JAKIE WADY MA REKUPERACJA. O CZYM PAMIĘTAĆ I NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ GDY SIĘ NA NIĄ ZDECYDUJEMY?

  Рет қаралды 28,619

Kukeszko

Kukeszko

Күн бұрын

Пікірлер: 190
@Dawidzydorek
@Dawidzydorek 26 күн бұрын
- co do by passu to jego zadaniem jest tylko pominiecie procesu w ktorym cieplejsze powietrze z mieszkania ogrzewa chlodniejsze z zewnątrz; - zapachy - nie ma idealnego filtra powietrza. Nawet filtry kabinowe w aucie nie daja rady z wieloma zapachami; - rury - rury spiro to najglośniejsze rury do rekuperacji; - okna - jesli masz otwarte okna nawet w najwieksze upaly w dobrze ocieplonym domu, to nie ma takiej siły, poza klimatyzacją, zeby Ci ten dom wychłodziła. W upały gdy tylko temperatura na zewnątrz przekracza około 22 stopnie okna sie zamyka. No i otwiera się gdy temperatura spada ponizej aktualnej w mieszkaniu; - otwarte okna przy pracujacej rekuperacji są kompletnym bezsensem. Jedną z funkcji rekuperatora jest filtrowanie powietrza. Widzę kompletnie niewlasciwe uzywanie rekuperacji, przynajmniej latem.
@marek.J.
@marek.J. 21 күн бұрын
Trzeba też dodać że sprawność rekuperatora jest zależna od szczelności budynku. Jego sprawność odzyskiwania ciepła jest gorsza jak wiatr wieje Ci przez nieszczelność w oknach i gniazdkach czy innych przepustach. Tu też najlepiej na etapie budowy pilnować szczelności szczególnie paroizolacji i różnych przepustów i dodatkowo można wykonać test szczelności budynku
@Dawidzydorek
@Dawidzydorek 21 күн бұрын
@@marek.J. Trzeba też dodać , że uzyskanie idealnej szczelności jest bardzo trudne. Trzeba dużej uwagi już na etapie wnoszenia ścian i szczególnie przy montażu stolarki drzwiowej i okiennej.
@joku4303
@joku4303 20 күн бұрын
Co do używania latem- zgodzę się,że można jej nie mieć latem. U ciągu upalnego dnia wyłączamy ją, bo bypass nie zmienia za wiele i wtłacza gorące powietrze z zewnątrz. Wieczorem otwieramy okna i włączamy, żeby zwiększyć przewiew (wiem,że tak się nie powinno). Zimą- super sprawa, nie ma wogole problemu z zawilgoceniem, a wręcz przeciwnie- za bardzo wysusza powietrze. W pojedyncze bardzo mrozne, suche dni mamy wilgotność 30%, więc musimy wtedy używać nawilżaczy i rozwieszać pranie. W okresie smogowym zakładamy filtry hepa i zanieczyszczeń wpada nieporównywalnie mniej niż przy wentylacji grawitacyjnej (mamy czujniki, sąsiedzi bez rekuperacji tez). U nas rekuperacja jest w garażu, przy niskim biegu totalnie niesłyszalna, przy najwyższym trochę słychać, ale absolutnie nie przeszkadza spać ( najgłośniej w garderobie, która jest bezpośrednio nad pomieszczeniem z reku). Znajomi dali się namówić na okna bez możliwości uchylenia bo wstawiali reku- teraz baaardzo żałują, bo muszą otwierać na oścież, bo fajnie jest czasem wpuścić pachnące wiosenne czy zimowe powietrze. W domu mieszkamy 7.5 roku i w kolejnym domu tez byśmy wstawili rekuperację.
@janonufry8885
@janonufry8885 15 күн бұрын
@@joku4303Jak ciągle wysusza powietrze to zabójstwo dla błon śluzowych
@janbatory8464
@janbatory8464 24 күн бұрын
Duża i znana firma nie zawsze jest najlepsza.
@hak7388
@hak7388 22 күн бұрын
masz zainstalowane jakieś badziewie. Ja mam provent 400 duo juz 15 lat. działa bez awaryjnie. W domu jest zawsze miedzy 21 a 24°C jak są upały ponad 32°C. rekuperator jest w garażu rury elastyczne spiro. Na poddaszu rury sa dodatkowo obłożone specjalna wełną wszystko hula i jest cisza. Latem w nocy pracuje bypass aby wymiennik nie ogrzewał powietrza zasysanego. wentylacja działa na 4 maksymalnym biegu w nocy a wciągu dnia minimalny przepływ. filtry sa wymieniane co 3 miesiące, ale kupowane w firmie zewnętrznej która robi je pod wymiar z produkowanych przez siebie materiałów filtracyjnych. Cena to 20% ceny filtra z firmy która sprzedaje rekuperatory. Dodatkowo latem sa zamknięte okna aby nie wpadało cieple powietrze z zewnątrz tylko filtrowane przez kanały. Dzięki rekuperacji ogrzewam tylko 3 miesiące w roku. Zimą do domu wpada powietrze w temp minimalnie 16°jak na zewnątrz jest poniżej -18°. Dwa wymiennki w rekuperatorze daj rade. Nie instalowałem żadnych grzałek bo nic nie dają. Rekuperator na dwa wentylatory. Jest to super sprawa ale i tak cała system po instalacji musiałem sam kalibrować bo instalatorzy instalują byle szybciej a klient pelikan wszystko chwyci. Przy kalibracji anemostatów nawiewnych i wywiewnych należy pamiętać aby stworzyć lekkie nadciśnienie w domu, żeby ciepło latem, a zimno zimą nie dostawało się do domu przez naturalne nieszczelnosci. Nie ma much, komarów bo nie trzeba otwierać okien a zawsze jest świeże i filtrowane powietrze. Mieszkam na wsi gdzie rolnicy nawożą śmierdząca gnojówką lub sąsiedzi potrafią odpalić kopiucha, mino to filtr w czerpni daje rade ale jest czarny przy każdej po sezonie zimowym.....
@tomekm9
@tomekm9 14 күн бұрын
Jaka to firma od tych filtrów?
@wiedzmingerald7521
@wiedzmingerald7521 13 күн бұрын
Hahahaha dobre .. jednym słowem perpetuum mobile 😂😂😂😂
@hak7388
@hak7388 12 күн бұрын
@@wiedzmingerald7521 Zwykły Rekuperator Mistral Smart 400 EC Centrala z przed 15 lat. ten nowy ma bardziej dopracowaną obudowę.
@jacek6695
@jacek6695 27 күн бұрын
Bardzo Panu dziękuję za tak szczerze wszystko opowiedziane, to obrazuje każdą innowacyjność co ,,niby" ma nam polepszyć komfort życia , staram się bardzo rozsądnie myśleć i analizować, Pan to rozłożył na czynniki pierwsze i przyznaje się że połowy z tego nie wiedziałem lub inaczej na to patrzyłem, brawo dla Pana, pozdrawiam 🙂
@joannajaworska0000
@joannajaworska0000 27 күн бұрын
Ja mam rekuperator od 10 lat, nie wiem kto powiedział autorowi kanału, że reku bez ewentualnego gruntowego wymiennika ciepła (choć to też kontrowersyjny temat ) będzie chłodzic. Mam jasno powiedziano, że By pass ma za zadanie nieogrzewanie i tak ciepłego powietrza latem. Trzymanie reku na pierwszym biegu caly czas jest błędem. Byc moze u autora jest on wyjatkowo glosny, ale 3 osobowa rodzina powinna mieć 2 bieg a nawet 3 włączony, gdy caly dzien przebywa w domu. Mam cały system na poddaszu w maszynowni i wystarczy zamknąć drzwi do tego pomieszczenia i robi sie cicho. Obok mamy pokój gościnny a sąsiedzi w identycznym budynku pokój córki. Niegdy nikt nie skarżył się na wibracje czy głośność wentylatora. Często nie zamykam tam drzwi a sama śpię piętro niżej również przy otwartej sypialni i nie przeszkadza mi szum (jasne , jest to bardzo indywidualna wrażliwość). Ja już kiedyś pisałam, reku było dla nas zbawienne po mieszkaniu 3 lata w nowym bloku, gdzie non stop mieliśmy wysoką wilgotność w sypialniach (szyby w zimie zaparowane od srodka po nocy, skraplajaca się woda). Teraz nie ma tego problemu, zawsze jest przyjemnie świeżo w domu, nawet jak jesteśmy na urlopie. Mój reku nie jest super nowoczesny, nie ma fancy wyświetlacza czy opcji smart. Ma za to kilka programów i możliwość ustawienia indywidualnego. Warto tego używać, bo w czasie, gdy nas.nie ma reku nie musi aż tak szybko wymieniać powietrza i pracuje.np na pierwszym biegu, gdy jesteśmy po południu wszyscy to przedmuchuje na 3 lub 4 biegu przez godzinę lub dwie, potem ustawia się na 2, by ok 22ej znów przez godzine pracować intensywniej. Podobnie rano ok 7ej gdy wszyscy korzystali z prysznica i jest wilgotno w łazience. Tyle o zaletach . Co do minusów, to trzeba mieć świadomość, że wentylatory się zużywają i trzeba je po 8-10 latach wymienić, poza tym trzeba zmieniać filtry i czyścić wymiennik ciepła. To wszystko są koszta. Ale przewody wentylacyjne, kominy przechodzą kontrolę, więc kominiarz, też kosztuje przy zwyklej wentylacji.
@tyramisiu
@tyramisiu 26 күн бұрын
Każda instalacja będzie inna, ze względu na inne otoczenie, inny osprzęt, inne projekty, inne wykonanie. Im więcej wiesz na temat rekuperacji tym lepiej dobraną i lepiej działającą sobie wybierzesz. NA rynku jest masa papraków co tylko chcą założyć, wziąć kasę i zapomnieć o temacie. Dobrze dzaiłąjąca rekuperacje bez tych wszystkich wad wskazanych przez autora wcale nie musi być droga, a da się wszystkie te wady wyeliminować.
