Jak wielka może być planeta skalista? - AstroFon

  Рет қаралды 104,768

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

Jak to jest z wielkościami planet? Czy mają one jakiś maksymalny rozmiar jaki mogą osiągnąć? Jak wielka może być planeta skalista, a jak duża może "urosnąć" planeta gazowa? Czy bardziej masywna planeta będzie zawsze większa? AstroFon czas zacząć!
00:00 Wstęp i ciekawy komentarz
00:29 Dlaczego planety skaliste nie mogą być wielkości Jowisza?
05:11 Co to są Blanety?
07:02 Temperatura czarnej dziury
08:53 Kącik Heretyka
10:21 Siłownia w obrotowym pączku
12:30 AstroSuchar i zakończenie
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZbin pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - www.patronite.pl/astrofaza - Więcej szczegółów na profiluw linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZbin. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 / @astrofaza
❤️ KOSZULKI I KUBKI w Astrosklepie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 goo.gl/RyNfUE
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ goo.gl/D3Zy1J
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ goo.gl/5geRif
✔️ Centrum dowodzenia - www.astrofaza.pl
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ kzbin.info?s...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
✳️ LINKI Z ODCINKA ✳️
Seager et al. 2008 - arxiv.org/pdf/0707.2895v1.pdf
Lopez i Fortney 2013 - arxiv.org/pdf/1311.0329v1.pdf
Lammer et al. 2014 - bit.ly/3oKCkQM
🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek
- zdjęcia i montaż: Kamil Ziółkowski
- selekcja komentarzy: Dawid Kułakowski
🎵 MUZYKA 🎵
Welcome To Detroit 3 - Anders Bothén
Organic Textures 2 - Johannes Bornlöf
2001 A Space Odyssey - The Monolith On The Moon
Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер: 462
@Brick_One_A_Lego_Story
@Brick_One_A_Lego_Story 3 жыл бұрын
11:16 "A wtedy nasza głowa poruszała się z mniejszą prędkością niż nasze głowy" Poznałem straszliwą prawdę: Astrofaza to wielogłowy kosmita.
@szymi5946
@szymi5946 3 жыл бұрын
Mam ciekawe pytanie odnośnie czasu. Pozwolę pomóc sobie na przykładzie interstellar. Kiedy Brand i Cooper lecieli na planetę Miller, Romilly został na pokładzie, krążąc wokół czarnej dziury. Czy gdyby skontaktował się z Cooperem i Brand, w momencie kiedy oni zbliżali się do planety Miller to słyszałby ich głos w slowmo? (chodzi mi o dylatacje czasu)
@ImieNazwiskoOK
@ImieNazwiskoOK 3 жыл бұрын
Właściwie.... Tak (raczej)
@zejon9053
@zejon9053 3 жыл бұрын
Tak średnio, dylatacja czasu spowodowałaby że musiałby czekać na odpowiedź znacznie dłużej, ale nie ona jest najgorszym problemem, ale to że w takich warunkach światło doznaje przesunieć dopplerowkich. Na pewno sygnał w jedną, jak i drugą stronę byłby zniekształcony, ale również łapali by jego sygnał na innej częstotliwości, w ekstremalnych przypadkach może nawet nie na falach radiowych, tylko w podczerwieni, lub świetle widzialnym (o ile dobrze pamiętam) także kicha, natomiast ich odpowiedź odwrotnie, miała by przesunięcie ku czerwieni, fala zrobiła by się dłuższa i ten co został mógłby nie być w stanie jej odebrać jeśli przekroczyła by ona zdolności odbiorcze jego sprzętu.
@Ari-ss7pm
@Ari-ss7pm 2 жыл бұрын
nie. Technicznie nie, bo przyrządy nie odbierałyby takiego sygnału. A gdyby nie technicznie, to ten sygnał. Ta wiadomość. Nie była by w ogóle odbierana na millerze. Dlaczego? - ten sygnał byłby wydłużony, fakt. Ale gdy sygnał się "wydłuża" traci swoją wartość w próżni bo będzie się on "fizycznie" wydłużał. Czyli jego koniec będzie w innej grawitacji niż jego początek. A jeszcze pomijając ten fakt wydłużone sygnały nie będą odbierane w masywniejszych od nich miejscach ponieważ czas tam "płynie" o wiele wolniej. a dla sygnału a wiele szybciej i zostanie on odebrany jako pojedyńcze uderzenie bądź jako bardzo długi sygnał/sporą ilość sygnałów/w ogóle nie zostanie odebrany. Tego nie wiemy. Ale jeżeli pierwsza opcja była by prawidłowa to podpowiem w jej zrozumieniu: wyobraź sobie że sygnał jest długim dźwiękiem podążającym "z prędkością dźwięku". Na przykład jakiś utwórz. To ten utwór zostałby sformatowany w jedno porządne uderzenie a nie w "dźwięk" a w tym przykładzie w "sygnał" Nie wiem czy coś rozumiesz. Nie umiem niczego tłumaczyć w życiu. pozdrawiam ariEL proszek do prania
@Ari-ss7pm
@Ari-ss7pm 2 жыл бұрын
@@zejon9053 jeżeli ktoś przyczyta mój drugi komentarz i komentarz pana Zejon'a zobaczy, że pisaliśmy o tym samym (dopplerze). Tylko że ja posłużyłem się przykładem sygnału i dźwięku a pan Zejon światłem i przesunięciem dopplera
@mariuszbrzeczyszczykiewicz6461
@mariuszbrzeczyszczykiewicz6461 3 жыл бұрын
Czy dana pora roku jest lepsza pod względem obserwacji gwiazd, planet itd., czy po prostu wystarczy że niebo jest bezchmurne i jest dosyć ciemno? Czy jasność księżyca ma duży wpływ na te obserwacje? Od czego zależy pojawianie się i znikanie na niebie starlink'ów? Raz można zobaczyć je jak przelatują przez prawie całą długość widocznego nieba, a czasem pojawiają się tylko nad nami i od razu znikają.
