Po latach darmowego użytkowania jakiś rok temu postanowiłem kupić WinRara, a konkretnie licencję na oba moje komputery. Podejście jake mają do licencjonowania swojego produktu jest godne pochwały. Otrzymujesz plik licencji, która uprawnia do korzystania ze wszystkich poprzednich I następnych wersji programu.
@Jutubee-ds1he3 ай бұрын
7zip. Hmm...
@ArturZagaj-Izraelita3 ай бұрын
Żeby tak jeszcze było z pływaniem statkiem; to popłynąłbym do Jordanii i już nie wrócił. Po co cierpieć zimno?
@micromax65582 ай бұрын
@@ArturZagaj-Izraelita kup sobie rower i jedź. Może zdążysz przed zimą.
@ArturZagaj-Izraelita2 ай бұрын
@@micromax6558 Nie mam paszportu.
@tipsss852 ай бұрын
co on ma z tymi latami 80 ?
@AdamMObara4 ай бұрын
Nie szukałem Cię, a wyświetliłeś mi się na głównej. Nieźle! ;)
@orzewski4 ай бұрын
No to dzięki za kliknięcie, odwiedziny i zostawienie komentarza ;)
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
mi też :) to nawet dość intrygujące bo kanał ma niewiele sub. ale film zrobiony dobrze i ciekawie jak na kanale co ma co najmniej 100k
@orzewski4 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor Ambicje mam na co najmniej 500k. To tylko kwestia czasu i systematyczności ;) Mogę liczyć, że ze mną zostaniesz jeszcze na kilka filmów?
@AdamMaszynotwor4 ай бұрын
@@orzewski Suba zostawiłem od razu. lubię słuchać o ludziach przedsiębiorczych. 500k ładnie ambicje życzę powodzenia
@tymek57643 ай бұрын
hahahah lo l nie zle
@mariusz2523 ай бұрын
Cholera. Zgadza sie idealnie. Jak bylem dzieciakiem obiecałem sobie ze jak bede dorosly kupie sobie winrara. No i lupilem :D
@orzewski3 ай бұрын
Człowiek z zasadami! Doceniam :)
@XdekHckr3 ай бұрын
Po co kupować go, skoro można pobrać plik licencyjny za darmo i masz dożywotnią licencję? XDD dałeś się zrobić w bambuko i finansujesz ich... Szkoda słów
@orzewski3 ай бұрын
@@XdekHckr Jeśli szkoda Ci słów, bo zobaczyłeś przed sobą człowieka z zasadami, to mogę tylko zacytować klasyka "Szkoda słów".
@mariusz2523 ай бұрын
@@XdekHckr Kupiłem z szacunku za ich pracę. Sam prowadzę działalność, i też chciałbym żeby za każdym razem moja praca była wynagradzana. Jak mniemam jesteś jeszcze dzieciakiem na garnuszku rodziców który nie rozumie takich wartości.
@ja-nozreaper58653 ай бұрын
@@XdekHckr po co w takim razie ludzie zostawiają napiwki? Jako podziękowanie, za to że ktoś coś dobrze zrobił
@atomasz2 ай бұрын
Wydawało by się, że temat jest trywialny ale materiał został fajnie przygotowany, konkretnie wyjaśniony, bez pitolenia. Kciuk w górę!
@tomaszbrzeczyszczykiewicz40822 ай бұрын
Chciałbym być tak młody jak Ty, żeby pomylić lata 80te z latami 90tymi.
@berakfilip12 күн бұрын
czego jak ?
@andrzejkidaj4 ай бұрын
Świetne wideo, lubię takie ciekawostki. Ale mam kilka uwag. 1. Podałeś przykład kompresji stratnej, ale ta używana była tylko do grafik (video dopiero raczkowało) i muzyki, czyli tam, gdzie strata jakości była dopuszczalna. Jeśli chodzi o archiwa programów czy dokumentów, konieczna była możliwość rozpakowania do stanu pierwotnego, więc pakery były znane już od dawna. 2. Podałeś przykład RAR i ZIP, ale RAR był jednym z późniejszych tworów. Używano jeszcze ARJ, ARC, JAR i wiele innych, które przez lata straciły na znaczeniu. RAR wyróżniał się dwiema cechami: pakował najlepiej i był stosunkowo wolny, co teraz może być niezauważalne, ale kiedyś miało znaczenie i RAR był używany głównie do dużych paczek rzadko używanych danych. 3. Warto też wspomnieć, że początkowo (w 1993r.) ten program nazywał się RAR. Pod DOSem wyglądał trochę jak jednopanelowy Norton Commander, nawet miał identyczne kolory. WinRAR jako GUI powstał dopiero w 1995 specjalnie pod W95. O ile dobrze pamiętam (nie używam, więc nie mam 100% pewności), to silnik (biblioteki kompresujące i dekompresujące) wciąż nazywają się RAR i UNRAR. 4. WinRAR to nie firma tylko produkt. Firma nazywa się RarLab.
@orzewski4 ай бұрын
Super! Dzięki za detale :) Z założenia moje filmy muszą upraszczać świat. Są jak przypowieści. Zostawiamy tylko te detale, które są konieczne do zrozumienia jak działa biznes. Dlatego fajnie, że dodałeś takie uzupełnienie ze strony programistycznej :)
@marekjasinski74124 ай бұрын
ARJ to program DOSowy, stracił na znaczeniu wraz z odejściem ludzi od DOSa.
@sebastianchmielewski62813 ай бұрын
Jeszcze powstał FAR Manager, który jako Open Source jest utrzymywany do dziś
@lrogalinski3 ай бұрын
Dodatkowo kompresja stratna powstała dużo później niż bezstratna.
@PunkSage3 ай бұрын
@@lrogalinski Kompresja stratna jest zależna od medium, które się kompresuje. Inaczej wygląda stratne kompresowanie muzyki a inaczej grafiki. Bezstratna pasuje do wszystkiego.
@regisu852 ай бұрын
Kurcze, nawet nie wiedziałem, że potrzebowałem takiego filmiku. Super fajne :)
@polskizwiazeknaczelnychhej11003 ай бұрын
1:07 Nie do końca. Kompresja nie polega tylko na tym, aby zmniejszyć rozmiar ale przede wszystkim, żeby zamienić masę plików w 1 plik. To znacznie przyspiesza działanie przeszukiwania i indeksowania plików. np. 900gb w postaci małych pliczków zabije do końca czy to hdd czy ssd. Natomiast 900 gb w paczkach po 1-10gb nie robi żadnego wrażenia na dysku.
@ittrickspl3 ай бұрын
Zamiana masy plików w 1 plik to pakowanie/archiwizacja, przykładem narzędzia do tego dedykowanego jest tar. Potrafi on zarchiwizować wiele plików do jednego archiwum, ale nie dokonuje kompresji. Kompresja to inny proces. Większość osób łączy kompresję i archiwizację jako jeden proces, bo tak działają współczesne programy. Ale to dwa zupełnie inne rozwiązania.