@ukasztuta188
@ukasztuta188 26 күн бұрын
Bo rekuperator służy do wentylacji a nie klimatyzacji. Klimatyzacja to konieczność
@pawekalisiewicz99
@pawekalisiewicz99 26 күн бұрын
@kukeszko Witam oglądałem Panna film i chciałbym podyskutować z Panem o wadach które zostały wymienione w filmie i stanąć w obronie wentylacji/rekuperacji Wymienione w filmie wady: - [ ] Temperatura latem/ zimą - [ ] Smog zapach od sąsiadów - [ ] Koszty zimą przez załączanie się grzałki - [ ] Dźwięk szumienie Wentylacja/(*rekuperacja) jest to mechaniczna wymiana z brudnego na czyste powietrze dostarczanego z zewnątrz/(*z odzyskiem ciepła jeśli jest rekuperator) NAJWAŻNIEJSZE REKUPERATOR jest jednym z elementów. Wady które Pan wymienił niestety są przez: Wyjaśnię dlaczego tak myślę poniżej. - [ ] brak wiedzy jak działa wentylacja/ rekuperacja i z jakich elementów się składa mało jest informacji w jednym miejscu.( nie Pana wina) - [ ] Zły projekt lub zbyt późny projekt - [ ] niepoprawny montaż lub niestaranny - [ ] zły dobór urządzeń Wymienione przez Pana wady: - [ ] Temperatura latem/ zimą (1) - [ ] Smog zapach od sąsiadów (2) - [ ] Koszty zimą przez załączanie się grzałki (3) Kontrargumenty: Odp. (1 2,3) Można się pozbyć 1 elementem którego u Pana zabrakło a jest to GWC ( gruntowy wymiennik ciepła) GWC z zeolitem - [ ] Latem obniża a zimą podwyższa temperaturę - [ ] Neutralizuje nieprzyjemne zapachy - [ ] Zmiejszenie pracy grzałki lub całkowite jej brak WADY GWC - [ ] KOSZTY - [ ] MIEJSCE Przy braku GWC Odp. (1 i 3) - [ ] Chłodnico-Nagrzewnica wodna kanałowa lub sama chłodnica/nagrzewnica wodna *( tylko trzeba pamiętać to obniży lub podwyższy temperaturę ale nie zadziała jak klimatyzacja) * (niektóre rekuperatory mają już wbudowane chłodnice ale moim zdaniem są niewystarczające zbyt małe chodź mogę się mylić😉 ) Odp. (2) - [ ] box kaseta antysmogowa. (*jeśli ktoś chce) - [ ] Filtry antysmogowe pod nazwami kasety antysmogowe lub boksy natysmogowe itp. Neutralizują zapachy lecz dają spory opór na instalacji *Trzeba tylko pamiętać każdy z wymienionych elementów powoduje opór który napisany jest w karcie producenta do tego trzeba dobrać z odpowiednią mocą rekuperator. Wady tych rozwiązań też są: - [ ] Dodatkowe urządzenie - [ ] Miejsce - [ ] Koszt urządzenia i montażu Kolejna wymieniona wada - [ ] Odgłosy szumy z rur (4) Odp 4 U Pana Jedynie co można teraz zrobić w tym przypadku to spróbować jeśli jest miejsce, tłumik akustyczny.( może pomóc ale nie musi) Niestety jest to błędne zaprojektowanie lub niestaranny montaż: co za tym się kryje - [ ] zbyt krótkie lub długie odcinki - [ ] Zbyt ostre zakręty - [ ] brak tłumików - [ ] zbyt mały przekrój rur lub ilość - [ ] zbyt mały przekrój średnia na czerpni wyrzutni przejście przez ścianę lub dach powinno być większe o 1 rozmiar np. rura fi 200 to samo przejście fi 250 oby zmniejszyć opór - [ ] Serwis czyszczenie nie tylko filtrów w jednostce ale też kratek na czerpni i wyrzutni - [ ] Głośny rekuperator z bezpośrednim wentylatorem na nawiewie/ wywiewie rezonuje i tu jest wyjaśnienie czemu potrzebujemy wiedzy lub dobrej firmy wykonawczej która wytłumaczy jak działa i czego powinna się składać wentylacja. A to jest główny moim zdaniem element którego u Pana zabrakło. Oczywiście nie jest to hejt. Tylko zwrócenie uwagi jeśli o czymś mówimy musimy mieć wiedzę bo naprawdę możemy zrobić więcej krzywdy niż pożytku. Urządzanie jeśli jest dobrze zaprojektowane zamontowanie to nie wiemy że istnieje. Po postu działa.
@tomaszprzybylski4586
@tomaszprzybylski4586 21 күн бұрын
I wszystko w temacie. Trafne uwagi.
@sebat8795
@sebat8795 16 күн бұрын
Jednym słowem większy koszt materiału, większy koszt wykonania, więcej elementów do serwisu wymiany i wtedy wyższy koszt serwisu...i jeszcze bez projektu sie nie obędzie...mam rację?
@pawekalisiewicz99
@pawekalisiewicz99 15 күн бұрын
Sz. P.@@sebat8795 no właśnie nie To wszystko zależy tylko i wyłącznie od Pana. Jakie Pan ma oczekiwania/potrzeby co chce Pan uzyskać. Najważniejsze to bardzo dobra firma lub projektant ( jeśli sam Pan potrafi zamontować,są kursy ewentualnie po zakupie projektu i produktów od danej firmy weryfikują Pana wykonaną pracę) Co to znaczy dobra firma lub projektant - weryfikacja projektu lub (budynku jeśli jest już wybudowany ale na miejscu) - Lokalizacja/okolica (to znaczy czy nie ma „nieprzyjemnych zapachów lub innych zanieczyszczeń” lub innych niedogodności ( to najlepiej już na miejscu) - Weryfikacja firmy/ projektanta z opinii w internecie lub na żywo, podjechać na wykonaną instalację na 1-3. - Żądają dużo konkretnych pytań aby dobrać odpowiedzenie urządzenie i instalacje. - Mają różne rozwiązania w zależności od: - [ ] Budżetu - [ ] Potrzeb - [ ] Możliwości instalacyjnych/budowlanych - [ ] Preferencji inwestora - [ ] I pewnie o czymś zapomniałem😉 Reasumując jeśli poświęci Pan czas to z pewnością zaoszczędzi pieniądze a i nerwy jeśli ma Pan umiejętności to moża zrobić samemu zainstalować.
@Emil93D
@Emil93D 23 күн бұрын
Ja u siebie sam zakładałem rekuperacje na polskim rekuperatorze. Rury fi90 w warstwie ocieplenia nad sufitem podwieszanym ale pod całą wełna w stropie. Mieszkam od niedawna. Brak żaluzji w oknach, dwa duże okna 3x2,2m reszta 1,5x1,4 większość na wschód i południe i stąd bardzo się nagrzewa w domu. Okna wszystkie fix prócz tarasowego i łazienka i kotłownia. Ale co do reku z opcją by pass działa to bardzo dobrze o ile oczywiście temperatura zewnętrzna spadnie na tyle żeby wieczorem i w nocy nawiewało zimne powietrze. Chałas na 2 biegu jest jak najbardziej akceptowalny - można normalnie spać i na prawdę widać na sterowniku jak nawiewa chłodne powietrze i temperatura w domu spada. Co do zapachów stosuje dwa zwykłe filtry docinane nożyczkami jeden zwykły drugi węglowy wymieniam raz w miesiącu koszt filtrów jakieś 50 zł na jakieś 8 miesięcy więc koszty śmieszne. Zapachów brak mimo kurzelni w niedalekiej odległości. A na zewnątrz bierze na wymioty. Oczywiście ostatnio założyłem klimatyzację bo wiadomo nie osłonięte okna mocno nagrzewają i jest ona tańsza niż wszystkie żaluzje na okna😃(klima sam montowałem wyszła niecałe 4 k a żaluzje ponad 10) Wiadomo finalnie trzeba będzie zrobić żaluzje lub rolety😃 Zima będzie to strzał w dziesiątkę więc uważam że ręku jak jest mądrze zrobione i przemyślane bardzo dobrze się sprawdzi. Ale to też dużo zależy od konkretnej centrali i tego kto to montował. Ja złego słowa nie powiem. Powietrze zawsze świeże przefiltrowane wieczorami chłodne. Wiadomo klimy to nie zastąpi ale jak dobrze pomyślane to będzie idealnie współpracować z klima.
@KonradLarem
@KonradLarem 21 күн бұрын
Jak możesz to napisz coś więcej o tym polskim rekuperatorze? Jaki model i marka? I jakie dokładnie rury wykorzystałeś w swoim systemie? :) Z góry dzięki za odpowiedź
@Emil93D
@Emil93D 17 күн бұрын
Centrala Pana Piotra Paruszewskiego można zakupić na stronie o3ozon.pl dokładny model to A-300 choć teraz jest już nowsza wersja A-300 z EPP Rury jak i skrzynki rozprężne też z ich sklepu. Rury fi 90 żeby opory były mniejsze bo wiele osób stosuje małe przekroje co jest nie do końca dobra praktyka i później sprawia problemy ale wiadomo że każdy chce gdzieś te rury upchnąć a w wylewce jest na to mało miejsca. Pozdrawiam
@Verden-rv9iw
@Verden-rv9iw 22 күн бұрын
Wszyscy pomijają jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Po kilku latach użytkowania w rurach oprócz brudu może rozwinąć się pleśń która będzie równo rozprowadzona po domu. Wypadałoby co jakiś czas czyścić te kanały i dezynfekować - przynajmniej nawiewowe.
@user-je6qw8gj7m
@user-je6qw8gj7m 12 күн бұрын
To jaki jest w końcu sens tego stosowania? W miejscu, gdzie mamy blisko sąsiadów nie ma większego sensu, bo i tak zapachy wlatują, bo nie ma sensownych filtrów, działa słabo, bo nie można korzystać komfortowo z większej mocy - głośno, do zmiany powietrza i tak trzeba otwierać okna w gorące dni. Gdy nie mamy sąsiadów w około, to też sens żaden, bo można na spokojnie okna pootwierać. Ja myślałem, że to właśnie jest sposób na "przewietrzenie" pomieszczenia, zmianę powietrza na świeże, a okazuje się, że to zwykłe brudne śmierdzące powietrze z zewnątrz i jakość wymienionego powietrza w 100% zależy od tego jakie jest na zewnątrz. Gdyby to miało filtry wyłapujące różne zanieczyszczenia, to jakiś może sens wtedy by był. A tak, to nic nie warty trend.
