Jak wygląda pełna księgowość w spółce z o.o?

  Рет қаралды 43,061

inFakt.pl

inFakt.pl

4 жыл бұрын

inFakt obsługuje już spółki!
infakt.pl/ksiegowosc-dla-spolek
Transkrypcja wideo:
www.infakt.pl/blog/jak-wyglad...
Księgowość uproszczona
Z tej formy prowadzenia księgowości przede wszystkim korzystają przedsiębiorcy jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca w zależności od wybranej formy opodatkowania, może prowadzić podatkową książkę przychodów i rozchodów (KPiR) lub ewidencję ryczałtu. Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z karty podatkowej, która jest pewnego rodzaju preferencją dzięki, której prowadzenie księgowości ograniczone jest do minimum.
Ewidencja ryczałtu
Prowadząc działalność opodatkowaną ryczałtem należy prowadzić ewidencję przychodów w sposób chronologiczny. Przedsiębiorca nie ewidencjonuje natomiast poniesionych wydatków. Ryczałt wyliczany jest od przychodów według określonej stawki ryczałtu. W zależności od źródła przychodu stawka ryczałtu może wynosić:
2% np. dla przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych,
3% np. dla przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu
5,5% np. dla przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton
8,5% np. dla przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego
17% np. dla przychodów związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego lub związanych z oprogramowaniem
20% dla przychodów uzyskiwanych w ramach wolnego zawodu.
KPiR
Najczęściej wybieraną formą opodatkowania JDG jest księga przychodów i rozchodów. Przedsiębiorcy prowadzącą tą formę ewidencji mogą wybrać formę opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Podobnie jak w przypadku ewidencji przychodów, KPiR należy prowadzić chronologicznie zachowując zasady określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR. W KPiR przedsiębiorca ewidencjonuje wszystkie zdarzenia gospodarcze mających związek z prowadzeniem działalności. Podatek wyliczany na zasadach ogólnych w stawce 18%/32% wyliczany jest od dochodu, czyli wartości przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania. Natomiast w przypadku opodatkowania według podatku liniowego, przedsiębiorca wylicza podatek według stawki 19% dochodu.
Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje się w odpowiednich kolumnach:
7 lub 8 zarezerwowana jest dla ewidencji przychodów;
10 dla zakupu towarów i materiałów;
11 dla kosztów ubocznych zakupu towarów i materiałów;
12 dla wynagrodzeń;
13 dla pozostałych kosztów.
KPiR należy prowadzić rzetelnie i niewadliwie, dopiero wówczas staje się podstawą do wyliczeń zobowiązań z tytułu podatku PIT.
Pełna księgowość
Prowadzenie pełnej księgowości nawet małej spółki z o.o. jest dużo bardziej skomplikowane niż prowadzenie księgowości uproszczonej. Główną różnicą mającą wpływ na prowadzenie księgowości jest fakt, że spółka posiada własny majątek, który nie stanowi majątku właściciela (wspólników). Spółka jest odrębną jednostką posiadającą osobowość prawną. W odróżnieniu do prowadzenia uproszczonej księgowości, w pełnej księgowości , należy ewidencjonować każdą zmianę stanu majątku. W praktyce oznacza to, że w księgach należy ujmować nie tylko “przychody” i “koszty” prowadzenia działalności ale także m.in. wszystkie należności, zobowiązania, zwiększenia oraz zmniejszenia kapitałów.
Należność, jest rodzajem uprawnienia do otrzymania w określonym terminie świadczenia pieniężnego lub rzeczowego od naszego dłużnika. Należności powstają np. W przypadku wystawienia faktury sprzedaży z odroczonym terminem płatności.
Natomiast zobowiązaniem jest obowiązek jednostki do przekazania w przyszłości innemu podmiotowi wartości np. pieniędzy lub innych korzyści ekonomicznych, które powstały ze wcześniejszych zdarzeń gospodarczych. Zobowiązaniem jest np. Niezapłacona faktura za abonament telekomunikacyjny, która zgodnie z podpisaną umową oraz wystawioną fakturę jest płatna do konkretnego dnia miesiąca.
Wartość oraz kondycję spółki odzwierciedlają wartości aktywów, natomiast wartości pasywów pokazują źródła finansowania posiadanego majątku jednostki.
Ustawa o rachunkowości nie określa wprost jednoznacznej definicji aktywów, natomiast definiuje jej poszczególne rodzaje. W najprostszy sposób można powiedzieć, że aktywa to wszystkie składniki majątku, kontrolowane przez przedsiębiorstwa, przedstawione w ujęciu wartościowym.
Informacji na temat źródła finansowania Aktywów odzwierciedlają Pasywa. W uproszczeniu można powiedzieć, że pasywa, w precyzyjny sposób wskazują w jaki sposób zostały sfinansowane aktywa. Zgodnie z Ustawą o Rachunkowości, pasywa przedstawiamy zgodnie ze stopniem wymagalności w podziale na kapitały własne oraz zobowiązania i rezerwy na zobowiązania (kapitał obcy).
#pełna #księgowość #spółka