@bonbonpony3 ай бұрын
Zaś co do przeszukiwania, wynika to raczej ze sposobu zapisywania indeksu plików w takich archiwach, i algorytmu wyszukiwania, a nie sposobu ich przechowywania. Systemy plików używane na platformie Windows słynęły z kiepskiej organizacji takich indeksów, które przekładały się na kiepską wydajność. Np. system plików FAT używał list połączonych (ang. linked lists) do przechowywania numerów sektorów składających się na jeden plik, co wymagało przebiegania po całej liście sekwencyjnie, od początku do końca, by zlokalizować dany fragmet pliku na dysku. Katalogi plików (które też były plikami) również były przechowywane jako płaska lista, która musiała być przeszukiwana z góry na dół, sekwencyjnie. Złożoność algorytmiczna O(n) to nie jest najlepszy pomysł. Dla porównania, system plików EXT używany na Linuxach (i kilku innych otwartych systemach operacyjnych), jak i wiele innych podobnych systemów plików, używały struktur drzewiastych (drzewa binarne, B-drzewa itp.), które są znacznie szybsze w przeszukiwaniu, bo dzielą przestrzeń odpowiedzi na mniejsze zakresy, a te na jeszcze mniejsze… więc wystarczy z reguły kilka prostych porównań, by w kilku krokach zlokalizować każdy plik na dysku, i każdy jego fragment. Złożoność w przypadku drzew jest bowiem logarytmiczna, czyli O(log n). By znaleźć jeden plik spośród setek tysięcy, wystarczy 3…5 porównań. Dla płaskiej listy, jak w FAT, musiałbyś ich wykonać średnio 50 000.
@nomtbg4 ай бұрын
W latach 90' korzystałem z ARJ lub PKZip, z winrar w ogóle. Teraz tylko 7zip.
@orzewski4 ай бұрын
Wszystko przemija. Nawet WinRAR. WinRAR to zdecydowanie jest spadająca gwiazda. Myślę, że twórcom to nie przeszkadza, bo już się dorobili.
@mrm.25404 ай бұрын
7zip jest darmowy, chyba, to na czym on zarabia?
@orzewski4 ай бұрын
@@mrm.2540 W filmie objaśniam dlaczego korporacje nie korzystają z darmowych programów. Znajdziesz to w części o normach ISO.
@MrMarenno4 ай бұрын
Ja korzystam z komponentów wbudowanych w Ubuntu
@sloniostg4 ай бұрын
@@orzewski darmowych - masz na myśli cały opensource? Bo tu byś ostro przestrzelił
@jz4793 ай бұрын
1:50 i tu już, przyjacielu, popełniasz kardynalny błąd - bo kompresja obrazów vs kompresja plików (do czego jest potrzebny wspomniany program) - to dwie ZUPEŁNIE INNE rzeczy. Docelowo pliki dekompresowane są zawsze takie same jak oryginał, tylko wymagają tego procesu dekompresji, aby móc je użyć. I oczywiście nie każdy format pliku daje/dawał się kompresować, bo wiele z nich, samych w sobie, jest już skompresowanych lub zoptymalizowanych.
@qleszwawa3 ай бұрын
Co ciekawsze to kompresja winrarem potrafiła przynieść dokładnie odwrotny skutek czyli plik po kompresji był większy o dane naprawcze winrara.
@Artur.Chmielewski2 ай бұрын
@@qleszwawa Danych naprawczych nie musisz dodawać. Ale oczywiście współczesne pliki multimedialne (MPx, grafiki, etc) rzeczywiście są skompresowane wewnętrznie i tutaj archiwizery nie mają pola do popisu. Może jedynie na "podzielenie" na kawałki jeżeli np. chmura ma limit wielkości jednego pliku który przyjmie.
@cutweld46102 ай бұрын
Chłopnma rację każdy powinien wiedzieć, że kompresja jpg przez Winrar nie ma sensu. Plik wynikowy będzie większy.
@orzewski2 ай бұрын
Jasne, masz rację. To kanał o tematyce biznesowej, więc uprościłem kwestie technologiczne, żeby widzowie się nie znudzili. To jak ze świętym Mikołajem. Generalnie to go nie ma, ale mówimy o tym dzieciom. To lekcja, że społeczeństwo patrzy na ich zachowanie. Dobre działania będą nagrodzone, a złe ukarane. W prawdziwym świecie działa to inaczej, ale meritum jest praktycznie takie samo, a pozwala każdemu zrozumieć o co chodzi. W kwestiach niebiznesowych stosuję w nagraniach podobne podejście.
@Szejski2 ай бұрын
@@orzewski Tylko, że ja w tym momencie przestałem oglądać, bo widzę, że nie wiesz, o czym mówisz...
@robertregua51403 ай бұрын
Żaden z wymienionych w komentarzach programów do kompresji danych nie ma jednej rzeczy, którą ma format RAR - wbudowane dane naprawcze plików. W dzisiejszych czasach nie ma znaczenia wydajność kompresji danych. Ma znaczenie co innego. Jeśli człowiek ma dużo danych i lubi je chomikować przez długi czas, może spotkać go przykra niespodzianka - dane zapisane w jednym miejscu nośnika magnetycznego i pozostawione tam na pewien czas, czasami okazują się być niemożliwymi do poprawnego odczytania. Nie będzie to problem złego sektora na nośniku - sektor się przeczyta, ale np. zapisany w nim plik obrazu płyty albo jakiegoś programu nie będzie dał się poprawnie użyć. Jakaś muzyka pójdzie w cholerę, jakieś pamiątkowe zdjęcie pójdzie się... Panaceum na to jest, prócz posiadania kilku kopii danych ważnych, wpakowanie tego typu zbiorów do archiwum RAR, wyposażonego w dane naprawcze. Obecnie format pozwala nawet na użycie 10% objętości archiwum na dane, które pozwolą archiwum odbudować w przypadku przekłamań pojedynczych bajtów zbioru. Jak ktoś ma dane młodsze niż ostatnie 3-5 lat swojego życia to nie jest to dla niego żaden problem. Jak ktoś posiada zbiory będące z nim przez ostatnie 20-30 lat, takie coś zaczyna mieć bardzo duże znaczenie.
@orzewski3 ай бұрын
Mega informacja. Nie miałem pojęcia. Dzięki za podzielenie się!
@qkohe1553 ай бұрын
Dzięki za info, do tej pory unikałem RAR jak ognia mając do wyboru ZIP. Tylko, czy darmowe programy nie potrafią spakować pliku do RAR?
@norbertgierczak69573 ай бұрын
dobrym rozwiązaniem byłby ssd ładny
@1234sdg1313 ай бұрын
Kiedyś dyski były małe, ale pliki także. Fajne gry w latach 2000 zajmowały 1 CD. A potem tylko rosło, dwie płyty, dvd, dzisiaj ściąganie gry 50 GB z stima już nikogo nie dziwi.