@zejon9053
@zejon9053 3 жыл бұрын
1. Pór roku głównie używa się do określania najlepszych momentów na obserwacje konkretnych obiektów, czy też grup obiektów ze względu na ich położenie na niebie np. W Polsce latem w zenicie widnieje wielki wóz, znowu zimą zastępuje go kasjopea. Fakt, z technicznego punktu widzenia brak chmur oraz ciemność to podstawa, ale pory roku mają również tu swój udział np. Wilgotnością powietrza która już ma wpływ na np. Seeing, a to już dość kluczowa sprawa która określa szczegółowość twoich obserwacji, im lepszy seeing, tym więcej szczegółów obserwowanego obiektu widzisz. 2. Ma wpływ, jak duży to zależy od wielu czynników m.in. Jego faza, pozycja na niebie względem obiektu który obserwujesz (im bliżej, tym gorzej) czułość twojego sprzętu oraz ogólne warunki pogodowe, oświetleniowe itd. Wypada też uwzględnić, czy prowadzisz obserwacje jako takie, czy zbierasz materiał do stacka, oko jakoś się dopasuje, ale w astrofotografi światło księżyca może mieć negatywny wpływ na jakość zbieranego materiału. 3. Okres widoczności starlinka, jak i każdego innego satelity zależy głównie od pozycji jego i słońca na niebie, czyli tego pod jakim kątem pada na niego światło oraz może ,,paru" pomniejszych rzeczy np. Jak jest ustawiony, warunki pogodowe, jakie ma maksymalne magnitudo etc.
@mariuszbrzeczyszczykiewicz6461
@mariuszbrzeczyszczykiewicz6461 3 жыл бұрын
@@zejon9053 Dzięki wielkie za odpowiedź :D
@WisniaPL91
@WisniaPL91 3 жыл бұрын
Co sądzisz o filmie Marsjanin z 2015 roku? Czy są tam zawarte jakiekolwiek prawdziwe symulacje jakie miały by miejsce w razie prawdziwego takiego zdarzenia ?
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 3 жыл бұрын
Nie wiem czy to że główny bohater przeżył jest realne, ale sama misja wg mnie była wzorowana na planie wyprawy pod nazwą "Mars direct". Jest sporo o tym w sieci.
@kipsed8428
@kipsed8428 3 жыл бұрын
@@WisniaPL91 +1 jak ja nienawidzę ludzi co się tak reklamują jak ZNAMCIE, masakra
@ARECZKO123
@ARECZKO123 3 жыл бұрын
Czy mieszkańcy kosmosu mają prąd elektryczny? - Nie, bo nie mają uziemienia.
@Topesz
@Topesz 3 жыл бұрын
mają umarsienie 🤣
@ARECZKO123
@ARECZKO123 3 жыл бұрын
@@Topesz 🤣🤣
@zejon9053
@zejon9053 3 жыл бұрын
Na blanetach, ŁO PANIE! Tam się mają fajnie, nam słońce wykituje, światło zakręci i kicha.. U nich nawet jeśli mieliby wpaść do swej ,,opiekunki", to zawsze mogą sie modlić by rotowała, ubezpieczenie lepsze niż w prowidencie :D
@TDeGhOs
@TDeGhOs 3 жыл бұрын
Kocham ziomka z początkowym komentarzem
@NessKIy
@NessKIy 3 жыл бұрын
Świetna sprawa z tymi rozdziałami na odcinkach ;)
@koliber_cb
@koliber_cb 3 жыл бұрын
Dziękuję 😉
@Witekosm
@Witekosm 3 жыл бұрын
Ogromny plus za początek :D
@secspl
@secspl 3 жыл бұрын
Odcinek super,
@plitea
@plitea 3 жыл бұрын
Jak zwykle, super odcinek :D
@SklepPeptiline
@SklepPeptiline 3 жыл бұрын
11:19 „Nasza głowa poruszałby się szybciej niż nasze głowy” PIERWSZA NA ŚWIECIE SIŁOWNIA DLA HYDR
@reginahudzik5533
@reginahudzik5533 3 жыл бұрын
Lukier😏😏❤❤.Uwielbiam.
@MRMajdanos
@MRMajdanos 3 жыл бұрын
Czy teoretycznie to co nazywamy kosmosem moze być tak naprawde czarna dziura w innej nieznanaj nam przestrzeni ?
@Szwagier__
@Szwagier__ 3 жыл бұрын
@Randki ZNAMCIE Piękne animacje 👉 kzbin.info/door/Et9s6RLR5oRnlpiWDrDM0Q
@spizgunbl2245
@spizgunbl2245 3 жыл бұрын
@@Szwagier__ serio?