Пікірлер: 18
@Robertgtdf
@Robertgtdf 4 жыл бұрын
Dziwny ten LS.
@DurskiPawe
@DurskiPawe 4 жыл бұрын
Cześć! Swietny film Jak wygląda prowadzenie pełnej księgowości w przypadku prowadzenia spółki zajmującej się e-commerce w systemie dropshiping? Towar wprost z Chin trafia bezpośrednio do indywidualnego odbiorcy w USA. Transakcje odbywają się w sklepie internetowym postawionym na platformie Shopify w Kanadzie. Transakcji odbywa sie 50 - 100 dziennie ale może ich być np 500 dziennie. Płatności przez PayPal. Nie znalazłem systemu, który automatyzował by cały proces.
@kamilamazur5270
@kamilamazur5270 2 жыл бұрын
Po co ta muzyka w tle strasznie przeszkadza
@snowbaord
@snowbaord Жыл бұрын
Super
@maxlooper3988
@maxlooper3988 3 жыл бұрын
Witam, spółka z o o dwuosobowa po 50% udziałów. kapitał zakładowy 5000ZŁ. Sam pożyczał spółce pieniądze powiedzmy na 2% + inflacja 4%. Zajmuje się kupnem, drobnym remontem we własnym zakresie i sprzedażą mieszkań. Czy sam mogę prowadzić pełną księgowość?
@grzelu84
@grzelu84 6 ай бұрын
👍
@Dadandthecity
@Dadandthecity 2 жыл бұрын
Bez sensu. Dokładność? Prowadząc księgowość JDG też księgujemy każdą złotówkę i też musimy być dokładni. Nie pokazaliście niestety jakaś jest faktycznie różnica. Jakie czynności dodatkowe trzeba wykonać. Dowiedziałem się, że w spółce trzeba dodatkowo w porównaniu z JDG generować sprawozdania. Jakie czynności trzeba wykonać więcej? To, że formularze są bardziej rozbudowanie to ok, ale przecież infakt wypełnia je automatycznie, więc co osoba operująca musi wykonać więcej?
@reconquista1911
@reconquista1911 3 ай бұрын
Prowadząc JDG możesz nie księgować części kosztów, dzięki czemu np: naciągniesz bank na większy kredyt. W spółce chyba się tak nie da.
@s.matuszewski2441
@s.matuszewski2441 4 жыл бұрын
Stan Mam rozumieć że spółka z o.o. prowadzi pełną księgowość,bez względu na ilość zatrudnionych. czy też spółka z o.o. może być firmą mikro i wykonywać księgowość skróconą
@Ewelina19861000
@Ewelina19861000 4 жыл бұрын
skróconą? tzn kpir? jeśli o to Panu chodzi, to bez względu ma liczbę zatrudnionych spółka z oo zawsze pełne księgi.
@iwonamarciniak1910
@iwonamarciniak1910 4 жыл бұрын
Pytanie: Założyłam spółkę z kapitałem 5000. Mam wspólnika, kótry posiada 80% udziałów. Nie mamy jeszcze zysków, a potzrebujemy pieniedzy na bieżące funkcjonawanie spółki (zakupy, pensje, faktury usługodawców)- W jaki spoób mozemy dopłacić pieniądze na konto spółki? W umowie mamy zapis o tym, ze kapitał zakłądowy może być podwyższony bez zmiany umowy. Chcemy zasilić konto kwota 100 000, zgodnie z % udziałów- ja 20 000 , wspólnik 80 000. Jak to zrobić najszybciej bez konieczności wprowadzani zmian notarialnych. czy jest to możliwe bez udzielenia oprocentowanej pożyczki? Z góry dziękuje za pomoc!