@WojciechNL
@WojciechNL 22 күн бұрын
Fajny materiał, ale nie rozumiem jednego stwierdzenia. Inwestycja nie zwróci mi się szybciej niż 25lat, (coś w tym stylu) tego nie rozumiem, bo czy auto które kupujemy do codziennej wygody zwraca nam się po iluś latach ? Czy telewizor w którym oglądamy KZbin zwraca nam się po 20 latach ? No nie tak samo Rekuperacja jest wygodą, kosztem i w miarę świeżym powietrzem w domu, do ułatwienia/umilenia nam życia. To że ona zwrócić się może w postaci jakiś oszczędności na ogrzewaniu to tylko jej zaleta. Nawet gdyby zwróciła się po 50 latach to dalej oznacza to że za x lat inwestycja się spłaci, więc korzystaliśmy z niej przez x lat za darmo. Nie rozumiem tego właśnie stwierdzenia, że średnio coś się opłaca bo zwrócić się może dopiero za 25lat... tak samo jest z panelami słonecznymi itd... Moim zdaniem powinniśmy bardziej zwracać uwagę na stwierdzenia tego typu, ponieważ część ludzi zrezygnuje z inwestycji bo usłyszy od KZbinra takie właśnie zdanie. pozdrawiam serdecznie 🦈💪👊
@piotrekbrzeg
@piotrekbrzeg 19 күн бұрын
Trzeba bylo sobie wziąć lepsza firme. Moze masz po prostu za slaba jednostke i musi pracowac na wyzszych obrotach. Przewymiarowuje sie tez delikatnie rury tak by mogl pracowac efektywnie na mniejszych obrotach. Pracuje wtedy ciszej. To normalne ze na wyzszych biegach grzalka wuecej pobiera. Przeciez powietrze szybciej przechodzi wiec i ona musi mocniej grzac zeby ja nie wychlodzilo.
@janmichalski6834
@janmichalski6834 24 күн бұрын
Wg badan podawanych przez Jerzego Zembrowskiego z Bazy Doradztwa Budowlanego po wylaczeniu reku nie mozna juz wlaczyc przed calkowitym czyszczeniem wszystkich kanałów ponieważ natychmiastowo gromadzą sie grozne dla zdrowia bakterie i grzyby. Te po wlaczeniu natychmiast sa w calym powietrzu w domu. Ciekawe czy ta informacja jest podawana przez sprzedawcow reku.
@edyta4888
@edyta4888 2 күн бұрын
Przymierzam się do ocieplania poddasza i patrząc na to jakie są przyjęte rozwiazania zaczynam wątpić.... Mostki cieplne na każdym kroku... Co da gruba warstwa wełny skoro poprzecinana jest uchwytami z aluminium? Aluminim bardzo dobrze przewodzi... A potem zwalanie na rekuperacje, że źle chłodzi...
@reefp5816
@reefp5816 27 күн бұрын
mam reku 10 lat na strychu ocieplonym i poniżej moje uwagi do vloga - odzysk ciepła wyłącza się na manipulatorze wiosna/lato i jest ok - hałaśliwa nie jest (jak jest wygłusz watą rockwool) i włącza się na 3 lub 4 i jest ok (montaż poddasze ) na pierwszym biegu w lato to jakiś żart - szumu w rurach nie powinno być - zły montaż - masz też opcję przewietrzania - lub masz jakiś badziew - zapachy ? kuźwa jak masz okna otwarte (brak reku) też zapachy przyjdą do domu - ręku nie zakładasz dla oszczędności i zwrotu z inwestycji a wygody i "świeżego" powietrza w domu bez otwierania okien - strych NAJLEPSZE miejsce dla reku - w życiu nie montujcie w garażu bo to idiotyzm jakiś - brud na suficie z anemostatów świadczy o zbyt rzadkiej wymianie filtrów w zimie min co 2 miesiące (Gdańsk) w jakimś Krakowie to pewnie minimum raz na miesiąc cały rok - WARTO zakupić rekuperację - okna zamknięte cały rok i jest ok, ale trzeba dobrać odpowiedni rekuperator do kubatury domu - oprócz wymiany filtrów g.. robię pozdrawiam ps rekuperator polskiej firmy mistral 600 - polecam
@__MJ__
@__MJ__ 26 күн бұрын
Ja bym się tak nie zapieniał na te biegi bo nie mamy pojęcia jakie ma na nich ustawione przepływy. Może ma takie że wystarcza na cały rok. Wszystko zależy jakiej mocy reku i jakie zapotrzebowanie na wymianę. Da się zrobić tak że reku 99% czasu będzie chodził na 1 biegu i nic w tym złego.
@jakosek
@jakosek 26 күн бұрын
To może moje przemyślenia co do rekuperacji: - chciałem zrobić więcej okiem FIX - niestety trzeba otwierać okna w upały, - filtry wymieniam raz w roku, w międzyczasie przedmuchuję. Pamiętajcie czyścić "czerpnię" jak jest jakaś siatka - u mnie szybko się zatyka. Do wyrzutni jeszcze nie zaglądałem od 3 lat ale mam w szczycie dachu :) - u mnie szum jest słyszalny, ale nawet na najwyższym biegu da się spać - przy czym rury mam peflex, nawiewy raczej daleko od rekuperatora. Rekuperator w "kotłowni", wywiewy słychać bardziej - ale tu mi nie zależy czy mi w łazience lub kuchni szumi w nocy. - bypass spoko ale właśnie w upały lepiej otworzyć okna i dać opcję "otwarte okno" - czyli u mnie działa sam wywiew z reku a wciąga przez okna (dlatego fix był złym pomysłem) - reku daje świeże powietrze, ale też wysusza dlatego zmieniłem na wymiennik ERV odzyskujący wilgoć - j.w. zwykły wymiennik to nieporozumienie, ERV dodatkowo pozwala nie włączać grzałek do ok -7 stopni - oszczędność prądu w zimie - zapachy dymu i inne - tu moja żona jest mega przewrażliwiona - mam czujnik zanieczyszczeń PM i jeszcze kombinuję z jakimiś czujnikami gazów żeby zautomatyzować wyłączanie wentylacji przez "inteligentny budynek" - ale jak na razie bez sukcesów. Pół biedy jak "wciągnie" gdy jesteście w domu, to da się zareagować. Ale wiele razy nikogo w domu nie było a wentylacja radośnie wciągała "syf". Nawet jak na zewnątrz się uspokoiło to potem w domu było czuć spaleniznę. I nawet nie chodzi o "kopciuchy" bo w okolicy ju ż większość wymieniła piece na lepsze, ale szczególnie jesienią co chwilę komuś wpadnie do głowy spalić gałęzie, resztki trawy lub inne z ogródka i jest problem :( - brud na suficie - po 3 latach nie widzę. Czasem anemostaty wywiewne odkurzam, ale to już jak coś na nich widać - rekuperacja to nie klimatyzacja, nie chłodzi budynku (mega dobrze docieplony i się przegrzewa latem) ale mieszkałem wcześniej w domach z wentylacją grawitacyjną i naprawdę "czuć różnicę", szczególnie jak się czasem wyłączy... PS. reku thessla green home 500 + zmieniony wymiennik na "entalpiczny" bo wtedy nie było tego w sprzedaży.
@konjarek
@konjarek 14 күн бұрын
Dokładnie - warto sprawdzić czy średnice i ilości rur doprowadzanych do anemostatów. Rurki 75mm przepuszczają maksymalnie 25 m3/h, rurki 90mm maksymalnie 45 m3/h. Przepuszczanie większej ilości powietrza musi się skończyć szumem.
@juniorstandard
@juniorstandard 13 күн бұрын
To smutne, że brakuje Panu wiedzy z rzeczonego zakresu ,a tworzy Pan tresci .
@szibis
@szibis 4 күн бұрын
Przykro mi ale duzo bledow tutaj wynikajacych z malej wiedzy w trakcie inwestycji oraz ogolnego malego research przed wykonaniem inwestycji i mizernej wiedzy. Po pierwsze chlodzenie wiadomo ze nie bedzie chlodzic z modulem chlodzacym troche a z wymiennikiem dodatkowo Rekuperator musi byc troche przewymiarowany moj jest okolo 50% wiec wietrzenie daje rade Halas ja mam rury izolowane dodatkowo bo modul chlodzacy i nawiewy sa ciche mimo dlugich rur ale to krotsze bedzie bardziej slychac. Najwazniejsze aby uzyc wiekszych srednic rur co zmniejsza halas Oczyszcanie powietrza filtr w reku tego nie zrobi dlatego mam filtr workowy duzy na wejsciu czerpni i potem filtr plisowany f9 + 8kg wegla aktuwowanego usuwa cale zapach bez problemów Grzalka odpala mi sie od pary lat na pare dni w sumie w roku majac wymiennik pod ziemia nie odpali sie nigdy. Mi tez projektowala znana polska firma instalacyjna a potem dorobilem swoje filtry na czerpni i nawiewie oraz dodatkowe filtry stozkowe i przepustnice w wywiewnikach zeby chronic reku od syfu z domu i scisza dodatkowo. Rekuperator to zehnder q600 dziala swietnie i modul comfocool tez ok ale troche za slaby z wymoennikiem pod ziemia i nowym modelem chlodzacym to byloby juz napewno good enough plus pewnie recylkulacja Majac wymiennik entaliptyczny zalatwia sprawe wilgotnosci oraz chroni reku od mrozu do -5 sprawdzone grzalka odapala sie dopiero ponizej -5. Filtry stozkowe co 1-2 w wywiewach 2-3 razy w roku filtr workowy f7/f9 zalezy od pory roku i 1 raz w rokicplisowany duzy filtr oraz co rok lub 2 lata wegiel. Filtry w reku zwykle wedlug wskazan co 6 miesiecy.
@marcinurbanczyk2817
@marcinurbanczyk2817 8 күн бұрын
Co do lata i wychladzania to doszedlem do tych samych wnioskow. Tetaz mam to fajnie spięte z home assistant ktory tym zarządza. W zależności czybktos jest w domu i temperatury zewnetrzen i nawiewanej. Co do smrodu to mieskzam na wsi i odrazu bralem to za problem. Zamontowane filte weglowy na czerpni rozwiazal problem. Jest to dedykowany filtr do reluperacji o srednicy czerpni. Jest to taka wielka tuba. Condo chalasu to żle wyciszona lub zaprojektowana instalacjia. U mnie na 80% nic noe slychac jescze a na 100% lekki szum, da się spac przy tym.