@eremka23
@eremka23 3 жыл бұрын
Stary Kocham Twoj kanal :) Robsz niesamowita robote :) Dzieki
@rafaloki95
@rafaloki95 3 жыл бұрын
hehe blaneta :-DDDD
@raddd4635
@raddd4635 3 жыл бұрын
:-DDD
@daid1906
@daid1906 3 жыл бұрын
kronrzy wkół dżarnej dziury :-DDDD
@raddd4635
@raddd4635 3 жыл бұрын
@daid1906 :-DDD
@krzysio19100
@krzysio19100 3 жыл бұрын
@@raddd4635 ;-D
@loumotovlog
@loumotovlog 3 жыл бұрын
Benis
@plk003
@plk003 3 жыл бұрын
Dawno się tak nie uśmiałem:)
@pawekrajewski2959
@pawekrajewski2959 3 жыл бұрын
Dobry suchar🤣👍 Pozdrawiam.
@KASTARENTA
@KASTARENTA 3 жыл бұрын
Hej, jestem ciekaw jak upływał by czas na takich blanetach. Czy jeśli było by ich tam załóżmy 10 na różnych orbitach, w różnych odstępach i po różnych stronach czarnej dziury 😊 ciekawi mnie ta dylatacja czasu 😎
@dorisb3427
@dorisb3427 3 жыл бұрын
10:17 w trakcie czytania informacji, że pisane na szybko, aby NASA nie zablokowała przekazu wyskoczyła mi reklama. Przypadek? 😆
@liliana.k95
@liliana.k95 3 жыл бұрын
Nie sądzę :D
@uzytkownikgoogle9304
@uzytkownikgoogle9304 3 жыл бұрын
ciekawie
@kth9946
@kth9946 3 жыл бұрын
ale się zaśmiałam z tego suchary był serio zarąbisty!!!
@MrRGBable
@MrRGBable 2 жыл бұрын
ale super info z tymi rozmarami planet
@krzysztofp5667
@krzysztofp5667 3 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek
@drakonofficial8682
@drakonofficial8682 3 жыл бұрын
Fajny materiał
@cziterix247
@cziterix247 3 жыл бұрын
Oj kocham tego gościa z konkika heretyka
@sebastianmargol5494
@sebastianmargol5494 3 жыл бұрын
W jednym z odcinków mówiłeś jaką grawitację jest w stanie wytrzymać ludzkie ciało ale nie powiedziałeś nic o sercu. Czy serce wytrzymało by większą grawitację od naszej? I czy w grawitacji nawet 1.5x większej nie mielibyśmy problemów z ciśnieniem krwi oraz z niedotlenieniem niektórych organów? Jeżeli mózg astronautów w przestrzeni kosmicznej zmienia delikatnie swoje położenie to w takich warunkach również powinien to zrobić. Wiem że to pytanie bardziej z zakresu biologii ale może coś wiesz na ten temat :D Pozdrawiam.
@pewneosoby2108
@pewneosoby2108 3 жыл бұрын
Jak byk!
@TheMon2137
@TheMon2137 3 жыл бұрын
Co do czarnych dziur warto wspomnieć o jednostkach plancka, na przykład temperaturze plancka która jest teoretycznie granicą i powyżej niej cząstki mają tak duża energie, że powinny się zamienić w czarną dziurę, chyba nic nie pokręciłem
@RichZonePL
@RichZonePL 3 жыл бұрын
Pytanie: Jak powszechnie wiadomo nasza galaktyka nieuchronnie zbliża się do Andromedy. Konsekwencją tego zbliżania będzie połączenie się tych galaktyk. Samo połączenie się galaktyk nie musi być dla nas śmiercionośne, ponieważ gwiazdy są bardzo oddalone od siebie - o ile będziemy mieć odrobinę szczęścia. Tu bardziej martwi mnie fakt połączenia się czarnych dziur w tych galaktykach. Nasza czarna dziura Sagittarius A* ma masę około 4 mln mas Słońca natomiast masa czarnej dziury znajdującej się w centrum Andromedy to aż 100 mln mas Słońca. Pytam więc - jak takie zdarzenie, które wytworzy fale grawitacyjne na niespotykaną skalę wpłynie na nas i na inne ciała niebieskie w najbliższym sąsiedztwie?. Czy tak silne fale nie "rozerwą" nas na strzępy? Wiemy przecież, że siły pływowe wokół horyzontu zdarzeń potrafią wywołać tzw. zjawisko Spaghettizacji. Czy ktoś to zbadał? Nie chce umierać za miliard lat :)
@megahipcio2887
@megahipcio2887 3 жыл бұрын
Spokojnie fale grawitacyjne będą najmniejszym problemem. No chyba, że będziesz z Marsjanami i Zeta Reticulanami podziwiał to zjawisko baaaarrdzo baaaardzo blisko.
@kocur2914
@kocur2914 3 жыл бұрын
Jakie są najbardziej ekstremalne warunki w których może żyć człowiek ?
@sagdeg6896
@sagdeg6896 3 жыл бұрын
Masz na myśli np planete?
@kocur2914
@kocur2914 3 жыл бұрын
@Człowiek-Przemek czm masz więcej like-ów niż mój komentarz xD
@KoRn13031994
@KoRn13031994 3 жыл бұрын
Za sam początek jest już łapka w górę (ale nie jest to kreskówka, a anime :))xD :) pozdrawiam!