@infakt
@infakt 4 жыл бұрын
Dzień dobry Pani Iwono, warto rozgraniczyć dwie sytuacje "wprowadzenia" majątku do firmy. Pierwszą z nich jest zaciągnięcie zobowiązania (u wspólnika, w banku itp.) wówczas są to zobowiązania oprocentowa. Drugim sposobem jest podwyższenie kapitału zakładowego, które może nastąpić poprzez podwyższenie kapitału na mocy postanowień umowy spółki wówczas uchwała wymaga zwykłej formy pisemnej(zgodnie z art. 227 § 2 k.s.h.) lub podwyższenie kapitału w trybie zmiany umowy spółki wówczas niezbędna jest obecność notariusza (art. 255 k.s.h.). Podwyższenie kapitału będzie wiążące dopiero w momencie wpisu w KRS. Bez względu na formę podwyższenia kapitału należy liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku PCC w wysokości 0.5% podwyższenia kapitału.
@lofocky
@lofocky 4 жыл бұрын
inFakt.pl czy nie da sie przypadkiem zrobic nieoprocentowanej pożyczki dla spolki gdzie nie ma zadnych procentów?
@infakt
@infakt 4 жыл бұрын
@@lofocky udzielenie nieoprocentowanej pożyczki spółce spowoduje powstanie po stronie spółki przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Za przychód będzie uważana kwota "odsetek": jaką spółka musiała by zapłacić w przypadku otrzymania pożyczki na "normalnych" warunkach rynkowych np. od banku.
@e30tomas54
@e30tomas54 4 жыл бұрын
@@infakt W sytuacji, gdzie potrzebuje wprowadzić do spółki na jeden dzień 225.000zł na podstawie np. pożyczki oprocentowanej, będę musiał zapłacić 0.5% PCC czyli 1125zł ?
@adriannasosnowska6523
@adriannasosnowska6523 4 жыл бұрын
rtg
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w pigułce
31:52
Tomasz Niepytalski
Рет қаралды 37 М.
Вечный ДВИГАТЕЛЬ!⚙️ #shorts
00:27
Гараж 54
Рет қаралды 14 МЛН
THE POLICE TAKES ME! feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
PANDA BOI
Рет қаралды 24 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 15 МЛН
Jak wygląda procedura zamknięcia miesiąca? [Odcinek 13]
16:23
Profesjonalne Kursy Rachunkowości
Рет қаралды 2,7 М.
Usługi wspólnika dla spółki z o.o. - bezpiecznie i optymalnie podatkowo
30:28
Jaka spółka jest najlepsza i DLACZEGO? Prawnik Wyjaśnia
31:01
Mateusz Chinczewski
Рет қаралды 4,7 М.
Najczęstsze błędy przy zakładaniu spółki z o.o.
8:30
inFakt.pl
Рет қаралды 49 М.
Jak wygląda księgowość online na przykładzie wFirma
14:59
Bernard Fruga
Рет қаралды 10 М.
Czy warto założyć spółkę z o.o. w Polskim Ładzie?
26:48
Wojciech Gil
Рет қаралды 36 М.
Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o. I Prawnik Wyjaśnia
28:50
Mateusz Chinczewski
Рет қаралды 4,7 М.
18 Różnic Między JDG a Spółką z o.o.
24:52
Mistrz Podatków
Рет қаралды 1,5 М.
Вечный ДВИГАТЕЛЬ!⚙️ #shorts
00:27
Гараж 54
Рет қаралды 14 МЛН