście do tworzenia i odbioru treści medialnych,
🔹 prowadzić dialog na temat mowy nienawiści i granic wolności w internecie,
🔹 dbać o równowagę między życiem online i offline.
Prelegenci:
🌟 Jarosław Basaj - wychowawca i nauczyciel młodzieży (język polski, informatyka), trener w ogólnopolskich programach edukacyjnych (edukacja medialna, filmowa, polonistyczna). Twórca własnych projektów (warsztaty filmowe, dziennikarskie, komunikacji) i psychoterapeuta.
🌟 Piotr Świerczek - polski dziennikarz telewizyjny. Zdobywca dwóch z rzędu statuetek Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze. Zawodowo związany z telewizją TVN24. Obecnie związany jest z magazynem „Czarno na Białym” w TVN24. Pasjonat lotnictwa i żeglarstwa.
Webinarium poprowadziła Kasia Pijanowska - ekspertka edukacyjna Centrum Edukacji Obywatelskiej i koordynatorka cyklu „Odporna szkoła”.
__________
Działania prowadzone w ramach projektu realizowanego przez Fundację Media Forum przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
#factchecking #dezinformacja #dialog #mowanienawisci #wolnoscslowa #uczen