@kaczmarek77
@kaczmarek77 3 жыл бұрын
Przyszedłem tu tylko po to by napisać że kocham ( no homo bro 😅) bardzo cenię twoje filmy i proszę o więcej! Ah! Życzę ci byś był cytowany i puszczany na online-lekcjach gimnazjalistów i licealistów
@TheNickram
@TheNickram 3 жыл бұрын
Od czego zależy czy czarna dziura jest "aktywna" czy "spokojna"?
@edixir1877
@edixir1877 3 жыл бұрын
Wydaje mi się, że wszechświat (albo miejsce w którym jest, bo sam wszechświat zaczął się od wielkiego wybuchu) nie miało nigdy początku, ani końca i jest jest nieskończenie duże. Nasza planeta Ziemia ma koniec, ponieważ jest okrągła i kiedy pójdziemy na wprost zatoczymy koło i wrócimy z drugiej strony. Wszechświat nie może mieć końca, bo za jego ,, końcem" jest ciągle jeszcze coś, czyli na przykład inny może, drugi wszechświat, ale przestrzeń jest nieskończona. To może wszechświat (przestrzeń) jest kulą? Ale tą kulę musi coś otaczać, tak jak Ziemię pustka, co nie? Możemy poruszać się również do góry, w dół, na ukos i tym podobne (chociaż w wszechświecie, pustce nie ma orientacji góra dół i na ukos, bo nie ma grawitacji i możemy być do góry nogami, nie wiedząc tego). Szybko mówiąc: czy wszechświat jest nieskończony i nie ma granic?
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Wiadomo prawie napewno ze wszechświat nie ma granic, nie ma granic i nie ma środka ale czy jest skończony czy nie tego nikt nie wie. Były metody pomiaru krzywizny wszechświata ale one są obarczone błędem, jeśli wszechświat jest zakrzywiony (i skończony) musi być conajmniej 1000 razy większy od tego który widzimy. Płaski wszechświat oznacza nieskończony wszechświat, obecnie wszechświat wydaje się „prawie” płaski.
@koprolity
@koprolity 3 жыл бұрын
Moglibyśmy się osiedlić na planecie w całości pokrytej oceanem, najlepszym dowodem na to jest film "Wodny świat".
@TYSZANKA80
@TYSZANKA80 3 жыл бұрын
Tak i bylibyśmy rybami ałuuu 👻
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 3 жыл бұрын
Dziadu, ten film to klapa i nikt nie chce się dziś nawet przyznawać że grał w nim. Twoje klocki Koprolity które stawiasz w sekcji komentarzy są jak zwykle nie do prze...😁s💩 rania
@TYSZANKA80
@TYSZANKA80 3 жыл бұрын
@@Blejk_Karington spadłem z krzesła
@dawidstroisz7377
@dawidstroisz7377 3 жыл бұрын
A może tak o gwiazdach kontaktowych? Interesuje mnie na czym polega ich układ, jakimi prawami fizycznymi się podpierają, dlaczego się nie scalą w pełną jedność? Pozdrawiam
@user-ed5up6pp1y
@user-ed5up6pp1y 3 жыл бұрын
Czy można by było "utworzyć planetę"? Oczywiście pomijając takie problemy jak uzyskanie budulca, nadanie jej prędkości orbitalnej czy obrotu. Pozdrawiam wszystkich
@merovik1774
@merovik1774 3 жыл бұрын
Jakie polecasz gry o tematyce astronomicznej? Nie licząc kerbal space program bo to klasyk hah
@qbek_san
@qbek_san 3 жыл бұрын
EVE Online jeśli lubisz rozbudowane MMO, Stellaris jak lubisz strategie
@vilczur468
@vilczur468 3 жыл бұрын
No mans sky
@donpablo8357
@donpablo8357 3 жыл бұрын
Mam nadzieję że będzie w odcinku Co jeśli w naszym wszechświecie już była era czarnych dziur i wszystkie czarne dziury które były połączyły się w jedną czarną dziurę która posiada całą masę i materię i właśnie wtedy miał miejsce wielki wybuch kiedy całą materię wchłonęła. I my nie możemy spojrzeć dalej niż te 13,5 mld lat bo przecież nic nie może wydostać się z czarnej dziury i nam się wydaje że to tylko obserwowalny wszechświat a tak naprawdę to co widzimy to cały wszechświat. W taki sposób ciągle wszechświat się kończy i zaczyna w nieskończoność, wiem że wtedy była by czarna dziura w czarnej dziurze i masa każdej kolejnej była by "taka sama" bo materii w kosmosie nie przybywa tylko jest tyle samo( chyba że tak). Mam więcej rozważań co do tej teorii ale nie wiem czy ma sens bytu. Co o tym myślisz, jest w tym jakiś sens.Pozdrawiam
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Czarne dziury nie wybuchają wiec teoria raczej kiepskawa, nie otrzymasz wybuchu z olbrzymiej czarnej dziury
@KamilBrzostowski
@KamilBrzostowski 3 жыл бұрын
Zakładajcie czapeczki z anteną pioruny tylko na to czekają.
@nikt172
@nikt172 3 жыл бұрын
Dobry sposób na selekcję naturalną
@arekzawistowski2609
@arekzawistowski2609 3 жыл бұрын
Co do planet skalistych i gazowych. Jak określa się rodzaj planety? Czy jeśli planeta jest gazowa to musi posiadać te warstwy?
