Jak zmienią się opłaty na fakturze po montażu fotowoltaiki na net-billing?

  Рет қаралды 9,567

Filip Kaszubowski

Filip Kaszubowski

9 ай бұрын

Rachunki za energię elektryczną podzielone są na sprzedaż energii elektrycznej oraz opłaty dystrybucyjne (przesyłowe). Składają się na nie między innymi kosztu zakupu energii czynnej, opłata sieciowa zmienna, opłata sieciowa stała, opłata mocowa, jakościowa, kogeneracyjna, OZE, handlowa, abonamentowa i jeszcze kilka innych. Jakie opłaty można zredukować do zera poprzez montaż fotowotlaiki? Które składowe rachunku za energię elektryczną pozostaną bez zmian? Ile realnie wyniesie oszczędność po montażu fotowotlaiki? Jak się ma do tego autokonsumpcja? Jak na to wpłynie montaż magazynu energii? Jaki wpływ ma produkcja energii elektrycznej, a jaki stawki sprzedaży energii elektrycznej RCEm lub RCE (miesięczne lub godzinowe)? Jakich rachunków można spodziewać się po montażu fotowoltaiki na net-billingu?
Na wszystkie te pytania oraz jeszcze więcej próbuję odpowiedzieć w dzisiejszym odcinku. Warto pamiętać, że mówimy tu o danych mechanizmach oraz przyjmujemy dane założenia. W Twoim indywidualnym przypadku, lub w przypadku Twojego klienta, wyniki mogą wyjść inne, dlatego należy to przeliczyć każdorazowo.
Część tematów związanych z net-billingiem celowo pomijam, ponieważ materiał i tak trwa już wystarczająco długo. Więcej filmów dotyczących rozliczeń, doboru instalacji fotowoltaicznej (lub magazynu energii) oraz jej opłacalności przy obecnych warunkach pojawi się w kolejnych tygodniach.
Jako uzupełnienie tego materiału, warto zajrzeć również do kilku wcześniejszych:
Autokonsumpcja vs samowystarczalność
• Autokonsumpcja vs samo...
O ile wzrośnie autokonsumpcja po montażu magazynu energii
• O ile wzrośnie autokon...
10 sposobów na zwiększanie autokonsumpcji
• 10 sposobów na zwiększ...
Ceny godzinowe RCE na przykładzie czerwca 2023
• Ceny godzinowe RCE na ...

