Jaka jest dosłowna i alegoryczna treść Mahabharaty? - prof. Joanna Sachse

  Рет қаралды 14,857

Fundacja Panteon

Fundacja Panteon

Күн бұрын

Prof. Joanna Sachse opowiada o treści i przesłaniu indyjskiego eposu Mahabharaty.
Prof. Joanna Sachse: emerytowany profesor filologii indyjskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W swojej pracy naukowej zajmowała się Mahabharatą i Bhagawadgitą; niedawno dokonała przekładu Bhagawadgity białym wierszem.
Bhagavadgita w przekładzie pani Joanny: tattva.pl/pl/p...
Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz przyczynić się do dalszego rozwoju Fundacji Panteon, wspierając nas finansowo. Kwoty w dowolnej wysokości prosimy przesyłać z dopiskiem "darowizna na cele statutowe" na rachunek:
72 2530 0008 2041 1067 1112 0001
Twoja pomoc jest bardzo potrzebna i będzie dobrze wykorzystana, dzięki niej zorganizujemy nowe debaty i opublikujemy więcej filmów. Jesteśmy szczególnie wdzięczni za zlecenia stałe, nawet niewielkich kwot. Dziękujemy!

Пікірлер: 60
@mirosawanowak222
@mirosawanowak222 Жыл бұрын
Wyśmienite tematy które porusza Fundacja Panteon .Słucham z zapartym tchem i czekam na nowy wartościowy odcinek .Bardzo pouczający wykład Dziękuję
@Yavanna03
@Yavanna03 2 жыл бұрын
Uwielbiam materiały tworzone przez Fundację Panteon. Dziękuję. Są dla mnie niezwykle interesujące
@sylwialachowska3462
@sylwialachowska3462 3 жыл бұрын
Cóż za cudowny, wartościowy wywiad! Jestem zauroczona Panią profesor. Dziękuję za tą wspaniałą rozmowę.
@zeppelin2690
@zeppelin2690 2 жыл бұрын
Miałem niezwykłe szczęście być studentem Pani Profesor i zdecydowanie muszę powiedzieć, że jest Ona wspaniałym człowiekiem, o przepotężnej wiedzy i autorytecie a do tego osobą niesamowicie ciepłą i troszczącą się o studentów. Cudowna wykładowczyni! :)
@beatamichalska6220
@beatamichalska6220 10 ай бұрын
Bardzo ciekawy wywiad. Czuje się że Pani Profesor jest zafascynowana Mahabharatą. Od takiej specjalistki warto się uczyć 🙏
@AuroraHyperborea
@AuroraHyperborea 2 жыл бұрын
Warto przekopywac odmety internetu pelne badziewia i glupot, zeby nareszcie trafic na taka perle. Czuje sie, jakbym wrocila na studia, znow cos mnie naprawde BARDZO zainteresowalo - dziekuje!!!
@andrzejbrodziak2308
@andrzejbrodziak2308 2 ай бұрын
Przeciez Bog Jahwe bez napletka jest wymyslony tak jak bibilia dla goja Co to za porownanie wiedzy hindusow do badziewia katolików?
@wojciechorzelowski6570
@wojciechorzelowski6570 2 жыл бұрын
Rewelacyjne słuchowisko 🙏
@michajlidis
@michajlidis 3 жыл бұрын
Bardzo pouczająca rozmowa i zdecydowanie zachęcająca do przeczytania nowego tłumaczenia Bhagavad-Gity. Dziękuję!
@kingaiwaszko6546
@kingaiwaszko6546 3 жыл бұрын
Rewelacyjna rozmowa, bardzo dziękuję!