@Blablabla-ol2tr
@Blablabla-ol2tr 3 жыл бұрын
Jeśli taka planeta jest przy okazji ogrem to tak, ma warstwy
@Szwagier__
@Szwagier__ 3 жыл бұрын
@@Blablabla-ol2tr lub cebulą
@Antares-mo6xh
@Antares-mo6xh 3 жыл бұрын
[P] Mam kilka pytań. Piszę książkę sci fi. Czy jest jakiś sposób żeby dotrzeć do odległych gwiazd szybciej niż światło? (Tunele czasoprzestrzenne, przejście do innych wymiarów) dałoby się jakoś wejść z trzeciego do czwartego wymiaru? Czy wtedy my byśmy stali się czterowymiarowi? Oraz czy dałoby się z niego wrócić z powrotem do trzeciego? Jaki paradoks mógłby powstać przy takiej podróży? Widzielibyśmy siebie z przeszłości? Kolejne pytanie z tej beczki: w jaki sposób cywilizacje międzygwiezdne/galaktyczne mogłyby funkcjonować? Byłoby możliwe wybudowanie tunelów czasoprzestrzennych, komunikacja "internetowa" bez opóźnienia (np. Kwantowa/sparowanych cząstek). Oraz czy masowa podróż w nieznane rejony odbywałaby się za pomocą wielu małych pojazdów, oraz czy podróż dużym statkiem ma jakikolwiek sens? Na koniec: czy da się według obecnej wiedzy przenieść gdzieś jakąś planetę/gwiazdę /czarną dziurę. Jeśli tak, to czy da się użyć czarnej dziury jako napęd kosmiczny? Pozdrawiam :)
@Adixd09
@Adixd09 3 жыл бұрын
A co byś powiedział na temat zbudowania bazy/bunkra, który produkował by sam żywność oraz energię elektryczną na Księżycu tak dużej żeby np. pomieścić około miliona ludzi i mogliby się tam poruszać i żyć bezproblemowo? Czy jest to wgl wykonalne?
@MrEquinoxs
@MrEquinoxs 3 жыл бұрын
Co byłoby korzystniejsze dla rozwoju życia na planecie? Planeta skalista, która posiada wodę, ale rowniez tereny skaliste wystające ponad jej poziom, czy taka, ktorej powierzchnia bedzie pokryta w całości wodą?
@kajot90
@kajot90 3 жыл бұрын
Astrofaza pan naukowiec > :)
@VCN01
@VCN01 3 жыл бұрын
Hej, ale na pytanie co do temperatury czarnej dziury już kiedyś odpowiadałeś w AstroFonie!
@mickispalstaff
@mickispalstaff 3 жыл бұрын
Czy ciemna materia może być „budulcem” przestrzeni? Pozdrawiam.
@montechristo6571
@montechristo6571 3 жыл бұрын
Jak wielką planetę skalistą możemy spotkać to zależy od tego na jakim etapie ewolucji jest wszechświat. Ewolucja zaczęła się od wodoru i helu, dlatego nie spotykamy dużych planet skalistych, bo nie ma jeszcze odpowiedniej ilości materiału. W universe sandbox'ie, karmiłem Ziemię coraz to większymi meteorytami z czystego żelaza. Zanim nasza planeta zapadła się do czarnej dziury, osiągnęła ponad 45tyś mas słońca. Pewnie przytyła by jeszcze bardziej gdyby nie duże energie zderzeń.
@pro-g4333
@pro-g4333 3 жыл бұрын
Kiedy wspomniałeś o lodowym gigancie jakim jest neptun wpadła mi do głowy ciekawa koncepcja. Co by się stało z plutonem gdyby nagle znalazł się na orbicie np. Ziemi Chodzi mi oto że ten lód by się zapewnr rozpuścił i jak by to wpłynęło na całą planetę
@Mateyanu
@Mateyanu 3 жыл бұрын
Opowiesz coś o gwiazdach kontaktowych? Wyglądają na ciekawe obiekty.
@n3th
@n3th 3 жыл бұрын
Czy istnieją jakieś krytyczne masy dla danych ciał niebieskich, po przekroczeniu których zmieniają się planeta w gwiazdę, gwiazda w czarną dziurę? Czy to w ogóle są zupełnie różne typy obiektów? Jeśli przykładowo do masy ziemi sukcesywnie dodawalibyśmy masę, to co się z nią stanie?
@MattechPC
@MattechPC 3 жыл бұрын
A może zamiast budować obrotowe pączki lepiej używać skafandrow z domieszkami metali oddziałujących magnetycznie ? Zakładamy że kombinezon byłby jak luźny jak zwykła bluzka a gęstość metalu w skafandrze byłaby tak rozłożona żeby symulować ziemską grawitację. Oczywiście stojąc na jakimś magnesie
@woiteq320bezfilmow9
@woiteq320bezfilmow9 3 жыл бұрын
Myślałem, że Blanety, to zwykłe planety, tylko pisane przez pierwszych.
@piotrek9005sc
@piotrek9005sc 3 жыл бұрын
jak to nie, zapakować wszystko na pontony i jazda :P
@technics6215
@technics6215 2 жыл бұрын
Jeszcze prędkość obrotu wokół osi ma znaczenie. Jeżeli obraca sie szybko to w środku jest trochę mniejsze ciśnienie.
@wiktorstepien1828
@wiktorstepien1828 3 жыл бұрын
Czy odkryliśmy już wszystkie pierwiastki we wszechświecie czy w dalekiej przeszłości odkryjemy jeszcze jakieś?
