Bardzo dziękuje za pomoc. Brakowało mi takiego praktycznego wytłumaczenia sprawy teraz wszystko jasne
@mistyczny946 жыл бұрын
Bardzo fajnie wyjaśniłeś. Dzięki!
@Rupercik859 жыл бұрын
2:10 - "prąd który wychodzi z tego miejsca, w tym miejscu się zeruje" czy aby na pewno miałeś na myśli prąd? 2:32 "część z tego prądu ucieka" - masz na myśli spadki napięcia 6:37 - "w przypadku prądu 5 Volt-owego" (miałeś na myśli napięcie 5V) prądem potocznie nazywamy natężenie prądu mierzone w Amperach [A] ... i jeszcze kilka Wiem, że się czepiam ale może to osoby szukające informacji niepotrzebnie wprowadzić w błąd a tego byśmy nie chcieli. Mimo wszystko cieszę się że są ludzie którzy znajdują czas żeby wyjaśnić laikom podstawowe zagadnienia z zakresu elektroniki. Tak wiec dzięki za filmik i pozdrawiam.
@wiesawwoowski81954 жыл бұрын
szacunek kolego za merytoryczne dopowiedzenie tego co trzeba a w szczególności, że zrobiłeś to z wielką kulturą i z podziękowaniem dla autora . W dzisiejszych czasach to rzadkość ( oby więcej takich ludzi z kulturą ) jak patrzę jakie ludzie robią sobie jazdy w komentarzach to ja czasem wolę nawet o nic nie pytać bo ci zaraz pojadą ostro. Ja sam zaliczam się skromnie do laików i dla mnie wyczynem było podłączenie sterownika, silnik 36 V, manetka tempomat jako zestaw wspomagający mój rower ( dla Was fachowców to pikuś ) . Kilka lat temu żeby moja szlifierka kątowa w statywie rozpędzała się stopniowo ( oszczędzając w ten sposób przekładnię ) " puściłem " prąd zapinając w szereg stary opiekacz o mocy 1350 W, szlifierka gdy płynnie osiągnęła maksymalne obroty na tak " obniżonym napięciu " włączałem zewnętrzny przełącznik w drugą pozycję odcinając z obwodu mój rezystor w postaci opiekacza a zalączając bezpośrednie napięcie z sieci i szlifierka dokręciła się do swoich pełnych obrotów i pełnej mocy. I teraz wiem, że to coś nazywa się fachowo dzielnikem napięcia - hej pozdrawiam
@micha658710 жыл бұрын
Początkującym elektronikom takim jak ja bardzo się przyda. ;)
@arturzabiegala69857 жыл бұрын
Witam, dla mnie było to pomocne szybko jasno na temt, dziekuję.. Dodam że chcę zrobić w przedwzmacniaczu audio potencjmetr na rezystorach pozdrawiam..
@Michał_El10 жыл бұрын
Odcinek fajny, ale przydałby się przynajmniej wzór na napięcie wyjściowwe, to nie jest skomplikowane :)
@konradporemski22068 жыл бұрын
Jak nazywa się to, na czym Pan tworzy układy (biała płytka / tacka)? Można dostać w sklepie elektronicznym?
@konradporemski22068 жыл бұрын
Jakub Bundziów dziękuję
@marcinurban56337 жыл бұрын
Z dzieleniem napięcia na rezystorach to trochę lipa jest bo to ma bardzo słabą wydajność i nic nie da się z tego zrobić np zasilacza albo takiego stabilizatora.
@jakisziemniak95510 жыл бұрын
Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Temat prosty, ale błędów jest kilka. 1. Prąd płynie przez ten układ, o stałej wartości -> I prawo Kirchhoffa. To napięcie odkłada się na tych opornikach. Prąd nigdzie nie ucieka. 2. Napięcie tutaj zależy od węzła odniesienia, ogólnie tutaj mamy zastosowanie II prawa Kirchhoffa. Drobna uwaga: to, że w jakimś węźle układu mamy napięcie względem masy równe 0V, to nie oznacza, że potencjał tego węzła też jest równy 0V, może być znacznie większy i lepiej jest zawsze w pierwszej kolejności łączyć masy układów, a dopiero potem podpinać resztę przewodów. 3. Żadnego układu z takiego dzielnika zasilać nie można, prąd który potrzebuje układ w sposób znaczący wpływa na napięcie otrzymywane na wyjściu. Zasadniczo rezystancja wejściowa takiego układu powinna być jak najbardziej zbliżona do nieskończoności(co w przypadku układów scalonych w technologii CMOS jest to wystarczająco dobre przybliżenie). Małe rezystancje wejściowe uniemożliwiają podpięcia dzielnika bezpośrednio do ich wejścia. Prosty eksperyment teoretyczny: między jeden z węzłów między rezystorami 1k a masą wpiąć źródło prądowe wymuszające przepływ prądu o wartości 1mA. Napięcie między tym węzłem a masą powinno zmienić się bardzo poważnie względem układu bez obciążenia. Ogólnie sporo mieszania pojęć i raczej wychodzi brak obycia.
@NorekR10 жыл бұрын
Nie każdy zna się na elektronice. Dla niektórych taka wiedza co Pan Marek pokazuje. Jak ktoś by chciał to wykorzysta by poszukał dalszych informacji
@jakisziemniak95510 жыл бұрын
Robert Nurek Drogi Panie, informacje należy przekazywać rzetelnie, moja krytyka miała raczej na celu sprostowanie pewnych wiadomości, które według mojej opinii zostały nie do końca rzetelnie przekazane. Nie każdy się zna na elektronice, to fakt, natomiast jeśli ktoś ogląda takie filmiki, to chyba oznacza, że chce się poznać, nieprawda-ż? Drobna uwaga: Przy całym moim entuzjazmie w stosunku do wolności, to jednak mam szacunek do tradycji: to nieszczęsne słowo- "niekturych" zdecydowanie nie jest miłym widokiem.