@prawdziwyfull4 ай бұрын
ja nie używam winrara był w latach 90 i na początku lat 2000 na moim kompie taraz 7zip robi robote
@orzewski4 ай бұрын
Nic nie jest wieczne. Nawet WinRAR ;)
@swinkatrampolinka51203 ай бұрын
dokladnie to 7zip rulez ;)
@Boszu3 ай бұрын
A u mnie nadal Winrar to program który jest w folderze z Instalkami w razie gdy robię na nowo system. ;) Ale i do 7zip zmuszony zostałem z racji na fakt, że pewne mody do gier go wymagają... (a dokładniej mod do instalowania modów) Ale po za tym, od lat już nie pakuję plików do RAR jak dawniej się to robiło... Aby np. na płytkę coś zmieścić czy ba! Za lat 2000 na dyskietkę... Ile to razy człowiek jedną gierkę na 7-9 dyskietkach do kolegi zanosił, bo za każdym razem któraś dyskietka nawaliła. xD A dzisiaj? Dzisiaj kupuje się starego HDD 1TB czy SSD... Do tego przelotkę pod USB 3.0 czy USB-C... Wrzuca się co się chce, zanosi do znajomego i zrzuca. Tudzież wrzuca na telefon i z telefonu zrzuca... A jak jest to parę zdjęć i filmików, to pendrak wystarczy... I nikt się w pakowanie plików nie bawi. :P Ale mody nie mody, to jednak nadal jest pakowane. Bo jednak zawsze to oszczędza miejsce w internecie i ułatwia wciąż wielu pobieranie. A nawet jak ma się szybki internet, to zamiast pobierać 30 sekund, pobiera się 2 sekundy i wypakowuje w kolejne 2 sekundy i jest szybciej. ^^ A no i jak niektórzy, też mówiłem że jak będę dorosły, to kupię Winrara... Tymczasem dzisiaj... Nadal Winrara nie kupiłem. XD
@qkohe1553 ай бұрын
@@Boszu Wytłumacz mi ten fenomen, w czym 7zip jest lepszy?
@Boszu2 ай бұрын
@@qkohe155 To nie mnie powinieneś pytać... ;)
@RejFit3 ай бұрын
Ma przychód bo firmy muszą płacić za licencję żeby go używać
@rafik44084 ай бұрын
Dzięki za wyjaśnienie Winrara. O freemium i innych metodach zarobku firm też z chęcią się dowiem 😊
@TheOliwierr2 ай бұрын
Świetny filmik. Jeszcze jako uczący się w temacie ISO nie potrafię nie dodać komentarza że ISO to nie jest skrót, tylko dosłownie nazwa organizacji. Ale ważne że o tym powiedziałeś.
@orzewski2 ай бұрын
Dzięki!
@basztaxerdeniusza2942 ай бұрын
Świetny materiał, szacunek za to. Naprawdę miło się oglądało i słuchało :)
@Hjalmareq2 ай бұрын
tak szczerze, nie wiem dlaczego masz tylko 2,50 tyś subskrybentów, świetny film, trzymaj tak dalej
@orzewski2 ай бұрын
To dlatego, że zacząłem 8 tygodni temu. Daj mi pół roku i będzie "kapkę" więcej ;)
@Hjalmareq2 ай бұрын
@@orzewski oby, tak szczerze to zasługujesz na to, trzymam kciuki w dalszej przygodzie (lub karierze, zwał jak zwał)
@Dante_Lynx2 ай бұрын
Yt Cię promuje. :) Dałem subika, bo superancki wątek.
@yavvivvay3 ай бұрын
ISO nie lubią oprogramowania bez wsparcia, a nie darmowego (a w zasadzie otwartego). Jeżeli nie ma wsparcia komercyjnego to trzeba mieć procesy i wiedzę na wsparcie wewnętrzne. Często łatwiej kupić tani program niż to ogarniać.
@orzewski3 ай бұрын
Dokładnie! Cieszę się, że ktoś to tu rozumie :) Powodów takich jak ten który podałeś jest więcej, ale wyciągnąłeś kluczowy argument.
@yavvivvay3 ай бұрын
@@orzewski warto wiedzieć po prostu, że ISO nie robi tego złośliwie. Audyt spyta "a co jak się zepsuje" i będzie oczekiwał odpowiedzi. Dlategho winrar ma klientów... i dlatego Red hat Etnerprise linux ma klientów. A 7zip nie ma płatnego supportu...
@mateusznowak43433 ай бұрын
Ciekawy temat, wyskoczyło na głównej, poleciał sub, łapka i kom, dawaj więcej ! :)
@Nesyulett3 ай бұрын
Podoba mi się tematyka twych filmów, Orzewski.
@kamilol123 ай бұрын
Trafiłem tutaj przez przypadek i od razu muszę powiedzieć, że świetna robota! Zostawiam suba ;)
@orzewski3 ай бұрын
Dzięki! :)
@landscape43403 ай бұрын
Bartosz materiał video "pierwsza klasa" :) więcej takich materiałów.
@jarosawchudzik514 ай бұрын
Bardzo fajny film. Komentarz dla zasięgu i dzięki
@orzewski4 ай бұрын
Bardzo fajny komentarz! Odpowiedź dla wyrażenia wdzięczności i dzięki :)
@meowyahh2 ай бұрын
Super materiał, fajnie mi sie oglądało :)
@mattaimp2 ай бұрын
WinRAR sobie zasłużył, bo niemal zawsze działał. Podobnie TC. Windows rzadko kiedy działał naprawdę poprawnie. Wielu się uwolniło.
@NKorru3 ай бұрын
Pojawiłeś mi się na głównej. Fajnie potrafisz prowadzić materiały i zostawiłem dlatego 👍 w górę 😀
@dawidmichakiewicz32093 ай бұрын
Bardzo interesujący materiał. Sub!
@soobmeray16083 ай бұрын
9:55 z tymi kontrolami to trochę wyolbrzymienie, u nas kontroli nie robią jak 500 osób w firmie wypisuje urlop na cały tydzień co raczej jest trochę dziwne.. prawda? [przymuszają nas] a miałby ktoś zrobić kontrolę o licencje programu? nie znam się
@bonbonpony3 ай бұрын
O programy akurat robią kontrole, bo korporacje tworzące takie oprogramowanie sowicie im płaci za pilnowanie ich interesów. Do tego przyłapywanie firm na braku licencji jest dla korporacji świetnym dodatkowym sposobem robienia kasy. Myślisz, że czym się zajmują takie grupy, jak BSA, czy u nas Koalicja Antypiracka? Jak myślisz, z czego się utrzymują? Właśnie z buszowania sobie po firmach i wyłudzania takich haraczy.
@InsaneInvader3 ай бұрын
@orzewski Mogę poprosić o źródło informacji 14:13 "...normy ISO nie lubią darmowego oprogramowania. Uznają je za mniej bezpieczne niż płatne alternatywy."?
@orzewski3 ай бұрын
Niestety nie zapisałem linka do artykułu gdzie to przeczytałem. Ale mam tę notkę: Dlaczego płatne oprogramowanie może być preferowane: 1. Jakość i niezawodność: Płatne oprogramowanie przechodzi rygorystyczne testy, zapewniając zgodność z normami ISO, co zwiększa pewność jego niezawodności w krytycznych zastosowaniach. 2. Wsparcie: Z płatnym oprogramowaniem często wiąże się profesjonalne wsparcie techniczne, co jest kluczowe dla szybkiego rozwiązywania problemów i utrzymania zgodności z normami ISO. 3. Bezpieczeństwo: Płatne programy zazwyczaj oferują bardziej zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, regularne aktualizacje oraz zgodność z regulacjami dotyczącymi ochrony danych. 4. Dokumentacja: Płatne oprogramowanie często zawiera obszerną dokumentację i funkcje kontroli wersji, co jest niezbędne dla zachowania zgodności z wymaganiami ISO. Generalnie można powiedzieć, że te rzeczy średnio się tyczą programów kalibru WinRAR i jego konkurentów, bo to małe programiki, gdzie większość ww. zagrożeń nie występuje. Dlatego rozumiem dlaczego część widzów traktuje mój argument jako coś na wyrost.