@bateryjkaplbateryjkapl4210
@bateryjkaplbateryjkapl4210 3 жыл бұрын
Powiesz coś o gwiazdach kontaktowych
@defiblyratorrr2676
@defiblyratorrr2676 3 жыл бұрын
Na astronarium jest
@kamilratowski2136
@kamilratowski2136 3 жыл бұрын
Siłownia w kosmosie? Po co kombinować z wirującym pączkiem kiedy gumy oporowe olewają grawitację :D
@michaellzo4521
@michaellzo4521 3 жыл бұрын
Siemka. Ja z taką dziwną rozkminą (pytaniem) na temat naszego księżyca. Jak to jest z tymi fazami księżyca? I drugie, jak księżyc odbija światło skoro są takie dni, że księżyc i słońce są na jednym niebie? Pozdrawiam.
@mpoland7212
@mpoland7212 3 жыл бұрын
Co powiesz o gwiazdach kontaktowych
@awolski8088
@awolski8088 3 жыл бұрын
Ostatni! 😁
@TYSZANKA80
@TYSZANKA80 3 жыл бұрын
Będą 1
@johnyr32
@johnyr32 3 жыл бұрын
nieprawda to ja byłem ostatni!
@awolski8088
@awolski8088 3 жыл бұрын
@@johnyr32 Nie, bo ja 😉
@BusyBeeFromAnotherDimension
@BusyBeeFromAnotherDimension 3 жыл бұрын
Czy obiekty zbudowane z antymaterii widziane przez nas posiadają jakieś specyficzne cechy za pomoca których mozna było by je rozróżnić?(nie licząc anihilacji) Teoretycznie mogli byśmy spotkać antyprzybyszów z kosmosu w swoim antystatku i podczas próby kontaktu mógłby sie zrobić niezły sajgon. Czy naukowcy badając kosmos w ogóle biorą pod uwagę taką możliwość? Teoretycznie nawet niewielka antyskała mogła by doprowadzić do potężnej eksplozji w naszej atmosferze.
@szymon6236
@szymon6236 3 жыл бұрын
Mógłbyś spróbować pokazać na odcinku jak wygląda zagięcie czasoprzestrzeni, ale w 3d nie tak jak jest to zazwyczaj przedstawione na obrazkach w rzucie 2d czyli studnia ciągnąca się w dół? Bo taka dziura w czaoprzestrzeni jest przecież wokół całej czarnej dziury,a nie punktowo. Pozdrawiam 😁
@Astrofaza
@Astrofaza 3 жыл бұрын
Mamy taka animacje w odcinku czarne dziury władcy czasu i przestrzeni
@Chapiirinko
@Chapiirinko 3 жыл бұрын
Ja mam pytanko. Czy za miliardy lat jest możliwe ze ziema zostanie pochłonięta przez czarną dziurę? I czy jest wiadomo co wtedy może sie stać?
@teemonek
@teemonek 3 жыл бұрын
Witam, jak astronauci nawigują w kosmosie? Skoro lecą np. z Ziemi na Księżyc ok 48 godzin, to muszę lecieć w miejsce, w którym on się znajdzie za jakiś czas. Jak odbywa się nawigacja, co jest punktem odniesienia? Słońce? Gwiazdy? Jak odnoszą się do tego komputery, czujniki?
@neativ13
@neativ13 3 жыл бұрын
Czyja będzie planeta , firma, ktora organizuje, państwo , z której pochodzi firma lub odkrywcy?
@Weisior
@Weisior 3 жыл бұрын
8:50 A więc jeżeli istnieje różnica temperatur między czarną dziurą a promieniowaniem tła, to powinniśmy być w stanie bez problemu wykryć taką czarną dziurę tylko na podstawie jej wyróżniającej się sygnatury względem otoczenia? Po za tym jeśli czarna dziura pochłania wszystko, to czy robi to także z fotonami promieniowania reliktowego?
@hansolo8919
@hansolo8919 3 жыл бұрын
Pozdrawiam 5
@and_rju
@and_rju 3 жыл бұрын
czyli zakładając, że planeta jest skalista i będziemy dodawać stale masy (np cały czas będzie wpadać masa z przestrzeni kosmicznej) to po przekroczeniu pewnej masy zacznie się jakiś proces, który spowoduje coś jak "odpalenie się" gwiazdy ?
@benios75m81
@benios75m81 3 жыл бұрын
Czy gdyby do jakiegoś czerwonego nadolbrzyma dokładać wciąż masę to mógłby pod wpływem ogromnej grawitacji zapaść się w osobliwość i tym samym stać się czarną dziurą jeszcze przed supernovą?
@TheNiko1321
@TheNiko1321 3 жыл бұрын
Czy poświęciłbyś chwilę na omówienie tzw. "Gwiazd kontaktowych"? Czym one są ? Głupie pytanie ale chętnie bym posłuchał na ich temat więcej
@MegaRaptor9
@MegaRaptor9 3 жыл бұрын
Jakiż przypadek, że pytasz się o gwiazdy kontaktowe akurat tego samego dnia gdy powstał o nich odcinek na Astronarium
@TheNiko1321
@TheNiko1321 3 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 poważnie?🤔
@kapitanpatelnia5142
@kapitanpatelnia5142 3 жыл бұрын
Skoro za promieniowanie widzialne odpowiadają fotony, to czy inne rodzaje promieniowania (radiowe, podczerwone, mikrofalowe itd) także mają swoje cząstki?