@adaedelman7935
@adaedelman7935 3 жыл бұрын
Fascynująca rozmowa. Dziękuję
@martscapes
@martscapes 2 жыл бұрын
Bardzo cenne. Dziękuję ❤️✨
@metalblack4697
@metalblack4697 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten wywiad, super ciekawy. Idę czytać Mahabharatę! 😃🔥
@janinakowalska1055
@janinakowalska1055 4 ай бұрын
Coś fantastycznego!!! Zawsze marzyłam,żeby przybliżyć się choć odrobinę do tych wielkich dzieł kultury hinduskiej. I proszę. Wspaniale się udało,moje wielkie podziękowania.
@beatapl4903
@beatapl4903 2 жыл бұрын
Nie jestem zwolenniczką hinduizmu ale uważam że szczęście to życie w harmonii z każdym jestestwem z którym w swoim życiu się spotykamy!
@janzmudzki3293
@janzmudzki3293 Ай бұрын
a hinduizm właśnie o tym mówi i uczy
@andrzejtokarski7751
@andrzejtokarski7751 Жыл бұрын
Andrzej Tokarski - wspaniała gawęda o wielkiej literaturze, wielkiej cywilizacji - i - nieustającej potrzebie poszukiwania sensu życia
@tomaszpasternak4729
@tomaszpasternak4729 3 жыл бұрын
Idealnie trafiliście.... sam jestem w trakcie czytania Mahabharaty. Boli mnie jednak fakt że nie została ona przetłumaczona u nas w formie poetyckiej, by zachować w miarę możliwości pierwotny wydźwięk. Tekst Bhagavadgity poznałem wiele lat temu :)
@michajlidis
@michajlidis 3 жыл бұрын
Na szczęście Pani Joanna, która zapewne doznawała tego samego "bólu", zdecydowała się przetłumaczyć ten tekst, formę poetycką zachowując :)
@krzysztofdziczek5654
@krzysztofdziczek5654 Жыл бұрын
Dziekuje za ten wyklad moja znajomosc Mahabharaty konczy sie na sztuce Petera Brooka ktorasobie odswiezam co jakis czas i Bhagawatgita z Ossolineum text,pani professor interpretacji,Vedy Brahmany Upaniszady ,Aranjaki i wszystkie Purany a takze systematczne texty filozoficzne hinduskie sa zawsze godne do zaprezentowania dla polskiej kultury pozdrawiam bardzo serdecznie pania professor i prowadzacego
@SylwiaSarzyńska
@SylwiaSarzyńska 6 ай бұрын
Pięknie pani tłumaczy
@sylwiagabrys4144
@sylwiagabrys4144 7 ай бұрын
Wspaniały wykład ❤
@wiesawad.4462
@wiesawad.4462 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo. Niezwykle interesująca rozmowa. (U mnie słabo słychać ).
@mrGothfryd
@mrGothfryd 3 жыл бұрын
Pani Janina to bardzo światła osoba o dużej wiedzy i uczciwie przyznała się że nie wie do końca czym jest Atman. Akurat ja posiadam wiedzę na ten temat więc chętnie się podzielę. Wg filozofii wedyjskiej dusza ma dwa podstawowe rodzaje Atma i dżiva. Atma to źródło wszystkich dusz i jest porównywalne do słońca jako źródła światła a natomiast dżiwy to jednostki oderwane od tego źródła i w tym porównaniu ze słońcem dżiwa jest promieniem a my po polsku nazywamy to duszą indywidualną. Istnieje jeszxze podobny termin ma określenie najwyższej duszy, to paramatma (param-atman) to umiejscowiony w sercu każdej żywej istoty pierwiastek boski, przedstawiciel Boga i jego świadek, choć sam nie ma cech osoby to stanowi drugą duszę, która zamieszkuje obok dżivy nasze ciało. Inaczej mówiąc każdy z nas jest zamieszkany przez dwa rodzaje dusz tworzących całość i powodujących że żyjemy. Pozdrawiam serdecznie.
@olgakubica3526
@olgakubica3526 2 жыл бұрын
Pani Profesor ma na imię Joanna i zapewniam, że wie na temat atmana więcej, niż byłby w stanie pomieścić ten wywiad.
