Рет қаралды 9,842
Neuroznanost je došla do brojnih fascinantnih saznanja kad je razvoj dječjeg mozga u pitanju, ali zaokupljeni ekonomsko-političkim problemima u Hrvatskoj, nažalost, vrlo malo govorimo o tome. Poznato je da inteligencija nije u potpunosti nasljedna, nasljeđujemo samo skicu, a način na koji će se graditi i razvijati mozak ovisi o interakciji djeteta s roditeljima i okolinom. Mozak novorođene bebe jednak je tek 1/4 mozga odrasle osobe, a čak do 3. godine razvije se do oko 80% mozga odrasle osobe. Možemo slobodno reći da roditelji imaju moć u tom razdoblju, ali i kasnije, oblikovati dječji mozak. Na što trebaju obratiti pozornost? Zašto je emocionalna inteligencija temelj zdravog intelektualnog razvoja djeteta i kako je razvijati od najranije dobi? Što sve pripada ranoj stimulaciji? Kako je nastao projekt Pametnica?
Irena Orlović, autorica nagrađivane web-aplikacije „Pametnica“ na kojoj se nalazi preko 1000 edukativnih materijala u elektroničkom obliku koje je samostalno izradila baveći se grafičkim dizajnom, a namijenjenih roditeljima kao pomoć u radu s djecom. Također je autorica kompleta inovativnih igara za rano poticanje govorno-jezičnog razvoja, predčitalačkih i predmatematičkih vještina.
Vlasnica i urednica splitske izdavačke kuće Harfa koja objavljuje literaturu iz područja ranog poticanja emocionalnog i intelektualnog razvoja. Posao kojim se bavi razvijala je kroz vlastito iskustvo temeljeno na dugogodišnjem radu s djevojčicom koja je dijete s teškoćama u razvoju kao i radu s drugih dvoje djece.
This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at ted.com/tedx