Jak zostać psychoterapeutą? - dr Ewa Pragłowska, Zofia Szynal

  Рет қаралды 15,540

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

2 жыл бұрын

Problemy emocjonalne i trudne sytuacje życiowe dotykają coraz większej liczby osób. Z tego względu tak ważni we współczesnym świecie są psychoterapeuci. To oni niosą profesjonalną pomoc w kryzysowych sytuacjach i pomagają wrócić do stanu równowagi psychicznej. Czy warto zostać psychoterapeutą? Jakie kroki należy podjąć, by móc w ten sposób pomagać innym? Jaką szkołę psychoterapii wybrać? W jaki sposób przebiegają studia i szkolenia psychologiczne? Jak wygląda praca psychoterapeuty w kontekście braku ustawy o tym zawodzie? Na te i wiele innych pytań odpowie dr Ewa Pragłowska, dyrektorka Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutka i superwizorka. Spotkanie poprowadzi Zofia Szynal.
dr Ewa Pragłowska - specjalista psychologii klinicznej. Psychoterapeuta i superwizor psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Dyrektor ds. współpracy i dydaktyki Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Współkieruje podyplomową Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej USWPS. Współpracownik Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii USWPS. Autorka kilkudziesięciu prac badawczych, książek, rozdziałów dotyczących zaburzeń afektywnych, zaburzeń osobowości, zaburzeń potraumatycznych, profilaktyki PTSD oraz psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS ( / strefapsyche .
#psychoterapia #psychoterapeuta #szkołapsychoterapii

Пікірлер: 35
@Ol-ft2lb
@Ol-ft2lb 2 жыл бұрын
Co do komentarzy poniżej - patrząc na wypowiedzi psychoterapeutów na różnych grupach/forach lub prywatnych profilach fakt, niektórzy mają się za bogów bez cienia samokrytyki. Zawsze niezawodni, zawsze nieomylni. Co do marnej płacy nie jest tak tragicznie choć to praca trudna, wykańczająca psychicznie warto dbać i o siebie. Natomiast nic mnie tak nie wpienia jak to co dzieje się (W sumie od zawsze) w tym poletku. Wszystkie Towarzystwa w tym PTP, PTPPB itd. to prywatne twory które same narzucają chore wymagania nie mające często pokrycia w rzeczywistych potrzebach, zrobił się z tego jeden wielki pier.dol.nik wręcz sekta. Okropne to jest, chcąc nie chcąc będąc w tym zawodzie musisz w tym seksiarstwie uczestniczyć. A sam papier jako psychoterapeuty ma taką samą wartość prawną jak certyfikat wróżki. Po prostu pralnia pieniędzy. Mam cichą nadzieję że kiedyś się to zmieni w Polsce i zostanie prawnie uregulowane. Tymczasem? Rządzą psychologiczne towarzystwa jak im się żywnie podoba.
@aleksandramarkiewicz1875
@aleksandramarkiewicz1875 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za to webinarium. Wiele się dowiedziałam. ♥️
@monikarac9966
@monikarac9966 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo moje marzenie jest zostać przyhoterapełtką mam 11 lat mam nadzieje że spełnię marzenie mam ocen 4 i 6 w szkole dobrze się uczę mam nadzieję rze spełnię mażenie🥳😁😁🥳
@ellela6926
@ellela6926 Жыл бұрын
Trzymam za Ciebie kciuki :)
@monika5472
@monika5472 Жыл бұрын
Dziękuję za cenne informacje. Brakowalo mi tylko info odnośnie kosztòw I jakich zarobkow sie można spodziewać.