@Taobezimienne
@Taobezimienne Жыл бұрын
To co głosisz to prabhupadyzm. Ale czy jest on jedynie słuszny to każdy sam musi tego doświadczyć.
@krzysztofdziczek5654
@krzysztofdziczek5654 Жыл бұрын
Drogi przyjacielu mysle ze pani prof.Sachse ma duza wiedza na ten temat ale przez skromnosc niemowi tego zawsze pamietac nalezy o cytacieSokratesa wiem ze nic nie wiem Bo skromnosc to ukryta Bron akademickich professorow pozdrawiam
@wodyzywej
@wodyzywej 2 ай бұрын
@mariuszwrobel5092
@mariuszwrobel5092 2 жыл бұрын
Atman - od tego jest atmosfera, czyli przestrzeń energii, która jest w koło każdej materii, a której nie widać bo energii nie można zobaczyć fizycznie. My jesteśmy w świecie widzialnego fizycznie porządku materii i niewidzialnej przestrzeni energii.
@beatamichalska6220
@beatamichalska6220 10 ай бұрын
Czy ktoś wie gdzie można kupić to tłumaczenie wierszem?
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 3 жыл бұрын
A ja bym się doszukał w tych pięciu braciach jeszcze innego symbolu. Nie tyle mają oni wskazywać na pełnię, stanowiąc pięciokrotny opis jednego człowieka, ale wskazywać na cechy dobrego władcy, który nie powinien być tylko jednym z braci, ale wszystkimi. Każdy z braci, jako prawowity następca tronu, byłby świetnym władcą, ale tylko wszyscy naraz stanowiliby władcę, mającego wszystkie cechy, które powinien. Z kolei małżonka tu jest az potrójnym symbolem jak dla mnie - po pierwsze spaja te postaci w jedną, po drugie wskazując na pięciokrotny ślub mówi nam, ze jednocześnie każdy z braci wybrał tak samo, więc ich decyzje muszą być słuszne, a po drugie są zgodni ze sobą, co jeszcze lepiej współgra z moją tezą, a w końcu po trzecie - skoro bracia potrafili bezinteresownie pokochać wszyscy jedną osobę, to będą potrafili pokochać cały lud, jeszcze lepiej stanowiąc idealnego władcę.
@fundacjapanteon
@fundacjapanteon 3 жыл бұрын
Podobno wielkość dzieła mierzy się liczbą jego możliwych interpretacji ;)
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 3 жыл бұрын
@@fundacjapanteon o wielkości Mahabharaty świadczy już tylko samo to, ze po tylu latach od jej powstania ludzie nadal rozważają jej treść i doszukują się symboliki. Choć nie zgodzę się, że wielość znaczeń świadczy o wielkości dzieła, bo to świadczy raczej o dociekliwości czytelników. Sam tworzę wiele teklstów i nieraz w komentarzach spotkałem się już z interpretacjami, których kompletnie nie miałem na myśli, czy sugestiami inspirowania się jakimś innym dziełem, o którego istnieniu nie miałem pojęcia (a nawet raz moje starsze opowiadanie miało być inspirowane książką, która wyszła niedawno). Już nie wspominając o teoriach spiskowych, widzących symbole masońskie i iluminackie we wszystkim co się da. Możliwe, ze te teksty też były zupełnie banale i oczywiste dla współczesnych ich autorom ludzi, a my ich nie rozumiemy i próbujemy wyjaśniać po swojemu. Może właśnie wielki tekst to taki - który jest drogowskazem do dokładnie tego samego celu i prowadzi do takiego samego oświecenie za każdym razem, jak jest czytany, bo wtedy ma swój, silny przekaz i nie musi naginać się do woli interpretatora, który przeczyta w nim, co chce przeczytać, a nie to, co tak naprawdę jest napisane...