Пікірлер: 29
@Mac1ekN
@Mac1ekN 9 ай бұрын
W końcu ktoś to wyjaśnił jak trzeba. Nie mogłem nigdzie znaleźć takiego omówienia wszystkich składowych rachunku i to jeszcze z przykładami dzięki!
@tomaszlachowski1462
@tomaszlachowski1462 9 ай бұрын
Kolejny świetny i merytoryczny odcinek. Dzięki wielkie
@jarekposel7423
@jarekposel7423 7 ай бұрын
Zalorzylem instalacje 7,74kw piku ,tauron zalorzyl licznik dwukierunkowy od 1grudnia, pompa ciepla od 1 wrzesnia do 1grudnia zurzyla 875kwh i na tej podstawie na styczen tauron wystawil fakture na styczen 226zeta prognozowana do konca roku po 226zeta,przed poborem pompy rachunki byly okolo 150 zeta
@henryksmagiel4127
@henryksmagiel4127 9 ай бұрын
Opłata abonamentowa zależy w ZNACZNYM stopniu od okresu rozliczeniowego. Przykład- Tauron rozliczenie m-czne 5,61 brutto. Rocznie, kilka złotych.
@waldusfar
@waldusfar 8 ай бұрын
super
@attic1537
@attic1537 9 ай бұрын
Pracuję w tej branży, nie jestem handlowcem jak coś. Jeszce kilka miesiący temu liczyłem że uda mi się stworzyć takiego excela gdzie podam cenę zakupu za kwh, cenę sprzedaży energii, roczny pobór energii oraz moc instalacji PV i że excel mi policzy szacowane oszczędności w zależności od poziomu % autokonsukpcji. Ale pracy jest tyle że nie ma szans żebym siadł i takie coś zrobił. Za Ty robisz fajne analizy tak trzymaj. Pozdrawiam
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 9 ай бұрын
Dzięki, w planach jest znacznie więcej. Jeśli masz jakieś godzinowe profile zapotrzebowania, które mógłbyś udostępnić pod analizę, to chętnie przyjmę :)
@attic1537
@attic1537 9 ай бұрын
@@filipkaszubowski zerknę czy da się z monitoringów wyeksportować do excela wykresy, chyba że wiesz jacy producenci mają takie opcje to będzie mi łatwiej ;)
@ai-solar-pl
@ai-solar-pl 8 ай бұрын
chcesz dane o zużyciu z aplikacji od naszych klientów? @@filipkaszubowski
@ai-solar-pl
@ai-solar-pl 8 ай бұрын
Jednego mi brakuje w tym materiale, urealnienia cen energii, przydał by się odcinek co w sytuacji gdy 1 kwh = 2pln dodatkowo dynamiczne taryfy.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 ай бұрын
W takim przypadku oszczędności byłyby rzeczywiście jeszcze większe. Faktura z PV byłaby nieco większa, a faktura bez PV opiewałaby na znacznie większą kwotę. Jeśli chodzi o dynamiczne taryfy to ciężko na razie to uwzględniać. O ile do godzinowych cen sprzedaży energii RCE można się jeszcze przymierzać, to nie mam na ten moment pojęcia jak kształtować się będą dynamiczne stawki zakupu energii czynnej z sieci.
@MrMichalos232
@MrMichalos232 6 ай бұрын
Witam. Z jakich źródeł korzystałeś biorąc ceny poszczególnych opłat dystrybucyjnych ? Chodzi mi o konkretne strony, artykuły.
@tomasz303
@tomasz303 8 ай бұрын
Czekam na pierwszy rachunek PGE .Otus 3 ,czy to co jest na liczniku 1.80 czyli zużycie to będzie prawda i tyle policzą czy to dopiero jest przed bilansowaniem faz. Odczyt zużcia jest nieważny? To będzie mniej pieniązków czy jeszcze więcej?:)
@andrzejwojcik74
@andrzejwojcik74 9 ай бұрын
Czy w przyszłym roku będą tarcze dla odbiorców indywidualnych czy trzeba będzie płacić pełną kwotę za energię?
@a-test-serwis
@a-test-serwis 9 ай бұрын
Tarcze?!!! Hi hi hi. Taaaa na pewno, k'wa!
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 9 ай бұрын
Na chwilę obecną wszystko wskazuje, że tarcz w przyszłym roku nie będzie. To oznacza, że mimo nieco niższych wycen giełdowych, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw i przedsiębiorstw wzrosną. Procentowo, największą różnicę odczują najmniejsi odbiorcy, którzy niemal w całości chronieni byli tarczą.
@DyzioTheDreamer
@DyzioTheDreamer 8 ай бұрын
Czy dobrze rozumiem, że po lipcu 2024 prywatny wytwórca prądu będzie go sprzedawał po stawkach godzinowych, natomiast cena zakupu energii czynnej będzie niezmienna tj. niezależna od pory dnia?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 ай бұрын
Na ten moment (choć zawsze możliwe są jakieś zmiany lub przesunięcia) wygladą to tak, że sprzedawać po cenach godzinowych mają wszyscy prosumenci na net-billing. Zakup po cenach godzinowych, ma być natomiast dobrowolny, od momentu wprowadzenia taryf dynamicznych, być może w przyszłym roku. Coś jak teraz można wybierać między taryfami G11, G12 i G12w, to być może dołączy kolejna taryfa do wyboru. Czy będą to ceny godzinowe jeszcze zobaczymy, ale jest taka szansa. Jeśli tak się stanie, nie sądzę że stawki będą takie same. Dojdzie VAT, marża itd, więc godzinowe ceny zakupu będą dla prosumenta wyższe niż godzinowe ceny sprzedaży.