@dawideo1985
@dawideo1985 8 күн бұрын
Witam Praktycznie sama prawda i ze wszystkim można się zgodzić: - bypass latem bardzo słabo się sprawdza, niby nawiewa chłodniejsze powietrze, ale ta ilość jest zbyt mała by ochłodzić dom. Ale sami dobrze wiemy, że rekuperacja nie służy do chłodzenia domu. Od tego jest klimatyzacja więc nie uznałbym tego jako minus/wadę, bardziej dodatek jak słabo się spisuje. Tak więc chcemy schłodzić dom, to albo klimatyzacja, albo na noc otwieramy okna (moskitiery zalecane :)) - u mnie rekuperator w piwnicy (Aeris next 450), na parterze niesłyszalny, jedynie w nocy jak jest zupełnie cicho to słychać 3 bieg. Na piętrze faktycznie słychać 2 i 3 bieg, no ale 1 bieg niesłyszalny . Związane jest to z odległością od centrali - również zimą czuję zapachy tym co ludzie palą...., ale to samo by było jakbym wietrzył mieszkanie otwierając okna więc też raczej nie wada. Dodatkowo stosowałem standardowe filtry G4, na ten sezon kupię filtry F7 z węglem aktywnym, zobaczymy może pomoże... - koszt utrzymania znikomy, filtry kupowane 2 razy do roku. Serwis można faktycznie wykonać samemu, bardzo prosta sprawa. Jeżeli chodzi o grzałkę, to faktycznie podnosi koszty energii, ale zyskujemy dużo na ogrzewaniu, więc i tak wychodzimy na plus i to znaczny - tak zyskujemy na ogrzewaniu, nie jest to oczywiście 50% (chyba w warunkach laboratoryjnych), ale 20-kilka spokojnie. Pewnie też zależy od stopnia ocieplenia, rodzaju ogrzewania, i czy ktoś lubi w domu 25 stopni czy 20. U siebie mam, ogrzewanie podłogowe, gazowe. Wielu znajomych tak ma. I się dziwią, że mam niskie zużycie gazu w porównaniu do nich (podobny metraż), tak więc wiele składowcych w tym raku w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia zużycia gazu .
@rafalm5125
@rafalm5125 24 күн бұрын
Hej. Zgadzam się z Twoimi spostrzeżeniami w 99%. Używam reku już 8 lat. Serwisuję sam. Od początku używam mat filtracyjnych F7, F9 o podwyższonym przepływie. Mam wielu znajomych co po roku czasu mają czarnawe obwódki na około nawiewnych anemostatów. Po tych 8 latach, co ciekawe w niektórych pomieszczeniach są nieznaczne a w niektórych nie ma wcale. Rekuperacje zakładałem właśnie ze względu na możliwość tłoczenia czystego powietrza. Tak Jak mówisz - latem w większości dni jest wyłączona. Filtry F9 wymieniam w okresie tych 8 miesięcy - co 2 miesiące. Zimą często kontroluję i zdarza się, że potrafię wymienić co 2 tygodnie. Zwłaszcza jak sąsiedzi się aktywują z solidnym opalaniem węglem. Filtr zasysający potrafi być czarny jak smoła i jakiś taki tłustawy. Do kuchni na anemostat wywiewny stosuję takie stożki flizelinowe wkładane do środka. wymieniam je co pół roku i faktycznie mogę powiedzieć, że nie jest to zły pomysł widząc co się na nim osadza. Do kolegi z komentarzy - niektóre reku nie mają opcji lato/zima ale mają opcję automatycznego bypasu po temperaturze powietrza z czerpni. Więc 2 x w roku trzeba się bawić ustawieniami. Czy zakładałbym jeszcze raz reku? Tak - przy wymianie filtra widzę jakim zajebiście czystym powietrzem oddychamy. Pozdrawiam - jesteś merytoryczny i tak trzymaj.
@honorowybiorca1511
@honorowybiorca1511 23 күн бұрын
Te "czarne obwódki: to nie efekt brudnego powietrza :)
@tyramisiu
@tyramisiu 27 күн бұрын
Przy grawitacyjnej wentylacji te smrody też z zewnątrz będą wpadać, no chyba że się szczelnie pozamyka wszystkie otwory, co jest równoważne z całkowitym wyłączeniem wentylacji mechanicznej. Rozwiązaniem na zamarzający wymiennik, jest rekuperator z wymiennikiem obrotowy, albo dodatkowa nagrzewnica wstępna zasilana z dowolnego źródła, np. z gruntowego wymiennika ciepła, albo nawet z instalacji CO. Ciepło pobierane przez nagrzewnicę i tak wpadnie do domu. Hałas może wynikać z zastosowanych rur spiro po całości, które nie bardzo tłumią ten hałas, no i rury spiro nie mają powłok antygrzybicznych i antybakteryjnych. Wentylacja grawitacyjna słabo daje radę w pomieszczeniach wilgotnych, np w łazience podczas kąpieli, rekuperacja ładnie wyciąga tą parę na bieżąco, zwłaszcza jak się wybierze wyższe biegi.
@efekt24
@efekt24 26 күн бұрын
Jeśli chodzi o łazienkę to dlatego masz wentylator który włącza się wraz ze wzrostem wilgotności
@tyramisiu
@tyramisiu 26 күн бұрын
@@efekt24 a "świeże" powietrze skąd jest pobierane? Przez otwarte okna, czy może przez inne kominy wentylacyjne?
@patryciusz1
@patryciusz1 20 күн бұрын
Ja w upały zamykam wszystkie okna, i najwyższą temperaturę jaką zanotowałem w domu to było 25,5 stopnia na dole, a na górze mam około 1 do 1,5 stopnia cieplej.
@kifkifiw5189
@kifkifiw5189 20 күн бұрын
Zgadza się tak samo robię z klimą działa świetnie polecam paruszewski sztos
@kukeszko3534
@kukeszko3534 19 күн бұрын
i masz okna dachowe?
@wisnia6901
@wisnia6901 19 күн бұрын
I się obudziłeś
@patryciusz1
@patryciusz1 19 күн бұрын
​@@kukeszko3534 Tylko jedno 3 szybowe z markiza zewnetrzna, ona dużo daje
@user-hg5rp7vl6z
@user-hg5rp7vl6z 27 күн бұрын
Bardzo cenne wskazówki.Tak o wszystkim proszę. Pzdr
@reefp5816
@reefp5816 27 күн бұрын
bzdury opowiada
@ijot128
@ijot128 23 күн бұрын
@@reefp5816 Fakt.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 25 күн бұрын
Czy rekuperacja się opłaca? - oszczędność przy pompie ciepła budynek 250m2 to 1200 kWh prądu elektrycznego a koszt instalacji rekuperacji 25tys zł Ocieplenie 15cm styro ściany, 25cm wełna dach, podłoga styro 8cm, dół podłogówka a góra grzejniki Sezon z rekuperacją zużycie prądu 7450kwh a bez rekuperacji 8600kwh (została założona po siedmiu latach od zakończenia budowy).
@Rafal38
@Rafal38 26 күн бұрын
U mnie słychać reku tylko na ostatnim biegu zatem da się zrobić to lepiej, a nie mam robionej instalacji przez dużą firmę. Faktycznie reku nie służy do chłodzenia, ale do tego do czego jest stworzony to działa idealnie czyli wymiana zużytego powietrza, pozbycie się wilgoci i odzysk ciepła w okresie grzewczym (warto sobie poszukać badań jak wpływa zwiększona ilość co2 na rozwój i sprawność umysłu dziecka, to wtedy innych zalet nie trzeba szukać). Warto ludzi wyprowadzać z błędu że reku służy do chłodzenia, bo sporo ludzi z jakiegoś powodu nie chce instalować klimatyzacji, ale to się zmienia wraz z klimatem.
@__MJ__
@__MJ__ 26 күн бұрын
Ja miałem oryginalnie 300kę i na maksa nie było nic kompletnie słychać do jakiegoś 9go roku jak zaczęły się poddawać łożyska w wentylatorach. Zamieniłem na 400kę i przy 300 też nic nie słychać, przy 400 czyli max trochę. Mógłbym dać dłuższy tłumik na połączeniu bo miejsce mam ale olałem. Nigdy mój reku nie chodzi na takiej wydajności bo nie ma po co.
@feniks5036
@feniks5036 27 күн бұрын
Jestem w trakcie budowy domu i również rekuperacji. Zauważyłem że są dwa obozy jeśli chodzi o rozprowadzenie rekuperacji. Pierwszy to długie ślimaki, a drugi to krótki odcinki najlepiej fi 90. Nie jestem osobą oceniającą co jest lepsze ale rozmawiam z sąsiadami z kierownikiem własnym i innymi ludźmi z okolicy gdzie mają zrobioną rekuperacje w jednym rozwiązaniu czy w drugim i staram się wyciągnąć wnioski z tego samodzielnie a nie słychać w 100% internetu bądź marketingu. Pozdrawiam
@tyramisiu
@tyramisiu 26 күн бұрын
Im większy przekrój i krótsze odcinki tym mniej energii potrzebuje rekuperator do wepchania danej ilości powietrza, jedynym problemem jest zrównoważenie odległości i zapotrzebowania na powietrze w pomieszczeniach. Wybór jest pomiędzy długimi ślimakami albo przepustnicami w skrzynkach rozprężnych, co daje ten sam efekt końcowy.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 25 күн бұрын
Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej. Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna. Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery. Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20. Z moich obserwacji i karty katalogowej klimatyzatora wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
@sirgiol
@sirgiol 26 күн бұрын
Lubie twoje filmy, bo z jednej strony starasz opisywać rzeczywistość, twojego domu, a z drugiej dodajesz zawsze tą wątpliwość, że twój dom to twój dom, a u innych może być inaczej. W tym filmie fajnie napomkniałeś o hałasie, że może to być problem projektu, moża to pociągnać dalej. Sam przygotowywałem projekt indywidualny i logika kazała umieścić rekuperator centralnie wewnętrz budynku, a jednoczesnie oddalony od sypialni. Najdłuższa nitka rur ma u mnie 11m, najkrótsza 9m. Stworzyła to pewne problemy z rozmieszeniem rur (i kosztem), ale wydaje się, że własnie zbalansowanie długości, a nie odległości powinno dac efekt redukcji szumu. Drugi temat to bypass - zaryzykowalem i zrobiłem płytowe GWC - Obecnie jeszcze w budowie, (rury rekuperacja są rozłożone, ale jeszcze nie mam jednosti centralnej) obecnie podłączyłem wentylator kanałowy, ktory daje przerzut powietrza na poziomie 40m3 (po uwzględnieniu spreżu instalacji) i powietrze (przy 35C na zewnątrz) wlatujące do domu ma 8C (sprawność GWC pewnie spadnie przy wiekszych przepływach. No i koszt znaczny. Ale w takim układzie bypass będzie działał. Bez GWC niestety nawet wieczorami różnica temperatury na zewnątrz nie ma szan jak mówiłeś schłodzić domu. Musiała by całą noc pracować na maksymalnym przepływie. Co do zajmowanego miejsca to kwestia ponownie projektu. Rekuperator może być montowany płasko pod sufitem, może być na ocieplnonym strychu, wtedy nie trzeba igla, albo najprostrze, trzeba być go uwzględnionego w projekcie (tz. projekt powienien być przemyślany pod kątem instalacji, przejść obok nich, dojść serwisowych itp.)