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 3 жыл бұрын
@@fundacjapanteon PS szkoda, ze to była piątka, a nie szóstka braci - wtedy ten trzy-poziomowy trójkąt z jednym na górze, dwoma po srodku i trzeba na dole, byłby figura doskonałą, bo równoboczną i symetryczną;], aczkolwiek są sposoby, aby do tej figury dorysować jeszcze 3 punkty na zewnątrz - na dole i po bokach, tworząc gwiazdę o 5 wierzchołkach z kwadratem wpisanym w jej środek, czy rozrysować to jakkolwiek inaczej, nawet do ściętej piramidy Illuminati... co tylko potwierdza moją tezę, że jak się bardzo chce to drugie dno znajdzie się zawsze.
@jolsz
@jolsz 3 жыл бұрын
@@fundacjapanteon co za bzdura ... kto niby to ma interpretowac? Czyzby wiekszy gniot niz Biblia?
@kingaiwaszko6546
@kingaiwaszko6546 3 жыл бұрын
@@jolsz Człowieku, radzę Ci z serduszka: idź sobie z tego kanału i nie kompromituj się więcej.
@pawkyyrapsy1444
@pawkyyrapsy1444 Ай бұрын
No to teraz Upaniszady :)
@krzysztofdziczek5654
@krzysztofdziczek5654 Жыл бұрын
Ad 2 musze sie przyznad publicznie do bledu napisalem tytul Bhagavad-Gita przez t Bhagawat za co przepraszam publike okay
@alchymistaXVII
@alchymistaXVII 2 жыл бұрын
Czyli jest to traktat o wojnie sprawiedliwej (Stanisław ze Skarbimierza, Paweł Włodkowic)
@marekzuralski5864
@marekzuralski5864 Ай бұрын
Właśnie kończę czytać Mahabharatę i polecam każdemu podjąć ten wysiłek. Ponieważ nie zgadzam się z panią Sachse że jest to opowieść która zawiera jakieś symboliki. To jest błędna interpretacja. To jest konkretny przekaz a tzw. ukryte znaczenie tej historii kryje się gdzie indziej. We właściwym rozumieniu co tak naprawdę jest opisywane. Żadna symbolika.
@arturtyszkiewicz1643
@arturtyszkiewicz1643 Жыл бұрын
@marekzuralski5864
@marekzuralski5864 Ай бұрын
I jeszcze jedno: po przeczytaniu ze zrozumieniem (już prawie) Mahabharaty jestem pewien że Kryszna jest złą istotą. Po czynach ich poznacie czyli czyn Kryszny: ponad 10 milionów zabitych w wojnie. Prawie wszyscy po obydwu stronach. Doszukiwanie się w tej opowieści czegoś więcej to nadużycie.
@czitek1
@czitek1 2 жыл бұрын
czarujaca osoba
@handekweda6815
@handekweda6815 11 ай бұрын
Witam , Mahabharata to nazwa pochodząca z pra polskiej mowy i sama dokładnie mówi czego spodziewać się w treści . Chyba każdy Polak zna słowo maha - macha , w bezokoliczniku machać , bha - bcha - pcha [ b spółgłoska dźwięczna , a przeciwna p bezdźwięczna ] i harata w bezokoliczniku haratać , chyba jest jasne po co się macha np. mieczem , po co się nim pcha i na końcu jeszcze się tym mieczem harata w łeb . Mahabharata dokładnie mówi , że mamy do czynienia z opowieścią o walce fizycznej jak i psychicznej . Przydało by się haratnąć Polaków w łeb jakąś pałą , żeby się przebudzili i wrócili do prawdziwej wiedzy zapisanej w polskiej mowie , mowie źródłowej . Pozdrawiam wszystkich poszukujących prawdy . Na początku było słowo , poznaj słowo , bo jest drogą do prawdy . Poznaj prawdę , a ona cię wyzwoli .
@maciejskuneczny5605
@maciejskuneczny5605 Жыл бұрын
Kumpel czyta po angielsku Mahabharatę już kilka lat.