@bonbonpony3 ай бұрын
Źródło pewnie to samo, co wszystkich innych rzeczy, o których mówi. (Podpowiem: słońce tam nie dochodzi, i brzydko pachnie.)
@orzewski3 ай бұрын
@@bonbonpony Masz absolutną rację. Wszystko co mówię zmyślam, a jakakolwiek zbieżność z istniejącymi osobami i firmami jest czysto przypadkowa :)
@GrzegorzTanecki4 ай бұрын
Pewnie, że chcę to wiedzieć. Czekam na kolejne odcinki ✌
@orzewski4 ай бұрын
Po Tobie nie spodziewałem się innej reakcji, Panie kolego ;)
@brodacjusz3 ай бұрын
W tamtych czasach najczesciej korzystalem z arj. Ciekawie sie sluchalo, chetnie poslucham kolejnego tematu, o ktorym mowiles. Nie wiem czemu, jak Cie slucham to mam wrazenie, ze mocno styl wypowiedzi wzorujesz na Pawle Tkaczyku ale moze to wrazenie - pozytywne.
@orzewski3 ай бұрын
Z Polskich inspiracji mam Grzegorza Boberka i Jerzego Kotarskiego. Ale porównanie mnie do Tkaczyka traktuję jako komplement :)
@Komentujebomoge323 ай бұрын
No tak, crowdstrike jest 'najbezpieczniejszym' oprogramowaniem(tak samo systemy windows) na ziemi.
@MCproducent3 ай бұрын
Ciekawy kontent, trafiłeś w nisze jak dla mnie, gratuluje i pozdrawiam :)
@Daniel-hq3hf3 ай бұрын
Dobry film. Pamietam te czasy, kiedy pracę dyplomową napisaną w Wordzie, zanosiłem do druku na 4 dyskietkach. 😂 Dzisiejsza mlodzież zapisuje pliki w chmurze😮.
@rtalamatrix3 ай бұрын
Dobra robota 👍
@dominikd33224 ай бұрын
Super że natrafiłem na twój kanał ! Jest świetny, jak również materiały 😊
@andrzejtymotenko62373 ай бұрын
Matko z "curkom", oni naprawdę nie mają zautomatyzowanego procesu licencjonowania?
@brakpseudonimu2363 ай бұрын
Nie, w dodatku chodzą z dyskietkami na pocztę, żeby wysłać winrara mailem. A tak serio, mają, ale to była jednorazowa akcja promocyjna, której albo się nie opłacało zautomatyzować, albo się nie spodziewali, że by się opłacało.
@2kblabel9303 ай бұрын
11:40 o, tego w końcówce się nie spodziewałem, pozdrawiam z budownictwa na PW, ta sama historia z uczelnia->biuro proj. oraz CADem i chociazby Gstarem :D
@orzewski3 ай бұрын
Pozdrawiam! :)
@testerrtestowwyyy39414 ай бұрын
z RAR-a korzystałem już chyba w 1994 roku, naprawdę się wyróżniał i bił na głowę mini interfejsem [tak w DOS] ZIP-a, ARJ-ta i inne ...
@6Wojcieech3 ай бұрын
Windows i Autodesk takze osiągnęli sukces ze swoimi platno/darmowymi programami. Windows przyjmowal kiedys jako klucz S/N same jedynki czy zera. Istniały tez generatory kluczy. Autodesk rozdaje darmowe licencje studenckie. Takze pierwctwo bylo dla tych firm bardzo na rękę. Pomagalo rozpromowac program, a jesli pirat pojawil sie w duzej firmie to proponowano ugodny. Np. zakup wiekszej niz potrzeba ilosci licencji. Same plusy napedzajace sprzedaż, dzieki rozdawaniu za darmo lub ulatwiając piractwo. Nie skasowanie WinRARa po okresie probnym to także piracwo, poniwaz łamie umowę licencyjną.
@orzewski3 ай бұрын
Dokładnie :)
@XdekHckr3 ай бұрын
4:10 btw winrara nadal dał się piracić, a mianowicie wystarczy pobrać darmowy plik licencyjny z neta i masz dożywotnią licencję winrara, wystarczy podmienić go w folderze instalacyjnym
@bonbonpony3 ай бұрын
Z każdym programem da się to zrobić. Różnią się tylko stopniem trudności. Niektóre zakorzeniają się w systemie tak głęboko, że może to stanowić spore wyzwanie, ale nadal jest to możliwe.
@qkohe1553 ай бұрын
A masz może pomysł, dlaczego u mnie komunikat nie wyskakuje? Tzn. na poprzednim komputerze jak pamiętam normalnie zainstalowałem i po miesiącu zaczął wyskakiwać, a na obecnym jak zainstalowałem w 2017, nie pamiętam skąd, to albo nigdy nie wyświetlał mi komunikatu, albo nawet moment wyświetlał, a potem przestał. I już co najmniej 5 lat nie wyświetla. Ciekawe czy mam licencję, może pobrałem wtedy instalator, który ją od razu daje? Zastanawiam się też, czy jakbym teraz chciał zainstalować najnowszą wersję, to czy ją stracę.
@wilkszczek2 ай бұрын
Wszystko fajnie tyle, że teraz WinRar przydaje się tylko do "partów" na rapidach z limitem na plik :V Czekaj. Jak to firmy nie korzystają z darmowych zamienników? To czemu MicroSoft używa Linuxa żeby zaoszczędzić? :V
@hipertracker3 ай бұрын
Nie można mówić o nielegalnym programie w wypadku WinRar bo on zezwala na użytkowanie bez licencji, zachęca ale nie zmusza. Gdzie tu nielegalność?
@PiotrKaczmarekI3 ай бұрын
Jego licencja zabrania wykorzystania komercyjnego bez wykupienia licencji. Jest to zapisane w EUL'a.
@norbertgierczak69573 ай бұрын
@@PiotrKaczmarekI ale jeśli nie masz licensji to licencja cię obowiązuje ?
@norbertgierczak69573 ай бұрын
Darmowy program, płatny tylko dla firm i ludzi którzy się lepiej czują płacą, prosta piłka
@witia12 ай бұрын
@@norbertgierczak6957 Dokładnie tak, nawet licencja mówiąca "możesz z tym zrobić co tylko zechcesz" dalej jest licencją. Licencja to nie dowód opłacenia czegoś tylko zestaw warunków określających możliwość korzystania z danego oprogramowania. Nie jest też narzędziem egzekwującym zapisane w niej warunki. To że nie kupiłeś WinRAR (czy dowolnego innego softu) nie znaczy, że nie zgodziłeś się na warunki jego użytkowania, bo te zwykle są przedstawiane przez instalator softu lub wyskoczą do akceptacji przy pierwszym uruchomieniu softu.