@danieldaniel2865
@danieldaniel2865 21 күн бұрын
Jak zwykle konkretnie 🎉🎉🎉
@olbrajt
@olbrajt 13 күн бұрын
Mam rekuperator z wymiennikiem bębnowym. On nie potrzebuje grzałki przy ujemnych temperaturach. Szumy w instalacji powstają z powodu złego prowadzenia rur. Rury powinny być układane bez dużych skrętów tylko po łagodnych łukach.
@kamilzajac8850
@kamilzajac8850 16 күн бұрын
Witam nie posiadam rekuperacji , i nie mam nic przeciwko .Ja u siebie zamontowałem na wentylacji klapki przed wywiewania ciepłego powietrza z zewnacz działa to mianowicie tak ze wyciąga ale nie nawiewa w wietrzne dni powietrza z zewnacz oraz mam zanotowane nawiewniki w oknach i uprzedzam wszystkich nie rusza mi firankami w oknach.polecam takie rozwiązanie ,pozdrawiam
@TheKostekk81
@TheKostekk81 11 күн бұрын
Na twoim miejscu sprawdziłbym rozłożenie wydatków z anemostatów, możesz mieć nie wyregulowaną instalacje i powietrze leci w 2-3 miejsca a w inne w ogóle
@marcinjewiarz6951
@marcinjewiarz6951 24 күн бұрын
Bypass to nie jest rozwiazanie w celu wychłodzenia a jedynie pominięcie wymiany ciepła kiedy to jest niekorzystne. Do chłodzenia służy GWC. Co do zapachów, potwierdzam, czuć kiedy sąsiad rozpala kocioł. Ogólnie, to jest to inwestycja zależna od wielu czynników. Ja jestem zadowolony.
@RadosawRatomski
@RadosawRatomski 22 күн бұрын
Szyby się nie nagrzewają. Nagrzewa się wszystko to na co wpadają promienie ze słonka. Więc najlepszym sposobem ograniczenie promieniowania czyli rolety etc
@bartxxx5458
@bartxxx5458 21 күн бұрын
Najlepsza na upały jest klima
@wisnia6901
@wisnia6901 19 күн бұрын
Niee wcale😂😂😂
@karmazynowy_7
@karmazynowy_7 16 күн бұрын
dotykałeś w życiu szyby okiennej?
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 25 күн бұрын
Moim zdaniem do nowych budynków o średniej powierzchni (120-150m2) z podłogówką i dobrym ociepleniu, najlepiej pompa ciepła split + awaryjnie np. duża koza w salonie. Do miasta starsze budownictwo (grzejniki) ogrzewanie gazowe lub pellety. Na wieś starsze budownictwo (słabsze ocieplenie i grzejniki) kocioł dwupaliwowy na drewno/pellety i klimatyzacja do dogrzewania w okresie przejściowym.
@innova6074
@innova6074 26 күн бұрын
Czyli generalnie bez sensu wydana kasa, ja poszedłem w wyższe kominy i wentylację grawitacyjną. I jestem zadowolony praktycznie przez całe lato mam temp. 22-23 stopnie - oczywiście na parterze domu. Znajomi jak wchodzą z tarasu z zewnątrz to mówią, że klima mocno działa. A kluczem jest dobra izolacja domu i okna min. 3 szybowe. Do tego na parterze mam wysokość 3,2 m. żałuję że na górze mam tylko 2,78 cm - trzeba było dać 3 m.
@kukeszko3534
@kukeszko3534 26 күн бұрын
Nie uważam tego za źle wydane pieniądze, zimą nic nie zastąpi rekuperacji
@miloszenko
@miloszenko 18 күн бұрын
To te kominy ci chłodzą dom powiadasz? Nie pisz głupot.
@innova6074
@innova6074 18 күн бұрын
@@miloszenko wysokie kominy dają lepszy ciąg powietrza, a co za tym idzie lepszą cyrkulację powietrze w domu, gdybyś miał odrobinę pojęcia o fizyce, nie zadawał byś tak durnych pytań🤦‍♂️. Do tego osobiście robiłem otwory wentylacyjne w kominach nie jak w standardzie na przestrzał a w czterech kierunkach - krzyżowo. 🧐Można też iść w turbowenty.
@adamkrauze5765
@adamkrauze5765 25 күн бұрын
Witam. U mnie rekuperacja nawet na 100% odpalona jest nieslyszalna. Dziwie się, że u Pana jest taka głośna.
@lukasg7368
@lukasg7368 21 күн бұрын
Wyłącz grzałkę zimą jesli rachunek za prąd przeszkadza. A nawiewane powietrze i tak będzie ciepłe bo miesza sie z tym z domu
@tderezinski
@tderezinski 27 күн бұрын
Masz jeszcze opcje Temperatura Pasywna w Aeris Next. Czyli trzymasz na 1 biegu a gdy jest duża różnica dwór vs dom to włącza się max. Ja nie wiem skąd to narzekanie ma głośność, to w ogóle nie przeszkadza.
@Jarek_Szefer
@Jarek_Szefer 27 күн бұрын
Nie wszyscy nie myją uszu ,bądź mają problemy ze słuchem 🤷🏻
@jarzyn100
@jarzyn100 21 күн бұрын
@@Jarek_Szefer Jeśli masz na plastikowych rurach (peflex i podobne) to praktycznie nie słychać, ale rury spiro to zupełnie inna bajka -> czasem działają wręcz jak pudło rezonansowe.
@Jarek_Szefer
@Jarek_Szefer 21 күн бұрын
@@jarzyn100 bajki to my a nie nam 👏 Mam przyjemność pracować w firmie, która instaluje to badziewie i chuczy aż miło nie ważne jakie kanały 👏
@michalczerw5692
@michalczerw5692 16 күн бұрын
Ja mam 10 lat rekuperator i mniej więcej omówione funkcjonowanie zgadza się z moim. Odnośnie filtrów to kupiłem tkaninę filtracyjną w rulonie (kilkanaście mkw.) o tych samych parametrach filtracji i grubości co oryginalna i docinam na wymiar. Wychodzi to duuuużo taniej niż jakbym oryginały kupował. No i latem też się sprawdza bez obejścia (bypass) przy włączonej klimatyzacji, wtedy odzyskuje chłodek.
@almarian6585
@almarian6585 26 күн бұрын
Brawo, że przyznał się Pan to posiadania źle wykonanego projektu i instalacji. 1. Bypass nie służy do chłodzenia, od tego jest klimatyzacja, bypass jedynie omija wymiennik aby nie potrzebnie dogrzewać pomieszczenia gdy na zewnątrz jest upał lub zapewnia wpuszczenie chłodnego powietrza nocą - ale nie jest to chłodzenie. 2.Gdyby to był rury elastyczne zamiast spiro, to z dźwiękiem byłoby lepiej np. fi 75. Pomijam kwestie braku tłumików i zapewne przewymiarowanej instalacji ze zbyt wielkimi oporami 3. Do kwestii zapachu/smogu konieczne są lepsze filtry i GWC ale one są kosztowne i zwiększają opory instalacji 4. Koszty, jak przez większość roku centrala pracuje na 200m3-300m3 i więcej, to będzie zużywać więcej prądu. Gdy projekt umożliwia 20-30m3/h na osobę to zużywa mniej. Są centralne z tańszymi filtrami tzw. ciętymi z metra. 5.Rekuperacje można mieć za 10tyś i można za 40 i więcej, jak ktoś kupuje najdroższe rozwiązania to niech się nie dziwi, że zwrot nie następuje. 6. Zmniejszenie kosztów na ogrzewanie zależy od budynku i możliwości wymiennika. 7.Jak wykonamy przewymiarowaną instalacje to zajmuje sporo miejsca, warto wykonać odpowiedni projekt 8. Strych to ostateczność, lepiej zamontować centrale w strefie ogrzewanej, do strefy nie ogrzewanej nadają się tylko najdroższe rekuperatory. 9. Można otwierać okna ale po co? Generalnie na pocieszenie mogę powiedzieć, że mnóstwo osób wpada na tego typu znane firmy i wtedy jest klops: A to za wysokie zużycie prądu, a to woda w kanałach, a to przesuszone powietrze. Drogo nie znaczy dobrze
@kukeszko3534
@kukeszko3534 26 күн бұрын
Dzięki za wpis,
@pawepawe160
@pawepawe160 22 күн бұрын
Do tego rekuperatora zrob gruntowny żwirowy wymiennik ciepła i daj znać jak działa 😊
@radosny4056
@radosny4056 26 күн бұрын
Całe życie walczę z dylematem, czy zamknąć okno i mieć ciszę ale brak powietrza, czy otworzyć okno mieć świeże powietrze ale za to hałas. Wydawało mi się że rekuperacja to jest panaceum. Teraz już sam nie wiem, zgłupiałem
@hublanek
@hublanek 26 күн бұрын
autor filmu ma mocno skopaną instalację wykonawczo - i do tego skopany projekt
@user-uj2iv1sp9p
@user-uj2iv1sp9p 22 күн бұрын
I dodatkowo jak nie może spać na 3 biegu ręku to ma zaburzenia snu
@artururbaniak7737
@artururbaniak7737 26 күн бұрын
Zasadniczo masz racje, ale niestety masz pewne błędy,które powodują kilka z tych Twoich wad. Po pierwsze rekuperacja,żeby dobrze działała latem powinna współpracować z klimatyzacją. Wtedy problem z gorącem masz z głowy. Lub z GWC (nie sprawdzałem akurat także nie wypowiem się o GWC). Głośność to dziwna sprawa bo ja dopiero słyszę rekuperacje przy 3 biegu no,ale na to jest świetna rada. Rekuperator przewymiarowany. Tak,żeby na pierwszym biegu robił robotę zawsze. I dłużej będzie "żył" i dla mieszkańców ciszej. Co do zwrotu to nikt nie kupuje rekuperatora dla zwrotu (tak samo zmywarki, robota sprzątającego, klimatyzacji itd). Kupuje się go dla komfortu, a ten jest niewyobrażalnie większy niż bez. Szczególnie latem (z klimą), ponieważ nie mamy w domu kurzu z otwartych okien, much, komarów. I zimą. Nie znam kogoś kto na całą noc zostawi uchylone okno jeżeli nie chce płacić kosmosu za ogrzewanie. A z zamkniętym oknem rano w sypialni to można powietrze ciąć tak dużo dwutlenku węgla jest.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 26 күн бұрын
"A z zamkniętym oknem rano w sypialni to można powietrze ciąć tak dużo dwutlenku węgla jest." śpisz w sejfie? ;)
@miloszenko
@miloszenko 18 күн бұрын
W sensie, że czyste powietrze w domu ma sie zwrocić? To ma być wada sprawnej wentylacji?