@wildberry7130
@wildberry7130 3 жыл бұрын
Myślałam, że to ta od różokrzyża ;P
@wildberry7130
@wildberry7130 2 жыл бұрын
@internet Nie, tamta się nazywa Anna Schmidt
@sanatsevajay
@sanatsevajay Жыл бұрын
Wtykanie 👃 w nie swoje sprawy oznacza zapchany 👃, to nie jest mądre.
@mariogee8840
@mariogee8840 10 ай бұрын
Wystarczy odrzucić cały ten religijny bełkot i dopatrywanie się jakichś dziwnych znaczeń w tej bajce i mamy fajną książkę podobną do władcy pierścieni, też o miłości, braterstwie, poświęceniu itd jest wiele takich opowieści jednak nikt nie uważa ich za święte, tak się składa że pracuję z hindusami i poznałem trochę ich mentalność i wcale się nie dziwię że właśnie oni potrzebują takich bajek wystarczy popatrzeć na tzw bollywood i filmy jakie tam kręcą, sieczka typu,, niewolnica Isaura,, i właśnie tego typu sieczkę trzeba dać plebsowi żeby się czymś zajął i żeby nie zawracał gitary że nie ma co jeść i mieszkać, oczywiście hindusi nie są jedynym narodem który serwuje swoim obywatelom taki szajs, opowieści jak to ładnie żyli królowie i ich rodziny jakie mieli piękne pałace i jak to chętnie dzielili się ze swoim ludem swym bogactwem, no i siedzą te biedne ludziki słuchają tych bzdur z nadzieją że kiedyś im się też powiedzie,, jak się im karma zmieni 😅,, Żeby nie było że nie wiem co mówię to dodam że akurat czytałem te książki i Mahabharatę i Bhagavadgitę która jest wycinkiem tej pierwszej dla tych którzy mają problem z czytaniem, zapoznałem się również z całkiem sporą liczbą innych hinduskich pozycji traktujacych o duchowości itp, i tak się zastanawiam jak to jest że kraj który przegonił już Chiny pod względem populacji i jak twierdzą mają taką liczbę inteligentnych ludzi, wysłali sondy w kosmos i na księżyc, nie potrafi pomóc własnym obywatelom, ludzie wciąż żyją w biedzie na ulicach klepiąc głód ALE MAJĄ PIĘKNE KSIĄŻKI W KTÓRYCH MOGĄ sobie poczytać jak to drzweiej bywało i najeść się tej propagandy. Serdecznie pozdrawiam.
@WszystkoNic-he4tn
@WszystkoNic-he4tn 5 ай бұрын
Jest tutaj jeden błąd.
Kim jest Kryszna? - Tadeusz Hoppe #1
19:14
Fundacja Panteon
Рет қаралды 21 М.
Хасанның өзі эфирге шықты! “Қылмыстық топқа қатысым жоқ” дейді. Талғарда не болды? Халық сене ме?
09:25
Демократиялы Қазақстан / Демократический Казахстан
Рет қаралды 325 М.
1 сквиш тебе или 2 другому? 😌 #шортс #виола
00:36
Tajemnica zasady silnej antropii | Zanussi, Abramowicz, Bajtlik
1:12:48
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 354 М.
Sir Roger Penrose (NOBEL 2020) - Sekret rzeczywistości [DOKUMENT]
51:50
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 722 М.
O Bhagawadgicie prof. Joanna Sachse
40:34
Himalayan Yoga
Рет қаралды 1,9 М.
Czym jest ateizm? - Leszek Nowak #1
27:33
Fundacja Panteon
Рет қаралды 20 М.
Wedyjskie Opowieści - Wjasadewa, Wedy, Mahabharata i Purany.
20:01
ALLYOU Grzegorz Wasowicz
Рет қаралды 16 М.
Odkrycie, które zmienia teorię ewolucji | Dr Gerard Gierliński
38:24
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 264 М.
Bhagawadgita - Joanna Sachse czyta fragmenty najnowszego tłumaczenia
15:15