@dorotaweltmeister4646
@dorotaweltmeister4646 3 жыл бұрын
W jaki sposób bada się rozkład masy w kosmosie?
@najdzel99
@najdzel99 2 жыл бұрын
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta :)
@krzysztofpopioek6006
@krzysztofpopioek6006 3 жыл бұрын
Może coś o gwiazdach syjamskich, albo kwantowych?
@qurdupelek1493
@qurdupelek1493 3 жыл бұрын
1.Czy to możliwe że planeta mniejsza powieszchnią może mieć księżyc większy powieszchnią? 2.Czy księżyc może się składać z gazów (jak planeta gazowa tylko że księżyc. Jeżeli tak to czy znamy przypadki tego typu
@pslovik1
@pslovik1 2 жыл бұрын
1. to zależy od masy planety
@tomaszmichalski207
@tomaszmichalski207 3 жыл бұрын
Czy ludzkość może i w jaki sposób wykorzystać zasoby znajdującę sie na planetoidzie Psyche? Pozdrawiam całą Astrofaze!
@2EOGIY
@2EOGIY 3 жыл бұрын
Jest prędkość światła, czarne dzióry, a czy częstotliwość ma swoje limity?
@usherto2813
@usherto2813 3 жыл бұрын
Mam pytanie, które mnie bardzo nurtuje. Jak to możliwe, że w kosmosie np. na Ceresie, asteroidach i innych występuje węgiel, który powstaje poprzez skamieniałe drzewa. Czy to dowód na życie w kosmosie ?
@radekhurkaa8610
@radekhurkaa8610 3 жыл бұрын
Kiedyś zrobiliście przewodnik po Układzie Słonecznym. Czy wasz zespół będzie zamierzał zrobić jego aktualizację (nową serię) jeśli doszło do sensownych odkryć ??
@konradandrzejczak8354
@konradandrzejczak8354 3 жыл бұрын
Hej. Tym razem pare pytań odnośnie zniekształceń planet i ich atmosfer. Skoro księżyc wywołuje pływy wodne a ziemia wywoluje na nim "trzesienia ziemi" to znaczy iż ich zależności grawitacyjne są dość duże... jaki wpływ ma obecnosc księżyca, wiatru słonecznego, czy tez samej grawitacji słońca na kształt ziemskiej atmosfery? Czy poza swoja masa oraz polem magnetycznym sa jeszcze inne czynniki które pozwalają planetą na utrzymanie atmosfery przy sobie? Co jest w stanie zniekształcić planetę poza ruchem obrotowym i grawitacją? Czy przez odkształcenia powierzchni siła przyciągania jest wszedzie równa czy również ulega deformacji?
@krzysio19100
@krzysio19100 3 жыл бұрын
6:42 a to może zastąpić słonce by na blanecie było życie?
@pawebilski715
@pawebilski715 3 жыл бұрын
jak wiadomo że nic nie ucieknie z horyzontu zdarzeń a czy może sobie tam orbitować?
@cyno23
@cyno23 3 жыл бұрын
Magnesy w podloge, do hantelki i kosmicznego dżeta na rozgrzewkę
@dzika_kuna
@dzika_kuna 3 жыл бұрын
A nagrales o ziemi w serii uklad sloneczny? Bo juz ze 2 lata temu przestalem sie prosic
@jasperblackcrow6180
@jasperblackcrow6180 3 жыл бұрын
Czy to prawda, że Starlinki mogą przez swoją jasność uszkodzić co czulsze instrumenty, lub swoimi przelotami zniekształcić zdjęcia z długich ekspozycji?
@strusv
@strusv 3 жыл бұрын
Dzień dobry, jak zrozumieć to czym jest niska entropia słońca? dziękuje za odpowiedz - pozdrawiam ;)
@magiczny_bober4400
@magiczny_bober4400 3 жыл бұрын
Co sądzisz o bazie na księżycu i myślisz że zrobimy bazy na innych planetach/księżycach?
@thementor8066
@thementor8066 3 жыл бұрын
Czemu na Marsie nie wykształciła się tektonika płyt tak jak ma to miejce na Ziemi?
@Szwagier__
@Szwagier__ 3 жыл бұрын
Bo reptilianie z super glue zkjejali płyty
@woiteq320bezfilmow9
@woiteq320bezfilmow9 3 жыл бұрын
Zrób o UY Scuti
@devillars7761
@devillars7761 3 жыл бұрын
Powiedziałeś, że blanety krążą wokół supermasywnej czarnej dziury. Ale co stoi na przeszkodzie, by krążyły wokół „zwykłej” czarnej dziury (o masie gwiazdowej)?
@dinocoblox
@dinocoblox 3 жыл бұрын
Jeśli od razu po wielkim wybuchu wszechświat się rozszerzał z bardzo dużą prędkością i teraz maleje to czy kiedyś będzie miał taką prędkość że ludzkość będzie mogła bardzo szybko [ względem prędkości rozszerzania się wszechświata] rozwijać astronautykę że kiedyś tam dotrze ? Jeśli tak to co tam spotkamy lub co się stanie ?
@maciejrudy7066
@maciejrudy7066 3 жыл бұрын
Mam pytanie. Czy istnieje maksymalna ilość planet krążących wokół jednej gwiazdy?