@witia12 ай бұрын
Soft nie musi mieć narzędzia pilnującego użytkownika by jego użytkowanie niezgodnie z licencją było złamaniem warunków licencji na podstawie której jest udzielany do użycia (i potencjalnie nielegalne). Licencja w tym znaczeniu nie jest poświadczeniem posiadania prawa do programu a warunkami udzielenia tego prawa. Samym poświadczeniem będzie raczej jakaś forma klucza licencyjnego. Samo zapisanie warunków w licencji której akceptacja jest wymagana do użycia jest umową pomiędzy twórcą/udostępniającym a użytkownikiem. Nie każdy soft ma DRM który będzie próbował wymusić opłacenie udzielenia licencji co nie znaczy, że jej nie opłacając nie łamiesz prawa. Najprostszym przykładem będą tu gry dostarczane np. przez GOG bez DRM. Czy taki instalator ściągnięty z GOG który nie wymaga żadnego klucza, weryfikatora, konta przypisanego do gry czy innego DRM możesz rozdawać na prawo i lewo skoro każda zainstalowana kopia zadziała niezależnie od ilości i nie będzie krzyczeć o wniesienie opłaty? Oczywiście ściganie ściganie użytkownika, który przekroczył wyznaczony termin darmowego użytkowania (szczególnie w czasach gdzie internet nie był powszechny i program nie mógł wysłać raportu o takim zdarzeniu) było raczej mało realne i dodatkowo producent WINRAR-a raczej nie zamierzał tego nigdy robić skoro pozostawił furtkę do dalszego użytkowania. Nie znaczy to jednak, że używanie takiego softu niezgodnie z przedstawionymi warunkami jest legalne. Całkiem sporo firm do pewnego momentu używało softu bez stosownych licencji bo szansa wykrycia nie była duża a soft stosunkowo drogi. Nie znaczy to, że było to legalne.
@CiekawskiKot3 ай бұрын
Hehe, lata temu miałem legalnego WinRAR'a: podczas pobytu w Niemczech trafiłem na jakieś czasopismo komputerowe, do którego dołożono licencję na ten program, trzeba się było tylko zarejestrować. Wada była taka, że ta wersja nie mogła być dalej aktualizowana, więc w późniejszych latach nowszych paczek rar nie dało się przez nią rozpakowywać.
@inspektorsowa3 ай бұрын
Sorry ale początek nie jest ścisły. Wielkość plików na dysku nie miała takiego znaczenia. Problemem było przenoszenie plików pomiędzy komputerami - przez dyskietki, dyski CD, lub później przez internet. Kompresowanie plików ułatwiało przenoszenie plików pomiędzy komputerami. Tylko tyle i aż tyle.
@januszlepionko2 ай бұрын
«Wielkość plików na dysku nie miała takiego znaczenia.» - może dla ciebie. Dla mnie miała. I pewnie nie tylko dla mnie. (Ale ja z epoki DOSa łupanego z dyskietkami 5 1/4" i twardym dyskiem MFM.)
@tvdemien3 ай бұрын
Super materiał
@LetsGoTry3 ай бұрын
Odnośnie dawnych czasów i braku miejsca na dysku... Pamiętam moment że nie mogłem zainstalować gry bo brakowało 100MB... usunąłem folder Windows (używaliśmy WIN95) bo zajmował najwięcej (pomijając aktywne pliki procesowe)... dopóki system nie poprosił o restart PC gra zainstalowała się bez problemów ale później miałem szlaban na dotykanie PC na 2 tygodnie bo musiał przyjechać specjalista :D
@orzewski3 ай бұрын
Dobre :) Ja miałem powtórkę z tego niedawno. Mój stary laptop do gier wypadł mi z rąk, a razem z nim... z obudowy wypadł dysk. Tym samym straciłem 95% miejsca. Na dysku wbudowanym mam raptem 5gb wolnej przestrzeni i muszę regularnie kasować stare programy jak chcę dodać nowe :D
@sebastianczubacki15993 ай бұрын
to genialne, należą sie im te pieniądze, pavlovi czy jak mu tam od zipa chyba też
@presaltandf42843 ай бұрын
Film elegancki bo sam się zastanawiałem na czym oni zarabiają jak każdy zwykły kowalski nie płaci subskrybcji
@79krasny4 ай бұрын
1. Ooo to ciekawe :) Licencja w ramkę i na ścianę :) 2. A może koszulka z napisem: Kupiłem WinRAR-a ? 3. ;) 4. Komentarz dla zasięgu. 5. Pozdrawiam.
@bonbonpony3 ай бұрын
Widząc Cię w takiej koszulce, zapytałbym Cię, czy się żalisz, czy chwalisz.
@brakpseudonimu2363 ай бұрын
Od czego są keygeny, żeby okienko nie wyskakiwało? :) Poza tym przed WinRarem był RAR pod DOSa, nie pamiętam, czy był darmowy, czy piracki :)
@OlmerMD3 ай бұрын
7zip. Dziekuje, do widzenia.
@iagre2 ай бұрын
Ja też po kilkunastu latach użytkowania WinRara kupiłem licencję. ;)
@misterglobetrotter813 ай бұрын
Warto nagrać kolejny odcinek, ten rewelacja, chyba kupię licencję 😊
@tomeksocha34403 ай бұрын
Fajny firm, subskrybuję 😊. Winrar też fajny, nie wiedziałem o tej historii, fajna firma prokonsumencka 😊. No i idealny marketing oparty na zasadzie wzajemności "tyle dla mnie robią, muszę się im odwdzięczyć, kupię ich produkt" 😊
@Freshhhhhhhhhh4 ай бұрын
Widzę w tym kanale potencjał, sub poleciał.
@orzewski4 ай бұрын
Dzięki! Osobiście dopilnuję, żeby sub nie poszedł na marne :)
@bartp59872 ай бұрын
ejjj, to nie do konca tak. Przynajmniej z tego co pamietam winrara/zipa/multum innych uzywalo sie faktycznie "czasem" do zmniejszenia rozmiaru plikow czy folderow ale to bylo mega niewygodne, raczej kompresje sie na calym dysku wlaczalo. A winrara i winzipa ludzie zwykle uzywali do dzielenia plikow do wielkosci dyskietek :D zeby cos przeniesc bo nie bylo pendrivow czy intetrnetu :D
@Rozeenek2 ай бұрын
Dla Zasięgu 💪
@qkohe1553 ай бұрын
Ja na obecnym komputerze mam szczęście, że WinRAR zapomniał chyba wyświetlać komunikatu, mimo że nic nie kupowałem.
@norbertgierczak69573 ай бұрын
zależy do czego używasz chyba, ja prawie tylko do otwierania plików więc w aplikację nie muszę wchodzić
@poison25613 ай бұрын
Prawo: Firmy są prawnie zobowiązane do zakupu licencji na oprogramowanie, z którego korzystają. Wygoda: Korporacje chcą korzystać z tego samego programu, z którego korzystają ich klienci i pracownicy. Normy ISO: Normy ISO zalecają korzystanie z płatnego oprogramowania, ponieważ jest ono uważane za bardziej bezpieczne. ale rozwleczone...
@C64Lover3 ай бұрын
ciagle te 3 rzeczy sa powtarzane w kolko w tym filmie a jest z czym polemizowac...
@danielkowalski75273 ай бұрын
W 21 wieku tłumaczyć kompresję plików na przykładzie szafy? Ile zajmuje 1 film w 4k? Ile zajmuje muzyka w przyzwoitej jakości? Ceny pojemnych ssd nie są tanie. Po szafie wyłączyłem.
@orzewski3 ай бұрын
A cóż jest złego w używaniu plastycznych i zrozumiałych dla każdego porównań? :)
@danielkowalski75273 ай бұрын
@@orzewski Śmiem twierdzić że 4 latka można bez porównań nauczyć kompresji danych. Bez zbędnych porównań. Złego nie ma nic. Porównania działają dobrze kiedy są potrzebne. Po prostu obecnie mamy wylew ludzi próbujących ugryźć kawałek tortu yt kosztem czasu. Jak na "technicznych" kanałach widzę sprzedaż emocji albo zbędne informacje to zwyczajnei wole inaczej spędzić czas, poszukać informacji gdzie indziej.