@implikacja9128
@implikacja9128 2 жыл бұрын
Udzielając odpowiedzi na tak konkretne pytania, byłoby odpowiedzialnie znać bieżący stan prawny, by nie wprowadzać ludzi w błąd. Obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku aktem prawym regulującym pracę w ochronie zdrowia (refundowaną przez NFZ ze środków publicznych), w którym zdefiniowany jest termin „psychoterapeuta” to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Definicja ta znajduje się w załączniku nr 1 Rozporządzenia i ma brzmienie: „osoba, ukończyła podyplomowe szkolenie w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych mających zastosowanie w leczeniu zaburzeń zdrowia, prowadzone metodami o udowodnionej naukowo skuteczności, w szczególności metodą terapii humanistyczno-doświadczeniowej lub integracyjnej, lub poznawczo-behawioralnej, lub psychoanalitycznej, lub psychodynamicznej, lub systemowej, w wymiarze co najmniej 1200 godzin albo przed 2007 r. ukończyła podyplomowe szkolenie w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych mających zastosowanie w leczeniu zaburzeń zdrowia w wymiarze czasu określonym w programie tego szkolenia”.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Dziękujemy za tak obszerny i wartościowy komentarz. :)
@LenaGreen777
@LenaGreen777 2 жыл бұрын
Dziękuję za wyczerpującą informację
@golomplovers
@golomplovers 11 ай бұрын
O kurczę. Ja czekam z niecierpliwością na dostanie się na studia psychologiczne w tym roku. Bo chcę od fundamentu całość nauki zaliczyć. Najpierw zostać magistrem psychologii a potem właśnie dokształcić się na psychoterapeutę. Nie wiedziałem , że można zostać psychoterapeutą ot tak poprostu bo nie ma regulacji. Ale oczywiście itak przejdę naukę niezbędną. Nie pójdę taką drogą, że założę sobie stronę internetową i zacznę ludzi zapraszać na wizyty. Chciałbym być profesjonalnym i dobrym psychoterapeutą. Rzetelnym z odpowiednia wiedzą z zakresu psychologii
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 11 ай бұрын
Webinar omawia ważny temat, dziękujemy za włączenie się w dyskusję. Oczywiście również trzymamy kciuki za dostanie się na wymarzoną uczelnię :-)
@anitach5901
@anitach5901 2 жыл бұрын
No widze ,ze droga to spelmienia tego marzenia jest bardzo trudna . Ciekawe jakie ma szanse ktos po piecdziesiatce i to jaszcze bez magistra . Osobiscie uwazam , ze zadne dyplomy i certyfikaty nie zastapia naturalnego zainteresowania sie drugim czlowiekiem i umiejetnosci budowania relacji, co i tak jest wazniejsze w procesie terapeutycznym niz wszelka wiedza teoretyczna . Nic nie zastapi tez pasji . To jest cos nie do nauczenia sie. No chyba ,ze sie trafi na genialnych nauczycieli.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Cieszymy się, że podzieliłaś się z nami swoimi spostrzeżeniami. :)
@anitach5901
@anitach5901 2 жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Sama czekam znow na moja terapeutke od marca ; i to nie w Polsce tylko w Irlandi. Oferowany serwis jest niadekwatny do potrzeb, ktorych mamy morze ,dlatego trzeba tu by bylo byc jednak bardziej elastycznym, jesli chodzi o kwalifikacje..
@monika5472
@monika5472 Жыл бұрын
Świetny komentarz. Też tak uważam.
@anitach5901
@anitach5901 Жыл бұрын
@@monika5472 Dziekuje bardzo
@mf2683
@mf2683 5 ай бұрын
Słucham i czytam… Mam podobny dylemat, bowiem uświadomiony w trakcie 5 letniej psychoterapii jako 45 latek poczułem głębię psychologii i duży potencjał rozwoju w tym kierunku - tylko niestety studia… i tu podczas terapii właśnie zdałem sobie sprawę, że kierunek techniczny zakończony inżynierskim dyplomem był nie do końca świadomym wyborem w moim życiu. No i teraz dylemat czy zdążę… ;)
@mouvement784
@mouvement784 2 жыл бұрын
Czy to prawda, że psychologowie blokują od wielu lat powstanie ustawy o zawodzie psychoterapeuty?
@annakontkiewicz6047
@annakontkiewicz6047 2 жыл бұрын
Też jestem ciekawa
@w1k1pog28
@w1k1pog28 2 жыл бұрын
nie
@justynakarpinska8039
@justynakarpinska8039 Жыл бұрын
Czy jest mozliwosc "studiowac" psychoterapie w formie onlein?
@detektornarowerze5836
@detektornarowerze5836 Жыл бұрын
Nawet jeśli taka możliwość istnieje, to jest on niewiele warta. Nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem i przepracowanie tego na własnej i cudzej skórze. Nie wiem tylko czy zostanę dobrze zrozumiany a nie chce mi się tutaj pisać wypracowań.