@paweljak5937
@paweljak5937 25 күн бұрын
Ja mam latem rekuperator ustawiony tylko na działanie w nocy z bajpasem i na 3 biegu potrafi schłodzić dom, wiadomo jak jest w nocy chłodniej
@Jarek_Szefer
@Jarek_Szefer 27 күн бұрын
Chyba zacznę od nowa subskrybować. Kolega wrócił do obiektywnych i merytorycznych materiałów 👏👌👍 Naprawdę prawdziwa rzetelna wiedza jak na zwykłego posiadacza Reku.
@Pique12
@Pique12 24 күн бұрын
Zakładam rekuperacje w swoim domu, ale nawet nie mam złudzeń, że to nie będzie działać w lato tak jak producent obiecuje. Tu się nastawiam na uchylone okienko wieczorem i tyle. Zdecydowanie bardziej liczę na niego w okresie zimowym bo to jak najbardziej przynosi oczekiwane rezultaty.
@jarzyn100
@jarzyn100 21 күн бұрын
Latem też się sprawdza - możesz wentylować dom przez wymiennik i masz przez cały dzień chłodno i świeże powietrze. Natomiast do schłodzenia pomieszczeń to tak jak piszesz - otwarte okna na noc.
@TOMIP77
@TOMIP77 23 күн бұрын
Można podłączyć klimę do reku,u mnie tak będzie,w lato będzie chłodziła ,a w zimie trochę podgrzewała do puki podłogówka nie zastartuje. Ale to było planowane na etapie montażu kanałów reku w celu izolacji kanałów nawiewnych bo przy klimie zachodzi skraplanie się układu dlatego trzeba było zaizolować wszystkie kanały doprowadzające świeże powietrze,ja to przewidziałem.
@wiktorswiety2673
@wiktorswiety2673 26 күн бұрын
Rekuperacja ma sens z GWC, w tedy w lato jest efekt, jak i w zimie
@qurek9367
@qurek9367 22 күн бұрын
❤ tylko odwierty głębinowe załatwiłem sprawę tam temperatura jest na poziomie 8 do 10 stopni i tylko to ma sens mówimy tutaj o pompie gruntowej połączony z rekuperacją
@Pique12
@Pique12 24 күн бұрын
Długo się zastanawiałem czy go instalować czy nie, ale porównując domy znajomych z i bez jednak postanowiłem go zainstalować bo jednak robi różnicę. Ma sporo wad jak konieczność obsługi, koszt montażu, czy zajmowane miejsce, jednak nie ma problemu z wilgocią a co za tym idzie nie ma mokrych okien, zawilgoceń, plam, grzybów, pleśni. Wbrew pozorom to walka z grzybem i wilgocią przy źle działającej wentylacji mechanicznej to kosztowna sprawa.
@Verden-rv9iw
@Verden-rv9iw 22 күн бұрын
Wilgoć zamiast na oknach to masz w rurach i w wymienniku. Nic w przyrodzie nie ginie. Jednak gorzej pleśń posprzątać z kanałów rekuperacji.
@Pique12
@Pique12 22 күн бұрын
@@Verden-rv9iw wilgoć w rurach masz jak rekuperator masz wywalony na nie ogrzewanyn strychu.
@TheJilka
@TheJilka 21 күн бұрын
W przypadku twojego poddasza, mówiłeś o tym na swoim którymś filmiku, jest dużo okien dachowych , bez żaluzji zewnętrznych ?
@ServiceMisiekYO
@ServiceMisiekYO 21 күн бұрын
Co do hałasu masz źle zaplanowana/wykonana rekuperacje. Udaj się do kogoś kto jest zadowolony i sobie porównaj.
@grzegorzrzepka6943
@grzegorzrzepka6943 17 күн бұрын
Znam zadowolonych. Pytam czy słychać, to mówią, że tak. Buduje dom i nie robię tej chwilowo modnej instalacji.
@__MJ__
@__MJ__ 26 күн бұрын
Nie wiem kto Ci powiedział że rekuperator to klimatyzator. To zupełnie inne urządzenia i mają zupełnie inne zapotrzebowanie przepływu powietrza. Rekuperator jest od dostarczenia powietrza z zewnatrz i wywalenia zużytego w domu. Nie ma szans że to coś ochłodzi bo przepływ powietrza rzędu 100 czy 200 m3 na godzinę nie są w stanie tego zrobić. Bypass służy tylko jednemu żeby nie pogarszać sytuacji jak jest ciepło. Koniec tematu. Im dalej rekuperator tym ciszej. A nie odwrotnie. Mam w domu 16 letnią instalację zrobioną na rurach spiro i jest mega cicho. Wiec się da. Im większy przekrój rury tym ciszej bo powietrze musi wolniej lecieć. Generalnie sens używania rur cienkich jest w domach gdzie jest mało miejsca czyli z poddaszem użytkowym. Elewacja się nie brudzi jak masz okapniki na maskownicach czerpni i wyrzutni. Anemostaty się brudzą jak jest niedostateczne filtrowanie - zapomniałeś o wymianie filtrów? Co do zapachów... to też nie do tego służy. Jak śmierdzi na zewnątrz to będzie śmierdzieć w środku. Przy czym smród nie oznacza pyłu. Wiec filtry rekuperatora nie usuwają smrodu ale pył. Czasami pył śmierdzi (smog) dlatego jak się ma porządną filtrację zrobioną np na filtrach F9 to zimą nie czuć jak sąsiedzi palą kalosze. Dobrze zrobiona instalacja rekuperacyjna jest zawsze lepsza niż grawitacyjna bo chociaż działa latem. Grawitacyjna prawie wcale. Co do otwierania okien to można kto zabroni. Z tym że to funkcja raczej chłodzenia niż wentylowania. Minus pomysłu jaki podałeś typu wyłączyć reku latem i otwierać okna oznacza grzyba i to szybko.
@kukeszko3534
@kukeszko3534 26 күн бұрын
Przecież powiedziałem w filmie ,że rekuperacja nie służy do chłodzenia i to na samym początku, ale że jest funkcja bypass, która jest reklamowana przez sprzedawców
@annawieczorek6265
@annawieczorek6265 25 күн бұрын
Było powiedziane to, że rekuperacja nie służy do ochładzania domu. Do naturalnego ochładzania domu w naszym klimacie służy otwieranie okien wieczorem i nocą. Co jest zabronione w przypadku używania rekuperacji. Koło się zamyka.
@__MJ__
@__MJ__ 25 күн бұрын
@@kukeszko3534 film się nazywa "jakie wady ma rekuperacja". Brak chłodzenia rekuperacją nie jest wadą a gadasz o tym poł filmu
@__MJ__
@__MJ__ 25 күн бұрын
@@annawieczorek6265 Też nie wiem kto Ci powiedział że jest zabronione. Możesz sobie otwierać nocą okna do chłodzenia jak chcesz. Przez 2 tygodnie upałów i otwartych nocą oknach nie zarobisz grzyba, na to pracuje się dłużej. Nasze lata zaczynają się robić tropikalne z wysoką wilgotnością i temperaturą nocami nie spadającymi poniżej 20 stopni. W takim przypadku nic poza klimą się nie sprawdzi.
@kawaiimarshygaming5078
@kawaiimarshygaming5078 25 күн бұрын
Faktycznie trochę pieprzenia i narzekania przez twórcę kanału na rekuperację. Moim zdaniem zchrzanili temu Panu robotę skoro tak biadoli a najgorsze to to że myśli że ma rację. Podstawa to grube rury, ocieplone i skrzynki rozprężne oraz nawiewy dobre. Ja mam cisze w domu przy wymianie 180 m3. Zamontowany reku vailant. Dodatkowo zakopałem na czerpni prostą rurę 200 ok. 30 m na 2 m w ziemi i schładza mi powietrze latem i ogrzewa zimą a na czerpni dodatkowo zamontowałem filtr z włókniny jako wstępny. Ja chwalę reku i szkoda mi tego Pana że ma złe doświadczenia a i jeszcze trzeba całość odpowiednio wyregulować. Pozdrawiam
@piotrekwalter3434
@piotrekwalter3434 22 күн бұрын
4:05 pokaż do weryfikacji projekt albo zdjęcia z realizacji to zobaczymy jak to zrobili ;) Rekuperacja daje tak naprawdę tyle, że realnie wymieniasz powietrze w domu. Grawitacja działa tylko latem.
@wisnia6901
@wisnia6901 19 күн бұрын
Grawitacja działa tylko latem? 😂😂😂
@malkom2010
@malkom2010 13 күн бұрын
Dzisiaj na zewnątrz 30 st w domu z włączonym rekuperatorem na 1 biegu mam 21,5 st 🙂👌 ( nie mam klimatyzacji )
@tomaszc.s4043
@tomaszc.s4043 16 күн бұрын
Dolicz kanały, kominy i wtedy amortyzacja reku będzie krótsza...
@tomwar4564
@tomwar4564 16 күн бұрын
1. Mistrzu jak ma się klimatyzator do rekuperacji? Chyba bezsens, hmn?😊 2. Co to za mega drzwi? Szklane?
@barrybookmaker7433
@barrybookmaker7433 26 күн бұрын
a jak wyjezdzacie na tydzien , dwa tygodnie to wylaczacie rekuperacje ?
@dawidk815
@dawidk815 26 күн бұрын
Nie wolno. Jak nie masz wentylacji i masz ekstra szczelny dom to wilgoć się wydzieli. Monterzy drzwi mi teraz opowiadali jak wyminiali cała stolarkę wewnetrzną...bo spuchła.
@maxwielki7184
@maxwielki7184 26 күн бұрын
Czy dobrze zrozumiałem? W zimie miałeś bez REKUPERACJI wilgoć? Ja w zimie mam poziom wilgotności poniżej normy; i przypominam: jest zabronione palenie na posesji trawy, krzaków itp. ." Za palenie odpadów roślinnych grozi grzywna nawet do 500 zł, która wynika z art. 145 Kodeksu wykroczeń:"
@annakowalska4366
@annakowalska4366 26 күн бұрын
Ludzie co za czasy ,ogniska nie można rozpalić. Zaraz taka menda doniesie. Na szczęście na mojej wsi jest jeszcze normalnie, wszyscy palą i luz
@maxwielki7184
@maxwielki7184 25 күн бұрын
@@annakowalska4366 Ognisko można, kiełbaski zrobić na ognisku; nie można spalać trawy, gałęzi itp
@annakowalska4366
@annakowalska4366 25 күн бұрын
@@maxwielki7184 regulacja wszystkiego jak to w eurokołchozie. A ludzie za tą głupotą idą jak w dym
@Malysandacz
@Malysandacz 17 күн бұрын
Duża firma nic nie gwarantuje. Posiadam rekuperację wykonaną przez małą acz fachową i solidną firmę, rekuperator Thesla Green, rury plastikowe (spiro to można w hali magazynowej montowac ale nie w domu), rekuperator ma płynną regulację w %, może chcodzić nawet na 100% i jest w zasadzie niesłyszalny.