@orzewski3 ай бұрын
@@danielkowalski7527 Cóż, co kto lubi. Ja się kieruję badaniami mówiącymi, że nauka oparta o przykłady i przenośnie jest wielokrotnie skuteczniejsza od teoretycznej. Ciekawostka - to jest jeden ważnych czynników dlaczego Japońskie dzieci wychodzą na inteligentniejsze na testach. Po prostu były uczone przykładami od samego początku.
@bonduelle69323 ай бұрын
Właśnie dyski SSD na przestrzeni czasu bardzo staniały
@6Wojcieech3 ай бұрын
Nie wiem jak bardzo popularne bylo pakowanie plikow, dla oszczedzania miejsca na dysku. Ja uzywalem RAR, ZIP, ARJ do przenoszenia danych na zewnatrz. Dyskietki mialy pojemnosc troche powyzej 1MB. dzieki pokowaniu wystrczylo mniej dyskietek. Dodatkowo archiwa byly automatycznie dzielone na pliki o odpowiedniej wielkosci co bardzo ulatwialo sprawę. To samo z plytami CD troche pozniej.
@bonbonpony3 ай бұрын
Tak, to dzielenie na porcje mieszczące się idealnie na serii dyskietek, oraz możliwość zweryfikowania poprawności archiwum po skompletowaniu na docelowej maszynie, na pewno było bardzo użyteczną opcją. (Choć nie było czymś zarezerwowanym wyłącznie dla RARa. Inne archiwizery też to potrafiły, w tym otwarte i darmowe.) Kiedyś przeniosłem w ten sposób całą instalację gry "The Sims" z mojego komputera na komputer kuzynki mieszkającej jakieś pół kilometra ode mnie, kursując tam i z powrotem z paczką 10 dyskietek ;)
@cnlPL4 ай бұрын
Super film, pozdrowienia dla Prowadzącego i Muchy:)
@orzewski4 ай бұрын
Dzięki za pozdrowienia. Również pozdrawiam! A mucha lata właśnie nad moją klawiaturą, wygląda na gotową do wystąpienia w kolejnych nagraniach XD
@mateuszzielinski52464 ай бұрын
Bardzo złożony wewnętrznie komentarz, który zostawiam tutaj dla zasięgów.
@orzewski4 ай бұрын
Przemyślana i błyskotliwa odpowiedź, którą zamieszczam, żeby ucieszyć fana i pokazać się z dobrej strony :)
@Bernik284583 ай бұрын
WinRar jest dobry bo mozna wszystko zebrac do kupy do archiwum i nawet wprowadzic hasło.
@bonbonpony3 ай бұрын
Zbieranie do kupy w archiwum to archiwizacja. Nie ma nic wspólnego z kompresją. Pliki TAR czy obrazy ISO robią to samo. Zabezpieczanie hasłem to również odrębna sprawa. Do tego istnieje wiele różnych algorytmów szyfrowania (które używają hasła jako klucza szyfrująco-deszyfrującego). To również można robić bez pomocy WinRARa. Nawet kompresja to osobna sprawa, i tu też istnieje całe mnóstwo algorytmów kompresji, w tym otwarte i darmowe, jak DEFLATE, którego pewnie teraz używasz nawet o tym nie wiedząc (robi to Twoja przeglądarka, jeśli serwer HTTP obsługuje kompresję żądań i odpowiedzi). Jasne, można argumentować, że WinRAR robi wszystkie te rzeczy jednocześnie, w jednym pakiecie. Ale wtedy musi to być właśnie taki pakiet, a nie inny. Nie możesz np. wymienić algorytmu szyfrowania używanego w WinRARze, gdyby się okazało, że ten aktualnie w nim używany został skompromitowany (nawiasem mówiąc: został; istnieją programy do odszyfrowywania takich zaszyfrowanych archiwów WinRARa). Nie możesz też wymienić algorytmu kompresji na inny, który lepiej się nadaje do kompresowania plików jakiegoś szczególnego rodzaju (np. filmów video). Lepiej więc mieć kilka osobnych narzędzi do osobnych zadań (choć nadal można ich używać poprzez jeden wspólny interfejs okienkowy, dla wygody - tak właśnie to działa na Linuxach i innych otwartych systemach operacyjnych), niż jedną kobyłę, która potrafi robić tylko ten jeden zestaw zadań, do których przystosował go twórca. Nie mówiąc już o tym, że sam WinRAR posiada wiele otwartych, darmowych alternatyw, które używają tych samych algorytmów kompresji, szyfrowania, tego samego formatu archiwizacji, a więc oferują dokładnie tę samą funkcjonalność, bez wkurzania cię ciągłymi "prośbami" o zakup.
@Delastomas3 ай бұрын
odgaduje hasło "OKOŃ"
@ParafiniukTV4 ай бұрын
ale już akcjonariat się cieszy jak firma zaoszczędzi i może się szybciej rozwijać oraz wypłacać większe dywidendy także nie do końca z tymi normami tak jest
@alexU42k3 ай бұрын
Dlaczego nikt nic nie mówi o ZIP? był on natywnie dostępne od czasów Windows XP
@jz4793 ай бұрын
8:22 Tu również nie mogę się zgodzić. Mimo tego, że od początku RAR był wydajniejszy, a z czasem bardziej funkcjonalny niż ZIP - to ten drugi oficjalnie wygrał. Były nawet płatne wersje, jak np. WinZip. Genealnie 99% oficjalnych skompresowanych plików to ZIP plus mamy natywną obsługę formatu w nowych systemach (jak dobrze pamiętam, to od Win7) - także w firmach nie ma potrzeby zakupu programu kompresującego. Format rar w moim uznaniu trwa wśród 'starych' użytkowników i świecie warez - do dziś. Sam używam oczywiście, ale licencji nigdy nie nabyłem.
@orzewski3 ай бұрын
Dokładnie tak. Dlatego WinRAR robi tylko 5 mln rocznie. Gdyby wygrali byliby więksi. Ale pamiętaj, że ta firma (prawdopodobnie) nie miała być wielka. Miała tylko pozwolić twórcom na godne życie. Więc im to nie przeszkadzało :)
@jz4793 ай бұрын
@@orzewski chodzi mi głównie o to, że korpo nie muszą kupować archiwizatora rar, skoro większość archiwów to zip, a ten jest obsługiwany przez os. Tak samo też nie muszą kupować komercyjnych przeglądarek obrazów, jeżeli system to wszystko otwiera natywnie. No, chyba, że na prawdę są ku temu przesłanki.
@qkohe1553 ай бұрын
@@jz479 95% archiwów z jakimi mam do czynienia to ZIP, a wszystko ogarniam WinRARem, żeby było śmieszniej to na swoim komputerze mam jakąś starą wersję, która nie przypomina o licencji, mimo, że nic nie kupowałem, więc żeby tego nie stracić nie aktualizuje jej, a nowsze RARy otwieram 7-Zipem. Obsługi archiwów narzędziami dostępnymi w Windowsie sobie nie wyobrażam, nikt poważny tak nie robi.
@bjornerlendur46063 ай бұрын
I to jest wlasnie powod dla ktorego niektore firmy korzystaja z BSD zamiast linuxa? Ten certyfikat ISO?