@golomplovers
@golomplovers 11 ай бұрын
@@detektornarowerze5836nie musisz pisać wypracować. Inteligenty człowiek wie o co chodzi. To jest praca dla ludzi. Ma ona sens. Jest odpowiedzialna. To nie jest nauka obsługi maszyny. Tylko nauka odpowiedniego kontaktu z człowiekiem , pewnych uczuć wręcz. Nie wyobrażam sobie , żeby studia psychologiczne były online a nawet hybrydowo (jak to widziałem w prywatnej uczelni - ja idę na państwową).
@km.lprodukcja9785
@km.lprodukcja9785 Жыл бұрын
Poprosimy z całego serca film jak zostać psychopatą. Może wtedy chorzy skumają czego nie robić 🤟 🤪
@klickin
@klickin Жыл бұрын
Przykład komunistycznego, kastowego systemu edukacji. Po co szkolić tyle lat psychoterapeutę? Dobre kursy i szkolenia + praktyka potrafią dobrze przygotować terapeutę do pracy z większością ludzi. W społeczeństwie potrzeba doradców którzy pokierują człowieka o niskim stopniu zaburzeń na właściwe tory, po co do tego specjalista który musi się uczyć przez dekadę? Do takich zadań wystarczający byliby trenerzy, mentorzy, coachowie, taki psychoterapeuta niższego rzędu. Gdy zostanie wykryty pacjent z poważnymi zaburzeniami, kierowany jest wtedy do psychoterapeuty z doświadczeniem klinicznym. Problemem niskich płac jest podejście społeczne do tego typu pomocy - jak mam iść do terapeuty to oznacza że jest coś ze mną nie tak, co prowadzi do spirali bo wypieranie problemu jest normalne. Nie można pominąć też leku przed oceną środowiska. Uważam że wykład ten traktujr o ścieżce rozwoju lobbowanej przez środowisko psychologiczne w którym przydałoby się istotne zmiany systemowe. Opieka psychologiczna powinna być elementem higieny człowieka tak jak dentysta. Doradców/mentorów czy terapeutów dla ludu powinno być wielu, a psychoterapeuci z doświadczeniem klinicznym i odpowiednim wykształceniem psychologicznym powinni być specjalistami do których są kierowane bardziej zaburzone jednostki.
@grzegorzferenc2990
@grzegorzferenc2990 2 жыл бұрын
9 lat nauki a później marna płaca.
@grzegorzferenc2990
@grzegorzferenc2990 Жыл бұрын
@@mongrelking5667 Pracując na państwowe z pewnością. U kogoś też. Dopiero mając swój gabinet mogą zarobić sensowne pieniądze.
@Anna-yj4ul
@Anna-yj4ul 11 күн бұрын
Szkoda, że wywiad nie doprecyzowuje że czteroletnia szkoła to nie jedyny wybór aby zostać psychoterapeutą. Wydźwięk filmu jest taki że tylko po czteroletniej podyplomówce można być "psychoterapeutą". W TSR szkoła nie trwa czterech lat a jest certyfikowana i w pełni akceptowana przez towarzystwa. Metoda ma wysoką skuteczność, jest zbadana i nie trwa aż czterech lat
@grzegorzferenc2990
@grzegorzferenc2990 2 жыл бұрын
Taki papierem jest nic warty. Jeśli psychoterapeuta nie jest z powołania. Wielu psychoterapeutów ma rys narcystyczny.
@grzegorzferenc2990
@grzegorzferenc2990 Жыл бұрын
Chwalą się tymi papierakami a później niewiele potrafią.
