Jene pěkné video jen mi tam chybí co se včelstvem které se vyrojilo, myslím tím to původní včelstvo. Přeji vám hodně zdaru
@janzavodnypospisil86896 жыл бұрын
Děkuji za milý koment. Jj, máte pravdu, tuto tematiku ve videu nezmiňuji. Když už se Vám včely vyrojí a roj ulétne, nebo si z něj uděláte nové včelstvo, je třeba se "starým" včelstvem pracovat podobně jako s oddělkem. Včely, které odletěly, si vzaly na cestu většinu zásob, tedy bude třeba dokrmit a včelstvo zúžit, aby zbývající včely nemusely obhospodařovat velký úlový prostor. Nicméně důvod, proč jsem tuto problematiku nezmiňoval, spočívá v nesčetném počtu možností a variant způsobů řešení této situace. Je to jako téměř u každého "včelího problému" - vždy záleží na konkrétní situaci, stanovišti, čase, počasí apod.
@adelabenesova81064 жыл бұрын
Děkuji za výbornou přednášku o rojení včel. Nedávno jsme tím úspěšně prošli. Teď ovšem nevíme jak jednat s původním úlem, ze kterého roj vylétl. Předpokládám, že roj nenechá úl bez matky, ale co dělat se zbylými matečníky? Máme je odstranit, nebo nechat? Kdy poznáme, že ve starém ůlu už je zdravá matka?
@janzavodnypospisil86894 жыл бұрын
Já děkuji, že Vám moje povídání pomohlo. Co se týká původního úlu - matečníky nevylamujte, pokud nemáte jistotu, že již v opuštěném úle matka není. Resp. pokud víte, že tam je, můžete vylámat. Pokud si jistý nejste, nechejte to "na přírodě". Že je v úle zdravá, nebo chcete-li kladoucí matka, poznáte podle toho, že v plástech bude nakladeno. Nová matka většinou začíná klást nejdříve za 14 dní po oplodnění, ale mohou se vyskytovat výjimky.
@adelabenesova81064 жыл бұрын
děkuji za rychlou odpověď!
@benjaminfrink83215 жыл бұрын
děkuji za video zrovna ted sa nám virojili
@jirif72267 жыл бұрын
Video se mi hodně líbilo, ale mohl byste podrobněji rozebrat metodiku mezioddělků - rád bych uviděl i nějaké náčrty. Možná, že už jakési video o mezioddělcích existuje? Já používám jinou metodu, rád se o ni podělím. Ale zajímají mně i zkušenosti včelařů, kteří to dělají jinak.
@oliver13634 жыл бұрын
Asi vam pokazim statistiku, ale mne sa roja vcely uz 5 rokov po sebe v marci, kedy to najmenej ocakavate
@frantisekjanosik53397 жыл бұрын
hodne dobry..
@lubos8956 жыл бұрын
Zaujímalo by ma ako rozoznať tichú výmenu a roj?
@janzavodnypospisil86896 жыл бұрын
Tzv. tichá výměna proběhne bez toho, aniž by se včelstvo vyrojilo... a zároveň platí další faktory. Celkem dobře jsou popsané v této tabulce: nd01.jxs.cz/268/369/afe67ca765_43084386_o2.jpg
@Harry_00165 жыл бұрын
hezky
@petrbartonicek85687 жыл бұрын
dobrý
@varroosis6 жыл бұрын
Včely se nerojí proto, že mají v úlu nějaký problém, ale právě proto, že se jim daří velmi dobře. To je asi ten největší omyl tohoto vypravěče.
@janzavodnypospisil86896 жыл бұрын
Obé je pravda a tuším, že to je ve videu také tak zmíněno. Rojení včel je přirozeným způsobem vypořádávání se včelstva s infekčním tlakem uvnitř úlu, resp. inf. tlakem v rámci kolonie. Tedy rojení v podstatě nemá spojitost s tím, jak se včelám "daří", ale jak jsou silné. Přitom síla včelstva je v tomto případě chápána jako evoluční schopnost zachování druhu.
@jatrro15426 жыл бұрын
Máš lepší video s vyprávěním pošli odkaz. O včelkách zatím moc nevím ale spousta včelařů mi řeklo že teorie ti neda to co praxe a jednou je to tak a jednou jinak.
@deniswolf12134 жыл бұрын
Treba pocuvat s pochopenim. Vo videu to bolo spomenute ako jeden z dovodov 😉
@19Rado773 жыл бұрын
Skôr ako napíšeš blbosť pozri si pozorne video 🤦 pán vo videu spomína že je to jedna z možností prečo sa roja
@janlanger47013 жыл бұрын
Moje byli tak hodne, ze si sedli na nizky ker a byli temer na zemi