@Krzysiek.alfaomega-jv6ou2 ай бұрын
Roczna licencja Autocada kosztuje ok. 12000 zł . Miałem Autocada wersję dożywotnią lecz po zmianie kompa Autodesk nie chciał mi przedłużyć użytkowania , nie chcieli też sprzedać nowego z licencją dożywotnią . Mam teraz GstarCada - licencję dożywotnią za 2800 !! Przesiadłem się na niego w ciągu jednego dnia ! Oczywiście jest kompatybilny z Autocadem , więc nic nie straciłem ze swego dorobku. Pozdrawiam .
@orzewski2 ай бұрын
W mojej firmie wybraliśmy BircsCada
@Jan-u1i2p3 ай бұрын
dobry materiał
@ukd83873 ай бұрын
podobnie jest z Davinci Resolve, nie dość że darmowy to ma takie możliwości że szczęka opada. A gdy się go nauczysz to wydanie tysiąca złoty na "pełną licencję" to jest pikuś
@Kris44C2 ай бұрын
Na samym początku był RAR dla DOS. A co z plikami ZIP ?
@micromax65582 ай бұрын
Ja kupiłem licencję. Była w pakiecie z licencją na Total Commandera. W ten sposób wyrażamy szacunek dla twórców. Tak samo jak kupowanie płyty cd naszego ulubionego artysty. Przecież można pośłuchać za darmo. Tak wiem. Ale ja lubię jak moi klienci płacą za moją pracę. To samo dotyczy twórców piosenek czy oprogramowania.Tak myśłę.
@dobrateza4 ай бұрын
Mocny kanał szefie, widziałem, że nie korzystasz z shortsów do promocji, mogę z ciekawości zapytać dlaczego?
@orzewski4 ай бұрын
Z tego co wiem, to shortsy dzielą publikę. Wtedy u subskrybentów pojawiają się dwa obozy: oglądających shorty i oglądających filmy. Efektem jest zmniejszenie zasięgów na filmach. Pewnie będę robił shorty, ale dopiero potem, jak już wrzucę +10 filmów i zdobędę pierwszy 1000 subskrybentów :)
@dobrateza4 ай бұрын
@@orzewski Niekoniecznie, możesz w shortsie zaznaczyć, żeby nie wyskakiwał subskrybentom i wtedy dociera do nowej publiki i ściągasz ją na główny film.
@danieldolebski26893 ай бұрын
Jestem u ciebie pierwszy raz, wrzuć następny odcinek o podobnych biznesach.
@lukaszrabiniak63073 ай бұрын
P.S. Solid Works robi to samo ale na wersji edukacyjnej ( przynajmniej jak ja uzywalem 10 lat temu ) miales w rysunkach zatopiony znak wodny ( eductional version )
@defcior3 ай бұрын
1:45 one nie mają 1080 i 300pixeli. Tyle to mogą mieć w pionie czyli to co pokazaleś strzałką ;)
@gabrielcwik1463 ай бұрын
A czy podobny model przyzwyczajenia użytkownika nie miał miejsca w przypadku PDF ?
@ukasz85404 ай бұрын
to samo w Total Commander - jak firma kupiła licencję to brakowało mi okienka z klikaniem 1,2,3 :D
@lzddlt2 ай бұрын
Trzeba było trzymać klucz w szufladzie a nie rejestrować. ;-)
@PinkeySuavo3 ай бұрын
Fajny film, oczywiście memy z WinRARem znałem, ale nigdy się nie wgłębiałem w to jak właściwie zarabiają. To jest ogólnie plus darmowych programów czy na przykład gier. Mogą przyciągnąć o wiele większe grono graczy, a gra będzie zarabiać np. na skinach. Z tego co pamiętam to jak wchodził PUBG jako jedno z pierwszych Battle Royale, to chciałem spróbować zagrać, ale jednak szkoda było płacić na coś, co nie wiem czy mi się spodoba. Zaraz później wyszedł darmowy Fortnite i zdominował scene Battle Royale. Myślę, że zrobiłby to nawet jeśli PUBG byłby darmowy, ale zastanawiam się, czy pubgowi się to opłaciło długoterminowo. Może zwabiliby więcej graczy i ostatecznie więcej by na tym zyskali.
@fido41063 ай бұрын
kto w dzisiejszych czasach potrzebuje i używa aplikacji do kompresji ?? zapotrzebowanie na nie było lata temu gdy każdy megabajt był na wagę złota, dziś mamy pojemne , tanie i bardzo szybkie dyski , że o niemal nieograniczonej możliwości przechowywaniu niemal wszystkiego w chmurze nie wspomnę. jedyną funkcją jaka fatycznie czasem bywa używa to szyfrowanie plików
@qkohe1553 ай бұрын
Archiwa są potrzebne, chociażby do wysyłania wielu plików jako 1, folderu nie wyślesz przykładowo mailem, do tego czasem niektóre pliki mają nieakceptowany format i tak można to obejść. Innym przykładem są gry, które wymagają by mody były w zipach.
@tomaszgrzankowski80513 ай бұрын
Ciekawy temat, ale niestety z błędami rzeczowymi, które świadczą o nie do końca rozpoznanym temacie, w szczególności mam tu na myśli szczegóły techniczne działania oprogramowania jak i nie rozpoznania tematu związanego z normami i wymaganiami świadectw jakości trochę wyższymi jak ISO 9001.
@orzewski3 ай бұрын
Pewnie masz rację, przy czym to kanał o biznesie, nie o programowaniu. Wszystko co niebiznesowe pomijam, a jeśli jest konieczne do zrozumienia działalności firmy - upraszczam. Gdybym trzymał się detali w każdym aspekcie, to filmy byłyby nudne. Więc prawdopodobnie masz rację, że oprogramowanie działa nieco inaczej niż powiedziałem, ale czy robi to różnicę, z punktu widzenia działania biznesu?
@Kocureczeq3 ай бұрын
WinRar to jednak dobrze pomyślał o ile w ogóle tak pomyśleli
@Bets0n3 ай бұрын
Tylko właśnie po co miałbym kupować takiego winrara dziś, skoro 7zip jest za darmo, a nawet windows ma wbudowany kompresor plików.
@bonbonpony3 ай бұрын
Z tym wbudowanym kompresorem ZIP w Windows też wiąże sie ciekawa historia, bo oryginalny twórca tego rozszerzenia został nieźle wydymany przez Microsoft, by było to możliwe. Z kolei programista, który go zaimplementował, został za to zwolniony krótko po tym, mimo że sam pytał o zgodę na zaimplementowanie tego i dostał zielone światło od szefostwa.
@maro9497.2 ай бұрын
Auto Cad najdroższy?? Micro Station go przebija zarówno cenowo jak i pod względem możliwości
@konri752 ай бұрын
10:40 7zip nie rozpakuje?