@czipendejs
@czipendejs Жыл бұрын
sorry ale psychoterapia to moda. Pewnie z 80 procent ludzi ich nie potrzebuje, wystarczy psycholog, terapeuta kryzysowy itp. A poza tym gdzie są socjoterapeuci? Oni przecież się zajmują dostosowaniem ludzi do grup społecznych. A co z etyką psychoterapeuty? Ogromne pieniądze na szkolenia, co krok to kolejne opłaty i potem jeszcze certyfikat. Ciekawe ilu z tych psychoterapeutówpo 4-letnich szkołach ma certyfikat, chyba niewiele No i te gigantyczne opłaty od pacjentów/klientów a niby "praca dla ludzi i z powołania". Okropni ludzie naprawdę. Psychoterapeutą powinien być tylko psycholog kliniczny lub lekarz, po specjalizacji a nie jakiejś szkole 4 letniej, które de facto to zwykłe zawodówki bo uczą po prostu zawodu. Koszmarne to jest. Bzdura z tymi pacjentami--w zasadzie wszystkie szkoły chcą doświadczenie, różnią się c najwyżej okresem czy 1 rok czy 2 lata.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Zawsze doceniamy różnorodność opinii. To właśnie ona prowadzi do ożywionej dyskusji.
@czipendejs
@czipendejs Жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS O, to świetnie. Ożywcie dyskusję i zaproście terapeutów i zapytajcie dlaczego mówiąc w kółko o pomocy ludziom, braku dostępnej opieki psychologicznej itp żądają astronomicznych sum za szkolenia i za porady. Na szkoleniu jeden ze szkół można usłyszeć panią która tłumaczy że np Montessori po prostu pomagała ludziom i nie chciała by jej szkoły miały jakieś certyfikaty itp. I prowadząca mówi to bez cienia refleksji że jej samej ludzie płacą za to szkolenie kilkanaście tysięcy. Obecnie ACT również nie musi mieć certyfikatów a szkolenia są po kilka tysięcy. Widzieliście ile kosztuje szkolenia GLA? prawie 50 tysi plus 10 na same zjazdy....Zapytajcie psychoterapeutów jak się z tym czują i co na to etyka zawodu. Bo przypominam że psychologów czy pedagogów kształcą wykładowcy akademiccy zarabiający grosze. Zastanówcie się tez nad tym jakim boskim cudem te wszystkie młode kobiety świeżo po szkołach są już "specjalistkami"? Coś tu jest mocno nie tak i nie chodzi o regulację prawną zawodu, to chyba najmniejszy problem. Dlaczego nagle połowa społeczeństwa wymaga specjalistycznego leczenia psychologicznego?
Praca psychoterapeuty - jak wygląda i na czym polega? - Tomasz Żółtak, Zofia Szynal
1:01:31
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 10 М.
Alat Seru Penolong untuk Mimpi Indah Bayi!
00:31
Let's GLOW! Indonesian
Рет қаралды 15 МЛН
OMG🤪 #tiktok #shorts #potapova_blog
00:50
Potapova_blog
Рет қаралды 18 МЛН
БОЛЬШОЙ ПЕТУШОК #shorts
00:21
Паша Осадчий
Рет қаралды 8 МЛН
ОДИН ДЕНЬ ИЗ ДЕТСТВА❤️ #shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 8 МЛН
Kilka słów o psychoterapii psychodynamicznej
35:00
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Рет қаралды 5 М.
Wszystko, co musisz wiedzieć o psychoterapii | Wojciech Stefaniak
1:42:32
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 11 М.
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (ChAD) okiem PSYCHOLOGA 🔎
1:31:43
Forma na życie! - Daria Łukowska
Рет қаралды 27 М.
#139 - Terapia poznawczo-behawioralna (rozmowa z dr Agnieszką Popiel)
1:01:17
K3 – podcast Dariusza Bugalskiego
Рет қаралды 18 М.
Jak radzić sobie z lękiem? Psychiatrka Maja Herman zachęca do edukacji w zakresie farmakoterapii.
25:45
Rozmowy z psychologiem - Marzena Mawricz
Рет қаралды 30 М.
Jak wybrać psychoterapeutę i nurt terapii - Martyna Ościk
1:01:56
ADHD u dorosłych  Fakty i mity | Magdalena Chorzewska, Kanał Psychologiczny
29:46
Miłosz Brzeziński o relacjach & Magdalena Kopenhagen
1:29:49
Magdalena Kopenhagen
Рет қаралды 117 М.
Tomasz Hanć - Terapia EMDR - outsiderka z Trzeciej Fali
46:31
Uczę się ACT
Рет қаралды 9 М.
Alat Seru Penolong untuk Mimpi Indah Bayi!
00:31
Let's GLOW! Indonesian
Рет қаралды 15 МЛН