@dodekgniewny4687
@dodekgniewny4687 26 күн бұрын
Prawie zostalem naciągnięty na rekuperacje dobrze ze moje finanse byly w zlym stanie 😂
@ukaszxktos5397
@ukaszxktos5397 25 күн бұрын
Dzięki za materiał. Z chęcią bym zobaczył kto Ci projektował tą instalację ;) Sam się zastanawiam, czy przy domu parterowym nie pójść w stronę rekuperacji wyporowej, gdzie w centralnym korytarzy zrobić tylko nawiewy i wyciągać w pomieszczeniach. Czym dalej wnikam, tym od zbyt wielu osób słyszę, że reku jednak się nie spisuje.
@jarzyn100
@jarzyn100 21 күн бұрын
Raczej robi się nawiewy w pokojach + wyciągi w kuchniach / łazienkach i korytarzu.
@typiaratypujemordka8833
@typiaratypujemordka8833 22 күн бұрын
Mam rekuperacje i już drugi raz bym tego nie założył. Tak jak wspomniałeś poddasze zasypane rurami + rekuperator zajmuje sporo miejsca. Okna i tak otwieram. Stwierdzam że zbędny wydatek i problem wentylacja grawitacyjna stara sprawdzona bez obsługowa i bez problemowa
@MarekK.-vk2zs
@MarekK.-vk2zs 22 күн бұрын
Mozna kupic pianke i samemu wymienic w ramce, koszt pianki ok 80 zl na kilkanaście wymian, więc znikomy.
@robertinstal1887
@robertinstal1887 22 күн бұрын
Zawodowo zajmuję się montażem wentylacji, docelowym klientem jest klient wymagający. I muszę Ci powiedzieć że się mylisz odnośnie nieumiejętności montażu wentylacji wydajnej i cichej. Jest to jaknajbardziej możliwe ale niestety trudne i kosztowne. Dodatkowo takie rozwiązania są projektowane przed rozpoczęciem budowy by ograniczyć wykorzystania jeszcze droższych rozwiązań. Pozdrawiam.
@Frost12q
@Frost12q 27 күн бұрын
Zgadzam sie w 10000 % co do temp latem
@MarekK.-vk2zs
@MarekK.-vk2zs 22 күн бұрын
Reku na poddaszu też powoduje szumy na 2-3 biegu.
@ThePoniatowski13
@ThePoniatowski13 15 күн бұрын
To gruntowa rekuperacja az tak slabo dziala?
@adamgalinski7141
@adamgalinski7141 26 күн бұрын
Co do wietrzenia rekuperatorem, w ciepłe miesiące można zastosować baypass 100%, wyjmujac wymiennik i zastsowac w jego miejsce "wymiennik letni" o3ozon cos takiego ma w swojej ofercie:) co do głośności na etaoie wykonania mozna było zastsowac dodatkowe tłumiki na pionie wentylacyjnym. W mojej instalacji słyszę tylko wyciag w łazience najbliżej rekuperatora, gdy jest ustawiony na maksymalne obroty. Dużym plusem jest większa czystość w domu, większość kurzu z zewnątrz domu zatrzyma sie na filtrach w centrali. Pozdrawiam
@kukeszko3534
@kukeszko3534 26 күн бұрын
mamy tłumiki, nie wiem czy dodatkowo do tych powinno się coś stosować. Daj znać, jak będę przenosił rekuperator do piwnicy to rozważę
@adamgalinski7141
@adamgalinski7141 26 күн бұрын
@@kukeszko3534 ewentualnie zamiast tłumików rozważ połączenie rekuperatora do istniejących kanałów przewodami elastycznymi typu sonodec w otulinie 5 cm wełny. Będzie Ci wygodniej wykonać przeróbkę i takie połączenie redukuje hałas i drgania z rekuperatora. Rozwinięciem wspominanych przewodów można regulować opór powietrza w tych kanałach przez co ruch powietrza będzie cichszy, lecz nie ma co też przesadzać w drugą stronę, po prostu należy zrobić tak aby przewody elastyczne NIE były bardzo mocno naciągnięte. Pozdrawiam
@grzegorztoczek6497
@grzegorztoczek6497 23 күн бұрын
Co to są wspaniala firma? Pomogę Panu jeśli Pan chce
@januszwieja654
@januszwieja654 22 күн бұрын
Może jakby ci to zrobił jakiś Janusz to przynajmniej miałbyś się komu poskarżyć... Duża firma, nawet jak słucha skarg i uwag, to ma to gdzieś.
@slawekm3728
@slawekm3728 22 күн бұрын
błędy w doborze instalacji i samego reku przerzucane na całe zagadnienie ;) Źle zaprojektowana/wykonana instalacja- stąd hałas. Brak odpowiedniej wydajności wymuszona niskim biegiem. Zapachy? filtr węglowy i/lub lampa uv na zasilaniu załatwią temat. Grzałka nie w każdym reku występuje. Generalnie cały poradnik z własnych słabych doświadczeń . Posiadam reku z samodzielnym montażem i mam zupełnie inne odczucia. Temperatura w domu utrzymuje się w upały na poziomie 21-22 stopni całodobowo, hałas pomijalny, grzałki brak, cały czas pracuje z wymianą całości powietrza w 1,5h. Jedyny minus to lekkie przesuszenie pomieszczeń, które łatwo załatwić nawilżaczem.
@Lablab666
@Lablab666 27 күн бұрын
Ciekawe jak to się ma do rekuperacji decentralnej
@tyramisiu
@tyramisiu 26 күн бұрын
Wszystkie działają tak samo, wymieniają powietrze i odzyskują ciepło, kwestia tylko jak daleko oddalone są od siebie wyrzutnia i czerpnia, żeby nie zaciągać z powrotem zużytego powietrza.
@elbau1495
@elbau1495 22 күн бұрын
Koszta kosztami a komfort zycia?
@MrRivii
@MrRivii 18 күн бұрын
wszystkie te punkty sprawiaja ze dla mnie rekuperacja nie jest opcja.
@mnowicki6058
@mnowicki6058 27 күн бұрын
Witam, czy możecie podpowiedzieć czy rekuperator komfovent domekt r400 do domu 150 m2 to dobry wybór?
@tyramisiu
@tyramisiu 26 күн бұрын
Powinno wystarczyć, ale to tak naprawdę zależy od ilości domowników, a nie od powierzchni. Jeszcze jedno, przy rekuperatorach nie ma co przepłacać za firmę, przejrzyj inne polskie firmy, są tańsze i tak samo dobre.
@RafalGudzowski
@RafalGudzowski 25 күн бұрын
Rotor to nie rekuperator. To urządzenie przy niskich temperaturach przestaje odzyskiwać ciepło, bo przy odzysku ciepła musi pojawić się kondensat, a ono nie ma odprowadzenia skroplin. Przy ujemnych temperaturach automatyka przeciwdziała zamarznięciu i spowalnia rotor lub zwiększa obroty wentylatorów, żeby wyrzutnia zmieściła jak najwięcej wilgotnego powietrza. To się nie nadaje do polskich domów.
@tyramisiu
@tyramisiu 25 күн бұрын
@@RafalGudzowski 🤣
@TwinkiWinki
@TwinkiWinki 13 күн бұрын
Jestem ciekawy skąd się biorą ludzie którzy wierzą w takie bajki jak chłodzenie budynku przez rekuperację? Ja rekuperator używam cały czas z kilku powodów: - zapewnia mi utrzymanie stałej wilgotności pomieszczeń - latem chłodzę dom ogrzewaniem podłogowym (pompa ciepła z odpowiednią funkcją - nie jest to tak wydajne jak klimatyzacja ale robi różnicę) i rekuperator zapewnia mi utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach - rekuperacja na poddaszu jest u mnie niesłyszalna na biegu 1,2,3. Dopiero jak włączę na maksa to trochę słychać lekki szum ale nie przeszkadza w trakcie snu (też mam rekuperator w garażu) - przed rekuperacją mam zamontowane skrzynkę filtracyjną IZZI z filtrami M5 + F7 (lato) lub M5 + F9 (zima) i nie czuję kiedy sąsiedzi grillują (musieli by wsadzić grilla w rurę wlotową, żebym to poczuł) - zimą grzałka się w ogóle nie włączą ponieważ podczas biegu 1 lub 2 wymiennik jest w stanie ogrzać wchodzące powietrze i nic nie zamarza (najniższa zanotowana przezmnie temperatura to 7 stopni gdzie na zewnątrz było -12stopni) - anemostaty są brudne tylko wtedy kiedy filtry są nieodpowiednie (ja po 4 latach nie zauważyłem żadnych zwiększonych śladów zabrudzeń sufitu czy wnętrza anemostatów) - mała uwaga: bardzo ważne jest żeby zamontować odpowiednie anemostaty (nawiewny i wyciągowy różnią się budową!). W wyciągowych mam zamontowane filtry stożkowe - które są brudne i trzeba je wymieniać minimum raz w roku. Wydaje mi się, że wiele problemów wynika ze złego doboru urządzania i błędnego montażu. Ja jestem bardzo zadowolony i nie wyobrażam sobie życia w pomieszczeniach bez rekuperacji.
@hak7388
@hak7388 12 күн бұрын
Jak chłodzisz dom ogrzewaniem podłogowym?. Jeśli wpuścisz tam zimną wodę (w temp. wodociagu) latem to wykropli się ci para wodna i podłogi będą mokre. Jak usuwasz wodę, czy chodzisz po wilgotnych podłogach?
@bartoszczajkowski5765
@bartoszczajkowski5765 25 күн бұрын
Rekuperacja to nie klima. Klima to nie rekuperacja.
@inethd
@inethd 22 күн бұрын
Ja sobie z "zapachami" poradziłem montując czujnik smogu który podłączony jest do HomeAssistant który steruje rekuperatorem. Idealnie radzi sobie zimą, jak sąsiadka odpali kominek i wiatr wieje w kierunku Naszego domu. Zresztą czujnik działa cały rok przez co nie śmierdzi w domu grilem, palonymi liściami itp.