@DyzioTheDreamer
@DyzioTheDreamer 8 ай бұрын
@@filipkaszubowski Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zasubskrybowałem Pana kanał (który wydał mi się niezmiernie rzetelny i klarowny), ponieważ na dniach mają u mnie zamontować instalację 10kW, a do tego kable grzewcze w posadzce. Byłbym wdzęczny za jakiś filmik na temat wpływu tego rodzaju ogrzewania na autokonsumpcję oraz sposób automatyzacji, aby nie trzeba było biegać po chałupie i pstrykać dzięsiątków włączników, gdy błyśnie słońce :-). Pozdrawiam
@stanislawakrok6872
@stanislawakrok6872 8 ай бұрын
Witam czy depozyt przechodzi na drugi rok
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 8 ай бұрын
Depozyt z każdego miesiąca ma termin ważności 12 miesięcy licząc od momentu zaksięgowania. Przykładowo, depozyt naliczony za czerwiec 2024, jest zaksięgowany w lipcu 2024 i można go wykorzystać do końca czerwca 2025. Depozyt za wrzesień 2024 księgowany jest w październiku 2024 i wykorzystać można go do końca września 2024. Jest to niezależne od końca roku kalendarzowego oraz okresu rozliczeniowego.
@tompietras3523
@tompietras3523 3 ай бұрын
NA WAKACJE LATEM MOZNA JECHAC NAD MORZE.... a PV niech produkuje ENERGIE NA ZIME !!! ZAYEBISCIE !!!
@janek1976
@janek1976 9 ай бұрын
Panie Filipie, jedną ważną rzecz Pan pominął w tej całej analizie. Otóż kilka lub kilkanaście razy w prezentacji padło słowo "przewymiarowanie" w kontekście instalacji pv, a ani słowem nie wspomniał Pan o zapłacie przez operatora tylko 20% wartości za wyprodukowaną "nadmiarową" energię. Nadmiarową czyli nie zyżytą w takiej samej ilości w kolejnych 12-tu miesiącach. Nawiązując do Pana przykładu że zużyciem 6000kwh/rok przez gospodarstwo domowe, to przy przewymiarowanie instalacji produkującej 8000kwh/rok za 2000kwh zapłacą Panu tylko 20% wartości, o tym nic nie było - chyba że koalicja już coś zmieniła w net-billingu i przeoczyłem ten fakt?.
@a-test-serwis
@a-test-serwis 9 ай бұрын
Że niby kolicja już coś zmieniła w net-billingu !?! Żartujesz, prawda?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 9 ай бұрын
Mówię o tym między innymi w 13:03 oraz 24:40, choć wskazuję też, że szczegółowo omówimy limit w innym odcinku. Dlaczego? Dlatego, że uwzględniając metodę FIFO ten limit 20% jest często błędnie interpretowany i wynika osobnego wyjaśnienia. Nie chciałem bardziej mieszać w tym odcinku. W skrócie liczony jest on jednak od początkowej wartości depozytu dla danego miesiąca, a nie jego końcowej wartości w ujęciu rocznym.
@janek1976
@janek1976 9 ай бұрын
​@@filipkaszubowskiOk, późna pora, przeoczyłem, zwracam honor. Ale tak naprawdę cieszę się że to moje przeoczenie, bo do tej pory uważałem Pana za profesjonalistę i aż mi się smutno zrobiło że jakość Pana prezentacji spadła, niepotrzebnie jak się okazuje. Postuluje jednak by w dalszych częściach mocniej to zaznaczać oraz rozwinać szczegóły tych 20%. Pozdrawiam.
@janek1976
@janek1976 9 ай бұрын
​@@a-test-serwisZgadza się, taki mały żarcik o lekkim zabarwieniu politycznym.
@marcinbrzozowiec3636
@marcinbrzozowiec3636 9 ай бұрын
Zupełnie Pan nie rozumie systemu netbillingu. Już nie ma nadwyżki 2000 kWh jak by było w starym systemie. Teraz jest depozyt pieniężny. A ten ma wartość w zależności od ceny giełdowej.
10 sposobów na zwiększenie autokonsumpcji (fotowoltaika na net-billing)
26:06
O ile wzrośnie autokonsumpcja po montażu magazynu energii?
28:22
Filip Kaszubowski
Рет қаралды 10 М.
Why Is He Unhappy…?
00:26
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 15 МЛН
Задержи дыхание дольше всех!
00:42
Аришнев
Рет қаралды 3,5 МЛН
Ceny giełdowe spadają, a za prąd od lipca zapłacimy więcej
35:59
Filip Kaszubowski
Рет қаралды 58 М.
Wyjaśniam niski depozyt na fakturze netbilling (156k ludzi w błędzie?)
23:17
Bilansowanie międzyfazowe metodą wektorową i bilansowanie godzinowe
22:30
Holandia obroniła net-metering ale ukarała prosumentów w inny sposób
18:35
Wschód-zachód czy południe? Jak skierować panele PV na net-billing?
23:59
Jaka pojemność magazynu energii pozwoli uzyskać taki wykres?
19:36
Filip Kaszubowski
Рет қаралды 7 М.
Turbina wiatrowa 5 kW vs Fotowoltaika 3 kWp. Wiatrak lekiem na net-billing?
30:00
Ile za prąd z pompą ciepła i magazynem? Roczna faktura na net-billing
25:18