@DeusEversor
@DeusEversor 3 жыл бұрын
@Astrofaza ja się nie zgadzam, że Promieniowanie Hawkinga uśmierci Czarne Dziury. 1. nie istnieje możliwość, by wirtualne cząsteczki dzieliły się na normalne cząsteczki, które odlecą, i anty cząsteczki które wpadną, -> Będzie tak samo losowe jak ich samo występowanie, ergo będą wzajemnie się anihilować pod HZ CD, i możliwe, że i nad jej HZ, czyli znowu nic. 2. Nawet jeśli niewpadające cząstki odleciałyby i nigdy nie spotkały, to czemu to ma prowadzić do śmierci CD, a nie po prostu, do zatrzymania jej obrotu? 3. Żeby PH zabiło CD to musiałyby tylko antycząstki wpadać pod HZ i anihilować skupioną w osobliwości materię. Co by to i tak zmieniło, jeśli energią z takiej anihilacji i tak nie opuści osobliwości? A więc zmiana formy informacji z korpuskularnej w energetyczną może być bez skutku, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie, by w takim ścisku jakim jest osobliwość, informacja, o jakiejkolwiek formie, przyjmowała stan każdy z możliwych jednocześnie.(gorzej niż schrodinger - bo życie i śmierć w jednej postaci jest pewnikiem bez wpływu obserwatora) Przepraszam, ale CD wymykają się regułom, i PH jest teorią wysoce życzeniową. Co z tego, że łamie reguły? Czy skoro CD łamie reguły, to od razu uniwersum kaput? No jak widzimy nie.
@RajuBLC
@RajuBLC 3 жыл бұрын
Czy jeżeli im większa siła grawitacji to czas płynie wolniej. To z perspektywy centrum galaktyki, jej obrzeża zdążyły powstać? Tzn czy na przykład obserwator który, znajduje się na bliskiej orbicie np sagitarus a* widzi naszą planetę?
@rafahadzik2997
@rafahadzik2997 3 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie maksymalnej wielkości planet skalistych,jeśliby doszło do zderzenia dwóch planet skalistych masy 2.5 raza masywniejszych od Ziemi,jak w jednej z hipotez gdy młoda Ziemia zderzyła się z innym ciałem niebieskim wielkości Marsa,czy mogłaby z nich powstać planeta skalista o masie pięciu mas ziemi,czy stałoby się coś innego?
@norbertgarlewicz8029
@norbertgarlewicz8029 3 жыл бұрын
Poopowiadaj coś na temat płaceniu skanowaną tęczówką oka z firmy PayEye.
@Vyttt
@Vyttt 3 жыл бұрын
Heloł, Wszyscy zastanawiają się jak się ratować w sytuacji, gdy w stronę Ziemi zmierzać będzie jakiś większy kamulec. A co w sytuacji, w której kamulec przyceluje w Księżyc? Pomijając kwestię wyrzucenia dużej ilości materii, która mogłaby chyba dotrzeć do Ziemi, to wytrącenie Księżyca z orbity może mieć chyba takie sobie skutki. Jeśli sobie gdzieśtam poleci, to słabo, ale można sobie wyobrazić również gorszy scenariusz. Mógłbyś powiedzieć parę słów o takim hipotetycznym impakcie? Czy raczej nie ma sobie czym głowy zwracać, bo takich kamyczków nie ma nigdzie w pobliżu? W.
Dlaczego nie możemy zobaczyć 9 planety? - AstroFon
13:11
Astrofaza
Рет қаралды 268 М.
бесит старшая сестра!? #роблокс #анимация #мем
00:58
КРУТОЙ ПАПА на
Рет қаралды 2,5 МЛН
Watermelon Cat?! 🙀 #cat #cute #kitten
00:56
Stocat
Рет қаралды 49 МЛН
ТАМАЕВ vs ВЕНГАЛБИ. Самая Быстрая BMW M5 vs CLS 63
1:15:39
Асхаб Тамаев
Рет қаралды 4,8 МЛН
CYLINDER O'NEILLA JEST ABSURDALNY
28:27
SciFun
Рет қаралды 2,4 МЛН
Jaka jest maksymalna masa gwiazdy? - AstroFon
11:37
Astrofaza
Рет қаралды 68 М.
Grozi nam katastrofa na niskiej orbicie - AstroSzort
10:59
Astrofaza
Рет қаралды 70 М.
Wieloświat - Astronarium 173
22:40
Astronarium
Рет қаралды 120 М.
Czy szukanie obcych ma sens? (SETI) - AstroVlog #44
14:08
AstroChillout
Рет қаралды 97 М.
Will the battery emit smoke if it rotates rapidly?
0:11
Meaningful Cartoons 183
Рет қаралды 27 МЛН
Ждёшь обновление IOS 18? #ios #ios18 #айоэс #apple #iphone #айфон
0:57
Какой ПК нужен для Escape From Tarkov?
0:48
CompShop Shorts
Рет қаралды 250 М.
Gizli Apple Watch Özelliği😱
0:14
Safak Novruz
Рет қаралды 3,1 МЛН
iPhone 12 socket cleaning #fixit
0:30
Tamar DB (mt)
Рет қаралды 48 МЛН
🔥Идеальный чехол для iPhone! 📱 #apple #iphone
0:36
Не шарю!
Рет қаралды 1,3 МЛН
Секретный смартфон Apple без камеры для работы на АЭС
0:22