@wisnia6901
@wisnia6901 19 күн бұрын
I automatycznie brak wentylacji😂😂😂 brawo super pomysl😂😂😂😂 czego się nie robi dla rekuperacji 😂😂😂😂
@maarcz
@maarcz 26 күн бұрын
Nie jestem zdziwiony Twoim komentarzem bo nie jesteś inżynierem od rekuperacji. Sam mam rekuperacje Z i właśnie latem sobie nie wyobrażam jej nie mieć. Rekuperator chłodzi wchodzące powietrze jeśli masz dobrze zaizolowany dom, markizy na oknach połaciowych a na fasadowych rolety. U mnie bypass się automatycznie włącza jeśli temp w nocy spadnie poniżej 20. Nie otwieram okien przez cały rok do wietrzenia. Wwszyscy są zadowoleni jak wchodzimy z 30 na zewn. do domu z temp 24C. Przyznam, że jeszcze chłodzę dom pompą powietrze-woda. Reku na 2 i 3 nie jest bezszelestna i działa za dnia kiedy inne dźwięki "przykrywają" szum reku. Reku ustawia się w nocy na 1 i wtedy nic nie słychać. W nocy przed snem włączam na 1h na przewietrzenie i tak samo 1h przed obudzeniem.
@karolkacza
@karolkacza 23 күн бұрын
Powieś, zabuduj bezsensownie rekuperator w garażu. Później narzekaj i wymieniaj że jest to wada rekuperacji. Nonsens. Kiedy ludzie zrozumieją, że rekuperacja to nie jest inwestycja w żadnym przypadku która ma się zwrócić. To jest inwestycja dla komfortu mieszkania. To jest tak jakbyśmy mówili " kiedy mi się klimatyzacja zwróci".
@jarekjaniszewski8487
@jarekjaniszewski8487 23 күн бұрын
Do rekuperacji dodać GWC z zeolitem.
@efektmurowany
@efektmurowany 26 күн бұрын
Rury spiro to błąd. Tylko rury sztywne stalowe. Wtedy będzie cicho. Tak jak robi to przemysłówka. Ale to nie jest tanio. A tak to jest tanio? Jest. Jest dobrze? 😊
@tyramisiu
@tyramisiu 26 күн бұрын
No rury spiro to błąd, a to są te sztywno stalowe 🤣. Widać jak się znasz.
@djakdawid
@djakdawid 23 күн бұрын
Ojoj, na pewno bardzo bym się przejął typem, który by mi nakazywał uważać na dym z grilla, bo łun se zamontował rekuperacje xD
@miloszenko
@miloszenko 18 күн бұрын
No to juz wiemy czemu masz goraco w domu - latem okna caly czas otwarte. Po co?
@askoras7164
@askoras7164 20 күн бұрын
Bo trzeba profilaktyki a nie tabletki po 😊
@rbarczyk1
@rbarczyk1 21 күн бұрын
z tym poborem energi przez grzałkę w zimie to też bzdura, ponieważ ciepło wygenerowane przez tą grzałkę jest w większości zatrzymywane w domu, czyli to tak jakby taki mały elektryczny "kaloryferek" w domu
@roleks75
@roleks75 26 күн бұрын
Czlowiek wybuduje sobie dom za miastem by moc wypoczywac na zewnatrz (bbq, ognisko zrobic) ale sasiad mu powie ze mu to przeszkadza. Trzeba bylo sie przed tym zabezpieczyc na etapie projekyu domu.
@kukeszko3534
@kukeszko3534 26 күн бұрын
Nie jeśli ktoś pali liście jesienią , które dymią i lecą na nasz dom
@wojtas-4
@wojtas-4 25 күн бұрын
Rodzina mieszka sobie w tym miejscu od wielu pokoleń (150 lat), hodowali zwierzęta, nikomu nie przeszkadzało, dopóki się nie pojawiła miastowa "inteligencja'" wszystkich chce pouczać, wszystko mu przeszkadza, wszystko mu śmierdzi, wszystko mu hałasuje. To nie on ma się dostosować, mimo że on tu przybył, TYLKO WSZYSCY INNI.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@wojtas-4
@wojtas-4 25 күн бұрын
Rodzina mieszka sobie w tym miejscu od wielu pokoleń (150 lat), hodowali zwierzęta, nikomu nie przeszkadzało, dopóki się nie pojawiła miastowa "inteligencja'" wszystkich chce pouczać, wszystko mu przeszkadza, wszystko mu śmierdzi, wszystko mu hałasuje. To nie on ma się dostosować, mimo że on tu przybył, TYLKO WSZYSCY INNI.
@MirasP
@MirasP 17 күн бұрын
Głośno masz bo na spiro, na spiro robi się w sklepie a nie w domu
@TheWojtinho
@TheWojtinho 24 күн бұрын
Reku nie służy do chłodzenia :)
@mateuszfaron101
@mateuszfaron101 20 күн бұрын
Oooo Panie… co za bzdury🤦🏻‍♂️ Użytkuje rekuperacje od 2 lat i mam zgoła odmienną opinię i obserwacje niż autor wideo.
@kukeszko3534
@kukeszko3534 20 күн бұрын
Gratulacje, ale nie uważasz, że to ,że masz inne zdanie wcale nie oznacza ,że autor gada bzdury?
@MSDRaziel
@MSDRaziel 26 күн бұрын
Fajnie, że masz 13-sto miesięczny rok 😜
@kukeszko3534
@kukeszko3534 25 күн бұрын
hehe fajnie by było:)
@marcinnnWL
@marcinnnWL 24 күн бұрын
Jeśli przeszły zapachy to razem z nimi częsteczki PM10 i mnieijsze > PM2.5, to ostatnie odkładają się w naszy żyłach i tętnicach (ogólnie w naszym organiźmie). Polecam zkup oczyszczaczy powietrza. U mnie wielu sąsiadów pali jeszcze węglem / drewnem więc rekuperacji nie mam i nie planuje - przy mojej astmie to byłby strzał w kolano.
@rosoma11
@rosoma11 23 күн бұрын
To ciekawe co piszesz, zastanawiam sie skad czerpiesz powietrze do oddychania? butla? czy dowozisz z lasu? przeciez nie mozesz uzywac rekuperacji ani otworzyć okna bo sąsiedzi palą w kopciuchach.
@djakdawid
@djakdawid 23 күн бұрын
Racja, najlepiej nie wychodzić z domu bez OP1.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 26 күн бұрын
powiem szczerze, że przy obecnych cenach prądu, jednak bym walnął te panele. ;)
@kukeszko3534
@kukeszko3534 26 күн бұрын
Niestety to się nie opłaca...
@hublanek
@hublanek 26 күн бұрын
no to ktoś Ci skopał reku - jak chciałeś nią chłodzić w lecie to trzeba było to przewidzieć na etapie projektu i wykonawstwa a nie teraz żale wylewać - rozwiązanie jest droższe o 50% ale działa wyśmienicie
@kukeszko3534
@kukeszko3534 26 күн бұрын
Nikt żali nie wylewa, wysłuchałeś chociaż do końca? Wiecznie te głupie komentarze. Czy ja narzekałem? Czy się żaliłem? Czy tylko pokazałem jak to u mnie wygląda?
@marcinoser
@marcinoser 15 күн бұрын
Cała twoja budowa to jedna wielka amatorka, od wyboru projektu po wykończenie.
@ijot128
@ijot128 23 күн бұрын
Odnoszę wrażenie, że autor materiału - nie po raz pierwszy - skarży się po niewczasie na swoje fałszywe wyobrażenia. Podziwiam i gratuluję pięknego domu, ale to marudzenie staje się po prostu nudne.
@Groszek92
@Groszek92 18 күн бұрын
Nie oglądaj
@miloszenko
@miloszenko 18 күн бұрын
Czysta matematyka. Jeśli chciałeś efektywnie chłodzić poprzez wentylacje to trzeba było to zrobić a nie myśleć o tym. Tak więc albo nie powiedziałeś wykonawcay czego oczekujesz a teraz marudzisz, bo cie internet oszukał albo nie odrobiłeś lekcji nie sprawdzając zapotrzebowania na ciepło/chłodzenie bo wiedziałbyś po może 10 minutach prostych obliczeń. Ciągle nie mogę pojąć jak można wybudować dom z garażem ni piwnicą ale bez klimatyzacji czy GWC.
@miloszenko
@miloszenko 18 күн бұрын
Zapachy wlatują? A jakbyś miał kominy to by nie wleciały?
@user-uj2iv1sp9p
@user-uj2iv1sp9p 22 күн бұрын
Toksyczny sąsiad ALERT
@wisnia6901
@wisnia6901 19 күн бұрын
Zbedny kolejny bajer w domu i tyle... dla mnie reku zawsze bedzie brudna... zawsze po kilku latach widac syf w anemostatch takze ja dziekuje za taki szajs 🤣 po 10 15 czy 20 latach dopiero bedzie syf
@kaziu9803
@kaziu9803 9 күн бұрын
jak otworzysz okno to syf nie wleci nie? (:
@zbigniewkowalczyk7101
@zbigniewkowalczyk7101 15 күн бұрын
Trzeba było wymiennik przeciwprądowy bez grzałek mam 12 rok,też chodzi na minimum włączam tylko na zimę, wiosna, lato jesień,złom siedzi cicho, kosztowało pół kawalerki, 30cm rury, wszystko piękne, nie dajcie się nabrać ludziska durnota,
13 RZECZY, NA KTÓRE DRUGI RAZ NIE WYDAŁBYM PIENIĘDZY!
12:39
REKUPERATOR (Centrala Wentylacyjna). Po co to komu?
38:26
iZZi instalacje
Рет қаралды 101 М.
Alat yang Membersihkan Kaki dalam Hitungan Detik 🦶🫧
00:24
Poly Holy Yow Indonesia
Рет қаралды 11 МЛН
나랑 아빠가 아이스크림 먹을 때
00:15
진영민yeongmin
Рет қаралды 15 МЛН
Violet Beauregarde Doll🫐
00:58
PIRANKA
Рет қаралды 52 МЛН
Rekuperacja po 2 latach użytkowania.
18:10
Działka i ja.
Рет қаралды 88 М.
rekuperacja Toma po 2 latach
26:18
Tomasz Budowniczy
Рет қаралды 194 М.
Jaki Rekuperatorm kanały - rury, skrzynki ? - co zamontowałem u siebie.
31:59
HOLIBOOD - Zdrowy Dom
Рет қаралды 43 М.
Alat yang Membersihkan Kaki dalam Hitungan Detik 🦶🫧
00:24
Poly Holy Yow Indonesia
Рет қаралды 11 МЛН