@scam210310 жыл бұрын
OK, OK :) wszystko się zgadza. Prąd jest wszędzie taki sam, mieszam pojęcia, i tym podobne sprawy. Ale z drugiej strony nie chce się wgłębiać w zawiłości techniczne bo to może odstręczać już na samym początku. Film nie jest oczywiście wykładem akademickim opisującym wszelkiego rodzaju zależności a tylko krótką prezentacją z której dowiemy sie jak podzielić napięcie gdy chcemy zasilić np. diodę (jak w tym filmie: kzbin.info/www/bejne/a6GmYY2boNZsraM ) lub dokonać pomiarów napięcia (tak jak w tym projekcie kzbin.info/www/bejne/n4nTfmCsbbKBd6c ) Zdaje sobie sprawę ze swoich niedoskonałości i dąże niestrudzenie ścieżką nauki ku światłu wiedzy. Filmy są często proste, pomijają wiele ważnych z naukowego punktu widzenia aspektów. Zauważyłem jednak że środowisko elektroników jest bardzo zamknięte. Nie ma szansy dla przeciętnego zjadacza chleba aby ogarnąć temat bo natychmiast pojawiaja się schody a wszelkie pytania są zbywane niezrozumiałymi naukowymi wywodami tak że człowiek po wszystkim jest bardziej głupi niz przedtem. Staram się tłumaczyć tak prosto jak to tylko możliwe, bez zagłębiania sie w teorię (wiem że popełniam też błędy tak jak rzeczona "ucieczka" prądu) tak aby każdy, bez względu na wiek czy posiadaną wiedzę potrafił ogarnąć temat. Wychodzę z założenia że jeśli ktoś będzie potrzebował więcej informacji na ten temat to sobie doczyta. Ale jak jestem majsterkowiczem bawiącym się modelami pociągów i właśnie tworzę makietę wsi i chciałbym podłaczyć diodę świecącą a mam zasilacz na np. 15V i co nie zrobię to mi sie wszysko pali, taki film sprawi że podziele sobie te 15V na 5V i 10V i do 5V podłączę diodę przez opornik 220Om bo zawsze tak robie i wiem że działa mimo że nie wiem do końca dlaczego. To troche ekstremalny przykład ale wiem że jest rzesza osób która właśnie w ten sposób na to patrzy. No to sie nagadałem :) PS. Panie Ziemniaku jeden z komentarzy nt. baterii słonecznej utknął w spamie i gdy go odblokowałem to zniknął zupełnie - było tam sporo merytorycznej zawartości i chętnie bym to zostawił pod filmem. Jakaś szansa że zachowała sie gdzieś kopia tego wpisu?
@scam210310 жыл бұрын
Dodatkowo dla bardziej zainteresowanych tematem - właśnie na kanale RS Elektronika pojawił się odcinek o rezystorach w którym jest poświęcony fragment dzielnikowi napięcia - razem ze wzorem na obliczenie napięcia wyjściowego.
@jakisziemniak95510 жыл бұрын
SCAM Sposób podpięcia klawiatury, chociaż nietypowy, to moim zdaniem jak najbardziej poprawny- duża rezystancja wejściowa. Co do diody- zgodzić się nie mogę. Sama dioda rezystancji ma około kilkudziesięciu omów, jak Pan pisał podłącza pan zawsze szeregowo do tej diody 220 omowy rezystor, elementów dużo, działa może poprawnie, ale na pewno nie tak jak Pan myśli. W przypadku LED napięcie przewodzenia ma dość duży rozrzut, ale jest to na ogół coś między 1 a 2 V(są i większe). Jasność świecenia diody zależy od prądu który przez nią płynie(za duży też być nie może), dlatego wystarczy do odpowiedniego węzła podpiąć szeregowo diodę i rezystor. Jak wyznaczyć wartość tego rezystora? Ano tak: R=(U-Uf)/If, gdzie U to napięcie którym będziemy świecić naszą diodę, Uf to napięcie przewodzenia diody, a If to prąd który chcemy żeby przez diodę płynął. Proste? Proste. Natomiast w przypadku dzielnika jest to trochę więcej liczenia, ale zachęcam do policzenia tego. Ogólnie dzielnik napięcia realizuje się bardziej do dzielenia napięcia na którym przeprowadzamy odpowiednie operacje i przekształcamy go. Jeśli interesuje nas otrzymanie konkretnego napięcia, to można stosować diody zenera, tranzystorowe stabilizatory, stabilizatory monolityczne(np. LM7805 czy LM317). Opcji jest wiele, natomiast dzielnik niekoniecznie jest jedną z nich. Co do odcinku o ogniwach, to to komentowałem? Wydawało mi się, że nawet nie obejrzałem całości. Taki ogólny wniosek: jak się samemu jakiś układ wymyśla, to należy wszystko po prostu policzyć najpierw, wtedy będziemy mieli podstawy żeby twierdzić, że wiemy jak układ działa.
@jacekwis5122 жыл бұрын
Jak zmierzyć multimetrem 45 tyś woltów ? :) Czy można dzielnik napięcia zrobić ? Może ktoś podsunie mi taki sprzęt lub schemat jak zrobić Powiem że jestem na etapie zrobienia ogromnej mocy prądnicy Po sprawdzeniu tego wiem że zadziała 100% Oczywiście zasilane tylko 12 v :)