@808sprng4 ай бұрын
Jestem świeżo po przesluchaniu filmu z Mentzenem i od razu Cie polubilem. Chcialbym dowiedzieć się jakie jest Twoje spostrzezenie na szukaniu nisz w biznesie np. w IT, jak znaleźć tą legendarną nisze w ktorej mozna zacząć rozwijać firme np. telekomunikacja czy ubezpieczenia. Pozdrawiam :)
@orzewski4 ай бұрын
Dobre pytanie :) Jak mówi Hormozi "Najważniejsze to być na rosnącym rynku". Jeśli jesteś na rynku, który stale się powiększa, to łatwo znaleźć tam dla siebie miejsce. I przykłady telekomunikacji i ubezpieczeń to akurat rynki odwrotne ;) A gdy już masz rynek? Wtedy trzeba albo zdecydować się na wyzyskanie małej niszy i potem ją stopniowo powiększać, albo stworzyć nowy produkt/sposób dostarczania produktu (jak Xerox ze sprzedażą druku zamiast drukarek). To tak w skrócie. Ostatnio tyle osób prosiło mnie o film o tworzeniu błękitnych oceanów, że temat wskoczył na samą górę moich priorytetów jeśli chodzi o tworzenie nowych filmów :)
@808sprng4 ай бұрын
@@orzewski Super już nie mogę się doczekać! Dziękuję za odpowiedź
@pkolega3 ай бұрын
Zerknąłem na chwilę z ciekawości. Lata 80-te i 90-te to wszelkiego rodzaju DOS-owe implementacje algorytmów bezstratnej kompresji danych opartych o opatentowany algorytm słownikowy LZ77 np. zip, arj, rar, zoo itd. Siła winrara była w tym, że jako jedyny miał GUI (pozostale wywolywalo sie z linii poleceń co bylo dla ludzi nieinformatycznych strasznie irytujące), wyższy stopień kompresji od konkurencji, łatwe dzielenia archiwów na dyskietki 1,44MB (standard przenoszenia wtedy danych miedzy komputerami), udostępnioną publicznie bibliotekę do dekompresji co doprowadziło do popularyzacji standardu RAR. Program od zawsze był shareware.
@orzewski3 ай бұрын
Dzięki za fajne merytoryczne uzupełnienie :)
@szso86103 ай бұрын
można by dodać, że interfejs "trochę" przypominał bardzo popularnego wtedy Nortona Commandera. A największą przewagą było robienie paczek - zip miał z tym problemy.
@andruszyk763 ай бұрын
dalej mamy problem z kompresją bo niby przechowujesz we chmurze to chmura gdzie trzyma to wszystko. I dla tego mamy problem nadal kiedyś mieliśmy ograniczone dyski teraz mamy ograniczoną przestrzeń gdzie będą te dyski przechowywane aby zbudować chmurę. Niektórzy już we wodzie przechowują.
@KS-ep9rx2 ай бұрын
ale nie klammy sie jezeli winrar postanowi przejsc w tryb jak ms ze swoim softem i zrobic wymog licencji szczegolnie ze moga ja zmieniac jak chca to moga bez problemu zmusic prawie cala spolecznosc do kupna licencji bo nie bedzie dzialac
@orzewski2 ай бұрын
Wtedy ludzie przejdą na inne programy. Ta taktyka zostałą sprawdzona wielokrotnie i zawsze kończy się źle dla firmy.
@jacksonfive51802 ай бұрын
Nie istnieje ŻADEN urząd ani ŻADNA organizacja której wolno kontrolować zawartość twocih komputerów czy przestrzeganie umów zawartych z prywatnymi przedsiębiorcami. Proszę nie szerzyć takich informacji. Potem ludzie dobrowolnie wpuszczają "kontrolerów" ZAIKS itp..... Polska jest w całkowitej czołówce legalności oprogramowania, nas kontrolować nie trzeba i nikt nie będzie.
@grzechugrek3147Ай бұрын
W domach może nie. Ale nabywanie oprogramowania w dużych firmach, gdzie jest bardzo dużo komputerów wygląda zupełnie inaczej. Tam nie ma kupowania dużej ilości pudełek ze sklepu z Windowsem, MSO, czy np. AutoCadem + eula zapisana cyfrowo, czy na papierze. Do firm przyjeżdżają specjalne agencje będące legalnym powiernikiem Microsoftu, Adobe, Autodesk'a, IMB, Oracle które razem z daną firmą sporządzają specjalne umowy na dostarczanie oprogramowania w danej ilościach licencji. Takie umowy mogą być różne i można je niemalże dowolnie negocjować, ale pewne rzeczy są w nich niezmienne. Jedną taką, jest to, że dana agencja zastrzega sobie prawo do przeprowadzania okresowych audytów dostarczanego oprogramowania na wszystkich firmowych komputerach. Wtedy firma jest zawsze zobowiązana do ich wpuszczenia do siebie, w celu umożliwiania im przeprowadzania kontroli/audytu komputerów. Głównie tu chodzi o to, czy ilość komputerów na którym zainstalowane jest dane oprogramowanie, zgadza się z ilością zapisaną w umowie. W przypadku ew. nieprawidłowości, najczęściej firma zostaje zobowiązana do dokupienia brakujących licencji i na tym sprawa się kończy. Jednakże w przypadku odmowy/celowego uniemożliwiania takich kontroli, agencja/firma dostarczająca oprogramowanie może wyciągnąć konsekwencje, włącznie z wypowiedzeniem umowy firmie odbiorczej. Wówczas takie oprogramowanie staje się nielegalne.
@sdfsdfsdfgdfgf7652 ай бұрын
Film historyczny. 7-zip pozamiatał temat dawno temu.
@riesabass2 ай бұрын
ty jestes historyczny, bo zyjesz w czsach najwidoczniej, kiedy 7z wychodzil, i sie chwalil ze pozamiata rar i zip. nic nie zamiotl. stal sie co najwyzej wtyczka do manadzerow plikow niektorych by oba rozszerzenia otworzyc na chwile :D
@redadea14832 ай бұрын
cieniasie, winrar ma dane naprawcze twoj 7z moze o tym pomarzyc
@mbnqpl3 ай бұрын
Ja kupiłem, po jakichś 20 latach(?) używania 😅
@orzewski3 ай бұрын
Tak to właśnie działa :)
@mbnqpl3 ай бұрын
@@orzewski kupiłem, bo już nie mogłem czekać na to okienko, kilka sekund po starcie, za każdym razem :D
@oxford72073 ай бұрын
Podobny przykład ze szkołami w przypadku automatyki, Siemens wjechał z tymi swoimi sterownikami do szkol, polibud i dlatego jest taki popularny w automatyce mimo że taki niesamowity to on nie jest
@C64Lover3 ай бұрын
Kazda duza firma probuje "przyzwyczajac" uczniow do swoich narzedzi, stad darmowe licencje na windows czy office dla szkol itd
@nerdodragonnerdpl41673 ай бұрын
Ja do dziś dbam o przestrzń dyskową Fabryczna pamięć od 2018 i wszystko co zasobne na dysku d:)
@orzewski3 ай бұрын
Człowiek z zasadami :)
@nerdodragonnerdpl41673 ай бұрын
@@orzewski Się wie:) Ale też jakbym miał kompletnie wywalone zara by mnie się dysk skurczył i nie byłoby co instalować No i skoro da się wycisnąć przestrzeń to czemu nie Kasowanie danych tymczasowych i Revo są niezwykle pomocne
@watron24913 ай бұрын
W 90 lata nie bylo dostepu do oryginalow ! dlatego byly piratry i to było podstawą. Warto spytać przed robieniem filmu.
@Distx873 ай бұрын
To jak windows. W teorii płatny, ale przecież możesz pominąć wklepanie klucza przy instalacji i godzić się na znak wodny, dla firmy to bardziej opłacalne niż jakbyś miał używać linuxa czy maca
@orzewski3 ай бұрын
To prawda, nie myślałem o tym w ten sposób, ale założenie podobne.