Mam pytanie. Tajowie częściej posługują się brytyjską czy amerykańską odmianą języka angielskiego?
@blingopl8 ай бұрын
Trudno powiedzieć, nie zauważyłem jakiejś szczególnej tendencji w jedną albo w drugą stronę, ale pewnie prędzej amerykański
@weronikakoodziejczyk324511 ай бұрын
Witam bardzo serdecznie Ostatnio zainteresowałam się różnymi językami i kulturami w innych krajach niż Polska, w tym również Tajlandią. Ja jestem osobą z ograniczeniami wzrokowym i. Radę sobie oczywiście z czytaniem i pisaniem w formie tradycyjnej to znaczy takiej, w której piszę komentarz, ale znam również alfabet Braille'a i oczywiście uczę się posługiwać tym alfabetem również w innych językach, przy okazji ucząc się tych języków. Mam więc pytanie. Jak są postrzegane w Tajlandii osoby niewidome, słabowidzące, poruszające się na wózku inwalidzkim czy o kulach lub miejsce jakieś inne rodzaje niepełnosprawności również związane ze słuchem itd. Mam na myśli wszystkie szczegóły czyli na przykład przy przechodzeniu przez ulicę, czy są pomoce dla takich osób, czy mogę zakładać jakieś swoje firmy, czy dostają jakieś rotację, jak sytuacje takich osób przedstawiają się w szkołach czy na uczelniach, jak ludzie tam mieszkający postrzegają zarówno swoich, jak również takie osoby z niepełnosprawności ani zza granicy itd. Czy jest znak rozpoznawczy takich osób powiedzmy biała laska, czy jakaś opaska, czy może jeszcze coś innego?Dosłownie chodzi mi o wszystko, również związane powiedzmy z orientacją seksualną itd. Pozdrawiam bardzo serdecznie i jeżeli jest to możliwe, to proszę albo o pisemną odpowiedź, albo jeśli byłoby dużo informacji, a byłaby taka możliwość, to proszę o nagranie filmiku pod tym kontem, również jeśli trzeba odnowić wizę na przykład jeśli ktoś nie może udać się, żeby odnowić wizę, ponieważ nie widzi, albo jeździ na wózku inwalidzkim czy chodzi o kulach, czy są jakieś ulgi podatkowe dla takich osób, dofinansowanie sprzętu specjalistycznego ułatwiającego funkcjonowanie. Podsumowując, jaki standard życia w Tajlandii mają osoby z niepełnosprawnościami i jek są postrzegane, oraz jak są postrzegane osoby z odmienną orientacją seksualną. Dziękuję i pozdrawiam. Z nadzieją oczekuję odpowiedzi.
@blingopl11 ай бұрын
Nie znam nikogo w podobnej sytuacji do Twojej, więc trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytania, ale na pewno codzienne życie w Tajlandii byłoby dla Ciebie dużo trudniejsze niż Polsce. Choćby zwykłe poruszanie się po mieście: wąskie chodniki lub ich brak, wysokie krawężniki, niewiele przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną, nieustępowanie pieszym itd. Podejście do różnych orientacji seksualnych jest na pewno luźniejsze niż w Polsce. Nie wiem nic na temat ulg podatkowych, dodatkowych przywilejów czy pomocy socjalnej dla takich osób, ale mogę się założyć, że na pewno nie jest lepiej niż w Polsce. Tutaj państwo raczej niespecjalnie pomaga ludziom w trudnej sytuacji i każdy musi sobie radzić sam.
@magorzatamargaret29410 ай бұрын
@@blingopl i to jest bardzo zdrowe podejscie, bo niestety w Polsce i niektorych innych krajach europejskich to ''pomaganie'' wytworzylo cale masy patologii na ktora musza pracowac zdrowi, normalni ludzie...
@walterhunter88888 ай бұрын
Na wizie edukacyjnej 5 lat chyba można być w przypadku studiów doktoranckich?
@blingopl8 ай бұрын
Studiowanie na uczelni to trochę inny przypadek, wtedy chyba tak
@lukksen9 ай бұрын
witam...czy mozna uczyc sie angielskiego w Taj i skorzystac z wizy edukacyjnej czy tylko jezyk tajski wchodzi w gre?
@blingopl9 ай бұрын
Nie wiem, nie słyszałem o takim przypadku
@rawemon Жыл бұрын
Do jakiego kraju wyjechać z Tajlandii na 1 dzień żeby przedłużyć wizę turystyczną za w miarę niewielkie pieniądze?
@blingopl Жыл бұрын
W innym kraju nie przedłużysz wizy turystycznej, możesz ewentualnie dostać nową, ale mogą Ci odmówić wydania 2 wiz turystycznych w krótkim czasie.
@rawemon Жыл бұрын
@@blingopl Chodziło mi do jakiego kraju wyjazd na 1 dzień będzie najmniej kosztowny. Potem wracam, by dostać kolejną wizę w Tajlandii.
@blingopl Жыл бұрын
@@rawemon Wybrałbym Malezję, bo tam nie musisz płacić za wizę
@marcamper Жыл бұрын
Część, dzięki za ten film, dużo w nim wartościowej wiedzy 😁 Mam 2 pytania jaką aplikację na telefon byś polecił do nauki języka Tajskiego? Czy wizy turystycznej nie można przedłużać lub występować o nową, tak że bym mógł mieszkać tam przez kilka lat? Zakładam że oczywiście musiałbym wyjeżdżać za granicę przy każdym przedłużeniu, ale czy nie byłoby jakichś innych problemów z nową wizą?
@blingopl Жыл бұрын
1. Nie polecę Ci żadnej aplikacji do nauki tajskiego, bo z żadnej nie korzystam. Po prostu szkoda mi na to czasu, bo jeśli mieszkasz w kraju, którego języka się uczysz, to możliwości są ogromne. Nawet krótkie wyjście z domu więcej mnie nauczy niż najlepsza aplikacja. 2. Na samych wizach turystycznych na pewno nie da się tu spędzić kilku lat. Dostaniesz jedną, może drugą, ale nie da się tak w nieskończoność.
@MaximillianCallender Жыл бұрын
Polecam Ling i LingoDeer :) korzystam z obydwu i można się sporo nauczyć
@Matsuris11 ай бұрын
Fajny filmik, akurat ser i inne syfy z Polski których tu nie ma to duży plus. :) Wiza do ogarnięcia i też nie uważam tego jako minus :) a co do pieszych to bardzo dobrze, tylko u nas jest ta idiotyczna zasada że pieszy ma pierwszeństwo, zawsze to było dla mnie głupie że trzeba zatrzymywać cały samochód i tracić paliwo itd po to żeby pieszy sobie przeszedł, przecież pieszy jak poczeka to nic mu się nie l stanie, a jeśli samochód stoi to pali paliwo i zatruwa środowisko, ponownie ruszając zużywa najwięcej paliwa. Wg. Mnie minusy o których mówisz to w zasadzie plusy. Wiza też odgranicza ludzi którzy chcą tu zalegać i siać patologie od ludzi którzy naprawdę coś dobrego wniosą dla kraju. Pozdrawiam z Bangkoku!!
@magorzatamargaret29410 ай бұрын
Jestem teraz w Niemczech, bylam chwile w Czechach i tu nie ma tego kretynizmu z zatrzymywaniem sie na sile przed pasami, bo moze ktos przejdzie....a moze nie Chetnie tez bym wyjechala do Azji, ale kurcze padam w takich temperaturach....
@ErtixPoke8 ай бұрын
Co jest złego w zatrzymywaniu się na pasach i w polskim serze?